MARKTBERICHTEN, BEURSBERICHTEN, Laatste Berichten. Een verhaal met hindernissen. Voor geest en hart. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. gang Ketepan uitgestapt, of met lustige vlug heid gaat het verder. Heden-ochtend echter ge beurde het, dat de booze ingenieur heelemaal mee ging naar de stad, de tram kroop in slak kengang heel Molenvliet af tot het Stadhuisplein. Ook thans dachten vele reizigers, dat er geen stoom was en zij stelden reeds de vraag, of men over de brug zou kunnen komen. JawelToen de Heer Scbeffrr in de stad uitstapte, zette de machinedrijver de klep opeu en liet hij den stoom in groote witte wolken ontsnappen. Hij had natuurlijk nu veel te veel voor het kleine eindje naar het station 1 Intueschen heeft deze wraak van de „kleinen// den Heer S. tot een waar schrikbeeld gemaakt voor tramreizigers. Daar tijdens den zomer vele dief- stallen gepleegd worden in onbewoonde huizen, waarvan de bewoners op reis zijn, heeft de Gou verneur van Madrid bjj kennisgeving verzocht dat dergelijke personen hem mededeeling doen van hun vertrek en den duur hunner afwezig heid, opdat de politie over hunne huizen kunne waken. Te Amsterdam is in onderschei- dene lokalen een nieuw automatisch toestel in werking gekomen: eens zelfwekkende speeldoos, welke door het inwerpen van 1 of 2 cent aan den gang gaat. De uitvinder heeft in België, Duitscbland, Frankrijk, Zwitserland en Engeland octrooi genomen. De machinerie is vervaardigd door den Heer H. Beek, werktuigkundige, Spuistraat te Amst. en de zaak wordt gedreven door de //Maatschappij tot exploitatie van automatische muziekwerken.// De toestellen in de verschillende lokalen worden om de week door andere ver vangen. Voor de betrekking van adjunct- directeur van Nederlandsch Mettray, bij Zutfen, hebben zich reeds meer dan 160 sollicitanten aangebodeo. Er wordt tegenwoordig nog eene Latijnsche courant gedrukt. Zij verschijnt om de veertien dagen te Aquila degli Abruzzi in Italië. De redacteur heet Carlo Arrigo Ulrichs, een jong geleerde, die vroeger wegens zijne stu diën te Müncben heeft verblijf gehouden en nog met vele Duitsche geleerden eu onder wijzers in betrekking staat. Reeds bij het over igden van Koning Lodewijk II heeft C. A. Ulrichs een buodel gedichten, //Cypressentwijgen op Koning Lodewijk'a graf" doen verschijnen. Het tijdschrift nu heet Aloudae, Leeuwerikken; het eerste nimmer begint met een paar ge dichten in Sapphischa versmaat: „aan mijne leeuwerikken" en „de Neptuoustempel te Pae- stum." Curieus komen daarin voor de Latijnsche benamingen van allerlei moderne voorwerpen: statio viae ferreae, het spoorwegstation; capsa epistolis recipiendis, brievenbus; charta typis conscripta quotidie Romae prodens, een Romeinsch dagblad, enz. De Heer Ulrichs is daarin niet minder vernuftig geweest dan Erasmus in het beschrijven der kinderspelen van zijn tijd. Dan volgt eene beschrijving van het landschap in de Apenijuen, een Latijnsche feuilleton-roman en wat allerlei en korte berichtjes. Alleeu Latijnsche advertentiën ontbreken. Een middel om bloemen en plan- ten op scheikundige wijze zoo te bewaren, dat ïjj kleur en vorm behouden en er als levend uitzien, moet dezer dagen zijn uitgevonden door Prof. Hiendlmayr, van het //zoölogisch kabinet// te Miiuchen. Waarin dit middel bestaat, wordt uog niet gemeld. Voor de rechtbank derSeineis een geding in behandeling van de Panama-Ka- naal-maalschappg tegen houders van obliga- tiën die, bij deu toestand waarin tegenwoordig de Panama-maatschappij verkeert, weigeren de stortingen te doen, waartoe zij oorspronkelijk verplicht waren. Na langdurige pleidooien heeft nu het Open baar Ministerie als zijne conclusie gesteld, dat de obligatiehouders van hunne verplichtingen jegens de maatschappij ontslagen zijn, nu deze niet aan hare verplichtingen voldoet; maar dat zij gehouden zjjn het aandeel te betalen wat de Sociéte de Panama een soort van resorver- fonds van het gestorte bedrag zou moeten ontvangen. De uitspraak volgt over veertien dagen. De hatelijke gewoonte, die vele menschen hebben, om anderen tegen te spreken, of wat zij zeggen te verbeteren, zou zelfs een engel soms zgn geduld doen verliezen en geeft meermalen aanleiding tot huiselijke oneenigheden. Mijnheer 5. begint, bij voorbeeld, zijn gasten een beuzel achtig voorval te vertellen. Hij zegt: „Verleden Maandag waren mijne vrouw en ik in de stad „Je vergist je, lieve maD; het was Dinsdag," zegt Mevrouw B. vriendelijk. „O ja, Dinsdag was het," zegt Mijnheer B. „Welnu wij liepen de Hoofdstraat door, en „Neen, het was de Hoofdstraat niet: het was de Hoogstraat,// valt Mevrouw B. hem in de rede. „Nu, dat kan wel wezen; in allen gevalle had ik een grooten zak in mijne hand en „Wel, Joban, hoe kan je dat een grooten zak noemen valt Mevrouw B. met kalmen na druk in. „Nu ja, groot of klein, zooals je wilt," zegt Mijnheer B., met teekenen van wrevel, „De grootte doet er ook niet toe, en zoo „Neen, maar als je wat vertelt, is het beter, dat je het zegt zoeals het is." „Juwel, dat is ook zoo. We WBren juist in den winkel van Bruin en Smits en „Maar wat praat je nu weer, JohaD? We zgn dien dag in 't geheel niet bij Bruin en Smits „Wel zeker, Marie. Ik heb daar een zakdoek gekocht en „O, je hebt gelijk; dat was ik vergeten. Neem me niet kwalijk, dat ik je in de rede val," liet eg er op volgen, alsof het pas voor de eerste maal was. „Het was bij drieën," ging haar man voort, //toen „Wel neen, het was precies half drie; ik had juist op mijn horloge Kekeken boe laat het was.// „Goed, Marie, goed. Ik zei dan: het was bij drieën en Hier bleef hij steken, alsof hij vergeten was wat hg zeggen wilde of maar liever niet verder wilde vertellen; maar hg vond den draad weer, en toen hij voortging, stuiite hij op een nieuwen hinderpaal. „Zooals ik zei, wij kwamen den winkel uit en waren nog geen vjjltig passen verder „Ja wel, Johan, wij waren de straat al bijna uit." „Juist; aan den hoek van de straat was het. Ik was mijne vrouw een eindje vooruitgeloo- pen „Wel, Johan, je bent in de war.// En zoo gaat het door totdat er eerst na ongeveer een uur een einde aan de geschiedenis komt, die in tien minuteu verteld had kunnen worden; en als Mevrouw B. er niet zoo akelig op gesteld wa» geweest, dat de minste bizonderheden nauwkeurig moeten meegedeeld worden, zou Mijnheer B. eene uitbarsting van kwade luim na het vertrok van zjjne gasten bespaard zijn gebleven. Eu van dat soortje zijn er honderden en dui zenden. Wie wordt door elk bemind? Wie wint Het hart, op 't eerst aanschouwen? Het vriendljjk oog, het goed gelaat, De glimlach, die een hart verraadt, Oprecht en zonder vouwen. Eeu klein talent, gekweekt met vlijt, Braveert den nijd, verduurt den tjjd! Dikwjjls dan tot Hem gekomen Die u immer tot zich noodt! Hij is even goed als groot; Zgn bescherming is volkomen. Gelukzalig is het kind Dat Hg zegent en bemint. Ter behartiging. Vermoeiden, belasten! komt allen tot Mg, »Tot Mij, die n ruste zal geven! Dit woord geldt ook ons want God is ons nabij, En schenkt ons, hoe zwaar ook de kruis weg ons zjj, Den voorsmaak van 't Eeuwige Leren! Scherp. A. Welnu, hoe is u mijn pleidooi voor die arme menschen bevallen? B. O, voortreffelijk. Het was bizonder ge schikt om medelijken op te wekken. Kindsohheid onder vee. //Wat is dat voor vleescb, Jan?" vraagt in eene restauratie een heer, die juist met een vriend zijn kaken ver moeid heeft met het kauwen van een soort van leder. „Lamsvleeich, Mijnheel!" //Weet je zeker van lamsvletsch Was het geen schapevleesch?" „Zeker niet mijuheer!// „Oeh, je hebt het wel meer" dus mengt zich hierop een andere in het gesprek „het zal een schaap geweest zijn, dat kindtch was ge worden en dat ze daarom voor een lam hebben aangezien!" Atmosferisohe versohijnselon. Student van Z- ppen had wat laat in de sociëteit gezeten, was bij het naar huis gsan uitgegleden en had zich een gat in het hoefd gevalleD. Den volgenden dag ver8cheea hij met een pleister op de gewonde plek. //Vanwaar die vlek op je voorhoofd?" vroeg de Professor. „Van den nevel van gisteren-avond," luidde het antwoord. Verbeterd Ik heb geslapen als een os, zeide iemand tot zjjo vriend, die in het hotel eene kamer met hem had moeten deelen. Je kunt gerust zeggen als een loeiende os, zeide de ander, die deu geheelen nacht geen oog had kunnen toedoen. Bedenkelijk. A. Wel gefeliciteerd met uwe verloving, amice. B. Merci; ik geloof, dat al mijne vrienden zeer ingenomen zijn met mjjne keus. A. Zeker, zelfs uwe vijanden. Een harde straf. Kapitein. Sergeant-majoor, noteer den korporaal Bommelmeier voor drie dagen arrest op water en brood. Sergeant-majoor. Dat is geen straf voor hem, Kapitein, de kerel is vegetariaan. Kapitein. Wat? Nu dan zal hij drie dagen vleeech en bouillon moeten gebruiken. Onbeschaamd. Heer (tot een bedelaar). Ik geef je niets, je besteedt het geld toeb maar aan jenever. Bedelaar. PardoD, mijnheer, als u me een daalder geeft, drink ik eene flesch wijn. HAARLEM, 16 Juli. Dezer dagen viert de St. Aloysius-Vsrceniging alhier, het feest van haar 25- jaiig bestaan. De jeugdige ledeu, die door het verzamelen van kleine giften de St. Vincentius- Vereeniging trachten te steunen, wenden zich thans per circulaire tot hen, die zij wekelgks met huuni busjes bezoeken, en vragen met kin derlijke vrijmoedigheid om een extra-giftje bjj gelegenheid van dit feest in het belang van onze arme, ljjdende geloofsgenooten. Wij juichen van harte de poging too der kleine ijveraars om door eene extra-inzameling van gd- den de lijdende menschheid ter hulp te komen. Mogen velen zich gedwongen gevoelen de hand der liefdadigheid uit te steken opdat deze col- leote, door de kleine armen-vrienden georgani seerd, voor de betrokken behoeftigen eene uit komst worde in den nood. Met ingang van 1 Aug. a. s. wordt de Kapitein A. F. Swaan, van den Staf der genie, te Haarlem, als eerstaanwezend ingenieur ge plaatst te Helleroetsluistot dien datum zal al daar als eerstaanwezend ingenieur werkzaam zijn de Kapitein eerstaanw. ingenieur te Breda G. F. G. A. Van Kempen. Ter vervanging van den Kapitein Swaan woidt met den ingang van den- zelfden datum van Breda naar Haarlem over geplaatst de 1ste Luit.-Ingenieur A. A. 3. Van Heusden. Blijkens de analyse, door Prof. J, W. Gun ning, in het Neerl. Tijdschrift voor Geneeskunde gepubliceerd, overtref: het ijzergehalte van het water der staalbron op de landhoeve d' IJzer- Inck, in de Haarlemmermeer, verre dat van vele bekende buitenlandsche etaalwaieren, zooals dat van Pyrmont, Schwalbach, Homburg, St. Moritz enz. Van goed ingelichte zij le kunnen wij mede- deelen, dat de hoeveelheid water, die deze bron, reeds gedurende 35 jaar, dagelijks levert, zoo groot is, dat zonder twijfel er aan gedacht kan worden dit water door buisgeleidiug naar Haar lem te breneen. Eeüige heeren hebben zich ver- eenigd om te trachten dit tot stand te brengen en zullen binnenkort belangstellenden uitnoodi- gen tot het bijwonen eener vergaderiug, waarop deze voor Haarlem zoo belangrijke zaak zal over wogen worden. (Opr. Ilaarl. Ct.) Zondag-morgen omstreeks half zeven unr ontlastte zich boven deze gemeente een zwaar on weder. Tij lens de bewoners nog te bed lagen is de bliksem geslagen in eene woning, gelegen iu de Essenstraat No 14 alhier, waarbij echter geene persoonlijke ODgelukken hebben plaats ge had; twee rijen pannen zijn van het dak en een gat in een schoorsteen geslagen, terwijl ook eene opening in de voordeur is gevonden, waardoor de bliksem zich een uitweg schijnt gebaand te hebben. Eene zinken pijp, langs het huis loopende, weid mede beschadigd. De acht loteliugen van de lichting 188!^ ingedeeld bij hel garnizoen alhier, die voordat zij in dienst kwamen hebben deelgenomen aan den theoretischen en practischen cursus, hebben allen voldaan aan het| examen voor milicien korporaal en keeren daardoor na vier maanden militiedienstplicht met groot verlof huiswaarts. De twintig sergeanten-volontair der Militaire School van het tweede studiejaar zijn naar de garnizoenen Maastricht en Bergen op Zoom vertrokken, en wel acht naar de eerste en twaalf naar de tweede stad, ten einde deel te nemen aan de manoeuvres van de 3de divisie infanterie. Zij blijven daar gedetacheerd tot 15 September e. k. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. BEVALLEN: 13 Juli; W. M. Van Honschooten-Van der Horst, z. G. Hoenderdos-Zuiderduyn, d. (levenl.) M. B. Scholten-Vester, d. G. Ruysenaars-Veenstra, d. - 14 Juli: W. C. Sonnemans-Van deu Berjr, z. J. Velleman-Spier, z. J. Koehorst-Van Op/eeland, z. 15 Juli: A. J. Klaverstijn-Waaning, i. J. Lanser- Delhaes, d. OVERLEDEN: 12 Juli: A. Kalf, 21 d. J. |H. Kok. 4 m. A. G, Srnink, 5 m. 12 Juli: G. Schraders, 6 m. 13 Juli: F. Misset, 22 d. A. M. Hansen, 4 m. 14 Juli: M. Van der Goes, 3 j. J. H. Boo gaard, 4 j. J. M. De Braber, 6 m. De Eervr. Pater J. Exler. Soe. Jes. is te Rome aan de Pontificia Universita del Coll. Rom. bevorderd tot Doctor in het publiek en privaat Kerkelijk Recht. Waarschijnlijk wordt nog dit jaar Z.E.w. benoemd tot Professor der In- stitutiones Jnris aan dezelfde Universiteit. HEERENVEEN, 19 Juli. Evenals tea vorige jarezijn ook nu weder Spaansche veehandelaars gearriveerd om een beslag best Friescb vee te koopea. Reeds hebben zij in dezen omtrek eeu dertigtal runderen tegen zeer flinke prijzen opgekocht. Uit Gelderinalsen wordt ons alsjeene merkwaar digheid gemeld, dat bij A. S. Van Baren, aldaar, haver te velde «tast van twee meter lang en goed geladen. Niemand herinnert zich daar iets dergelijks gezien te hebben. UITLOTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor R. K. Kerken en Gestichten. ROTTERDAM. Parochiekerk van O. L. V. Uitgeloot de obligatiën Nos 14, 23, 30, 70, 73, 78 en 92, f 1000; No. 52 a f 500; Nos 54b, 54c, 54e a f 200. Betaalbaar- in September aan de Pastorie aldaar. HAARLEM, 15 Juli. Ter graanmarkt van heden, gedaan: roode tarwe f a f witte f 6,50 n 6, rogge f a fHaver t a f gerst f 4—, bruine boonen f a f Gr. erwten f a f Capucijnersf af.— Oliezaad fKarwijzaad f 1050 HOORN, 13 Juli. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen als volgt: heet. tarwe f 6,75 a 8,25 beet. rogge f a beet. gerst 4 25 a 5,— heet. haver 2,7 5, a f 4,— mosterdzaad a —heet. bruine f 7,25 a 10,geleƒ10,a 16.— heet., paardeboonen f 6,25 a 6.heet. erwten a beet. groene j 11,— a 13, heet. grauwe f 16,25 a 18,— het. w tte J 10,25 a f 11.50 heot. aardappelen f 2.a 2 50 manden appelen f a alles per heet. ALKMAAR, 13 Juli. De aanvoer van vee, en daarvoor be«tode prijzen als volgt: 8 koeien/ 180 a 240,14 nnchtere kalveien 10 a 18, vette kalveren a75 scbapen 16 a 22 varkene fper kilo, 53 ma gere dito 13 a 17, 3 bokken 4 8 2 paarden 75_ i/82 lammeren f 10 k 16— LONDEN18 Juli. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen 2100, schapen en lammeren 10,000 kalveren 30, zwijnen 40Prijzenbeste runderen 2/4 a 5/2 schapen en lammeren 3/8 a 64, kalveren 3/9 a 5/4, jwgnen 2/4 a 4/0, DELFT 13 Juli. Hedeu werden aangevoerd 88 stapels kaas, wegende te zamen 30374 kilo; prijs f 16 a 2250 per 100 kilo. LEIDEN, 13 Juli. De prij, der boter was hedsn pei vat lste qual. f 48.— a 56.—, 2de qnal. f 40— 46.—. Aanvoer middelmatig en handel ving. Turf aangevoerd van tot Juli dubbele heet. e c. per dubbele heet. AMSTERDAM, 15 Juli. Ter veemarkt warei aangevoerd 414 runderen, van welke de prijzen waren vette lste qual. f 76.dito 2do qnal. f 66.— dito 3dequaliteit ƒ56.per kilo; melk- en kaifkoeien 140 a 250, graskalv. f a 44— nnektere kalveren ƒ68 13, 29 schapen en lammeren a 315 vette varkens 44 i 48 e.; biggen beide per kilo ALKMAAR, 15 Juli. Ter veemarkt werden ver kocht 4 koeien van f 210a 1,80 251 kalveren van t 40 a 96. 10 nuchtere dito van f 10, e 16, 178 sebapen f 24 a 33,-208 varkens a 42 a 50 e. 39 magere 14 a 17. p er kilo. paarden f a ROTTERDAM, 15 Juli. Op de veemarkt waren htdea aangevoerd: 14 paarden, 140 innderen, 150 vette en gras- kalveren, nuchtere kalveren, 1126 schapen of lamme ren, 436 varkens, biggen, 1— bokken of geiten. De prijzen van bet vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen lste qualiteit e. 2de qual. 68 e., 3de qual. 62 c.; kalveren lste qual. e. 2de qual. 80 a 85 c., schapen lste qnal. 75 c., 2de qnal. 65 c., alles per kilo; varkens lste qual. 22 a e., 2de qual. 20 a c., 3de qual. 18 c., licht soort 20 a 21—e. per half kilo; Schepkaas per 50 kilo f a 9.Aangevoerd 5 partijtjes. Zoetemelksche kaas, f 20,— it 24% per 50 kilo. Aanvoer 25 partijtjes. Zeenwsche eieren f 3.40 i 3.50. Overmaasscbe dito f 3.70 3.90 de 100 stuks. SCHIEDAM, 15 Juli. Moutwijn, per ned. vat/D,25 Jenever f 14.75, Amsterd. proef f 16,—, spoeling f 0.30 dito commissie f 0,50. Amsterdam, 15 Juli 1889. Prijzen der onderstaande effecten genotaard pCt. ae koen. Nederland, Oortif. Werk. Schuld. I1 >[79% 8 95% 8% 102%, Hongarije. Old. Leeuing 18673 GoiulleeningI Italië. Obi. Paneel. Leen. 1860-64 5 Ooitenrgk. Obi. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.—Juli)5 Obi. buiten). 1853-84 8 Portugal. Bualand. bg Hope Comp. Oude Ruisen 5 S Obi. Nie. Spw. 1867/69 1877 Amst. L 20-100 Spanje. Obi. bnitenl. 1867, 187175. 1' 1876 binnenl. (Perpetneele) Turkgo Obi. Alg. Sohuld 1865 Serie D. 1869 C. Egypte. Obi. Leaning 1876 N.-Amerlk*. Obi. Vereen, 8Utenl876. 1877 Columbia. Obligatien. Peru. Leaning 1870 1873 Ooitenrgk. Aand. Nationale Bank. dtvid. Nederland. Hol). IJz. Spw. Aand. M. tot Ex pi. St. Spw. Aand Cent. Spw. gestamp. Obi Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obi. 1875. Italle. Iuid-It»l. Spoorw. Obi.. Rusland Gr. pw. Mastscb. Aand.. Baltisehe Spw. Aand.. Jelez Griazi Obi.. 4 5 6 4 4 4* 6 5 s s I 8 I 8 5 Kiew Brest Aand5 Kursk Chark. Obi. 1000,. 5 Morsebansk Sysran Aand.. 5 Riaaebk Wiasma 5 Rumania. Aandeelen Spw. di* Amerika Chicago N. W. Cert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Aand Mist Kants, Texas Obi. Cert.. 7 PHEMIB-LEENIN gen. Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 Rotterdam8 Gemeente Cradiet8 Belgle. Stad Antwerpen 1887. Oostenrgk. StaaLl. 18544 18605 g 1864*. Rusland. t 1864.1 1866 Geldkoers prolongatie 2% 94 89 70,/« 71%, 85 103»/, 89% 48'/* 65% 16%, 16%, 90% 104% 125 43 17% 15 127% 153% 129 89'/. 136'/, 114% 9 60'/, 119'/, 60'/, 96% 101% 32 140 25'/,, 115 92'%, 113'/, 107 105 88'/, 112 119'/, 146 165'/, 149 pst. STUTTGART, 15 Juli. De Koning van Wurtemberg werd in den tuin van zgn kazteel te Friedrichshafen bijna door den bliksem getroffen, daar deze op eenige schreden afstands in een boom is gesla- gen. PARIJS, 15 Juli. De Kamer heeft met 363 stemmen tegen 63 de op nieuw ge wijzigde begrooting aangenomen. De Minister van marine heeft eene kre dietaanvrage ingediend van 58 millioen voor het aanschaffen van gepantserde sche pen eu torpilleurs. Hij vroeg er de urgen te voor en de onmiddellijke beraadslaging er over. Met 471 stemmen tegen 12 werd de kredietaanvrage goedgekeurd. De Senaat heeft het ontwerp tot het tegengaan van veelvuldige caudidatures voor de Kamer goedgekeurd met 213 stem men tegen 64. Hierna heeft de Senaat de amnestiewet gewijzigd aaugenomen. De Senaat heeft in de avondzittiug met 213 tegen 24 stemmen zich vereenigd met de begrooting, gelijk die van de Kamer is teruggekomen. De Kamer van Afgevaardigden heeft met 273 stemmen tegen 251 een voorstel goed gekeurd, waarbij bepaald wordt dat de op brengst vau den verkoop der kroonju- weelen strekken zal tot oprichting van eene hulpkas voor invaliede werklieden. De amnestiewet, gelgk die veranderd is door den Senaat, is daarna aangenomen. De voorzitter las vervolgens het besluit voor, waarbij de zitting wordt gesloten. Hij gaf de hoop te kennen, dat de nieuwe verkiezingen zullèu strekken tot beves tiging der republiek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 3