MARKTBERICHTEN, BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Vier dingen komen niet terug: het ge sproken woord, de afgeschoten pijlhet bestede leven en de verzuimde gelegenheid. Hij is niet arm die weinig heeft, Maar die zichzelf niet kan genoegen; Hij is niet rijk die prachtig leeft, Maar die zich iu zijn staat kan voegen. De biecht versterkt de liefde tot God. Want zij vordert een vast besluit van den wil, om de zouden te laten en zij legt ons eene boete op ter voldoening voor onze zonden. Ter behartiging. Reizigers op 't rechte spoor! Wij gaan de een den ander voor. Nog wat derveus, nog wat zwervens, En wij komen samen thuis. Voor wie opblikt naar het Kruis Is de dood het eind des stervens! STEDELIJK NIEUWS. Hollandsche Maatschappij vau Landbouw. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Rechtszaken. Amsterdam 18 Sept. 1889. eremib-lbeninghn. glazen booglampen werd liet geheele terrein schitterend verlicht; ook ter weerszijden van de kap brandden twee lampen, waardoor voor het in- en uitgaan voldoend licht wordt verschaft. Men meldt ons uit Oosterwijk van 16 Sept. Een zeldzaam voorbeeld van ontaarding heeft zich hier voorgedaan. Zekere v. d. W., wiens moeder ziek was, vreesde door haar te zullen worden onterfd. Zondag-avond begaf hij zich, naar men zegt in beschonken toestand, naar de woning zijner ouders, maakte daar geweldig schan daal en dreigde zijne moeder in haar bed te zul len vermoorden, indien zij hem geen geld gaf. Het oude meusch is dientengevolge zoodanig verergerd, dat haar de laatste 1IH. Sacramenten zijn toegediend. De woesteling maakte zich uit de voeten, doch is door de marechauseée'a op gespoord en werd heden-avond per trein verder vervoerd. Men meldt uit Belgrado, dat de Engelsche consul en zijne echtgenoote bij Niach op de jacht zijnde, door boeren zjjn aangehouden en naar de gevangenis gebracht, waar hun een pak slaag werd toegediend. De Prefect stelde den consul in vrijheid en liet vijftien boeren in hechta- nis nemen. Het bleek later dat de Engelsche consul, een paar dagen geleden, zonder opzet eene Servische boerin had gewond. De boeren kenden hem niet. Hij heeft zioh voldaan ver klaard met de aangeboden verontschuldigingen, en het geval is hiermede afgedaan Op het stationaterreinteLeeu- warden is Zondagavond, door den laatsten goe derentrein, een wisselwachter overreden. In hst Diaconessenhuis moesten den ongeluk kige de beide boenen worden afgezet. Door de koninklijke Deventer tapijifabriek (directeur de Heer W. E. Kronen berg), is een kostbaar altaarkleed vervaardigd voor het St. Willebrordusgestioht te 'a-Graven- hage, waarvan de teekening is ontworpen door den architect Liefland aldaar. Het geheel ia in Gothischen stijl bewerkt. De Londensehe Tablet//, schrijven- de over den dood van Prins Charles III van Monaco zegt: „Hij was 't, die aan den Heèr Blanc van de Homburger speelzaal concessie gaf, om zich in zijn vorstendom te vestigen. De Heer Blauc betaalde daarvoor ongeveer een en eeu kwart millioen gulden en verzekerde den vorst een jaarlijksch inkomen van ruim drie maal honderdvijftig duizend gulden. Blaec nam tevens het beheer van de administratie in het Vorstendom over, met het gevolg, dat de in woners geen enkele belasting meer betalen. Onder de regeering van Charles III werd Monaco tot een Bisdom verheven. Hij stond den Bisschop zijn eigen paleis tot woning af. De zoon van Charles, die thans de Regeering aanvaard heeft, is, naar men zegt, niet inge nomen met de speelbank van Monte Carlo. Deze zal vermoedelijk zijn best doen, om het directo raat van de speelbank af te koopen.// Men heeft te Koningsbergen (Pruisen) bij het afbreken van een oud huis op den Muhlenberg de overblijfselen gevonden van de oude heideusche burcht Oneda, welke in de dertiende eeuw werd vernield. Er zijn daar een aantal merkwaardige oudheden gevonden. De naam Corvilain schijnt in een noodlottig verband met ontploffingen te moeten staan. Verleden week de ontzettende van de patronenfabriek te Antwerpen en Zoudag had te Parijs, Hue Popincourt, een gelukkig minder noodlottige ontploffing plaats in eene metaalfabriek van een andereu Corvilain, zoon en compagnon van deo Autwerpscheu fabrikant. Een ketel, waarin lood gesmolten werd, ont plofte daar; de fabrieksgebouwen werden ver nield en de aangrenzende huizen zwaar bescha digd. Gelukkig werd niemand gedood of ge wond; maar de ontsteltenis in de buurt was groot. Ook hier zal de Heer Corvilain zich voor het gerecht hebben te verantwoorden, en we! omdat hij niet alleen geene vergunning had voor het smelten van lood, maar hem dit zelfs, in het belang van de omwonenden, van overheids wege uitdrukkelijk was verboden. De Aiitwtrpsche Corvilain is met zijn inge nieur thans naar de cellulaire gevangenis over gebracht. Aan de Monden van de Rhone wordt het meest gestotterd. Volgens opgave van Dr. Chervin werden in dat Franeche departement op 1000 recruten 153 afgekeurd wegens hinderlijk stotteren. Het bekende Engelsche weekblad Tit Bits, dat al verscheidene aardige vonden had op het gebied der reclame (o. a. levensverzeke- ring voor allen, die het nieuwste nummer bij zich dragen en onlange een jaar huishuur voor den inzender van de beste novelle,) heeft zich nu bereid verklaaid 10,000 (f 120,000) te storten voor het hospitaalfauds, als iu 1889 zijne wekelijksche oplsge stijgtjtot 500.000 exemplaren. De redactie hoopt, dat de lezers zich zullen beijveren om door het werven van nieuwe in- teekenareu het hunne te doen tot dit nieuwmo disch werk van //coöperatieve liefdadigheid//. Te Pavia is de gewezen hoogleer- nar Sbarbaro, die wegeus beleediging van de Begeering in geschrifie tot zeven jaar gevange nisstraf veroordeeld, tot Afgevaardigde gekozen, hoewel hij niet verkiesbaar is. De kiezers hebben, meent men algemeen, hierdoor willen opkomen tegeil het strenge vonnis, dat de rechtbank over hem heeft geveld. AllerIeL Troef. 3an oud echtpaar en eeu praatziek commis-voyageur nemen plaats in een apoorweg- waggon. De beide heeren beginnen al spoedig eeu gesprek. //Zie eens,// zegt de handelsreizi ger fluisterend tot zijn reisgenoot, „zie eens hoe dat oude fregat, die tegenover u zit, is opge tuigd en alle zeilen heeft bijgezet." „Dat is mijoe echtgenoote," antwoordde de oude heer, „ik heb haar reeds thuis gezegd, dat de eene of andere ezel aanmerking op haar toilet zou maken.// Vorderingen gemaakt. Dilettant-iager (van de jachv terugkomende). Van daag heb ik goede vorderingen gemaakt in het edele jacht—bedryf; ik heb noch den hond noch een der drijvers aangeschoten; langzamerhand zal ik wel een uitstekende schutter worden. !Een redmiddel. Mevrouw. Beste man, wij hebben te veel gasten aan het souper genoodigd. Wij hebben naar voor de helft van hen te eten. Mijnheer. Zoo; nu dan zal ik iedereen in ver trouwen vertellen, dat obzo Arabella voor het souper nog eeuige aria's zal ziogen, dan gaat de helft der gasten vroeg naar huis. Beleefd. Vreemdeling. Is het geoorlobfd het tuchthuis te bezien? Directeur, 't Spijt mij zeer u te moeten mededeeleu, dat zulks streng is verboden; 't is hier namelijk een „besloten ge zelschap." In de huiskamer. Mama. Komt Betsy niet aan het ontbijt Clara. Die zal neg geen eet lust hebben, Mama; zij heeft zoo even een zeven bladzijden grooten brief van haar galant vtr- slouden. Naief. Kleine Emmy. Die heer, die gisteren bij u op visite wns, is een weduwnaar. Wat is dat een weduwnaar Marielje. Kind, wat kan jij toch een domme vraag doen; een weduwnaar ie de echtgenoot van eeoe weduwe. Verbeterd. K antoorbediende (tot zijn patroon). Luitenant Van Bcerenburg is zoo even bier ge weest en heeft honderd gulden afbetaald. Bankier. Goed, schrijf dan voortaan weer ond/r de maan brieven //met hoogachting enz." HAARLEM, 19 Sept. De Burgemeester dezer Gemeente brengt ter keunis van de ingezetenen, dat de voljaars-patenten, dienst 1889/90, inge vuld gereed liggen ter gemeente-secretarie en dat de afgifte daarvan aan belanghebbenden zhI plaats hebben op Donderdag, Vrijdag en Zaterdag, 19, 20 en 21 September aanstaande, van des morgens 10 tot des namiddags 2 uren. Belanghebbenden worden uitgenoodigd het aan slagbiljet mede te brengen. Tevens wordt herinnerd, dat de onafgehaalde patenten en afschriften door de Deurwaarders der directe belastingen aan de patentplichten zul len worden uitgereikt tegen betaling van 10 cents, terwijl eene boete van f 15 aal worden ge vorderd vau beo die, daartoe aangemaand wor dende, hun pateut of afsehrift daarvan niet kunnen vertoonen. Bij de jl. Dinsdag gehouden besteding van fourages voor het garnizoen alhier zjjn ingeleverd zes inschrijvingsbiljetten. Het laagste was dat van den Heer A. A. Van den Berg alhier, als: hooi voor 35, stroo voor 20 en haver voor 72 cents per 10 kilogrammen, zijnde per dag voor een paard 4837ioo ceDts. Ouder voorzitteischap ven den Heer H. J. G. Benschop, Luitenant-Kolonel van den Staf van het lste regiment infanterie, is het echriftelijk examen hier ter stede aangevangen voor den rang van 2den luitenant van de volontairs van het laatste studiejaar der Militaire School alhier. Negentien volontairs nemen daaraan deel. Burgemeesterjen Wethouders van Haarlem zul len op Donderdag 26 September a. s., 's nam. 2 uren, ten Raadhuize der Gemeente bij enkele itechrijving aanbesteden bij biljetten op gezegeld papier: nde levering van brandstoffen ten dienste van de verschillende gemeente-inrich ting en". De voorwaarden van aanbesteding liggen ter inzage ter Gemeente-Secretarie op alle werkdagen, van 10—4 uren. de gisteren gehouden aanbestediog van de levering ven ligstroo voor het garnizoen al hier, was minste inschrijver Mej. de wed. N. Roo- zenkrans, voor f 19,90 per 1000 KG. De koene luchtreizigster, Miss Hatti Law rence, heeft gisteren-middag, ten aaDschouwe van duizenden belangstellenden, haar gevaar lijken tocht met succes volbracht. Te half vijf steeg zij met haar ballon „Alexandra// in het luchtruim. Ter aangekondigde hoogte gekomen daalde zij met de parachute slingerende neer en bereikte zij in den tuin van den Heer Zocher aan den Schoterweg, voorafgegaan door den ballon, den grond. Een half uur na hare op stijging kwam Miss Lawrence op het sportter rein terug, waar zij de ovatiën ontving van het talrijke publiek, 't welk zich daar verzameld had om van hare stoutmoedige luchtreis getuige te zjjn. Gisteren-middag bezocht H. K. en K. H. Prinses Stephanie, Aartshertogin van Oostenrijk, onze stad en deed eenige inkoop^-u iu het maga zijn vau horloges, gouden en zilveren voorwer pen enz. van deu Heer C. EL. Van EllincJc- huijzen in de Koningstraat. Verloting 18 September 1889 te Haarlem. HOOFDPRIJZEN. 125 Lincolnshire ram, gemerkt No 1. 1012 Lincolnshire ram, gemerkt No 2. 1093 Lincolnshire ram, gemerkt No 5. 1302 Een ploeg. 2413 Een ploeg. 2772 Een rijenzaaiwerktuig. 3008 Volledige verzameling werktuigou voor de zuivelbereiding. 3617 Een bakwagen. 3728 Een boerenwagen compleet. 4449 Een paardenhooihark. 4742 Een koe. 5048 Een hauddorBchwerktuig. 5172 Een ploeg. 5779 Een rosmolen. 6050 Een Chatwoods-brandkast. 6798 Een ploeg. 7038 Verzameling kaasvaten, zeeften enz. 7385 Tweescharige ploeg. 7707 VeebaBcule. 7943 Utrechtach wagentje met paard en tuig. 7956 Lincolnshire ram, gemerkt No 4. 7997 Een pinkstier. 8329 Een hooischudder. 8629 Een trieur. 9003 Een meststrooier. 9065 Dogcart met merrie-schimmelpaard en tuig. 9527 Toestel om groenten en vruchten te dro gen. 9652 Lincolnshire ram, gemerkt No 3. De prijzen moeten worden afgehaald tegen afgifte van bet lot, voor of op den 5n October 1889, op het terrein der tentoonstelling te Haar lem. De rammen staan ter beschikking bij den Heer Holtzapfel, Prins Hendrikkade te Amster dam. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. ONDERTROUWD: 18 Sept.: G. Mulder en F.E. Van den Hoek. H. Snoeks en M. Knys. GETROUWD: 18 Sept.: H. Van Doorn en C. Smo- renburg. J. Dirken en M. Meiland. BEVALLEN: 15 Sept.: J. M. De Graaf-Hogaart», z. 16 Sept.: A. Dirks-Vau Toor, d. E. Wijkhnizen- Koningebruggen, d. C. M. Leeuwenkamp-Van Baaren, d. 17 Sept.: H. M. De Wit-Koster, d. W. P. P. A. De Lucht-Veldhuyzen, z. J. C. M. Waisenaar- Stetfem, d. M. Noorlander-KalkmaD, z. OVERLEDEN: 15 Sept.: H. M. Lucas, 19 m. 17 Sept.: N. Verwer, 66 j. A. Malefijt, lm. C. W. Heerea-Vermalst, 52 j. F. J. Nelisaen, 30 j. Z. D. H. de Bisschop van Roermond, Mgr. F. A. H. Boermans, heeft benoemd: den Weleerw. Heer A. P. H. Stereken tot Pastoor te St. Geertruida; den Weleerw. Heer E. T. H. Van der Horst, tot Rector te Swartbroek; den Weleerw. Heer J. D. Lebens tot Kapelaan te Houthem; den Weleerw. Heer H. L. J. Drummen tot Kapelaan te Grathem; den Weleerw. Heer P. H. H. Gensens tot Ka pelaan te Lottum; den Weleerw. Heer G. H. A. Teney tot Kapelaan te Eli; den Weleerw. Heer F. J. M. Portz tot Kapelaan te Limbricht; den Weleerw. Heer J. N. Janssen tot Kapelaan te Oirsbeek; den Weleerw. HeerJ. C. M. D. Hoho tot Kapelaan te Noorbeek; den Weleerw. Heer H. J. Dirikx tot Kapelaan te Melich; den Weleerw. Heer J. Schoolmeester tot Professor aan het klein Semi narie te Roldnc. 't WESTLAND, 18 September. De drniventeelt zal dit jaar voor de tuinders vrij gunstige uitkomsten hebben, ten minste in vergelijking met de drie vorige jaren, toen deze teelt geheel of gedeeltelijk mislukte. Het fraaie weer, dat September ous tot nu toe dag aan dag schenkt, doet de druif voordeelig ontwikkeleD en tot volkomen rijpheid komen, zoodat men in het laatst der vorige week reeds is aangevangen met het snijden van den konden muur. De raamdruiven zijn zoo goed nis opgeruimd eu konden gemiddeld 70 ct. per kilo opbrengen. De druif is vrij goed van tros eu uitstekend van korrel. De justitie verzoekt aanhouding van: Gradns Borne- broek, arbeider, laatst wonende te Enschede, thans voort vluchtig, die bij arrest van het gerechtshof te Arnhem, ter zake van verkrachting, werd veroordee ld tot 4 jaren ge vangenisstraf. De Officier van justitie te Maastricht verzoekt aan houding van Pieter Moreau, geweermaker, die bij vonnis der arrond.-rechtbank aldaar, d. d. 20 Ang. 11., wegens mishandeling van den wapenfabrikant De Beaumont, ver oordeeld werd tot 6 maanden gevangenisstraf. HAARLEM, 18 Sept. Aan de veemarkt van heden, waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt koeien 21, verkocht 16 "oor 1280 a 160 stieren vork. voor f— a —.vaarzen verkocht voor f 120 pinken— verkocht— voor f a fgraskalv. verk. voor fa nuchtere kalveren, 19 verk. 19— /15 a 24 schapen, verk. voor f a Lammeren 43, verk. 43, f 25 af 15. Varkens, verk. a per 5 ons. Biggen verk. f a Paarden 11— verk. 1a f75. Veulens, verkocht faf Aan de kaasmarkt werden heden aangev oerd en verkocht 94 stapels kaas uitmakende 12066 stuk 23499 kilo, hoog ste prijs f 30,middelbare prija f per 50 kilo. PÜHMEBBHD, 17 Sept. Kaas: aangevoerd 450, stapels prijs der kleine kaas 132.50 middelb. 1 prijs/26.— Koeien matig in prijs; melk prijshoudend; geldiger vlug in prijs kalfkoeieD. Vette kalveren aanvoer 149 stuks prijs 60 a 80 c. per kilo,handel vlug; nuch tere dito: aanvoer 113 Btuka prijs f 10 a 26 per stuk, vlug gen handel. Vette varken»: aanvoer 103 stuks, prijs 42 a 60 c. per kilo met vluggen handel; magere dito aan voer 75 stuks, prija f 14 a 36 per atuk met vluggen handel. Biggen aanvoer: 264 stuks prijs f 6. a 10.—». De aanvoer van vee en daarvoor betaalde prijzen waren als volgt: 34 paarden van f tot veulens f a 408 koeien van f tot kal veren van tot 2621 schapen van tot ROTTERDAM, 17 Sept. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 9 paarden, 1700 ïunderen, 301 vette en graa- kalveren, 5 nuchtere kalveren, 27— sohapen of lamme ren, 5— varkens, 242 biggen, 1— bokken of geiten. De prijzen van bet vee, besteed ter markt van heden Waren ala volgt: Runderen lste qualitcit74 e, 2de qual.68c., 3de qual. 64 e.; kalveren lste qual. 95— e. 2de qnal. 90a 85— c., schapen lste qual.c., 2de qual. c., alles per kilo; varkens lste qual. a e., 2de qnal. a c., 3de qual. c., licht soort a c. per half kilo; Op de botermarkt werden aangevoerd: 88/8 en 71/16 ton en 1112 stukken per half kilo; prijs le qual. f60,— 2e qnal. 5,4 3e qual. f 50 per half kilo 55 a 70. AMSTERDAM, 18 Sept. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 120 vette kalveren, lste qual. 90, 2de qnal. 70, per kilo, graskalf s 18 nuchtere kalveren, f7, a 14 schapen en lammeren f, 172 vette varkens 48 a 64 c. per kilo. SOHIEDAM, 18 Sept. Moutwijn, per ned. vat/10,75 Jenever f 16.25, Amsterd. proef f 17,50, spoeling fO.OO dito commissie f 0,50. Frjjzen der onderstaande effeotengsaotserli pCt. ae koers. Nederland. Certif. Werk. Schuld. 8' ij80u/i, 8 967, t e w 8', 103*/ii Hongarije, Obl. Leening 1887. 5 Goud leening5 Italië. Obl. Paueel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.)5 zilver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1868-84 8 Bualand. bij Hope k Comp. Oude Russen 5 Obl. Nie. Spw. 1867/69 4 1877 Amet. L 80-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1867, 1871 75 - 1', 18768 binnenl. (Perpetueels)4 Turkije. Obl. Alg. Sohuld 1865 Serie D. 5 1869 C. 6 Egypte. Obl. Leeniug 1876 4 ET.-Amerika. OW. Vereen, Staten 1876. 4' 1877 4 Columbia. Obligatien. 4* 4 Peru. Leening 1870. 6 1878 6 Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. dlvid. Nederland. Holl. Uz. Spw. Aand. M. tot Ezpl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestamp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 18765 Italië. Zuid-Ital. Spoorw. Obl8 Bualand. Gr. pw. Maatseh. Aand.. 5 Baltiacbe Spw. Aand8 Jelei Griaai Obl5 Kiew Breit Aand.8 Kurak Chark. Obl. ƒ1000,. 5 Moracbanak Syaran Aand.. 5 Riasohk Wiaama 5 Rnmeule. Aandeelen Spw. dl, Amerika. Chicago N. W. Cart. Aand.. N. York Laka Eria W. 9. Aand. e Illinois Cert. Aand Mis» Kan,ae T'exaa Obl. Cert.. 7 Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 Rotterdam8 Gemeenta Crediet8 Belgle. Stad Antwarpan 1887. Oostenrijk. Staatal. 18544 807, 947, 89 707, 717e 67Vs 103'7„ 917, 487, 65 167,, 167,, 917, 1047,, 125 447, 17 157,, 1287, 159 131 887, 140 1177e 107, 59 s/ is 120?/,, 607/e 967,, 997„ 337, 337» 140 287» 117 937, 1860. 1864 Builend. r 1864. 1866 Geldkoers pro'osgatle 2. 1127, 1077, 1047, 877a 112 116»/,, 1477, 1637, 1547', pot. Bij koninklijk besluit is, voor bet tijd perk der tegenwoordige zitting, tot voor zitter van de Tweede Kamer benoemd Jhr. Mr. Th. Beelaerts van Blokland. LONDEN, 18 September. De dokbe stuurders ontvingen heden eene deputatie van de werkstakers, die hen kwam uitnoo- digen alle aaageworvene nieuwelingen weg te zenden, waarna zjj den arbeid zouden hervatten. De dokbestuurders weigerden belist dezen eisch in te willigen. ANTWERPEN, 18 September. De ge meenteraad heeft in de heden gehouden zitting kennis genomen van het verslag van het college van schepenen over de bekende ramp te Antwerpen. Het verslag treedt in eene herinnering der vestigiug van de patronenfabriek en geeft eene be schrijving vau de inrichting. Het gelooft, dat het vooral de gebrekkige wijze van behandelen was, die gevaar deed ontstaan. Het voegt er bjj, dat de bij het besluit van de permanente deputatie (Gedeputeerde Sta ten) voorgeschreveue maatregelen van voor zorg door bet gemeentebestuur aan de ver schillende ambtenaren zyn overgebracht.Het rapport concludeert, dat het eeuige middel om dergelijke rampen te voorkomen, be stond in een strikt verbod om zulk een tak van npverheid uit te oefenen. Van de oorzaak der ontploffing gewaagt het rapport niet. MADRID, 18 September. El Liberal zegt dat zoo de Sultan van Marokko on machtig is de Moorea te kastjjden, die eeu Spaansch schip aauvielen, Spanje dan zich zelf recht moet verschaffen. De Minister van Buitenlandsche Zaken, die zich te Cadix bevond, is naar Madrid teruggekeerd. Na zjjne aankomst had er eene nieuwe daad van zeerooverij plaats. De Imparcial geeft te kennen, dat Spanje tegenover Marokko zjjn gezag en prestige moet handhaven. KOPENHAGEN, 18 September. Keizerin Frederik en hare dochter zijn hier heden avond met een extra-trein te half 8 aan» gekomen en onverwijld naar Fredensborg vertrokken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 3