NIEUWE No 1444. Woensdag 25 September 1889. 14de Jaargang. De katholieke beweging in Beieren. BÜ1TENL A N 1). De vrek van IJdoorn. LIME COtlRlIT ABONNEMENTSPBIJB Per 3 maanden voor Haarlem0.8ï> Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummer»0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BIJBÏAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE PBIJS DBB ADVEBTENTIÉ» '7an 16 regel»30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrjjdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPPEBS LAUEEÏ. Vervolg en slot.) Het Beiersche Katholieken-Congres, dat thans te Muncheu wordt gehouden, zal, zooals in den uitnoodigingsbrief vermeld staat, een keerpunt worden in de binnen- landscbe aangelegenheden van Beieren. >Katholieken van BeiereD,» zoo luidt de rondgaande brief, »op het Katholieken-Con gres zal het katholieke volk van Beiereu openlijk en op plechtige wijze verkondigen, dat de zaak van den godsdienst en van de Kerk voor het volk geene vreemde is ge worden, maar op bizondere en krachtige wijze zal behartigd wordeu. Wjj noodigen u uit, openlijk getuigenis te geven, dat het katholieke volk met dankbaarheid is vervuld voor de vele en groote zorgen, met welke onze Opperher ders de rechten der Katholieke Kerk in Beieren verdedigen, de beperkingen dezer rechten betreuren en werkzaam zijn deze beletselen uit den weg te ruimen en zoo voor de Kerk de vrijheid en zelfstandig heid te verkrijgen, welke haar in alle op zichten toekomt. Zouder deze vrijheid en zelfstandigheid kan in onze dagen het zedelijk godsdienstig leven van het volk, de gehoorzaamheid aan de wetten en het bestaan der maatschappelijke orde niet worden verzekerd. Wij roepen u op, in het openbaar te verkondigen, hoezeer het katholieke volk in Beieren het hoog gewichtigde oordeel van den Heiligen Vader volgende, de hou ding der koninklijke Staatsregeering tegen over het memorandum van de Hoogwaardige Aartsbisschoppen en Bisschoppen van Bei eren, in Juni van het vorige jaar gepubli ceerd, betreurt en beklaagt. Wij hopen, dat de onderhandelingen tusschen den H. Stoel en de Beiersche Regeering, met medewerking van het Hoog waardig Episcopaat, de zoo lang en vurig verwachte overeenkomst mogeu tengevolge hebben en wij koesteren hel vaste vertrouwen in onze vertegenwoordigers in den Boier- schen Landdag, dat zij alles in bet werk zullen stellen, om de hinderpalen uit den te ruimen, welke de Kerk beletten in den volsten omvang, op het gebied van het godsdieustig-staatkundig leven, van de opvoeding en van de sociale toestanden, den haar toekomenden zegenrjjkeu invloed uit te oefenen. Wij noodigen u uit, in eene openbare vergadering aan uwe overtuiging uitdruk king te geven, dat de geest van ongeloof, die in alle rangen en standen van het volk FEUILLETON. 16) Vervolg). Kees komt nog ruim een kwartier te vroeg aan het logement waar de tram afrijdt; een gek geval voor iemand die besloten heeft onderweg geene vertering te maken. Wat zal hij doen; de stad nog eens ingaan, of een glas bier nemen? Het laatste is het meest in overeenstemming met zijue goedgeluimdheid over het aanvankelijk welslagen der onderneming. Uitgenomen de juffrouw in het buffet, is er niemand in de wachtkamer. Kees vraagt een glas bier en zet zich aan een tafeltje bij een der vensters, kijk, daar komt een reiziger de stoep op; zeker ook een passagier voor de tram. De deur van de wachtkamer gaat open//Hemel, daar heb je Willend// Kees herkent den neef van baas Sta- vels bij den eersten oogopslag. Willem is ouder geworden, maar hij ia nog dezelfde knappe vent van voorheen. „Willem Stavels, als ik het wel heb?" roept Kees verwonderd uit. Hij treedt op hem toe en begroet hem. De binnentredende drukt Kees hartelijk de hand. //Neem mij niet kwalijk," zegt hij, "'t is zooveel jaren geleden! Wacht eens! Kees Dobbels, jawel, je was eigenlijk nog een jongen, toen ik uit IJdoorn ging... wNog een glas bier, juffrouw!// roept Keea, steeds meer en meer ingang vindt, de gods dienstige opvoeding der jeugd benadeelt en, in vereeniging der steeds wassende bandeloosheid van de zeden, het welzijn van den Staat, van de maatschappjj en van het individu bedreigt, slechts kan bestreden worden door de Kerk wanneer deze name lijk in het bezit is van hare volle vrij heid en zich in de bescherming van den Staat mag verheugen. De kerkelijke aangelegenheden in Beieren zullen echter niet alleen het onderwerp uitmaken vau de te houden verhandelingen en van de te nemen besluiten. Steeds lui der verheffen zich uit alle deelen der ka tholieke wereld de klachten nopens den gedrukteu en gevaarvollen toestand van onzen Heiligen Vader te Rome; overal hoort men de kreten van smart en ver ontwaardiging over de grove beleedigingen, welke ziju verheven persoon en met dezen der katholieke Christenheid in de eeuwige stad bij herhaliug worden aangedaan; steeds luider wordeu de eiscben vernomen, dat aan den Paus het wereldlijk erfdeel worde te- rug gegeven, 't welk, voorzien van de oudste en meest legitieme rechten der wereld, voor de waardigheid en het ambt van Christus' Stedehouder, voor de vrijheid en zelfstandigheid zjjuer regeeriug niet ban ontbeerd wordeu. Het Katholieken-Congres zal aan de Katholieken van Beieren, die met de grootste liefde en trouw voor den Vader der Chris tenheid bezield zijn, de gelegenheid aan bieden, aan hunne gevoelens en eischen ook in dit opzicht uitdrukking te geven.» De uitnoodiging voert eene duidelijke en nauwkeurige taal. Drie duizend katholieke mannen hebben de circulaire onderteekeud; aan hunne spits staat Prins Löwenstein, de Commissaris van het Duitscbe Katho lieken-Congres, de steeds energieke en offer vaardige voorvechter der katholieke zaak. De namen der voornaamste Katholieken in Beieren wordeu in de circulaire vermeld, waaronder ook dien van der. beroemden vrijheidsstrijder Dr. Jörg te Landshut, die de leiding der Beiersche Katholieken neer gelegd en zich uit het openbare leven te rug getrokken heeft. Ook bijna alle Beier sche adelljjke personen hebbeu geteekend, daaronder uatuurljjk Vrijheer Vou Fran kenstein, de Voorzitter van de Cen trumsfractie iu den Rjjksdag. De Bisschoppen van Beieren zullen het Katholieken-Congres niet bjjwonen. Dat zij echter deze bijeenkomst goedkeuren werd in eene vergadering, te Regensburg gehoaden, door Dr. Leituer, Kanunnik en bisschoppelijk Secretaris, medegedeeld. Dr. Leitner was gemachtigd de verklaring af die geheel vergeet, dat hjj eigenlijk geene ver tering zou maken. //Je komt regelrecht uit A me- rika? Het had weinig gescheeld of ik was er ook heengegaan „En waarom gebeurt het niet?" vraagt Wil lem, zijn glas in éene teug ledigende. //Juf frouw, hoeveel tijd hebben wij nog voor de tram? Sapperloot, jullie bent hier vooruitgegaan." „Nog tien minuten? Dan vlug eene flesch port met een paar glazen, juf!" //Dus, je hadt naar Amerika willen gaan! Weet je wat? Blijf maar hier! Daarginds is het vet van Jen ketel. Kijk, dat doet me toch plei- zier, dadelijk een ouden bekende te ontmoeten! Goed zoo, juffie! Daar ga je Kees!Kom, kerel, haal leeg; wij hebben weinig tijd. NeeD, laat zitten! Vandaag trakteer ik, een anderen keer jÜ" Dit zeggende, haalt Wiilem een rijksdaalder voor den dag. „Houd hiervan ook het bier af, juffrouw,// zegt hij. Er zjjn intusschen nog een paar mannen uit IJdoorn, die ook op het vertrek van de tram wachten, binnengekomen. Willem herkent een van die personen als een ouden schoolmakker. „Nog een paar glazen!" Het is eene beweging en eene drukte! Kees moet volstrekt nog een glas port uitdrinken. „Een zeker-iemand is er goed voor,// roept Willem. Er ia in zijn lachen en in heak zijne manier van doen iets wat Kees niet bevalt. Hjj vat terstond, wie er bedoeld wordt met dien te leggen: »De Bisschoppen zullen aan het Katholieken-Congres geen deel nemen. Dit ligt in den aard der zaak; zjj hebben hnune voorstellen en eischen reeds voor den troon en het geheele land uitgesproken, en thans staat het aan de Katholieken, voor het gansche land te verklaren: wij doen de zelfde voorstellen als de Bisschoppen; wjj eischen hetzelfde.* Moge dit Katholieken-Congres tot heil van Beieren en ten bate der katholieke zaak werkzaam zijn, opdat in Beiereu Kerk en School eindeljjk eens die positie innemen, welke haar rechtmatig toekomt en die de tjjdsomstaadighedeu dringender dan ooit vereischeu. Uit de omstandigheid, dat de Rijkskan selier op het einde dezer week voor eenige weken naar Berljjn wil komen, wordt op gemaakt, dat nu het bezoek van den Czaar omstreeks deozelfden tjjd met grooter zekerheid dan tot heden mag verwacht worden. Men beweert, dat Prins Von Bismarck op bizonder verlangen van Kei zer Wilhelm naar Berljjn komt. In diplomatieke kringen is men van oordeel, dat de vraag of Keizer Wilhelm na zjjne reis naar Athene ook persoonljjk een bezoek zal brengen aan den Sultan, afhangt van hetgeen de komst van den Czaar te Berljjn zal opleveren. Als verzamelpunt voor de naar Athene bestemde Duitsche Oostzee- en Noordzee- eskaders is Terschelling bepaald, waar de Duitsche schepen den 28 dezer zullen bij eenkomen. Dat de reis van deu Duitschen Keizer naar Atheue eene politieke beteekenis heeft, blijkt hieruit, dat Graaf Herbert Von Bis marck den Keizer zal begeleiden. De Belgische liberalen hebben weer een leeljjke streep door hunne rekeuing gekregen. Zooals men zich herinneren zal heeft men langen tjjd de katholieke Re geeriug beschuldigd met agents provoca teurs* te hebben gewerkt en werd zekere Pourbaix aangewezen als de man, die namens bet Ministerie de onlusten iu de mjju districten zon aangestookt hebben. Pourbaix is nu Woensdag 11., in de klee ding van een mijnwerker gestoken, met elf getuigeu in het kabinet van den rech ter vau instructie te Bergen geconfron teerd, maar geen dezer heeft stellig dur ven verklaren, dat zjj hem als een der aanvoerders van de brandstichters en plun deraars herkenden. Slechts twee der elf getuigen verklaarden, dat hjj wel dezelfde //zeker-iemand." [Het is of Willem aan Kees' gelaats-uitdrukking ziet, dat de weinig eerbie dige toon, waarop hij van een //zeker-iemand" spreekt, den ander wel naar den zin is. „De oude-duitendief leeft immers nog? „Instappen heeren!// ro-pt de conducteur van de tram. Kees zou thans gelegenheid hebben gehad om, door achter op den tramwagen te blijven staan, zich vooreerst te onttrekken aan het min of meer luidruchtige gezelschap van Willem, daar deze zich haast eene plaats binnen in te zoeken. Kees doet dit niet. Hij volgt Willem naar bin nen en neemt tegenover hem plaats. Willem heeft daareven eeue snaar aangeroerd, die, onder den indruk van de jongste gebeurtenissen en wellicht als uitwerksel van het bier en den portwijn de sluimerende verbittering jegens baas Stavels klaar wakker schudt. Kees haakt naar eene gelegenheid om dienaangaande eens te zeggen wat hem op het hart ligt. „Ik meende u juist te vragen, hoe mijn oom het maakt,// herneemt Willem, nu de tram zich in beweging zet//Zeg eens!// zoo valt hjj zich zeiven op gedempten toon in de rede, //wie is die dame, die daar in den hoek zit? Hoort die soms te IJdoorn thuis? Kees wendt den blik naar de aangeduide plaats. Dat is Biekje Van Loo,// zegt Kees fluisterend. „Je herinnert je misschien die kinderen, die in dertijd aan den overkant waren uitbesteed? „Aau deu overkant? Op de steenplaats, be- oogeu en hetzelfde gezicht had als de bel hamel, dien zij zich herinnerden, maar deze was grooter en dikker.* De liberalen zijn natuurljjk in zak en asch. Al meer en meer bljjkt hoe valsch hunne beschuldigingen jegens de Regeering ziju geweest. Donderdag heeft de Antwerpsche rechtbank de voorloopige hechtenis ran de Heeren Corvilain en Delaunay bevestigd. Onmiddellijk is door hen tegen deze be slissing hooger beroep aangeteekend. Volgens Le XlXe Siecle heeft de Britscbe Regeering na het overlijden van den regeereuden Vorst van Monaco eene onderhandeling geopend over het sluiten van de speelbank te Monaco, en wordt hierover met andere Regeeringen, voor namelijk met de Fransche. van gedachten gewisseld. De opvolger van den overleden Prins moet zich bereid verklaard hebben iu de opheffing toe te stemmen, tegen het genot van eeu jaargeld van twee millioen frank en onzijdigverklariug van zijn vor stendom, gewaarborgd door alle mogend heden. De Priester-vervolging in Frankrjjk be gint. De Prefekt van het Gironde-departe- ment heeft aan den Abt Faucher te Fon- tet (arrondissement Réole) diens tracte- meut ontnomen, omdat hjj op den kansel de Regeering aangevallen en bjj zjjne parochianen propaganda gemaakt had voor de 'anti-republikeinsche candidatuur. Andere Geesteljjken, die van hun burger recht gebruik maken om geene anti-gods dienstige candidaten aan te bevelen, zul len wel aau de beurt komen. Onder dagteekening van 11 September schrjjft Dr. Gabuzzi te Constantinopel aan het Journal d'hygiène, dat de cholera zich voortdurend iu Mesopotamië bljjft uitbreiden. Zich voortplautende langs Diala, heeft de cholera de sanitaire wachtposten van Selanie tot Zehrit doorgebroken en 2 Sep tember Zissyne aangetast, 4 September Selanie, 7 Sept. Bomadi en 8 Sept. Ker- bouk. De epidemie woedt het hevigst onder de Arabische stammen. De sanitaire wacht posten zijn thans noordeljjk verplaatst. De eerste langs Tiger en Euphraat, de tweede in de provincie Mossoul om de stad Yan te beschermen. De officiëele bulletins vermelden ongeveer 4000 sterf gevallen, maar de sterfte is bepaald grooter. De republikeinsche vrjjdenker Raoul Fravy heeft in de radicale France mede een lofrede gehouden op den grooten Kar dinaal-Primaat van Engeland. Hjj brengt in heriunering, hoe vóór nog geen veer tig jaar de bevolking van het land zich doel je? Komaan, je wilt me toch niet vertellen dat die elegante jongejuffer het zusje ia van dien hals, dien half dwazen jongen, wat drommel, hoe noemden wij hem ook? „Precies, de zuster van malle Piet //Heb ik van mijn leven! En wat doet ze voor den kost? //Ik wi et niet beter of zij dient als buffet juffrouw in de Witte Leeuw." //De Witte Leeuw? Waar is dat ergens?" „De tram houd er stil. Je weet waar vroeger de oude school was? Daar is een logement ge bouwd, „Dj Witte Leeuw// genaamd. Van dat stuk land achter de speelp'aats is een tuin ge maakt. In dien tuin wordt des zomers nu en dan muziek gemaakt, ik geloof tegen een kwartje entree de persoon. En er wordt nog al gebruik van gemaakt ook, vooral van de lui uit de stad en zoo //Jongens,// zegt Willem „het werd tijd dat ik uit dat mooie land daarginds terugkwam. Als ik nog gewacht had, zou ik ons dooie IJdoorn straks niet meer herkennen. En onze goeie vrind, mjjn waarde oom, is nog altijd dezelfde? Steeds nog loerende op de duiten van zijn evenmensch? Onkruid vergaat niet; dat zie je weer aan zulk een schraperd. Onder ons gezeid, ik mag lijden dat ik nog eens de gelegenheid krijg om dien ouden vrek van een oom het leven zuur te maken....// Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1