N I E U WE m. 1443. Zonte 22 September 1889, 14de Jaargang. De katholieke beweging in Beieren. buite¥C7\^ d. B 1 N N E N L A i\1T De vrek van IJdoorn. RLÏ1I ABONNEMENTSPBIJ8 Per 3 maanden voor Haarlem0,86 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzjnderljjke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG BOBSAD: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NOK" AGITATE C0CR4NT. PBIJS DEB ADVEBTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrgdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers; KüPPERSfc LAUEEY. Beieren is voor drie vierde katholiek. Van de 42 Beierscke Afgevaardigden voor den Rijksdag, behooren derhalve niet minder dan 33 tot de partjj van het Cen trum. In den Beierscheu Lauddag bezitten de Katholieken de meerderheid. Eu toch wordt de Katholieke Kerk en School in Beieren door den Staat op zoodanige wijze behandeld, dat men in dit land van een zoogeoaamden geheimen cultuurstrijd spreekt, die veel gevaarlijker is, dan de openbare. Maar aau den openbaren strijd tegen de Kerk waagt Minister Vou Lutz zich niet meer, hjj bereikt zijn doel beter, door bonne mine tegen den Staat te maken, doch daarbij zjjue baud op Kei k en School te houden, vooral bjj het begeven van ambten en posten. Hoe ergerlijk de toestand van Kerk en School is, hebben wij uit het schrijven van Z. H. den Paus eu der Bisschoppen gezien, die verandering eischen in de wettelijke bepalingen, welke de vrijheid en de werk zaamheid van Kerk en School iu den weg staan. De Heer Von Lutz echter heeft alle verzoeken van de hand gewezen en zelfs de goedkeuring van den Staat voor kerkelijke leerstellingen geëischt. Z. H. de Paus heeft dit antwoord van den Heer Von Lutz zeer kwaljjk opgenomen eu de Katholieken in Beieren opgewekt, in over leg met hunne Opperherders, krachtig werk zaam te zjjn tot het doen verdwijnen van het groote aantal dwalingen, die voor de Kerk ontzettend uadeelig zijn. Telkens wanneer de Paus of de Bisschop pen de Katholieken in Beieren hebben op geroepen, zjjn zjj allen op het appèl ver schenen, zoo ook thans. Men had het volk misleid door te verkondigen, dat de Paus zou hebben verklaard met de kerkelijke toestanden in Beieren volkomen tevreden te zijn. Toen de Bisschop van Spiers in het jaar 1881 naar Rome ging zou de Paus van eeue betrekkelijke bevrediging der Beiersche toestanden hebben gesproken. Daarvan heeft meu nu eeue volkomene be vrediging gemaakt, zoo althans rneenen de leidende staatslieden in Beieren; feitelijk echter is er van zulk eeue Pauselijke be vrediging nimmer sprake geweest. Maar door dergeljjke valsche geruchten te ver spreiden, kwamen de Beiersche Katholieken op dwaalwegen en het scheelde maar weinig of zjj hadden bij de jongste ver kiezingen voor den Landdag de meerderheid verloren. Enkelen trachtten zelfs vrede te sluiten met den tot dusver door hen be streden Minister-President, Vrijheer Von Lutz. Deze onjuiste voorstelling vau den toe- FEV1LLE TON. 15) Vervolg) Kees Dobbels is een van die menschen, die niet dan door een ruwen stoot tot besef ziju te brengen van het gevaar, dat hem sinds lang bedreigde. Is echter die stoot eenmaal gegeven, dan wrijven zij zich de oogen uit en kiezen bun weg, onder om te zien naar de bouwvallen van hun verstoord geluk.'s Morgens nadat hem door een buurman de uitslag der verkooping was medegedeeld, stond Kees later dan naar ge woonte op. Hoewel het midden in de week was, trok hij de Zoudagsche kleeren aan, gebruikte in haast het ontbijt, zocht uit een lade van bet kabinet, enkele papieren, die hij bij zich stak, en begaf zich op weg naar de stad. Drie ge wichtige redenen weerhielden tem, van de tram gebruik te maken. Ten eerste kwam het er dit maal niet op aan of hij een half uur vroeger of later het doel zijner reis bereikte; ten andere achtte hij het in de gegeven omstandigheden beter geene onnoodige uitgaven te doen, en ten derde stond de tram in zoo nauw verband met den tocht, dien hjj ondernam, dat hij den weg voor stand, is thans geheel en al verdwenen. Als een man staan de Beiersche Katho lieken op om te protesteeren tegen de be- haudeling, welke de Kerk eu de School in den lande ondergaan. Waar flauwheid en moedeloosheid gezeteld waren, daar heerscht weder de oud9 vurige geestdrift voor de katholieke zaak, daar heerscht het vaste besluit om vereeuigd en euergiseh op te treden voor den waarborg eeuer betere toekomst op kerkeljjk terrein. Als een schitterend bewijs van deze voonreffelijke gezindheid kan men het Ka- tholieken-coDgres, in den Paltz gebonden, beschouwen, een Congres dat iu grootsch- heid niet onder deed voor het Duitsche Katholieken-Congres eu 't welk een storm van euthusiasme in Beieren verwekte. Of schoon de Rijnpaltz voor twee derde pro- testantsch is en de katholieke bevolking daar iu den regel niet met aardsche goe deren is gezegend, waren er te Neustadt 15000 manuen saamgekomen om de Pau- seljjk- Bisschoppeljjke eischen tot de hunne te maken en den strijd tegen het stelsel van den Heer You Lutz aan te binden. Thans kan van een hoogst verblijdend gevolg dér nieuwe katholieke beweging in Beiereu gewag worden gemaakt. De Afgevaardigden voor den Landdag Dr. Rittler en Jozef Bucher, vroeger onder de eerste voorvechters vau de katholieke zaak, hadden zich van het gros der Katholieken afgescheiden en gingen hun eigen weg. Zij geloofden van den Minister Von Lutz op conciüaute wjjze meer gedaan te krjjgen dan door den strijd tegen hem voort te zetten. De beide heeren oefenden een groo- ten invloed uit, vermits de Heer Bucher ook eigenaar was van de Donauzeitunq te Passau, die in Neder-Beieren algemeen is verspreid. Thans heeft de Heer Bucher zjju dagblad aau eeue katholieke maatschappij verkocht en, van zjjue dwaling terug ge komen, staat hjj opnieuw iu de geledereu van de Katholieken, voor wier zaak hjj zich vroeger reeds zoo verdienstelijk heeft gemaakt. Zjjn naam vindt men dau ook onder de uitnoodigings-circulaire van het Beiersche Katholieken-Congres, t welk aan staanden Maandag, den 23 September zal worden gehouden. Slot volgt.) Met het oog op de buiteugewoue ver- hoogiug der steenkoolprjjzen door de par ticuliere tniju-eigeuaren, heeft de Pruisische Minister vau Opeubare Werken aau de be sturen der mijnen, die bet eigendom van den Staat zjjn, opgedragen bij het verhoo- geu der verkoopprjjzen voor steenkool eu bruinkool, voorzoover deze wegens het stjj- gen der productiekosten noodig wordt geacht, groote behoedzaamheid in acht te nemen ditmaal liever te voet aflegde. De laatstgenoemde beweegreden kwam hem zei ven min of meer kinderachtig voor, maar dat, was nu zoo. Dokter Ventel is de éenige aan wien Kees Dobbels zijn plan om naar het postje van tram conducteur te dingen heeft medegedeeld, en die hem een brief van aanbeveling heelt meegegeven. Wel een uur lang hebben zij den vorigen avond over dat plan gesproken. De dokter en zijne vrouw konden zich in het eerst maar slecht ver eenigen met het voornemen van Kees, om Grietje onkundig te laten vau de zaak. //U weet," heeft Kees gezegd, //dat Grietje bij herhaling heeft gesproken van Amerika. Zij stelt zich van den overtocht en van onze vestiging veel minder bezwaren voor, dan er iuderdaad bestaan. Wat mjj betreft ik ben aan hard wer ken en weinig weelde gewend, doch met Grietje is dit geenszins het geval. Zou ik haar mogeu blootstellen aan de ontberingen en de ellende van eene reis in het tusschendek van een land- verhuizerssckip? De zaak ligt er nu eenmaal toe. Ik ben zedelijk verplicht, Grietje teleur te stellen wat betreft die landverhuizer:), maar nu wil ik haar dan ook niet meer onder de oogen komen, voor en aleer ik een nieuwen werkkring, een ander middel van bestaan heb gevonden.// Tegen deze redeneering heeft de dokters familie niets kunnen zeggen, en zoo trekt Kees Dobbels naar Dalvverth om zijn geluk te beproe- eu zich geheel te onthouden van een over dreven gebruik maken van de tjjdeljjfee gunstige omstandigheden, zelfs op het ge vaar af dat dien ten gevolge aau het voort- breugiugsvermogen der bedoelde staatsmij- nen onevenredig hoogo eischen zouden wor den gesteld. Het bljjkt thans, dat er in Frankrijk in het geheel 1929 candidateu zijn voor de Kamer, ongerekend Boulanger, Henri Rochefort en Dillon, die zich wel bij de kiezers hebben aangemeld, maar niet ver kiesbaar zjjn. Tien reactionuaire of Boulangistische cau- didaten worden vervolgd wegens het aau- plakken van hun verkiezingsmanifest, al vorens zjj aan de prefectuur eene verklaring hebben doen toekomen omtrent hnnne can- didaatstelliug. Nadat Generaal Miribel te Mihiel eene wapeubeschouwiug over de troepen had gehouden, bracht by, als tolk van den Minister van oorlog, lof aan het leger we gens zjjn grooten vooruitgang. Aan het slot zijner toespraak verklaarde lij), dat Frankrjjk steunende op zjju leger, thans zjjn rang terug heeft gekregen. Het vreest niets meer van iemand. De Minister van Oorlog verklaarde ver volgens, dat hjj zich gelukkig achtte te kunnen coustateeren, dat Frankrjjk met zulk een leger veilig is eu iu staat om eerbied iu te boezemen. Donderdag-ochtend is iu de Albert- dokken te Londen liet werk rustig hervat. Werklieden eu sjouwers stemmen er in toe met de blacklegs te werkeu. De Daily News meldt uit Athene van hernieuwde arrestatiëu van Christenen op Creta: dientengevolge vluchten velen hun ner in het gebergte; Turksche troepen zonder leeftocht plunderen steeds in den omtrek vau Selena om zich het noodige te verschaffen. De Daily News meldt uit Tiflis, dat de berichten uit Armenië steeds ourustwek- kender luiden, vooral sedert bekend is, dat Chelket Pacha, befaamd wegens zjju aandeel iu de Bulgaarsche gruwelen, de hoofdadviseur van den Sultau is in de Armenische aangelegenheden De Gouver neurs der Armenische provinciën kregen bevel alles bjjeen te schrapen en op te zenden, om de kosten der troepen op Creta te dekken. Een nieuw schandaal wordt te Rome voorbereid: De gemeenteraad heeft be sloten aan het plein, waar de anti-cleri- cale oud-Minister Cairoli gewoond heelt den naam van Cairoli-plein te geven eu er een standbeeld te zjjuer eere op te richten. Uit Weeueu wordt gemeld, dat offi cieus onderhandelingen gevoerd worden over een of- een defeusief verbond tusschen ven. Niet eenmaal houdt hjj zich onderweg op. Hij begeeft zich rechtstreeks naar het huis, hem door dokter Ventel als de woning van den di recteur der tram aangewezen. „Meneer komt zoo dadelijk beneden," zegt de huisknecht, den bezoeker in de spreekkamer la tende. De uitdrukking //zoo dadelijk" heeft in de omstandigheden waariu Kees Dobbels zich voor het oogenblik bevindt, wel heel dikwijls de beteekenis van een eindeloos balf uur. Dit maal echter is het wachten inderdaad van zeer korten duur, want Kees heeft zich nauwelijks kunnen bezinnen hoe hjj zjjue aanspraak zal inrichten, of de heer des huizes verschijnt. Het is verwonderlijk hoe sommige menschen slag hebben, iemand op zijn gemak te zettenl Kees is geen vijf minuten met dien heer in gesprek, of hjj gevoelt zich onweerstaanbaar getrokken, dezen zijue geheele geschiedenis te vertellen. Na tuurlijk verzwijgt hij ook niet zijne betrekking met Grietje en hun beider huwelijksplannen. Het blijkt intussohen dat de heer Klarenbeek nogal tamelijk goed op de hoogte is van de toestanden te IJdoorn. //Ik wou maar,// zegt hij lachend, //dat de oude Petrus Stavels aan die bedreiging omtrent bet verkoopen zjjner steenfabriek gevolg gaf! Ik zoek juist zoo iets voor een van mjjne zoons. Wat overigens uw verzoek betreft, meneer Dob bels, dienaangaande kan ik u vooralsnog geene Montenegro en Servië. Het gerucht wil, maar ouder voor behoud zij het medegedeeld, dat de party van handelen te Belgrado omgaat met het plan om een groote coup te ondernemen. Men zou binnenkort Petrus Karageorge- witch willen terugroepen. De Spaansche ministerraad heeft be sloten, aan den Sultan van Marokko de volgende eischen te stellen: Marokko levere de gevangenen uit, die zich nog steeds inde macht der Mooren bevinden; het betale eene schadeloosstelling voor alle ourecht en vooroordeelen, waaronder de Spanjaarden te lijden hebben; het geve voldoening aan de Spaansche vlag; de Marokkanen die het Spaansche schip genomen hebben, worden ernstig gestraft. Wil Marokko aau deze eischen niet on verwijld gehoor geven, dan zal Spanje krachtige maatregelen nemen. De schepen Pelago, Castiha, Navarra eu Luzon zullen Zaterdag voor Tanger aankomen, om aan de eischen kracht bij te zetten. Waar moet dat heen? Een nieuw generaal- commando moet aan de oostelijke grenzen van Pruisen worden opgericht, wijl de vroegere toren- hooge vriendschap met Rusland steeds dalende is. Ook in Elzas-Lotharingen moet bet daarlig- lend armeecorps gesplitst en het officierskader eene gansche hervorming ondergaan. Dus meer man schappen, meer geld en bijgevolg meer belastin gen voor het volk. In 1887 verzekerde de toenmalige Minister van Oorlog, Bronsart, in den lljjksdag, dat voor eene reeks van jaren alles in orde was, en dat men zich de millioenen, die toen van de natie gevraagd werden, nu maar moest getroosten, daar hij jaren geene nieuwe aanvragen meer zou doen. De man heeft waarheid gezegd. Hjj is heen en zijn opvolger zal nieuwe millioeuen en meer manschappen, en meer officie:en vooral, komen vragen, om het Rijk te vrjjwaren tegen aanvallen van buiten. En waar Duitscbland voorgaat zullen de ande ren wel moeten volgen. En zoo doende wordt Europa opgegeten en geruïneerd door het nooit volprezen militarisme. Terwjjl de nieuwe wereld de beste krachten van het volk en haar schatten gebruikt, om den landbouw en de industrie te bevorderen, schijnen de Staten iu Europa elkan der te willen overvleugelen, door den landbouw en de industrie hun beste krachten en krachtige hulpmiddelen te onttrekken. VW.) Naast de „wetenschappeljjk socialen//, waarvan de Heer Gerhard er een is, hebben wjj tegenwoordig, naar bet schjjnt, ook „zachtzinni ge socialen". Dezen worden hier ter stede vertegenwoordigd door den Heer Joan Nieuwenhuis. In het Volkspark, waar nog de galm niet is weggestorven van Van der Stadts schrille: //Ont ziet vrouw nog kind!" kon men Zondag jongst leden den Heer Joan Nieuwenhuis wel te onderscheiden van den Heer Domela Nieuwen huis hooren verkondigen, dat het socialisme toezegging doeD; het voorstel daartoe moet ik in de vergadering van commissarissen brengen. Wel beloof ik u gaarne, te uwen behoeve mijn best te zuilen doen, en ik zal op eene spoedige be slissing aandringen, temeer daar de persoon, die tjjdelijk de door u begeerde betrekking vervult, zeer weinig voldoet. Kom over een dag of acht eens terug, dan zal ik u meer kunnen zeggen Wacht eens; het zou toch wel goed wezen, dat u dien tijd gebruikte om zooveel mogeljjk af te kijken wat een tram-conducteur zooal te doen heeft. Hier is eene maandkaart, zooals de op zichters van den weg gebruiken. Op vertoon daarvan komt u in beide klassen eene maand lang kosteloos meerijden, te beginnen als u straks de terugreis aanueemt naar IJdoorn. Het zjj de betrekking u wordt gegund of niet, het kan geen kwaad dat ik nu reeds uwe aandacht vestig op enkele vereischten, waaraan een con ducteur behoort te voldoen. Hjj moet een man van de klok zijn, stipt op zjjn tjjd, vlug en nauwkeurig in zijne a Iministratie, geduldig en beleefd tegenover h-1 publiek. Twee minuten later is Kees op weg naar het koffiehuis van waar de tram afrijdt. Hjj is vol moed. Wat zal Grietje en wat zullen de men schen te IJdoorn zeggen! {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1