BINNENLAND^ De ramp te Antwerpen. GEMENGDE BERICHTEN. gevaardigd is aan de inwoners, dat ieder weerbaar man, die niet in het keizerlijk kamp de wapens komt dragen, gestraft zal worden met het verbranden van zijn huis. Uit Melbourne wordt gemeld, dat de inschrijvingen in de kolonie Victoria ten behoeve der arbeidstakende werklieden te Londen 10,000 en in de kolonie Nieuw- Zuid-Wales 4000 pond sterling bedragen. Het Giordano-Bruno-monument Eindelijk zijn er ook onder de tegenstanders der Katholieke Kerk, ja onder hare bestrijders, mannen opge komen tegen de oprichting van dit schand- monument. Zij hebben begrepen, dat de Regee- ring van Italië een grooten misstap heeft begaan, door zulk eene ergerlijkheid te dulden. Zij be ginnen in te zien, dat de mogendheden van alle landen, door geen protest aan te teekenen tegen deze openlijke beleed iging en verguizing van het gezag, zoowel geestelijk als wereldlijk, stilzwijgend de revolutie en de ondermijning van elk gezag, als vereerenswaardige daden beschouwen. Indien de aanslag niet gericht was tegen de Katholieke Kerk en haar zichtbaar Opperhoofd, er zou door de gansche wereld een alarmkreet zijn aangeheven tegen deze schanddaad. Wat toch heeft men gedaan? Men heeft den man verheerlijkt, die zich zijn gansche leven heeft vergrepen aan de bestaande geestelijke en wereldlijke wetten, die elk gezag trachtte af te breken, die zich verzette tegen de bestaande wereldorde, die het zoo ver bracht, dat hij ach tereenvolgens uit Genève, Parijs, Londen, Witten berg, Praag, enz. de vlucht moest nemen. Een manwien niets heilig of eerbiedwaardig was, heeft men de eer van een standbeeld waar dig geacht. Men heeft hem op het voetstuk ge- plaats als een navolgenswaardig voorbeeld. In Rome hebben de logemannen zijn standbeeld ge plaatst tegenover het Vatikaan. Uit bitteren haat tegen het hoogste gezag heeft men zijn standbeeld daar gezet. Wat men niet heeft bedacht is, dat het volk vroeg of laat zijne gevolgtrekkingen maakt, en ze onverbiddelijk toepast. Wat zal Crispi, wat zullen de Regeerings- manneu in Italië antwoorden, als revolution- nairen, onruststokers, oproermakers voor de rechtbank gedaagd, zich verdedigen met te wijzen op het Bruno-monument? Wat zullen de rechters antwoorden, als deze vragen: Waarom hebt gij den grootsten revolutionnair, den hevigsten on ruststoker, den nimmer rustenden oproermaker een standbeeld opgericht? Waarom veroordeelt gij in mij, wat gjj in dien man goedkeurt? Waar om straft gij mij voor hetzelfde feit, waarvoor gij een Bruno vereert? Door dezen redeloozen Tevolutionnair een standbeeld op te richten, hebt ge mij getoond, hoe men zich onsterfelijk moet maken. En ter- wijl ik doe, wat hij deed, straft gij mij. Verlei ders van het volk zjjt gij. Valschaards en laf aards zjjt gij, wijl gij niet durft leven en laat leven volgens beginselen, die gij door eereblijken aanprijst. V. W.) In de Tweede Kamer is jl. Dinsdag in twee zittingen het debat over art. 45 (Rijksuit- keering aan gemeenten) voortgezet. De Heeren Gleichman, Hartogh, Cremer en De Meyier bestre den de voorgestelde regeling der rijksbijdrage in de onderwijskosten als te bezwarend voor de gemeen ten en vroegen ruimere tegemoetkoming. De Heer linèll bestreed ook het Regeerings- voorstel en verdedigde een vast percentage van uitkeering voor alle onderwijzers en vaste regelen om de bezwaarde gemeenten volgens art. 49 tegemoet te komen. De Heer Van Houten licht een door de voor stellers in het amendement nader gebrachte wjj- ziging toe, zoodat het te wijzigen art. 45 zal slaan op het bestaande artikel als een nieuw betreffende de minima der traktementen. Hjj constateert dat het amendement voor de burgerij geene vermeerdering, doch eene verplaatsing van lasten is. Hel amendement Hartogh- Van Houten-Rutgers op art. 26 (classificatie der traktementen naar den levensstandaard) wordt verworpen met 68 tegen 23 stemmen. Art. 26 werd aangenomen. Het amendement van dezelfde voorstellers op art. 45 (ruimere tegemoetkoming aan de ge meenten in de onderwijskosten met inachtneming van het verschil in de uitgaven voor de onder wijzers-traktementen tengevolge van den plaat selijken toestand) wordt met 51 tegen 27 stem men verworpen. Tegen de rechterzijde; voor de linkerzijde. Art. 45 wordt aangenomen met 50 tegen 38 stemmen. (Dezelfde stemmen-verhouding, behalve dat de Heer Huber tegen stemde. In de ziting van gisteren werd de verplichte schoolgeldheffing behoudens vrijstelling voor on- en minvermogenden achtervolgens bestreden door de Heeren De Beaufort, Greeve, Veegens en Smeenge, die allen pleitten voor facultatieve heffing in het belang van den breeden zoom der burgerij, die niet van betaling is vrij te stellen, doch geen hoog schoolgeld kan opbrengen. De Heer Schaepman verdedigde het beginsel als een ouderplicht. AMSTERDAM, 10 September. Nader wordt ons thans medegedeeld, dat de indienststelling van het centraalpersone natation met 1 October a. s. zal plaats hebben. Door den architect Dr. P. J. H. Cuypers is eergisteren aanbesteed de bouw eener kerk voor de parochie van de H. Maria Magdalena buiten de Haarlemmerpoort te dezer stede. Inge komen waren 13 biljetten. Het hoogste was van de Heeren Sariemijn én Mulder te Amsterdam, voor f 182,000, en het laagste van de Heer J. Van Groenendaal te Nieuwer-Amstel, voor f 148,735, aan welken laatste het werk is ge gund. In het district Nieuwer-Amstel is gekozen tot lid der Prov. St. van Noord-Holland de Heer P. Ledeboer, met 1152 van de 2158 geldige st. Op den Heer P. J. Raaijmakers waren 1006 stemmen uitgebracht. Jl.Maaudag-nammiddag is de Koning van België de gekwetsten, in twee gasthuizen verpleegd, komen bezoeken en heeft voor ieder een woord van troost en deelneming gehad. Die daad van Zijne Majesteit heeft niet enkel 'op de zieken, maar op heel de bevolking een uitstekenden indruk gemaakt. Teseltder tijd we3 de Koning voornemens het tooneel der ramp te bezoeken, maar de tijd ontbrak hem hiertoe. Dit bericht had nog eene ontzaglijker menigte dan 's morgens te been gebracht en naar den Kattendijk doen snellen. Heel den dag door voerden tal van treinen de nieuwsgierigen van alle kanten aan. Uit Brussel alleen vertrokken er zeventien buitengewone treinen. Maar de toegangen naar den Katten dijk waren van den kant der stad afgesloten, en alleen langs een langen omweg kon men die plek bereiken. Da toegestroomde menigte gaf het zoo spoedig niet op en liet zich met bootjes over de dokgeulen zetten en klauterde dan langs de muursteile ijzeren ladders met levensgevaar omhoog. Dit ging zoover, dat de stadsingenieur zich verplicht zag die trappen te doen af kappen. Ook in het omgaan met de opgeraapte pa tronen is het volk ongemeen roekeloos. Het feit, dat die gevaarlijke vooiwerpen bij milli oenen op wegen en velden te rapen lagen, was waarschijnlijk oorzaak, dat men alle voorzichtig heid vergat. Heel de stad door waren zij naar huis gedragen, de kinderen speelden er mede op straat. Het gevolg is geweest, dat een vijf tiental met zware brandwonden naar het gast huis zijn vervoerd. Daar waar het magazijn van den Heer Cor- vilain heeft gestaan, is nu niets dan een in den grond gewoeld gat te zien, maar een gat waar men van griezelt, want daarin moeten nog minstens 30 menschenlijken liggen. Onder stoffelijk oogpunt is het beloop der ramp nog niet te overzien. Alleen dit weet men, dat in de stapels meer dan vijftig duizend vaten petrolenm lagen, die tot den laatsten druppel verbrandden. In den éenen bak der Russische petroleum-compaguie, die niet ledig was, be vond zich eene hoeveelheid van acht duizend vaten, welke gespaard bleven. Maandag werden de herkende lijken begraven. Des morgens te negen uren werden er vaB de aoht, in het St. Elizabeths gasthuis overleden, vjjf ter aarde besteld; de drie andere werden door de familie opgecischt. In den namiddag, te drie uren, werden de 33 herkende lijken uit het Stuivenberg-gasthuis plechtig begraven. Dins dag werd de groote helft der daar aanwezigen, die onbekend gebleven zjjn, naar het kerkhof gebracht. In een eersten stoet werden 24 lijken vervoerd, twee in elk der twaalf lijkwagens, die beschikbaar waren. Burgemeester, Schepenen en Raadsleden rekenden het >zich ten plicht de dooden naar hunne laatste rustplaats te verge zellen. De lijkdienst des morgens en des na middags in de kapellen der gasthaizen werd bijgewoond door Generaal Baron Jolly, ver tegenwoordiger des Konings, en door den Gouver neur der provincie. Des voormiddags was ook Minister Lejeune in den dienst aanwezig. Het was een droeve stoet, die de straten der stad doorkruiste: twaalf lijkkoetsen voorop, vijf tig rijtuigen daarachter, bevattende de stede lijke overheden, eonige vertegenwoordigers der pers en de familie der gedooden. Aan beide zijden van den langen weg stond het volk in dichte hagen, en uit menig oog vloeiden over vloedige tranen. Waar men ook komt, overal wordt voor de betrekkingen der slachtoffers geld ingezameld, in tram en in koffiehuis, in het hospitaal, ja tot op het kerkhof toe. De collecte moet eer gisteren ruim 14,000 fr. hebben opgebracht, wat zeer wel mogelijk is, want de vele vreem delingen, die hier eergisteren geweest zijn, zjjn niet te telleo. Reeds dadelijk nadat de ramp bekend was, zijn bij den Belgischen Gezant te 's-Gravenhage verschillende giften ingekomen voor de nage laten betrekkingen van de slachtoffers. Baron d' Anethan verklaart zich volgaarne bereid ook verdere giften in ontvangst te nemen en die over te maken aan de autoriteiten van de geteisterde stad. Te Bovenknijpe lijdt een kind aan eene vreemde ziekte. De vingers en teenen verhoornen geheel, worden hard en vallen bij gedeelten af, zonder dat de zieke daardoor pijn gevoelt. Een anarchist te Cagli, een Itali- aansch stadje, noemde zijn dezer dagen geboren dochter Dinamite Melidite Panclastite. Iets min der bloeddorstig was een socialist te Livorno, die omstreeks deuzelfden tijd een dochtertje als Comunarda bij den burgerlijken stand deed inschrijven. De Engelsche dames smeren, voor al bij nat weder, hare laarsjes in met vaseline, dat eene wondervolle uitwerking op het leder moet hebben. Het wordt zacht, buigzaam en ondoordringbaar voor vocht. Het ia te beproeven. Van eene bekentenis op een sterf- bed, waardoor een Berljjner ia het bezit kwam van eene aanzienlijke som geld, waarop hij se dert lang niet meer gerekend had, deelt de Berl. Ztg. het volgende mede. In het jaar 1861 had de Londensche koop man W. C. Worberry een civiel—rechterlijk ge ding met den destijds te Londen gevestigden Berlijnschen koopman H. Guttmann. De Lon densche rechtbank veroordeelde laatstgenoemde tot betaling der som van 1180 pord sterling en 19 pond kosten, hoofdzakelijk naar aan leiding van den door Worberry afgelegden eed, waarvan Guttmann de valschheid vruchteloos poogde te bewijzen. Guttmann was na dien tijd te Berlijn gaan wonen, had zijne zaken aan kant gedaan en dacht nog slechts zelden aan het geleden verlies. Maandag echter, dus na volle 28 jaar, outving hij bericht dat Worberry op zijn sterfbed groot berouw geloond had over zijn meineed en bij testament Guttmann be halve de 1180 pond en de 19 pond kosten als interest een som van 1199 pond vermaakt had. Guttmann ontving terzelfder tijd, door bemidde ling van den Gezant, de bedoelde som van 123,000 mark, waarvan hij terstond 23,000 mark voor liefdadige doeleinden afstond. In het volgend jaar zal te Dan t- zig eene internationale Vischteelt-conferentie worden gehouden, waaraan eene Visscherij-ten- toonstellicg zal verbonden worden. Een slotenmaker te Zurich heeft op zijn uithangbord de volgende woorden laten schilderen: Wenn an jedes böae Maul Ein Schloss gebaugt miisst' werden, Dann war' die edle Schlosserei Die erste Zunft auf Erden. (Als elke booze mond van een slot moest worden voorzien, dan was de slotenmakerij het beste vak ter wereld.) Te R r o o k 1 ij n is een groote sui- kerfabriek, van de firma Dick Meyer, tot den grond toe afgebrand. De schade bedraagt ruim 2 millioen dollars (f 5,000,000). Alles was ver zekerd. De Londensche zwemmer T. C. Easton heeft Zaterdag op de Theems een buiten- gewoon langen zwemtocht gedaan, nl. van Black- wall naar Pier te Grays, 17 mijlen. Wind en getij waren ongunstig, maar hij zwom kalm en krachtig door en legde den genoemden afstand af in 5 uur 43 minuten 187« seconden. De zee was Maandag tScheve- ningen zoo kalm, dat twee heeren, ieder in eene giek gezeten, het waagden met hun rank vaartuigje van het ververschingekanaal een zee tocht naar het kurhaus te ondernemen. Er moet indertijd plan bestaan hebben de inrichting, welke te Antwerpen de groote ramp veroorzaakt heeft, op Ntêrlandscb grondgebied te vestigen en wel in de buurivaa Terneuzen. Op advies van den Majoor der artil lerie Scherer heefi de Minister van Oorlog echter de toelating geweigerd, iets waar mede wij hem geluk mogen wenschen. Volgens de Midd. Ct. is indertjjd alleen ge vraagd de lading patronen te Terneuzen te mogen lossen ter verdere transporteering naar België. Ook dit is geweigerd. De Heer L. C. DudokDe Wit, op ffSlaugtnvecht", bij Breukelen, die het zeer ver gebracht heeft in de kunst van temmen van onderscheidene dieren, is er nu in geslaagd eene wildo gans, een der schuwste (lieren, geheel tam te maken. Het dier vliegt vrjj rond, maar komt steeds naar den Heer De Wit zoo vaak hij het roept. Toen men Donderdag jl. te Wage- niogen met een vracht honing door de stad reed, was een der vaten lek geworden, waardoor de straten met honing werden overdekt. In korten tijd werd de straat bezet met legio bijen, ten gevolge, waarvan dc passage zeer werd belem merd. De politie liet toen de straten met car bol begieten, waarbij duizenden dezer insecten het leven hebben gelaten. Zaterdag 11, deed zich een dergelijk geval voor aan het postkantoor. Een pot met honing, in een kersenmandje ge plaatst, was gebroken, en tal van aadore postpak ketten waren dientengevolge met honing besmet. Juist aan den ingang van het postkantoor viel een gedeelte van den honing op den grond en het gevolg was, dat in minder dan geen tijd duizenden bijen in het postkantoor kwamen en als 'i ware den ingang versperden. Ook de van honing voorziene postpakketten zaten vol bijen. Het kostte veel moeite om door middel van zwa vel enz. de lastige dieren te verwijderen. Dat velen van verre het vermakelijk schouwspel aan- zageo, behoeft nauwelijks te worden gezegd. Te Amsterdam w o r d t o p g e r i c h t een nieuw harmonie-muziekkorps, genaamd //Neerlands Prinsesse-kapel," onder leiding van den Heer A. Haun muziekmeester daar ter stede, gepens. sergeant hoornblazer bij de grenadiers en jagers. Een gevaarlijk vernielingswerk- tuig is ontworpen door den Heer Cavett, te Pitts burg, nl. eene onderzsesche ramboot. Zij wordt aan boord van oorlogsschepen medegevoerd en op het gewilde oogenblik te water gelaten. Volgens den Militairen Gids bevindt zich aan de voor zijde van de boot een sterke cilinder, als van eene stoommachine, ongeveer 4.5 meter lang. Ic dien cilinder beweegt zich een zuiger van 30 cM. middellijn, die den eigenlijken ram vormt. Door stoom in beweging gebracht heeft deze ramtoestel het vermogen om de huid der sterkste pantserschepen [te doorboren, terwijl de boot zich met eene snelheid van 20 a 22 knoopen zal kunnen bewegen. Het dek der boot komt gelijk met den waterspiegel, en de brug heeft den vorm van een schildpad en is door sterke stalen platen gedektslechts een zeer klein ge deelte is kwetsbaar, nl. de opening bestemd tot waarneming door den gezagvoerder. De beman ning der boot is zes koppen sterk. De Heer Heriot, eigenaar der P a- rijache modemagazijnen du Louvre, die als krank zinnig onder curateele gesteld en in een ge sticht opgesloten werd, is voorloopig weder vrij gelaten. Hij gaat, onder geleide van een genees kundige, eene reis doen buitenslands, ook naar België en Nederland. Een man, genaamd Steve Brodie, heeft zich in een Boyton-z vempak deu Niagara- walerval laten afrollen. Hij werd bedwelmd op- gevischt, doch had geen ander ongemak dan eenige kneuzingen op dezen dollen tocht beko men. Dadelijk is Brodie door den magistraat van Canada gevangen genomen, beschuldigd van het misdrijf van poging tot zelfmoord, maar werd vrijgelaten op belofte het waagstuk in het eerste jaar niet weer te herhalen. Eene inktsoort is te Parijs uitge- vonden, die na acht dagen geen spoor van het geschrevene meer op het papier achterlaat. De Heer W. A. Scholten te Gronic- gen, die op 6 Oct. zjjn 50 jarig jubilé als fa brikant viert, zal bij die gelegenheid een pen sioenfonds oprichten voor de werklieden aan al zijne fabrieken in Nederland. Alle werklieden, die 65 jaren oud zijn en 35 dienstjaren hebben, zullen vau het loon, in het laaste dienstjaar verdiend, genieten. Hoe minder dienstjaren, hoe minder pensioen 's weeks. Die geen 20 dienstjaren heeft, kan geene aanspraak daarop maken. Ieder, wien in of buiten de fabriek door de werkzaamheden een ongeluk overkomt, waardoor hij geheel ongeschikt tot werken wordt, geniet lp, 'ji 'jso{ li, van het werkloon, het laatste jaar verdiend, al naar den diensttijd. W. Verkerk te Gronsveld(Lim- bnrg) ontving Maandag bij den betaalmeester f 100 te veel. Dinsdag-morgen ging hij vol hoop op eene goede belooniog die som terugbrengen. De belooning bleef niet uit, van den betaal meester kreeg hij een kwartje. Naar men ons meldt, moet b ij de overneming van den Rijnspoorweg door de Re- geering besloten zijn, dat aan alle hoofdambte naren, die niet wenschen over te gaan, bij de nieuwe regeling eene schadeloosstelling zal wor den uitgekeerd van acht jaren traktement, gelijk staande met f40,000, aan den oudsten hoofd ambtenaar met f 48,000. Lagere ambtenaren, tot aan het salaris van f2000, kunnen aanspraak maken op eene scha deloosstelling van zes jaren traktement. De daar- opvolgenden, tot het salaris van f 1500, kunnen beschikken over vijf jaar traktement. Voor allen boven en behalve het aan hen uit te keeren ondersteuningsfonds. De president-directeur zou eene schadeloos stelling van 10 jaar traktement cf f 120,000 ont vangen. Evenals het vorige jaar kunnen wij er melding van maken, dat iemand, tot boetedoening voor de verdrukking, die aan Z. H Leo XIII wordt aangedaan, de aanstaaude Utrechtsche processie naar Kevelaar te voet zal medemaken. Hij zal daartoe Zondag 15 Septem ber vertrekken, en zich Dinsdag-middag te Weeae bij de processie aansluiten. Hij zal ook te voet de terugreis doen. „Jack the ripperzet zijn bloedig werk in Whitechapel voort. Eergisteren is weder het vreeeelijk verminkte lijk van eene vrouw gevonden. De kenteekenen verraden weer den zelfden dader. Het lijk was in een zak ge wikkeld. Het hoofd, de armen en beenen ont braken. Een bewoner van de 2e Spaar n- dammerstraat te Amst. werd dezer dagen uit den slaap gehouden door eeo eigenaardig gerucht in de benedenwoning. Hij ging naar beneden en trad de woning van de buren binnen. In het kleine vertrek vond hij drie kinderen in hunne bedjes liggen, geheel zonder toezicht, daar de vader, die voor de kleinen moest zorgen, maar in stede daarvan gewoonlijk beschonken is, niet thuis was. Het vierde kind, een jongetje, had de man voor zijn vertrek in eene kast opgesloten, die hij had dichtgespijkerd en den kleine aangezegd, dat hjj vier en twintig uur daarin moest bljjven zitten. Het knaapje schopte onafgebroken tegea de deur van zijn eng ver ilijf en hield hierdoor den bovenbuurman uit zijo slaap. Zonder eenigen vorm van proces ontsloot onze buurman de kast en stelde den knaap in vrijheid. Als eene bizonderheid meldt men ons uit de Beemster, dat in den boomgaard van den Heer K. Kramer een appelboom, in het vorig jaar geplant, reeds vruchten heeft ge dragen en thans voor de tweede maal in bloei staat. Smakelijk etenl Wil men weten hoe het dooi de vlekziekte blauw geworden spek blank wordt, dan hoore men hoe de Westfriesche schippers daar raad voor weten. Het geslachte varken wordt met eene lange lijn aan den achtersteven vau hun vaartuig gebonden. Nu varen zij eenige uren met het varken op sleeptouw de Zuiderzee op, ea bren gen blank spek in de eene of andere Eriesche, 0»erijselsche, Geldersehe of ook wel N. Hollaod- sche haven aan. Soms brengen ze het terug naar de plaats, van waar het kwam. Een Fransche vaste r, Lefortge- naamd, die de hongerproeven van Tanner, Succi en Merlatti wilde navolgen, is bij dat streven bezweken. Hij bracht het, zonder ander voedsel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2