BIINiNËINLAiVD. met den Tutkschen commissaris te Sofia verklaard, dat wanneer Servië bleef voort gaan met zich te wapenen, Bulgarije zijne troepen zou mobiliseeren. Daarop heelt de Porte door haren commissaris doen ver klaren, dat zij zoodanige mobilisatie zoude moeten beschouwen als eeue aanvallende beweging tegeuover Turkije. In antwoord hierop "heeft Stamboaloff gevraagd, of Bul garije, bij een aanval van buiten, zou kun nen rekenen op bescherming door Turksche wapenen. Hierop heeft de Porte een be vestigend antwoord gegeven. //Ge zijt mo wat al te phantastisch in uwe prij zen. Verleden week heb ik bij je gegeten voor 15 franks 75, hier heb ik de rekening nog, en vandaag breng je me voor precies hetzelfde 18 franks 25 iu tekening. Hoezit dat?// Tanner de Commissaris-Generaal voor de pensioenen, in de Ver. Staten is door President Harrison outslageu. Hij schonk zelfs pensioenen aau lieden, die eigenlijk nooit hadden gediend! zoodat de schatkist een gevoelig nadeel ondergiug. De Vereeuigde Staten hebben thans niet minder dan 400.000 gepensionneerden, die te zamen 140 millioen gulden uit de Staats kas ontvangen. Die cjjfers zijn zeer welsprekend. Pen- sioenverleening is in de Unie geworden een zeer verderfelijk stembus-middel. President Harrison, die een vriend van Tanner is, zal dezen niet dan noode uit zijne functie hebben outslageu. De noodzakelijkheid vorderde dien maatre gel echter. De republikeinen de liberalen vragen altjjd om belooniug hunner diensten. Met gouden ketenen van gezag moeten zjj aan het Staatsgezag wor den gesnoerd. Gelukkig dat de Staatskas der Vereenigde Staten, als gevolg van de hooge tarief rechten, gevuld genoeg is om tegen den bewusten pensioen-aanval bestand te we zen. Het baat toch nietDeze klacht hoort men vaak door Katholieken aanheffen, als eenige malen afwijzend beschikt wordt over hunne rechtmati ge en billijke vorderingen. Hier tegenover staat: De aanhouder wint. In Duitschland, onder ande ren in Baden, waar de Katholieken steeds wer den achtergesteld, hebben de aanhoudende klach ten, de herhaalde vorderingen om rechtsgelijk heid eindelijk een begin ten goede uitgewerkt. De onbillijke en onrechtmatige handeling der Regeering ten opzichte der Katholieken, der echte en oprechte wel te verstaan, die ruiterlijk voor hunne zaak durven uitkomen, en niet slechts voor deu vorm katholiek zijn, om achter den rug met de vijanden der Kerk te heulen en gemeene zaak te maken, werden op de 35e algemeene Katholieken-vergadering te Freiburg ten aanhoore van duizenden statistisch bewezen. Op deze on billijkheden, deze rechtsongeljjkheden werd door de bladen herhaaldelijk gewezen, en nog houdt men niet op, daarop te wijzen. Eindelijk is men zoover gekomen, dat de Re geering toegeeft in een belangrijk punt. Tot hieraan werd op de getuigschriften het onderwijs in den godsdienst gelijk gesteld met gymnastiek en teekenen. Thans is het anders. Het onderwijs in den godsdienst wordt nu als hoofdvak be schouwd. Dit is van het grootste belang voor den gods dienst. Immers, wie zijn godsdienst niet kent, kan or niet van houden. Onbekend maakt onbe mind. En als de Regeering en de leeraren den gods dienst als nevenzaak betrachten, hoe wil men dan, dat de leerlingen achting voor den gods dienst hebben? VW.) De Standaard wraakt het niet, dat Minister Mackay vèr is gegaan, daar de redactie van het artikel betreffende het schoolgeld in de nieuwe onderwijswet in elk geval verbeterd is en de helft der liberalen mede is gegaan. Toch vindt het blad het ergerlijk, dat men ter wille van de liberalen genoodzaakt was een schoolgeld van vyf cent in de week als minimum in de wet te schrijven voor een land zoo rijk als Nederland. //Vyf cent in de week nog niet," zegt het blad. „Want op elk kwartaal betaalt men dan éene week niets. //Minder dan vijf cents. „En let wel vijf cents met dien verstande, dat lo. de bedeelden en armen ook hiervan ont slagen zijn; 2o. dat de minvermogenden slechts pro rato betalen; en 3o. dat twee kinderen van éen huisgezin er nog onder schuiven. Denk u nu dat Mr. Van Houten Minister wierd en in Amsterdam mannen naar zyn hart in den Raad had, dan kunt ge het beleven, dat de helft der ouders hier niets betaalde, de kleine burger éen cent in de week, een welge steld winkelier twee en een halve cent, en de rijke heeren van de grachten nog iets minder dan een stuivertje. //En zelfs nu klagen ze nog steen en been, alsof ze de mishandelde onschuld waren. //Zeventien liberale heeren vinden zelfs dat stuivertje als minimaal-maximum nog te kras.// De nieuwe zitting der Staten-Generaal werd jl. Dinsdag door de gezamenlijke Ministers, na mens Z. M. den Koning, met eene rede, uitge sproken door den Minister van Binnenlandsche Zaken, den Heer Mackay, geopend. De openingsrede was rijk van inhoud en be loften. Het Ministerie hoopt de grensregeling met Frankrijk in Suriname en die met Engeland op Borneo tot een goed einde te brengen. "Voorts wachten ons behalve de aanhangige wets ontwerpen dito's tot herziening der wetten op de Consulaatrechten en tot voorziening tegen be smettelijke ziekten. Wijders ontwerpen betreffende het faillisse ment en de surseance van betaling, het militaire strafrecht en een reglement op de krijgstucht; dan een paar financiëele wetten. Nog verder zal de verplichte krijgsdienst en de staat van oorlog en beleg aan de orde komen, terwijl ook bij de posterijen groote veranderingen op til zijn. En bij dit alles zal de arbeidsquaestie in den vorm van regeling der pensioenen voor werklieden in geval van verminking bij 's lands werken niet worden vergeten. Het spoorwezen zal insgelijks groote verande ringen ondergaan. Ten slotte, doet het feit, dat wij groote ver liezen leden in de jongste schermutselingen met de Atjehers, de Regeering hier te lande niet wanhopen aan eene vreedzame oplossing. Voorts belooft de Regeering dat zij Suriname uit den staat van verval zal opbeuren. Vol hoop en moed zullen we den arbeid van het wetgevend lichaam in het nieuwe zittingjaar te gemoet zien. De krachtige werkzaamheid van het tegenwoordig Ministerie is bekend; zal het Ka binet als tot dusver zijne beloften gestand doen, dan zal het nog veel tot nut en heil van Vorst en Vaderland tot stand brengen. De beide Kamers der Staten-Generaal hebben bijna onmiddellijk na het uitspreken der openings rede, hare werkzaamheden hervat. In de Eerste Kamer aanvaardde de Heer Van Naamen van Eemmes het Voorzitterschap met een woord van oprechte hulde, gebracht aan de nagedachtenis van den waardigen overleden President. De nestor van de Tweede Kamer, de grjjze, doch steeds met jeugdig vuur bezielde Generaal Van der Schrieck, wees op zijne eigenaardige kernachtige wijze op de gewichtige werkzaam heden, welke de Kamer wachten en sprak daar bij het vertrouwen uit, dat 's Lands zaken steeds met de grootste onpartijdigheid zullen worden behartigd: een wensch die zeker bij het tegen woordig Ministerie en bij de tegenwoordige meerderheid op den voorgrond staat, gelijk tot dusver reeds in verschillende opzichten is ge bleken. De geheele natie stemt ook zeker volkomen in met de bede, door den Heer Van der Schrieck uitgesproken, dat het den Algoede behagen moge onzen geëerbiedigden Koning nog vele regeeringsjaren te schenken tot heil des Lands en van het dierbaar Vorstenhuis. De candidatenlijst voor het voorzitterschap heeft geene verandering ondergaan. Ook nu weder staat de Heer Beelaerts van Blokland als eerste op de lijst, met de Heeren Van der Schrieck en E. Cremers als vice-presidenten. Na de samenstellingen, der afdeelingen werden door deze hare voorzitters en onder-voorzitters gekozen, waarmede Dinsdag de werkzaamheden waren geëindigd Reeds heden (Donderdag) zal de Minister van Financiën op de gebruikelijke wijze met eene financiëele rede de Staatsbegrooting voor 1890 aanbieden. De beraadslagingen over het onderwijs-ont- werp, die in de vorige zitting der Tweede Kamer niet zijn ten einde gebracht, zullen vermoede lijk in de volgende week, te beginnen met Dinsdag 24 September, worden voortgezet. De Tweede Kamer zal ze weder opvatten, daar waar zjj Vrijdag zijn blijven steken, bij art. 3 van het ontwerp, waar de examengelden worden geregeld. Dan komen nog de overgangsbepalin gen waarop een groot aantal amendementen zij n voorgedragen Voor de verkiezing van een lid der Pro vinciale Staten van Zuid-Holland zijn in het hoofdkiesdistrict Alfeu (aantal kiezers 3073) uitgebracht 1984 geldige stemmen. Gekozen is de Heer N. D. Ketnink (anti-rev.), met 1538 stemmen. De Heeren A. Oosthoek (lib.) en H. Lecoultre (lib.) verkregen respectievelijk 364 en 77 stemmen. ZANDVOORT, 18 Sept. Het vertrek van Hare K.K. Hoogheid de Aartshertogin Stephanie, wed. van den Aartshertog Rudolf van Oostenrijk, uit deze badplaats is bepaald op Zaterdag 21 dezer, voormiddag negen uren. Hare K.K. Hoogheid heeft van 24 Juli jl. af hier vertoefd. GEMENGDE BERICHTEN Generaal Legitime, verdreven President der neger-Republiek Haïti, is te Pa rijs aangekomen, waar hy vooreerst blijft. Eene zonderlinge weddingschap verwekte voor eenige dagen in het park te Ant werpen een grooten oploop van volk. Twee han delaren in rijwielen hadden nl. gewed, wie ia den kortsten tijd het tweewielrijdeo kon leeren, en om dit uit te maken zou iedere hunner drie straatjongens met het rijwiel vertrouwd maken. Het bleek, dat lVs uur voldoende was om dit doel te bereiken. Had men in plaats van éen drie rijwielen mogen gebruiken, dan zou men in ruim 30 minuten zijn geslaagd. De winner liet nl. zijne leerlingen eerst een minuut of 5 met het rijwiel zoo hard mogelijk loopen, toen een tiental minuten zich oefenen om zich op den op stap staande, te houden, terwijl het rjjwiel in gang was gebracht, totdat het voertuig vanzelf omviel, en zette ze daarna eerst op het zadel en liet ze wegrijden. Tot groote verwondering van de talrijke toe schouwers gelukte deze nieuwe wijze van onder richt volkomen, terwijl zijn mededinger na een drietal uren van zware inspanning volgeDS de oude wjjze nog nitt met zijne taak gereed was. Door een Elburger visscher is een vrij groot hert gevangen, dat al zwemmende in de Zuiderzee werd aangetroffen. Aanstaanden V r jj d a g zal de Hol- landeche IJzeren Spoorwegmaatschappij haar 50- jarig bestaan herdenken. Naar wij vernemen be staat bij de directie het plan, san alle ambte naren en beambten te dier gelegenheid eenb feestgave toe te kennen, waarbij o. a. zullen be- hooren een gedenkpenning en een populaire ge schreven overzicht van de geschiedenis der Maat schappij. In de kraan der waterleiding aan het station der Holl. Spoorwegmaatschappij te Amsterdam is, naar ons medegedeeld wordt, een goudvischje gavondep, dat de lengte bad van 10 c. M. Het diertje leeft nog.j Te Maasbracht is Zondag het 4- jarig dochtertje van den winkelier W, S. in een pot kokend water gevallen en aan de beko men wonden overleden. Aanbevelingen. Een heer zocht eens een jongen voor zijne zaak. Ongeveer vijftig in getal kwamen zich aanmelden. Uit die allen koos hij er na korten tijd éen en zond de anderen terug. „Ik zou wel e.ns willen weten,zeide een vriend, „op welken grond gij dezen jongen geko zen hebt; bij had geene enkele aanbeveling bij zich.,, „Gij dwaalt,,, hernam de aangesprokene: „hij had eene groote menigte aanbevelingen: Hij veegde zijne voeten af, toen hij binnen kwam, en deed de deur achter zich dieht, een be wijs, dat hij wist wat fatsoenlijk en betamend is. //Hij liet terstond zijn stoel over aan dien lam men, ouden man, een teeken, dat hij vriendelijk en oplettend was. Hij t am zijne pet af, toen hij inkwam, en beantwoordde mijne vragen res en eerbiedig, een bewijs, dat hij beleefd was. „Hij nam het boek van den grond, dat ik met opzet daar gelegd had, en legde het op tafel, terwijl de anderen er over heen stapten of het ter zijde schopten, en zoo toonde bij, dat hij zorgvuldig was. „Hij wachtte kalm zijne beurt, in plaats van de anderen weg te dringen; daaruit bleek, dat hij bescheiden was. //Toen ik met hem sprak, bemerkte ik, dat zijne kleederen geborsteld, zyn haar gekamd en zijne tanden wit als melk waren. Toen hij zijn naam schreef, had hij reine handen. „Noemt gij dit geene aanbevelingsbrieven? Ik doe het; en wat ik van een jongen in enkele minuten door het gebruik mijner oogen kan te weten komen, is mij meer waard, dan alle fraaie brieven, welke hij mij brengen kan.". Vaders en moedersl leest dit opmerkzaam, want dit verhaal bevat voor u belangrijke wen ken bij de opvoeding uwer zonen. Naar menuitNieu w-Y o r k meldt is Zondag zekere Campbell in eene kurken buis veilig de kolken beneden de Niagara-watervallen overgezwommen. Uit Breda wordt gemeld: Zondag speelden een paar knapen met een paar losse patronen, die zij op een veld hadden gevonden. Terwijl de eeoe de patroon in de hand hield en de andere met een spijker er op sloeg, ontploften zij, waardoor eerstgenoemde de duim van de eene haud werd verbrijzeld, terwijl twee vingers van de andere haud werden verminkt. Door het ijverig onderzoek van den wachtmeester der maréchaussées Goeman, te Eindhoven, ia aan het licht gekomen, dat de dochter des huizes den diefstal bij Wouters te Woensel heeft bedreven en, na de kleeren en het geld te hebben weggenomen, gepoogd heeft het huis in brand te steken. Zij heeft volledig be kend en de plaats aaugewezen waar zij geld en kleeren had verborgen. Hoe dieren hun eigen dokter zijn. De d i e- ren rollen zich in stof, slijk of modder, om de insecten, die hen plagen, kwijt te raken. Als zij koorts hebbeo, houden zij hun diëet, zoeken stille, donkere, luchtige plaatsen op, drinken water en soms baden zij zich er in. Als een hond zijn eetlust verloren heeft, eet hij dat soort van gras, dat als bondgras bekend is, en dat als eeu braakmiddel en eene purgatie werkt. Katten eten ook gras. Als schapen en koeien ziek zijn, zoeken zij zekere kruiden uit. Een dier, dat aan chro nisch rheumatisms ljjdt, gaat altijd zooveel mo gelijk in de zon liggen. De oorlogvoerende mieren hebben geregelde ambulances. De entomoloog Latrielle sneed eene mier een voelhoorn af, en dadelijk kwameu an dere mieren om het gewonde deel te bedekken met een doorschijnend vocht uit hun bek. Als een Chimpansee gewond is, stelpt hij zijn bloeden, door zyn voorpoot op de wonde te hou den of die met bladen of gras te verbinden. Als een dier een gewonden poot heeft, die los hangt, volbrengt het de amputatie door middel van zijne tanden. Men heeft gezien, dat een hond, die door eene adder gestoken was, zijn kop ver scheidene dagen herhaaldelijk in stroomend water stak. Dat dier herstelde. Een dashond bezeerde zijn rechter oog. Hij bleef onder eene toonbank liggen en vermeed licht en hitte, hoewel hij gewoonlijk dicht by het vuur lag. Zijne geneeswijze bestond in de bovenzijde van zjju poot te lekken en die op het gewonde oog te houden en zijn poot opnieuw te likken als hij droog werd. Dieren, die aan wondkoorts lijden, genezen zich, door zich gestadig met koud water te ver- frisechen. Als wij dit alles opmerken zullen wij moeten toestemmen, dat de hygiëne en therapie, zooals die door de dieren worden beoefend, met voor deel kennen bestudeerd worden. Menig genees heer heeft de dieren opmerkzaam gadegeslagen in hunne ziekten en hunne geneeswijze, hun door hun bewonderenswaardig instinct aan de hand gegeven, en van de aldus opgedane ken nis in zijne praktijk gebruik gemaakt. Ren practisch dokter. Een Engelsch dokter heeft op zyne recepten het volgende laten drukkeu „De dankbaarheid der patiënten behoort tot de verschijnselen hunner ziekte en wordt het meest betuigd, wanneer de koorts op het hoogst is, bekoelt gedurende de genezingen en houdt op zoodra zij weer gezond zijn daarom voorschrif ten en visites tegen contante betaling.// Een abuis. Een tentoonstellings- gast te Parijs laat zijn hotellier roepeu en zegt De hotellier kijkt beide rekeningen door en zegt eindelijk „U heeft gelijk er is een abuis. Verledeu Donderdag hebbeu we ons verrekend. U is ons dus nog 2 franks 50 schuldig, die u wel zoo goed zal willen wezen bij het bedrag te voegen Een bewonderaar van Shakes- perare, Sir Robert Felham heeft, om uitdruk king te geven aan de vereering, dio hij voor den grooten dichter koestert, aau iedeieo vader, die zijti kind onder den naam „Hamlet" of //Lear" laat doopen, een spaarbankboekje van een pond sterling beloofd. Naar men zegt, heeft by gedurende de laatste dagen meer dan 250 pond sterling op deze wijze uitgegeven. De Heer A. J. BronkhorstJr., te Haarlem, de bekende duivenliefhebber, die het reeds zoover heeft gebracht om duiven heen en weer te laten vliegen van daar naar Utrecht en voor zijne collectie op de landbouwtentoonstel ling met eene zilveren medaille is bekroond, heeft van den Minister van Oorlog eene aan vrage outvaugen en zijnerzijds eeue aanbieding gedaan, om een koppel duiven als heen en we- dervliegers af te richten over de geheele uitge strektheid van ons vaderland. De methode van den Heer Bronkhorst, voor zoover bij ons die mededeelde, is zeer eenvoudig. De duiven wor den op het hok, waarvan zij het eerst worden afgezonden bij de terugkomst uitmuntend ge voederd, doeh krijgen op het andere hok geen eten. Eene tweede voorwaarde voor het vormen van heen en weervliegers is het zindelijk houden der dui°en. Ia de korven en hokken van den Heer Bronkhorst vindt men dan ook geene eet- of driukbakjee, slechts op bepaalde uren van den dag worden die in de hokken en korven geplaatst en dadelijk weer weggenomen, als de dieren zijn verzadigd. Ook van hel africhten van postduiven maakt de Heer B. geen geheim. Indien er een wed strijd is uitgeschreven, laat hij zijne duiven soms eerst bespottelijk kleine afstanden afi-ggen, om ze dan ineeus een traject te laten vliegen, waarvan een ieder verbaasd staat. De duiven komen dan steeds veel later aan dan die van andere duivenliefhebbera, eenige slechte bljjven geheel weg, maar dat is minder, want de beste, die wel terug zijn gekomen, hebben moeten zoeken en weten op den dag van den wedstrijd den weg op een prikje. Vandaar dan ook, dat de Heer B. bij wedstrijden steeds met de eerste prjjzen gaat strijken. Voor postduiven-liefhebbers is uit het bovenstaande misschien nog wel wat te leeren. Mogelijk breken ook zij met de oude traditie, die voorschrijft de duiven van elk tusschenetation naar hun hok te laten vliegen, alvorens de eigenlijke vlucht plaats heeft. (N. R. C.) Iemand, die zichzelf Childeric XXXVI noemt, heeft te Boulogne-sur-Mer zijne MeroviDgische candidatuur gesteld. Het eigen aardige van deze handelwjjse is, dat bij zijne politieke geloofsbelijdenis niet als de andere can- didaten kosteloos verspreidt, maar verkoopt. Dit is ten minste een man van zaken, zegt een blad. Te Amsterdam zou Zonda g-a vond in den Parkschouwburg een liefdadigheids-concert worden gegeren, ten voordeele van d» slachtof fers der Antwerpeche ontploffing. Er kwam echter niemand. De Parijache tentoonstelling was voor excentrieke lieden eene welkome gelegenheid, om op minder gebruikelijke manier naar Parijs te vertrekken. Een Weener journalist nam een huurrijtuig, een zijner stadgenooten een huur wagen, eenige Russen kwamen te paard, per velocipede en te voet. Nu gaat een Btlgisch letterkundige per hondenkar, terwijl een Frausch- man ettelijke honderden mijlen zal wandelen met een vriend op zijn rug 1 In eene der kommen van de duin- waterleiding onder Haarlem zijn door den op zichter M. Kleinechmidt twee vischarenden levend gevangen. Hunne vlucht bedraagt 1.53 M. Aan de Universiteit te Warschau lieten vader en zoon zich tegelijkertijd bjj de medische faculteit inschrijven. De vader was niet tevreden met zijn ambt van militair „Feldscheer" (een soort geneeskundige van legeren rang), vol bracht zijne voorbereidende studiën en wenscht nu op 45-jarigeu leeftijd zijn volledig diploma te halen. In den tuin van denHeer Schimmel, te Amersfoort, bloeieu de frambozenetruiken in de zen zomer voor de tweede maal. Men heeft in Duitschland 50.000 idioten, waarvan er slechts 6000 in de 42 be staande gestichten voor dtze ongelukkigen wor den verpleegd. Gemiddeld 3Vz pCt. van de idi oten in Duitschland zijn in gevangenissen opge nomen, wegens het een of ander vergrijp, om dat de rechter de bevoegdheid mist, om lieden met zwakke geestvermogens, tenzij volslagen krankzinnig naar andere gestichten te doen opzenden. De inwoners van het eiland Ma jorca hebben Z. H. den Paus verzocht, zich, ingeval hij Rome mocht verlaten, daar te vesti gen. Te Amsterdam is Zaterdag aan het centrale station onder de kap het eleetrisoh licht beproefd. Door oen twintigtal groote ma-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2