i Goudvinken, ra mine G. Van den Brink, Geld disponibel Vraag steeds MOP: STUVE i Een B ierhandelaar Dr.H.J.AJ. Schaepman. Poffertjeskraam De Wetenschap der GODSDIENSTEN MARKTBERICHTEN. ADVERTENTIES Voor 2500 Gulden Dr. A. 1 A. J. ARIëNS, Pr. 11. BALM. van Utrecht, Küppers Laurey Agentuur. F, J, Martens, duizenden. Een zijner slachtoffers was elf voet lang en vijf en dertig jaren oud. Dit monster had een jong aardvarkentje (woodchuck) in zijne maag, strekkende tot bewijs dat de ratelslang in haar diëet niet al te kieskeurig is. Drie van de grootste ratelslangen door Spurr gevangen, zijn gezonden naar het Central Park museum te Nieuw-York. Portiuncula. Voor geest en hart. De onschuld is der sneeuw gelijk Ziet haar vlokken! rein en teeder Vallen zjj op de aarde neder Strak, bezoedeld, zijn zjj slijk! Ach, hoeveel zorg is overbodig En hindert onzen pelgrimsgang! Wij hebben hier zoo weinig noodig^ En dan dat weinigje niet langt De blik, die nu door neevlen ziet, Wordt ras glimlachende opgeslagen: Want pijnlijke uren, dorre dagen, Zijn heilbeloften voor 't verschiet. Ter behartiging. Ook in kommer eu verdriet, Ook in pjjnljjke uren, Mist éen troost zijn balsem niet: Zal niet immer durenl Zoo de blijdschap komt en gaat, 't Leed óok zal verdwijnen, Dat de ervaring schter laat: God blijft met de Zijnenl Allerlei. Drie tegen een. „Waar laat jij je kleeren STEDELIJK NIEUWS. Letteren en Kunst. Kerknieuws. Necrologie. 7Tyrr,-rYT.n t- til Een Studie i PALING VAN DiMRii A STANDPLAATSEN a aan de Hoogeschool te Leiden Utrecht. NOUGATS DE MONTELIMART, Omtrent het ongeval, dat onlangs te Nieuwenhoorn (Z.-H.) plaats had, vertelde de Heer A. Yan Hennik, in wiens woning de blik sem sloeg, het volgeude: Eene zware bui hing over mijne woning; eene hevige hagelbui ontlastte zicb, doch hield eindeljjk op. Mijne vrouw stond bij den bakoven en rnyn dockterije, Teuntja, was bij haar. Tegelijkertijd kwam mijn jongentje van 12 jaar, die om den feilen hagelslag was opgestaan, van den zolder. Teuutje zette nog de trap goed en kerk vervol gens met hare moeder over de onderdeur naar de bagelsteenen, die gevallen waren. Toen liep zij in huis en zei: „Kijk wat een hagel 1" Daarna keek ze door de glazen naar buiten ende nooit door ons te vergeten bliksemstraal slaat in door het raam. Hij verbrijzelt dit en treft mijn dochtertje Teuntje doodeiijk. Van schrik springt ons jougste kind van 10 jaar uil het bed, naast het lijk van haar zusje, dat in mijne armen nog een klein poosje lag te snikken, zonder een lid te bewegen. Op betzelfde oogeu- blik roept mijoe vrouw haar oudsten zoon te hulp, omdat zij drie schreden ver van hare plaats is weggeworpen; hij hoort zijne moeder echter niet: ook hq is bedwelmd. Het eerste, wat hij later zeide, was: „Wat is er toch gebeurd?» en ziende wat er gebeurd was: »Och was ik ook maar dood!» Hij meeode al. dat hij lam was: bq kon zqne armen niet bewegen, de enkel boven zijn voet deed hem pijn en iu zij u hoofd gevoelde hij zich alsof dit lichaamsdeel was gebarsten. Maar, Goddank 1 dat is beter ge worden 1 Een jongentje van twaalf jaar schreit en zegt: „Moeder, ik kan Diet loopen,,' en het zakt in een. Zqne beenen hadden geene kracht. Op zqa borst had hq een roode streep, die later bruin ia geworden, net of de huid was geschroeid. Bovenstaand verschrikkelijk tooneel heb ik, ala vader, met volle bewustzijn aanschouwd. Ook mijne vrouw verloor hare tegenwoordigheid van geest niet. Wat een meosch in zulk een toestand ondervindt, laat zich echter niet beschrijven. Yan menig mensohenvriend hebben wij de over tuigendste bewijzen van oprechte deelneming in ons ongeluk ondervondeu. Ik hoop, dat God ona kracht en levenslust doet behouden en ons en ieder, wie het ook ziju moge, beware voor zulk eene ramp. De bliksem sloeg nog in een boom, ver brijzelde een paal eu beschadigde op twee plaatsen de waterpijp eD den regenbak; verdere sporen liet hjj niet schier. Ken landbouwer te Veendam zoo meldt mea ons verloor eene koe aan koud vuur. In plaats van het lijk te begiaveu, ver kocht hij het overschot voor een bedrag van ruim f4 aan een arbeideregezin. Volop wsrd daar toen gesmuld door de huisgenooten, een gast uit Winschoten en eene werkvrouw. Allen werden kort daarop ongesteld, het jongste kiod stierf, de gast ging ziek naar Winschoten en overleed na een paar dagen, en de werkvrouw is asDgttast door typhus. Naar men verneemt, wordt bin- nenkort bet rollaDd materieel in de personentrei nen bij de Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen met gecomprimeerd draagbaar gaa verlicht. Reeds ziju eenige rijtuigen daartoe in gereedheid gebracht. Een vroeg-opstaander. Toen de Maar- •chalk Mac-Mahon nog President der Franscbe Republiek was, kwam hij op eene zijner reizen aan eene prefectuur, waarover klachten waren ingekomen. De Maarschalk bracht den nacht in het gebouw der prefectuur door. Hij was ge woon vroeg op te staan, en als een echt sol daat achtte hij het niet beneden zich zelf zqce kleeren af te borstelen, 's Morgeus stond hij voor het open venster en borstelde er weer fliuk op los. De Prefect, die zijne slaapkamer tegenover de zfjne had en, door ongerustheid gekweld, ook vroeg was opgesiaao, zag hem, deed zijn vecster open en ging insgelqks zijn rok borstelen. „Zoo, mqoheer de Prefect, staat gq reeda zoo vroeg op?// „Alle dagen, mijnheer de Piesident.» „En gij borstelt uwe kleeren zelf?» //In dit opzicht ben ik soldaat.» Beiden borstelden weer voort. „Hoor eens,» zeide de Maarschalk, „kom eens bij mij.» In een oogenblik was de Prefect ssd de overzij, nam den Maarschalk geheel voor sich in en werd weldra in een hoogeren post verplaatst. Se dert luidde het, telkens als over dien Prefect gesproken werd, bij den Maarschalk: „Ja, dat ia een flinke kerel; die is altijd bij zijue zaak en staat vroeg op.// E ene geachte familie te Amster- dam ontving eergisteren het treurige bericht, dat een harer leden, een jongmenach, student aan de Universiteit aldaar, op eeD uitstapje inde Alpen, tengevolge van een val, het leven heeft verloren. Turksche toestanden. Ala een bewijs, dat het beheer in sommige gemeenten van oua vaderland nog veel te wenschen overlaat, kan de mededeeling dienen van een inzender in de Ge meentestem, dat nl. een hem bekend onderwijzer in zqu bezit heeft 4 a 5 bevelschriften van be taling ter voldoening zijner jaarwedde, die den gemeente-ontvanger verschillende keeren zijn aan geboden, steeds schter vruchteloos, daar voort durend beweerd wordt, dat er geen geld in kas is. Een fabrieksarbeider te Iter- lobn (Pruisen) had bij den slag van Mars la Tour in 1870 een kogel in den voet gekregen. Negentien jaren lang heeft de kogel hem ge pijnigd, totdat bq dezer dagen gelukkig er van verlost werd. Engelsche snelschrijvers hebben een wedstrqd gehouden ter beslissing van de vraag hoeveel woorden er op eene brief kaar t kunnen geschreven worden. Sylvanus Joues, van Richmond, won den prijs. Hij had op eene brief kaart 36,784 woorden geschreven. Overbekend is het dat elk jaar op den tweeden Augustus in de kerken van de Eerw. Paters Franciscanen, en ook nog in sommige andere, een plechtig feest plaats heeft. Het feest wordt bestempeld met den naam van //Portiuncula.// De geloovigen stroomen op dien dag derwaarts in groote getale ten einde deelachtig aan vele geestelijke voordeelen te worden. Wat beduidt dat zoogenaamd „Portiuncula- feest Iu het beginne van de zesde eeuw des Christen- doms vestigden zich vier kluizenaars in Italië, in de nabijheid van Assisië. Deze mannen bouwden een kerkje dat na tuurlijker wijze slechts een klein stukje grond of portiuncula besloeg, eu aan dat kerkje gaf men doorgaans den naam van //Portiuncula.» Intusschen waa de Orde der Benediktqnen tot staud gekomen, die bet kerkje //Portiuncula// tot in de dertiende eeuw bezaten. Er leefde toen te Aasisië een zeer vroom man, dieo wij nu keDnen onder den naam van den H. Frauciecus van Assisië. Deze Astisiër stichtte in het jaar 1210 eene nieuwe orde, thans ouder den naam van Fraus- ciscaner-Orde gekend. Franciscut vroeg en bekwam van de Benedik- tijnen het kerkje Portiuncula. Op zekeren dag verscheen iu dit kerkje van Fran- oiscus de Zoon Gods in gezelschap zijner Maag delijke Moeder en van eeue groote schaar Engelen. Door eene heilige ontroering aangegrepen, werpt Franciscus zijn aangezicht ter aarde. De Heiland slaat een vriendelijken blik op den Heilige en ataat hem toe te vragen wat hij verlangt. De Heilige moed vattend, verzocht dan alle zondaren, welke deze heilige plaats bezoeken en rou vmoedig hunne zonden zouden belijden, volkomen kwijtschelding van alle straffen erlan gen mogen. De Zaligmaker antwoordt hem: uwe bede ia toegestaan, maar begeef u tot den Paus, mijn Stedehouder, en vraag op mijn bevel den aflaat, welke ik u heb verleend. De wonderbare verschijning verdween. Zonder uitstel maakte Franciscus het gebeurde aau den Paus Honorius III bekend, die de bede bevestig de na zich van de waarheid van het voorge vallene te hebben overtuigd. Intusachen ,beeft de Kerk de te vervullen voorwaarden tot het verdienen van die geeste lijke voordeelen bepaald en ten einde hare kin deren beter gelegenheid te geven om aan die rijke bron te putten, vastgesteld dat in alle kerken der Franciskanenen ook nog in ande- ren, de aflaten van het Portiuncula-kerkje zijn te winnen. Ziet daar in korte trekken het ontstaan van den Porliuncula-afliat. Altyd jurist. Dokter- (tot zijne patiëot, die lid van de Rechtbank ia).Draagt het uwe goedkeu ring weg, dat ikniet om n angstig te ma ken, maar voor mijne eigene geruststelling en verantwoording een paar collega's in consult neem Rechter Wanneer u meent, dat hierin voor u verzachtende omstandigheden kunnen liggen, laat dan gerust de medeplichtigen met u mede komen 1 Daarom. Bespottelijk dat dokter X. zoo vlak bjj bet kerkhof gaat wonen I Waarom ieder ziet graag de vruchten van zijn werk. maken Dat pakje zit je keurig Detjes„Ik ben bij de firma van Epen, Smit en Meyer. //Kerel, hoe durf je het aan, om een simpel pak je drie tchuldeischers op den hals te halen 1» Woordelijk opgevat. Dokter (hij het heen gaan). En voor alleseene enkele sigaar slechts Da het eten. Dokter (na eeuige weken terugkomende). Nu, hoe hebt ge u bij mijne voorschriften be vonden Patiënt. Heel wel alleen die drommel- ache sigaar na het eten. Ik rook anders nooit Snel. Een ding begrijp ik niet. Je bent pas een paar maal bij de familie X. aan buis geweest, en dadelijk engageer ja ja met Emma. Wat beeft je zoo sdbI doen besluiten? De dikke laag stof op het pianodeksel. Moedertrots. Dame. Dus uw kleine kan al //Mama// zeggen Moeder. Ja en zoo vloeiend Verklaring. Vrouw. Heb je al gehoord, dat buurman Anton chef de bureau geworden is? Wat is dat eigenlijk voor een ambt chef de bureau Man. Weet je dat niet Chef de bureau kijk eens, dat is de man, die alleen onder alles zijn naam schrijft, maar zoo, dat niemand het lezen kan. HAARLEM, 6 Aug. De eerste prijs in de Haarlemsche paardeuloterij, zijnde een rijtuig met twee paarden, is ten deel gevallen aan den Hear G. A. De Looze, apotheker te Zierikzee, vroeger in deze gemeente als apothekers-bediende werkzaam. Het is nu reeds de tweede maal dat hij den eersten prijs verkreeg en onderscheidene keeren heeft hij paarden uil deze en andere loterijen getrokkeo. Tot klerk aan de Stads-Bank van Leening alhier is benoemd de Heer H. Toepoel Jr. Op Donderdag 15 dezer zal voor de ar rondissement*-rechtbank alhier worden behandeld de diefstal der medailles ten nadeele der firma E. H. Krelage en Zoon; 27 getuigen ziju hier in gedagvaard. De Heeren K. Pander Jr. en J. D. Hout man alhier, hebbeu op den wielerwedstrijd te Scheveniogen gehouden, in de 4e afd. rtsp. den 2o en 3n prijs behaald. Naar wij vernemen heeft de Heer Van Lennep,Kapitei^dersckutterq' alhier, eene vleiende dankbetuiging ontvangen van Graaf Dumonceau namens Z. M. den Koning voor het aangeboden exemplaar van den overdruk der liederen van Mr. Jacob Van Lennep uit 1830; welke over druk, naar onze lezers weten, door den Heer H. M. J. Van Lennep is uitgegeven, ten voor- deele van do oud-strijders van 1830/31. Opr Ilaarl. Cf.) Iu den nacht vaa Zaterdag op Zondag jl. is ingebroken in het atelier van den pholograaf J. Chits, gelegen achter zqne woning iu de Nas- saustraat, en zijn aldaar uit eeue gesloten lade eenige rijksdaalders ontvreemd. Om den diefstal te bedekken heeft de dief brand gesticht, die echter gelukkig bijtijds werd ontdekt en ge- bluscht. De Burgemeester dezer gemeente maakt bekend, dat in de week van Zondag 28 Juli tot en met Zaterdag 3 Aug. éen persoon aan ma zelen ia overleden. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM BEVALLEN.- 1 Aug: H. C. Gugiè/e-B.inger, d. (levenloos). 2 Aug: J. N. Boerea-De Graaff, z. J. C. Boersma-Bannink, d. 3 Aug.: A. M. Van Amstel-Vermeer, d. H. S. P. WeyerB-Swaanswijk, z. G. Van Oostende- Van der Laan, z. G. Vooges-Kion, z. A. M. Roelofs-Terol, z. 4 Aug.: A. M. Bakker- Piët, z. D. W. A. Bleumink-Van Maaren. z. A. Mulder-Heinhuis, z. S. Wagenaar- Jacobson, z. OVERLEDEN: 1 Aug.: W. J. HeerÏDg, 53 j. J. Van Eyk, 7 m. 2 Aug.; P. Van Wort, 2 m. E. J. Heiloo, 2 j. J. J. Diets, 19 j. A. Steffers, 4 m. Commissariaat van Politie te Haarlem. Een double-armband. Een schaartje. Een ledige siga renkoker. Een bruin polsmofje. Een wandelstok. Twee ledige portemonnaies. Een muilkorf. Een zakmes. Een kindermaatel. Een sleutelring. Een zilveren insigne. Een boezelaar. Eene handkar. Een jongenskraag. Een bril. Een bloedkralen armband met gouden sluiting. Een onderofficierssabelkwast. Een militaire verlofpas. Een gom elastieken buis. Een onderstuk eener gouden oorbel. Een breiwerkje met naalden. Twee pakkisten. Een licbtnit- blazer. Eene streng geteerd touw. Inlichtingen zijn te bekomen omtrent eene gouden broche met grooten zwarten steen, waarop een gouden speer met éen groote en twee kleine diamanten. Terug te bekomen bij den Heer Schulpzand, Korte Lakenstraat No. 18: eene bloedkralen halsketting met gouden sluiting; bij den Heer H. D. Vsn Weel, Wol straat No. 14: een roodkralen armbandje met gouden sluiting; bij den Heer Van Breemen, Turfmarkt No. 82: een phantaBie-armband; bij den Heer E. Nuven, Nieuwe Groenmarkt No. 24: een werkmandje: Idem bij den Heer G.Van Kessel, Koudenhorn, een ring met eenige sleutels; bij den Heer J. Wernink, Rozenstraat No. Bic: een kinder-regenmantel. In een der tramwaggoni achtergelaten: Eeneparapluie. ARROND. RECHTB. TE HAARLEM. Terechtziting van 30 Juli 1889. 1. H. F. v. d. A. schosnmaker, Haarlem. Appèl kan tongerecht Haarlem (Openb. dronkenschap). Een week hechteniB en 6 maanden opzending naar een R. W.I. 2. Dezelfde. Eenr. beleed, ambt. in functie. 3 dagen gev. straf. 3. Dezelfde. Mish. 14 dagen gev. straf. ^4. C. W., gerant te Wijk aan Zee. Eenv. beleed, ambt. in functie. Bij verstek f15 boete of 5 dagen hechtenis. 5. D. Th. S,, schoenmaker te Haarlem. WederspanDigheid. 5 dagen gev. straf. 6. J. I. L., instrumentslijper te Haarlem. Wederspannigheid. 7 dagen gev. atraf. 7. A. M., land bouwer te Haarlem. Zaakbeschadiging. f 5 boete of 3 dagen hechtenis. 8. G. E., koopman te Hilversum (gedet.). Verduistering en landlooperij 6 maanden gev. straf, 12 dagen hechtenis en een jaar plaatsing in eene R. W. I. 9. P. N., schilder te Beverwijk. Diefstal. Bij verstek 3 maanden gev. straf. 10. G. Z., metselaar te V elzen. Diefstal. Bij verstek 4 maanden gev. straf. 11. P. L., venter te 's-Hage. (gedet.) Diefstal. 4 maanden gev. straf. 12. W. W., letterzetter te Deutichem (gedet.) Poging tot diefstal. 3 jaren gev. straf (is in hooger beroep gekomen). 13. J. G. B., zonder beroep of huisvesting, (gedet.) Diefstal en landlooperij. Een jaar gev. straf, 12 dagen hechtenis en 2 jaar plaatsing in eene R. W. I. (is in hooger beroep gekomen). In de Maasbode van Zaterdag 3 Augustus jl. lezen wij onder Letteren en Kunst, net volgende: De Katholieke Gids. Het is niet alleen de plicht van ieder geslacht, zijne dooden te begraven, maar insgelijks om zijne afgestorvenen, die zich op bizondere wijze ver dienstelijk gemaakt hebben, te eeren. Wanneer wij zeggen: eeren, bedoelen wij daarmede niet de eentonige en op pervlakkige lofuitingen, welke eene persoonlijkheid op een voetstuk plaatsen en zijne verdiensten de grenzen van het zuiver menachelijke doen overschrijden; de beste lijkrede is die, welke zonder te verbloemen of te over drijven, nit de menigte der hoedanigheden van een man van geest, die eigenschappen aanwijst, welke kenschetsend voor zijne persoonlijkheid zijn; de beste lijkrede, die, welke er zich, volgens Taine's uitdrukking, op toelegt de „qnalité niaitresse" van den betrokken persoon aau te wijzen. Doch is het moeielijk op onbevooroordeelde wijze een afgestorvene te kenschetsen, nog zwaarder taak rust op hem, die het zich ten plicht stelt levenden te beoor- deelen. Elk tijdschrift, dat zijne roeping begrijpt, zal niet het minst in de rechtvaardige beoordeeling van levenden, eene beoordeeling, welke noch verbloemt noch overdrijft, zijne kracht zoeken. Wellicht noemen de tijdgenooten de artikels van znlk een tijdschrift, al naarmate van hnn standpunt: partijdig, overdreven, hatelijk; het nageslacht zal rechtvaardiger oordeelen en het jniBte, het rechtvaardig kritische waardeeren. Waaraan anders dan aan zijne scherpe, maar juiste kritiek dankte voorheen De (oude) Gids zijnen thans overleden roem? Na er zeven maandelijksche afleveringen van den eersten jaargang vaD het nieuwe tijdschrift: De Katholieke Gids verschenen zijn, is het mogelijk ons eenigszins een oor deel te vormen over den weg, dien het betreden wil, eu na te gaan of die weg naar een doel voeren kan. En daaraan twijfelen wij niet. In de eerste plaats ligt de redactie van een tijdschrift onder de verplichting zich met het actuëele geestesleven in te laten; en het streven des Katholieken Gids moet zijn, daarin eenmaal de bloeiperiode van zijnen voor ganger de Gids te evenaren zoo niet te overtreffen. Maar daarenboven zal elke ijverige redactie eene plaats afstaan aan beschouwingen, die het geestesleven schetsen öf van persoonlijkheden, die door eeuwen van ons gescheiden zijn. Ook boeit door eene aangename afwisseling in zijne artikelen een tijdschrift zijne lezers te meer. En in dit opzicht verschilt de Katholieke Gids gunstig van menig ander tijdschrift onzer kennis. Verlangen wij actnëele leclnur, zoo vinden wij voldoe ning in de artikelen over Dr. Schaepman, door Dr. Ariens; over Henrik Ibsen door Norbert Vau Reuth; over Frankrijk en het Boulangisme door Tullingh; over internationale arbeidswetgeving door Steenhoff; over de sociale vraag door Scheiberling; over Eduard Druinont en deJoodsche quaestie door Th. A. Koelmao; over het begraven en ver branden van lijken door J. W. Thompsom; over eene reis van Jerusalem naar Jericho door Klönne; over een Christen-Staatsman door Dr. Van Aarsen. Stellen wij belang iu een niet al te verwijderd verleden, zoo wordt ons in gekuischten vorm medegedeeld door J. Van de Bom, hoe het met de school gesteld was ge durende de Fransche omwenteling, door Th. A. Koelman, hoe het met beruchte halssnoer van Koningin Maria- Antoinette toeging. Naar vorige eeuwen worden wij teruggevoerd in de schetsen van Lodewijk IX, den Kruisvaarder, van B. R. F. Van Vlijmen, over Erasmus door P. M. Bots. Ook aan de poëzie is, hoewel in bescheiden mate eene plaats afgestaan. Wij noemen de Lenteliederen van Ed. Brom, den dichterlijken welkomstgroet aan den Katholieken Gids van Dr. Schaepman, Bij de Smidse van N. Bern. Roozen, Des Dichters Loon van Joh. C. A. Franken, ofsehoon wij het proza van laatstgenoemde in zijn stuk: Het Naturalisme in Duitschland, hooger stellen dan zijne poëzie. Gaat de Katholieke Gids op den ingeslagen weg voort, en geeft hij steeds meer uitbreiding aan zijn program, om de lezers „aangenaam, nuttig en onderhoudend" bezig te houden, dan rermeenen wij in alle bescheidenheid dit tijdschrift een lang, nuttig en verdienstelijk leven te mogen voorspellen. Van Eïndhovsn. Het nieuwe hoofdaltaar in de St. Nicolaaskerk te Am sterdam werd Zondag-morgen op plechtige wijze ingewijd, waarna door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Bottemanne, geadsisteerd door een groot aantal Eerw. Heeren Geestelijken, de pontificale Hoogmis werd opgedragen. De parochie van den H. Augustinus te Amsterdam leed gisteren een treffend verlies door het overlijden van haren Pastoor, den Zeereerwaarden Pater W. A. Horneman O. E. S. A. De waardige overledene bereikte den leeftijd van ruim 70 jaar, van welke hij er ongeveer 48 in de priesterlijke bediening te Amsterdam dooibracht. UITLOTINGEN van aandeelen in geldleeningen voor R. K. Kerken en Gestichten. OUDENBOSCH. Parochiekerk. Uitgeloot de Serien Nos. 43, 190, 218 en 359. Betaalbaar ten kantore van den Heer W. Laane te Rozendaal, de Heeren Nijpels Comp. te Amsterdam, den Heer Louis Keusters te Ant werpen en bij het R. K. Kerkbestuur te Oudenbosch. HAABLEM, 5 Aug. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f a f witte f 6,25 a 7,25 rogge f 4.90 af 4,20 Haver f a f gerst f bruine boonen f a fGr. erwten f a7 f Capucijners f 8.50 af.Oliezaad fKarwijzaad f 950 HOÜBÏÏ, 3 Aug.. Op de weekmarkt van heden waren de prijzen en aanvoeren der granen alsvoigt: heet tarwe f 7,a 8,heet. rogge f a heet. gerst 5.a 5,25 heet. haver f 3,50, a f 4,mosterdzaad a —heet. bruine f 10, a 12,gele 7,a 13.— heet., paardeboonen f a heet. erwten J 11,50 a 12, heet. groene 10,50 a 12, heet. grauwe J 16,a 18, het. w tte J afheet. aardappelen 1.90 a 2— manden appelen f 3,— a 6.— alles per heet. AMSTEKDAM, 5 Aug. Ter veemarkt waren aangevoerd 371 runderen, van welke de prijzen waren vette lste qual. f 75.dito 2de qual. f 65.— dito 3deqnaliteit ƒ55,— per kilo; melk- en kaifkoeiet 140 a 260, graakalv. a 20— nuchtere kalveren 12 a 6, 64 schapen en lammeren a 267 vette varkens 47 a 53 c.; biggen beide per kilo. ALKMAAB, 5 Aug. Ter veemarkt werden ver kocht 8 koeien van f225a 1,80146 kalveren van f 40 a 98. 8 nuchtere dito van t 12, a 20,149 achapeu f 22 a 32,-165 varkena a 43 a 60 c.41 magere 14 a 17. per kilo. paarden f a ALKMAAB, 3 Aug. De aanvoer van vee, en daarvoor bestede prijzen als volgt: 6 koeien J 150 a 225, 23 nuchtere kalveren 12 a 24, vette kalveren a109 schapen 16 a 24 varkens f per kilo, 101 ma gere dito 16 a 18, 6 bokken 60 125— paarden i. f110 lammeren f 10 a 18— LEIDEN, 3 Ang. De prijs der boter was heden per vat lste qual. f48.— a 56.—, 2de qual.f 40— 46.Aanvoer groot en handel middelmatig. LONDEN, 5 Aug. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen 2100, schapen en lammeren 10,000 kalveren 110, zwijnen —.Prijzen: beste rundereu 2/4 a 5/2 schapen en lammeren 3/8 a 6/6, kalveren 3/10 a 5/8 zwijnen 0/0 a 0/0. SCHIEDAM, 5 Aug. Montwyn per Ned. vat a f10 25 Jenever f 15,75 Amsterd. proef f 17,—Spoeling f0,50 Commissie f -,70. Bevallen van een ZOON, Wed. Ed. OOSTERBAAN, geb. Van Ouwel. Amsterdam, 2 Aug. 1889. Heden overleed, na een korten smartelijk lijden, voor zien van de HH. Sacramen ten der Stervenden, mijn innig geliefde Broeder, de Heer HUBERTUS PETRUS NI- COLAAS KOEMANS. HELENA MARIA KOEMANS. Gouda, 2 Aug. 1889. Eenige kennisgeving. Heden overleed, tot mijne diepe droefheid, na eene kort stondige ziekte, voorzien van de HH. Sacramenten der Stervenden, mijn geliefde Echt genoot, de Heer SJOERD TAEKES HIEMSTRA, in den ouderdom van bijna 72 jaar. AKKE J. POLDER, Wed. S. T. HIEMSTRA. Bolsward, 30 Juli 1889. Algeraeene kennisgeving. IR Hedeu herdenkt MA- X- RIE CLEMATINA KA l| PER den dag waarop zij voor 25 jaar bij ons in dieust fn trad; zij is ons steeds eeue ik trouwe hulp. Jg J. J. SNELTJES. |g Haarlem, 6 Aug. 1889 te Zwolle wenscht met eeue solide Bierbrouwerij in overlegging te komen om de alleen verkooper te zijn voor Zwolle. De omzet is per jaar ongeveer f 3000, hoofd zakelijk in Gerstebier. Prijsopga ven worden ingewacht onder lett. C. Q., bij de firma W. E. J. TJEENK WILLINK, Zwolle. aangeboden: een flink CAFÉ met Vergunning, in het oude ge- deelto van 's-Graveuhage, sedert 20 jareu door denzelfden Kaste lein gedreven. Franco brieven, letters J. H. Advertentie-Bureau A. HACK, Den Haag. Bij de uitgevers KüPPERS LAUREY, te Haarlem is verschenen: DOOR Deze lijvige Brochure, groot 38 pagina'e, met Dr. Schaepmans portret, op best royaal 8o papier gedrukt, heeft een keurig uiterlijk, en is tegen den geringen prijs van 30 Cents, franco per post 35 Cents, alom verkrijgbaar ge steld. een paar f 4,50. Mannen, per stuk f 3,50. Jonge opgefokte, om aria's te leeren, f 5,50 per stuk. Alles franco. Franco brieven, motto „Vogels», Bureau Deventer Cou rant. te KOOP, bruine Mer rie, hoog 1,20 M., 3Vs jaar oud Te bevragen G. J. VAN DER SLEGTE, Huize IJsselsteic», Hattem. De ondergeteekende bericht dat hij even als vorige jaren ja v ruim voorzien zal zijn van zijn WELBEKENDE BESTE, GEROOKTE PA- LING, van Spaarndam, ho- t) H pende door zijne nette en CO billijke bediening het ver- m E-l trouwen, dat hij zoo vele £rj <J jaren genoten heeft, zich waardig te maken; hij heeft - dan ook door het vele de- *"3 Jr biet nog een Palingwagen er bij gedaan. fej £3 op de GED. OUDE- <1 G R A C H T, g_i hoek Houtstraat voor het 03 huis vau den Heer Van der P* Vaart le wagen Hen GED. OUDEGRACHT 1-3 M hoek Zuiderstraat en Ged. 02 P3 Oude Gracht voor de tuin- P muur van mej. Van Wa- SJ Gelieve vooral op de voorletter te letten. A Uw Dw. Dienaar. maakt het geachte publiek van Haarlem en Omstreken bekend, dat hij dit jaar met zijne fraaie is geplaatst op de GEDEMPTE OUDE GRACHT, 4de Kraam van af de BOTERMARKT Bij de Uitgevers te Haarlem, is verschenen: DOOR J. VAN DEN GHEYN, S. J. Prijs 50 Cents. a 4 pCt. als lste Hypotheek. Franco brieven letter J, aan DE RAAF's Adv.-Bar.Boekhorst straat Deu Haag. Temand, eeue eigen Zaak drij vend en daarvoor de drie Noor delijke Provinciën bereizend, zoekt daarbij als AGENT eene solide firma te vertegenwoordigen. Brie ven franco letters C. W. aan deu Boekhaudel J. CREEMER, Gro ningen. uwen Winkelier de alom van ouds beroemde MOUTARDE saine et durable. Fijnste Tafel mosterd. Bekroond Groningen 1873, Arasterdam 1875,1887. Een gebruikte, doch nog in goeden staat zijnde MEUBEL WAGEN, met losse Kap, voor een billijken prijs. Te zien en te bevragen aan de Stalhouderij van H. BOUWMAN, Spijkerstraat, Arnhem. die verscheidene kermissen met zijn kraam heeft ge staan Gedempte Oude Gracht tegenover de Stoofsteeg, is dit jaar geplaatst: Gedempte Oude Gracht, te genover het huis van den Heer VAN HAMEL. Ver langt U de echte Montelimart Nougat, dan ge lieve men op naam en standplaats te letten. De Stuvé's Nougat wordt het meest gezocht op de voor naamste plaatsen van Nederland, Frankrijk en België. Verkrijgbaar: Sneeuwwitte VANILLE NOUGAT, NOUGAT AU CHOCOLAT, NOUGAT FONDANT, NOUGAT FRAMBOISE en meer andere soorten, per ons 25 Cents.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 3