BIIMIMËlNLAibl). Men verneemt nit Shanghai, dat een ■jndicaat is gevormd met een kapitaal van 60 millioen taels, voor den aanleg van eene spoorweglijn yan Hankow naar Peking. Aan de New-York Herald wordt uit Zanzibar gemeld, dat de Sultan zegt zijne vermoording of onttroning te duchten. Hij verdenkt de Duitschers en de Engelschen, dat zjj tegen hem intrigeeren met zjjn broeder Seydali, wien de Engelschen den troon van Zanzibar zouden toegezegd heb ben tegenover zekere concessiën, als totale opheffing der slavernij. De volkshaat tegen Duitschers en Engelschen te Zanzibar groeit dageljjks aan; men vreest een algemeeueu moord van Europeanen, die zelfs aange kondigd is tegen Zondag, den Mohamme- daanschen nieuwjaarsdag. GEMENGDE BERICHTEN. Door het spel onzer constitutioneele kaarten, die aanhoudend geschud worden en telkens an dere waaiers, met andere kleuren en figuren vertoonen, weet men dikwerf niet waar schop penboer is gebleven. De Minister, die een of ander in de war gestuurd heeft, treedt af en laat den desolaten boedel na aan wie de er fenis aandurfde. De bewindsman, die afgetreden is, taalt er niet weer naar. Hij is er mooi af. Daarom hebben wij altoos aangedrongen op het benoemen van Oud-Ministers. Dezen kunnen, zoo noodig, herstellen wat zjj hebben verkorven. Het laten vallen van een Minister, die iets doms of ruïneerends van plan is, keuren wjj goed, doch wjj zijn altoos geweest tegen de af stemming eener begrooting van zoodanigen Mi nister, die iets doms of ruïneerends reeds had verricht. Dezulken moet men dwingen te blijven; de volle verantwoordelijkheid moet op hunne schouders bljjven drukken. Dat van den bok afspringen des koetsiers, als de paarden op hol zjjn geslagen, is nooit fair. Mr. Kappeyne b. v. heeft men zjjn eigene partjj nameljjk indertjjd uitgebannen, op hem en de andere 13, wier namen op de schelp stonden, het ostracisme toegepast; welnu, men bewees hem een dienst. Men redde hem uit den brand. Anderen hebben de onderwijskas- tanjes, door hem in het vuur gelegd, er uitge haald en de heete asch is hun in de oogen gevlogen. Wjj verwachten, dat Mr. Kappeyne, als lid van de Eerste Kamer, zich herinneren zal, dat hij eigenljjk het onderwijs der lagere school had moeten nalaten minstens op den voet als hij het vond; dat de gestichte wanorde door hem had moeten de wereld worden uitgeholpen. Wij ver wachten dat hjj een goed woord zal spreken voor het ontwerp-Mackay, als het straks de Eerste Kamer bereikt, dat hjj dankbaar zal medewerken aan herstel van grove fouten. Enfin de vos erreurs voyant les tristes fruits, Keconnaissez les coups, que vous avet conduits. {De Gelderlander De Paus een gevangene? In de liberale bladen vonden wjj deze vraag spottenderwijs gesteld en beantwoord. En telkens lazen wij, dat het Z. H. vrjj stond te gaan, waar hjj ver koos. Anderen beweerden, dat het Yaticaan met zjjne tuinen niet als eene gevangenis kan be schouwd worden. Dat Leo XIII, in zjjue eigene woning niet vrjj is, dat bewjjst de verdubbelde spionneering van Crispi. De grootste onverlaat kan niet met meer zorg worden bewaakt. En toch heet de Paus vrjj. Anderen beweren, het Yaticaan is groot genoeg om zich te kunnen bewegen en verzetten, vooral voor een grjjsaard. Hebt gjj dan nooit gehoord, dat oude mannen, in een gesticht met groote ruime tuinen, slechts een of tweemaal per week een uitgaansdag heb bende, het niet konden uithouden en liever thuis armoede leden dan hunne dagelijksche vrij heid te derven. Men vertelt, dat zekere Hertog van Toskane er zich op beroemde in vier jaar niet buiten de stad te zjjn geweest. Een Duitsch Keizer, die dit hoorde, beloofde hem een buitengewoon fraai slot, zoo hij nog gedurende twee jaar de stad niet verliet. En zie de Hertog heeft het slot niet verdiend. En Leo XIII is gedurende 11 jaren genood zaakt geweest binnen het Yatikaan te blijven. (F. W.) In de gemeente Middelstum (Gr.) heeft zich het zonderlinge en zeldzame feit voorgedaan dat de Eaad onlangs een wethouder benoemde in de plaats van den overleden Heer P. Fontein, zonder af te wachten, dat eerst de opengevallen plaats als raadslid vervuld was geworden; alzoo in strjjd met het bepaalde bij het 2e lid van artikel 84 der Gemeentewet. Door Gedep. Staten hierop opmerkzaam gemaakt, heeft de Baad onmiddellijk de gedane benoeming weer ingetrokken. De Commissaris des Konings in Noord- Holland heeft bepaald, dat in Noordholland de jacht op kleinwild, met uitzondering van die op fazanten, zal worden geopend 31 Augustus a. s., met zonsopgang. De jacht op fazanten zal worden geopend 1 October a. s. In verband met het bericht betreffende het voornemen van de Begeering om de mili taire strafgevangenis nabjj Leiden af te schaffen, verneemt Het Fad.dat het plan zou zijn de gevangenis te Leeuwarden tot militaire strafge vangenis in te richten. De Landbouwclub te Standdaarbuiten heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer ten gunste van het voorstel-Bahlman tot heffing van invoerrechten op graan, enz. De Maasbode verneemt, dat Kardinaal Lavigerie den Zeereerw. Heer M. A. J. Lans, Pastoor te Schiedam, benoemd heeft tot eere- Kanunnik van Charthago met het recht het paars te dragen en den titel van Monseigneur te voeren en wel als erkenning van de gewichtige diensten, door den Pastoor aan de Missiën van O. L. Vrouw van Afrika bewezen. HAAKLEMMEKMEEB, 16 Aug. Gistere vierde de Zeereerwaarde Heer J. J. Eldering, Pastoor te Hoofddorp den dag, waarop hij voor 25 jaren de priesterwijding ontving. Namens zijne parochianen, wier achting en liefde hij ge durende zijn tienjarig verblijf alhier ruimschoots verwierf, werden te dezer gelegenheid twee trans parente kerkramen geplaatst en den geliefden Jubilaris tevens verschillende kostbare geschen ken aangeboden. Als aandenken aan dezen dag schonk de Jubilaris aan de kerk mede een transparent raam. HAABLEMMEELIEDE en SPAABNWOUDE, 16 Aug. Door den Heer B.Zuitliof, aannemer te Haarlem, wordt voor rekening van het Ministe rie van Oorlog, afd. Genie, io de Amsterdam- sche trekvaart bezuiden de brug over de Haar- lemmerliede en in de Fuikvaart, eene damsluis gemaakt ten behoeve van de inundatiewerken in de Amsterdamsche linie. Met deze werken is men thans zoover gevor derd, dat de afdammingen om het metselwerk reeds weggenomen zijn en de voltooiing spoedig tegemoet wordt gezien. De firma Krupp, te Essen, heeft van de Begeering in Venezuela opdracht gekre gen tot den aanleg van (verschillende spoorwe gen. De voornaamste spoorweg loopt van Cara cas naar San Calos over Victoria, Antimans en Valencia. Het is voor de eerste maal dat de Heer Krupp als aannemer van spoorwegen optreedt, vroeger bepaalde hij zich bij de leverantie van spoorwegrails. In de ringvaart der Haarlemmer- meer, bjj Nieuwemeer, is Dinsdag het schip van schipper Winkel van Zaandam, een praam van 61 tonnen inhoud, geladen met hout, vermoede- ljjk door het varen op een paal, lek geworden en onmiddellijk gezonken. Een vjjf-jarig meisje, te 's Grave n- hage, nam Woensdagmiddag, in het Elsemoer- straatje, een hard wit voorwerp men zrgt een stukje kalk van de straat op en slikte het in. Terstond begon zij te braken. De hulp van Dr. G. werd ingeroepen deze schreef een middel voor, maar het kind is reeds weinige oogenblikken later gestorven. Een jong Botterdamsch toonkun- stenaar, de Heer Max J Van,, de Sandt, is benoemd tot leeraar aan het „Sterr.sche Conservatorium'', te Berlijn, als opvolger van wijlen Dr. Bischoff. Een Duitsche velocipedist uit Schwerin heeft onlangs op zijn wieier Mecklen burg, Sleeawijk, Jutlsnd, Funen en Seeland door gereisd. Te Kopenhagen werd hij, door de Deen- sche sportmen feestelijk ontvangen en was hem een gastmaal aangeboden. Te Bodoe, in het noorden van Noorwegen, wordt thans een visscherijtontoon- stelling gehouden, waar, volgens Figaro, het drukste bezoekuur midden in den nacht is, tus- schen 12 en 4 uren, bij het licht der midder- nachtszon. D e Lyon médicale brengt ter sprake de in vergelijking met andere staten zeer treu rige verhouding tusschen de sterfgevallen en geboorten in Frankrijk. Daarin komt o. a. voor, dat op het tegen woordig grondgebied van Frankrijk in den tijd van Caesar 6,700,000 zielen woonden, ten tijde der Carolingers bedroeg de bevolking slechts 5,500,000, in de 14e eeuw was zij gestegen tot 22,000,000, in de 16e eeuw bedroeg zij 20,000,000, in 1700 ruim 21,000,000, in 1770 24,500,000, in 1789 26,000,000, in 1801 27,347,000, in 1866 38,192,064, in 1872 daal de zij tot 36,102,921, in 1885 bedroeg zij ruim 38,000,000, Voorat is die verhoudiog zeer on gunstig in vergelijking met verschillende andere middeu-Europeeeche Staten. Volgens Fringue komt de geringe vermeerdering der bevolking ten deele voort uit kindermoord, die naar hij beweert, schikbarend toeneemt. Dezer dagen werd melding g e- maakt van een nieuw uitgevonden toestel om de paarden het achteruitslaan op stal af te leeren. Dit toestel wordt gevaarlijk geacht, doch vele landbouwers hebben een eenvoudiger maar niet minder doeltreffend middel, nl. een zak met hooi die achter het paard wordt gehangen en wel zoo dat telkens als het paard slaat de voet tegen den zak komt, die dan natuurlijk terugvalt. De zak woidt niet moede, maar het paard zal het slaan spoedig afleeren. Het volgende deelt men ons mede omtrent den belangrijken uitvoer van hoender eieren uit Biga: Onlangs heeft eene firma aldaar in eene week 14 goederenwagens, eene andere 23 wagens, behalve de vele kleine zendingen, eieren naar het buitenland verzonden. In het ge heel zijn in dit voorjaar ongeveer 200 wagen- ladingen eieren uitgevoerd. De eieren worden eerst naar Duilschland, en van daar verder naar Engeland geëxpediëerd. De Biga'scke kooplieden koopen de eieren in het gouvernement Kasan op, waar zij van 30 tot 40 kopeken voor de 100 stuks besteden. In een spoorwegwaggon worden 104 kisten, elk inhoudende 1440 stuks eieren, geladen, dus bevat eene wageuladieg 149,760 stuks. De uitvoer gedurende het voorjaar kan dientengevolge op meer dan 30 millioen eieren worden geschat. Beeds geruimen tijd was bekend dat de kunstmatige voeding in het algemeen zeer nndeelig werkt op de kindersterfte. Die invloed was echter nog niet onder cijfers gebracht. Belaugiijk is te dien opzichte hetgeen Dr. Boeckb, de bekende Berlijnsche statisticus, heeft gepubliceerd betreffende de kindersterfte te Berlijn. Daaruit bljjkt dat de sterfte bij kinderen op kunstmatige wijze gevoed 6 en 7 maal grooter is dat bij kinderen met de moedermelk groot gebracht. Vooral zijn het de spijsverteringsorga nen der kinderen, die op kunstmatige wijze ge voed worden, die veel le lijden hebben en den dood veroorzaken. Dinsdag-avond hebben 15 per- sonen op den Eiffeltoren eenigen tijd tusschen hemel en aarde gevangen gezeten. Het gezel schap ging van het tweede platform met den ascenseur in den noordelijken pijler omlaag, toen na ongeveer 20 meter dalens deze plotseling stil stond en er, ondanks alle moeite, noch op- noch nederwaarts eenige beweging in was te brengen. Daar zaten de reizigers in eene ijzeren kooi gevangen, en reeds begonnen de dames van het gezelschap te gillen en flauw te vallen. Door de inmiddels ontboden ingenieurs werden daar op drie planken gelegd van den ascenseur naar de trap, en langs dezen, vooral voor duizel- achtige menschen zeer gevaarlijken weg, moest het gezelschap zijne vrijheid herwinnen. Het stoomschip City of Paris i s v a n New-York te Queenstown aangekomen na eene reis van vijf dagen, drie-en-twintig uren en acht en dertig minuten. Dit is de snelste reis die ooit gedaan is en nog veertien minuten korter dan hetzelfde schip het een vorigen keer deed. De bekende ontwerper van den Transkaspischen spoorweg, Generaal Annenkoff, heeft onlangs aan een der medewerkers van het tijdschrift Export medegedeeld, dat men bij ge bruikmaking van den door de Begeering gepro- jecteerden spoorweg door Azië, van Lon den uit, Peking in 18 dagen zal kunnen be reiken, terwijl men voor deze reis via het Suez- kanaal 45, en over Canada, Vancouver en Yoko hama 35 dagen noodig heeft. Het ministerie van openbare werken heeft den duur van den aanleg op 11 jaren geschal en de kosten op 600 millioen roebels begroot. Naar aanleiding hiervan deelde Annenkoff mede, dat hij (uu hij de plannen bestudeerd en den weg onderzocht heeft) zich sterk maakt, wanneer hem de leiding van het werk werd toevertrouwd, het binnen drie-en-een-half jaar gereed te hebben, terwijl de kosten slechts op de helft van de begrooting, nl. 300 millioen roebels, zullen komen. Hoezeel er is eene zeeslang in de pers. Het beest strandde op het eiland St. Hono- rat nabij Cannes. Die het niet gelooft, kan het gaan kijken. Het aantal blinden in Engeland bedraagt 32 296, d. i. 879 blinden op 1 milli oen inwoners. Dit is een steeds percentsgewijze tot de bevolking afnemend aantal. Ia 1871 was de verhouding 951 per millioen inwoners, in 1861 964 en in 1851 1021 per millioen in woners, wat o. a. aan de meerdere hygiënische zorgen aan het oog van pasgeborenen en aan de verbetering der weefmachines moet worden toegeschreven. In Manchester bedroeg het aan tal verwondingen door weversspoelen in 1885 nog slechts 9. Toch is oogziekte bij pasgeborenen nog zeer groot en komen 30 pCt. der ongeneeslijken in de blinden-instituten op rekening dezer ziekten. Edison is nu te P a r jj s de held van den dag. Wel niet in die mate als zijn voor ganger aldaar, de Shah, maar dat wenscht hjj niet eens. Hij heeft al terstond bij zijne aaokomst verklaard, dat hij niet naar Europa gekomen was om //gefêteerd" te worden en dat hij liefst met de zijuen onopgemerkt zijn gang wil gaan. De //toovenaar van Menlo-Park" kan echter niet beletteD, dat hij in dagbladen en koffie- huizeu druk besproken wordt en dat zijn doen en laten getrouwelijk aan het publiek wordt medegedeeld. Op den Eiffeltoren, waar hij door de ver tegenwoordigers van den bouwmeester Eiffel zelf is op reis werd rondgeleid en eenige uren doorbracht, werd hem in een vertrekje op hot bovenste platform een ontbijt aangeboden, ge volgd door een klein concert van piano, zang en viool, waarbij een Edison-phonograaf de uitgevoerde muziek weergaf. Voor zijn vertrek hij kwam te 9 uren en ging om half twaalf heen werd hem een tweede ontbijt by Brébant, op het eerste plat form aangeboden. Na Parijs zal Edison ook Londen, Florence en Napels bezoeken. Bij zijne aankomst in de Fransche hoofdstad werd Edison aangenaam verrast met een //ge sproken brief" van Koningin Victoria, welke brief, in een phonograaf geplaatst, de stem jder Konin gin liet hooren, die hem welkom heette in Eu ropa en hem gelukwenschte met zijne vele on schatbare ontdekkingen. Er bevindt zich nu eene derde tun nel onder de Theems, en wel eene, bestaande uit een kolossalen ijzeren koker, eenige ellen van de Locdon Bridge, waarmede hij parallel loopt. Deze tunnel maakt een deel uit van de nieuwe ondergrondsche tram van Arthur Street Loudon Bridge, naar de Swan Tavern Clapham Boad, in het Zuidelijk gedeelte van LondeD. Het tijdstip van openstelling dezer lijn voor he: publiek, is nog niet vastgesteld. De vederwolken zijn voor de weervoorspellingen van groot gewicht. Zij be staan uit fijne ijsnaalden, daar ze zich op eene hoogte bevinden van 60008500 M., waar de temperatuur beneden 0 is. Met betrekking tot het weervoorspellen gelden de volgende alge meens regels: Breiden de vederwolken zich uit in eene rich ting tusschen Z.O. en N.O., dan komt er zel den regen. Bewegen zij zioh van het O. naar hel W., dan kan men vrij zeker op mooi weer rekenen. Er komt vaak regen in geval zij zeer vertakt zijn en de .hemel er tusschen begint te verbleeken. Er volgt van de 10 gevallen 8 keer binnen de 24 uur regen, wanneer zij zich uitbreiden in eene richting tusschen Z.VV. tn N.W. Zij voorspellen des te zekerder regen, naarmate ze talrijker en meer verschillend van vorm zijn. Wanneer de vederwolken zich uit het N.W. bewegen, met eene snelheid, die men gemakkelijk waarnemen kan, en als dan de baro meter begint te dalen, volgt er gewoonlijk bin nen 12 uren regen. Feendammer Ct.) Eergistere n-m id dag kwamen te Zwolle twee vreemde kooplieden, de eene als knecht en de andere als koopman gekleed, die aan de vrouw van den bakker B. buiten de Diezerpoort tegen den spotprijs «au 3 en 6 cent zakdoekjes aangeboden, die zij a. s. Maandag zouden leveren. Daarna wisten vij die vrouw twee stukken zoogenaamd linnen te verkoopen voor pl. m. f 80. Het bleek dat do vrouw ge fopt was, want dat goed waa meer dan de helft te duur. Onverwachts hoort men van een nieuwen koninklijken schrijver en dichter, Kala- kaua, Koning der Sandwichs-eilanden, heeft na melijk een brief geechreveu aan een vriend, waario de volgende passage voorkomt//Ik kan met mijne jaarwedde van 150,000 fr. niet alleen goed rondkomen, maar zelfs nog schulden betalen. Ik hoop stellig de Parijsche tentoonstelling te gaan bezoeken mij ontbreekt daartoe nog wel 50,000 fr., doch daar de uitgever mijner gedichten mij meldt, dat die druk verkocht worden, hoop ik hierdoor het ontbrekende te kunnen aanvullen.// Omtrent den brand, die de woning vernield heeft van M. De Vries te Purmerend, wordt nader gemeld, dat Woensdag jl., door de justitie te Haarlem een onderzoek is ingesteld, waarvan het gevolg was, dat genoemde persoon in den namiddag van dien dag gevankelijk naar Haarlem is overgebracht. De bekende componist Massenet was dezer dagen met eenige vrienden in de Fransche restauratie onderaan den Eiffeltoren te dineeren genoodigd. Aan het dessert verzocht hij den eigenaar, bij hem te komen. ;/U zal ik clan- üisie bezorgen!" riep Massenet vol geestdrift. „Zeer veel ear, meester, u vindt dus mijn keuken naar uw zin?// //O ja, maar dat is 't niet alleen, waarde heer, wat ik 't prettigst vond, dat is, dat er bjj u geen muziek wordt gemaakt!" Te Dordrecht viel eergisteren het 9-jarig zoontje van H. Van Nes, aan de Sluisbrug in het water, terwijl de sluis open stond. Spoedig waren er eeuige schuitjes in de weer om het kind te redden, maar zij konden het door den sterken stroom moeilijk bereiken. Da moeder van het kind had echter de tegen woordigheid van geest om haar kind een raagbol toe te steken, welken de knaap gelukkig greep, zoodat zij zelve de voldoening mocht smakeu haar kind behouden op het droge te brengeu. Een beer uit Amsterdam, die zich vermaakte met het koekhakken op de kermis te Oostzaan, had het ongeluk, een knaap een vinger sf te hakken en evn andere vinger zoo te rakeu, dat het wel waarschijnlijk zal zijn, dat de knaap daarvan ook een gedeelte zal moeten missen. Juist toen de heer wilde hakken, greep de jon gen naar den koek. Toen jl. Vr ij dag een 10-t al leden van de Wielrijdersvereeniging te Aken, va.i het bergachtige Montjoie terugkeerden, had een der leden, zekere Louis Kahr uit Akeu, de ouvoor- zichiigheid om tij/lens het afrijden van een berg de beide beenen op de stuurstang van zijn bi cycle te leggen. Eensklaps ziet hij op zijn weg een hond liggen, hij tracht het beest door roe pen en bellen op te schrikken, doch te vergeefs. Op bet oogenbhk dat het voorwiel van zijne machine den boud raakt springt deze op. De tweewieler krjjgt eene wendiug en stoot op eeu grooten steen, met het ongeluk gevolg dat Kahr tegen den grond wordt geslingerd en met gebroken ledematen door zijne inmiddels toege snelde medeleden wordt opgenomen eu wegge dragen. De onmiddellijk ingeroepen geneeskun dige kon niet verhoeden dat L. K. den volgen den dug aan de bekomen kneuzingen overleed. Op de Freibergshöhe nabij Obers t- dorf zijn twee dames, die zich te dicht Ban den rand eener steilte hadden gewaagd, in den afgrond gestort. Op Jen steenachtigen bodem der kloof werden hare verminkte lijken teruggevonden. Terwijl een detachement torpo- diste» uit Brielle, onder bevel van den kapitein Q F. G. Vermijiie, zich ter rttde van Helle- voetsiuis oefende in het leggen van ongeladen schoktorpedo's, schoot bij ongeluk een touw les, waarmede het ballaslblok (ter zwaarte van 550 Kg.) bij het zinkeu wordt tegengehouden. Daar door liep de ketiiug, welke de torpedo met zjjn zinkstuk vereenigt, met verbazende snelheid af en greep den sergeant H. Van Loon. Deze werd zoo hevig tegen de barkas gtdrukt, dal hij eeuige mi nuten daarna den geest gaf. De kapitein kreeg slechts eene onbeduidende verwonding aan 't gelaatde overige bemanning bleef ongedeerd, maar de barkas werd vrij wat beschadigd. Te Bandwijk is dezer dagen een 75-jarig grijsaard C. Van Gelder, die in behoef tige omstandigheden verkeerde en van de diaco nie ondersteuning ontving, naar Amerika ver trokken, ten einde op zjjn ouden dag nog te trachten zijn toestand te verbeteren'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2