NIEUWE No. 1432. Woensdag 28 Augustus 1889. 14de Jaargang. Een teeken des tijds. BUITENLAND. TV I A HMRLMSCHE COIIftAIT. ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlemt 0,8£> Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afziuderlyke Nummer0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUBEAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE PBIJB DKB ADVEBTENTIÊN 7an 16 regel»30 Ce Elke regel meer ós Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie k Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrjjdag'avond voor 6 uur ingewacht. Uitgever» KüPPERS St LAUEEÏ. Men roemt in onzen tijd op de welda den van de beschaving, men pocht op den vooruitgang, op het zedelijk overwicht, doch èene zaak is zeker: de meuschen bezitten ten huidigen dage over 't algemeen weinig vastheid van karakter. Waar zijn de mannen uit een stuk van vroeger, de mannen wier hart met een stalen kuras was omgeven, gelijk huu lichaam met ijzeren platen was bedekt? Waar zyu de mannen, die met onverschrok kenheid, recht door zee, afgingen op het doel, dat zij voor oogen hadden, wonnen wat zy wilden,» zooals een dichter spreekt. Geen bruisend bloed stroomt door onze aderen; het is verkoeld, verstijfd onder den adem van materialisme en twijfelmoedig heid. Wij kunnen ons niet meer opofferen voor een denkbeeld, wij trillen niet van verontwaardiging by de gedachte aan ge pleegd oureeht, aan begane gruweldaden; wij stellen geen geest van onderneming ten dienste van eene verhevene gedachte. Een gebrek aau uitstekende mannen ver toont zich in het openbare leven. Alles is op dezelfde maat, gelijk eene onafzienbare heidevlakte waar geen trotsche eik of geen statige berg de eentonigheid van het krui pend gras verbreekt en den geest eene hoogere vlucht doet nemen. Het »sursum cordac, »omhoog de harten,» vindt weinig weerklank meer in het men- schelijk gemoed. Uitzonderingen vindt men op eiken regel. Enkelen, die voor edeleren strijd geboren zijn dan het stoffelijke, de worsteling om hel bestaan, zijn er nog wel hier of daar, doch zij kunuen de zending moeilijk ver vullen, waarvoor zij aangeduid schenen; zij stuiten op de onverwiunelijke apathie, op de onverstoorbare onverschilligheid van de menigte, en moesten zij de vaan van den opstand tegen bestaande misbruiken, tegen heerscheud onrecht verheffen, zij zouden alleen staan tegenover de d'chte legerdrom men der vreesachtigen; nergens zouden zij de scharen vinden, die door de heldeü vau vroeger ter overwinning werden geleid. Zij zouden bezwijken alvorens iets tot stand te brengen en niets zouden zij achterlaten dan de faam van waaghalzen misschien. Groote en schoone woorden heeft men nog over voor grootsche dingen, doch da den volgen niet meer, platonische afkeu ring ontmoet nog het laffe, het schande lijke, doch daar blijft het bij en vier en twintig uren later hebben andere dingen de aandacht, de banale, ouvruchtbare aan dacht in beslag genomen. Hst volk geljjkt aan die lichtzinnige bewoners van Oud-Athene, die elkander FE U1LLE T ON. De vrek van IJdoorn. Vervolg 3) //Ik heb het waarachtig niet op éen dag ver diend, b.ste meid. Het kwam langzaam binnen; beetje voor beetje. Ik wachtte mijne kans ge duldig af. Wees verzekerd dat ik geen stukje grond, al is het nog zoo klein, verkregen heb zonder moeite en hoofdbreken. De wereld, kind lief, is vol menschen, die niet het minste begrip hebben van zaken doen, wie het geld bestendig door de vinger» glipt en die het juist zoolang volhouden tot de eene of andere geslepen vogel hun een beentje licht. Uw neef Willem was een van die sukkels Grietje geeft geen antwoord op het pas ge sprokene. Neef Willem, die vroeger als zoon bij oom Stavels thuis was, leidde destijd» een leventje van vroolijken Frans, maar volgens het verhaal van de meuschen, die zijne geschiedenis kennen, moet baas Stavels dien neef en naamgenoot alles behalve mooi hebben behandeld. Volgens zeggen moet neef Willem destijds te veel van uitgaan hebben gehouden. Hij was dan dikwijls om geld verlegen. Oom Stavels leende hem tegen woekerrente net zoolang en zooveel tot hy de op het Forum aanspraken met de vraag: Wat nieuws is er? en daarna ieder zijns weegs gingen, zonder zich te bekommeren ons hetgeen de toestand vereischte. Geniale ondernemingen vinden geene kapitalen om te worden uitgevoerd; men vat er de grootsche zjj niet van. Men vraagt enkel naar het dividend, naar de winst, die de zaak liefst onmiddellijk zou moeten opleveren. Men richt geene gebouwen meer op, welke het toekomend gedacht eerst vol tooid zal zien. Alles moet met stoom voor uit, met overhaasting aaneen geplakt wor den om den ondernemer zoo spoedig mo gelijk befaamd en rjjk te maken. Evenmin sticht men duurzame werken, arbeidt men met het oog op de toekomst, op het zedelijk gebied; men bekommert zich om het heden, om het brood van alle dageu ea om zenuwprikkeleude ver maken. Après nous le déluge! is de leus van het huidig geslacht. Ware volksopvoeding, volksveredeling, volksverheffing, doen de harten niet meer kloppen; de tergeudste rechtsschenuis de smadelykste kaakslagen jagen niemand meer in 't harnas. Karakterloosheid is een teeken des tijds, het kenmerk eener beschaving, waar de weelde en de zucht naar genot die van de hoogere tot de lagere stauden overgaat, de mannelijke deugden en de veerkracht van de vorige geslachteu langzaam hebben doen verzwakken. Treurig, doch onmiskeubaar waar. De Belgische Moniteur heeft den tekst medegedeeld van de nieuwe wet op de draukslijterijen en op het gemeentefonds. De wet is, na eene zeer korte gedach- tenwisseling, den lOeu dezer met algemeeue stemmeu door de Kamer aangenomen. In hoofdtrekkeu bepaalt de nieuwe wet dat al wie te rekeneu van 17 Juli 1889 eeue slijterjj van sterkeu drauk in het klein opent, jaarlijks een vergunningsrecht zal te betalen hebben, gaande van 60 fr. voor de kleinste tot 200 fr. voor de groot ste gemeenten. De bezitters der bestaande slrjterjjeu zijn ontslagen vau deze belas ting, zoo ook de overledene echtgenoot, in geval van overlijden van een vau beiden. De slijter, die van buis Terandert in eene zelfde gemeente, blijft outslagen; indien bij verhuist naar eene andere gemeente, ver valt ziju voorrecht. Het vergunningsrecht wordt voor den kiescyns niet iu rekening gebracht. Worden gerekend ouder de slij ters in het klein al die sterkeu drauk ver- koopen bij hoeveelheden beneden de twee liter. De wet wordt toegepast te beginnen met 1 Januari 1890. kans schoon zag om zich het land, dat zyn neef bezat, ver beueden de waarde toe te eigenen. Kort na die gebeurtenis trok de jonge Willem naar Amerika. In jaren hoorde men niets van hem. Nu onlangs was er een brief gekomeD, waarin hij het voornemen te kennen gaf, terug te keeren, mits oom Stavels duizend gulden wilde zenden voor de reis en ter voldoening van enkele, kleine schulden. Oude Peter heeft inmiddels de oogen niet van zijn nichtje afgewend. Grietje zit, met het hoofd over haar naaiwerk gebogen, tegenover hem. Het moet zijn, dat hij hare gedachten raadt. //Als ik Willems land niet had o ergenomcn, dan zou een ander het toch hebben gedaan. Het is in elk geval voor hem prettiger, dat zjju land in de familie is gebleven." De oude man zegt dit op een toon alsof hy zich van de eene of andere verdenking tracht te zuiveren. Een oogenblik wacht hy, of Grietje iets zal zeggen. „Ik ben bang," zoo gaat hij voort, //dat het met Kees Dobbels net zal gaan als met neef Willem. Niet dat Kees even dwaas is als mijn neef Willem was, maar de man komt niet voor uit. Ik denk wel dat wij eerstdaags...." //U wilt toch Kees niet ongelukkig maken, oom „En waarom hem niet? Omdat jullie samen wilt trouwen? Denk je dat ik hem daarom zal Uit de opbrengst der belasting, die in bet begin gering zal zyn, uit de opbrengst der invoerrechten op het vee en desnoods uit een deel der opbrengst der invoerrech ten in het algemeen zal een gemeentefonds gesticht worden, waaruit jaarlijks aan elke gemeente eeue som zal worden uitgekeerd ten bedrage vau 1 fr. per inwoner. Dit moet eene zeer gewenschte stijving der inkomsten van steden en dorpen wor den geacht. De groote werkstaking iu het Oosten van Londen heeft zich nog uitgebreid. De dokken worden feitelijk belegerd door de werkstaker», die de daarin werkzaam ge bleven arbeiders schyueu te willen uithon geren, waartoe zy den aanvoer van leef tocht trachten af te suydeu. De politie vond de muren van het dok beplakt met dreigende plakkaten, waarin aau de aau het werk gebleven dokarbeiders gelast wordt onmiddellijk op te houden met wer ken, daar zjj anders ouaangeuame gevolgeu zullen ondervinden. De besturen van bet dok klagen over andere iutimidatie-pogin- gen door de werkstakers. Deze luatsten benoemden een werksta- kings-eoinité. Het comité der dokbesturen, alsook de Te- presentanten van de groote stoomboot maatschappijen hebben besloten permanent zitting te houden tot de werkstaking is geëindigd. Verscheidene andere stoomboot maatschappijen auuonceeren, dat zij den dienst geheel staken. Daartoe bekooren een paar reederijeu, varende op Amster dam en Rotterdam. Andere stoomboot maatschappijen, zooals de Peninsular Orien tal laten de aankomende stoomers te Southampton, deels ook buitenslands, lossen. Onder de door de werkstaking Diet afle- verbare waren nemen granen eene belang rijke plaats iu. Dientengevolge was de graaubeurs Maandag gesloten. Ook heerscbt er een algemeen gebrek aau baver, waar door de paarden ljjden. Koningin Victoria is op reis gegaan, om een lang beloofd bezoek te brengen aau haar Vorstendom Wales. Sedert 1852, toen zij met den Prins Gemaal eene toer maakte door het schoone landje, heeft zij den voet er niet gezet. Alles spant samen, om Harer Majesteit het verbljjf iu een heerlijk gelegen land huis aangenaam te maken alles, behalve het eerst uoodige; het weder, dat ook in bet Vereenigd Koninkrjjk recht afschuwe lijk is. De Heer Gladstone hield dezer dagen, bij gelegenheid van eene tuinbouwtentoon stelling in het park vau Hawardeu Castle, eeue voordracht over het bereiden vau bo ter, het kweeken van appelen, eu het grootbrengen vau varkens en kippen. kwijtschelden wat hij mij schuldig is? Neen, neen, Grietje, zaken zijn zaken, en die gaan voor liefde en al die fraaiigheden. Als Kees straks den intrest vau mjjne hypotheek niet be talen kan, dsn neem ik zijn land. Doe ik het niet, dan doet een ander het." „Als ik Kees mjju geld kou geven," zegt Grietje, „dan was hij geholpen.// „Uw geld, Grietjel Welk geld bedoel je? Waar is dat? Je weet toch, dat je van die twaalfduizend gulden geen cent in handen krijgt, als je tegen mijn zin_ trouwt!.... Uw geld! Wel, meisje, als ik niet wil, dan heb je niets, dan ben je zoo arm als de straat. Ik zeg niet, dat ik nooit zal toestaan dat je trouwtl Maar je moet met een Hinken man aankomen, en niet met een vetteerder en verkwister!" //Kees is geen verkwister, oom!" „En je behoeft ook niet aan te komen met iemand, die in schulden steekt //Dat Kees schulden heeft, is een gevolg van de treurige tijdsomstandigheden; dat weet u zoo goed als ik en als iedereen in het dorp, oom!// //Als je mijne toestemming wilt hebben om te trouwen, meid, dan moet je aankomen met iemand, die op eigen beenen kan staan, en die de waarde van het geld kent. Zie eerst dat je er zoo een krijgt, en dan spreken wij elkaar nader. En zoo niet, wees dan zoo wijs, Grietje en wacht nog een jaar of wat. Ik ben zeventig. Ik zal niet altijd my ven leven. Wie weetl Het Te Ratibor, in Pruisisch-Silezië, zal binnenkort een waar monster-proces worden behandeld. De beschuldigden ziju 66 zich noemende agenten van landverhuizing en hunne handlangers, waarvan er zeer velen reeds lang iu preventieve hechtenis zitten. De akte van beschuldiging is een boekdeel in groot formaat van ruim 200 bladzijden druks. De inhoud komt iu hoofdzaak daar op neder, dat de beschuldigden op de schan delijkste wijze, deels onder valsche voor spiegeling, deels door list en geweld, een aantal personen hebben aangedreven tot landverhuizing. Welke kuustgrepen hiertoe gebezigd werden, is onder anderen geble ken uit inbeslagneming van 189 brieven eu 146 telegrammen. Behalve deze en eenige andere stukken moeten er ten processe nog 439 verklaringen van buiteulaudsche ge- tuigeu worden voorgelezen en 377 getui gen worden gehoord, zoodat de behande ling der zaak wel lang zal duren. Uit Stuttgardt meldt men aau de Schwa- bische Merkurdat het gerucht van een aaustaaud huwelijk van Prinses Victoria van Wales met Prins Hohenlobe Laugen- burg geheel uit de lucht is gegrepen. Ook het voornemen tot verloving van den Erf prins van Nassau met de jongste dochter van Keizerin Frederik wordt tegengespro ken. Het presidiaal bureau van de volksver tegenwoordiging in Eizas-Lothariugen beeft by 's Keizers bezoek te Straatsburg gele genheid gezocht om hem te spreken over de streuge maatregelen van rjjkswege om trent het verkeer latigs de grens van Fraukryk. Op de aanvraag of de Keizer eene deputatie uit de volksvertegenwoor diging zou willen ontvangen, die hem daar omtrent een verzoek weuschte te doen, werd ten antwoord gegeven dat des Keizers tyd te z/.er bezet was, maar dat Z. M. bereid was een schriftelijk verzoek te dier zake in ontvangst te nemen. Het presidi aal bureau heeft daarop een adres inge zonden, waarin verzocht wordt om intrek king of verzachting van de voorschriften op de paspoorten. Bij besluit van den 22sten is de militaire intendant 2de klasse Reichert op non-activiteit geplaatst. Deze officier wa» voor eenigea tijd in hechtenis genomen, omdat hy trachtte de bescheiden betref fende het besteden der geheime fondsen door Generaal Boulanger, tydens diens ministerschap, te verduisteren, maar is weder op vrye voeten gesteld, nadat hy die stukken ter beschikking van het Hoog gerechtshof had gesteld. De man, die voor enkele dageu op Piazza Colonna te Rome eene bom gewor pen beeft, is in handen der politie. Men verneemt uit Athene, dat de kan gebeuren dat je alles erft wat ik bezit. Maar dan moet je ook een beetje geduld hebben. Je weet er nu alles van, Grietje. Twaalfduizend gulden is een mooi sommetje, ten minste ik heb er wel zin in en ik behoef ze niet uit ta keeren, zoolang ik weiger u myne toestemming te geven tot het aangaan van een huwelijk. Trouwens, je zit hier niet in het water, meid! Waarvoor zou je trouwen? Wat een haast is daar by? Bljjf hier by mij, en bespaar uw geld. Zoolang je myn huishouden waarneemt, heb je kost eu inwoning voor niemendal, en kleeren op den koop toe,..." Grieve kou niet nalaten, eventjes te glimla chen. Hoeveel zou zij aan kleeren gekost hebben iu die twee jaar? Heeft zij haar ondergoed en een paar eenvoudige japonnen niet zelf gemaakt? Zeggen ze in het dorp niet menigmaal: //het is verbazend, hoe keurig en knap Grietje zich kleeden kan van zoo weinig?" „En als ik zonder uwe toestemming trouw,// zegt Grietje, „dan komt het legaat vau tante aan neef Willem.// //Wel zeker, dat behoef je me niet te vertellen. Je zult wel wijzer wezen, meisje? Maar, doe je het toch, dan komt het legaat aan Willem, of liever, dan komt het aan mij, want, zie je, neef Willem is my van vroeger nog zooveel geld schuldig (Ifordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1