NI EU WE No. 1440. Zondag 15 September 1889. 14de Jaargang. Neutraal BUITENLAND, Hij wenschte dan het tweede lid van het bestaand artikel aldus te lezen: Het onderwijs wordt gegeven met inachtneming van den eerbeid aan de godsdienstige be grippen van andersdenkenden verschuldigd. De onderwijzer onthoudt zich van iets te doen of toe te laten, wat met dien eerbied strjjdig is. De vrek van IJdoorn. imm (oikut. ABONNBMENTSFBIJB Per 3 maanden voor Haarlemt 0,8b Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjnderljjke Nummers0,03 Dit blad versehjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE PRIJS OER ADVERTENTIE» Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vrjjdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KüPPEBS LAUEEÏ. Gelyk algemeen bekeud is, heelt de Mi nister van Binnenlandsche Zaken met de indiening van het wetsontwerp, tot wijzi ging der wet op het Lager Onderwijs, be oogd, om aan de schrikwekkende rechts ongelijkheid tusschen de bizondere en de openbare school paal en perk te stellen. Daartoe was het noodig een aantal ar tikelen, hoewel niet alle, te hsrzien. Juist die artikelen in de wet, welke betrekking hebben op de verhouding van de bizondere tot de openbare school moesten verande ringen ondergaan. Deze veranderingen zijn door de Regee ring voorgedragen en worden door haar, in 't bizonder bijgestaan door de Heeren Schaepmau en Lobman, krachtig verdedigd. Doch het Kabinet heeft ook verklaard geene zwarigheden te zullen maken, wan neer de leden der Kamer ook op andere artikelen dan door de Regeeriug werden ter hand genomen, amendementen mochten willen voorstellen. Van deze mededeeling des Ministers heeft de Heer Van Houten gebruik gemaakt om eene poging te wagen de debatten in de Tweede Kamer eens flink te rekken. Meer toch kou de door geuoemden heer ingediende wijziging op artikel 33 (neu traliteit vau het openbaar onderwjjs) niet beteekenen. Getrouw aan het wachtwoord, wilde hij beproeven, door het brengen van een nieuw element in de discussiën, de Ka mer zoo lang bezig te houden tot er geen tjjd meer bestond de overige artikelen on der handen te nemen. Dat door deze redactie van artikel 33, welke geheel afwjjkt van het oude artikel, een geheel nieuw punt in het debat werd gebracht zal zeker door een ieder worden toegestemd, en zelfs wanneer men in alle opzichten met den Heer Van Houten sym pathiseerde, zou het mogelijk zjjn, dat men de wijziging van dit beruchte artikel niet zou willen. Als motief voor zijn amendement voerde de Heer Van Houten aan, dat men zijn amendement moest beschouwen in verband met het leerplan der lagere school, waar ook onderwijs wordt gegeven in de begin- FE U1LLE TON. li) Vervolg //Lees maar eens op, Kransl" Maar Krans is al zijn moed kwijt. Hij duwt Schatert het papiertje in de hand en slaat be dremmeld de oogen neer. „Mag ik het maar eventjes oplezen?// vraagt Schatert. Stavels geeft door een teeken met de hand te kennen, dat Schatert zijn gang kan gaan. De baas doet, alsof hij aandachtig luistert, doch in werkelijkheid zit hij te peinzen over de vraag, wie wel de aanstoker van dit relletje moge zijn. Hij houdt er Kees Dobbels voor. Schatert leest terwijl met luide stem hoeveel eene ploeg arbeiders verdient met het inrijden van een oven, en hoeveel eene andere ploeg verdient, die een oven leeghaalt als een baksel klaar is, en hoeveel een steenhouwer en hoeveel een opzetter per schaft, en wat er betaald wordt voor overwerk, en veel van die bizonderheden meer, die den baas ontgaan, omdat het hem niemendal kan schelen. Sinds jaren heeft de oude Peter zich persoonlijk niet meer met de steenfabriek bemoeid. De meesterknecht draagt zorg daarvoor. Het eene jaar door het andere heeft de fabriek nog altijd ruim 8 percent ge geven, na aftrek van alle kosten. Vroeger heeft de baas er dikwijls over gedacht de fabriek te verkoopen, doch naarmate de opbrengst van het land minder en minder is geworden, heeft Peter selen der natuurkunde en der vaderlandsche geschiedenis. Volgens hem moest artikel 33 zoodauig worden opgevat, dat de me dedeeling vau natuurkundige feiten aan de leerlingen der lagere school geheel vrij blijft, doch dat de onderwijzers zich vau elke appreciatie hebben te onthouden. Terecht werd dadelijk nadat de Heer Van Houten zijn amendement had toege licht door den Heer Schaepman geantwoord, dat werkelijke neutraliteit, zooals de voor steller wenschte, geheel onmogelijk moet genoemd worden. De Heer Schaepman kon zich niemand denken, die op volkomen neutrale wijze feiten kan mededeelen. Hiermede stemmen wij geheel in. Bij het onderwijs in de beide genoemde vakken sluit zich onmiddellijk bij de mededeeling van het feit aan de verklaring en de over tuiging van den onderwijzer, 't Is niet mogelijk volkomen neutraal onderwijs in die vakken te geven. Eu wanneer men er eene proef mede zou willen nemen, zou men de bedoeling en de beteekenis dier vakken geheel voorbijstreven. Het woord neutraal was in 1878 de machtspreuk der liberalen. Men meende daarmede aan de voorstanders van het Chistelijk onderwijs elk wapen tegen de openbare school uit de handen te kunnen slaan. Maar sedert is gebleken, hoe verkeerd de liberalen hebben gezien. De neutraliteit was een hersenschim. Geen enkel onder wijzer kan verklaren, dat hij geheel en al neutraal ouderwijs geeft, om de doodeen voudige reden dat neutraliteit een onding is. De openbare school heeft niet ten on rechte tien naam van moderne sekteschool ontvangen. Daar een groot deel der open bare onderwijzers zich aan de Multatu- liaansche bron laaft, kan het niet anders of de geest van het onderricht draagt er eveneens den stempel van. En nu was het de bedoeling van den Heer Van Houten met de indiening der wjj/.iging van artikel 33 niet slechts gelijk wij zoo even opmerkten om de debatten te rekken, maar ook zeer kennelijk om den onderwijzer der openbare school, die voor zijne moderne beginselen onder de leerlingen propaganda wenschte te ma ken, de handen zoo vrij mogelijk te geven, zoodat het voortaan onmogelijk zou zjjn den onderwijzer te berispen, indien hij, om iets te noemen, de Darwinistische theorieën aan zijne leerlingen wenschte in te prenten. Het zou den openbaren onderwijzer in 't vervolg vrij staan om den Schepper en de schepping te negeeren, en zoo zou in eene die verkoopplannen laten varen. //Je maakt,// zoo redeneert hij bij zich zelf, „in den tegen- woordigen tijd zoo liclit geen 8 percent van je geldlEn daar komt dan nog bij, dat Sta vels een paar dozijn huisjes en woninkjes in het dorp bezit, die grootendeels aan het fabrieksvolk van de fabriek zijn verhuurd, en waarvan de huur vrij geregeld binnenkomt. Verkoop je de fabriek, dan weet je wel hoe het gaat. Een nieuwe eigenaar wil dikwijls liever niet te maken hebben met dienjromslomp van arbeiderswoninkjes of zoo iemand laat nieuwe huisjes voor het werkvolk zetten, en dan zit je met je huisjes zonder huurders. Neen, baas Stavels heeft die berekening al zoo menigmaal gemaakt! Nu ja, je hoort nu en dan van klachten onder het volk over te weinig arbeidsloon, maar ach, daar trek je je maar niets van aan. Zij moeten toch wer ken. Laat ze mopperen! Nu Schatert zijn re'aas heeft opgedreund, ontwaakt de baas uit zijne mij maring. //Ik bedank u wel voor de moeite, Jaap!// zegt hjj. //'t Is jammer, kerel, dat jij den kost verdient met steenen kruien. Jig liadt voorlezer moeten worden Pier Krans grinnikt, terwjjl Schatert een ge zicht zet alsof hij niet weet hoe hij het heeft. Oude Peter brengt zijn leuningstoel met een ruk in de vorige positie, en draait den bezoekers den rug toe. De mannen begrijpen, dat de conferentie is afgeloopen. Reeds maken zij zich gereed om onverrichter zake heen te gaan, als Stavels zich halverwege omwendt en opnieuw het woord neemt. //Jullie hebt mij immers goed begrepen?" zegt wet, voorgesteld eu verdedigd door de anti liberale partij, eene bepaling zijn opge nomen, waardoor het ouderwijs op de openbare school nog verderfelijker werd dan wij het nu reeds achten te zijn. Dit ware eeue bijna onherstelbare fout geweest. Door den Heer Schaepmau werd ook nog gezegd, dat ingeval de Tweede Kamer zich met het amendement vereenigde en de Regeeriug het in haar ontwerp wilde opnemen, de openbare school misschien spoedig zou ontvolkt zijn. Naar ons inzien zou dit niet zoo spoedig plaats hebben, daar zeer vele ouders tameljjk onverschillig ziju omtrent den geest van het onderricht, dat aan hunne kinderen wordt medegedeeld. Ons volk mag gewis nog wel eene Chris telijke Natie heeten, doch bjj velen bestaat nog groote lauwheid eu flauwheid omtrent deze gewichtige zaak. Wij zouden hoewel voor niemand weu- scheude onder te doen iu afkeer van het openbaar onderwijs dit onderricht toch niet zoo slecht willen maken als mogeljjk is; vooal niet met het oog op de leerlingen die het ontvangen. Het verheugt ons daarom, dat na korte bespreking het amendement Van Houten door den voorsteller zelf is ingetrokken. Het onderwerp paste niet gelijk door den Minister van Binnenlannsche Zaken ook werd aangevoerd in hel kader van dit wijzigingsontwerp. Het doel van de indieuing der wijzigiogswet was uit sluitend om een modus vivendi te zoeken tot beëindiging van deu politieken school strijd. Dit doel kan nu bij aanneming van het voorstel in zooverre bereikt geacht worden, dat ten minste aan een groot deel der rechtmatige grieven van de meerderheid des Volks tegemoet is gekomen. Doch andere punten, gelijk het hier besprokene en ook b. v. de quaestie van leerplicht, staan hiermede niet in direct verband, zoodat ze door den Minister en de anti liberale party zeer juist zoo veel mogeljjk buiteu behandeling zijn gelaten. Van harte hopen wij, dat de besprekingen, die deze week moeten eindigen, tot resultaat hebben, dat het ontwerp, waarover wij hier spraken, door eene overgroote meerderheid van ons Lagerhuis wordt aangenomen. Niettegenstaande het partiëel hier en daar hervatten van den arbeid duurt de groote strike te Londen nog voort. Verschei dene schepen verlaten de dokken om langs de steigers of werven, of midden op de de baas, terwijl dezelfde duivelsche glimlach van daar straks om zijne mondhoeken speelt. „Je kunt aan je kameraads zeggen, dat ik hunne ei.-chen volkomen billijk vond. Jullie arbeidsloo- nen zijn bepaald veel te laag. Ik heb gedacht dat ze minstens vjjftig procent hooger moeten worden. Verstaat ge goed! Ik bedoel, dat ieder van het fabrieksvolk minstens twaalf galden in zes dagen behoort te verdienen.// //Nu zal wel niemand van me vergen, dat ik me uitkleed ten pleiziere van een ander. Jullie zult dus mij niet kwaljjk nemen, als ik de fabriek aan een ander overdoe, die kans ziet van zijn verlies te leven. Jullie kunt aan je kameraads vertellen, dat de steenfabriek eerstdaags wordt verkocht „Is 't waar baas?" roept Krans met een erg bedrukt gelaat uit, „Pier Krans!// herneemt Stavels, maar de toon waarop hij het zegt klinkt heel anders dan daareven, //ik ben te oud geworden, maat, om flauwe praatjes te verkoopen. Ik wil u voor eens en voor altijd zeggen, dat ik genoeg heb van dat gezanik over verhooging van arbeidsloon en als éen van jullie allen ooit de brutaliteit heeft om daar nog eens mee aan te komen, dan ver koop ik de fabriek voor afbraak, en ik laat van den grond weiland maken. Hebben jullie mij begrepen! Dan ingerukt, marsck!" Opnieuw keert de baas den mannen den rug toe. Hij verdiept zich in de voor hem liggende papieren. //Laat maar; ze kunnen er wel uitkomen,// zegt oude Peter tot Grietje, die het onderhoud heeft bijgewoond en eene beweging maakt alsof rivier te worden beladen. Maar de eigeulyke dok-arbeiders willen nog niet, niet zoozeer om wat de leiders zeggen, als omdat zjj (Je mannen) werkelijk meer willen hebben. De leiders, of althans een hunner, was bjjua met de mannen in moeilijkheden ge komen, omdat hij zich in de conferentie met het verzoeuingscomité te toegeeflijk had getoond. Toen dezer dagen 30 mannen naar Fenchurchstreet-statiou wilden gaan om zich vandaar naar de dokken te begeven, moesten deze blacklegs, zooals de werkstakers hen noemen, door de politie krachtig worden beschermd. Pickets van werkstakers deden toen een formeelen aanval op het station, doch werden teruggeslagen, waarop zij joelende en schreeuwende in de nabijheid bleven. Kardinaal Manning heeft thans in eeue bijeenkomst met de directeuren der dokken voorgesteld, de verhooging van bet loon tot 6 pence per uur te doen ingaau deu 4 November, met welk voorstel het comité voor werkstaking had ingestemd. De direc teuren gaven echter ten antwoord, dat zg zich houden aan den datum van 1 Januari. De Standard verneemt uit Constantiuopel, dat de Engelsche Gezaut een ernstig ge sprek heeft gehad met den Sultan betreffende Armenië, waarin de eerstgenoemde aan deu Sultan verklaarde, dat verdere ver- waarloozing van de rechtmatige aan spraken der Armeniërs, de ernstigste ge volgen zoude kunnen hebben. Dit gesprek scheen op den Sultan een diepen indruk te maken. Hij beloofde eerlang eene irade uit te vaardigen, waarbij aan de Ministers wordt opgedragen, maatregelen te beramen om den toestand der Armeniërs te verbeteren. De Standard verneemt uit Geuève, dat met het bouwen vau gewichtige defensie- werkeu eeu aanvang is gemaakt nabij Fullisdorf, iu het kanton Basel, waar de Zwitsersche Regeeriug daartoe uitgestrekte landerijen heeft aangekocht. Het aantal candidaten voor de Fransche Kamer is met ruim honderd vermeerderd. Het cjjfer is thans 1458. In politieke kringen te Madrid wordt eene ministeriëele crisis tegemoet gezien. Men schrijft uit Rome: Een man stond voor de rechtbank, beschuldigd het Afrikaansche gezantschap te hebben belee- tligd en uitgefloten. Op de vraag naar zjjne middelen van bestaau, antwoordde hij, dat hg 2 lires trok per dag. »En waarvoor?* »Wel, meneer de rechter, om volk van Rome te spelen.* »Om volk van Rome te spelen?* »Dat is, om bjj de aankomst van zjj de voordeur voor de mannen wil gaan openen. „Die menschen kennen al die complimenten niet," voegt hjj er bij. „Kees en dokter Yentel staan buiten,// zegt Grietje, nu de afgevaardigden van het fabrieks volk, zonder meer éen woord te zeggen, het hui» verlaten en de voordeur voorzichtig achter zich hebben toegetrokken. „Dokter Ventel? Maar, meisje, rik weet niet dat er bjj ons iemand ziek is! Doé maar alsof je het niet merkt, Grietje! Die dokters zijn in staat, iemand eene visite aan te rekenen, als zjj vijf minuten op zjjne stoep hebben gestaan." Baas Stavels grinnikt. Hij heeft er toch pret van, dat bij die arme halzen met een kluitje in het riet heeft gestuurd. Wat zullen zij elkaar nu wel vertellen! De eene zal al banger zjjn dan de andere, dat de baas gevolg zal geven aan zjjne bedreiging. Zoo moet het wezen! Voor hem rillen moeten ze! Ze moeten beseffen, dat hjj ze allen kan dood drukken met éen kneep van zijne hand, precies als een kind doet met eene vlieg „Is het u ernst, oom, met het verkoopen van de fabriek?" vraagt Grietje, die haar werk op pakt, om met Kees te gaan wandelen. „Bemoei je maar met die zaken niet, meisje! 't Zou wat beter zijn, als Kees Dobbels dat ook had begrepen. Ik weet heel goed, wie de aan stoker is van dit standje, en je vrijer zal dat merken ook. Als je soms nog gaat wandelen met dien mooien kalen meneer, dan kan je hem uit mijn naam mededeelen, dat ik hem de volgende week de hypotheek zal laten opzeggen. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1