BINNENLAND. Salonica, Syra, Smyrna, Coaatantinopel en •tea zomers naar Bralia, des winters naar Kustendje. Het programma voor de feestelijkheden ter eere van Keizer Frans Jozef is vastge steld. Den 12n Augustus der namiddags te 5 uren komt de Keizer te Berljjn aan. Te 7 uren familiediner, hetwelk te half 8 wordt opgeluisterd door eene groote taptoe róor het Paleis. Den volgenden dag te 9 uren tocht naar Charlottenburg tot het bezoeken van het Mausoleum en den graf kelder van Keizer Wilhelm I. Te 6 urea des avonds gala-diner. Op den 14n Aug. groote manoeuvres in het vuur te Spandau; te 2 terugkeer naar Berlijn en te 4 uren tocht naar Potsdam tot het bezoeken van het graf van Keizer Frederik. Te 6 uren diner bjj Keizerin Augusta op het kasteel Babelsberg. Op 15 Augustus woont de Keizer van Oostenrjjk d6 H. Mis in St. Hed- wigskerk bij, zal daarna het exerceeren van het Keizer Frans grenadiersregiment Tolgens eene nieuwe methode gadeslaan en met Keizer Wilhelm in het officieren-casino ontbjjten. In het gevolg van Keizer Frans Jozef zal zich Prins Frans Ferdinand bevinden. Volgens de National Zeitung is in Ber lijn in diplomatieke kringen het gerucht verspreid dat het Servische Regentschap besloten heeft de gezantschaps-posten te Barljjn, Rome en Londen op te heffen. Generaal Grenfell heeft de Derwischen Toski een gevecht geleverd en hen rolkomen verslagen. Hun aanvoerder Wa- delajumi werd gedood; hun verlies wordt op 1500 man begroot; dat der Egyptische troepen heeft niet veel te beteekenen. Eergisteren heeft de kolonie Candioten te Athene eene vergadering gehouden om de Regeering te verzoeken hen, voor zoo ver zij weerbaar zijn, te wapenen en naar Candia te zenden om de inwoners ter hulp te komen. De vergadering benoemde eene commissie, bestaande uit Candiootsche notabelen, om hierover met de Regeering te onderhan delen. "gemengde berichten. Een staaltje van de wijze waarop het blad van Domela Nieuwenhuis propaganda maakt voor de anti-monarchale begrippen In het jongste nummer van Recht voor staat te lezen: „Per kilo. De koninklijke familie van Spanje liet zich verleden week eens wegen, ziehier het totaal: De koning Alfons XIII 15 kilo. h koningin Maria Christina. 55 infante Isabella72 prinses Mercedes21 infante Maria Theresia. 23 De zooi weegt totaal 186 kilo. Als wij weten, dat de burgerlijke lijst voor Spanje 4,000,000 bedraagt, kunnen wij gemak kelijk berekenen, dat de koninklijke familie aan het Spaansche volk 20,400 per kilo kost. Varkensvleesch koopt men voor 90 cent het kilo en is ver te verkiezen boven koningsvleesch, denken wij.// En de man, die dergelijke dingen in zijn blad schrijft of door anderen laat schrijven, verbaast en verontwaardigt zich, wijl hij in de Tweede Kamer door zijne medeleden met den nek wordt aangezien! {De Tijd) Uit 's-Hage wordt gemeld: Alhier ontvangen officiëele berichten uit Atjeh melden, dat in den nacht van 25 Juli Kotta Pohama (een onzer uiterste forten) ernstig met kanonvuur door Atjehers is beschoten. Onze troepen zijn den 26sten Juli uitgerukt tot ver nieling van het vijandelijk geschut. Een kanon werd vernield; de overige vuurmonden zijn door den vijand weggevoerd. De onzen namen de versterking in Tjade Kedioeroean, waar de vij and hardnekkig stand hield, en vonden onge veer 30 lijken. Onzerzijds sneuvelden de kapi tein van den generalen staf W. T. N. Von Geusau, de le luitenant der i.ifanterie E. J. T. Veerman, de le luitenant der genie N. Hage- man, en 18 minderen, terwijl gewond werden 4 officieren en 87 minderen. Het gedrag onzer troepen was schitterend. Volgens het Vaderland was dit telegram uit Atjeh reeds Vrijdag-avond by het Departement van koloniën ontvangen. Om de feestvreugde ter gelegenheid van den verjaardag der Konin gin niet te verstoren, maar tevens om vooraf de hier te lande woonachtige betrekkingen van de in het telegram als gesneuveld opgegeven offi cieren van het treurig feit in kennis te stellen, schortte de Minister van koloniën de openbaar making tot Zaterdag-avond op. Kotta Pohama ligt aan de de uiterste noor delijke grens van Atjeh; Tjade Kedjoeroean ligt er schuin tegenover, door een breed moeras daarvan gescheiden, en is door kreupelhout gedekt. Daardoor alleen laat het zich verklaren dat men te Kotta Fohama van de toebereidselen tot den vijandelijken aanval niets heeft bemerkt. Voor hen, die in de weening verkeeren, dat in oorlogstyd in ruime mate over de werk krachten van' dej gepensionneerde officieren zal beschikt kunnen worden, is het niet van belang ontbloot, kennis te nemen van de volgende mededeeling in het dezer dagen uitgebrachte offieiëel verslag van de permanente spoorweg commissie: „Daar alle gepensionneerde officieren te Zwolle of in de nabijgelegen plaatsen woon achtig, die voor eene benoeming tot étappe- commandant geschikt waren geoordeeld, niette genstaande de herhaalde pogingen van do com missie ongenegen waren om eventueel als zoo danig te genoemder plaats op te treden, gaf de Minister van oorlog machtiging den provincialen adjudant in Overijsel voorloopig daartoe te be stemmen." Volgens het verslag van de „Yereeniging van Officieren tot onderlinge ondersteuning in geval van overlijden," over het dienstjaar 1888/89, bedroegen in dat jaar de ontvangsten der vereeniging f 18,593.441/2, batig saldo) in het begin van het jaar ten bedrage van f 4662,29i/2 en f 13,822.55 aan contributiën. De uitgaven waren f 17,613.831/2, waarvan f16,500 voor 30 uitkeeringen, zoodat op 30 Juni jl. een saldo in kas bleef van f979.61. Het getal leden, dat een jaar te voren 1869 bedroeg, was op 1 Juli jl. 1906. Uit goede bron wordt ons verzekerd, dat 's rijks veeartsenijschool te Utrecht het volgend jaar tot hoogeschool zal verheven worden. ZANDVOORT, 3 Augustus. Hare Hoogheid de Aartshertogin Stephaniewed. van den Aarts hertog Rudolf van Oostenrijk kwam heden-ua- middag te 5,40 in deze badplaats aan. H. H. was in reiskostuum en lichten rouw gekleed. Haar gevolg bestond uit twaalf per sonen. Onmiddellijk nam de Aartshertogin en haar gevolg in de gereedstaande rijtuigen plaats, en reed zij naar het Hotel Kaufmann, waar zij de geheele maand denkt te verblijven. Aan het hotel gekomen, boden de twee dochtertjes van genoemden Heer Kaufmann H. H. een bouquet aan, 't welk zij blijkbaar men ingenomenheid aanvaarde. "Vervolgens werd de Aartshertogin door den eigenaar naar hare apartementen ge leid, over welker inrichting zij niet minder dan over het schoone gezicht op strand en zee hare ingenomenheid te kennen gaf. Na een tiental minuten in hare kamers te hebben vertoefd, deed H. H., wind en regen trotseerende, eene korte wandeling langs het strand, door eene dame van haar gevolg vergezeld, bij welke ge legenheid zij voor den volgenden dag reeds eene badkoets bestelde. Op het hotel en van de badinrichting Neptunus wapperden Nederland- sche en Oosten rij ksche vlaggen met oranje wimpels. Het getal gevangen in debizon- dere gevangenis voor mannen (het tuchthuis) te Leeuwarden, dat op 1 Juli 1886 nog 339 be droeg, is thans gedaald tot 185. Deze gunstige vermindering is echter geen gevolg van het verminderd getal misdrijven, maar een gevolg van de omstandigheid, dat na de invoering van het nieuwe strafwetboek den ln September 1886 alle gevangenisstraffen in de cel-gevangenis worden ondergaan. Eerst na 1 September 1891, wanneer het nieuwe straf wetboek vijf jaren zal hebben gewerkt, zal de gevaDgenis te Leeuwarden weder nieuwe bevol king verkrijgen, doch alleen die gevangenen, die lot lauger dan vijf jaren gevangenisstraf zijn veroordeeld en de eerste vijf jaren van die straf in de cei hebben ondergaan. Te Oeynhausen is eenejonge dame die op een balkon stond om een vertrekkenden vriend per spoortrein te zien voorbijkomen en die zich by het groeten te ver voorover boog, over de leuning van het balkon (2a verdieping) op straat gevallen. De ongelukkige ia zoo ernstig gewond, dat er weinig kans bestaat op haar herstel. Een man van honderd veertig ja- ren moet, naar eeu Russisch berichtgever van Daily News verzekert, te Saratow wonen. Die man, Daniël Samoilow, werd daarin 1749 geboren. Hij nam, ala adjudant van den Maar schalk Pugatschew, deel aan de bestorming van Kaean en Simbirsk en aan het bombardement van Samara. Met Pugatschew gevangen geno men, werd hij naar Simbirsk teruggebracht. Daar onderging hij een vonnis van 160 knoetslagen en werd levenslang naar de mijnen van Siberië verbannen. Acht-en-dertig jaren bracht Samoilow in ballingschap door. Toen kreeg hij gratie en mocht naar zijn geboortestad terggkeeren. De stokoude man is nog in het bezit van al zijne vermogens. Een der schouwburgen te Brad ford is door brand vernield, en als verdacht van dien braud aangestoken te hebben is een jonk man, Robert Rudd, in hechtenis genomen. Hij heeft zyne misdaad bekend, welke hij alleen ge pleegd moet hebben om de premie te verdienen, welke de Bradfordtaohe overheid betaalt aan don- geen, die het eerst kennis geeft van een brand. In de menagerie van Bide! te Neuilly, bij Parijs, heeft een treurig ongeluk ptaats gehad. De dierentemmer Butcoff was daar gewoon zijn beer, met een muilkorf om en aan een leiband, onder de toeschouwers te laten rondwandelen. Die beer heeft nu Woensdag avond in een booze luim een achtjarig meisje met een zijoer klauwen zeer ernstig aan het hoofd verwond. Het arme kind ligt zeer bedenkelijk, maar er is nog hoop op haar herstel. De wandelingen van den beer zij a nn door de overheid verboden- Te Aarlen (België) richtten b u i- teugewoon talrijke benden muizen groote ver woestingen aan, eerst op de velden en thans ook in de boomgaarden, waar zy druiven, abri kozen en ander fruit vernielen. Soepvleesch heeft eenegroote voedingswaarde, op gelijk gewicht gerekend zelfs grooter dan rauw vleesch daarentegen bevat soep of bouillon zoo goed als geene voedings stoffen (Soep en bouillon hebben slechts waarde als opwekkende, prikkelende stollen, die den eet lust bevorderen ea de werking der verteringsor- gauen verhoogen, daarom laat men aau een flink maal een bord soep voorafgaan.) Als men dus het soepvleesch, om den Hauwen smaak te verbeteren, met de noodige specerijen bereidt, b.v. als haché, met pikante saus enz., dan levert het een uitstekend en smakelijk voedingsmiddel. De nieuwe Berlijnsche vereen i— ging tot bescherming van dieren vraagt in eeu advertentie als „hondenvangers" voor een //vast fn gemakkelijk" werk menschen van onbespro ken gedrag en „met een zacht gemoed". Een paar zeer zwaarlijvige habi- tué's van een bierhuis te Lubeck gingen onlangs eene weddenschap aan over de vraag, wie het lichtste was van hen beiden. Den volgenden dag kwamen zij, met verscheidene vrienden, bij de weegschaal van een handelsman, om de quaestie te beslissen, en wel de eene, tot aller verbazing, ontdaan van zijn lang hoofdhaar, met kaalgeknipt hoofd en zijn zwaren baard afgeschoren. De al- das verlichte man woog nu 50 gram minder dan zyn mededinger. Deze verzette zich nu met zijne vrienden tegen de oneerlijke wijze waarop hij overwonnen was, en deze man, dien men van niets valcch verdacht, verbaasde nu op zijue beurt de vrienden door zijn rossig blonden haardos van zijn hoofd te nemeD, waarop hij verlangde, nogmaals gewogen te worden. Thans woog de eerst overwonnene 70 gram mioderdan zijn mededinger, die nu ook in overdrachtelijken zin „geschoren" zat. Wanneer het den 7eu Augustus e. k. helder weer is, dan kan men aau den sterrenhemel eene slechts zelden voorkomende waarneming doen. Dan wordt de planeet Jupiter des avonds tusachen 7 en 8V2 uur door de maan bedekt. De maan is dan reeds drie dagen over het eerste kwartier; Jupiter staat eerst links onder de maan, gaat dan achter den don keren rand heen, en komt aan de rechterzyde, ruim een uur later, weder te voorschijn. (F. O. C.) Het drukfoutendniveltje heeft dezer dagen aau de Eransche Regeering een leelijke poets gespeeld. Het Journal Officiel nl. maakte een dekreet ter beperking van den ver koop van oesters openbaar, dat luidde: //Art. 1. De verkoop, aankoop en het ver voer van oesters, welke meer dan 2 centimeter middellijn hebben, is voortaan te allen tijde toegelaten. Art. 2. De verkoop, enz., van oesters, welke minder dan 2 centimeter middellijn hebben, is voortaan te allen tijde toegelaten.// In het Journal Official is zulk een fout heel wat anders dan in een gewoon blad. Elke regel heeft daar kracht van wet en verbeteringen kunnen alleen geschieden in hetzelfde nummer, waarin de fout voorkomt. Men heeft dus thans geene andere keus dan het decreet in te trekken en door een nieuw te vervangen, of den verkoop van oesters onbe perkt te laten. Een cederbosch in Duitschland. Het 0 n t- staan van het eerste en eenige cederbosch in Duitschland heeft men te danken aan Lothsr Baron Von Eaber, te Stein bij Neurenberg, den bekenden potloodenfabrikant. Reeds sedert jaren heeft hij op zijne grondbezittingen in Beieren zaai- en plantscholen voor den „rooden ceder" {Juniperus Virginiana L.) opgericht om dit fijnste en duurste hout, dat inzonderheid voor het fabriceeren van potlooden wordt gebruikt, te kweeken. De proefnemingen zyn uitmuntend geslaagd. fHet aangelegde cederbosch beslaat du over de vijf hectaren en Blaat in volle frisch- heid; het heeft zelfs den uiterst strengen winter van 187980 zonder beschadiging doorgestaan. De roode ceder vordert zelfs geen bizonderen grond, maar komt in dit opzicht met den aard der dennen en andere inheemsche naaldboomen overeen. Het is voorzeker van algemeen belaug, dat deze fijne en welriekende houtsoort in do bosschen wordt aangekweekt, wat de waarde van het bosch verhoogt. De zaden zyn in Elorida verkrijgbaar. met de jaar'ijksehs toelagen van andere leden der koninklijke familie eene totale civiele lijst vao 685000 pond sterling. Ia Oostenrijk nu is het be lrag der civiele lijst volgens de opgaven in genoemd Londensch blad 780000 pond sterliug, terwijl de Kei zer bovendien een particulier vermogen bezit, dat waarschijnlijk even zooveel inkomsten jaar lijks oplevert. De Koning van Pruisen, Keizer van Duitsch- laud, heeft als Pruisisch Koaing eene civiele lijst van 670000 pond en beschikt over groote do meingoederen, die hem in staat stellen vorstelijke bijdragen te schenken aao al de Prinsen en Prinsessen van het vorstelijk huis. De Krooo- Prios van Pruisen geniet jaarlijks 50000 pond sterling uit 's rijks schatkist. In Italië beloopt de civiele lijst des Kooings ruim 600,000 pond sterling, terwijl de inkom sten van den Gzaar van Rusland vermoedelijk zoo groot zyn als al de inkomsten der genoemde monarchen te zamen. Mag boter met margarine vei- mengd als natuurboter ter markt worden ge bracht Deze vraag had de Berlijnsche rscht- bank dezer dagen te beslissen. De verdediger be oogde, dat de boter, hiervoor 2/3 met marga rine vermengd, licht als zoodanig kan herkend worden, maar de rechtbank stelde den beklaagde toch verantwoordelijk. Daar hy reeds vroeger tan een dergelijk feif tot geldboete veroordeeld was, kreeg hij thans eene gevangenisstraf van eene week B y e e n v isc hha n d e 1 a ar t e U t re cht ia tentoongesteld een aquarium, waarin zich be vinden: eene slang, eene schildpad, een snoek en... eene muis. Deze kleine viervoeter had zeker nooit kunnen denken, dat hij in een hok voor zon- dervoeters terecht zon komen, maar hier iD dit geval moest hij dienen tot voedsel voor de slang. Geen wonder dat de muis in den beginne als een razende door het aquarium sprong, waarvan de snoek den terugslag scheen te ondervinden. Zeer vermoeid zette zij zich eindelyk op het in het midden aangebrachte rotsje neder om uit te rus ten en droog te worden. De slang ongeveer een el lang, had zeker het spreekwoord wel eens ge hoord „gemeene nood maakt vijauden tot vrien den/V want zij liet de knabbelaarster rustig zitten. Deze herkreeg door die houding weder moed, begon te herleven en hare knabbelzucht te koelen aan de rots. Eindelyk kwam de honger haar kwellen. Wel had men haar een stuk brood gegeven, doch dit dreef tegen het glas, en te water durfde zij niet. Toen beging zy een waag stuk, dat zeker nooit bij hare voorzaten is opge komen en dat zeker al» het grootste heldenfeit 'n_ de muizengesohiedenis zal worden geboekstaafd. Zij wacht tot dat de slang aan de oppervlakte, komt,loopt over de gladde slangenhuid, bemachtigt het brood en loopt gezwind terug Sinds is de vrede volmaakt. Wanneer de slang zich op de rots ter ruste begeeft, dan zit lang staart op haar gekronkeld lichaam en slaapt dan zoo gerust als in het heerlykste keldergat. Te Valencia, provinci Rio Janeiro* leeft eene vrouw, Romana Candida de Nativi- dadn, die den leeftijd van 120 jaren bereikt heeft, nog naaiwerk verricht zonder bril, ea 148 kindereD, klein- en achterkleinkinderen telt 1 TeMühlhauseD, Elzas, trekt een zonderling geval ten zeerste de aandacht der geneesheeren. Ean meisje, dat zich voor acht dagen in volle gezondheid te bed begaf, is sedert dien nog niet wakker geworden. De slaapster biedt geene andere venchynselen aan, dan by een gewonen slaap. Het meisje is van Reichweiler haar vader, hare moeder en haar broeder zijn naar Mühlhau- sen gekomen. Van tyd tot tijd geeft men baar melk te drinken, die zij doorzwelgt zonder zich verder te verroeren. Luidens mailberichten uit Hong kong, jvia Yokohama en San Erancisco te Lon den ontvangen, is de Chineesche slad Loochow op 27 Juni bijna geheel door brand vernield. Het vuur woedde drie dagen lang, legde 87,000 woningen in de asch, maakte 170,000 lieden haveloos en veroorzaakte den dood van minstens 1200 oogelukkigen, die verbrandden, stikteu of onder het puin werden bedolven. Laatstleden Woensdag liepen in eene gemeenschappelijke weide, op eene land- bouwverkooping onder Nieuwedorp in Zuid- Beveland, ongeveer 30 paarden te grazen. Toen tegen -den avond de verkooping was afgeloopen, sou ook een landbouwer van onder Arnemuiden zijn mak zesjarig koetspaard uit die weide haieu om huiswaarts te keeren. Niet weinig stond hij verbaasd, toeu hij in de weide niets meer vond, dan e.n oude, gebrekkige knol. Zijn Bcboou paard was verdwenen, en hij was genoodzaakt, te voet den terugtocht te doen, De kegeljongens te Berl ij n he fa- ban ook werkstaking willen spelen. Dezer dagen «taakten zij plotseling hun arbeid en verklaarden geen koningen meer te willen rechtzetten als hun niet eenige belangrijke voordeelen werden gewaarborgd. Daar de strike slechts over eenige stuivers liep, waren de eigenaars der banen verstandig genoeg om den joDgeheeren hun zin te geven. De civiele lijst der Engelsohe Koningin bedraagt 385000 p. st., waarbij dan de inkomsten van het hertogdom Lancaster zich voegen, jaarlijks gemiddeld 5000 pond, te za men 435000 pood. Het inkomen van den Kroon prins bedraagt 40000 en aan inkomsten van het hertogdom Cornwall nog 6000 pond, makende In Berkshire Comity, Massachu- setia, wordt elkec zomer jaeht gemaakt op ratelslangen, om de olie van het serpent, die beweerd wordt een heilzaam middel te zijn tegen doofheid en als zoodanig verkocht voor twee dollars bet ons. De slimme Yankee-jager, wel bewust van den gevaarlijken aard van het wild, gaat met veel beleid te werk in de vangst van het sfschuwelyke monster en heeft daartoe een middel bedacht, dat miuder ridderlijk dan doel matig ia. Op een brandend heetrn zomerdag gaan de slaDgenjagers uit, in de richting waar de giftige monsters zich het meest ophouden. Een hunner draagt lange vischhengels, de andere eene scherpe zeis. Aan het einde van den vischheugel is een sterke draad bevestigd en deze voorzien van een gewonen snoekhaak. Behoedzaam door het gras gaande om de sluimerende slang niet te verontrusten, die zieh om dezeu tijd gewoonlyk in de zon ligt te koesteren aan de zonnige zyde van een grooten steen, geeft een der mannen haar een stootje met den vischheogel zoodanig, dat de haak aanlokkelijk en tJak bij den kop van de slang komt. Op dezelfde manier als andere natuurgenooten, die plotseling uit een aangenaam dutje gewekt worden, wordt ook de ratelslang knorrig wak ker en doet een uitval op het naaatby zynde voorwerp, waardoor de scherpe haak diep door haar giftdragenden muil driDgt. Nu moge zy ratelen en sissen en bijten en blazen, maar de doodelijke stof treft alleen de open lucht. De man met den vischhengel houdt de slang op een eerbiedigen afstand, terwyl zyn kameraad met de zeis naderbij komt en met een slag den kop van haar lichaam snijdt. De handigste slangetjager, naar deze geïmproviseerde jacht- methode, is Isaac Spurr, in het zuidelyk deel van Berkshire County, naby Mount Everett woonachtig, zijnde eene bergstreek die wemelt van de giftige kruipers. Hy begeeft zich altijd op jacht bij de nadering van een storm, omdat de slang dan haar leger verlaat, en doodt er

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2