BINNENLAND. stappen van het stoombootje op den steiger aldaar te water en verdronk. De Straits Independent van 5 dezer bevat een hoofdartikel, waarin sterk wordt aangedrongen op het nemen van maatrege len om den handel in Chineeache koelies tegen te gaan en een einde te maken aan de vele kwade praktijken, die bij het slui- van werkcontracten voor Deli plaats vin den. Uit goede bron wordt aan het Soer. Hbl. bericht, dat het bestunr eener residen tie in de buurt van Soerabaia van de Re geering den wenk heeft gekregen, om de inlandsuhe hoofden en bevolking te wijzen op het nut van den aanplant van eenige in de aanschrijving genoemde heesters en planten, geschikt voor de bereiding van parfums. GEMENGDE BERICHTEN. Een jubilé van bloed en tranenDe gedenk dag van de bestorming der Bastille is niet alleen in Frankrijk, maar ook in België3 groote steden gevierd geworden. Vooral het werkvolk heeft zich op dien dag luidruchtig gedragen, 't Roode vaandel werd ontplooid in de achterbuurten en onder geschreeuw en getier door de straten rondgedragen. De gevels der woningen prijkten met groote opschriften, alle betrekking hebbende op de rechten van den mensch. Dergelijke op schriften met kolossaal groote letters werden door de straten rondgedragen. Voor het gebouw van het Gentsche blad Vooruit las men: //Wat is de vierde stand? Nietsl Wat moet hij zijn? Alles? Laten wij voor onze rechten opkomen als man nen 1// Muziekgezelschappen speelden de Marseillaise, door eene massa mannen, vrouwen en kinderen gevolgd, die dapper meezongen. Overal klonken de kreten: weg met de privilegiën! Algemeen stemrechtl Algemeene wapening! Te Brussel was de Bavièrestraat als een woud van roode vlaggen. De woordvoerders herhaalden de eene al luider dan de andere: De Fransche revolutie moet den werkman vrijmaken. De op roerige en woeste taal van Volders en Vanden- dorpe bewijst wat der maatschappij te wachten staat, als het jubilé in werkelijkheid gevoerd sal worden van hetgeen voor honderd jaren na de bestorming der Bastille volgde. Ja, dan zal het een jubilé wezen van bloed en tranen, waarbij het eerste feest in gruwelen, ijselijkheden en ge weldenarijen, plundering en moord in de scha duw zal staan. Zij, die roekeloos of lichtzinnig het liberalisme hebben gesteund, kunnen bij het uitbreken der revolutie zeggen: JFij hebben ze be werkt. (F. W.) Staatsblad No. 93 bevat de op 31 Mei 1889 te Brussel tusschen Nederland en België gesloten overeenkomst, tot wederkeerige uitleve ring van misdadigers. Jl. Zaterdag heeft de Tweede Kamer het Regeerings-antwoord in zake het ontwerp tot Schoolwet-herziening ontvangen. Aan een reeds meermalen uitgesproken wensch om voor den landbouw crediet-instel lingen in het aanzijn te roepen, zal, naar het ütr. Dgbl. verneemt, binnenkort worden te ge- moet gekomen. Men meldt namelijk, dat de op richting eener Nederlandsche LandbouwLank in wording is, die haar hoofdzetel te Utrecht zou hebben en in alle provinciën zou werkzaam zijn. Hooggeplaatste personen uit verschillende deelen des lands zouden daarbij zijn betrokken. De commissie voor de militaire wetboeken, welke, zooals reeds gemeld is, met het militair strafwetboek gereed is en dat ontwerp aan de Regeeri.ig heeft ingediend, heeft thans een aan vang gemaakt met de samenstelling van een reglement van krijgstucht. Gelijk men weet, bevat dit reglement die overtredingen tegen de krijgstucht, waarop straf fen zijn gesteld, die niet door de krjgsraden, maar door de commandeerende officieren of de- tachements-commandanten kunnen worden op gelegd. ZANDVOORT, 22 Juli. Ter bevordering van al hetgeen het verbljf der badgasten alhier kan veraangenamen heeft zich weder een comité ge vormd. Het is ontstaan uit de badgasten zeiven; er is geene sprake van speculatie, van ondernemen ten eigen bate of iets dergelijks, neen, men wenscht een vereenigingspunt te hebben, waar men onder goede muziek de avonduren aange naam kan doorbrengen. Naar wordt medegedeeld zullen gedurende het seizoen, voorloopig ééns in de week, con certen gegeven worden, steeds door erkend goede orkesten; een volksfeest wordt voorbereid, een kinderfeest zal volgen. Ook het orkest van het Concertgebouw te Amsterdam, onder directie van den Heer W. Kes, zal zich spoedig doen hooren. In het hotel Kaufman alhier is aangekomen Aartshertogin Stephanie, de weduwe van Kroon prins Rudolph van Oostenrijk, met haar gevolg, om hier tot het einde van Augustus te vertoe ven. Uit Assur, inZui d-A rabië, wordt bericht, dat daar de pest is uilgebroken. Hot wordt echter door velen, o. a. door Prof. Dra- sche te Weenen, eene autoriteit in zake besmet telijke ziekten, betwjjfeld of de daar heerschende ziekte wel de pest is. De pest toch heerscht, in tegenstelling met de choleta, nimmer in het warme jaargetijde. Prof. Drasche denkt dus, dat te Assur eene andr.re epidemie heerscht. Maar zelfs al was het werkeljk de pest, dan zou Europa thans geene besmetting te vreezen hebben, daar de warmte de ziekte in haar loop stuit. Iu de laatste twin tig jaren kwam de pest alleen in Kurdistan voor, dat door nomadenstammen bewoond wordt, en vandaar werd zij overgebracht naar Mesopolamië. Bij Langezwaag ia opde stoomtram der Ned. Tramweg-maatschappij geschoten; het glas van het portier werd verbrijzeld; door de scherven werden een paar passagiers licht ge kwetst, doch de conduoteur vrij ernstig. De maréchaussées van Gorredijk zijn .erstond op onderzoek uitgegaan. Oorzaak van regenbuien. Dein Amerika verschijnende Northwestern Railroader bevat in een ingezonden stuk eene zeldzame theorie over het toenemen van den regen en de overetroo- mingen. In Noord-Amerika alleen, zoo meent de inzender, zijn meer dan 30,000 locomotieven in gebruik, die samen per week 53,000,000,000 kubieke yards stoom afgeven, welke later als re gen op de aarde valt, genoeg om elke 24 uren een geduchten plasregen te veroorzaken. Stelt men nu den stoom, door de andere in werking zijnde stoomwerktuigen in den dampkring losgelaten, op het achtvoudige, dan stijgt alleen in Amerika per week eene hoeveelheid van 477,000,000,000 ku bieke yards water in dampvorm in de lucht op. Een koopman uit Syrië, J. E1 i a s genaamd, heeft concessie aangevraagd voor den aanleg van een spoorweg in Klein-Azië. Deze liju zal Acre (Akka) met Damascus verbinden, een afstand van 20 mijlen. De kosten zullen f 14,000,000 bedragen. In verband met de rgke productie van Syrië zal deze lijn van zeer groot belang zijn. De Weatlandsche Stoomtram- maatschappij heeft in de laatste week niet veel geluk gehad. Verleden Donderdag werd een melkwagen op den Loosduinschen weg aange reden, zoodat de bestuurder daarvan ernstig aan het hoofd werd ge vond. Zondag-morgen reden twee trams tegen elkaar. Zondag-middag maakte het gebengel op de locomotief een paard schich tig waardoor eene tilbury nog al schade kreeg. Ook ontspoorde de tram op de lijn naar Kijkduin, waardoor de voormalige omnibus in den dienst moest voorzien. Onlangs stond te Weenen, onder beschuldiging van oplichterij, een heer terecht, die beweerde door overmacht gedwongen te zijn tot wat hij deed. Hj ging in een restaurant, gebruikte daar een overvloedig maal, en toen het op betalen aankwam, bleek het, dat hij geen geld en slechts een pandbriefje in den zak had. De beschul digde verklaarde voor den rechter, dat hij, door honger gedreven, in het restaurant gekomen was, met het voornemen om slechts zeer weinig te gebruiken: wat bier en wat brood; maar toen hij, na het gebruiken daarvan den kellner zijn pandbriefje in pand wilde geven, kwamen er telkens nieuwe gasten, in wier bgzgn hij toch niet met den bediende onderhandelen kon over eene zoo kiesche zaak. Dit duurde zoo vijf uren lang en in dien tijd was de Heer „voor zijn fatsoen" genoodzaakt, nu en dan iets te bestellen. Zoo at hij ossen- vleesch, eene melkspijs en verscheidene gerechten, totdat hij eindelijk met den kellner alleen was en hem kon zeggen, dat hij geen geld had om te betalen. De kellner verklaarde, dal de zonderlinge gast geene poging gedaan had om heen te gaan zonder te betalen en dat de Riesenfrass al be taald was ook. Eu de R-.chtbauk sprak tenslotte den beschuldigde vrij. Omtrent den gezondheidstoe- stand van Christine Nihson komen zeer treurige berichten. De beroemde zangeres moet door eene hevige ziekte niet alleen baar geheugen ver loren hebben, maar ook bijna volslagen doof zijn geworden. Rusland's uitvoer van eieren naar Duitschland en Oostenrijk is in de laatste 7 jaren van 813,272 roebels tot 11,589,000 roebels per jaar gestegen. In dat tijdvak is de prijs 50 percent (van 1.20 tot 1.71 roebel per 100 siuke) gerezen. Een groot gedeelte van dezen uitvoer gaat naar Engeland. Rusland voert bovendien nog, vooral naar Duitschland en Fraiikrgk, dooiers en wit van eieren (in blik ken) uit. De voornaamste markten voor eieren in Rusland zijn Kozlow, Riga, Orel, Warschau en Liban. Niettegenstaande den grooten uitvoer is de prijs voor eieren te St. Petersburg niet hooger geworden. De hoofd-ingenieur der Rjjksma- rinewerven te Kiel is in hechtenis genomen on der beschuldiging van zich door leveranciers te hebben laten omkoopen voor zeer aanzienlijke sommen. Den 24 sten October a. s. zal in Denemarken eene wet op het toezicht op machine- riën in werking treden. Reeds zijn instructies uitgevaardigd tot het benoemen van opzichtera over machines, door water, wind of dieren ge dreven, die als zoodanig buiten het bereik der fabrieks-inspecteurs vallen. Ook zullen deze voor het einde van deze maand teekeningen inleveren van de fabrieken, werkplaatsen en landbouw inrichtingen, waar stoomwerktuigen gebrnikt of andere mechanische krachten aangewend worden. De vorige week viel van de Hoorn- sche boot een passagier,die aan duizelingen lijdende was, even voorbij Marken ongemerkt overboord. Een eind weega verder werd een //menschen- hoofd in zee ontwaard, spoedig draaide de boot om op het menschelijk wezen af en toen men er bij kwam, bleek het een passagier te zijn, die zich zeer beet drijvende en zwemmende had weten te houdeD, en zelfs naar zij je mededeeling, bij niet ontdekking kans had gezien, Edam of eene andere landingsplaats te bereiken. LI. Donderdag werd op het Semi- narie te Haarcn (N.-B.) feest gevierd ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan dier inrich ting. Van da circa 100 theologanten, die'in 1839 het Seminarie betrokken, zijn er nog een twintigtal in leven. D e „M oniteur de Rome// neemt onder reserve uit eea der Fransche bladen be.t bericht over, dat werkelijk Keizerin Augusta (gemalin van wijlen Wilhelm I) tot da Katho lieke Kerk is bekeerd. Hare voorliefde voor den katholieken godsdienst gold sinds meer dan 20 jaar als zeker; maar eerst onlangs zou de werkelijke toetreding geschied zijn eu wel in handen van den Aalmoezenier van het huis Rad- ziwill, den Earw Radiewski, terwijl Prins Rad- ziwill-zelf en de Hofmaarschalk Nssselrode, beiden ijverige Katholieken, als getuigen dienden van deze gewichtige handeling, welke met voorken nis van den tegenwoordigeu Keizer Wilhtlm II plaats had. De Amerikaansche luchtreiziger Hogan, die Dinsdag 11. te Brooklijn opsteeg, is, naar men vreest, in zee verongelukt met een door hem uitgevonden //luchtschip". Er werd niets van hem vernomen. Een loods heeft een balloD (vermoedelijk den zijne) ia zee zien vallen en zinken. Vrijdagavond omstreeks tien uur werd White-Chapel, in Londen, weder in op schudding gebracht door het gerucht van een vrouwenmoord iu East-Aldgate. Dicht bij de plaats w&ar het vorige slachtoffer viel, riep eene vrouw, vau dezelfde soort als de anderen, luid keels om hulp. Zij worstelde in een duisteren hoek met een kerel, die haar bij de haren hield en een groot mes in de hand had. Van alle kamen snelden honderden mensohen toe, die zich van don moordenaar meester maakten. Met moeite belette de politie, dat hij op de plaais door de menigte werd omgebracht. Hy beweerde dat da vrouw hem bestelen wilde en hij tot zelfverdediging zijn mes getrokken had; hij gaf voor een Schot te zjjn en eene week geleden uit South Shields te Londen zijn gekomen. Intusschen was de vrouw, met wie bij aan het vechten was, spoorloos verdwenen. Er was dus geene aanklaagster en geen getuige tegen den gevangene, en op dien grond werd hij, niettegenstaande het onvoldoende zijner verkla- riugen, overeenkomstig de Engelsche rechts pleging, des nachts te twee uur in vrijheid ge steld, nadat van zijne opgaven nauwkeurig aan- teekening was gehouden. De tijd, waarin nergens meer kruitdamp gezien zal worden, is niet meer ver, maar het laatste kanon wordt daarom nog niet vernageld. Het meermalen vermelde kruit zonder rook wordt nu ook bij het Italiaansche leger ingevoerd. Te Wageningen is prooes-r er- baal opgemaakt tegen eene dienstbode, die, door het veranderen van een oud getuigschrift, moet getracht hebben een uieuwen dienst te krijgen te Rotterdam. In haar laatstee dienst had men haar een getuigschrift geweigerd. Deze overtreding is strafbaar gesteld bij art. 230 van het Wetboek van Strafrecht. Eene aanzienlijke Japansche jonge dame, Toku Nardera, zal eerstdaags io een kloo ster te Milnchen den sluier aannemen. Een zonderling gezelschap komt volgens Figaro, de Parijsohe tentoonstelling be zoeken. Het zijn twaalf Engelschen, di", om niet in een hotel te logeeren, eene groote tent hebben medegenomen, met het noodige huisraad en twaalf veldbedden. Die tent wordt buiten de stad opgeslagen. De Engelsche reizigers zullen daar slapen en hunne maaltijden gebruiken, en steeds zal, als het gezelschap naar de tentoon stelling is, beurt om beurt een hunner achter blijven in de t-nt, om de wacht te houden en voor het eten te zorgen. Eene nieuwe Zweedscheindustrie bestaat in den uitvoer van steen voor het bou wen van huizen, uit de groeven nabij de Noor- sche grens, van de haven van Stiömstad naar Engeland. Het blijkt, dat Farkas, te Ternes- var, de in hechtenis genomen winner van een hoogen prijs in de loterij, dien prga met be hulp der medeplichtige ambtenaren gewonnen heeft door een fijn weefsel van bedrog. Zijn eigen zoontje o. a. heeft als jongen b(j de trekking dienst gedaan. Na zijn verhoor is Farkas in een „cel voor intelligente gevangenen" opgesloten, - een don ker kamertje, met stevige traliën voor de ven sters. Een veelbelovend jong geslacht. Van 26,000 misdadigers, in Parjjs in hechtenis genomen, hadden 16,000 den ieeftgd van 20 jaar nog niet bereikt. Aan de firma J. H. de Swart en Zn. te 's-Gravenhage is door Burg. en Weth. opge dragen het maken van een //Eiffeltoren" op 'In gedeelte der ware grootte, welke in den vijver op den Vgverberg geplaatst en bij gelegenheid van den verjaardag van Prinses Wilhelmina schit terend zal worden verlicht. De telephonische verbinding tus- Scheveniogen en Amsterdam en Rotterdam is thans tot stand gebracht. Men kan spoedig het openstellen van deze nuttige gemeenschap tege- moetzien, dasr het Rgk reeds de maatregelen vaststelt tot uitoefening van controle te 's Gra- renhage. (Men weet dat het Rijk een tantième heeft in de ontvangsten.) Te Scheveningen be staat deze controle reeds uit den aard der zaak dewijl de cel waaruit gesproken zal worden in het telegraafbureau is geplaatst. Aan bedoeld bureau staat hst niet stil van aanzoeken om een gesprek met personen in beiden stede ts voeren. Prinses Louise van Wales krijgt als huwelijksgeschenk eeu diamanten halsket ting van de dames van Engeland. Niemand mag meer dan 6 gd. bijdragen. Bij het feest, hetwelk LordSalia- bury op zijn buitengoed te Hatfield ter eere vau den Shah van Perzië gaf, werd hem ook voor gesteld lord Esner, de president van het opper ste hof van appel. Men stelde den Lord voor met zjju officieëlen titel „master of the rolls" eigenlijk (opper-archivaris). De Shah begreep daaruit, dat hij te doen had met den oppersten scherprechter en zeide in antwoord op de be groeting van den Lord„Ik vertrouw, dat gij uw pijnlijk ambt zoo meuschlievend als het u mogelijk is, zult uitoefenen". D e Telegraph Construction Company heeft eene overeenkomst aangegaan voor het leggen van een telegraafkabel vaa Europa uaarBuenos- Ayres. De Argeotgosche Republiek waarborgt de aandeelhouders 5 pet. rente. Ter uitvoering van dit grootsche plan heeft zich te Londen eene maatschappij gevormd, van welke Sir John Pen- der als directeur wordt genoemd. Een regen van padden is Zondag- middag gevallen tusschen Braine-1' Alleud en Alsenberg, Brabant. Op sommige plastseo zag man den grond niet, zoo dik was de laag dezer dier tjes want de padden waren bizonder klein. De oude kano, sabels, strijdbgl en groote sleutel, die bij den nieuwen Maasmond bij Heulden onder Berne, op don bodem van de Nienwe Maas werden gevonden en opgegra ven, zijn voor rekening vaa den Staat ingepakt en naar het museum te 's-Hage verzonden. Ar beid en kosten zullen aan den aannemer der werkzaamheden door dan Staat worden vergoed. In de kano werden nog menscheDbeenderen gevonden. Zij is ongeveer 7 meter lang en 3ya meter breed, uit eiken boomstam gehouwen. Sleu tel en spgkere waren volgens ooggetuigen nog blank. Men schat den ouderdom van een eu ander op meer dan duizend jaren. Het gerucht, dat te Arnhem ie mand overleden was aan bloedvergiftiging ten gevolge van het verven van zijn knevel, is, vol gens de //A. Ct.," volkomen onwaar. Da over ledene was reeds dagen lang ziek en leed aau eene geheel andere ziekte, waarbg bloedvergif tiging kwam. Een houtvlot, govoerd door Adam Christ, en ongeveer 185 meter laog en 59 meter breed, wilde in den nacht van Donderdag op Vrijdag Rotterdam passecren, ofschoon dit door den rijkshavenmeester wegens de buitengewone breedte van het vlot verboden was. Des nachts te 3Yj uur bericht ontvangende dat de vlot- voerder zich aan de waarschuwing van den ha- venbediende, die zich op het bavenstoombootja bevond, niet wilde storen, begaf de rijks-haven meester z'c'n naar de rivier. Hg vond het vlot, gesleept door twee bootjes, eveo boven de ouds haven, en gaf den vlotvoerder last, voor de brug ten anker te blgven liggen en later, als het tg af was, terug te gaan. De vlotvoerder stoorde zich echter aan dien laat niat, en ging kalm door, zoodat de rijkshavenmesster genoodzaakt was maatregelen te nemen, om te beletten dat het vlot verder ging. Later was hij, tengevolge van de dreigende houding der bemanning van het vlot, verplicht de hulp van de politie in te roepen, waarop eea 20tal agenten te zijner be schikking werd gesteld. De tusschenkomst van dea Duitschen consul was noodig om den vlotvoerder van het plegen van verzet terug te houden. Evenwel was hij niet te bewegen om met het vlot terug te gaan naar de Oude Plantage, en dasr het ten anker te leggen, zooals door den rijkahavenmeester werd bevolen. Daar ook na het vertrek van den vlotvoerder, die zich naar het kantoor van den Duitschen consul begaf, de bemanning van het vlot weigerde eene hand uit te steken, was de rijkshavenmeester genoodzaakt, een 36 manschap pen in dienst te nemen, die met behulp van 4 sleepbootjes het houtvlot naar de Oude Plantage brachten en daar ten anker legden. Later gaf de rgkshavenmeeater toestemming, om het vlot in vier deelen verder te vervoenn. Aan den eigenaar is kannie gegeven, dat hij na betaling van de gemaakte kosten weder de beschikking over zgn vlot kan krggen, zullende het anders iu beslag worden genomen. Een Duiticher uit Muhlheim* die te Scheveningen is gelogeerd, bracht twee postduiven mede, welke hij drie weken achter een opsloot. Na dien tijd werden de vogels vrg gelsten, maar keerden niet weer in hun hok terug. De Duiticher achtte zijne duiven reeds verloren, doch eenige dagen later kreeg hij van een zijner vrienden bericht, dat de beide duiven, wel uitgehongerd en vermagerd, maar overigens gezond, te Miihlheim waren aangekomen. Als eene bitonderheid verdient vermelding, dat te Valkecswaard de 91-jarige P. W. nog vol ijver de zeis hanteert en zich dezer dagen eenige uren onledig niet alleen met het maaien, maar daarna ook met het opbinden van de echoven. Uit Benkum, gemeente Tubber- gen, wordt aau de Tw. Ct. Dader gemeld: Daar velen wellicht nieuwsgierig zijn naar het verdere resultaat van de onderzoekingen en de proefne mingen der in het Vorig nummer gesigi aleerde „petroleumbron", kunnen wij het volgende mede- deelen. Nadat de put leeg gepompt en droog ge--

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2