BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. f Der burgerwacht gelukte het de orde te herstellen, maar wijl de gemoederen zeer opgewonden zijn, worden nieuwe wanor delijkheden gevreesd. De Regeering vaD Egypte is voor nemens, het spoorwegnet uit te breiden ten behoeve der strategie, met eene vaste spoorwegbrug over den Njjl. Naar aanleiding von het vonnis der arrondis- sements-rechtbank te Dordrecht van 12 October 1888, houdende veroordeeling van een zoutzieder tot eene geldboete van f401,063.05 wegens ver korting van 's lands rechten, stelt het Weekblad, v. h. Recht de vraag aan allen, wien het aangaat, of de fiscale wetsbepalingen, uit kracht waarvan zulk eene draconische straf kon en moest worden opgelegd, niet dringend behoefte hebben aan herziening? Die vraag verdient te ernstiger over weging, indien men, met de rechtbank, bij het op het verzet van den beklaagde gewezen vonnis van 16 Novamber jl., aanneemt naar het de redactie voorkomt terecht dat tot het wezen van het misdrijf, ter zake waarvan de veroor deeling is uitgesproken, niet behoort kwade trouw, niet de bedoeling om den fiseus te bena- deelen. „Wiy weten wel", schrijft het Weekblad verder, //dat het fiscale strafrecht is een kruidje- roer-me-niet, waaraan men niet dan met de uiterste behoedzaamheid mag raken, en waaraan men dan ook zoo min mogelijk heeft geraakt b$ de invoering van het nieuwe strafwetboek. Toch kan men alles overdrijven, ook den eerbied voor den fiscus <n zijne rechten. Daarom schro men wij niet onze overtuiging uit tc spreken, dat voorschriften, die den rechter dwingen eene geldboete op te leggen van ruim vier ton goud», niet alleen onbestaanbaar moeten worden geacht met de beginselen van het Nederlandsche wet boek van strafrecht, maar dat zij tevens eene bespotting zijn van het in art. 2 van het souve- rein besluit van 11 Dec. 1813 StblNo. 101 reeds gestelde, en daaruit in onze grondwetten van latere dagteekening overgeschreven verbod: «Op geen misdrijf mag als straf gesteld worden de algemeene verbeurdverklaring der goederen, den schuldige toekomende//. (Gr. 1887, art. 106). De vraag is: mag zulk eene bespotting langer voortduren? Zonder eenig voorbehoud antwoorden wjj: neen.* Een onnatuurlijk bondgenootschap. Dat is voorzeker de triple-alliantie. Wegens ras en godsdienst kunnen Duitschers, Oostenrijkers en Italianen onmogelijk met elkaar sympathiseeren. Doch dat daargelaten, dan nog kan het bond genootschap op den duur niet hecht zijn. De Italianissimi droomen nog altoos van Trente en Triest. Deze verdrukte broeders moeten van het Oostenrijksche slavenjuk// worden verlost. In 18 radicale vereenigingen is besloten alom per manente irredentistische comité's op te richten. Ofschoon alom in Italië de muizen voor de kast dood liggen, ofschoon in rijks- en gemeen tekas overal gebrek aan geld is, voor de verwe zenlijking der irredentistische idee moet geld worden verschaft. En wat de irredentisteu willen, is genoeg bekend. Eerst Trente en Triest, daarna Nizza en Corsica en eindelijk Tessino. Doch op Oostenrijk vooral is het gemunt. Openljjk wordt de oorlog door de uiterste lin kerzijde, met het parlementslid Imbriani aan het hoofd, tegen Oostenrijk gepreekt. En wat dat volkje wil, zal eindelijk gebeuren. Zoo niet, dan wordt Crispi uit de Kamer gebonsd. En mut Crispi valt de onverzoenlijke Regeering of er komt eene Eegeering aan 't roer, die in hare revoluti- onnaire idees de tegenwoordige voorbij streeft. Arme Humbert, wat dan? VW.) Te St. Jan Steen, prov. Zeeland, bekwamen bjj de verkiezing van twee leden voor den Ge meenteraad de drie candidaten allen de vereischte meerderheid van stemmen. Een der candidaten verkreeg de meeste, de beide anderen evenveel stemmen. Wie van de laatste de verkorene is, is nog niet uitgemaakt. De beslissing is aan Gedeputeerde Staten van Zeeland gevraagd. Het bij kon. boodschap van 16 Aug. 1888 ingezonden wetsontwerp tot vaststelling van het slot der Indische rekening over 1881 is eerst thans in druk verschenen. Dat dienstjaar wijst, bij eene ontvangst van f 137,802,360,281/2, eene uitgaaf van f 151,232,666.52, alzoo een na- deelig slot aan van f 13,430,306,231/2- Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben bepaald dat de verkiezing van een lid der Provinciale Staten voor het kiesdistrict Nieuwer-Amstel, ter voorziening in de vacature, ontstaan door de niet-toelating van den Heer P. Ledeboer als zoodanig, bjj besluit der Staten van 2 dezer zal plaats hebben op Dinsdag 27 Augustus 1889, de herstemming, zoodienoodig mocht zijn, op Dinsdag 10 September d. a. v. Er heeft een bericht geloopen, dat de Heer A. Qildemeester als lid der Tweede Kamer zou aftreden. Dit wordt thans tegengesproken. De Heer Gildemeeeter zal iri elk geval deelnemen aan de beraadslagingen over de wijziging der schoolwet en eerst daarna beslissen omtrent zijn al of niet aftreden als lid der volksvertegen woordiging. De directe telephoonverbindingen voor publiek verkeer tusschen Amsterdam en 's-Gra- venhage, alsmede tusschen 's-Gravenhage en Eotterdam, zijn met machtiging van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid eergis teren geopend. Wij vernemen, dat aan de departementen van marine en oorlog een wetsontwerp in gereed heid ia gebracht voor de toekenning van pensi oen aan mindere geëmploieerden, werklieden en bedienden, op daggeld werkzaam op 's rijks werkinrichtingen van leger en vloot. HEEMSTEDE, 26 Juli. De Eaad heeft beslo ten eene gouden medaille ter waarde van f 50 uit te loven aan de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, ter gelegenheid van de groote landbouw-tentoonstelling, alhier te houden in September e. k. BLOEMENDAAL, 26 Juli. Bij het springen van den omnibus, zonder te wachten tot deze stilstond, had de Heer M. alhier het ongeluk te vallen en een been te breken. Voor velen, die deze slechte gewoonte volgen, zeer zeker eene waarschuwende les. D familie Haal,, van Oberstegen (Luxemburg) had dezar dagen bij het avondmaal paddestoelen gegeteD, die een der zonen in den namiddag in het bosch had geplukt. Gedurende den nacht werd het geheele gezin ongesteld, en daar hun toestand 's morgeas niet verbeterd was, deed men den geneesheer halen. Deze verklaarde terstond, dat zij vergeven waren, en niettegenstaande hat krachtige tegen- vergif, dat hij hun toediende, stierf de jongste zoon nog in den morgen. De oudste stierf 's avonds en de moeder verkeert nog in zorgwekkenden toestand. Amerikaansche zangeressen wor den door geen„paar dollars" afgeschrikt, waar 't er op aankomt den smaak van hot publiek te bevredigen. Eelix, de beroemde kleermaker, heeft voor mile. Emma Abbott, de bekende pri madonna, eene reeks van kostumes gemaakt, die de bewondering der Vereenigde Staten sullen wekken. Het geheel kost 80.000 franks. Een der kostumes, met kleine parels en diamanten op blauw fluweel, geheel uit de hand bewerkt, kost de klsinigheid van 20.000 lranks! Er is eene tentoonstelling van al die kleederpracht geopend. Omtent het aanstaande verbl ij f van de weduwe van Kroonprins Eadolf van Oostenrijk te Zandvoort vernemen wij nader, dat vanwege de Oostenrijksche ambassade in de vorige week elf apartementen in hotel Kauf- mann zijn besteld. Deze vertrekken zijn gelegen op de eerste en tweede étage, zoowel aan den zeekant als aan de landzijde. Hoe groot het gevolg der vorstin zal zijn, is nog onbekend, doch vermoedelijk bestaat het geheele gezelschap, met inbegrip der dienstboden, nit hoogstens vijftien personen. De badkuur is bepaald op vier waken, zoodat Zandvoort gedurende da geheele maand Augustus zijne vorstelijke gasten zal her bergen en al reizen deze in het strengst incog nito, eene aantrekkelijkheid meer zal hebben, die het aantal logé's reeds grooter dan in 1888 nog aanmerkelijk zal doen stjjgen. Te Niemw-York zal in 1892 eene wereldtentoonstelling gehouden worden ter vieriDg van het vierde eeuwfeest der ontdekking van Amerika. Het dagblad The Sun heeft met f 25 000 eene inschrijving geopend van vrijwillige bij dragen. Maandag viel te Far|js een jonge|n- tje van 8 jaar in de Seine en werd gered door een knaap van 13 jaar, Ju/es Matty, den zoon van een schipper, die herhaaldelijk moest onder duiken eer hjj den kleinen drenkeling had gegre pen. Toen hem de gewone premie werd aange boden, weigerde hjj die standvastig, verklarende niets meer dan zijn plicht te hebben gedaan. Voor de Eechtbank te Heeren veen verscheen dezer dagen in de bank der be schuldigden eene doodarme weduwe, die voor acht kindsren het brood moet verdienen. Zjj werd beschuldigd van overtreding der drankwet en poging tot omkoopicg van ambtenaren in functie. Bedoelde weduwe J. K. bewoont een huisje in de buurtschap Goor onder Steenwjjkerwold. Zij heeft vergunning voor het verkoopen van cognac in het groot, niet in het klein, maar het schijnt dat se bij de politie onder de verdenking lag in het geniep ook wel eens een enkel glaasje te tappen. Op zekeren morgen treden twee handelsreizi gersdaarvan althans hebben zij het voorkomen haar nederig koffiehuis binnen en bestellen ieder een glas bier. //Een lekker biertje, juffrouw", zegt de eene, na zijn glas te hebben geledigd, „vrij vat beter dan ik het gisteren in Eotter dam heb gedronken. Geef ons nu een cognacje//. „Heeren, ik heb geene vergunning, dat mag ik niet schenken", is het antwoord. //Och kom//, herneemt de reiziger, //daar kan je immers niets van overkomen". //Kan er geen kwaad bij?" vraagt 't vrouwtje nog eens. *Wat kwaad zou dat kunnen is de wedervraag. De kasteleines gaat naar binnen en brengt twee glaasjes cognac. De heeren betalen 40 cen ten voor de gemaakte vertering, staan op en z/Je bent er bij vrouwtjeje hebt proces-ver baal. Wij sijn de marechaussée» uit Steenwijk". Doodelijk verschrikt staart het moedertje hare bezoekers aan. //Ach heeren", jammert ze, //heb medelijden". Van ochtend is mijn schaap gestor ven en nu dit nog. Maakt me toch niet onge lukkig. Ik wil de heeren graag ieder een gulden geven, als ik daarmee af ben". //Nogmaals proces-verbaal wegens poging tot omkooping van een ambteuaar in functie", klinkt het haar tegen. En werkelijk stond ze thans voor beide vergrijpen terecht. De off. van justitie liet. niet ca, in zijn re quisitoir zijne afkeuring over deze wijze van handelen der politie-ambtenaren te kennen te ge ven. Voor het eerste vergrijp eisehte hij dan ook het minimum van straf, nam. f 0.50 boete, sube. 1 dag gevangenisstraf, voor het tweede eene ge vangenisstraf van 3 dagen. De beroemde Amerikaansche uit- inder Editon wordt den lOden Augustus te Parijs verwacht. Eene dwaze weddenschap bestond onlangs zekere John Williamson in Eock Island (III.) met eenige vrienden. Zesendertig uren achtereen droeg hij twee steenen van de eene zijde van de straat naar de andere, legde ze daar I neer en tilde ze weder op. Een uur mocht hij het werk staken om te eten, *n bovendien elke twee uur een kwartier rusten. Toen de bepaalde tijd voorbij was, had hij 100 dollars gewonnen. Bovendien werd hem door de muziekkapel van den schouwburg eene serenade gebracht. Het avontuur van een mentchenvriend. Toen dezer dagen een Engelschman op den eer sten omgang van den Eiffeltoren te Parjjs wan delde, wendde hij zich tot zijn buurman, een dik, gemoedelijk heertje, met de vraag: „Er zullea wel eens veel menschen van den toren springen, niet waar?" „Dat is gelukkig nog nooit gebeurd,// gaf de andere ten antwoord. //Hoe is 't mogelijk? Dan zal ik de eerste zijn," sprak de Engelschman. De gemoedelijke man waarschuwde een politie agent, die den' zelfmoordsnaar wilde beletten verder naar boven te gaan, maar deze bleef op ziju goed recht staan om den toren geheel te beklimmen en men liet hem ten slotte gaan. De menschenvriend volgde hem echter, bood hem een glas bier aan en trachtte hem tot andere gedachten te brengen. «Het helpt allemaal niets", zeide de Engelschman, //het leven is mij tot last en ik spring van den top van den toren naar beneden. De dikke heer klauterde, door zuivere men- schenliefde gedreven, weder verder mee naar boven. „Ik zal niet veel te lyden hebben", sprak de Engelschman, toen hij op den tweeden om gang gekomen, een» naar beneden keek. De dikkerd trachtte hem opnieuw neer ie zetten. „U is zeker heel ongelukkig hé? Heeft u soms geldgebrek? Als dat het geval is wil ik u graag helpen." „Ik ben r(jk, heel rijk," gaf de ander ten autwoord, «ik heb eene portefeuille met vijfduizend gulden bij mjj en zal u dia som geven om onder de armen te verdeelen." Heel boven in den toren gekomen, trachtte de EDgelschmsu over de balustrade te klimmen, terwijl de dikkerd hem terug trachtte te hoeden. «Wacht eens", sprak de vreemdeling, „ik zou haast vergeten hebben u mijne portefeuille te geven." Rjj stopte twee portefeuilles in de zak ken van den menschenvriend. «Vaarwel thans vriend, vaarwel!// De Engelschman sprong echter niet en liet zich ten slotte overhalen om te bljjven leven. Bij de toestellen gekomen, waarmede de toren bezoekers naar beueden worden gelaten, ontstond gedrang en de beide mannen verloren elkander uit het oog. Toen de dikke menschenvriend eenigen tijd later sens in zijn zak tastte, bemerkte hij dat zijne goedgevulde portemonnaie en zijn hor loge met ketting spoorloos verdwenen waren, de twee portefeuilles een paar oude kranten be vatten en hij het slachtoffer van een slimmen zakkenroller was geweest. Onder den titel „Eene curieuze uitstalling" leest men in het Soc. Weekblad: Dien naam verdient zeker wat de Heer Alfred Dolge, fabrikant van vilten stoffen en pianoma teriaal te Dolgeville, in den Noord-Amerikaanscken Staat New-York, den bezoekers der Par(jsche tentoonstelling te aanschouwen geeft. Een paar geldstukken, ter gezamenlijke waarde van ongeveer vier gulden hot geldsbedrag waarmede de latere fabrikant in 1866, als ze ventienjarige jongeling en na een leertjjd in pianofabrieken van Oostenrijk en Saksen, te New- York voet aan wal zette. En daarnaast een stapel papier, honderd pakjes van duizend bladen, in het formaat en de papiersoort, die voor bank biljetten van 100 dollars worden gebruikt de waarde vertegenwoordigend, waarop ten hnidigtn dagen 's mans reusachtige induetriëele onderne ming wordt geschat. Te Eindhoven is een vijfjarig kind van zekeren H., terwijl de moeder een oogenblik afwezig was, te water geraakt en on gelukkig verdronken. Als dader van den diefstal van den aangeteekenden brief met effecten en cou pons, verzonden door den Heer M. Talens Hzn. te Uithuizen aan ds Heeren Yan Harpen en Eodenburg te Amsterdam, heeft zich doen ken nen de postbode J. Poel, dienstdoende van Warffum op Onderdeudam. Volgen» zijne be kentenis heeft bij onderweg het pakket geopend, en, na den bewust-n brief daaruit genomen te hsbben, net door middel van postlak weder ge sloten. De gestolen waarden, die hij in zijn tuin begraven had, zjjn door hem reeds in handen der justitie gesteld. In de Goeden Negen buiten den Noordenberg te Deventer is eene kroonslang ge vangen ter grootte van li/s meter. Omtrent een zeer ernstigen brand te Eotterdam, vernamen wij de navolgende bizouderhedeu: De verbrande loodsen van het entrepot zijn het eigendom der gemeente eu waren alle verzekerd: de verbrand» loods voor f 59,000. Deze was in huur bij de Eolter- damsehe Lloyd, firma Euijs Go. Zij be vatte slechts éen vat tabak. Veertien dagen geleden bevatte zij voor zeven ton waarde aan goederen. Eebs partij Amerikaansch hout, aan wal lig gende, is ook verbrand. Voort» leden de los kranen veel schade en de goederenloods No. 2 veel waterschade. Elf hand-, drie stoom- en drie drjjvende spui ten hebben dienst gedaan. Den 17n dezer heeft de photogra phic haar gouden jubilé gevierd. Het was dien dag juist vijftig jaren geleden, dat Daguerre met de naar hem genoemde uitvinding (daguerréo typie) voor het eerst in het openbaar optrad, na verscheidene jaren van voorbereiding, waarin zijn toen overleden medewerker Niepce een groot aandeel nam. De ontaarde moeder te Par ij s, die, zooals men weet, 'onlangs beschuldigd is vajn het verschrikkelijk feit, haar elfjarig dochtart o door herhaalde mishandelingen te hebban ver moord, is Vrijdag jl. voor het lijkje van haar slachtoffer gebracht. Toen de vrouw het lichaam van haar kind in de lijkeuzaal aanschouwde, barstte zij in tranen uit. De geneesheer liet haar nu de brandwonden en litteekens zien, die nog onveranderd zijn gebleven, maar geene be- keutenis kwam over de lippen der vrouw. Zij riep onophoudelijk.- „Ik heb haar niet ver moord 1 Ik zou niet in staat zijn tot zoo iets!// Men las haar nu de verklaringen van hare beide andere kinderen voor. De kleine Adriaao had verteld dat het wijf, toen zij haar dochtertje ophing, de taboeret door hem had laten om gooien. Het touw en een ijzeren staat, waarmee zij het kind beukte, zijn in handen van den rechter. De ontaarde moeder is weer naar da gevangenis teruggebracht. Tusschen Drachten en Beetster- zwaag is dezer dagen zekere W., jdie zich in beschonken toestand op de rails bevond, door de stoomtram aangeraden. Ofschoon het duister was, merkte de machinist Lammers hem op en remde krachtig. Anders zou de man stellig te pletter zijn gereden. Een dokter hechtte de wonde en legde het verband, waarna de gewon de door de politie in bewaring werd genomen. Te Par ij s is eergisteren de «Galig- nani-Stiohting// op plechtigs wijze geopend. Deze stichting dient tot opneming van bejaarde schrij vers, journalisten, boekhandelaars en onder zoekingsreizigers, die niet meer in staat zijn in hun levensonderhoud te voorzien. Het gesticht, hetwelk door den prefect der Seine Poubelle werd geopeud, kan 100 personen herbergen van wie 50 jaarlijks 500 frank moeten betalen, terwijl 50 kosteloos worden geherbergd. Op den dag der opening waren reeds 45 personen opgenomea. Ieder heeft twee kamers en kan zich geheel vrij bewegen, doch de masltjjden worden gemeen schappelijk gebruikt. Eerw. Zusters vau den H. Vincentius zij n met de verpleging belast. Als plattelandsgemeente bezit Eist slechts eene rustende schutterij, waarvan de Majoor-Commandant te Hees woont. Toch moe ten wij aannemen, dat de werkzaamheden voor deze op het papier bestaande hoogstbe- iangrijk en omvangrijk zijn. In de jongste zitting vau den Gemeenteraad toch moest niet minder dan negsn maal gestemd worden om de twee le den en de twee plaatsvervangende leden van de commissie voor de werkzaamheden der schutterij te benoemen! Als het zooveel inspanning kost om voor zulk eene commissie twee leden aan te wijzen, wat zal het dan wel wezeu al» het zaken geldt van nog meer belang dan de rustende schutterij? (Arnh. Crt.) Het bestuur van „Liefdadigheid naar Vermogen" te Amst. heeft door tusschenkomst van het „Nieuwsblad v. d. Boekh." aan de Amster- damsche uitgevers het verzoek gericht in de al manakken, scheurkalenders enz. voor 1890 en volgende jarsn achter den datum van den He melvaartsdag te doen drukken het woord „Lief dadigheidsdag." „Op dien datum n. l.« zegt het bestuur, «hopen wjj ook in 1890 en volgende jaren eene inzameling van liefdegiften voor onze verarmde stadgenooten te houden, en het behoeft geen betoog, dat de bereiking van dit ons doel zeer zal worden bevorderd, iudien dit voorne men ook op deze wijze wordt aange kondigd." Te Muiderberg werd eergisteren tegeD 11 uur een jongen, die tegen den hevigen regen eene schuilplaats had gezocht onder een afdak, door den bliksem gedood. Een gedeelte van het hoofdhaar werd geschroeid, beide handen waren bruin geworden. Een Eranschman de Gourtonne heeft, onder zogel, de beschrijving gedeponeerd van een door hem uitgevonden toestel, waarmede men op een afstand kan zien, gelyk men met de telephoon op een afstand kan hooren. Edison heeft eene soortgelijke ontdekking ge daan, welke hij nog geheim houdt. Hij zou, naar men beweert, Dog twee jaar noodig hebben, om zijne uitvinding te volmaken. De Eranschman daarentegen zal zijn werk nog voor het einde van het jaar 1889 openbaar maken. De licht-trilliugen zullen door middel van een draad worden overgebracht, om zelfs zonder eenigen hinder over honderden en duizenden mijlen afstand de voorwerpen zichtbaar te maken. Aan Burg. en Weth. vanGronin- gen is door den Heer W. A. Scholten een adres gericht om van den 2en tot en met den 7sn October 1889 te mogen beschikken over het beursgebouw, ten einde daarin op den 6 en Oc tober de herdenking van zijn zeventigsten ge boortedag en zijne vijftigjarige loopbaan als fa brikant te vieren. In overeenstemming met com missarissen voor de korenbeurs stellsn B. en W. aan den Eaad voor dit verzoek toe te staan. Te Lamswaarde prov. Zeeland ge raakte Maandag-middag een paard gespannen voer een kar op hol. Zekere J., die zich juist op den weg bevond en het beest wilde grjjpeD, geraakte in eene sloot, met het paard en de kar boren op hem. Eeuige oogenblikken daarna werd h\j levenloos onder de kar weggehaald. De v o o r m a 1 i g e X o n i n g i n I s a b e 11 a vau Spanje iseergistereu-voormiddag ts 10,41 te 's-Gravenhage aangekomen, vergezeld vaa den Grootmeester van haar Huis, Markies de Villa- sagura, en van de Grootmeesteres, Hertogin ds Hyar, beneven» eenig dienstpersoneel,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2