Staatsbegrooting voor 1890. BEDRAG DER RAMING. GEMENGDE BERICHTEN. evenzeer als het Christendom tot basis heeft: //Hebt uw naasten lief als u-zeiven" Spreker hield eene rede, naar aanleiding van de woorden uit de Handelingen der Apostelen: „En zij leefden als broeders en zusters onder elkander". Dat de vergelijkingen, die de Heer Nieuwen- huis naar aanleiding van die woorden maakte, kant nog wel raakten, kunnen wij voor 't oogen- blik in 't midden laten. De man meende het blijkbaar goed. Yan zijn zalvend socialisme maakte hy zich hersenschimmen, waarover men hem, in spijt van zijn socialistischen afschuw van allen eigen dom, veilig het eigendomsrecht raag laten. Interessant echter was de ontvangst, die aan zijne woorden ten deel viel bij zijne toehoorders. Of dezen tot de „wetenschappelijke socialen" behoorden, durven wy niet verzekeren; tot de zachtzinnigen zeer zeker niet. Hoort maar: Burger Yliegen vroeg het woord om alle liefde en zachtzinnigheid, door den Heer Joan Nieuwen- huis gepredikt, eenvoudig uit te maken voor ironie. Liefde? 't Mocht wat! Je kwam er geen stap verder mee. Wat de arbeiders moet bezielen, dat is alleen:gloeiende haat. Dat klinkt anders! vNoch vrouw, noch kind!// en „gloeiende haat," Van der Stadt en Yliegen toonen al thans van éene familie te zijn. Geen doekjes er om; geen handschoentjes aan, maar ruw, voor de vuist weg, men weet althans wat men aan die menschen heeft. //Gloeiende haat!" Ziedaar het wachtwoord voor de toekomstl Waar het heen leidt? Hoogstwaarschijnlijk weten de toongevers het zelven niet. Maar 't is hun om 't even: //Ont ziet noch vrouw, noch kind!// En tegen dezulken zou men niet mogen strij den? Tegen dezulken zou men niet mogen waar- •achuwen, altijd meer, zonder ophouden, bij elke gelegenheid? Aan het graf van een socialist, die zichzelven het leven had benomen, werd onlangs van de aanwezigen den eed gevraagd, dat zij nimmer dat voorbeeld zouden volgen,.... alvorens met de eerste vijf schoten van de revolver even zoovele wellendelingen" (lees: niet-socialisten) gedood te hebben. Zulke menschen zouden niet gevaarlijk zijn? Met zulke menschen verbeelden zich utopisten als Gerhard en Joan Nieuwenhuis, die hoogst waarschijnlijk èn van zulke taal èn van zulke bedreigingen evenwel afkeer hebben als wij, te kunnen samenleven als //broeders en zusters!" (N. v. N.) In de jl. Donderdag gehouden zitting der Tweede Kamer liet de tijdelijke Voorzitter voor lezing doen van het kon. besluit betreffende de benoeming van den Heer Beelaerts Van Blokland tot Voorzitter en wenschte hij hem geluk met diens herbenoeming tot President van een onderdeel der wetgevende macht. Vervolgens aanvaardde de Heer Beelaerts Van Blokland met eene redevoering het voorzitter schap, waarna door den Minister van Finan ciën, Jhr. Mr. K. A. Godin De Beaufort, de Staatsbegrooting voor 1890 met eene rede aan de Tweede Kamer aanbood. Uit de Staatsbegrooting blijkt dat de uit gaven worden geraamd op ruim 135 millioen, de ontvangsten op 12 27s millioen. Het tekort bedraagt dus 12 millioen 865 duizend gulden, dat echter waarschijnlijk tot 5 millioen zal worden teruggebracht (de buitengewone uit gaven voor spoorwegen en het Merwedekanaal daarin begrepen). Versterking der gewone mid delen wordt niet noodig geacht, evenmin als eene geldleening. De financiëele toestand is alles zins bevredigend en gunstige verwachtingen worden uitgedrukt voor de toekomst, daar de gewone diensten overschotten opleveren. In de toekomst wordt tegemoetkoming in den finan- ciëelen druk der gemeenten verwacht, terwijl is aangekondigd de afschaffing der kanaalrech ten op het Noordzeekanaal en de verkoop van het entrepót-dok te Amsterdam aan deze stad. Eindelijk wordt eene betere verzekering van de heffing der bestaande invoertarieven aange kondigd. Na het uitspreken van des Ministers rede betuigde de Voorzitter hem dank. Aangezien de leden der Kamer niet in vol doend aantal aanwezig waren om besluiten te nemen, werd de vergadering gesloten. De volgende bijeenkomst zal aanstaanden Dinsdag worden gehouden. Na benoeming der huishoudelijke commissie en der commissie voor de stenographie zal dan met de behandeling der onderwijswet worden voortgegaan. Hoofdst. I. (Hnis des Konings) f 650.000.— Hoofdat. II. (Hooge Colleg. v. Staat ens.) 640,794.— Hoofdat. III. (Buitenlandsche Zaken.),, 735,368.67 Hoofdst. IV. (Justitie)5,189,538.— Hoofdst. V. (Biunenlandsche Zaken) 10,359,070.50 Hoofdst. VI. (Marine)14 210,237.20 Hoofdst. VII.«.(Nationale Schuld). 33,448,352.78 Hoofdst. VIIJ'(Financiën) 23,396,593.581/, Hoofdst. VIII. (Oorlog)20,673,200.— Hoofdst. IX. (Wat., Handel en Nijv.)„ 24,383,190.21 Hoofdst. X. (Koloniën)1,338,642.50 De Indische begrooting voor 1890 sluit bij uitgaven tot een bedrag van llO'/s milli oen met een tekort van f 12,375,389. Men meldt aan de N. R. Ct., dat de Hoogleeraar Van der Hoeven in commissie met twee hoofdofficieren van de zee- en landmacht (den Kapitein ter zee Bogaert en den Kolonel der infanterie Hennuseen nieuw reglement voor de krijgstucht heeft ontworpen voor de marine en voor het leger hier te lande. ZAND VOORT 20 September. Prinses Ste phanie vertrekt morgen uit deze gemeente. Zij heeft aan de algemeene armen f 200 ge schonken. Overvloed van wild. In de Kraaiert- polders onder Nieuwdorp zijn in 3 dagen 148 hazen geschoten. Een inval van de Arnh. Cl. D e zeer velen, die uit het buitenland terugkearen, brengen, behalve hunne herinneringen, gewoonlijk eenig pasgeld mede, dat zij geene gelegenheid hadden nog uit te geven, voor zjj weder onze grenzen hadden overschreden. Al die kleiue bijdragen te zamen zouden eene niet te verwerpen som vor men. „Verdient het, vraagt het blad, geeue over weging, de kleinigheden, hoe gering ook, voor Antwerpen te bestemmea? Nu weet niemand eigenlijk raad met die muntstukken. Men geve ze aan ons bureau, eu de directie zal zorgen dat het bedrag ter bestemder plaats komt, waar men het gaarne zal ontvangen". TeAntwerpen heeftopnieuw eene ontploffing plaats gehad, die groote ontsteltenis teweegbracht. Toen de schilder Van Rymenant in den kelder zijner woning, waar zich eene groote hoeveelheid benzine en petroleum bevond, een petroleumlamp wilde aansteken, geraakten de brandbare zelfstandigheden in vlam. Er volg de eene hevige ontploffing; het huis werd zwaar beschadigd; de schilder levensgevaarlijk en zijne vrouw ernstig gewond. Na het eten van gekookte kreef ten is verleden Zondag het gezin van een aan nemer te Poitiers ernstig ongesteld geworden. Bij het hoofd des gezins nam de ziekte weldra zoo hevig toe, dat hij spoedig overleed. De kreeften bleken levend uit Duitschland te zijn aangevoerd. Wat er nog bij den koopman over was, werd in beslag geuomeu. Een pasgeboren hondje is in Fraukrjjk dezer dagen de aanleiding vau een rechtsgeding geweest. Een reiziger had het diertje in eene mand meegenomen in den spoorweg- waggon, zonder een kaartje voor den jongen vier voeter te hebben genomen. Da maatschappij zag daarin eene strafbare overtreding eu diende eene aanklacht in. De eerste rechter sprak hem echter vry, op grond dat het reglement hand bagage, vrij van betaling toelaat, mits de overige reizigers niet van overlast klagen. In hooger beroep werd dit vonnis vernietigd, omdat voor honden een afzonderlijk tarief van vervoer is vastgesteld. De beklaagde kwam er met 1 frank boete af. Voordeelige handel. Donderdag jl. kwam iemand, die er vrij goed gekleed uitzag, in een sigarenwinkel in de Jordaau te Amsterdam eene sigaar koopen. De man had een eeuigszins be drukt gelaat en vroeg al spoedig aan de juf frouw uit den winkel, of zjj in die buurt niet eene bank van leening wist. Toen bij de noodige aanwijzing ontvangen had, kwam er een auder binnen, die vroeg of er voor hem ook iets te handelen was. Al spoedig wendde deze zich tot den man met het bedrukte gezicht, die na eenig aarzelen verklaarde, dat hij zyn horloge wel wilde verkoopen hij was uit Rotterdam en het noo dige reisgeld ontbrak hem om terug te keeren. Hij vroeg er f5 voor, maar na eenig dingen weid de koop gesloten voor f2.50. Het was een goed horloge eu dus schandekoop. Nu de man eenmaal zoo ver was, liet hij er zich al weder, na lacg aarzelen, toe overhalen om te vertellen, waarom hij eigenlijk naar de bank van leening wilde. Hij had ten stuk goed bij zich, dat eene waarde had van f 30. Daar hij wel iuzag 't voor dien prijs niet te kunuen verkoopen, gaf hij er de voorkeur aan, het voorloopig te beleeuen.De andere drong er toen op aan om het goed te zien, maar de in nood verkeoreude verklaarde met geen jood te willen handelen. Wel wilde hij 't de juffrouw laten voor f 15. Nam deze het niet, dan ging het naar de bauk van leeniDg. Dejood- sche koopman nam daarop de juffrouw ter zyde en verzocht haar het te koopen hij zou dan dadelijk terugkomen en er haar f 18 voor geven. Dat was 't ruim waard. De juffrouw liet zich overhalen, betaalde en wacht nog op den koopman, die haar een gemakkelijk winstje wilde bezorgen. De lap goed bleek later geen f5 waard te zyn. Zondag-nacht kwamen te Breda eenige heeren van een rijtoertje terug en geraakten aan lager wal. De koetsier maakte van de rust voor de kroeg gebruik om ook zijn doist te les- schen. Intusschen deed de orgeldraaier D. //wat des dieven is//, bij ging namelijk met paard en wagen aan den haal. De politie had twee uren werk den liefhebber van htt rijden op te sporen. Tegen D. werd proces-verbaal opgemaakt. Dezer dageu kwam weer 't bericht van een brand, veroorzaakt door het uitblazen van eene petroleumlamp. Een eeuvoudig middel om die uit te doen is een houten bal met vilt omkleed, dien men boven op het glas legtde afvoer van de verbrande lucht is dan afgesloten en de lamp is bianen den tijd van eene minuut uit. Als de vlam in het reservoir geslagen is, legge men den bal ook op het glas en wikkele een doek om de gaten, waardoor de lucht aan gevoerd wordt en de vlam wordt dau ook ge- bluscht. De meeste ongelukken komen echter voort uit het niet rein houden van de lamp. Te Oosterhout (N.-B.) woout een jager van tachtig jaar, die dsgelyke met volle weitasch huiswaarts keert. De „Castle Mail Packets Compa ny,// welker stoomhooten door da Regeering van de Kaap belast zijn met het vervoer vau de mails tusschen Engeland en Zuid-Afrika, eu die eenige maanden geleden met du Nederlandsche Regeering een contract sloot voor den maildienst tusschen ons land (van Vlissingen) en de Kaap, Natal en Delagoabaai, heeft order gegeven voor den aanbouw op de Clyde van drie nieuwe mail- stoombooten voer de uitoefening van deze dien sten. Deze atüombooten zullen vau zeer grooten ton- nen-inhoud zijn en van zeer machtig atoomver mogen, waardoor zij de welverdiende reputatie van de //Castle Lir.e" zullen handhaven. Eerstdaags wordt te 'aGravenha- ge verwacht Prins Takihito-Arisulkala, een bloed- verwaut van don Mikado van Japan. Dat de domheid van sommige men- schen voor eene zekere soort van hunne natuurge- nooten een ryke bron van inkomsten kan zijn, is algemeen bekend. Dat zij echter ook voor henzelven vruchtdragend kan worden, bewijst de anekdote, die een schrijver in de „Nation" be treffende Edison vermeldt. De beroemde Ameri- kaauscho natuurkundige was hem onlangs ver heugd tegemoet gekomen met de tijding, dat hij een buitengewoon dommen kerel gevonden had, om hem te helpen met het aanreiken van werk tuigen en andere voorwerpen voor werk, dat hij zich niet gaarne wilde afleeren. Het moest nood zakelijk iemand zijn, die van de verschillende handgrepen volstrekt geen begrip had en werk tuiglijk deed wat men hem zeide en Edison vond het niet weinig grappig, dat hij dus iemand alleen wegens zijn botheid een Hink loon moest betalen. Opnieuw is te Goes trichine n- ziekte bij een varken na slachting geconstateerd, nu reeds voor de 4de maal sedert 1887. Te Cheyenne iu den Amerika» n- schen Staat Wyoming gaat men op eigenaardige wijze te werk om de talrijke wolven, die in de prairie huizen, te verdelgen. Nu en dan ziet men aan muren iu de stad groote plakkaten, waarbij alle liefhebbars worden opgeroepen, zich op een bepaalden tyd to vereenigen, om op de wolveu- jachl te gaan. Gemeenschappelijk trekt men dan de wildernis in mannen, jongens, zelfs dames doen mee, allen te paard eu gewapend. Zelfs komen toeschouwera in rijtuigen. De wolven worden door rook uit de holen eG in de vlakten gejaagd, de jagers vormen een kring en eohieten op de huilende en bl-ffende dieren, die, verblind door den rook eu dol door het geschreeuw der jagers en jongens, wild door een rennen en een woest schouwspel vormen. Honderden wolven worden op die wijs by éene jachtpartij gedood. Gisteren wapperden ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Hollandsche ijzeren Spoorwegmaatschappij, van het station eu het administratiegebouw te Amsterdam de vlaggen. De eerste treiu van Amsterdnm naar Haarlem vertrok gisteren met versierde locomotief, terwijl ook de locomotieven van alle volgende vertrek kende en aankomende treinen van groen of vlaggen waren voorzien. De ingang van de ramisse voor de locomotieven was op fraaie wjjze met bloemen en vlaggedoek versierd. Overigens werden, met toespraken door de chefs de reeds vermelde medailles, enz. aan het personeel uitgereikt. De gedenkdag werd rsau verschillende stations en inrichtingen der Maatschappij min of meer feestelijk gevierd. Aan enkele moet de aangebraohte versiering werkelijk fraai zijn. De Londen8che Evening Standard b e- vat een telegram over de troonrede, in Den Haag uitgesproken, iu welk telegram melding werd gemaakt van onderhandelingen tot regeling der grenzeu tusschen Suriname en Borneo! Een componist te Ne w-Y o r k, die als veler zijner Amerikaansche kunstbroeders te vens eeu man van zaken is, maakte onlangs be kend, dat by eene wals gecomponeerd had, maar dat hij het muziekstuk, hoewel het reeds gedrukt was, niet in het licht kon zenden, omdat bij geen titel er voor had. Hy verzocht nu het pu bliek een titel voor hem te bedenken en loofde eene belooning van 10 dollars daarvoor nit. Nu kan echter niemand eeu titel bedenken voor een stuk, dat hij niet kent en dus bestelden de gegadigden ongeveer 150,000 iedereen exemplaar van de wals voor 25 cents (0,62Vs). Zoo verdiende de slimme toondichter eene aardige som met zijn werk. Velen doorzagen da list; maar zy zonden toch hun geld, uit sympathie voor den practischen kunstenaar. De Deensche stad Nödayer is g e- deeltelijk vernield door een brand, veroorzaakt door een maD, die eeue duif vau een dak wilde schieten, waardoor het huis ia vlam geraakte. Een teParijs aankomend vree in deling, die aan het spoorwegstation, by het zor gen voor zijne overige bagage, zijn valies eenige minuten overliet aan iemand, die zich aanbood om er op te passen, heeft zich in zijn goed ver trouwen bedrogen gezien. Toen hy terugkwam, was de man verdwenen met het valies, dat eene som van 56,000 franks bevatte. Een waarschuwend voorbeeld voor anderen. Uit Parijs wordt hetoverlijden bericht van den bekendon scherpschutter Ira Paine, die daar in de Folies Bergères voorstellin gen gaf. De gezonde, kloekgebouwde man stierf binnen weinige uren aan de gevolgen vaD eene onvoorzichtigheid, namelijk het schielyk drinken van een paar glazen kond bier terwijl hij zeer warm was. Iu de jongste vergadering van htt internationaal Instituut van Statistiek is me- dedeeling gedaan van een vergelijkenden staat van bezoekers op de groote tentoonstellingen. De eerste algemeene tentoonstelling te Londen, in 1851, werd bezocht door 6 millioen personen, zijnde gemiddeld 40,000 per dag; die te Parijs in 1855 door 4% millioen, zijnde 24,000 per dag; die te Parys, in 1876, door 9 millioen, zijnde 42,000 per dag; die te Weencn, in 1873, door 7 millioen, zijnde 40,000 per dag; die te Parijs, in 1878, door 121/2 millioen, zijnde 65,000 per dag; die te Philadelphia door 10 millioen, zijudo 61,000 per dag; de tegenwoordige tentoonstel ling te Parys is tot nu dagelijks gemiddeld be zocht geworden door 150,000 personen. De eigenaars vaude „Union Minea van Cornwall,, hebben een buitenkansje.In hun ne bezittiug is eene zier rijke ader aan het licht gebracht van het allerzeldzaamste metaal, urani um geheeten, dat 2400 per ton waard is, ge bruikt wordt bij het schilderen op porselein, bij de photographie en vooral by electrische werktui gen. Het gebruik vaneen ballon captif tijdens de manoeuvres van het 6e legercorps in Erai.krjjk ie met succes bekroond. Generaal Da Boisdeffre, chef van den generalen staf, heelt zich voortdurend opgehouden in het schuitje van den ballon, die gevoerd werd door de gashoudende wagens van het pare aérostier, en onder alle omstandigheden heeft hij door tus- schenkomet van de veldtelegreaf de meest juiste aanwijzingen gegeven over de bewegingen van de kolonnes des vijands aan den opperbevelhebber. Men schrijft ons uit Nijmegen van 19 September: Gisteren werd door een jongen alhier een zwaar stuk hout op de rails voor de locomotief der stoomtram gelegd. Gelukkig ontspoorde noch de looomotief noch het passagiersrijtuig, ofschoon door de reizigers een hevige schok werd gevoeld. De baldadige knaap werd door een conductenr ge grepen en aan de politie overgeleverd. Dezer dagen heeft iemand op zijn rijwiel den tocht van Londen naar Brighton en terug afgelegd in 7 uur 53 minuten en 10 se conden, aldus den bekenden rit van wijlen James Selby overtreffende, die met zijne diligence „de Oude Tijd" er vier nsiuuteu lauger over deed. Te Brighton kwam de wielrijder 21 minuten vroeger aau. Dit is te bewonderenswaardiger, aan gezien de weg door een heuvelachtig landschap gaat, zoodat de diligence, wslke tusscheu Londen en Brighton dienst doet, omstreeks halfweg tes paarden noodig heeft iQ plaats van vier. Er komt eene telephonische ver binding van Londen en Parys in het vooruit zicht. In eene vergadering van de British As sociation ia de mogelijkheid van zulk eene ver binding aangetoond. Te Berlijn werd eenige dagen ge leden een dokter des nachts opgebeld en ver- zooht om iemand, wien een ongeluk was over komen en die in de onmiddellijke nabijheid zich bevond, hulp te verleenen. De dokter weigerde mede te gaan en verwees de beide manneD, die hem het verzoek gedaan hadden naar den politie- geneesheer, die, zooals hij te kennen gaf, daar voor was aangesteld en betaald werd. Men volgde diea raad op, doch toen de politie kwam en de overbrenging naar eene zieksn-inrichticg bevolen had, gaf de jeugdige gekwetste dtn 'geest. Later bleek, dat het de zoon was van den dokter, wieus hulp men tevergeefs had ingeroe pen, en die wellicht door tijdige behaudelieg zyn kind had kunnen redden. Men zal misschien wel spoedig midden in Londen op de jacht kunnen gaan. Dezer dagen heeft althans een ivandelasr iu Hyde-Park eenige wilde konijnen gezien. Ook moeten er verscheidene zeldzame vogels zijn. Eene treurige //geschiedenis van de zee" kunnen de kapitein en acht mannen van het schip Garston verhalen, die dezer dagen te Auckland (N.-Zeelaud) werden aau wal ge bracht door het stoomschip Waimui. Zij leden schipbreuk in volle zee en dreven drie wekeu lang met eene der booten rond, waarin zij slechts zeer weinig levensmiddelen konden meenemen. Zij leden onbeschrijfelijk veel in dien tijd en op den twee-en-twintigsten dsg waren de folte ringen van den honger zoo groot, dat zij be sloten door het lot te bepalen wie van hen zyn leven zou opofferen om zyne makkers tot voed- ael te verstrekken. Maar toeu was eindelijk redding nabij: men kreeg land in het gezicht, het eiiand Wallis. Het gelukte den uitgeputfen schipbreukelin gen dit eiland te bereiken, waar iuboorliugen en zindelingen hun vriendelyk hulp verleenden. Zoodra zij konden reizen, werden zij naar Tonga gezonden, waar de Waimui hen aan boord nam. Een ordeteeken zaleerlang do borst der Duitsche Kellners of althaDs van een deel hunner versieren. De Duitsche Kellnerboud heeft namelijk bepaald, dat aan allen, die tien jaren lid van dien boud zijn geweest, een ver gulde ster gegeven zal worden, om op de borst te dragen. De Noorsohe schrijver Hans JÉr ger, ten jong „naturaliat/z, heeft dezer dagen dienst genomen als gemeen matroos, om op zee zijne verslapte zenuwen weer te stalen en ook om in het zeemansleven indrukken op te doetb en die te verwerken; 't Belooft iets l

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2