BINNENLAND. Uitslag der Verkiezingen voor Gemeenteraden. GEMENGDE BERICHTEN. lia, in het binnenland Tan Brazilië geves tigd, wenschen vnrig naar het vaderland terug te keeren. Omtrent het uitstel der conferentie ter zake van internationale arbeidsregeling deelt de Zwitsersche Bondsregeeriug in hare circulaire aan de verschillende Regeeringeu het volgende mede: Op bare uitnoodiging om in September zoodanige conferentie te houden is achter eenvolgens een gunstig antwoord ontvan gen van Nederland, België, Portugal, Oos- tenrijk-Hongarije, Frankrjjk, Luxemburg, Italië en Engeland. De Russische Regee ring heeft, om redenen van opportuniteit, voor de uitnoodiging bedankt. Van Dene marken, Dnitschland, Spanje, Zweden en Noorwegen is nog geen antwoord inge komen. De Boudsregeering had bij hare uitnoodiging verklaard, wanneer haar denk beeld gunstig werd opgenomen, bg de Regeeringen een gedetailleerd programma te zullen inzenden, hetwelk tot grondslag der beraadslagingen zou kunnen dienen. Daar de voorbereidende werkzaamheden voor dit programma nog niet zjjn afgeloopen, en eenige der Regeeringen, die zich in beginsel met de zaak hebben vereenigd, op verschillende punten een voorbehoud heb ben gesteld, is de Bondsregeering tot de overtuiging gekomen, dat in het belang der zaak het gedetailleerd programma voor de bjjeenkomst der conferentie door de ge zamenlijke Regeeringen grondig moest kun nen worden onderzocht. Hiertoe is de ti)d tegen September nu te kort, en daarom is er besloten de conferentie tot het volgende voorjaar uit te stellen, in de hoop dan alsdan ook de Regeeringen zullen toetre den, die dit nog niet hebben gedaan. Bennebroek. Herkozen: de Heeren Baron van Ittersum, V. d. Eist en V. d. Vossen. Beverwijk. Gekozen de Heeren K. Tegel (aftr.) met 208. V. Ph. Braun (aftr.) mee 147, GMeyer (aftr.) met 142, en J. J. W. Van Waterschoot Van der Gracht, met 126 stemmen. Het aftr. lid de Heeren C. Amae werd niet herkozen. Haarlemmermeer. Uitgebr. 691 at. Ge kozen: de Heeren P. Knaap, 653, B. Bies heuvel, 553, H. F. Bultman, 436. Herstem ming tusschen de Heeren J. H. M. Eveleiu, 343, A. J. G. Timmerman, 339, F. L. Faas, 830, C. Bos, 283. De Heer M. van Splinter ver kreeg 246 st. Heemstede. Kiezers 240; uitgebr. st. 133. Herkozen: de Heeren J. Ph. Dolleman, H. Van WicTcevoort Crommelin en Adam Van der Horst, reep. met 120, 115 en 117 st. Schoten. Herkozen: de Heeren P. Van Schie en G. E. A. I'eeuwen. Sloten (N.-H.) Gek.: de Heeren J. J. JRij- nierse en K. De Vries. Herst. tusschen de Heeren J. P. van Haaren en C. Van Beeo. Spaarndam. Herk.: de Heeren J. Stol en G. Uff. Herst. tusschen W. H. De Vries en B. Schouten. Wijk aan Zee. Herkozen de Heer F. A. Bickhoff. Herstemming tusschen de Heeren H. Overmeijer en C. Van Son. Sprekende over de nota Huber, zegt De Gel derlander: //De Heer Huber had zich de moeite van zjjne nota wel kunnen besparen. Dat er gemeenten zjjn, die last zullen krijgen van het ontwerp- Mackay, wisten wij toch reeds. Zij ondervonden nog meer last van de wet-Kappeyne en zij kunnen gedwongen worden die wet uit te voeren met ultimo December dezes jaars. Ontvangen zij voortaan van het Rjjk minder tals het ontwerp-Mackay in 't Staatsblad is be land), dan krijgen zij toch van het verschil over 1890 en van het verschil over 1891 vergoed. Dat staat reeds in een der overgangs bepalingen verordend. En over drie jaar kunnen ze zooveel bezuinigd hebben op schoolterrein, wat het ontwerp zelfs in de hand werkt, dat ze opgewassen zijn tegen de nieuwe taak. Men moet bljj zijn dat men eens een subsidie stelsel heeft, niet als mooie vlag, maar in klin kende munt. Een stelsel dat uitvoerbaar en vol te houden is. Nu spijkers op laag water te zoe ken, nu de bezwaren breed te gaan uitmeten, is aan de eigen partij een brevet van onver mogen uitreiken. De heer Huber moge nog zoo independent wezen, hij beseffe dat eene aldus gebruikte onafhankelijkheid de onafhankelijkheid is van een lammen windwijzer, ledereen heeft wel de noodige vrijheid om onhandig en lastig te zijn. Daar steekt geen kunst in. Hij behoeft niet de art of pleasing te beoefenen, maar wat hij nu beoefent, is beunhazenwerk, waartoe de eerste de beste wel in staat is. Eene regeeringspartij moet geene bezwaren ma ken; zij moet ze «it den weg ruimen, als ande ren ze opwerken. Anders onstaat dan de indruk, dat de regeeringspartij niet kan. Men wil alles even effen aan kant hebben, niemand deren, niemand grieven, niemand in verlegenheid laten; men wil de politiek sumbli- meeren en er wordt bjj slot van rekening niets uitgevoerd. Aan den Heer Huber en dergelijken ontbreekt de moed om mede te regeeren Zij zien alom be letselen; zij kennen twintigerlei manieren how not to do it, hoe niet te bezuinigen, hoe niet te subsidiëeren. Zij willen wel eene rijksbijdrage; maar zoo kan het niet en zoo niet enz. Maar zoo komt er onvermijdelijk niets van. Regeeren is heel iets anders dan opponeeren." Het ontwerp van een militair strafwetboek zal, voordat de Regeering het bij de Tweede Kamer zal indienen, in druk verschijnen met al de daarbij door de oommissie gemaakte me- moriën, toelichtingen enz. De Minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat een exemplaar van het reglement en van het pro gramma der in 1890 te Buenos-Aires te houden vee- en landbouwtentoonstelling (zie Staats-Cou rant van 29 September 1888) aan zjjn departe ment ter inzage ligt. De gemeentebesturen zijn door den Mi nister van Binnenlandsche Zaken aangeschreven, om, met het oog op de aanstaande zevende tienjaarlijksche volkstelling, lo. de huisnumme ring te herzien en in volledige orde te brengen, en 2o. het bevolkingsregister zooveel doenlijk in overeenstemming te brengen met de werkeljjke zich in de gemeente bevindende bevolking. Na affoop der volkstelling zullen nieuwe bevolkings registers moeten worden aangelegd. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, aan wie de beslissing over de laatste verkiezing te Nieuwer-Amstel voor, de Provinciale Staten was overgelaten, hebben thans beslist, dat, op grond der niet-toelating van den Heer Ledeboer, eene vacature in de Provinciale Staten bestaat en er daarom eeno nieuwe vrije verkiezing moet plaats hebben. Te N i e u w-B uinen paart men bij de verkiezingen het nuttige aan het aangename. Partjj en tegenpartij hebben dan elk een rij tuig gehuurd, waarmede de kiezers tot het doen van een kort rijtoertje van huis worden afgehaald. Onderweg wordt de stembus aangedaan. Dezer dagen werd «r op de Heeren- graoht te Leiden, deels staande, deels liggende, met allen ernst en wel om de eene of andere gewichtige reden, geworsteld tusschen een jong militair, een //vier" in groot tenue, en diens stiefvader. Zoon van Mars zoowel als stiefvader legden voor de breede schare van toeschouwers be vredigende proeven af van bekwaamheid in het uitdeelen van klappen. Ook werd door de strij denden onder hun bedrijf „gesproken". De tegenwoordigheid eener vrouw, als moeder des geuniformden jongelings en als gade des stief vaders in de zaak betrokken, verhoogde het in drukwekkende, dat het tooneel voor velen scheen te bezitten. Bloed stroomde er niet, tenminste niet op den grond, wel in de aderen. Het verlies aan de zijde des stiefvaders bedroeg: een bril, welke brak, en een hoed, waarmede ooggetuigen aan den haal gingen. De militair scheen niets ver loren te hebben; misschien had bjj wel iets ge wennen: blauwe plekken, schrammen em. In den Parktuin te Amsterdam was Maandag bjj het avondfeest een extra nummer aan het vuurwerk toegevoegd. Het slot stuk was eene enorme reclame, waarin men las //Blooker's cacao is de beste." Binnen weinige dagen wordtte Barcelona een luchtspoorweg ingewijd van deze stad naar de villa Gracia. De wee is 200 meter lang met eene tunnel en verscheidene krom mingen. De waggons hebben den vorm van eene omgekeerde V; de passagiers worden door eene hydrolische lift naar boven gebracht. Het zwaarste gewicht van den waggon met acht passagiers er in, bedraagt 1500 kilo's. Er ligt enkel spoor. Nu de honden te Londen gemuil- korfd moeten worden, heeft een lid van het Lagerhuis, de Heer H. R. Earquharson, waar schijnlijk om alle afgunst onder de huisdieren te voorkomen, voorgesteld iu het vervolg alle katten, die niet van een muilkorf voorzien zijn, vogelvrij te verklaren 1 Op een der Singels te Utrecht, zat een meisje goed te spoelen, toen een dronken persoon op haar afkomende, uit aardigheid dreigde zich te zullen verdrinken. Hij sprong werkeljjk in het water, maar zwom naar den overkant en klom dan weer op het droge. Dit was niet erg, maar het meisje werd door den schrik zoo bevangen, dat zij bewuste loos neerstortte en in bedenkeljjken toestand naar hare woning moest gedragen worden. In Friesland openbaart zich bij de schapen en lammeren de rups, voorkomende uit de eieren der goudvliegen. De boeren, die aangetaste dieren hebben, gaan deze scheren en de vraatzaehtige rupsen opzoeken. Dit blijkt het meest afdoende middel te zijn. Daarna wordt het dier dagen achtereen goed met zeep ge- wasschen. Bjj gelegenheid der roeiwedatrij- den, door de roei- en zeilvereeniging De Hoop te Amsterdam op den Amstel gehouden, gebrnikte de verslaggever van het Sportblad (Cremer &Co.'s uitgave) een uit de fabriek der heeren Escher en Wijss Co. te Zurich aangekomen naphta- stoombootje om de wedstrijden te volgon. Deze stoombootjes van de nieuwste constructie bieden zeer vele voordeelen. Door het stoken van Daphta ontstaat er geen rook of roet, men wordt derhalve niet vuil. Ver der is een machinist onnoodig, daar de vlam, zich zelf reguleerend, steeds onveranderd blijft, terwijl door het heen en weer draaien van een wieltje iedereen de machine gemakkelijk kan bedie nen. Na enkele minuten is het bootje op stoom. De snelheid bedrasgt 10 a 12 kilometer per uur. Daar de naphtasLoom veel krachtiger is dan waterstoom en zich ook veel vlugger ontwikkelt, zoo wordt niet alleen minder brandmateriaal ver bruikt, maar heeft de machine ook kleinere af metingen noodig. Voorop in de boot is een re servoir, dat eene voldoende hoeveelheid naphta bevat om gedurende HA uren ta stoomen. Bij Laeken (België) zijn drie jon- gelieden verdronken die, na het gebruik van ettelijke „borrels", met een vierde waren gaan roeien. Een hunner had door eene onbesuisde beweging de boot doen kantelen. Keizerin Frederik heeft aan *SiV Morell Mackenzie 300 de opbrengst der onder haar toezicht uitgegeven levensbeschrijving van Keizer Frederik gezonden voor het hos pitaal voor keelziekten. Uit Reutum, gsm. Tubbergen, wordt aan de Tw. Ct. geschrevenVrijdag jl. heeft men alhier de volgende wonderbare ontdekking gedaan. De kastelein G. J. Mensink, of wed. A. Koopman, heeft een waterput, die nu tevens eene petroleumbron is geworden. Reeds vele ja ren was het water uit dien put ondrinkbaar, en gebruikte men het alleen bij het schrobben en dergelijke handelingen. Toen men nu Vrjjdag eene zeer groole hoeveelheid had gebruikt, ont dekte men dat het geheele huis naar petroleum begon te rieken. Men pompte voort, deed eens wat in de lamp en zie het brandde helder opUren en uren achtereen heeft men er reeds van gebrand. Als men den put eenigen tijd met rust laat, pompt men eerst weer water, en ten slotte weer petroleum. Hoe het daar zit in het diepe der aarde, heeft men nog niet kunnen onderzoeken maar dat het er zit gelijk boren beschreven werd, is ontwijfelbaar zeker. En geene kleine hoeveelheid ia het, maar gansche vaten vol. Schrjjver dezes heeft er eigenhandig wat uitgehaald, in de lamp gedaan en gebrand. Sinds in Duitschland eene b e- lasting op brandewijn is ingevoerd, is het ver bruik van dit vocht zeer afgenomen. Terwijl voor de invoering der belasting 380 millioen liter brandewjjn per jaar gedronken warden, is dit getal thans gedaald tot 238 millioen of 37Vg pCt. minder dan vroeger. Vroeger werden ge middeld 8 liter per inwoner gedronken, thans 5 liter. Dr. Lowewjjstinde Analyst o p h e t gevaar van het gebruik van gekleurde bougies, die veeltijds met arsenic houdende verven wor den gekleurd. In Engeland werden bij 20 kin deren en eenige volwassenen, die deel hadden genomen aan een kerstfeest, waar een kerst boom had gebrand, versierd met op dergelijke wijze groen gekleurde kaarsjes, den volgenden dag vergiftigingsverschijnselen waargenomen. Eerst had men gedacht dat de vergiftigingsverschijnselen aan de eet- en drinkwaren moesten toegeschre ven worden, dit bleek echter niet zoo te zijn, daar vele kinderen ziek geworden zijn, die niets daarran hadden gebruikt. Eindelijk viel de aan dacht op de gekleurde kaarsjes. Op 13 kgr. was, zoo bleek uit een nader ingesteld onderzoek, worden 4 31 gram arsenic gebruikt. Reeds 24 kaarsjes kunnen in eene matig groots kamer Badeelig op de daarin aanwezige personen in werken. Ook de rood gekleurde kaarsen zjjn als kwikhoudend niet te vertrouwen, terwijl ook de gele loodhoudend kunnen zijn. In Brussel spreekt men over niets anders, dan over de listige bemeestering van eene belangrijke erfenis. Voor eenige maanden werd eene rijke onge huwde dame ernstig ziek. Weidia raakte zjj ge heel buiten bewustzijn. De dienstboden maakten van dien toestand gebruik om een aardig testa mentje te hunnen voordeele op te maken. De wettelijke erfgenamen houden vol dat dit zoogenaamd olographisch testament er in het ge heel geen is. Hunne bloedverwante, zeggen zij, heeft in drie lange maanden haar bed niet ver laten. Het is haar dus onmogelijk geweest te schrijven. Aan den anderen kant is de brandkast van de dame, naar men vertelt, reeds voor verschei dene maanden naar de slaapkamer der dienst maagden verhuisd. Deze laatsten zijn reeds in het bezit van verschillende huizen tot eene waarde van omstreeks 100,000 franks. Eene dier bezit tingen is zelfs drie maanden geleden aangekocht voor eene som van 25,000 franks. Al deze goe deren zlja gekocht op naam van de dienst meisjes. Enkele dagen geleden is de bedoelde dame overleden. Toen de kantonrechter den boedel kwam ver zegelen, kwam het hem zeer vreemd voor dat de brandkast in de meidenkamer stond en dat de sleutels zoek waren. De benadeelde erfgenamen hebben de zaak bij het parket aangebracht. Men heeft, even buiten Sofia, de muren ontdekt van een kleine oude kerk, ver moedelijk dtzelfde, waar in het jaar 343, het concilie van Sardica werd gehouden. Het binnenste van den bouwval is nog vol aarde. Men hoopt er veel belangrijks op te graven. Men meldt uit Grave: Heerschte er sedert het optreden van den ln luit. Hansen, als waarnemend commandant der dd. schutterij alhier, eene zekere spanning tus schen hem en het kader, thaBs is het tot eene uitbarsting gekomen. Eergisteren-middag nl. wei gerde het kader, behalve eenige korporaals, zich buiten de gemeente te begeven om te gaan schijf schieten. Op bevel van den waarnemenden com mandant moesten de weigerachtigeu zich van hunne wapens ontdoen, en traden zjj buiten de gelederen. De quaestie zal worden behandeld voor een krijgsraad. De handel in eieren van Dene- marken op Engeland is zeer belangrijk. In 1867 bedroeg de uitvoer uit Denemarken 900,000 eieren ter waarde van 1.800, in 1877 was hij 1.888,000 eieren ter waarde van 51,388, en in 1887 11,093,450 eieren, ter waarde van 262,514. Van de laatste hoeveelheid kwamen negen tienden naar Engeland. In het jongste nummer van Semper Virens wordt de vraag: of het wenscheljjk is uit aardappelen de bloemen te verwijderen, in bevestigden zin beantwoord, evenwel met de op merking, dat de bloemeu eerst goad ontwikkeld moeten ziju. Als een voorbeeld, dat de verwijde ring van de bloemeu aan de knollen ten goede komt, wordt gewezen op de behandeling van bloembollen. Alle bol- en knolgewassen, van welke men geen zaad wenscht te winnen, kun nen op deze wijze worden behandeld ten voor deele van den knol. Een verschrikelijk ongeluk gs- beurde Woensdag jl. te Manchester. Sedert eenigen tijd geeft eene dame, juffrouw De Voy, in En geland voorstellingen met een valscherm, waar mede zjj van eene aanzienlijke hoogte uit een luchtballon daalt. Te Manchester zou nu deze tegelijk met den luchikuustenaar Higgins stijgen en met haar dalen, doch dit kon niet gebeuren, omdat de ballon hen beiden niet kon dragen. Aldra steeg Higgins alleen op met zijn ad- sistent Lennox, die in het schuitje was, terwijl bij zelf op de gewone wijze op eene trapeze zat. Toen hjj tot eene aanzienlijke hoogte was op gestegen, durfde Higgings niet dalen en werd toen over de geheele stad naar het Alexandra- park gedreven. Daar liet bjj zich vallen. Het valscherm ontplooide spoedig en behouden kwam de luchtreiziger in een vijver terecht. De man was ongedeerd, maar verzekerde dat hij zich nog nooit van zulk eeue hoogte had laten val len, want de daling duurde 6 minuten. Met Lennox liep het eohter ongelukkig af. Toen Higgins zich had laten vallen, dreef de ballon weg, maar scheen spoedig in elkaar te zakken. Ten minste met groote snelheid daalde de ballon en kwam te Burnage, eene voorstad van Manchester, neer. Lennox werd door den schok geheel verpletterd, zoodat hjj bijna niet meer te herkennen was. Te Neustre litz is roof gepleegd op het kerkhof. Elf graven zijn er opengebroken en geplunderd door de dieven, wien het blijk baar om de met de dooden begraven kostbaar heden en sieraden te doen was. Aan den Hoek van Holland werd van rijkswege een ontsmettingsoven geplaatst. Deze werd beproefd en bevonden aan de ge stelde eischen te voldoen. De oven werkt met overdruk, zoogenaamd op spanning. Hjj is niet enkel bestemd voor het ontsmet ten, zoo noodig, van goederen en van zieken, die in de aan den Hoek geplaatste ziekenloods mochten worden opgenomen, en van besmette goederen van schepen, maar wordt ook beschik baar gesteld voor het gebruik door besturen van naburige gemeenten en bizondere personen. Een aan den Hoek wonende machinist is aan gewezen voor het onderhoud en de bediening van den oven. De Miuiater van Binnenlandsche Zaken heeft de voorwaarden vastgesteld voor het gebruik ten dienste van gemeentebesturen, en, door tnssohenkomst der Burgemeesters, van bizondere personen. Aan den Burgemeester van 's-Gravenzande is het algemeene toezicht opge dragen, en zijne tusschenkomat is noodig voor hst gebruik. Te Par ij s rijdt thans een spoorweg 280 meter boven den beganen grond. Voor vervoer van reizigers is die lijn echter eigenlijk niet be- bestemd. Hjj is aangebracht op de derde verdie ping van den Eiffeltoren en dient om de toe stellen voor electrischs verlichting, die uit de hoogte hunne stralen over de stad werpen, gemak kelijk te verplaatsen. Voor dien spoorweg heeft de bekende fabriek van Deoauville, die ook eene tentoonstallingsljjn heeft aaogelegd, gezorgd. D e Avondpost verneemt, dat de Heer Salverda de Grave, doctor in de letteren, te 's- Hage, is belast met het onderwijzen van H. K. H. Prinses Wilhelmina in de Fraoache taal- en letterkunde. B jj de verkiezing voor gemeen te- raadsleden te Ambt Almeioo bracht het raadslid G. Pezie, lid van het stembeureau, zijn I2ja:ig dochtertje mee, om, daar hij in het schrijven onervaren was, de ljjd der opkomeude kiezers voor hem bjj te houden. De fungeerende Bur gemeester won omtrent dit geval het gevoelen van den gemeente-ontvanger in, hetgeen er toe leidde dat de waarnemende gemeente-secretaris aan het stembureau werd toegevoegd om den gebrekkige in de schrijfkunst hulp te verleenen. Sedert eenigen tijd waren ontel- bare massa's vlinders iu de tuinen langs de kust te Livorno neergestreken, waar zjj groote sohade toebrengen san de bloemen en de vruchten. De jongens maken er jacht op en vangen dagelijks honderden. Omtrent eene ongelukkige lucht- reis, door een officier en twee menscheppen van het luchtschipperbataljon uit Scböueberg onder nomen, wordt ic het Berl. Tageblatt geschreven Toen de officier-luchtreiziger bjj Samotschin zjjn ballon wilde nederlaten, bleef het anker in de telegraafdraden verward. De soldaten kapten toen de touwen, waarmede de gondel aan den ballon was verbonden, doch alvorens al die koorden waren afgesneden, werd de ballon door eene windvlaag opgenomen en medegesleurd. De gondel slingerde toen nog slechts aan een paar touwen, waardoor een der soldaten uit het schuitje ter aarde viel en bewusteloos bleef lig gen zijn makker volgde hem spoedig, doch kwam gelukkiger dan hij, in een vjj/er terecht, terwijl de officier, die den laatstbedoelde wilde naspringen, met de voeten in de touwen verward geraakte en met het hoofd naar beneden nog ongeveer 2 kilometers werd medegevoerd. De ballon bleef toen tusschen twee hooge boomen hangen en de bewoners van den omtrek, eerst erg verbaasd over het ongewone en onbegrjjpe<*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2