B I N N E N L A Nd! hooggeplaatste vreemde personen mp voor te doen als tot het Romeinsche volk behoo- rende, en toe te juichen of uit te flaiten wat men mij aanwijst. Dit antwoord heeft niet weinig den lach lust opgewekt en doen zien, van welke middelen de Regeering zich bedient om aan het publiek zand iu de oogen te strooien. Te Nizza verschijnt een dagblad 11 Pensiero di Nizza, bekend om zijne sepa ratistische teudenzen. Dit blad geeft in den laatsten tijd be langrijke berichten omtrent de versterkings- werken, door de Pransche Regeeriug on dernomen op de grenzen der Alpen. Eenige dezer berichten waren van dien aard, dat men zich afvroeg hoe het blad deze had kunnen verschaffen en of het verstandig was de openbaarmaking er van toe te laten. La France richt de vraag tot den Mi nister van Oorlog, of dergelijke schandalen mogen bestendigd worden. Langs de Noord-Atlantische kust heeft eergisteren een hevige storm gewoed. Bfl den ingang der Delawarebaai zijn 20 schepen vergaan. Rondom de haven van New-York heeft de storm veel schade aan gericht. Op Coney-Island liepen de groote hotels ernstig gevaar; de marine-spoorweg is vernield; de esplanades in het front der hotels zjjn er aanmerkelijk beschadigd. Op de telegraaflijnen langs de spoorwegen van New-York hadden storingen plaats. De communicatie met Atlantic-City en andere punten verder noordwaarts aan de kust van New-Yersy was gestremd en kon al leen plaats hebben per boot tusschen At- lantic-City en Homer-Point, hetgeen echter nog een waagstuk was. Volgens later be richt was er te Atlantic-City ook een he vige brand uitgebroken. Langs de kusten van New-Yersey en Coney-Island hebben verscheidene schip breuken plaats gehad. Er zijn 87 per sonen omgekomen. De ramp te Antwerpen. GEMENGDE BERICHTEN. Anti-socialistisch. De Heer Lokman sloeg gis teren den spijker weer ter dege op den kop in zjjn pleidooi ten gunste der schoolgeldheffing, waarvoor de liberale partij zoo huiverig is. //Wij wenschen", zeide de anti-revolutionnaire Afgevaardigde, //dat de anti-socialistische leer, dat de ouders zelf betalen voor het onderwjjs hunner kinderen, langzamerhand ingang vinde." Zeer juist is hier het streven der anti-liberalen geschetst. De staatszorg moet zich niet verder uitbreiden dan noodig is en vooral geldt dit voor de opleiding der kinderen. Het liberaal-socialistische systeem, dat de kin deren aan den Staat behooren en niet aan de ouders, moet zooveel mogelijk worden tegenge gaan. Het is een verderfelijk systeem, dat zijne toepassing vindt in het overdragen der zorg voor de opleiding der kinderen van de ouders op den Staat. Bewust of onbewust werken de liberalen ook op dit punt het socialisme, dat zij zeggen zoo zeer te verafschuwen, in de hand. Het beginsel, dat de Rechterzijde ten opzichte der schoolgeld heffing in de wet wil brengen, is zuiver anti socialistisch, zooals de Heer Lokman zeide en de Linkerzijde verklaarde, dat zij met dit beginsel in geen geval wil meegaan. Kan het duidelijker? (Centrum) Statistiek. Onze lui van verlichting heb ben nogal veel op met de statistiek. Daaruit weten zij allerlei gevolgtrekkingen te maken. De statistiek van 1887 wijst voor Pruisen aan 5898 zelfmoorden, en wel 4703 mannelijke en 1195 vrouwelijke, terwijl de vrouwelijke bevolking sterker is dan de mannelijke. Een feit is het, dat veel meer mannen dan vrouwen den godsdienst als ballast over boord hebben geworpen. Zou hieruit geene gevolgtrekking kunnen ge maakt worden, ten gunste van het aankweeken van godsdienstzin? (V. W.) Bij kon. besl. van 10 Sept. is tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedu rende de zitting, die zal aanvangen op den der den Dinsdag van Sept. 1889 benoemd Mr. A. Van Naamen Van Eemnes, lid dier Kamer, Het bestuur der Hollandsche Club te Ant werpen, dat tijdens de overstroomingen in Hol land, en vooral bij de verschrikkelijke ramp van Krakatau, van de Antwerpsche bevolking zulk eene hartelijke en krachtdadige medewerking on dervond, heeft zich in een //oproep aan het Nederlandsche volk// ter beschikking gesteld van zjjne landgenooten tot het in ontvangst nemen van gelden tot leniging van den nood in die stad. Bjjdragen zende men aan den voorzitter, S. Reynders Bisdom, Staadswaag 4, Antwerpen. In de jl. Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer is het amendement des Heeren De Beaufort c. s. op art. 46 der schoolwet, tot facultatieve schooldgeldheffing, met 51 tegen 42 stemmen verworpen en genoemd artikel, ver plichte schooldgeldheffing behelzende, met 72 tegen 21 stemmen aangenomen, nadat daarin door de Regeering wijzigingen waren gebracht, waardoor het voor de liberalen minder onaan nemelijk werd. In de gisteren gehouden zitting werd artikel 1 van de Onderwijswet aangenomen met 71 tegen 19 stemmen. De Heer Gleichman verklaarde namens vele liberalen, dat hun stem voor art. 1 niet insluit de instemming met de geheele wet. De Minister maakte nog deze wijzigingen, dat ook eene tweejarige werkzaamheid als kweekeling met de onderwijzersakte en aan inrichtingen voor gebrekkigen, voldoende is ter verkrijging van de hoofdakte en zal hij de beginselen der kennis van de vlakke lichamen in het onderwijspro gramma opnemen. Daarop had een uitvoerig debat plaats over art. 2 (art. 546ï's, subsidiëering van bizondere scholen), waarvan de slotsom was, dat het met 65 tegen 12 stemmen werd goedgekeurd, nadat een amendement van den Heer Van Delden c. s. eenigszins gewijzigd door een sub-amen dement van den Heer Vermeulen was aan genomen, waarbij de controle over het voldoen aan de voorwaarde van dit artikel aan Gedepu teerde Staten wort opgedragen. HEEMSTEDE, 18 Sept. Naar wij vernemen zal door het Rijk eene telephoongeleiding wor den aangelegd, uitgaande van het postkantoor alhier, door de Haarlemmermeer en eindigde aan het Rijks-telegraaf kantoor te Hoofddorp. Dooo deze verbinding wordt de gemeente Heem stede direct met het groote telegraafnet aange- gesloten. HAARLEMMERLIEDE en SPAARNWOUDE, 13 Sept. Als wethouders dezer gemeente zijn herkozen: de Heeren L. De Glopper en H. Th. Schweitz. Wij vernemen uit stGllige bron, zegt het Handelsblad van Antwerpendat Corvilain, vóar hij zijn gesticht op de gronden der stad Ant werpen oprichtte, eene schuur te Austruweel huur de en daar zijne kisten met kardoezen opsloeg. Het gemeentebestuur van het dorp te samen geroepen, heeft hem onmiddellijk doen heengaan. Toen heeft Corvilain van de stad gehuurd Ontelbaar ;is het aantal verhalen, die er over de handelwijze van net toeziende personeel in de fabriek Corvilain in omloop zijn. Dit perso neel is Relaas niet meer daar, om zich te ver antwoorden. Wij hebben officieren gesproken, die ons stel lig verzekerden, dat er wel degelijk dynamiet moet aanwezig zijn geweest. Is dit waar? En heeft de politie daar dan niets van gezien? Dan zou men bijna het ge rucht moeten gelooven, dat er verspreid is, na melijk dat de wakers de tijdstippen kenden waar op de politie komen moest. Dat op de verdachte kisten andere kardoezen gelegd werdeD, opdat de politie, wanneer zij iets in de hand nam, niet den waren inhoud der kisteo, maar den schijnbaren inhoud in handen kreeg. Men voegt er bij dat er een smidsoven in de fabriek stond. Een smidsoven en 'eene stoommachine in de onmiddellijke nabijheid van kruit en dynamiet? En dat te midden van honderd twintig tot hon derd vijftig menschen, die aan de tafel vastge houden stonden gelijk de paarden aan de krib. Ja, letterlijk vastgebonden. De vrouwen, die met een metalen voorwerp het kruit uit de kar doezen moesten halen, hadden voorschoten aan, die om den hals en de lendenen vastgebonden waren en aau den anderen kant aan de tafel waren vastgespijkerd, zoodat het de vrouwen onmogelijk was, in geval van een ongeluk, de vlucht te nemen. Volgens het zeggen van gewezen arbeidsters der fabriek was het werk daar zoo gevaarlijk, dat zij er allen met schrik naar toegingeu. Een persoon, die het werk voor de ontploffing ver laten had, vertelt het volgende: ln den smelt kroes, waarin de looden kogels geworpen wer den, hoorde men gedurig kleine ontploffingen, zoodat meuig werkman achteruit sprong en zelfs de fabriek verliet, denkende: Vandaag of mor gen gaan wij de lucht in! De stad Antwerpen heeft aan den Heer Cor vilain, per aaugeteekenden brief, gelast, binnen 24 uren zijue kardoezen buiten de omheining van de stad te voeren. Indien bij daaraan niet voldoet, zal de stad dit werk doen op de verantwoordelijkheid van den Heer Corvilain-zelven. Een werkman in het werkhuis-Coivilain stond aan den oven, in welken het schietkatoen werd vernietigd; hij stond daar op een der gevaar lijkste plaatsen van het geheele werkhuis. Die werkman werd eensklaps tot op 200 meters van de plaats waar hij stoud weggeslingerd; hij was bewusteloos en gekwetst, doch nu is bij bijna genezen. Volgens hem is de ontploffing daar, in de kamer waar hij zich bevond,niet gebeurd; maar zij zou hebben plaats gebad in het fictief entrepot. Deze werkman, Van Runckelen geheeten, is eeaigszins in het aangezicht gebrand en heeft een gat in het hoofd. De Heer B. G. Van der Hegge Zijnen, ge neesheer te 's Hage, die de geteisterde stad be zocht schrijft: //De ellende aldaar is onbeschrijfelijk; wat ik ia de gasthuizen zag, is hartverscheurend. Men moet het tooneel van de ramp zien, om zulks te gevoelen. En wie zal al die armen, die hunne kost winners en winsters verloren, die hunr.e woningen in puin zien, die levenslang verminkt en onge-. schikt voor arbeid blijven, schadeloos stellen P Dit zal de eerste maanden nog wel niet uitge wezen zijn. En toch, millioenen zijn er noodig Alleen de publieke liefdadigheid kan voorloopig eenigermate in den nood voorzieD.// In eene kleine Hongaarsche b a d- plaats had eeu der badgasten een klein aapje, dat de vreugde van alle aanwezige kinderen gedurende het seizoen was geweest. Het diertje werd natuurlijk zeer verwend en met allerlei lek kernijen volgestopt. Maar de aap is grillig van natuur. Toen een zesjarig meisje hem plaagde, sproDg hij haar op den schouder en beet haar in den hals en bracht het kind zulk eene wonde toe, dat het twee dagen later is overleden. Naar aanleiding van eene welge- lukte proef zal geheel de Londensche politie voor zien worden van laarzen met zolen van caoutchouc, zoodat misdadigers dan de dienaren der wet niet langer zullen kunnen hooren naderen. Eenmillionnairte Weenen, die onlangs overledin is, had in zja testament be paald, dat zijne kist en zijn graf gedurende een jaar met electrisch licht moesten verlicht worden. De erfgenaam kon hiervoor de toelating niet krijgen, en hij heeft de hiervoor vastgestelde som, 50,000 fr., aan liefdadige werken gebruikt. Ook in Engeland zijn te veel a d- vocaten en geneesheeren. „The Daily Telegraph// geeft aan de jonge doctoren zonder praktjk den gemoedelijken raad een handwerk te leeren en uit te oefenen. De koetsierskamer van eene her- bstg in Nordbausen was onlangs bet tooueel eener ongewone wraakneming. Aan het vertrek der voerlieden grenst eene danszaal en op dans avonden kwam het dikwerf voor, dat talrijke kinderwagens, gedurende het bal, in de koet sierskamer werden gelaten. De koetsiers beschouw den dit als eeu inbreuk op hunne richten en wreekten zich, door op zekeren avond de in de wagens slapende kinderen te verruilen. Men stelle zich den schrik der ouders voor, toen zij, tehuis gekomen, de ontdekking deden, dat in plaats van hun lieveling een vreemd kind in den wagen lag. Te Zaandam is een kindje over leden wegens het eten van vergiftige bessen van de bitterzoetstruik, welke het van zija broertje had ontvangen. Men heeft te Bruck proeven ge nomen met een nieuw rookloos buskruit. Bij de ontbranding veroorzaakte dit zulk een afschuwe- lijken stank, dat verscheidene officieren en min deren flauw vielen. Ook was de knal zeer hevig. Deze bezwaren daargelaten, was het overigens uitmuntend. Karei III, Vorst van Monaco, is den 10 dezer 's avonds overleden. Hij was in 1818 geboren, en volgde zjjö vader in 1856 in de regeeriDg over het landje op. Hij had allerlei titels: prius, hertog, graaf, baron, heer, grande van Spanje. De nomenclatuur vormt eene lijst van bijna dertig titels. Karei III was sedert eem'gen tijd bijna blind. Zijne voornaamste regeeringsdaad bestoud in het afschaffen van alle belastingen. Dien maat regel heeft hij in 1869 genomen. De thans tot de regeering gtroepen zoon van Karei III is in 1848 geboren. Hj heeft zich een naam gemaakt door zijne wetenschappelijke onderzoekingen van de fauna en flora der zee. Te Diffelen, gem. Ambt-Harden- berg, is Maandag de vrouw «an den landbou wer Schutte, terwijl zij alleen te huis was, voor over in het vuur gevallen. Toen de huisgenoo- ten in de keuken kwamen, was zij reeds be zweken. Een ambtenaar bad van een col- lega bij zijn dieustjubilé een gouden horloge gekregen. Op zekeren dag raakte hij in het ge drang zija horloge kwijt; of hij het verloren had, dan of men het hem had ontfutseld, wist hij niet. Eene advertentie in de bladen, waarbij hij den „eerlijkeu vinder" 10 gulden beloofde, bleef zonder gevolg. Toen klaagde hij zijn nood aan een zijner bekenden en deze beloofde hem te helpen. Den volgenden dag stond in ver schillende bladen het volgende te lezen: //300 gulden belooning voor dengene, die mijn gouden remontoir-horloge gevonden heeft; dit horloge heeft slechts voor mij, als een dierbaar familie stuk, zulk eene kooge waarde.,, Ouder de advertentie stond Daam en woon plaats van den vriend. Reeds den volgenden morgen ontving hij bezoek van een hem onbe kend persoon. U heeft eene belooning van f 300 beloofd aan dengene, die u uw horloge terng bezorgt, niet waar? Wel zeker, was het antwoord, op een toon VBn blijde verrassing. Hebt gij het ge vonden Ja wel, hier is het. De andere neemt het horloge aan en zegt na een oogeublik op teleurgestelden toon: Hoe jammer, dat is mj'n horloge niet; dit be hoort aan mijn vriend in de W. straat, die aan den eerlijken vinder eene belooning van f 10 toegezegd htefl; dit bedrag zal ik u terstond ter hand stellen; overigens moet ik u nog doen opmerken, dat de wet het houden van gevonden voorwerpen evengoed straft als diefstal. De vreemdeling keek op zijn neus, nam gauw de 10 gulden aan en verdween. Voor de betrekking van hoofd der school No. 1 (kostelooze en tusschenschool) te Purmerend hebben zich 169 en voor die van onderwijzer aan genoemde school 5 4 solli citanten aangemeld. Dat voor het geregeld eieren ieg- gen van de kippen een droog hoenderhok een eerste vereischte is, zal wel iedereen weten. Om nu in vochtige hokken hieraan tegemoet te ko men heeft men in den laatsten tijd met succes houtwol aangewend, die een zeer slechte warmte geleider is, en tevens door de harsachtige lucht, die zij van zich geeft, een middel tegen onge dierte is. Het is voldoende als men den vloer van het hoenderhok een halven voet hoog er mede bedekt. Edison, wien tal van bewijzen van hooge vereering te Parijs ten deel zja gevallen, heeft die stad verlaten en zich naar Duitschland begeven, waar bij eenige dagen denkt te blijven, om vervolgens naar Engeland te vertrekken en van daar naar Amerika terug te keeren. De directeur van het observato rium Lichtfield, te Ciintou (Ver. St.) de Heer Peters, heeft eene gerechtelijke vervolging inge steld tegen zijn vroegeren assistent Borsf, van wien hij een handschrift eischt met waarnemingen omtrent 35,000 standen van sterren en welks waarde door deskundigen op 12,000 dollars (f 30,000) wordt geschat. Hij beweert, dac dit werk zijn eigendom is, omdat Borst het iu zijne hoedanigheid van beambte aan het observatorium en gedurende zijne diensturen vervaardigde. Maar Borst houdt vol, dat hij nooit anders dan in zijn vrijen lijd er aan heeft gewerkt. Daarenbo ven hebben zijne beide zusters verreweg het grootste gedeelte van het werk samengesteld. De rechters hebben nog niets beslist in dit astronomisch geding. Dinsdag-avond is te Naaldwijk aan de Westlandsche stroomtram de machinist S. Wtijers, uit Loosduinen, zoodanig tusschen een wagen en de locomotief gekneld geraakt, dat hij den volgenden dag naar het gasthuis te 'a Gra- veuhage moest gevoerd worden. Er bestaat wei nig hoop op het behoud van zijn leven. De ingezonden ontwerpen voor een nationaal gedeukteeken te Berlijn ter eere van Keizer Wilhelm I zijn thans voor het pu bliek tentoongesteld. Er zijn er ongeveer 150, eu daaronder 45 waarbij de inzender een model in gips heeft geleverd de overige ontwerpen zijn in teekeuing aangegeven. Gelijk men zich zal herienereu, zijn als premiën uitgeloofd voor de baide beate ontwerpen eik 10,000 mark voor de vier daaraanvolgende elk 3000 mark. Het middel is gevonden, volgens een inwoner van Eastbourne, om te beletten dat een aangevaren schip zinkt. Hij bekleedt namelijk het eohip van binnen zoodanig met waterdicht zeildoek, dat men zooveel gaten in de kiel kan stooten als men last heeft, zonder het vaartuig in den grond te boren. Merkwaardige proeven zijn hiermede genomen. Eene modelboot, waarin eene denkbeeldige torpedo twee gaten had gestooteD, werd geruimen tijd onder water gehouden, zoodat het water cr in stroomde. Losgelaten rees da boot dadelijk naar de oppervlakte terwijl het water er zoo lang uitliep, totdat zelfs het beneden-dek geheel droog was. Festina lente! Te Naaldwijk vierde men Zondag feest ter eere van de 40jarige regeering van Z. M. den Koning, een feit, dat zooals men weet, reeds verleden jaar Mei werd herdacht. Op het internationaal congres van psychiaters, in Augustus te Parijs gehouden, heefi Dr. Semal uit Bergen belangrijke bizon- derheden mededeeld betreffende het aantal krank zinnigen ODder de gevangeuen, waaruit blijkt dat dit in werkelijkheid, althans iu de laatste 20 jaren in België, niet zoo groot is als wel eens wordt beweerd. Onder de 900,000 gevangenen van 18651885 in de Belgische gevangenissen opgesloten, kwa men slechts 517 gevallen van krankzinnigheid voor, dat is een cijfer zelfs lager dan voor de geheele bevolking. Dr. Semal meent dit te moe ten toeschrijven aan de hygiënische verhoudin gen en aan de alcohol-onthouding der gevan genen. Het cellulaire stelsel acht hij dus niet bizonder gevaarlek voor het ontstaan van krank zinnigheid. Het congres besloot de wenschelijkheid uit te spreken dat dit onderzoek breeder en zoo alge meen mogelijk zal worden voortgezet en dat de uitkomsten daarvan zullen gepubliceerd worden. Eene rechtbank voor den rechter. Dit merkwaardige schouwspel kan men te Riga zien, waar wegens overtreding van de wet op de ver vanging van het Duitsch door het Russisch de geheele rechtbank van eersten aanleg wordt vervolgd. Een stukadoor in een dorp te Northampton, een kalm en bedaard man, geheel onthouder en die don indruk maakte betore da gen gekend te hebben, maar wiens vrouw esnigen tjd geleden, door armoede gedreveD, zelfmoord hteft gepleegd, las dezer dagen iu een dagblad dat eeu predikant te Sydney overleden was, na latende zestien millioen achtmaal honderd duizend gulden aan een man in Engeland, Pearce ge naamd. //Dat ben ik" riep de stukadoor uit „hij was myn oom.// Binnen twee dagen vertrekt de gelukkige erfgenaam naar Australië om zijn schat in ontvangst te nemen. Bij het toewijzen van het vonnis aan zekeren Verw«ajen, wegens diefstal van me dailles aan de firma Krtdage bekoorende, sprak het O. M. den wensch uit dat de politie wat meer het oog moest houden op de plaatsen, waar edele metalen werden gesmolten. Naar aanleiding daar tan schrijft de Heer Schone, in wiens werkplaats de medailles zijn gesmolten, het volgende //De werkplaatsen, waar men voorwerpen van edel metaal tot baren kan versmelten, zj'n te Amsterdam en daar builen, slechts zeer enkele in getal en aan de politie geheel bekend. Deed men nu niet verstandig, indien men bij diefstal van gouden cf zilveren voorwerpen, onmiddellijk een rechercheur naar de weinige werkplaatsen zond, om behoorlijk, tijdig vooraf te waarschu wen Doch aldus is, althans zoolang ik aan het hoofd mijner zaak sta, nog nimmer gehandeld, „Doch dat de politie niet altijd met het noo- dige beleid haar taak verricht, is ook in deze zaak bewezen. Tijdens de instructie heeft de ge tuige Heidoorn aan mijn broeder H. Schone en aan mijn bediende Weissenriich in de wacht kamer der gevangenis verhaald, hoe den 19den Juni Verwaaj'en bj hem is gekomen en hem in zijn //schunnig// gewaad de medailles te koop heeft aangeboden, welker bezit in zulke handen hem bevreemude. Hij sloeg den koop af, snelde naar het politiebureau aan de Oudebrugsteeg em zijne booze vermoedens mede te deelen en werd daar afgewezen met het bescheid, dat de taalt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2