NIEUWE IsFitenl an dT No. 1430. Vrpag 23 Augustus 1889. 14d« Jaargang. Eene schandelijke daad. De vrek van IJdoorn. HSIRE MERUIT. ABONNEMBNTSBBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummer» Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. 0,85 1,10 1,80 0,03 AGITE MA NON AGITATE PBIJB DEB ADVBBTENTIÉN Van 18 regel»30 Ce Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPPBES LAUREI. De hedendaag3che wereldbeschouwing heeft al heel wat onheil gebracht over het ongelukkige menschdom. Alle gevoel van eer en plicht, alle besef van goed en schoon heeft ze aangerand, alle kwaad verbloemd. Langzamerhand heeft zjj allerlei leugens als waarheid, allerlei bedrog eu verraad als iets heel natuurlijks voorgesteld; hon derd wijzen van stelen en bedriegen wist zjj te noemen ja, hoe niet al, maar diefstal? Neen, die naam langer niet! O, oprechtheid van woorden en daden, waar zijt gij gebleven? Zelfs de meest ont- eerende, de gruwelijkste aller misdaden, den zelfmoord, wist zij te vergoelijken. gé(Vandaar dan ook het vreeselijk toenemen van het aantal zelfmoorden in onzen tijd; bijna elke dag der week wordt bezoedeld met het bloed van een of meer zelfmoor denaars. Uit alle oorden der wereld komen tot ons dezelfde berichten, die wij, belaas! ook in onze onmiddellijke nabijheid vernemen. Verwarring in de huishoudelijke omstan digheden, valsche begrippeu van eer, vrees voor schande eD straf, nopelooze hartstocht, dikwerf de minste, de onbeduidenste oor zaak is de aanleiding, dat zoovelen de hand op de eeue of andere wijze aan zich zeiven slaan. Menschen uit alle standen der maat schappij, uit alle rangen en geslachten, zien wy met deze treurige, heillooze ver blinding geslagen. De hartstocht der jeugd, zelfs van den kinderlijken leeftijd, schijnt de dwaasheid van den ouderdom vooruit te loopen. Het toenemen van deu waanzin en van het aantal zelfmoorden in onzen tijd is een bewjjs van zijn diep verval en verlicht, evenals het scherpe bliksemlicht, met een angst verwekkeuden glans de donkere toe standen onzer hedendaagsehe maatschappij. Het geen wij echter het meest betreuren, wanneer wg onze blikken op de verschrik kelijke teekeneu des tijds wenden, die zich in het toenemend aantal zelfmoorden opeu- baren, is het bedroevend oordeel dat over zulke verschijnselen gewoonlijk wordt uitgesproken. De moraal van onzen tijd is met het oog op den zelfmoord in de hoogste mate toegevend, valsch en verkeerd ge worden. Zijn er niet steeds menschen met diep medelijden vervuld, als zulk eeue schandelijke daad hun wordt medegedeeld, en straalt uit dat medelijden niet dikwerf de gedachte, dat zulk eene handelwjjze in sommige oogeublikken en lotgevallen des leveDS moest geoorloofd zijn? Wordt onze H. Kerk niet hevig gelaakt, wanneer zij aan bewuste zelfmoordenaars de eer der Christelijke begrafenis ontzegt? Zeggen ons FEUILLETON. Vervolg) de menschelijke begrippen, het oordeel der liberale pers, die zulke gebeurtenissen be richt, de uitdrukkingen, welke men kiest om de handelwijze en de bij-omstandighe den er vaa te melden, niet genoegzaam hoe verstompt en onjuist het oordeel en het begrip der wereld in betrekking tot den zelfmoord is geworden? Daarom juist wenschen wij hier in eenige bizonderheden te treden nopens de gruwe lijkste aller misdaden. Ja, de zelfmoord is eene ontzettende daad, waarbij heiligschennis en lafhartig heid gepaard gaau. Heiligschennis? Zeker; door de hand te slaan aan een lichaam, dat de Schepper u gaf en dat ge het recht uiet hebt te verlaten uit eigen wil eu vóór de ure door Hem bestemd in de raads besluiten Zijner oneindige wijsheid. Lafhar tigheid! O, gewis, of is het niet laf in de hoogste mate de verantwoordelijkheid van bedreven fouten te willen ontgaan, terug te schrikken voor de inspanning eu de moeite, die het herstellen dezer fouten u oplegt? De zelfmoord is het ziekte-verschijnsel der bedorven maatschappij en verdient dan alleen een weinig medelijden, wanneer bij het gevolg is van verzwakking der ver standelijke vermogens. Maar de wanhopigon dan? Ziedaar op nieuw de taal der wereld. Neen, geen wau- hopigeu, vluchtelingen zijn het, die het worstelperk des levens verlaten, die den moed niet hebben den vijand, het ongeluk, in de oogen te zien! Want öf de zelf moordenaar beeft te kort gedaan aan de eerlijkheid en dau vragen wij: zal die dood de schande uitdelgen? of hij is het slacht offer van den rampspoed en dan was het zijn plicht te blijven levoD, om te toonen, dat men door arbeid en standvastigheid boven de slagen van den tegenspoed staat. (Slot volgt.) 2) Zijn nichtje Grietje is misschien de éenige, met wie de oude Petrus niet op voet van oorlog leeft. Dit jonge meisje zit op het oogenblik bij het open venster. Zij is bezig met naaiwerk; dat wil zeggen; zij voert niet bijster veel uit. Met de hauden in den schoot gevouwen, staart zij naar de blauwe lucht. Sinds twee jaar woont Grietje bij haar oom en neemt zijn huishouden waar. Zij heeft er slag van, met hem om te gaan. De baas is bits voor ieder, die in zijne nabijheid komt. Alleen op Grietje gromt hij nooit. In het dorp wordt verteld, dat baas Stavels goed is voor Grietje, omdat hij haar geld beheert en den intrest voor zich behoudt. Oude Peter redeneert eenigszins anders. Het is waar, hij heeft het beheer over het legaat van twaalf duizend gul den, door eene tante aan Grietje gemaakt; en waarheid is ook, dat hij zich de rente van dit kapitaaltje toeeigent in ruil voor wat zijn nichtje kost aan voeding, kleeding en huisvesting. Grie tje neemt nu wel het huishouden waar, maar dat telt oom niet mee. Grietje is de voorkomendheid ia persoon. De Osservatore Romano bevat den tekst van eene nieuwe pauselijke Encycliek, ge- dagteekend van 15 Aug. en beginnende met de woorden Quauiquam pluries. De H. Vader brengt in herinnering dat bij reeds meermalen algemeene gebeden heeft voorgeschreven om de zaak der Kerk in Godes bescherming aan te bevelen door de voorspraak van de Allerheiligste Maagd Maria. Meer dan ooit is zulks noodig ia deze rampzalige tijdeu van ongeloof en zedenbederf, kerkvervolging eu ondermij ning van het gezag. Bij herhaling heeft Z. II. eeue verdubbeling van gebed voorge schreven in de maand Oct., toegewijd aan O. L. Vrouw van den H. Rozenkrans. Dit- Van vreemde talen en fijne handwerken moge zij slecht, of liever, geheel niet op de hoogte zijn, dit belet haar niet, door altijd werkzaam en opgeruimd te zjjn, een zonnetje in huis te tooveren. Eenvoudiger dan Grietje gaan weinig jonge meisjes van haren stand en leeftijd ge kleed, en toch is het een lust haar te zien, zoo innig frisch en keurig. Zij heeft die ouderwet- sche manier van huishouden, waarvoor in dezen tijd menigeen den neu3 optrekt. Grietje staat des zomers om vijf en 's winters om zes uur op eu werkt dau heel den morgen samen met de meid. Wie zich de moeite van vroeg opstaan en van een loopje achterom getroosten wil, kan haar tweemaal 's weeks bij het aanrecht voor het keukenraam bezig zieu met deeg te kneden voor het huisbakken brood Zelden of nooit gunt Grietje zich eenige rust. Aan den moestuin, de kippen, de wasch, kortom aan alles wat er in huis en op het erf is en gebeurt, wijdt Grietje hare zorgen, of zij laat althans het oog er over gaan. De namiddagen worden besteed aan naai en verstelwerk, 's Avonds speelt en zingt zij wat, deels voor eigen genoegen, deels om oom een beetje op te vroolijken. Zij leest nu en dan een boek, doch alleen in het laatste uur voor het naar bed gaan. Bezoek komt er bijna nooit en van uitstapjes te maken is nog veel minder ooit sprake. Grietje's wandelingen strekken zich niet verder uit dan tot het dorp eu den naasten omtrek. Er is daar geen huis of hut, waar Grietje's komst niet met vreugde wordt begroet. maal echter wil Leo XIII daaraan ook eene bizondere devotie tot den H. Jozef toege voegd zien. De H. Vader wijst op de groote populariteit der vereering van den H. Jozef en herinnert er aan, hoe Pius III z. g., dezen H. Patriarch tot Patroon der Kerk heeft verklaard, opdat de beschermer van het II. Huisgezin vau Nazareth ook de beschermer van het groote Huisgezin der Kerk zou wezen. Leo maakt eene ver gelijking tusschen den Jozef van het 0ud9 en dien van het Nieuwe Verbond en wijst er vooral op, dat de vereering van den H. Jozef nuttig is voor alle rangen en stan den, inzonderheid ook voor den werkman, die van hem, den Zone Davids, kan leeren zijn arbeid te heiligen en zich te onthou den van de oproerige beweging der me nigte. De H. Vader gelast ten slotte dat voor taan het bidden van den H. Rozenkrans met eeu bizouder gebed tot den II. Jozef (waaraan hij eeu aflaat verbindt van 7 jaar en 7 quadragenen) telken jare in de maand October zal geschieden. Ook beveelt hij de viering der Maand Maart ter eere van deu H. Jozef bizonder aan en drukt hg deu wensch uit, dat minstens eeu tri duüm aan den feestdag van St. Jozef zal voorafgaan. De Duitsche Keizer en Keizerin ver gezeld van den Groothertog van Baden en gevolg, zjjn te Straatsburg aangekomen. Aan het station werden zij ontvangen door deu Stadhouder, den Staatssecretaris Putt- karaer, deu Districtspresident eu den Bur gemeester. Vergezeld van een escorte ulanen eu terwijl de verschillende vereeuigingen eene heg vormden, reden de vorstelijke personen naar het keizerlijk paleis, door eene ongehoorde volkmenigte luidruchtig toegejuicht. Voor het paleis werd aan het keizerljjk paar hulde gebracht door de Bur gemeesters van den Elzas en door 400 landmeisjes in nationale kleederdracht. In het paleis werden de militairen en burger lijke overheden aan HH. MM. voorgesteld. De stad was prachtig versierd. In Engeland zjjn op het oogenblik voor het Leger des Heils verschillende bouwwer ken onderhanden die meer dan 10.000 pond zullen kosten. Wel eeu bewjjs dat het leger in bloeienden toestand verkeert. De ver schillende citadellen, kazernes, forten en tempels werden oorspronkelijk voor andere doeleinden gebouwd. Het zjjn meestal voor malige schouwburgen of rolschaatsenbanen, die nu worden verbouwd. Voor de woning van Boulauger te Lon den, hebben 500 personen eene betooging gehouden, waarbij den Generaal eeu paar adressen van hulde, benevens eenige ruikers werden aangeboden. Boulanger verklaarde Gelijkt het nichtje op haar oom Dokter Ventel is eigenlijk de éenige, die dit beweert. Grietje's oogen zijn blauw als die van den ouden Petrus, maar zjj zijn donkerder en zacht van uitdrukking. Zij heeft een overvloed van glanzig, donkerbruin hrar. Op klassieke schoonheid han Grietje's gelaat niet bogen, maar de trekken zijn regelmatig. Als de heldere lippen zich plooien tot een lach, komen twee rjjen kleine, witte tanden te voorschijn en vormt zich een kuiltje in elke barer wangen. De huiskamer, waar Grietje zit, is meer diep dan breed en nog al laag van verdieping. Het is een ouderwetsch vertrek, dat al zijn licht ontvangt door éen raam. Een zware, langs het venster neerhangende tak van witte klimrozen werpt daarbij nog zijne schaduw in het don kere vertrek. Omdat hij zoo erg veel plaats be slaat, mag Petrus Stavel's leuningstoel wel het voornaamste meubelstuk worden genoemd. Die stoel i3 met den rug naar het venster gekeerd. Dit belet den baas, wel is waar, naar buiten te zien, maar hij heeft dan ook meer licht bij het snuffelen in de boeken en papieren. Wat gaan hem de zon en de bloemen aan! Het mooiste waarop zijn oog kan staren, is eene schuldbe kentenis, waaraan het wel en wee van een buurman of een dorpsgenoot hangt. Er zijn nog drie of vier gewone stoelen, eene lang werpig-ronde tafel van donker mahoniehout, en een werktafeltje, waarin Grietje het naaigereed- schap bergt. De piano staat meer naar achter. in zijn antwoord de uitspraak van den Se naat voor onrechtvaardig en zeide, dat hij gedurende zijn Ministerschap geen Staats gelden ten eigen bate had aangewend. Het was enkel voor de verdediging des land», dat de geheime uitgaven waren geschied. De werkstakeude sjouwerlieden hebben een optocht gehouden door de City naar de Millwall-dokkeu, waar de werklieden werden uitgenoodigd mede te doen. Om streeks 1000 gaven daaraan gevolg. De optocht, die behoorljjk door politie te paard en to voet begeleid werd, bestond uit om streeks 30,000 man eu was eene mjjl lang. De orde bleef gehandhaafd. Een voorstel van den Minister Goschen, dat het ontwerp betreffende locaal-spoor- wegeu in Ierland opnieuw door het Hui» zou worden onderzocht, werd met 156 tegen 39 stemmen verworpen, en het ont werp daarop bij derde lezing aangenomen. Uit Metz meldt men aan de St. James Gazette dat een groot aantal inwoners die stad tjjdelgk verlaten heeft, omdat zjj geen getuigen wilden zijn van het bezoek van den Duitschen Keizer. Het is eeu feit dat de politie te Metz vele huiszoekingen heeft gedaan naar aauleiding van een gerucht omtrent eeue tegen den Keizer te houden demonstratie en dat door haar vele be langrijke documenten in beslag zjjn ge nomen. Kardinaal Lavigerie heeft te Parjjs eeu onderhoud gehad met een verslaggever van de Figaro», waarin de onvermoeide Pre laat de bewering tegensprak, dat het con gres is afgesteld. Het is alleen uitgesteld en zal spoedig plaats hebben. Een groote hinderpaal is de naijver der mogendheden. Engeland en Portugal manten het meest door hun ijver uit. De Petite France meldt, dat de Heer Wilson, die dezer dagen met zjju gezin naar Amerika is vertrokken, niet de schoon zoon is van den heer Giévy, doch een naam genoot. De gewezen Afgevaardigde Wilson vertoeft nog te Mout-sous-Vaudrey bjj den oud-President der Republiek. Te Rome is eene bom ontploft op het Uofonwa-plein tijdens een concert; zes burgers en twee politie-agentea werden zwaar gewond. Volgens den correspondent van de Daily News gelooft men, dat de aanslag gold het nabijliggende Oosteurjjk- sche ambassade-hotel. Uit Belgrado meldt men, dat de Russische Regeeriug haren vertegenwoor diger te Belgrado gelast heeft terstond derwaarts terug te keeren, om tegenwoor dig te zijn bij de ophaudeu zijnde aan komst van Koningin Nathalie. Men herinnen zich, dat eeuigen tjjd geleden, iu weerwil van het verzet van Het is een instrument van eenvoudig maaksel, beladen met muziek en zangstukjes. Aan de wanden prijken oude gravuren aebter glas en een paar geschilderde portretten van familie leden. Bijna geen werk gaat er voorbjj, of er komen oudheidkoopers uit de stad, die dicht langs het venster sluipen en de koppigheid van //den oujen vrek// verwenschen. Hun spijt geldt den onwil van den ouden Peter om de Japansch- porseleinen vazen, die op den schoorsteenmantel staan, te verkoopen. Deze vazen behooren tot den familieschat, evenals het met snijwerk ver sierde en gebeeldhouwde kabinet, dat de gekeele breedte van deu achterwand der huiskamer in neemt. In de vakken en laden van dit antieke meubelstuk liggen gouden en juweelee sieraden opgehoopt naast gedreven tafelzilver van allerlei vorm en ouderdom. Die kostbaarheden zjjn van geslacht op geslacht overgegaan. Oude Peter kent er de waarde zoo niet van. Rijk te zjjn trouwens, beteekent voor hem het bezit van zooveel mogelijk land, liefst vau een buurman die het heeft moeten verkoopen uit nood. Daarbuiten slaat het half vier. Grietje en de baas ontwaken tegelijk, zij uit hare mij nering, hij uit zijn dut. Eerst rolt zijn hoofd met een ruk, die pijn doet, op zij. De oogen openen zich halverwege en staren als wezenloos recht vooruit. Er komt beweging in armen en voeten. Nu richt de baas zich overeind. Het jonge meisje legt haar naaiwerk ter zijde. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1