NIB U WE No, 1424. Woensdag 7 Augustus 1889. 14de Jaargang. liet eiland Creta. BUITENLAND. M4RLË1H ABONNEMENTSFBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlemt 0,8b Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Aizjnderljjke Nummers0,03 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BUREAU: St. Janstraat Haarlem. ,]£~MA!N TIE N'ÜRi IKU PRIJS DER ADVERTENTIÉH AGITE MA NON AGITATE 7an 16 regelo30 Ce Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlpk Maandag-, Woensdag en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPPERS LAUKEÏ. Op het eiland Creta, een van de lastigste bezittingen van het Turksche Rjjk, heerscht thans weer oproer. Het eiland Creta, werd in 1669 bij Turkije ingelijfd. Gemakkelijk ging dit niet, want het duurde bijna 100 jareu, voordat de woeste, krijgshaftige Spbakioten, die de witte bergen bewonen, gedwongen konden worden het gezag der Turken te erkennen. In 1821, toen de Grieken tegen de Turken in verzet kwamen, stonden ook de Cretensers op. Eerst scheen de kans hun gunstig, maar eindelijk gelukte het den Egyptischeu Onderkoning Mehemed Ali beu te onderwerpen. Tot beloouing ontving de Khedive van den Sultan het eiland, hetwelk door den oorlog grooten- deels in eene woestijn was veranderd, ten geschenke. Tien jaren later evenwel, in 1840, werd Creta weer het eigendom van den Sultan, die den inwoners alle mogelijke hervormingen beloofde. Van al deze beloften kwam echter niets en zoo vatten de Cretensers in 1858 weer de wapens op. Spoedig werd de opstand toen door nieuwe beloften gesust, maar de vervulling ervan bleef achterwege, zoo dat de opstand in 1866 weer uitbrak. De strjjd was uiterst hevig en duurde ruim twee jaar.Van weerskautenWas bet een strijd op leveu en dood. Noch de Cretensers, noch de Turken gaven hem op en de gevange nen werden zonder genade afgemaakt. In het district Apokorona vormde zich eone soort-van nationale vergadering, welke een manifest uitvaardigde en de hulp der mogendheden inriep. Deze deden echter niets, en zoo liet de nationale vergadering den 2n September 1866 de vereeniging van het eiland met Griekenland afkondi gen. Turkije werd toen wakker. Terstond zond de Sultan een leger van 30,000 man naar Creta, onder bevel van Mustafa- Pacha. In bet volgende jaar werd Mustafa vervangen door Hussau-Pacha, die op zijne beurt weer moest plaats maken voor Omer- Pacha, maar nog steeds handhaafden de O Sphakioten zich in hunne bergen. De mogendheden kwamen toen tusscheu- beide. Rusland, Frankrijk, Pruisen en Italië richtten den 30n September 1867 eene ge meenschappelijke nota tot den Saltan waarin zij op vrij scherpen toon verlangden, dat Turkije eindelijk tot de uitvoering der be loofde hervorming zou overgaan. De Sultan zond na den Groot-Vizier Ali-Pacba naar Creta om de rust te her stellen, maar nauwelijks was de Vizier weer vertrokken, of de opstand barstte weer uit en duurde tot 1868 voort. Tot een zoo harduekkigeu tegenstand werden FE U1LLE T ON. AMI. 2) Vervel#) //Onzin, ik vraag of het een rattenvanger is.// //'kWeet niét, uwe genade, of hij ratten vangt maar 't is een patrijshond, hij vangt hoenders, duiven en ander gevogelte. Uwe ge nade wil hém voor de jacht gebruiken, niet waar, daar is h\j juist voor geschikt. //Volstrekt niet, ik wil geen jachthond, ik zoek een salonhond, een houd die kunsten ver slaat." //Zoo als ik hoor, zoekt uw genade een hond die kunsten verstaat, die kan apporteeren, poo tjes geven, opzitten dan is u geholpen, deze hond kan dit altemaal en nog veel meer." //En zoo even zeidet ge mij, dat het een pa trijshond was?// „Doet niets ter zake, uwe genade, hij is, beide te gelijk, een patrijshond, wanneer uwe genade hem als jachthond wil gebruiken, en een salonhond, als uwe genade hem wil hebben °m kunsten te maken, kortom hij kan alles. Zijns gelijken zult ge nergens vinden." #En wat moet dit wonderdier kosten?" //Vier thaler, heer baron." j/Dat ig veel geld.« //Veel geld ■qoor een hond, die alle kunsten de inwoners alleen in staat gesteld door de ondersteuning in geld, krijgsbehoeften en manschappen, die hun uit Griekenland werden toegezonden. In het begin van 1869 moesten de Cretensers eindelijk de wapenen neerleggen. De talrjjke offers, welke de strijd had geëischt, waren echter niet te vergeefs gebracht, want den 20n Januari 1869 onderteekende de Sultan de firman, waarbjj aan Creta eeue soort van zelfbestuur met eeue nationale vergadering werd toestaan. Turkije meende nu, dat het verzet voor goed was bedwongen. De hervormingen waren toegestaan en bovendien waren han del en ujjverheid geheel vernietigd, terwijl het aantal der weerbare manschappen ge ducht was vermiuderd. Toch duurde het tijdperk vau rust slechts zeven jaar, want nauwelijks hadden in 1876 Servië en Montenegro aan Turkije den oorlog ver klaard of de Cretensers kwamen iu verzet. Evenwel kwam het toen niet tot een open- lijkeu oorlog, maar toch wetgerden de Cretensers Afgevaardigden te zenden naar het Parlemeut te Coustantiuopel, hetwelk daar volgens de Grondwet van Midhad Pacha een korten tijd zitting hield. Iu 1873, toen de Russen Turkije bin nendrongen, vereenigden de Cretensers zich weer iu Apokarona en namen eeue drei gende houding aan. Turkije vond daarin eene aanleiding hun een Christelgken Gouverneur te zendeu in den persoon vau Assoïdes. De bewouers vau het eiland wil den daarvan niets weten en zoo procla meerde de nationale vergaderiug den 31 Mei 1878 teu tweede male de vereeniging van het eiland met Griekenland. De strijd begon opnieuw. Den 7u Juni werd het eersie gevecht geleverd, waarin de Turken het ouder»pit dolven. Muehtar-Pacha werd toen als buitengewoon Commissaris ge- zondeu en het gelukte hem de rust te herstellen. Evenwel moest Muehtar weer belaugrjjke concessies doeu. De Cretensers kregen, behalve hunne nationale verga dering, nu ook het recht om de helft der rechters te kiezen en de helft van de op brengst der belastingen ten bate vau het eilaud te besteden. De Cretensers maken thans weer opstand en streven naar eene volledige afscheiding van Turkije. De Sultan verkeert nu iu een zeer moeilijken toestand. De Cretensers nog meer vrijheden toe te staan, wordt te Con- stantinopel outnogelijk geacht, omdat men dan den laatstee baud, die het eiland aan het Turksche Rijk bindt, zou afsnijden. Er blijft dan niets over dan het verzet te on derdrukken, maar het is te verwachten, dat de mogeudhedeu nu geene herhaling van den bloedigen strijd vau 1866 zullen dulden. verstaat! Uwe genade kan toch een zelfden hond bjj een ander zelfs niet voor den dubbelen prjjs bekomen; de Heer Hirsch heeft mij toeh tien thalers voor een anderen betaald, die niet half zoo geleerd was, als deze hier.// //En hoe heet dat beest?" uAmivriend, een mooie naam, dien ik den hond gegeven heb, want de hond is een alle mansvriend". „Bezit hjj geene gebreken of zoo iet svan dien aard? Is hij niet blind of dol, bijt hij de kin deren niét? „Gèrechte Hemel! ik zal den heer baron toch geen dollen hond voor een goeden verkoopen. Neen, Ami bezit geen gebreken, hij is zindelijk, gedwee, waakzaam, leerzaam, zachtaardig, trouw." //Genoeg, genoeg,// onderbrak de assessor den Hebreër, (terwjjl hij den geldbuidel uittrok en den jood 'vier thalers in de hand telde. //Dank u, uwé genade, God bescherme u; als gjj weer eens 'eén bond noodig zoudt hebben, zal ik u een rattenvanger, een echt ras, voor twintig thaler bezorgen!" Dit zeggende, wierp hij Ami een touw om den hals en gaf het eene eind ervan aan den nieuwen eigehaar. Tot hiertoe had Ami, de hond zonder ge breken, zich geheel onverschillig betoond, alsof hem de zaak niet aanging. Maar 't zou anders worden. „Kom, Ami, kom!// zeide de assessor en trok aan het touw. Wordt de opstand niet onderdrukt, dan zal het verzat tot eene algemeeue revolutie aangroeieu en dan kan Creta zeer gevaar lijk worden voor den vrede. Daarom driugt men vooral te Weenen op een krachtig optreden vau Turkije aan. In het Parlement van het land der vrjj- handelaren werd op eene vraag van den Heer Vincent het volgende geautwoord: »Er bestaat geen rechtstreeksche over eenkomst met eenige buiteulandscbe firma betreffende de levering van lucifers. Zweed- sche lucifers, merk »Lion«, en lucifers van Bryant and May zijn heide opgenomen in de overeenkomst met eeue Eugelsche firma tot het leveren van zeep en andere derge- gelijke huishoudelijke zaken. De lncifers van Bryant aud May worden op aanvraag geleverd aan de beide Huizen van het Par lement eD iu verschillende openbare ge bouwen. Zij worden niet zoo vaak gevraagd als de Zweedsche lucifers omdat deze goed- kooper zijn. De prijzen ziju volgens over eenkomst 5 stuivers voor de laatste 7 stuivers voor de eerste soort per dozijn doosjes. Elk doosje bevat iu beide gevallen 100 of meer lucifer*. Nu hebben wij Nederlander» al den naam van op de kleintjes te passeD en in bet Eugelsche Lagerhuis telt men de luci fers na! Het is niet onaardig vlak naast het be richt van die overdreven zuinigheid te lezen hoe mild men met het buskruit is omge sprongen bjj gelegenheid van de aankomst vau den Duitschen Keizer, die te zamen viel met de groote vlootmauoeuvres. Reeds Donderdag was er geen plaats meer te krijgen in eenig hotel te Portsmouth, wat Nederlaudsche zeelui Poortsmuideo noemen eu waar de grootste oorlogsvloot, die ooit bjjeen is gebracht, in drie lange liniën ten anker ligt. Er moet dagelijks voor 23,000 monden gekookt en gebraden worden, zoodat deze drijvende vestiug grootere bemanning heeft dan menige itad inwoners telt. Bjj heerlijk weder verscheen jl. Vrijdag het keizersjacht Hohenzollern, met den Duitschen Keizer aan boord eu gevolgd door eeu Duitsch eskader, in het Eugel sche gebied. De Prins van Wales voer zijn bezoeker te gemoet met het konings jacht Osborne. Vervolgens stoomden beide jachten, ge volgd door tallooze vaartuigen, het eene nog fraaier gevlagd dan het andere door de groote waterstraat tasschen de vijf mjjl lange rijen Engelsche zeekasteelen, waar van bij het naderen der jachten de Duitsche Maar Ami kwam niet. Met alle geweld zich vastklemmend, begon het beest te brommen en liet zjjn bezitter de tanden zien. //Ami kom!" herhaalde mijnheer Scherenberg en trok wat harder aan de koord. Maar de koppige hond wilde niet komen. De assessor werd driftig en dreigde met den stok. Woedend beet bet dier er in. //Wacht beest, ik zal je!" Hij hief den stok op om te slaan doch snel als de bliksem, schoot Ami uit zijn schuil hoek en betuigde zijne warme sympathie voor den nieuwen heer door hem een stuk uit de pantalon te scheuren. „Luister eens, smous, met de geroemde vrien delijkheid van uwen hond schijnt het niet ruim gesteld, gelukkig dat ik hooge laarzen aanheb, anders had het beest mij nog geheten 't is jammer om de mooie pantalon, nu is er alweer een thaler naar den koekoek." //Stel u gerust, uwe genade, Ami, is een hond van genie, hij begaat nog al eens graag zulke kleine zonden, uwe genade kent hem nog niet. Maar ik zal n een middeltje aan de hand doen, hoe gij den hond tot u kunt trekken." „En dat is?" //Uwe genade koope een worst en late ze hem zien; dan zal Ami u volgen als een lammetje en uwejgeoade zal pleizier aan den hond hebben." Den raad gehoor gevende, stelde de Heer Schc- vlag werd geheschen, de matrozen in het want en de mariniers op het dek para deerden en het Duitsche volkslied gespeeld werd. Middelerwijl donderde een alles over stemmend kanongebulder uit honderden vuurmonden, waaronder er waren van het zwaarste kaliber, die in een schot meer aan buskruit verschieten dan een maand tractement van de bediening bedraagt. Zulke dingen kan men doen als mep zuinig op de lucifers is. Voor Osborne ankerden de jachten eu kam de Prins van Wales aan boord van de Hohenzollernom vervolgens met deu Keizer in gereedstaande hofrijtuigeu naar; het kasteel te rijden, waar Eugelands Ko.- ningin haren gast ontving. De Koningin kuste deu Keizer en heetjte hem welkom. Salisbury en andere hoQggë- plaatsten werden hierop aan den Keizer voorgesteld, terwijl vervolgens al de leden der koninklijke familie deel namen aan den maaltijd, waarbij de Keizer aan de rechterzijde der Koningin was gezeten. Ds tuinen van hat slot waren verlicht, en da baai van Cowes, waarin al de jachten met duizenden lichten prgkten, bood een schit terend schouwspel. Lord Salisbury en Graat Vou Bismarck gebruikten den maaltijd in eene zaal, grenzende aan die waarin de vorsteu gezeten waren. Keizer Wilhelm is benoemd tot eere- Admiraal der Britsche marine. De Timessprekende over Keizer Wil- helm's bezoek, zegt dat Engeland vriend schap verkiest boven alliantie. Er bestaan redeneD, die Engeland beletten zich bij het drievoudig verbond aan te sluiten; doch niets belet het, te toouen dat het sympa thiseert met de mogendheden, die het be houd van den vrede wenschen. Van wege de Association nationale de la meunerie frangaise zal dit jaar een internationaal congres worden gehouden, eu wel op 20, 21 eu 22 Augustus. Een programma van de werkzaamheden is ver schenen. Er zal gehandeld worden over alles, wat met den handel iu granen en meel in betrekking staat. Wilson, die bij de verkiezing in het kanton Loches gevallen is, heeft in zijn blad »la Petite France« zijn dank betuigd aan de kiezers, die op hem gestemd heb ben. Tevens verklaart hg dat hg sslechts het belaug der republiek op het oog heb bende,nu reeds aan de republikeinen in het arrondissement Loches te kennen geeft, dat bjj bij de aanstaande verkiezingen voor de Kamer zich geen candidaat zal stellen. Te Hamburg is eene maatschappij gevestigd voor het openen van eene nieuwe stoomvaartlijn over Antwerpen,den Pyraeus renberg zich in 't bezit van eene ferme worst eu toonde ze Ami. Dat middel was probaat. Nauweljjks had Ami het lekkere hapje geroken, of met een machtigen sprong vloog hij op tot den assessor maar bemorste met een met zijne smerige pooten den fijnen rok en had hem bijna in de hand gebeten. Ijlings liet mijnheer Scherenberg de worst in den achterrokzak glijden, draaide het eind der koord vast om de hand en stond gereed heep te gaan. Ami, hunkerend naar de worst volgde hem. Een tijd lang ging alles goed. Beiden stapten voorwaart'; de heer voorop, de hond gedwee achterna. Juist toen zij aan een hoek van de straat aankwamen, wilde het ongeluk, dat boven het hoofd van den assessor zweefde, dat er een jongen, die als zeer boosaardig bekend stond,, aankwam en niet kon nalaten den hond vau den assessor, met sneeuwballen te gooien. Dit liet Ami zich niet welgevallen. A's een ree schoot hij toe naar het overlig gend trottoir en pakte den roekelooze met zijn? tanden. Op 't zelfde oogenblik kwam om den hoek de heer handelsraad Lilienfeld met zijne betere wederhelft, en wijl de assessor Scheren berg het touw niet losliet, wikkelde het zich door de woedende sprongen van het dier om de voeten der genadige vrouw en deed haar struikelen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1