N E I U WE No. 1439. Vrij flag 13 September 1889. 14do Jaargang. Vanwaar ea waardoor? BUITENLAND. De vrek van IJdoorn. HiiRLlHSGHE dOHR41T. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlemt 0,83 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummer»0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE PRIJS OER ADVERTENTIÉH Van 16 regels30 Ce Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vrydag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KüPPERS LAUREL Wie met een onpartijdig oordeel den blik laat gaan over het hedeudaagsche we- reldtooueel, wie al de wonden ziet, waaraan onze maatschappij ten huidigeu dage bloedt, wie doordringt, gelijk een geneesheer bij een zieke, tot het innerlijke, hij roept on getwijfeld de woorden uit, die we boven ons opstel schreven: Vanwaar en waardoor? Vanwaar al die ellende, die verwarring in de samenleving; vanwaar en waar door die sociale quaestie, die zoo dikwerf wordt besproken en beschreven. Vanwaar zooveel haat, verdeeldheid, waardoor zooveel verbittering? Eén woord kan hier alle antwoorden in zich opsluiten; dat woord, antwoord gevende op alle mogelijke vragen als de genoemde, luidt: door het vermenigvuldi gen der sociale nooden. Maar deze ontstaan niet vanzelf. Zij ziju voortgekomen uit de opgedreven behoeften der meuschen. Niet een enkele stand, maar schier alle standen zjjn met de ondeugden van praal en pronk zucht, zucht tot genieten, gemakzucht enz. aangetast. Wat aanvankelijk genotmidde len waren, zyu nu dagelijksche behoeften geworden. Men vierde vroeger slechts zelden feest, thans wordt elk onbeduidend motief gebe zigd om pret te maken. Pleiziertreineu, pleizierbooten, bals, comedies ecz. euz. lokken dag aan dag duizenden tot geuie- ten. Wie niet mee kan doen en toch den lust om mee te profiteeren niet kan be dwingen, wordt ontevreden. Ook het ge deelte der natie, dat men gewoonlyk ïhet volk* noemt, de arbeidende stand dus, heeft veel van deze ondeugden op zijne gedrags lijst staan. Het volk lijdt aau een groot, aan een ontzettend kwaad: de drankzucht. De werkman niet het minst. De zucht om te drinken is schier algemeen. Alle klassen zijn er door aangetast; talrijk zijn de fa- miliën, die er door te gronde gaan. Onberaden huwelijken hebben mede veel bijgedragen tot den nood, waarover men klaagt. Veel jonggehuwden kunnen volstrekt niet zeggen, »waarop« zij eindelijk zijn ge trouwd. De man is niet zelden nog een stumperd in zyn vak, de vrouw weet van de huishouding geen zier. Geen wonder, dat dergelijke huwelijken 'tot de grootste ellende van maatschappelijken en zedelijken achtergang leiden. De weelde heeft ook reeds heel wat ram pen veroorzaakt. Door den kinderen eene opvoeding te geven, welke niet in de goede verhoudiug staat tot de financiëele draag kracht van het hoofd des gezins, maakt men de kinderen ongelukkig en zich zeiven FE ILL E TON. Vervolg) 11) Piet's oogen glinsteren van genot, nu Grietje hem een dubbeltje en vijf centen in de hand telt. Hij begint een omslachtig en vrij verward verhaal, waaruit Grietje opmaakt, dat Piet eene grief heeft tegen zijne zuster, en dat liij die zuster wil ergeren door een glas Beiersck bier te commandeeren, en dit, evenals bij de heeren uit de stad heeft zien doen, in [éene teug te ledigen. Eenmaal aan het praten, vertelt Fiet alles wat hij op het hart heeft. Gisteren heeft hjj hooren zeggen, dat de knechts van de fabriek Zaterdag-middag met hun allen naar baas Sta- vels willen gaan, om hooger daghuur te eischen. //Zij zijn gek," zegt Piet. „Pier Krans is gek, en Harm Drevers is gek, en Jaap Schatert is gek, en Kees Vlak is gek, en ze zjjn allemaal gek, want zij verdienen meer dan ik... Alleen de meesterknecht is een goeie man, omdat Piet eiken Zondag drie centen van hem krijgt. En als meneer uit Amerika terug komt, dan zal meneer trouwen met Piet zijn zuster, en dan wordt Piet meesterknecht van de fabriek Piet heeft zijne geheimen vertelt, en is al bijna uit het gezicht, als hem nog iets invalt wat er bij. Een vader, die eene ton gouds be zit, mag zijne kinderen niet opvoeden alsof zij ieder eene ton bezaten. Het meeste kwaad in de maatschappij onz8r dagen heeft de moderne wereldbe schouwing gesticht. Aan liet volk is de godsdienst ontroofd, tenminste de godsdienst zin is bjj het volk zeer verzwakt. Men heeft het naturalisme gepredikt en geleerden van den zevenden rang hebben gemeend, op populaire wyze die zoogeuaamde weten schap te moeten voorstellen. Wat zijn de gevolgen daarvan? De onontwikkelde menigte, door de schijnbewijzen misleid, heeft de theorie van stof en kracht geslikt. Maar nu kwam de beurt aan de gevolg trekking, de philosophic, en deze doet zich gelden voor het practische leven. Is het dan wonder, dat er vuile bladeu verschenen, waarvan er een zelfs den titel voe.de »iVi Lieu ni MaitrelGoddank dat in dezen het volk niet standvastig is gebleven, want de jammeren zouden eindeloos wezen. O, zij die lichtvaardig de materialistische stel lingen toelichten, mochten zich wel eens beraden en overwegen welke gevolgen de leer van »eene wereld zonder God* heeft! Eu wa3 er nog maar te redeueeren met zulke menschen, men zou hen dan het on zinnige, het onhoudbare van de theorie van Darwin, Haeckel en consorten kunnen aautoonen. Men zou hen kunnen bewijzen, dat een beginsel van stof en het toeval geene georganiseerde natuur kunnen geven. Maar 'tis den moriaan gewasschen; de ma terialisten zijn verhard in de boosheid. Ook de bandeloosheid der pers is niet in geringe mate de oorzaak van het kwaad, dat de hedendaagsche toestanden bederft. De verspreiding van de producten eener materialistische pers*werkt op ontzettende wijze mede tot de maatschappelijke en zedelijke ellende van onzen tijd. Ziedaar de hoofdpunten, die op ons dvanwaar en waardoor* tot antwoord dienen. Helaas! de geneesmiddelen voor de kwalen van onze dagen liggen nog maar al te veel ongebruikt. Men late de eenvoud weer het sieraad worden van den tijd; men bevestige het volk in den godsdienst, men geve aau de kiuderen eene goede christelijke opvoeding, dan voorzeker zullen vele kwalen, waaraan onze doodzieke maatschappij op zedelijk en stoffelijk gebied lijdende is, met goed gevolg worden uitgeroeid. De National Zeitung verneemt, dat volgens de thans bestaande bepalingen het bezoek van den Czaar te Berlijn nog in deze maand na afloop der groote manoeuvres zal plaats hebben. Grietje volstrekt weten moet. Pssst! Pssst!// Grietje was al blij, van het gezelschap van Piet te zijn ontslagen. „Wat heb je nu nog, Piet? Maar een beetje vlug, hoorl Er is hier meer te doen vandaag!" „Ik zal ze foppen," roept Piet. //Wie?// //De knechtsl Ik ga morgen-middag uit vis- schen met de roeiboot./» //En dan?...." //Dan kunnen zij niet naar den overkant!" „Maar Piet, dat mag je niet doen Piet schudt het hoofd, alsof hij zeggen wilde: //laat mij maar begaan: jij hebt daar geen ver stand van." //Ik vind het erg leelijk,// zegt Grietje, maar Piet hoort het niet. Hij draaft, zonder eenmaal om te kijken, den weg op naar den dijk. Het'.jj dat Piet den volgenden dag in zijn voornemen is verhinderd is geworden, hetzij dat de knechts van de fabriek een middel gevonden hebben om zonder behulp van de roeiboot aan den overkant te komen, zooveel is zeker, dat er Zaterdags-middags op bet afgesproken uur een hoopje volk voor het huis van baas Stavels heeft post gevat. Er wordt druk beraadslaagd, wie aanbellen en bet woord doen zal. De eene voor den andere laat het karweitje liefst aan zijn buur man over, want iedereen weet, dat er met baas Stavels niet te mallen valt. Inmiddels groeit het Het voornemen bestaat tot eene reorga nisatie van het Departement van Buiteu- landsche Zaken, waar de steeds toenemende uitbreiding der zaken de vorming van eene nieuwe afdeeling noodig maakt. Volgens sommigen zou die nieuwe afdeeling eene soort van Departement van Koloniën worden; volgens eene andere, waarschijn lijkere lezing zal zich de reorganisatie be palen tot de splitsing van de politieke afdeeling, nu reeds uit twee sectiën bestaande, in twee zelfstandige afdeelingen, die geen van beide iets met de koloniale zaken te makeu hebben. De werkstaking te Londen duurt voort. Geen van beide partijen wil verder toegeven. De Lord-Mayor heeft, evenals de Bisschop van Londen, de verdere pogiu- gingen ter verzoening opgegeven. Beiden hebben Londen verlaten. Het plan door het Departement van Oorlog ontworpen voor de verdediging van Londen wordt langzamerhand verwezenlijkt. Er worden plaatsen bestemd voor de ver sterkte kampen, door 70,000 volunteers te betrekken, bjj Dorking wordt een fort gebouwd en de brigades volunteer artillerie zullen met behoorlijke vuurmonden worden voorzien. Van de 576 leden, waaruit de Fransche Kamer is samengesteld, zijn er 95, die zich niet verkiesbaar hebben gesteld. Nooit heeft men bij de samenstelling eener nieuwe Kamer zooveel uitverkorenen zich zien terugtrekken. Op het oogeublik van bet uiteengaan der Kamer waren er voorts 12 plaatsen open. Om nu niet te spreken van de Afgevaardigden, die tegen hun wil zullen uitvallen, kan men thans reeds met zekerheid zeggen, dat de nieuwe Kamer 107 uieuwe leden zal tellen. Dit cijfer is reeds aanzienlijk genoeg om een groot ge wicht in de schaal te leggen. De Boulangist Susini, die te Toulouse candidaat is, waar ook de Heer Constans, Minister van Binnenlandsche Zaken zich candidaat heeft gesteld en waar het optre den van eerstgenoemde tot onstuimige tooueelen iu de zaal aanleiding heeft gege ven, heeft aan den Minister een telegram gezonden, waarin hjj hem onder anderen het volgende toevoegt: »Gij schendt alle vrijheden; gij roept den burgeroorlog te voorschijn; gjj zijt een ware dictator; gij hebt door uwe huurlingen eergisteren (in de zaal waar Susiue was opgetreden) mij naar het leven gestaan; uwe dienaren hebben getracht een schouwburg in brand te steken, om 8000 uwer medeburgers in de vlammen te doen omkomen. Hierna daagt hjj hem uit tot een twee gevecht. Het zal een duel zyn op leven en dood, zegt hij. Iudieu gjj geen lafaard volkshoopje gestadig aan De jongens van bet dorp maken er een pretje van, en geven den veldwachter, die door den burgemeester is uit gezonden om een oog in het zeil te houden, handen vol werks. Kees Dobbels en dokter Ven- tel komen van de achterzij langs het huis en vatten post op de stoep. Eindelijk treden twee mannen uit den hoop naar voren. De voordeur gaat open, en Grietje wenkt de mannen binnen te komen. Zij blijven met de pet in de hand, bij de huiskamerdeur staan. „Binnen!// roept baas Stavels. De afgevaardigden treden beschroomd een paar passen nader. Oude Peter slaat de handen aau de armleuningen van zijn stoel en draait dien met een vinnigen ruk zoo, dat hij de beide mannen vlak in het gelaat kan zien. Er volgt een oogenblik van pijnlijke stilte. De mannen be grijpen, dat het aan hen is te beginnen. De eene stoot den andere aan, doch geen van beiden durft spreken. „Zie ik het goed?" begint oude Peter, het hoofd een weinig vooruitstekend en een scherpen, onderzoekenden blik op de beide mannen richtend. „Ben jij bet, SchatertEn Pier Krans, meen ikIk weet er niets van, dat ik jullie heb doen ontbieden. Scheelt er iets? Had je eene boodschap?// Op zulk eene ontvangst zjjn de mannen niet voorbereid. Pier Krans, die eigenlijk op zich had genomen het woord te doen, draait verlegen de pet tusschen ij na vingers. Jaap Schatert, die zjjt, antwoord: »ja« op mijne uitdaging en kies uwe getuigen. De eene dwaasheid volgt in Frankrjjk de andere. Eergisteren is het internationaal spiri tisten-congres te Parjjs geopend. Er waren omstreeks 150 manneljjke en vrouweljjke leden verschenen van allerlei leeftjjd en nationaliteit. De eerste bjjeenkomst leverde weinig bizonders op. De leden werden aan elkander voorgesteld en omhelsden elkaar. Nadat de Voorzitter was benoemd, wer- de onder-voorzitters, secretarissen en andere leden van het bureau gekozen. De verga dering werd voorts gesplitst in 4 afdeelin gen: spiritisme, philosophic, onzichtbare dingen, propaganda. De Koning van Portugal is nog steeds lijdende aan de kwaal, welke hem sedert eenigen tjjd kwelt, en slechts met groote krachtinspanning kan Zijne Majesteit de officiëele personen ontvangen. Met het oog hierop en ten einde den Koning alle werkzaamheden te besparen, teekeut Hij met een stempel de besluiten, welke de Ministers aan zjjne goedkeuring onderwerpen. Verscheidene Servische dagbladen be pleiten een verbond met Rumenië, als zjjnde dit de eerste stap tot verwezenlijking van de eenheid der Balkan-volkeren. Uit Constantinopel wordt gemeld, dat, ondanks de tegenspraak in de dagbla den, de Porte berichten heeft ontvaugen, velgens welke er tusschen Servië en Bul- garjje eene hoogst ernstige spanningheerscht. Bulgarjje zou aau Servië afdoende inlich tingen hebben gevraagd. Omstreeks den 20a of 30n dezer maand zal de Keizer van Marokko zich naar Tanger begeven, waar reeds een ad viesjacht van het Engelsche eskader in de baai ligt. Van Barcelona is krachtens bevel der Regeeriug de kruiser Castilla naar Tauger vertrokken waar spoedig botsingen .worden gevreesd. Ook hebben drie Italiaansche oor logsschepen de haven van Barcelona plot seling verlaten en zijn te Tanger aange- komeu. Met dezelfde overhaasting stevende daar heen van Toulon het Fransche oorlogsschip Redoutable. Eiudeljjk vertrok nog een schip van het Eugelsch Middellandsche Zee-eskader, dat te Gibraltar geankerd was, met den Admi raal aan boord. De openbare meening te Barcelona toont zich zeer ongerust over de wending, welke de toestand iu Marokko dreigt te nemen. Dat de keizerlijke Regeering zelf niet zonder ongerustheid is, zou kunnen bljjken uit het feit dat te Tauger het bevel uit- anders praats heeft voor zes, wat hem den bij naam van „de kraaier" heeft bezorgd, Jaap be gint te begrijpen, dat bjj het woord zal moeten doen, wil er iets van de zending terechtkomen. //Wij zijn zooveel als afgevaardigden,// zegt Jaap, „om voor ons zelf en voor de anderen, als het kon, eene kleine verhooging van ar beidsloon te vragen, baas! Oude Peter kijkt deu spreker zoo doordrin gend aan, alsof hij wel lust zou hebben gehad den man bij den kraag te grjjpen en eens ferm heen en weer te schudden. „O, is het dal!// zegt Stavels. //En hoeveel zouden jullie graag meer hebben Een dui velachtig lachje, dat den beiden mannen ontgaat, glijdt over de scherpe gelaatstrekken van den ouden vrek. Schatert stoot zijn kameraad met den elleboog aan, alsof hij wilde zeggen: //nu is het uwe beurt.// Pier Krans haalt uit den binnenzak van zjjn buis een papiertje voor den dag. //Wij hebben zoowat eene berekening gemaakt,// zegt hij met eene onvaste stem. „Als u het eens eventjes wou inzien, baas! „Je hebt nog jongere oogen dan ik, herneemt de baas, met deuzelfden blik van daareveo, maar die ditmaal schjjnt te willen zeggen, „als ik je onder mjjn bereik had, lummel, dan kneep ik je den hals toe Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1