NIEUWE No. 1428. Zondag 18 Augustus 1889. 14de Jaargang. Het verslag over de School wet, "BUIT EN LAND. Chineesche spaarzaamheid. HAARLEKSCHE (HERAUT. i. BONNE MENTS PB IJ8 Per S maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland tr. p. p. Voor het Buitenland Afzjnderljjke Nummer» Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. 1 0,8E> 1,10 1,80 0,03 AOITE MA NON AGITATE PRIJS DER ADVERTENTlfiN Van 16 regel»80 Ce Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vrgdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgever» Kü PP EB 8 LAUREÏ. Een belangrijk Staatsstuk in sedert eenige dagen in druk verschenen. Het is het Ver slag der Commissie van voorbereiding over de gedeelteljjke herziening van de School wet. De algemeene iudruk, welke de lezing van dat verslag aan een ieder zal geven, kan niet anders zjjn, dan dat het Ministe rie, in 't bisouder de Minister van Binnen- landsche Zaken, doet wat in zijn vermo gen is, om aan de verlangens der oppositie in de Tweede Kamer, zooveel met de be ginselen der anti-liberalen is overeen te brengen, te gemoet te komen. Nu en dan schijnt het zelfs, alsof de heer Mackay, bevreesd voor te krachtige tegenwerking, wat te ver gegaan is in het verleenen van coucassies, waardoor het oorspronkelijk ontwerp wel eenigszius ver flauwd en verwaterd is. Wij hopen daarom, dat bij de openbare behandeling in de Tweede Kamer, die nu gelijk de libe ralen eveneens zullen moeten toestemmen uitstekeud voorbereid is, de meerder heid op hare hoede zal zijn, en door amen deering van enkele artikelen de voordeelen voor het Vrjje Onder wijs, die in het oorspronkelijk ontwerp zjjn neergelegd, zal trachten te behouden. In 't algemeen mag het zeer loffelijk heeten, ook op de eischeu eener tegenpartjj te letten, eu zorg te dragen, datzjjgeeue rechtmatige klachten kan inbrengen, doch deze zorg mag nimmer gepaard gaan met de verloochening van eigen beginselen of met het voorbjjzieu van de belangen, die door de eigen geestverwanten worden voor gestaan. Men moet toch bedenken, dat het aan een auti-liberaal Kabinet wel nimmer mogeljjk zal zijn eeue regeling tot staud te brengen, waarmede alle liberalen zich zullen kunnen vereeuigen. Eu dit zal op onderwijsgebied zeker het minst plaats kun nen vinden. Nooit kan dit Kabinet het den liberalen naar den zin maken. Daarom moet deze Regeering op den door haar ingeslagen weg big ven voortgaan zonder hare tegenstanders naar de oogeu te kijken. Ook aan dit nieuwe ontwerp kleven ge breken, geljjk aan eiken menscheljjken ar beid. Hoofdzaak big ft echter, dat de anti liberale beginselen in het voorstel worden gehandhaafd, zoodat, wanneer het ontwerp eenmaal, wij hopen spoedig, tot wet zal zjjn verheven, deze regeling haar karakter van rechtsgelijkheid duidelgk zal toonen. De praktjjk zal dau, gelijk wij stellig ver wachten, in het voordeel van de anti liberalen beslissen. FEUILLETON. 6) AMI. Vervolg en slot.) „Maar waarom zou hij dan geen Fransch leeren? wat ergs ligt daarin? Ami klinkt toch zoo schoon!// „Zoo, Ami klinkt schoon? Luister als Ami heet- te vijand, tegenstrever, vloek, verderf, pest, hel, duivel, dan mijnentwege, maar ami d.e vriend neen, nooit. Sprakeloos van verbazing zag de vrouw hem aan. „Maar, drommels, waarom kunt ge dan zulk een haat tegen dat onschuldige woordje hebben?" „Waarom? Heb ik geen reden genoeg! heette hij ook niet ami?" iiHij, wien bedoelt ge?// Ami, de verstoorder van ons geluk, die satan, dat beest, dat ellendig vee, die hond, welken ik u op uw naamfeest gekocht had, heette Ami, de vriend, maar hjj was de ergste duivel, die ik ooit heb ontmoet." Nu ging haar een licht op; alles werd haar nu daideljjk de scène van dien avond, het knorrig gelaat van haar man sedert dien, zjjne tegenwoordige kwade buien, zeker hem moesten Blijkens bovengenoemd verslag is de Minisier bezweken voor de pressie, die op hem werd geoefend ten opzichte van de quaestie der vergelijkende examens. 't Is niet te ontkennen, dat het uiterst moeiljjk is in dit voor het onderwijs zoo gewichtig vraagstuk eene beslissing te ne men. De vergeljjkeude examens werken be lemmerend op den goeden gang van het ouderwjjs in de school, en wel om de vol gende redeneu. Wanneer een ouderwijzer in 't bezit is gekomen van eene koofdacte eu den drie en twintig jarigen leeftjjd heoft bereikt, gaat hjj, zooals licht is te begrjjpen, uitzien naar eene betrekking als hoofd eener school. Is er nu eene plaats vacant, zoo meldt hg zich aan, en ont vangt dan eenigeu tjjd later eeue uitnoo- diging oin aan het vergelijkend examen deel te nemen. Zoo'n examen duurt ge woonlijk een of twee dagen, maar ia de stad of het dorp, waar de vacante plaats is, wat ver afgelegen van de woonplaats van den candidaat, dau gaat met dat examen 2 a 3 dagen verloren, loms wel meer. Heeft de adspirant-koofdouderwjjzer nu, zooals meermalen gebeurt, lust om naar elke open betrekking als hoofd te solliei- teeren, dan is hij gedurende een niet ge ring aantal dagen uit de school, zijne eigen- ljjke werkplaats. Nu ligt het voor de hand, dat de werkzaamheden vau deu sollicitee- renden ouderwijzer door een ander moeten worden waargenomen. De kinderen ljjden daaronder het meest, wijl zij op die wjjze nu aan den eeuen dan aan den anderen onderwijzer zjjn toevertrouwd. Er is ook nog iets anders. De verge lijkende examens zijn niet wat zjj wezeu moeten. Wel steken zjj in vele plaatsen gunstig af bij de acte-examens, eu heeft men in verschillende steden bij het afue- meu er vau bepaald de vooruitgang van ons volksonderwijs op het oog, door ze zooveel mogeljjk in eene practische rich ting te sturen, doch gewoonlijk blijft de theorie nog hoofdzaak. De ouderwjjzer moet er dus voor studeereu, eene studie, nog omvattender dan die voor de hoofd- acte. Dit kost hem tijd, welken tijd veel beter zou zijn te gebruiken. In plaats dat de ouderwijzer dieu aanwendt tot ver meerdering van zijn eigen levensgeluk en tot verbetering van zjjne maatschappelijke positie, zou het eene groote verbetering zjjn, wanneer die positie op audore wjjze geregeld was als nu, zoodat do onder wijzer zich meer zou kuuuen bezig houden met hetgeeu werkelijk voor de school van belang is. Dit hebben de onderwjjzers zelf ook reeds begrepen. Van daar dat in het vorige jaar eeue vereeuiging tot staud kwam, welke zich noemde: »Boud tot verbetering noodlottige dingen zijn wedervaren. Doch hij opende den lessenaar, nam er een blad papier uit en las: Kosten, die Ami, de naamfeesthond, veroor zaakt heeft: Koopprijs12 Mark Politiestraf, wijl de hond geen muil korf droeg3 Jas stuk5 Cilinder verloren 8 Kleingeld weggeworpen. 2.40 Schadevergoeding aan de ooftvrouw. 4 Portemonnaie verloren 9.50 Schadevergoeding voor 't omgeloopen kind10 ld. voor twee gewonde mannen a 15 M30 Verbrijzelde ruit30 Porselein-vergoeding18 Brieftasch verloren met 50 Boete wegens openbaar schandaal 25 te zamen 316,90 Maakt in geld tweehonderdzestien mark 90 penningen, bek mdens drie dagvaardingen voor 't gerecht, bittere haat met deu heer handels- raad Lilienfeld, uitgestane pijn, verloren tjjd, en dat alles om een duivelsch vee, dat Ami heette. En nu vraag ik, zou Karei een taal leeren, waarin ami de vriend beteekent? Voor deze gewichtige redenen moest Mevrouw in de wijze van beuoemiug der hoofden van scholen*. Het beginsel, waarvan deze vereeniging van onderwjjzers uitgaat, is splitsing in verschillende klasseu vau alle onderwjjzers, zoodat dau voor ieder ge- leideljjke opklinimiug mogeljjk was. Dit denkbeeld werd door den Minister wel niet geheel overgenomen, maar toch zal het bestaan van dieu Bond de Regeering wel bizonder opmerkzaam hebben gemaakt op dit vraagstuk, zoodat dan ook in het oorspronkelijk ontwerp de vergelijkende examens zoo goed als geheel waren af geschaft. En wat is nu het geval? Thans worden ze wederom gedeeltelijk hersteld; wanneer de sehoolopzieuer eu het Gemeentebestuur niet tot overeenstemming kunnen geraken betreffende eene benoeming, dau zal een vergelgkeud examen moeten worden ge houden. Dit noemen wij van de Regeering niet consequent. In begiusel was de Minister de afscbafïïug der vergelijkende examens toegedaan, en had dit begiusel ook in zjjn ontwerp neergelegd. Nu zien we deu Mi nister op dit punt wankeleu eu toegeven aan een aandrang, die niet van vriend schappelijke zjjde op hem is geoefend. Wjj vreezen daarom, dat ook op andere pun ten, vau meer belang voor het christelijk onderwjjs de Minister wel eens zou kun nen toegeven aan de liberalen. Dan zou voor veleu de nieuw iugedieude ouderwjjs- wet haar verbljjdend karakter hebben ver loren, eu zoudeu wg den grooten en moeite- vollen arbeid vergeefs achten. Wjj hopen daarom, geljjk we reeds zeiden, dat door de Regeering in het oog zal worden ge houden de eigenlijke bedoeling der indie ning van haar ontwerp, eu dat de ge dachten hieraan haar weerhouden zal om aan de schoonklinkende liberale theorieën gehoor te verleenen, De Keizer van Oostenrijk is Donderdag avond van Berlijn naar Ischl over Leipzig vertrokken. Op deu geheeleu weg naar het Auhalter station met onafgebroken geestdrift begroet, begeleidde Keizer Wil helm zijn hoogen gast in een met vier paarden bespannen rijtuig. Aan het station was het afscheid allerhartelijkst. Laatstleden Maandag is te Leipzig eene bijeenkomst gehouden van gedelegeerden uit alle Saksische landstreken, tot het op richten eener Kiesvereenigiug der auti- joodsche Duitsch-sociale partjj voor het koninkrijk Saksen.* In die bjjeenkomst is de nieuwe vereeuiging tot stand gebracht. De Zeereer waarde Heer Dingelstedt, leeraar aan het katholiek gymnasium, te zwichten. De assessor trachtte het vloekwaardige woord uit zjjn geest te verbannen en Kareltje leerde geen Fransch. Van Ami heeft men nooit meer gehoord, waar hij gestoven of ge/logen is. De North China Herald verhaalt wonderbare staaltjes van de buitengewone spaarzaamheid der Chiueezen. Zij leven algemeen van rjjst, gierst, boonen, groenten, viseh en op hooge feesten vleesch. Een volwassen Chinees leeft van een stuiver per d*g, en in tjjden tijden van hon gersnood zijn duizenden personen voor een hal ven stuiver per dag in het leven gehouden. Bij de bereiding van het voedsel gaat er niets hoe genaamd verloren; de physieke toestand der honden en katten bewijst dit. In het Noorden van China worden paarden, muilezels eu ezels gegeten, in sommige districten ook kameelen. Zoodra zulk een beest sterft, wordt het geheel en al opgegeten, om het even of het ten gevolge van een ongeluk, van ouderdom of van ziekte is gestor/en. Zelfs indien het aan eene besmet telijke ziekte is gestorven, mankt dit geen ver schil. Het volk weet wel, dat het eten van ziek vleesch ziekten veroorzaakt; maar het wordt beter geacht vleesch te eten, dat zeker goedkoop is, en de gevolgen af te wachten, die niet altijd komen, dan duur vleesch te koopen, dat geen Vechta, ii tot Bisschop van Munster ge kozen. Het Hooggerechtshof te Parijs heeft Dillon en Rochefort medeplichtig verklaard aan eeue poging tot een aanslag tegen den Staat. Vervolgens heeft het de vraag der geldverduisteringen en omkoopiug van ambtenaren behandeld. Boulanger, Dillon eu Rochefort zijn veroordeeld tot verban ning binnen eene versterkte plaat9. De straf, waartoe Boulauger, Dillon en Rochefort bij verstek veroordeeld zjjn, wordt gewoonlijk ten uitvoer gelegd iu het dal Waïthan op de Markiezen-eilanden. Daar Engeland veroordeelden wegens staatkun dige misdrijven niet uitlevert, loopen Bou lauger en zjjue medeplichtige derhalve geen gevaar voor hunne vrjjheid, zoolang zjj buiten het Fransche grondgebied bljjven. Boulauger kan niet geïnterviewd worden omdat lig van Londen afwezig is; hjj lo geert op Graaf Delawarr's landgoed. Ro chefort verklaarde een interviewer dat het arrest van deu Senaat geenerlei verandering brengt in de vooruitzichten van hot Bou- langisme, die eerder verbeterd zjjn. Door de British Dairy Farmers' As sociation, zal vau 3 tot 8 October a. s. in de Agricultural Hall* te Londen eene tentoonstelling van vea eu zuivel worden gehouden. De mededinging voor boter en kaas staat alleen open voor zuivelbereiders in het Yereenigd Koniukrjjk, maar Neder- landsche vee zou in eenige klassen kunnen mededingen. Aangiften moeten geschieden vóór of op 9 September, en programma's zjjn ver krijgbaar bjj den heer W. C. Young, secretary, British Dairy Farmers' Associa tion, 191 Fleetstreet, London E. C. Men meldt uit Madrid, dat het ge meentebestuur 21 gemeeuteraadsleden ge schorst heeft, die moeten terechtstaan we gens medeplichtigheid aan het ontdekte bedrog met de stedelijke financiën. Uit Coustantiuopel word gemeld, dat, na herhaaldelijk gedelibereerd te hebben, de Ministerraad besloten heeft eene leger macht bjjeen te trekken aau de Grieksche grenzen, indien Griekenland volharden mocht in de voorgenomen interventie op Creta. Chakir Pacha heeft den staat van beleg op Creta afgekondigd en de bevolking, onder bedreiging van strenge straffen, be volen de wapenen neêr te leggen en in hare woonplaatsen te bljjven. Uit Athene wordt gemeld, dat nabjj Rhetymon op Creta, de Turken in het dorp Pigi het domein van deu Britschen consul geplunderd en een Christen bediende ver moord hebben. De commissie der Natiouale Vergadering ei9cht vergoeding voor de door plundering geleden verliezen. gevaar oplevert. De bodems van de ijzeren potten en ketels, waarin het voedsel gekookt wordt, zijn zoo dun mogelijk, opdat dit te spoediger koken zou, want de brandstof is duur en bestaat gewoonlijk uit plantenstelen en wortels welke spoedig zjjn verteerd. Deze brandstof wordt ver zameld door de kinderen, die geen ander werk kunnen verrichten. Zelfs de mest wordt op de straten ea wegen door de bevolking verzameld; de Chineesche vrouwen dragen hem in hare kleederen. Vreemdelingen, die hunne afgedragen kleederen aan Chineezen geven, kunnen er zeker van wezen dat ze nu pas beginnen van nut te zijn. Chineesche kruiwagens piepen wegens ge brek aan olie; voor menschen, die geeue zenuwen hebben, is het gepiep dragelijker dan de kosten der olie. Dat zeep goedkooper dan vuil" is, zooals het in advertentiën heet, wordt door de Chi neezen niet begrepen. Zij beschouwen de vreem delingen als zeep-verknoeier». Gereedschappen kunnen geheel en al afgewerkt bjjna niet ge kocht worden; het is goedkooper de afzonder lijke deelen te koopen en die zelf ineen te zetten. Twee kamers worden verlicht met een lantaarn, die geplaatst wordt in een gat in den muur. De oude vrouw, die in haar laatste oogen- blikken zoo dicht mogeljjk bij de begraafpaats wonen ging om na haar dood de kosten der dra gers uit te sparen, was eene typische Chineesehe.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1