BINNENLAND. den Gouverneur van Mississippi, aldaar een formeel vuistgevecht tusschen de be kende boksers Sullivan en Kilrain heeft plaats gehad. Zjj zijn beide later gearres teerd en Sullivan is reeds tot een jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij had stellig verwacht, dat hjj er met eene geldboete zou afkomen en hij is dan ook in appèl geko men. De publieke opinie is over het alge meen met het strenge vonnis ingenomen, te meer omdat men zich er aan geërgerd heeft, dat zelfs personen van goede maat schappelijke positie, waarvan sommigen staatsbetrekkingen vervulden, niet alleen de boksparty hebben bijgewoond, maar zelft even kinderachtig als anderen poog den een stukje van den kap des overwin naars machtig te worden, om het te be waren alsof het eene heilige reliquie gold. Men acht het hoog noodig, dat tegenover het dweepen met zulke barbaarschheid de rechters zoo streng mogeljjk vonnissen. Eoloniën. Men meldt dat de Gouverneur van Atjeh, tjjdens zijn jongste verbluf te Edi, aan den Vorst op staanden voet eene boete van 50,000 dollar heeft opgelegd met de mede- deeling dat hij van uit Kota-Radja nader sou melden, wat nog moest worden bijbe taald. Alle onkosten, voor de laatste opstootjes gemaakt, worden den Radja in rekening gebracht, de overvoer en de verpleging van de troepen, de aan verminkte militairen uit te betalen gagementen en pensioenen, het verlies van wapenen en munitie enz. De Vorst heeft onmiddellijk de 50,000 dollars betaaldmen vreest evenwel te Edi dat hij, liever dan langer zulk eene verant woordelijkheid te dragen, eerstdaags voor goed naar het meer rustige Singapore zal uitwijken. Volgens een telegram aan de Soerab. Ct, is het afloopen van eene marinesloep te Edi een feit en moet daarbij ten minste ion officier zpn omgekomen. Nadere bizon- derheden waren niet bekend. GEMENGDE BERICHTEN. Bjj een feest van het Fordham-college in het Aartsdiocees New-York hield de kanselier der New-Yorker universiteit, de Heer P i e r s o n, de hoofdrede, waarin deze Heer het volgende tchoone getuigenis van de Katholieke Kerk aflegde: *Ik ben protestant, maar ik acht toch de Roomsch- Katholieke kerk. Zij is de behoudende macht in onze dagen. Zij heeft altijd en overal de bescha ving bevorderd en de wereld dankt haar de be waring van kunst en wetenschap in een tjjd, toen beide met ondergang werden bedreigd.// Commentaar is bij deze verklaring van een protestant overbodig. Het is een genot de waarheid van zoo onver dachte zijde bevestigd te zien. Dr. Bronsveld c. s. kunnen met deze woor den van éen hunner geloofsgenooten hun voordeel doen. Misschien zullen ook hun eindelijk nog eens de oogen opengaan voor de verdiensten der Katholieke Kerk, die zij thans onophoudelijk in het ongunstigste licht trachten te stellen! (Centrum.) Het Giordano-Bruno schandaal. Een Rus sisch blad velt hierover het volgende merkwaardig oordeel. //Dat een hoop liberale atheïsten in Rome zoo dom zijn geweest, een monnik die zich door verraad aan de christelijke Kerk heeft gekenmerkt, tot speeltuig van eenen zegevierenden optocht te kiezen, dat verwondert ons in geenen deele. #Dat de hoofdleiders dezer kinderachtige mani- festatiën, waarbij de Paus enkel tot mikpunt diende, terwijl in wezenlijkheid en werkelijkheid de God van al wat zich in de wereld Christen noemt, beleedigd werd, Joden waren, dat is in onzen tijd ook niets wonderbaarlijks. //Dat onder de beschaafde Italianen niet zoo veel ernstige mannen met denkende hersens waren, die zich tegen de feestelijkheid der onthulling van het monument eens dwazen met alle kracht Terzetten ook dat wekt geene verbazing. „Dat de Italiaansche Regeering meer onnoo- zelen en kleingeestigen dan kloeke en kordate mannen telt, die dergelijke manifestatiën durven verbieden; dat het den regeeringsmannen aan verstand ontbreekt, om te begrijpen, dat elke Ckristeljjke Regeering, die een Christelijk volk vertegenwoordigt, zich verlaagt door een weer- loozen Paus te laten beleedigen, ook daarin ligt niets verbazends voor hen, die met de helden daden en voornamelijk met den geest van heroïsme dezer Regeering, vooral in de laatste jaren, be kend is". Ziedaar een scherp, maar niettemin juist oor deel, dat een blad velt, hetwelk vooral nyt van papisme zal verdacht worden. De Russen toch hebben ook tot leus, liever Turksch dan Paapsch. (F. W.) Naar wij vernemen, heeft de Koning van Italië den officier onzer zeemacht, J. C. R. Westpalm Van Hoorn Van Burgh, indertijd Commandant van het schip Sambasbenoemd tot Ridder, wegens de verleende hulp in de Atjehsche wateren aan de schipbreukelingen van de Italiaansche bark Frattellanta. Te beginnen met 1890 zullen de „Ver gunningsrechten// in een aantal gemeenten eene verhooging moeten ondergaan. Volgens de Drankwet mag die belasting van 1 Mei 1890 30 April 1895 niet minder bedragen dan f20, terwijl thans het minimum f 15 is. Het saldo van 's Rjjks-sckatkist op 17 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 18,938,714.191/8 en de betaalmeesters f1,759,773.55. Te zamen f 20,698,487,74%. -— De Tweede Kamer heeft, na eenige oppo sitie van libesale zijde, met 48 tegen 38 stem men, overeenkomstig het voorstel van den voor zitter, besloten heden (Donderdag)-ochtend aan te rangen met de behandeling van de onder wijswet. In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is ingekomen een wetsontwerp houdende regeling van het militair onderwijs bij de land macht. Achtereenvolgens kwamen acht wetsont werpen in behandeling, die alle werden goed gekeurd. HILLEGOM, 21 Augustus. De telephoonge- leiding van hier naar Lisse zal eerlang tot stand komen. Door het Rijk is het zetten van eene nieuwe palenrij met het aanbrengen van den draad reeds uitbesteed. HEEMSTEDE, 21 Aug. De jaarlijksche volks spelen alhier zullen plaatst hebben op Woensdag 4 September a. s. ZANDVOORT, 21 Aug. H. K. en K. H. de Kroonprinses-weduwe Van Oostenrijk schonk eene ruime bijdrage voor de feestviering op 31 Aug. a. s. alhier te houden. Te Wehl zou de vrouw van O. Ij. met boter ter markt gaau. Om deze hard en mooi te hebbeD, had zij de boter des nachts in den waterput gehangen. Terwijl zij die nu des ochtends er uit zoude halen, schynt zij het even wicht te hebben verloreu en is voorover in de put gevallen, met bet treurig gevolg dat zij daarin den dood heeft gevonden. De man blijft met 7 kinderen achter. Edison zal een maand te Par ij s blijven. Op zijne reis van Amerika, zoo gaf hjj aan een correspondent te kennen, bracht hjj uren achtereen door op het dek van het schip, turend, naar de wolken „en zich woedend makend over het verloren gaan van zooveel kracht." Eéomaal hoopt hij ook den wind en de Niagara-water- vallen voor de electriciteit te kunnen gebruiken. Ook da luchtvaart was een probleem, dat hem ernstig bezig hield. De Nederlandsche Ministeries van Koloniën en Binnenlandsche Zaken hebben aan het Oriëntalistencongres te Stokholm een kostbare verzameling boeken aangeboden, waar- van de waarde op 10.000 kronen wordt geschat. H e t Domburgsch Badnieuws, melding makende van de aankomst van de vorstelijke badgasten, zegt Door de komst van Dr. Mezger worden nog verschillende nieuwe gasten hierheen getrokken, waarschijnlijk om zich onder zijne behandeling te stellen of een begounen kuur voort te zetten. 't Is in het dorp nu ook overvolde hotels eu alle kamers zijn bezet. Het blaadje is niet weinig bang, dat door al die drukte het kalme en eenvoudige Domburg zijn karakter zal verliezen, eu liet geeft te ken nen dat er genoeg badplaatsen van eeu anderen aard zijn, als men daar behoefte aan mocht heb ben. De Kolonel, plaatsel ij ke Comma n- dant der Residentie, heelt zjjue ontevredenheid betuigd aau de korpsen van het garnizoen over het gedrag van onderofficieren en minderen j. 1. Zondag bij de Passage, en heeft in herinnering gebracht dat bij sameurotting van militairen art. 85 van het crimineel wetboek zal worden toe gepast en de daders voor den krijgsraad zullen terechtstaan. De correspondent van de N. R. Ctt schrijft omtrent de dezer dagen vermelde nieuwe wijze van boterbereiding het volgende: Het oorspronkelijke bericht schijnt te zijn ont leend aan den Leader te Melbourne. Het vol gende is ontleend aan het vakblad The Farmer: De uitvinder der nieuwe boterbereidiDg is de Heer Walter Cole, en hij heeft haar te Mel bourne tentoongesteld. Zijn karnproees geschiedt langs pneumatischen weg. De methode beataat hierin, dat er een bestendige luchtstroom ge perst forcedwordt door de room, welke lucht stroom, biunen een tijdsverloop van twintig a dertig minuten, naar de uitvinder beweert, boter kan vooitbrengen van betere hoedanigheid dan die langs anderen weg vervaardigd. „De middelen om dit resultaat te verkrijgen zijn: een voorraad water; een luchtledige water bak (tank); een toestel, „filtreertoestel" genoemd en voorts eene luchtbuis, welke den waterbak en den filtreertoestel met den bodem des „karn" toestels verbindt. „Bij den aanvang van het proces is de water bak ledig. Om het //karnen" te beginnen, wordt er een stroom water in den bak geleid. Naar mate het water in den bak rijst, wordt de lucht buis in den filtreertoestel geperst, welke feitelijk niets anders is dan een luchtdichte, half met water gevulde bol. De lucht dringt allereerst door deze waterlaag in den „filtreertoestel" heen, en wordt dan, bij het rijzen naar de opper vlakte, in eeue tweede luchtbuis opgevangen en naar den //karntoestel" geleid, waar, daar haren stroom, de afscheiding der boterdeelen uit de room plaats vindt." De Farmer voegt aan deze mededeeling, die, naar ik hoop, duidelijker ia dan de eerste, toe, dat //het proces zeer eenvoudig en geschikt is zoo voor groote als voor kleine zuivelboerde- rijen.// Tegen 15 September a. s., den dag waarop bij de AmBterd. Omnibus-Maatschappij de zoogenaamde wiuter-dienstregeling in wer king treedt, zullen de koetsiers eu conducteurs, die huu halven vrijen dag hebbenzich niet meer dea morgens aan den stal behoeven te ver voegen, om te vernemen of zy ook voor zieke kameraads moeten inspringen. Van dien datum at zullen de diensturen dan als volgt j n drie achtereenvolgende dagen dienst van l es ochtends half acht tot des avonds half twaalf, waarvan afgaan anderhalf uur voor het schaften en den vierden dag alleen dienst van 12 tot 5 uur des namiddags. Tevens zal het ziekengeld, dat tot heden be paald was op de helft, worden verhoogd tot Va van het loon. Het verzoek van de vereeniging Liefdadigheid naar Vermogen te Amsterdam, gericht aan den Minister van waterstaat, om het nieuwe centraal-station te Amsterdam voor het publiek ter bezichtiging open te stellen tegen een matigen entrée-prijs ten behoeve dezer instel ling, is, naar gemeld wordt, ter beschikking ge steld iu handen van de H. IJ. S. Maatschappij. Figaro deelt in een uitvoering ar tikel bizonderbeden mede omtrent de break tus schen Erckmaon en Chatrian, de schrijvers die jaren lang zoo broederlijk vereend waren, maar die nu voor goed zijn gescheiden. De voornaamste oorzaak van die scheiding moet eene geldquaestie wezen orer een aantal tooneelstukken, welke op den naam der beide schijvers doorgingen, maar die alleen het werk van Chatrian en eenige medewerkers waren. Erckmann heeft zich daarin, volgens den schaver van genoemd artikel, alles behalve edel gedragen en zijn ouden vriend geld afgezet, waarop hij vol strekt geen recht bad. Ook droeg de goede verstandhouding, waarin Erckmann te Fhalsburg met de Duitschers leeft, veel bij tot de verwijdering tusschen het letter kundig broederpaar. Sarah Bernhardt is weduwe ge worden. Haar echtgenoot Jacques Damala is plot seling aan eene hersen-congeslie overleden. Een hengelwedatrqd behoorde ook tot de feestelijkheden, waarmee te Brussel de nationale gedenkdag werd gevierd. Hij werd gehouden aan den oever van het Kanaal van Charleroi. Driehonderd vieschers namen er aan deel. Er werden prijzen toegekend voor den eersten en den grootsten rissch, aantal visschen enz. Maar veel gevangen ie er niet. Uit Scheveningen wordt ona me- degedeeld Bij de politie alhier is door eene in het Hotel Garni logeerende dame aaugifte gedaan, dat haar vermoedelijk zijn onvreemd Duitsche bankbil jetten van 500 en 100 mark, eene portemon- naie met Duitsch en Hollandach geld, waaionder een stuk van f 10voorta gouden sieraden, als; broches, ringen enz. enz. De nos. der bankbiljetten zijn niet bekend. 13000 Burgemeesters zijn Zondag te Parijs aan het smullen geweest. De oudste collega, 81 jaar oud en sinds 55 jaren hoofd der gemeente Lescheralles, was lóo kras, dat hij naar de tweede verdieping van den Eiffel- toren klom, zonder van de lift gebruik te ma ken. //Dat laat ik aan de jongelui over" zei de provinciaal lachend. In het Paleis de l'Induatrie waren 972 ta fels aangericht, verdeeld in 172 groepen. Da gasten waren gesplitst iu 100 groepen van 130 etenden, elk onder het toezicht van een opper kok. Zaterdag-avond hebben 95 koks en een honderdtal koksjongens, den geheeleu nacht doorwerkende, hunne taak begonnen. In zes machines, ieder 350 liter houdende, zijn, ten deele van te voren, de vloeibare spijzen met behnlp van stoom toebereid. De koks hadden to behandelen: 2500 liter soep, 600 liter sauzen, 3000 kilo viscb, 1500 kilo ossenvleescb, 600 eenden en 1200 kalkoenen. De bediening ge schiedde door 1000 kelluers met 80 000 borden, die, volgens berekening van een liefhebber, op elkander geplaatst, zesmaal de hoogte van deu Eilïelioren gevormd zouden bobben. Men reken de op eene consumptie van 18 300 liter wijn, waarvan 15 000 flesschen gewone wijn, en bet overige fijne wijn. Hoeveel een en ander aan de belastingbetalers zal kosten, heeft men ner gens vermeld gezien. Dezer dagen is doorPrins Roland Bonaparte te Parijs eene soirée gegeven ter eere van Edison. De beroemde uitvinder nam bij die gelegenheid belangrijke proeven met de phono- graaf, welke het gezelschap in verbazing brach ten. De strijd tusschen het gas en het electrisch licht leidt natuurlijk tot allerlei verbeteringen in beiden. De groote vijand van het gas is zijn eigen warmte. Een nieuw stel sel, dat van Dr. Auer Von VVelsehbach, heeft echter een groot deel van dat bezwaar opge heven. Dr. Auer Von Welschbaeh heeft het vol gende bedacht. Een eigenaardig samengestelde brander wordt door een katoenen kousje, dat in een oplossing van onverbrandbare mineralen is gedrenkt, overtrokken. Dit vormt de eigen lijke lichtbron, die gedurende 800 uren gebruikt kan worden. Het gasgloeilampje geeft een kalm, constant licht, dat geen roet doet aanslaan. Het geef: eeue groote besparing aan gas eu is voor het oog zacht. Het heeft geen invloed op de kleuren en men kan het licht ztlf in ver schillende kleuren krijgen. Te Weenen zijn een zestigdaizendtal branders op deze wjze inge richt. Prins Boudewijn heeft Zondag- movgen zijn voornemen, om den Eiffeltoren te beklimmen, ten uitvoer gebracht. Hij steeg tot den top en bezocht zelfs het vertrekje van den Heer Eiffel onder de vlag, van waar hij een telephoniecheu groet aan Koüing Leopold en den Graaf van Vlaanderen zond. Dit was de eerste maal, dat op den Eiffel verbinding per telephoon met het buitenland werd gevraagd. Bjj schietoefeningen van een ba- taljon reoruten tusschen Seebach en Oerleken (bij Zurich) is de korporaal üuber met een scherpe palroon doodgeschoten. Bij onderzoek bleek een der manschappen, de 20-jarige Stu- der, bij wien men nog twee patronen vond, de schuldige te ziju. Wat de bewiegredea was van den moordenaar, die zijn slachtoffer niet eens kende, weet men niet. Eeuige weken geleden kwam een dergelijk geval voor in het kanton St. Gallen. Daar werd een sergeant doodgeschoten onder nagenoeg de zelfde omstandigheden. Uit Shanghai wordt bericht dat de ketel van eene Chineesche stoomboot ge sprongen is tijdens de proefvaart, waardoor der tig manschappen werden gedood. Men zal in den Staat Ne w-Y o r k waarschijnlijk terugkomen op het besluit, om voortaau de doodstraf te voltrekken door mi d- del van electriciteit. Adviezen van deskundigen welke men heeft ingewonnen, luiden niet alle gunstig voor de electrisebe terechtstellingen. Sommigen twijfelen, of de elec:riciteit wel in alle gevallen kan dooden; het temperament speelt hierbij eeue nog grootere rol dan bij hut gebruik van alcohol; anderen beweren, dat het wel moge lijk is, den veroordeelde door electriciteit te dooden, maar dat daarbij ook de voltrekkers van het vonnis gevaar ioopen verpletterd te worden. Aan den Zinkweg, onder Oud-Bei- erlaud, was Zondag-ochteud de 60-jarige A. Groeneweg in de schuur van B. Visser bezig met dorschoD. Op eens stortte de volgeladen til, waaronder hij bezig was, in. Toen de onge lukkige er onder uitgehaald werd, was hij reeds overleden. Te Ter Apel was Maanda g-m o r- gen vroeg de politie in de weer, bijgestaan door verscheidene burgers, om naar een drenkeling te zoekeu want men had in de vroegte een pakje manskleederen aan den kant van het ka naal gevonden en dacht dus aan een zelfmoord. Men vischte en zocht zoo lang, totdat uit eene naburige woning de tijding kwam, dat de eige naar van bedoeld pakje kleeren, goed en wel in zijn bed lag. De jonge man heeft te kennen gegeven, dat hij Zondag-avond dronken van de kermis te Ruteubroek naar huis was gekomeD, en denke lijk zelf zijn goed aan den walkant had neerge- fegd. Het schjjnt ook werkelijk zoo te zijn ge beurd. Z. H. de Paus heeft op zijn naamdag 12,000 fr. geschonken aan de armen van Rome. Een oude heer te Gent houdt er eene soort van manie op na, dat hij voorbe stemd is allerlei gewichtige ontdekkingen te doen. Telkens brengt hij //manuscripten// aan den dag en tracht er dan eeu uitgever voor te vinden. Een poosje geleden wus hij weer aangekomen met een perkament, met verzoek het eens grondig te onderzoeken. De uitgever kende den zonderling en beloofde hem te zullen antwoorden. Maar het antwoord kwam maar niet. Alle brieven van den ontdekker waren vruchteloos. Dinsdag j. 1. begaf de man zich naar het bureau van den uitgever, verzocht hem te mogen spreken en wierp zich, toen hij de kamer binnengetreden was, in de heftigste woede op zijn //vjjand." De politie maakte zich meester van den grijsaard, die thans naar het krankzinnigen-gesticht is overgebracht. New-York zal in 1892 een wereld tentoonstelling hebben en een toren nog booger dan die van Eiffel. Het plan is dien toren cy- lindiisch en 500 meter hoog te maken en daar omheen 48 gebouweu voor de velschillende secties der tentoonstelling. Zondag was bet vjjf-en-twintig jaar geleden dat het Paleis voor Volksvlijt in Am sterdam door Prins Erederik werd geopend. Voor den bouw van het Paleis werd iudertijd met veel gemak een millioen bijeen gebracht. Dat millioen werd alleen besteed voor het gebouw; het aan- koopen der gronden, het dempen van onderschei den gedtelten der stadsvesten en dergelijke werk zaamheden vereischten bovendien nog een kapitaal van een half millioen. De fundeering heeft eekost f 170,000, de bo venbouw f 650,000, hel afschilderen eu andere werkzaamheden niet in het bestek opgenomen, f180,000. Voor deu bovenbouw is gebruikt 2,648,000 Ned. ponden gegoten ijzer, 126,500 poud plaatijzer, 69,000 pond gesmeed ijzer, 61,200 pond gegalvaniseerd ijzer, 51,600 pond zj^k, 26,000 pond lood, 6200 vierk. el glas, 1250 kub. el greenenhout, 1635 kub. el vuren bout, 40 kub. el metselwerk, 16 kub. el hard steen, 22,700 vierk. el metselwerk, terwijl eene oppervlakte van 24,400 vierk. el moest worden geschilderd. Ieder, die zich de lijdensgeschiedenis van het Paleis voor Volksvlijt, vooral uit den laatsten tijd, herinnert, zal begrijpen dat het feestvieren ter herinnering van het 25-jarig bestaan niet van harte gaat. Aan den ingang wapperden dan ook 8lechta de Hollandsche en de Amsterdamsche vlaggen en ook op den koepel wapperde het dun doek. Veel feestelijkheden hebben er Diet plaats gehad. Het programma van Zondag-avond bestond uit muziek en vuurwerk. Rcis-artisten. Het ia een algemeen reizen en trekken in den tegeowoordigen tijd. Men spreekt bijna niemand of hij is er een paar dagen „uit" gegaan ongerekend die tal rijke gtfortuneerden, die maanden of minstens weken lang een nomadenleven leiden voor hun pleizier. De tegenwoordige voornaamste ge kroonde hoofden doen op groote schaal mede. Een er van heeft zich zelfs den kampioeuatitel in het reizen verworven, en draagt den naam van //Reisekaiser." Doch dat is al eeu jaar oud. „Het nieuwste op dit gebied" is de titel van reisartist. Men meldt, dat in Amerika het spoor;

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2