N I E U WE No. 1431. Zonfag 33 Augustus 1889. 14de Jaargaag. Eene schandelijke daad. Ijëiteïvl a¥d7 De vrek van IJdoorn. 'tv cK hlailhscii (oiaiiT. ABONNEMENTSFBIJB Per 3 maanden voor Haarlem0,8ï> Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afz Juderljjke Nummers0,03 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AOI'fE MA NON AGITATE PRIJS OBB ADVEBTKNTIÉ» 7an 16 regels30 Ce Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en V rijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KüPPERS k L AUREÏ. Vervolg en slot.) De zelfmoordenaar is een eerroover der mensclielijke samenleving. Voor ieder Christen wordt het sein tot de groote reis slechts uit den hooge gegeven. Niet voor eene verlorene geldsom, niet voor eeue mislukte onderneming mag een man zich onteereu en de schuld op zich laden, dat men zijue kinderen heel hun leven lang >het kroest van eeu zelfmoordenaarzal noemen. Wat al verachtelijks heeft de gruweldaad van den zelfmoordenaar! Zelfs tegen de natuur druischt hij in. Immers ieder wezen heeft zijn leven lief en vreest den dood. De liefde tot het leven en het verlaugen daarnaar is de sterkste natuurdrift, die ons is ingeschapen. Het redelooze, stomme dier siddert en beeft, als het met ziju instinct het oogeublik zijner vernietiging voelt na- dereu. Da worm kromt zich in het stof en de slaug spuit haar gift uit, wanneer zjj den dood veroorzakendea voet des men- scheu gevoelt. Nog in de laatste leveus- oogeublikkeu heeft de stervende hoop op leven en hij gelooft de woorden zijuer dier baarste vrienden niet, die hem ziju naderend einde verkondigen. De dichter spreekt over het zoete van het bestaan en het is voor iedereen eene vreeselijke gedachte om plot seling als eene plant uit den gelief len groud, waarmede hij met duizenden wortels en vezels verhouden is, uitgerukt eu naar eeu onbekend oord verplant te worden. Wij beschouwen deu dood als eene bittere straf, die de Heer wegens de eerste zonde over ons heeft uitgesproken. De zelfmoordenaar verloochent al de natuurlijke gevoelens zijns harten eu strijdt tegen de sterkste natuurdrift, die zich bi) hem opdoet. Hij vaart uit tegen dit ver langen en dat zijner ziel en rukt zich zelf met geweld uit deze wereld om zich in deu duisteren afgrond van het graf te stor ten. Wie kan zulk eeue tegennatuurlijke daad begrijpeu? Als de zieke, de door ouderdom uedergedrukte, het uur des doods meer kalm en gelaten tegemoet ziet, om dat dit hem de verlossing zijner kwalen brengt, of wijl ouderdom, verval van krachten en afmatting hem de rust wen- scheljjk doen sckjjueu, dan begrijpen wij zulk een verlaugen. Doch deu stap eena zelf moordenaars, die een frisch, bloeiend en krachtig leven, waardoor het bloed warm en in sterke slagen stroomt, vernietigt en met open oogeu zich in het graf stort, dien stap kunnen wij niet begrijpeu. Dat is strijdig tegen de natuur! Het gezond verstand en het gevoel wenden zich met afschuw en vrees af van zulk eene kan- FEU1LLETON. 3) Vervolg) ,U heeft gedroomd, oompje!" zegt zij, naar zjjne plaats tredend. „Gedroomd? Och neen, ik heb heel niet ge slapen. Ik ben zoo bang dat de brief niet terecht zal komen. De brief is immers nog niet weg? „Hier ligt de brief, oom, vlak bij uwe hand. Ik ga eerst thee schenken en dan den brief naar de post brengen. Zal ik straks bij dokter Ventel langs gaan, en hem vragen den brief dicht te lakken?// „Waarom dichtlakken, Grietje!" „Maar, oomlief, hjj moet toch worden aange- teekend! Er zit toch bankpapier in!// De oude Peter neemt den brief van de tafel, opent het couvert en telt, een, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, acht, negen, tien bankbiljetten van honderd gulden. „Hier, op dit stukje papier heb ik de num mers geschreven, oom!" zegt Grietje. Maar de baas s'aat geen acht op hetgeen zij zegt. Hjj telt de bankbiljetten nog eens over, vouwt ze dan weer in den brief, haalt ze een oogenblik later opnieuw er uit en begint weer te tellen. tf'tls m'n eigen geld," meesmuilt hij, hardop de'wijze. Wat geen dier zal doen, ver richt de met rede begaafde mensch! Wie kan de grootte van zulk eene misdaad meten! De grootste schuld van deu zelfmoorde naar is natuurlijk het vergeten eu verzaken van alle verplichtiugen, ons opgelegd door onze bestemming, onze toekomst. Wjj zijn geboren, wij ziju tot het bestaan geroepen, om eenmaal te leven in het rjjk der eeuwige zaligheden. Elk uur van ons leven moet aan dit groote, aan dit verheven doel zijn toegewijd. De zelfmoordenaar handelt bij gevolg in strjjd met dat alles. Helaas! hoe treurig is het, dat dau on danks al het afschrikwekkende der misdaad, het aantal rampzaligen nog met deu dag toeneemt! Hier is het eeu geldman wegeus oneerlijkheid, daar een speler, ginds een slachtoffer der hartstochten in geheel hun vorm. Eu telkenmale als de gewelddadige dood van een ongelukkige wordt vernomen, telkenmale als de aarde haar rampzalig kind opneemt, o, dau gaat er eene wraak roepende stem op al9 aanklaagster van de hedendaagsche wereld, als vloekster der wereldbeschouwing in onzen bedorven tjjd. Daar immers huist de oorzaak, duar in het koortsige, in het bandelooze en onge regelde bestaan, waarin de wereldliug wordt voortgezweept, dat bestaan, waaruit de goede oude traditiëu verbaunen zjjn, die huisgezin en goede zeden schraagden. Neen, niet tegen de menschelyke zwak heid trekke men te velde, 't is de meu- scbelijk lalhartighei 1, die de kastijding ver dient, zij, de verderfelijke, die haren val als theorie geeft, en, niet tevreden met te vallen, nog de trompet steekt eu verkon digt, dat het goed oorlogen is, den vjjand den rug toe te keeren! Het anarchistisch manifest is niet alleen te Bern eu Genève, maar ook in audere steden verspreid geworden. Te Bern vond men het Zondag-ochtend overal aan de huizen aangeplakt. Tjjdens de godsdienst oefening heeft een jougeling verscheidene exemplaren er van in de koffiehuizen en herbergen nedergelegd, waarop toen uie- raaud lette, omdat er dikwijls gewone an nonces, prijscouranten enz. op die mauier worden verspreid. Toen men bemerkte wat het was en er aangifte bij de politie werd gedaan, was het te laat om den onbekende, die overal haastig was heengegaan, in han den te krijgeu. Te Bern ziju eveuwel later eeu paar jongens in hechtenis genomen, die terstond bekenden, de biljetten tegen betaling te hebben rondgebracht, maar zonder te weten voor wien. denkende. Grietje heeft zich terwjjl naar de deur ge wend. Zij heeft in de keuken iets te verrichten, maar nu, terwijl zjj de deurknop reeds heeft omgedraaid, blijft zij dralen. „Zocht je iets, Grietje?" vraagt oom, die be merkt, dat het jonge meisje zijne bewegingen gadeslaat. //Ik meende dat u iet3 zei, oom!" Die leugen gaat haar zoo slecht van de hand, dat zij kleurt tot over de ooreu. Nu gaat zjj haastig heen, om even spoedig terug te kunnen zijn; maar oude Peter schijnt hare bedoeling te raden. Hjj maakt van het oogenblik dat Grietje buiten de kamer is ge bruik, om de helft van de bankbiljetten uit den nog niet gesloten brief te nemen en onder zijne papieren te verstoppen. Daarna bevochtigt hij den gegomden rand der enveloppe en maakt den brief toe. Daar is Grietje uit de keuken terug. //Is die vrouw al geweest om de huur te brengen?" Is het de ongewoon milde toon, waarop hjj die vraag tot het jonge meisje richt, of haar vermoeden van daareven, wat haar beweegt den ouden man zoo strak in het gelaat te zien?.... Een paar seconden lang doorstaat hij dien blik. Nu slaat hij de oogen neer. Zijne hand beeft. Zij let op die teekenen. Spreken doet ze niet maar wel zweeft er een pijnlijke trek om haren mond Opmerkelijk was het, dat er aan elk biljet van onderen een reepje was afge scheurd, vermoedelijk omdat aldaar ver meld had gestaau waar het gedrukt was. Geljjk reeds gemeld is, was de tekst op elk biljet in het Frausch eu Duitsch. Men denkt, dat het in Frankrjjk was gedrukt. Wat ook bizonder aandacht trok, was dat iu den Duitschen tekst overal in plaats van de letter w eeue dubbele v was gezet. De Regeering vau het kauton Bern heeft de voorlezing der pauselijke allocutie van 30 Jur.i in de kerken verboden. Te Rome is een Cronaca Nero (zwarte kroniek) verschenen, waarin de voornaamste persouen van het pauselijk hof met slijk worden geworpen. De Rotneiuscbe Geeste lijkheid heeft daartegen een krachtig pro test uitgevaardigd, waarin op dit schan daal de aandacht wordt gevestigd, als eeu nieuw bewijs voor den ouduldbareu toe stand, waarin Z. H. de Paus zich te Rome bevindt. De liberale Italiaansche pers raast weer op de meest cynische wijze tegen Kardinaal Lavigerie eu de anti-siavernijbewegiug door deu Prelaat op touw gezet. De Tri- buna schaamt zich niet den grooten Kerk voogd eeu »intrigant< en een »farceurcte noemen. Het wordt inderdaad eene eer door dergelijke bladen te worden beschimpt. De Romeiuscbe bladen ziju vol bizon- derheden over den aanslag op de piazza Colonua met een bom, terwijl dit plein vol meuscheu was, die gekomen waren om naar het daar gegeven concert te luisteren. De muziek van het 5e regiment infan terie ging juist het slotnummer vau het programma spelen, toen eeu zware kual op het plein weerklonk. Aan deu ingang van de via del l'Impresa was eeue bom ge sprongen. Men kan zich gemakkeljjk de paniek voorstelleu, welke zich van de menigte meester maakte. Het was eene algemeeue vlucht. Op de plek, waar de ontploffing had plaats gehad, lagen verscheidene ge wonden, die onmiddellijk naar eeue apo theek op de piazza di Montecitorio wer den vervoerd. Zij waren zes in getal. De bom, welke van gegoten jjzer was, had esn bolronden vorm eu was 12 centi meters in doorsnede. De dader, waut een voorbijganger heeft slechts een persoon de bom zien werpen, schijnt nog niet ontdekt. Over het doel van deu aanslag loopeu de meeningen na tuurlijk uiteen. Reeds denzelfden nacht wer den huiszoekingeu gedaan. Het algemeen oordeel ziet in de zaak een politiek doel. Den vorigen dag toch was het geweest de naamdag van den Keizer van Oostenrijk en de jaardag van den dood van Ludovico Wil ik u eerst nog eens inschenken, oom, en dan den brief naar de post brengen?" her neemt Grietje, nadat beiden een tijdlang hebben gezwegen. „Wou je den brief over de post zenden, Grietje?" „Maar oom-lief brieven worden immers altijd per post verzonden!" „Duizend gulden!.... Het komt niet terecht, dat zal je zien." Oude Peter spreekt half-overluid, als tot zich zeiven. Hjj heeft den brief weer in de hand genomen. „Duizend gulden! Je kunt er heel wat land voor hebben. Grietje, hij krijgt ze niet; ik doe het niet! Het is mijn eigen geld. God weet, of hjj het niet allemaal verkwist, zooals hij vroeger met zijn geld deed!"... „Maar oom!".... De baas geeft geen acht op dien uitroep van het jonge meisje. Hij breekt den brief weer open, en neemt er ook de overige bankbiljetten uit. „U zendt neef Willem dus bet geld niet?// vraagt Grietje. i/Neen, meisje, ik heb mij bedacht; ik doe het niet. Het is misschien ook maar beter dat de jougen blijft waar hij is. Ik heb mij door u laten bepraten, om hem die duizend gulden te zenden, die hij zegt voor de reis noodig te hebben. Laat hem daarginds blijven. Over een paar weken of een paar maanden komt er weer Mariui, den irredeutistischen republikein, welke laatste jaardag door de Romeinscbe republikeinen in hun vereenigingslokaal feestelijk is herdacht. Te Milaan zijn des nachts, vooral op de brievenbussen, irredentistische biljetten aangeplakt onderteekend: republikeinen van Milaan. Iugevolge de wet is het arrest van het hooggerechtshof, tegen Boulanger en zjjne medestanders bij verstek gewezen, aan de woningen der drie veroordeelden door een deurwaarder aangeplakt. Aan het huis, hetwelk Generaal Boulanger het laatst te Parijs bewoond heeft in de rue Dumond- dÜrville, was reeds biunen 5 minuten na het vertrek van deu deurwaarder van de deur afgescheurd, waarop deze het had doen vastplakken. Eerstdaags verwacht men de vaststelling van den datum der verkieziugeu in Frank rijk. Reeds beeft de Minister van oorlog, de Heer De Freyciuet, eeue circulaire ge zonden aan de korpscommaDdauten, waarin hun de instructie gegeven wordt, dat aan de reservisten, die candidaat gesteld wor den en gedurende de verkiezingsperiode tot verdere oefening ouder de wapenen geroe pen mochten ziju, verlof gegeven moet worden, indien zg reeds onder de wapenen zijn, of uitstel hunner oproeping tot na afloop der verkiezingen. Aan het Journal des Débats wordt uit Rome verzekerd, dat op het jongste con sistorie tot het vertrek des Pausen uit de Eeuwige Stad in beginsel besloten is en wel met bijna algemeeue stemmen. Dit besluit is evenwel ondergeschikt aan de gebeurtenissen, welke zijne uitvoering den een of anderen dag noodig kunnen maken. De Paus zal uit Rome vertrekken, wan neer eeu oorlog, waatiu Italië betrokken zal wezeD, onvermijdelijk blijkt. Ook is nog in begiusel eene beslissing genomen betreffende de voorwaarden, waaronder het eerstvolgend conclaaf zal gehouden worden. Wanneer de omstandigheden het eischen, zullen de formaliteiteu van het conclaaf tot haar meest bescheiden vormen worden teruggebracht, opdat het buiten Rome kunne gehouden worden. In de provincie Jaen zijn de bosch- branden aan de orde van den dag. Dezer dagen woedde er brand op een dag op twee verschillende plaatsen. Een derde brand vernielde eene groote oppervlakte grouds, terwijl drie branden uitbraken in de bosscheu, welke het Rijk in de provincie bezit. Het bezoek van deu Czaar te Berlijn schijnt nu toch ophanden te zjjn. Volgens berichten uit Kopenhagen zou de Russische Keizeriu met de jongste kindereu aldaar een brief, alweer om geld, net zoolang tot ik uitgeplunderd ben en langs de huizen moet gaan bedelen. Duizend gulden! O, maar ik leek wel gekl Zulke verkwisters denken dat iemand het geld op den rug groeit. Ik doe het niet, en nu is het uit Grietje zou willen lachen en huilen tegeljjk. Er is zoo iets onweerstaanbaar lachwekkends in dit denkbeeld dat de oude Peter zich door overdreven mildheid tot den bedelstaf zou brengen. //Dat ongelukkige geldl Wat beeft u er aan oom, dag in dag uit over geld eu geldzaken te tobbenl Alle menscben van het dorp weten en vertellen, boe bet u altijd voor den wind is gegaan. Eén enkele duizend gulden zal u waarljjk niet armer maken, oom!v.v. i/O, voor een jong meisje als jjj is het ge-; makkelijk praten! Jullie, vrouwen, hebt met niets anders te doen dan bet geld verteren, doch de mannen.... Oude Peter loost een diepen zucht, maar voltooit den zin niet.... „Grietje, Grietje, als ik terugdenk aan het genot van geld verdienen!...." De oude vrek strekt den arm boven de tafel uit en maakt met de lange, gebogen vingers zjjner knokkige hand eene beweging alsof hjj goudstukken bjjeenharkte. {Wordt vervolgd.) i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1