NIE U W E m !4i8. Woensdag 24 Juli 1889, 14Je Jaargang. Sparen. BUlTfiNLA N D. Beloonde Moed. Koloniën. MRL ABOHUBMEKTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. Voor het Buitenland Afzjuderlgke Nummers Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE FBIJB DES ADVESTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPERS& UAUREY. Tot de beste middelen voor de zedelijke eu stoffelijke verbetering van het lot des werkmaus, die onze hedendaagse ie maat schappij in zoo hooge mate bezighoudt, behooreu ongetwijfeld het onderwijs eu de spaarzaamheid. Men kan deti werkman derhalve geeo beteren dienst bewijzen, dan hem te onderwijzen en hem de weldaden van het sparen te doen inzien. Het sparen moet gedaan worden te allen tijde, 'c is eene noodzakelijkheid voor de ledeu van alle standen der maatschappij. Het was de eerste voorwaarde voor het bestaan en den vooruitgang der beschaving in het varledeue en het zal ook in de toekomst eene onmis kenbare voorwaarde zijn. Nog in onze dagen bestaan er volken, die soms jaren lang in de grootste eilende leven, aan honger en dood zijn blootge steld omdat de deugden van sparen eu vooruitzien hun onbekend zijn. Zien we op de bewoners der streken aan de Noordelijke IJszee gelegen. Wanneer de zou maanden lang aan den horizon schijnt, oefenen zij de vischvangst uit, welke alsdan overvloe dig is en hen een tijdlang in weelde en overvloed laat leven. Maar de winter komt, de zon verdwijnt en dau beleven zij dagen van vreeseljjke ontbering. De honger maakt talrijke slachtoffers ouder ben. Hoe jammer, dat die ongelukkigen uiet beseffen, dat zij in de dagen van overvloed een gedeelte van het verworvene voor de latere behoef ten moeten overhouden. Dit bewijst dus genoeg, dat zonder vooruit te zien de mensch onvermijdelijk in ellende zal ver vallen. Wat was ous land, ja geheel Europa, alvorens het door het zweet onzer voor vaderen was besproeid. Zij reeds hebben de deugd begrepen hun door den landoouw onderwezen. De ondervinding leerde, dat de landbouwer, al het graan niet in enkele weken zelfs niet in een jaar moeht ver bruiken, maar dat hij een deel moest be nuttigen om opnieuw te zaaien en een oogst voor het volgende jaar te verkrijgen. Daarin ligt het eigenlijke doel van het sparen: overhouden om voort te brengen. Later, buiten het noodige voor zijn bestaan en het zaaien, hield hij meer over, ruilde dit met een ander voor een huis, kleederen welke anderen vervaardigen konden eu zoo kwam de handel in het aauziju. Aldus ont stond voor landbouwer eu ambachtsman, door matiging hunner begeerten, door spa ren dus, welvaart en rijkdom. Wat is nu sparen? Niets anders dan minder verbruiken dan men heeft voort gebracht. Dit is voor iedereen, groot en klein, arm of rijk, wenschelijk, zoo voor het eigen welzijn als voor dat der ganscbe maatschappij. Doch vooral voor hem, die FE U ILL ET O N. 22) Vervolg) Juist had de Indiaan het papier in ontvangst genomen, toen de deur der kamer weder werd geopend. Heeft de senjor nog iets te vragen? vroeg een gewapend soldaat. Ik zou gaarne wat dek hebben voor van nacht. Nog iets anders? Er ligt reeds een deken. Ja, dan nog iets; een beetje tabak voor eene cigarette, kameraad! Snel greep de soldaat in zijn zak en haalde een handvol fijne tabak en een paar maïsbladeren te voorschijn. Dank je hartelijk, vriend, ik zou je er gaarne iets voor geven, maar men beeft mij van morgen zelfs mijn laatste geldstuk ontnomen. Intusscheu was de cigarette gereed. Del Patio stak haar aan het licht van de lanta.rn aan, de soldaat bromde een //goeden nacht" en ging heen. Met een overmoedig lachje blies de gevangene van c'e vruchten zijns arbeids leeft, voor den werkman is sparen allernoodzakelijkst. Of zijn arbeid hem veel of matig loon verschaft, sparen eu vooruitzien is en blijft uoodig. Voer iedereen kunnen ongelukken en ziekten zich voordoen en de ouderdom of lichamelijke gebreken kunnen deu ar beid onmogelijk maken. Wee hem, die niet voor deu wiuter zijns levens een deel van zijne winst heeft weten te bewaren! Ongelukkig hij, die na jaren zwoegens de afgetobde ledeu uiet kan laten rusten en onbekommerd het. uur van den dood kan wachten! Immers op vergevorderden leeflij l zijn de krachten niet tijdelijk on dermijnd, maar Z9 zijn voor altijd gebro ken eu de rust is eene noodzakelijkheid geworden. Ongelukkig het huisgezin, waar al het loon, de gausche winst van den va der, wordt verbruikt, waar uiet een ge deelte, hoe klein het ook wezen moge, in goede lijden wordt weg gelegd. »Ja,« hooren wij zeggen, »het valt zeer gemakkelijk te sparen voor hem, die zich rjjkeljjk van alles kan voorzien, voor hem wiens inkomsten of winsten van zooda- nigen aard zijn, dat hij, zonder zich ook maar in iets te kort te doen, een appeltje voor deu dorst kan bewaren. Voor hem, wiens brouueu van verdiensten rjjkelijk vloeien, is het sparen eene zeer gemak kelijke laak. Het sparen is inderdaad voor hem, die veel verdient, gemakkelijker dan voor den- gene wiens loon of winst slechts beschei den of karig moet heeten. Het spareu is voor velen, die een matig of gering in komen hebben, moeilijk, maar het is in bijna alle gevallen mogelijk, omdat het eene matigiug onzer begeerten is eu dat de grondregel er van minder op een groot inkomen berust dau wel op deu goeden wil. Voor hem, die slechts weinig verdient is het spareu moeieljjk maar daarom des te verdienstelijker. Voor allen bestaat ech ter eene dringende noodwendigheid om te spareu die den wil ondersteunen en ster ken moet. Spareu we dus zoo wij niet willen dat omstandigheden ous tot deu bedelzak dwingen, sparen we dus, zoo wij niet willen, dat wij, op hoogen leeftijd ge komen, door de liefdadigheid moeten wor den ondersteund. Er zal veel zielskracht toe noodig zijn, wij zullen ons onophoudelijk tegen onze lusten moeten wapenen, doch de overwinning zal daarom des te roem rijker zjju en wij zullen ous overgelukkig achten in een zoo moeilijken kamp te zijn geslaagd. Keizer Wilhelm zal Londen niet bezoeken. Hjj zal den 2en Augustus met zijn eskader een rookwolk naar de deur, die hjj zorgvuldig op s!ot hoorde doen. Tegen het venster geleund wachtte hjj nu op de komst van zijn bevrijder. Eindelijk werd zijn wachten beloond. Eene ladder werd. tegen den muur gezet en eene donkere gedaante verscheen voor het venster. Blanke opperhoofd ooren open, krijgslieden in huisl fluisterde een sUm. Del Patio plaatste zich gehoorzaam voor de deur om te luisteren en zag van zijn post, hoe de Indiaan met zijn scherp mes de cederhouten tralies trachtte door te snijden. Em zacht gesis, als dat van eene slang, riep den gevangene aan het venster; hier nam hij de uitgesneden staaf aan, legde haar zacht op den grond neder en trachtte zich door de opening te dringen. Blanke opperhoofd te dik, fluisterde de knaap mismoedig. Del Patio mompelde iets en ging naar de deur terug. Een tweede staaf werd uitgenomen en de ge vangene probeerde nogmaals er door te komen. Goddank zoo gaat het! Zonder ongeval kwam hij beneden, hielp den Indiaan de ladder wegbergen en volgde zijn geleider door het struikgewas naar den kleinen koepel, waarvoor twee sierlijke witte zuilen stonden. te Cowes aankomen, den volgenden dag de Britscbe vloot inspecteeren, daarna een paar dagen de gast zjjn van de Koningin op Wight, vervolgeus Portsmouth bezoeken en eene wapenschouwing van Britsche troe pen te Alderschot bijwonen, en deu 8-den afscheid nemen van de Kouingin, om den steven te wenden naar Antwerpen. Bjj gelegenheid van deu 14n Juli heeft President Caruot gratie of wjjzigiog van straf verleend aan 530 veroordeelden. Het feestmaal, dat de Parjjsche gemoeu- teraad aan de maires in het land zal aan bieden en waarvoor de Raad eene som van 300,000 fr. heeft toegestaan, is bepaald op 18 Augustus. The New-York HeraldParjjsche editie, logenstraft het bericht, dat de Heer Mackay gelden zou verstrekt hebben aan Generaal Boulanger voor diens propaganda. Le Figaro wjjst op een pikanten toestand in zake Boulanger. De akte van beschul diging zegt ergens: De Heer Boulanger heeft zich meester gemaakt van eene som van 242.693 frs. die niet anders dan in het belang van het leger uitgegeven kou worden en hee t haar verkwist in den vorm van subsidies aan de pers. Welnu, in don tijd waarop het requisi toir iu dezen regel doelt, waren het de meest geavanceerde republikeinsche bladen, die den Generaal ondersteunden als la Justice la Nationle Radicalla Francela Lan- terne, le Parisle Petit Paris enz. enz. Zjj trekken dan ook een beteekenisvol leeljjk gezicht. La Lanterne komt iu verzet en eischt van het ministerie dat het openbaar make de namen der dagbladen door den oppertuuistischen Procureur-Generaal be doeld. Met een der voorstellen van het Royal Grants Committee heeft de Eugelscbe Regeering verklaard zich te kunnen ver eenigen. Het komt hierop neer, dat de toe lage van den Prins van Wales verhoogd zou worden, doch dan ook de uitkeeringen van staatswege aan zjjue kindereu zouden ophouden. Te Wimbledon is het bewjjs geleverd, dat de Engelschen reeds vroeg de wapenen leeren gebruiken. Van allerlei scholen, Eton, Harrow, Rugby eu anderen, uil alle deelen van bet vereenigd koninkrjjk, zijn ploegen school jongens opgekomen om met het Henri- Martinigeweer om den prijs te kampen. Elke school beeft eene bizondere uniform, iu de eene wordt rood, in de andere groen of grjjs gedragen en de Schotsche jongens zagen er niet het minst schilderachtig uit. Volgens bericht van den correspondent der Daily News te Caïro is de slelling der Derwischen, evenals die van Generaal Greu- fell's 8trjjdmacht, nog dezelfde gebleven. Witte bloem daarl sprak de wilde en wees naar het fraaie gebouwtje. Hij bleef in het boschje achter en liet Del Patio alleen verder gaan. Ondanks de heerschende duisternis her kende deze dadelijk de vrouwengedaante, die tegen een der zuilen stond geleund. Don Pedro, sprak zij met bevende stem als gij mij waarlijk liefhebt, ga dan nu heen; vlucht, ik sta doodsangst uit, dat uwe vervol gers u hier vinden zullen, en dan O Lucinde! nu ik weet dat gij mij lief hebt, kan ik gaan Ga nu, Pedro, ga! Anders zou een geluk in onuitsprekelijke ellende kunnen veranderen. Als de vrede gesloten is, zien wij elkander weder. En als wij elkaar weerzien, wordt gij mjjne vrouw, niet waar? Zjj fluisterde een bjjna onhaarbaar //ja//; hij zou het ook verstaan hebben, als zij het slechts had gedacht. Goed, ik houd u bjj uw woord, mijne bruid! Daar stond de Indiaausche knaap naast hen. Blanke opperhoofd moet weg, maan komt op. Die kon vandaag wel wat gewacht hebben, sprak don Pedro. Nu, tot weerziens dan, Lucinde! Dicht achter den Indiaanschen knaap volgde don Pedro en deed getrouw al zijue bewegingen De Derwischen kuuuen, zoo heet het, niet verder bjj gebrek aan kameelen. Van kim leger, kort geleden 12,000 man sterk, moe ten zij reeds eeo derle hebben verloren. Opmerkelijk is bet antwoord van Wad el Njumi, deu aanvoerder der Derwischen op Generaal Grenfell's sommatie tot over gave. Het luidde als volgt: »Uw leger deert mij niets; en rnjjn doel is niet Bimban, zooals gjj meent, maar de wereld, die ik moet bekeeren. Neem rajja raad aan, en geo( u over. Denk aan Hicks en Gordon, en hoe weinig hnnne legers hun hebben gebaat. De Burgemeester van Sevilla heeft een telegram gezonden aan Z. H. deu Paus, waarin hjj namens den gemeenteraad Leo XIII uituoodigt zich daar metterwoon te komen vestigen. Kardinaal Rampoilo ant woordde met eene dankbetuiging en het zenden van den pauselijken zegen, maar liet zich verder niet uit over 's Pausen plannen. Naar gemeld wordt, heeft de Mi nister Crispi aan alle irredentistische ver- eenigingen in I;alië doen weten, dat hjj tot hare ontbinding zal overgaan, iudien zjj in het openbaar mauifesteereu tegen het drievoudig verbond. De Grootvorst Constantiu Nicolaja- witsch, oom des Czaars. thans te Pawlowsk bjj St. Petersburg, heeft, na eene lichte verlamming aan de rechterzijde van het gelaat, de spraak verloren. Volgens eene annonce in de Soerabaiasche bladen zullen op de oosterljjuen van de Staatssspoorwegen des Zondags veertien treinen van de bestaande dienstregeling uiet loopen. Tengevolge van de groote droogte, die iu Europa heersckt en die doet vreezen voor een slechten beetworteloogst, zjjn de suikerprjjzeu belangrjjk gerezen. Er zjjn echter weinig suikerfabrikanteu, die van de tegenwoordige hooge suikerprjjzen, door de gemakkeljjke conditiën neerkomende op f 12 de picol, voordeel hebben, daar de meesten bun oogst reeds, tegen lagere pr jjzeu, hebben verkocht. Eene van de ge lukkige fabrieken iu dit opzicht is Assem- bagoesdie niet lang geledeu in openbare vendutie door de Amsterdamscke firma Deiehmaun en voai Rath werd gekocht en aan derden verhuurd. Bjj de liquidatie van de nanmlooze vennootschap, aan welke die fabriek vroeger behoorde, konden de hypo thecaire schulden uiet eens alle worden vo'daao, eu waren dus de aandeelhouders hun kapitaal kwijt. Tha is kan die fabriek met een oogst van 65000 picols eeueschoone winst maken. De predikant Dr. B. Th. W. Van Hasselt, die te Grissee zou preken, raakte bjj het zoo goed mogeljjk na, zonder dat daarbij een woord werd gesproken. Op handen en voeten tussclien het kreupelhout doorsluipeud, kwamen zij op den straatweg. Hier moesten zij overste ken om het rotsachtig gedeelte ta bereiken, van waar Del Patio veilig den weg naar zijn eigen leger zon kunnen vervolgen. Hoe dit echter te doen? De straatweg werd helder door de maan beschenen; als zij dien over-taken, moesten zij noodzakelijk door de wachten worden opgemerkt. De jeugdige Indiaan hief het hoofd zoo ver op, dat hij den omtrek kon overzien. Hij raakte zacht Del Patio's schouder aan en wenkte hem, stil te blijven waar hij was: toen kroop hij naar een nabijzijnd boschje en kwam weldra met een tak terug, bijna zoo groot als hij zelf was, en legde die dwars over den weg. Dade lijk daarop vernamen zij naderende voetstappen, die regelrecht op hen afkwamen. Del Patio's hart klopte bijna hoorbaar en on rustig keek hij naar zijn geleider, wiens han delwijze hem niet zeer verstandig toescheen. Deze ging echter kalm verder voort Plotseling richtte hij zjjn hoofd in de hoogte, Del Patio insgelijks. (Wordt vervolgd

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1