i j NI EU WE No. 1442. Vrij dag 20 September 1889. 14de Jaargang. Verblijdende feiten. BU1TENL A N 1). De vrek van IJdoorn. NSCI ABONNBMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor HaariemO,8o Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjnderlyke Nummers0,03 Dit blad verschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUBEAU: St. Janstraat Haarlem. AGITK MA NON AGITATE PBIJS DBB ADVEBTBNTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie A Contant Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vrjjdag- avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KÜPPER8 LAUREÏ. Het Wiener Vaterland bevatte onlangs een brief uit Engeland, waarin eenige me- dedeeliugen worden gegeven omtrent eene katholieke processie, welke had plaats ge had te Manchester, eene der grootste uij- verheidssteden van Engeland. Bij dien brief was een nummer gevoegd van den Manchester Guardian't welk eene beschrij ving inhield van die verheven plechtigheid. Wjj kunnen niet ualateu het een en ander uit dit artikel mede te deeleu, vermits het een treffend voorbeeld is, hoe in het pro- testautsche Engeland van den kant der liberale pers eD van het publiek kerkelijke en speciaal katholieke aangelegenheden be handeld worden om het contrast te toonen met de liberale couranten en met de toe standen in ons vaderland en elders. De Manchester Guardian schrijft: Giste ren-morgen had de processie plaats van de kinderen dar Roomsch-Katbolieke scholen van Manchester eu Salford. Het weer was gunstig, ofschoon de hemel bewolkt was, viel er geeu regen; af eu toe glinsterde de zon door de donkere wolken. De processie leverde een heerlijk schouwspel op. Prach tige vanen bewogen zich in de morgenkoelte tusschen de rijen van jonge meisjes, een voudig doch vol effect uitgedost. Het fee- heel werd geperfectioneerd door de vele bloemen, welke iedereen in de handen droeg. Meisjes in witte kleeren, met blauwe sjerpen omgord en voorzien van dunne Bluiers, droegen de schoonste bouquetteu. De rozen en viooltjes en alle overige bloe men van deze maand, gaven aan de straten van onze stad, de frischheid van het laud. Toen de stoet te 10 uur geheel en al was samengesteld bood hij een beeld aan van niet gewone schoonheid. Ontelbare bauieren, groot en klein, prijkten in den stoet. De levendigheid en verscheidenheid der kleu renpracht was opmerkenswaardig in de hoogste mate. Men zag er Christusbeelden, die wonderschoon waren uitgevoerd en elke school droeg het beeld van haar bescherm heilige. Eene vaan van bizoudere pracht was die van de Holy name church (kerk van den H. Naam). Hoe schoon echter ook de vanen en zinnebeelden waren, de kin deren, die in Albert square vergaderd wa- roD, boden ons een veel aantrekkelijker beeld. Toen allen en alles in den square bjjeen waren, intoneerden de vier muziekkorpsen het lied: The faith of our lathers (het ge loof onzer vaderen), de kindereu zongen van tijd tot tijd mede en de Bisschop van Salford gaf onder eene algemeene stilte, van de trappen van het raadhuis, met uit gestrekte armen, den zegen. Nu trok de FE U1LLE T ON. 13) {Vervolg) „Daar moet ik nu toch om lachen," zegt Grietje. //Ik. zie in mijne verbeelding Kees en mij daar komen aangesjouwd met eene piauino! Ik denk, dat wij den eersten tijd meer zullen hebben aan een petroleum-kooktoestel. Ik heb u toch ons plan bekend gemaakt om naar Amerika te gaan, zoodra wij getrouwd zijn?..... „Naar Amerika? Neen, daar weet ik niets van. En wat ga je in Amerika doen, als ik vragen mag? n't Zelfde wat zooveel anderen doen; ons ge luk beproeven, niet waar, Kees?" Kees is min of meer met die vraag verlegen. Hij heeft over dat plan nagedacht. Als er, na de aflossing vr.n de hypotheek, zooveel van den ver koop van het land overschiet, dat zij de reis naar Amerika als kajuits-passagiers kunnen ma ken en nog wat overhouden om behoorlijk van te leven, zoolang zij daar ginds nog geen mid del van bestaan hebben gevonden ja, dan zou het te wagen zijn. Grietje heeft moed geDoeg, om het ook met minder te ondernemen, maar zjj beseft niet hoe «Uendig zulk eene reis eu zulk een beginnen stoet door de meest bezochte straten, welke met duizeuden menschen waren gevuld, die nu eens de kinderen, dan weder den een of anderen banier met luide toejuichingen begroetten. Dit zijn de woorden van den Manchester Guardian. Het blad voegt er nog een ge detailleerd programma bij, waaraan wij out- leenen, dat 15,650 kinderen en talrijke vereeuigiugen aan de processie deelnamen. De bovenvermelde brief vermeldt der vol- ledigheidswille nog eenige bizonderheden omtrent de plechtigheid en deelt o. a. Mede, dat de Burgemeester eene verordening had uitgevaardigd, waarin gelast werd, dat in de groote handelsstad eu juist in de voor naamste straten, gedurende de processie geeu tramwagens of omnibussen mochten rijden. Uitgezonderd waren in deze veror dening de postwagens, doch ook deze ston den onder toezicht der politie, die deze rijtuigen slechts dan door de processie He ten kruisen, wanneer er eene afdeeliug ge heel en al was voorbij getrokken. Deze ommegang, die de Scliool-procession wordt geheeten, ia inderdaad eene glansrijke ma nifestatie van het Katholicisme geworden. In de Salzburger Kirchenzeitung lazen we onlangs het volgende: ^Tegenover de be- leedigingen, die de_ liberale pers van België, bij gelegenheid van de groote processie in Juni gehouden, den Katholieken naar het hoofd werden geslingerd, is het ons hoogst aangenaam te kunnen berichten, hoe de Shah van Perzië, een niet-Christeu, zich gedragen heeft tijdens de H. Sacraments processie te Antwerpen gehouden. De Vorst stond aan de zijde van Baron Osy, Gou verneur van Antwerpen, op het balkon van het koninklijk paleis, toeu de proces sie voorbijtrok. Terwijl nu de liberale pers ous deze plechtigheid op de verachtelijkste, doch niet op geestige wjjze als eene»kod dige maskerade* schetst »koddiger dan eene pelgrimsreis naar Mekka* en net daarby betreurt, dat het liberale Ministerie te zijner tijd verzuimd heeft tenminste de militairen van de deelneming aan zulk eene verhevene plechtigheid te ontslaan, zien we dat de Shah met de meeste belangstelling den ommegung gadeslaat. »Houdt men zulk eene schooue processie in het gausche land? Wordt zij slechts eenmaal in het jaar ge houden? Is het eene processie ter eere van de H. Maria?« Met deze en dergelijke vra gen werd de Gouverneur bestormd. Nu eens zijn het de zachte tonen der muziek, die den Vorst in verrukking brengen, dan we der de in den glans der zon schitterende kleureu der talrjjke vanen, want herbaalde malen riep de Shab: »hoe schoon is deze muziek, hoe verrukkelijk is het kleurenspel is voor menschen, die aan iets beters gewend zjjn dan in het ruim van een landverhuizers schip eene week of drie, vier, te moeten leven. In de laatste dagen heeft Kees zich herhaaldelijk de vraag gesteld, of hij dit offer van Grietje mag aannemen. //Ik vrees,// zegt Kees, //dat de verkoop niet genoeg zal opbrengen //Wie weet of uw oom zijne toestemming nog niet geeftl// Dokters-juffrouw zegt het, meer om den jon gelieden een hart ouder den riem te steken, dan wel omdat zij voor zich aan de mogelijkheid van Stavels' bekeering gelooft. //U kent mijn oom niet zooals ik hem ken," meent Grietje. „Neen, daar heb je geljjk in. Ik ben op die nadere kennismaking ook volstrekt niet gesteld. Het is eene vreemde bepaling in dat testament van uwe tante. Als ik iets in de Regeering te zeggen had, dan zou het bij de wet verboden zjjn, zulke malle testamentaire bepalingen te maken „Tante heeft het misschien met eene goede bedoeling gedaan," meent Grietje. Het gesprek komt zoo van het eene op het andere. Dokter Ventel had gezegd, dadelijk terug te zullen komen. „Ik begrijp niet waar hjj bljjft," zegt dokters juffrouw. Grietje en Kees staan juist gereed om heen te gaan, als dokter Ventel binnentreedt. der vanen Wij willen het gevraagd heb ben, zou de roodo vlag, het gebrul der op roerige socialisten eu studenten of de tonen der Marseillaise met den uitroep: weg met de tnouarchie!« een tooneel, dat by de libe rale pers oneindig hooger schijnt te zjjn aangeschreven, dan het openbaar gebed op straat, hem meer en beter hebbeu gesticht? Zou de Shah integendeel niet in de hoogste mate verwonderd zijn geweest, dat zulke schandalen niet op Perzische wijze werden gestraft? Wjj hooren hem verder den Gou verneur vragen, terwijl hij met den vinger wijst naar eene zekere groep in de proces sie: »Niet waar, die heereu daar ginds zijn zeker respectabele lieden?»Zeer zeker antwoordde de Gouverneur, 't ziju meest groote kooplieden uit onze stad, adellijken en Afgevaardigden. »Hoe schoon, hoe schoon,sprak de Shah. Hoe dikwijls is het niet gebeurd, dat onze tegeustauders het vail der straten naar de processie wier pen en voor deze plechtigheden niets dan luffen spot veil hadden. Toen het teeken voor den zegeu werd gegeveu en duizeuden nederknielden, salu eerde de Shah op militaire wijze. Wij weten zeer goed, dat de oostersche monarch dezen groet niet uit een geloofs beginsel heeft gebracht; hij deed het als Vorst, als een beschaafd man, om aan de godsdienstige plechtigheid, aan het geloof van een gansch volk zjjn eerbied te bewjj- zeu. Wjj vergen van onze tegenstanders dan ook geeu geloof, wij verlangen van hen slechts datgene, wat men van be schaafde mannen eischen kan, namelijk, dat zij onze godsdienstige overtuigiugeu, ons geloof, onze plechtigheden niet met het vuil eener profane, eerlooze pers zul len bezoedelen. Aau het euvel der ontzetteudste profa natie gaat het »denkend deel* der natie, helaas! maar al te vaak, verschrikkelijk mank. De onlangs opgerich te Nederlandsche werk- liedeu-vereenigiug ia te Brussel in de Porte Verte* plechtig geopend. DeZeereerw.Hoog- gel.Heer Dr.Schaepman hield eene warm toe gejuichte redevoering. Na eenige beschou wingen over de zegeningen van den arbeid en het doel dezer vereeniging zei de ge vierde spreker o. a.: »Ik sprak tot dusverre over het doel der vereeuigiug. Een woord zij mij gegund over de plichten van den Nederlaudschen werkman. Hij streve er naar in de eerste plaats den Nederland- schen naam eer aan te doen. Laat ons streven naar eerlijk loon, laat ons den ar beid beschouwen als een heiligen en heer- „Je bent zeker ergens opgehouden?" vraagt dokters-juffrouw. //Dat ben ik juist! Er is een leelijfc ongeluk gebeurd met de tram. De conducteur is onder den achtersten wagen geraakt. De man leeft nog, maar ik heb niet veel hoop kunnen geven." Het treurige nieuwtje had reeds de ronde door het dorp gedaan, althans Kees en Grietje ontmoeten op hunne wandeling naar huis ver schillende groepjes van menschen, die het geval bespreken. Het anders zoo kalme IJdoorn werd thans om zoo te zeggen in rep en roer gebracht door eene opeenvolging van belangwekkende gebeurtenissen. De zaak der fabrieksarbeiders en de wijze waar op hun verzoek om loonsverkooging door baas Stavels was afgewezen, werden allereerst druk besproken, en zeer verschillend beoordeeld. Nog verkeerdt-n vele gemoederen deswege in een staat van opgewondenheid, en ziet, daar ver spreidt zich de mare van het ongelnk met de tram. Straks echter wordt zoowel het eene als het andere naar den achtergrond gedrongen door het gerucht dat oude Peter de hypotheek aan Kees Dobbels heeft doen opzeggen. Dokter Ven- tel's heldhaftige poging heeft evenmin iets uit gewerkt als Grietje's bede. Baas Stavels wil van uitstellen niet weten. Als maar eerst Kees Dobbels' bezittingen zijn verkocht, en deze gedwongen is naar een ander middel van bestaan uit te zien, dan, zoo redeueert de hardvochtige vrek, lijken plicht, laat ons steeds de gezworen vijanden zijn van wanorde». De Eerwaar de Heer Kapelaan Van Winkel dankte Dr Schaepman voor diens rede. Bij het bezoek aan de verschillende lokalen werden dronken uitgebracht op onzen Koning, den Belgischen Vorst, op den Belgischen Ge zant en Dr. Schaepman. Het Pruisische Episcopaat heeft aan Z.H.den Paus en Z.M. den Keizer een memo randum gezonden, om wijziging der nog bestaande anti-kerkelijke wetten te vragen. Het memorandum eischt verder de terug gave der gelden op de traktementen der Geesteljjken, ingehouden tijdens den Cul- turkampf. Het aantal candidaten voor de Fran- sche Kamer heeft thans het cyfer bereikt van 1756; dat is gemiddeld ruim drie candidaten voor eiken zetel. Boulanger heeft een nieuw manifest uit gevaardigd aan de kiezers. Hy verzoekt hun alleen in het tweede district van het ar rondissement te Parijs, waar hy zich can- didaat gesteld beeft, op hem te stemmen. Dinsdag-voormiddag heeft er in de Londeusche dokken eene ernstige muiterij plaats gehad, tengevolge van ongenoegen tusschen de oude dokwerkers en degenen, die tijdens de werkstaking waren aange nomen. Deze laatsten klaagden over be dreigingen, waarbij zij waren blootgesteld aan mishandeling. De oude dokwerkers be schuldigden de dokbesturen van kwade trouw, gebleken door bevoorrechting der nieuwelingen. Burns herhaalde nadrukke lijk deze beschuldiging, die Maandag avond in de groote bijeenkomst was uit gesproken, ouder verklaring dat de dok- bestuurc'ers laaghartig en arglistig hunne plechtige beloften poogden te ontduiken. Hij waarschuwde hen, dat de werkstaking iu nog ruimer omvang zou uitbreken, wanneer zjj hunne tactiek niet wijzigden, en verzekerde dat de oude dokwerkers nooit gemeenschappelijk zuilen willen ar beiden met degenen, die tijdens de werksta king zijn aangeworven. Die woorden von den luide toejuiching. Bij het oproer wer den ongeveer vijftien dokwerkers gewond. Slechts aan eene sterke politiemacht mocht het gelukken, ernstige ongeregeldheden te voorkomen eu de vechtenden te scheiden. De inspecteurs der dokken hebben 150 oproermakers doen wegjagen, onder ver klaring dat zij niet behoefden terug te ko men, want dat zij toch nooit weer iu dienst zouden worden genomen. Vijftienhonderd arbeiders hebben in de Albert-dokken weder het werk gestaakt, Het beet dat anderen dit voorbeeld zullen volgen. StamboulofF heeft in een gesprek zal het wel uit zijn met Grietje's huwelijks plan nee. De dag der verkooping breekt aan, maar de kooplust bljjkt zoo gering te wezen, dat de hy potheek niets eens door de opbrengst is te dek ken. Grietje's stille hoop, dat er genoeg mocht overblijven voor de reis naar Amerika, vervliegt in rook. Het scheen of alles samenspande om Grietje's verdriet te verergeren. Oom Peter is slechter te spreken dan ooit. Eerstens kwelt hem de jicht, ten andere maakt de gedachte hem woedend, dat de waarde van het land als met den dag vermindert. Voor iemand als hij, die in het bezit van zooveel mogelijk en meer land zijn grootste geluk stelt, en die daarbij door ziju afgezonderd, eenzelvig leven slecht op de hoogte is van wat er omgaat iu de buitenwe reld, is dit verschjjnsel dubbel ergerlijk. Meer echter dan het skchte humeur van haar oom, kwelt Grietje de gedachte aan hetgeen Kees nu moet beginnen. Zij zou wel altijd bjj hem willen zijn, om hem moed in te spreken en samen te overleggen. Intusschen maakt zjj z'ch te zijnen aanzien noodeloos ongerust. Zoo lang er hoop bestond dat baas Stavels hem zou sparen, heeft Kees bij den dag geleefd, weifelend en on eker wat hij zou aanvangen. Sinds is die hoop van uur tot uur kleiner geworden, en meer nog sedert de beslissende slag is gevallen, heeft er in den gemoedstoestand van Kees een geheele ommekeer plaats gegrepen. {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1