BINNENLAND. GEMENGDE BERICHTEN. v6or haren Generaal verwacht worden, terwjjl volgens berichten uit St. Petersburg het volkomen juist is, dat de Caaar met zjjne gemalin en zijne kinderen heden over zee de reis aanvaardt. In verband daar mede zou dan de komst van den Czaar met den' Troonopvolger den 28sten Augustus moeten verwacht worden. De National Zei- tung weet zelf mede te deelen, dat het be zoek te Potsdam, maar zonder eenig mili tair vertoon, gebracht zal wordeD. In Montenegro is de oogst geheel mislukt. Bovendien heerschen in het land vele besmettelijke ziekten, zoodat de bewo ners groote ellende voor de deur staat. Het heet thans weer, dat de ex- Koningin Nathalie van Servië ervan heeft afgezien haar zoon te Belgrado te bezoeken. Onaannemelijk. De Nieuwe Rotterd. Courant is na de wijziging nog niet tevreden over het ontwerp-Mackay. rHoe belangrijk evenwel de verbeteringen zijn, die het ontwerp heeft ondergaan,// zegt het blad, //is het er verre van af, dat thans zooals van de andere zijde voorgewend wordt aan alle redelijke eischen van de minderheid zou zijn voldaan. Integendeel is aan de voornaamste be denkingen niet tegemoet gekomen, en zullen er nog vrij wat wijzigingen aangebracht moeten wor den, eer het ontwerp voor de liberale partij aan nemelijk kan heeten". En aan het slot van zijn eerste artikel ver klaart het Rotterdamsche orgaan, dat het artikel over het schoolgeld het ontwerp woor alle libe ralen volstrekt onaannemelijk maakt." Flink gesproken. Jammer maar, dat de goede dagen van '78 voorbij zjjn. De uitspraak der N. R. Ct. zal thans ongetwijfeld slechts een negatief resultaat hebben. De wenschen der libe rale pers zju gelukkig geene wet meer. Intusschen blijkt uit dit oordeel van het libe rale hoofdorgaan, dat verder talmen met de be handeling der onderwijswet nutteloos zjjn zou. Wanneer het ontwerp voor de Linkerzijde on aannemelijk is, kon langer uitstel hierin geene verbetering aanbrengen. En wat de Rechterzijde betreft, voor haar is het ontwerp wel aannemelijk. Men weet dus bljjkbaar aan beide zijden zeer goed, voor wat werk men is geplaatst. Hier wordt weer bevestigd, wat de Heer De Savornin Lohman zeide: „Het is slechts de vraag, of men de zaak wil, ja dan neen.// (Centrum.) Ultramnntaan en Katholiek.Onze libe raal-katholieken en alle anti-katholieken hebben een afkeer van wat zjj heeten ultramontaan. Vraagt men hun, hoe zoo'n ultromontaan er uitziet, of waaraan men hem kennen kan, dan bljjven zjj het antwoord schuldig. Onlangs lazen wjj eene verklaring van den HongaarschenjKardinaal Simor, omtrent zjjn ul- tramontanisme. //Ik ben ultramontaan, dat wil zeggen, dat ik onvoorwaardelijk trouw blijf aan den Paus en datik mit strengster Consequent (met onverbiddelijke strengheid) de grondwaarheden der Kerk belijd. En wie in deze beteekenis niet ultramontaan is, is geen waar katholiek". Ziedaar eene zeer korte en duidelijke verklaring waarmede ieder Katholiek, die zjju vaandel ge trouw is, die kleur durft bekennen, die geen lafaard of karakterlooze is, volmondig zal in- temmen. #Fidèle au Pape jusqu'a la besace. Trouw aan den Paus tot aan den bedelzak", is het devies v»n ieder oprecht Katholiek. De spreuk: wWie niet met mij is, i3 tegen Mij//, geldt niet alleen voor den ultramontaan maar voor ieder, die katholiek wil heeten en zijn. (F. W.) Blijkens een telegram van den Gouver neur-Generaal van Nederlandsch-Indië van 21 Augustus 1889, wordt de gouvernements-koffie- oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 640,000 pikols. In de jl. Donderdag gehouden zitting van de Tweede Kamer trad de Heer Van Houten op als inleider van het algemeen debat over de onderwijswet. Hjj zag in het voorstel geene winst voor de Katholieken; geene tegemoetko ming aan anti-revolutionnairen, blijkens het adres Marnix, maar veeleer eene poging tot leegpompen der openbare school door verplichte schoolgeld beffing en doellooze subsidiëering der bizondere school. Hjj bestreed de grieven der openbare school, welker neutraliteit een staat boven geloofsverdeeld heid waarborgt. De Heer De Beaufort verwachtte van deze Regeering met mannen als Mackay en Keuche- siui, die vroeger het karakter en den aard der openbare school hevig bestreden, een ander voorstel dan dit. Hjj is niet tegen subsidiëering, mits goed onderwijs gewaarborgd wordt, maar bestreed sterk de verdere verzwaringen den druk der gemeenten. De Heer Schaepman onderwierp de rede van den Heer Van Houten aan eene welverdiende critiek er op wijzende, dat wanneer men zoo schermt met de neutraliteit van het openbaar onderwjjs in 1857 in de wet neergelegd, men oiet vergeten moet, dat het begrip van neutra liteit toen geheel anders was dan hetgeen thans onder neutraliteit wordt verstaan. In 1857 had men nog de illusie, dat men kon hebben eene openbare school, wel gods dienstloos, maar niet tegen den godsdienst ge richt. Eene dertigjarige ondervinding heeft echter bewezen dat de neutraliteit van 1857 ontaard is in bepaalde vijandigheid, zelfs zoo, dat men aan het hoofd mannen ziet, die niet schromen God en zijn gebod te loochenen. En zou men nu meenen dat, met die onder vinding voor oogen, de voorstanders van de bizondere school niet alle middelen zouden aan grijpen om tot een beteren toestand te komen, al zijn zij ten volle overtuigd dat er nog meer noodig is om de ware vrijheid der ouders: op voeding hunner kinderen in echt godsdienstigen zin, te verzekeren dan het subsidiestelsel, dat nu wordt voorgedragen. Z(j nemen thans gaar ne aan wat nu geboden wordt en hierdoor be hoeft in geene deele afbreuk te worden gedaan aan de oprechtheid der Regeeringsverklaring, dat zij, na het tot stand komen dezer wet, geene Grondwetsherziening (wijziging van artikel 192) aan de orde zal stellen. Dat er onder de liberale partij zÜn> die het hunne er toe willlen bijdragen om tot conciliatie te komen, wij meenen dat hiervan wel eenig blijk is gegeven in de rede van deHeeren Van der Feltz en Qleichman, al meende deze laatste dan ook dat een liberaal niet anders dan met zeker wantrouwen kan spreken over hetgeen van deze Regeering afkomstig is. In de gisteren gehouden zitting deelde de Minister van Marine mede, dat, blijkens een telegram van den commandant der zeemacht te Edi geen schip is afgeloopen. Hierna voortzetting van het onderwijsdebat. Door den Heer Vermeulen werd aangedrongen op onveranderde aanneming van het wetsontwerp, dat den schoolstrijd beëindigt en de grieven wegneemt, en waarin leerplicht niet thuis be hoort. Dit laatste beaamde ook de Heer Rutgers, hoe groot voorstander ook van leerplicht. Hij vroeg van de Rechterzijde de betuiging, dat zij geene hoogere eischen stelt en achtte het voor stel der Regeering een protest tegen de agitatie tegen de openbare school. Zoowel hij als de Heer Smidt bestreden de regeling van de verplichte schoolgeldheffing die zal uitloopen op vernietiging der openbare school. De Heer Roël! zag gaarne het beginsel van leerplicht in de wet erkend en zal trachten het voorstel van de hoofdbezwaren, niet het minst de financiëele, te zuiveren. De Heer Smidt geloofde niet aan eene oplos sing van den schoolstrijd, die geen financiëele is, naar een wereldstrijd voor het vrije onder zoek tegenover het opgelegd gezag. De Heer Lohman constateerde, dat deze wet niet de uitbreiding van het christelijk onderwijs beoogt. Dat het thans voorgestelde schoolsysteem de kosten van onderwijs zou verhoogen ontkent hij in vergelijking met hetgeen voor de open bare school noodig zou zijn, indien deze alleen door den Staat behartigd bleek. Men vreest dat de openbare school in de toekomst zou verdwij nen; hij weerlegt echter deze bezwaren. Het bi zonder onderwijs zal beter worden door deze wet, doch zal meer kosten. Zijne partij wil geene stille ondermijning van de openbare scholen en heeft reeds veel toegegeven, b. v. de financiëele verhooging. Meer kan niet worden gegeven. De vergadering werd hierna gesloten. Dinsdag te 11 uur voortzetting. De Heer P. J. Raaymakers, wien decan- didatuur voor de Staten van Noord-Holland voor het district Nieuwer-Amstel opnieuw was aangeboden, maar die daarvoor aanvankelijk had bedankt, heeft in de algemeene vergadering van de R.-K. Kiesvereeniging, gisteren te Nieuwer- Amstel gehouden, verklaard de candidatuur Ie aanvaarden, zoodat thans weder dezelfde drie candidaten gesteld zijn als bij de vorige verkie zing, nl. de Heeren: P. Ledeboer, J. Van Zij- verden en P. J. Raaymakers. (Tijd.) De a e r o n a u t-a c r o b a a t Brunner steeg Zondag met zijn zoon „Franzl// te Berlijn op en verdween weldra in noordwestelijke rich ting. Uit het gezicht zijude, daalde hij weder neder, doch in plaats van op den grond kwam hij in een bosch terecht en terwijl de vader in een boom klom en daar den balion wilde beves tigen, ontsnapte hem het touw en verdween de ballon met den zoon er in opnieuw in de lucht. De vader ging nu gewond, blootshoofds en met gescheurd gewaad naar Berlijn terug. Gelukkig kreeg hij Maandag-ochtend reeds vroeg bericht, dat de zoon bij Frankfort aan den Oder geluk kig nedergedaald was. Als curiositeit in de sportwereld kan worden gemeld, dat de kleermaker Evers te Leende, die een kunstbeen heeft, een reisje per tweewieler heeft gemaakt van daar naar Roer mond en terug. Eene drukfout om ja 1 oersch van te zijn, bevatte het N. v. d. D.", „hagedis// voor //tragedie". In den regel zga drukfouten insipide vergissingen, die niets teweeg brengen dan ergernis bg den schrijver. Deze geeft ten minste nog pleizier aan den l«zer en ook aan den schrijver, want voor dezen zal de komische indruk wel sterker zgo dan de ergernis. (A. Ct.) Een inwoner van Habas (Fran k- rijk) haalde deze week een tarwestok uit den grond van zija tuin, die 47 takken had en 1551 korrels. Het stroo was 1 meter 60 centimeter hoog. Dooreene maatschappij worden te Amsterdam markthallen opgericht in den trant als die in het buitenland. Dagelijks zullen daar waggonladiugcn vleesch, visch, wild, groen ten, vruohten, zuivel enz. worden verkocht. In hel buitenland slagen dergelijke oudernemingen zeer goed. Het Staatsblad van Peking b e- richl, dat de moord van pasgeboren kinderen voortaan zal worden gestraft met60 stok slagen 11 Te Ulrum heeft een ernstig onge luk plaats gehad. Ean veertien-jarige knaap vond in een bak met oud-roest een geweerpatroon. Hg had de onvoorzichtigheid daarop met een hamer te slaan- De patroon sprong; de kogel vloog tot op vrij grooten afstand zonder, geluk kig, niemand te raken, maar door een splinter van de huls werd de knaap vry ernstig gekwetst. Hij is naar Groningen overgebracht, waar hij thans in het gesticht voor ooglijders wordt ver pleegd. nu de uitbetaling van haar volle loon en dreigt anders het Hoofd van den Staat gerechtelijk te vervolgen. De Holland sche veekoopers te Londen zullen den 1 en September, den dag, waarop de markten van Engelaad voor ons vee zullen geopeud worden, des morgens te 3 uren in optocht, met muziek voorop, naar de „Me tropolitan Catlle-market", te Islington, marchee- ren en aldus de bevrijdiog van de belemmerin gen van onzen veehandel op Engeland feestelijk herdeuken. De proeven, die bij de groote re vue te Spandau met het nieuwe kruit, dat ge- druisch noch rook geeft bij 'i ontploffen, werden genomen, ziju uitstekend gelukt. Keizer Wilhelm heeft aao den fabrikant zijne bizondere goedkou- riug te kennen gegeveu doo' deu Kolonel Küster tot Geneiaal te benoemen. De pas benoemde Ge neraal staat aan het hoofd der fabriek te Span dau. Naar wij Yernemen, is er thans gelegenheid om een brief de reis om de we reld te laten maken binuen den tijd vau 69 da- een. De verzending moet via Van Couver ge schieden. Jack the Ripper heeftteLonden opnieuw van zich doen spreken, verdacht van een nieuwen moord op zijn geweten te hebben. Te Londen, op Mason Hill, is door de politie eene vrouw gevonden, zeer ernstig aan den hals gewond. Zij is in het ziekenhuis opgenomen en heeft breedvoerige verklaringen afgelegd. Zg con stateerde dat zij door een man aan den hals gewond was, die haar daarua in een vijver had geworpen. Iu het gasthuis overleed zij weldra. Men weet nog niet met zekerheid of "Jack the Ripper" de dader is. Tot het vervallen van v ij f vacante plaatsen als ageut van politie te Helder hebben zich tot heden auugemeld 200 sollicitauten, waar- ouder eenige ouderofficieren, eu eeu onderwijzer met de acte L. O. Het inkomen van een Engelsch advocaat. Uit Louden wordt dd. 21 dezer gemeldDa beroemde advocaat Sir Charles Russell heeft voor zijne verdediging van de, wegens vergiftiging van haar man ter dood veroordeelde Mrs. May- brick te Liverpool, de som van 1100 guinjes ontvangen. Meer dan een week tijds heeft dit proces hem niet gekost. Het jaarlgksche inko men van Sir Charles moet miusteus 30000 p. st. bedragen. Velen schatten het op 60000 p. st. Te Werkendam leven op eene be- volking van 1800 zielen niet minder dan 12 personen tusschen den 80- eu 90-jarigen leef tijd. G e I g k men zich misschien zal her inneren, werd in April des vorigeu jaars mede gedeeld het vermissen vau eenig bankpapier uit een te Breda ontvaugen aangeteekenden brief van de directie der Algemeene Friesche Levens verzekeringmaatschappij, verzonden aan haren agent E. Sonnenberg aldaar. Er werd bij de po litie aangifte van gedaan, doch het onderzoek had geen gevolg. Gt-noemde directie is thans op ongedachte wijze weder in het bezit van het bankpapier gekomen. Het is nl. een dezer dagen door de sorteerders in papierfabriek van de Heeren W. C. Huiskamp en Co. te Eerbeek gevonden in een verfrommeld couvert van genoemde maat schappij en, daar de nommers bleken overeen te komen met die van het vermiste bankpapier, aan de directie teruggezonden. Het bankpapier moet dus abusievelijk niet in den brief gesloten, maar met het couvert in de papiermand op het kan toor terechtgekomen en daarna door onderschei dene handen in de papierfabriek zijn beland. De directie heeft de eerlijke sorteerders ruim be loond. Eenige handelaren te Aalten zijn op den speculatieven inval gekomen om aan den grindweg van genoemde plaats naar het Prui sische stadje Bocholt, onmiddellijk aan de grens, in een 12tal kramen winkelwaren, spek, brood enz., welke artikelen iu Hollaud goedkooper dan in Pruisen schijnen te zijn, verkrijgbaar te stel len. 's Avonds komen er gewoonlijk een vijftien- a zestienhonderdtal personen, meestal fabrieks arbeiders uit Bocholt, om hunne iukoopen te doen. Een en ander veroorzaakt zooveel drukte dat de tegenwoordigheid der politie wordt ver- eischt. De echtgenoote van een Baronet, Lady Macartney, had zich dezer dagen voor de politie-rechtbank van Marylebone (Londen) te verantwoorden wegens aauklachten van mishan deling, door twee haror dienstboden tegen haar iDgedieud. De driftige dame had de eene, haar keuken meid, bij een verschil over het verleeuen van verlof tot uitgaan, eenige slagen op het hoofd gegeven eu haar zeer onzacht tegen eeu klee- dereu-etand»ard gedrukt. En den volgeuden dag had zij baar kindermeisje wegens eene loon- quaestie deerlijk toegetakeld met vuisten en nagels, zoodat bet meisje met opengekrabd gelaat en hangeude haren het huis uitvluchtte, om de hulp der politie in te roepen. Lady Macartney werd voor elk der beide gevallen tot eene geldboete veroordeeld. Eene andere meiden-quaestie bedreigt het hoofd der Vereeuigde Staten, Presideut Harrison, met een proces. Eaue keukeumeid, voor een geheel jaar gehuurd, maar toen de familie voor gerui- men tgd het Witte Huis verliet ontslagen door Mevrouw Harrison, die, in den geest van haren om zgne zuinigheid bekenden echtgenoot, oor deelde, dat zij de 50 dollars per maand, welke het loon bedroeg, wel beter kon gebruiken, eischt Een liefhebber te Oldemark, die iu eeu tuin aldaar naar klaver met rijf en zes blaadjes zocht en die ook vond, verloor's avouds zijne geldbeurs. Al weer eeoe illusie minder, dat een klaver vau meer dan drie blaadjes geluk aanbreugt, tenzij men mocht beweren, dat die oude spreekwijze alleen opgaat als men toevallig zulk een klaverblaadje vindt. Het bedrag der inkomsten der gemeente Amsterdam over 1888 is f 14,989,789, dat der uitgaven f 12,561,791 geweest, zoodat het dienstjaar een voordeelig saldo vau £2,427,998 opleverde. In het dorp Borbeck bij Essen sloeg Maandag-avond gedurende een vreeaelijk onweder de bliksem iu een met honderden per sonen gevulde tent, waarin een schuttersfeest werd gevierd. Een man werd gedood eu vele andere verdoofd, doch dezen kwamen later allen weder bg. Yau het feest kwam echter daarna niets meer. De Amer ikaansche democraten klagen over de gierigheid van President Harri son. Een blad beweert dat hg afgedragen klee- ren koopt; een ander meeut zelfs te weten dat hjjzijn eigen schoenen poetst. De Keizer van Oostenrijk, die her haaldelijk zijne iugenomenheid heeft uitgedrukt met de ontvangst, die hem te Berlijn bereid was, heeft 15000 Mark gegeven voor de armen der Duitsche hoofdstad. In de gevangenis te Posen heeft een gevangene een mede-gevangene met een mes dood gestoken. In tegenwoordigheid van zeer vele toeschouwers werden Dinsdag achter de Koog op Texel de jaarlijksche oefening met da reddingsmiddelen gehouden. Met de boot, welks in goede orde was, werd flink gewerkt. Zjj was nagenoeg twee uren in zee. Van de drie pijleu, welke met den vuurpijl toestel werden afgeschoten, bereikte slechts éen het doel op ongeveer 300 meter. Vau twee pijlen brak de lijn. Den 20n dezer is een gedeelte van Moravië geteisterd door een hagelstorm, die wel niet laDger dan 17 minuten duurde, maar in dien korten tijd eene schade saurichtte, op meer dan é-n milloea gulden geschat en aan drie mannen, twee vrouwen en drie kinderen het leven kostte. Men vond hen na den storm dood op het veld. Er wordt verzekerd, dat de kleinste hagelsteenen zoo groot waren als een hoenderei en de grootste bijna l1/» KG. wogen. Volgens de Eastern Morning News heeft Sir Edward Watkin, de rusteloos ondernemende spoorweg-koniog, eene maatschappij op touw ge zet onder den naam van The Tower Company (Limited), met een kapitaal van 200,000, ten doel hebbende het koopen van grond en het daarop bouwen van een reusachtigen toreu. Dit gevaarte, dat een paar duizend voet hoog zou moeten worden, zou bestemd zijn tot vermaak van het publiek en tot wetenschappelijke doel einden. Door Sir Edward en de medeopzichters der Tower Company moet reeds voor een be drag van 6500 ziju ingeschreven. Uit paticuliere berichten blijkt dat zich te Batavia gevallen van cholera voor doen. Van de mariuiera zijn reeds 5 aan die ziekte bezweken, en van hen eenigen, die zich eerst sedert 14 dagen in Oost-Indië bevonden. Bij een onweder, dat Maandag- avond te Parijs losbrak, heeft een bliksemstraal den Eiffeltoren getroffen, maar zonder er onge lukken te veroorzaken. Zij, die op den toren waren, gevoelden een hevigen schok. De wachter van den vuurtoren, die boven op den top was, moet een paar mi nuten omgeven ziju geweest door eeue dichte, witte wolk. De chef van den electrischen dienst, die boven bij den projecteur was, heeft drup pels metaal zien vallen, waarschijnlijk van smel tend koperwerk van een der bliksemafleiders. Van de verschillende waarnemingen wordt aanteekeoing gehouden ten behoeve van latere wetenschappelijke studiën. Ook een feest! De Brusselsche Augustuafeesten bestonden Maandag hoofdzake lijk in het schouwspel van personen, die hunne afgewaaide hoeden naliepen, of audereo, die hun ne holataande patapluies weer tot bolvormige voorwerpen trachtten te maken. Onder dat alles viel een weinig sneeuw. Te Tubire, in België, zijn de vori- ge week plotseling bij een 50tal arbeiders, wer kende op dezelfde fabriek vergiftigingsversebijn- seleu waargenomen, welke aan cholerine deden denken, en veroorzaakt zija door het gebruik van water uit een fabrieksput met bedorven drinkwater. De fabriek, zijude eene katoenspinnerij, ligt aan den spoorweg BrusselMaas, nabg Heu- nugères en telt 800 werklieden. Een beekje, dat zich in de rivier stort, voorziet deu put in de fabriek, waar het werkvolk zijne wateiflesschen komt vullen. Toen het bleek dat de zieke ar beiders zeer uiteen woouden en verschillende soort van voedsel gebruikt hadden, deed de be handelende geneesheer Dr. Vanhalen het water uit dien fabrieksput te Brussel onderzoeken, en bleek dit van slechte hoedanigheid te zgn en als de oorzaak van de epidemie te moeten wor den beschouwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2