B l N N E N L A De Schutterij in Nederland.* GEMENGDE BERICHTEN. verzette tegen het herstel der katholieke hiërarchie; hoe de voorganger van Kardi naal Manning in effigie openlijk werd ver brand. Hij teekent de verdiensten van den Kardinaal-bemiddelaar en zegt ten slotte: De verbeterde positie, de algemeene erken ning der katholieke Geestelijkheid is men vooral verschuldigd aan den ijver der ka tholieke Geestelijkheid in Engeland en in de andere landen voor de belangen der arbeidende klasse. Men heeft haar op de eerste plaats zien werken, om de maat schappelijke positie der arbeiders te ver beteren. De Auglicaausche Aartsbisschop van Canterbury heeft in beginsel de constitu ties der Anglicaansche monniken-orde goed gekeurd. Sedert een paar jaar heeft de Staatskerk reeds enkele clergymen, dieden titel van Pater hebben aangenomen, in grof gewaad met een riem om het lijf gekleed gaan en een gemeenschappelijk religieus leven leiden. Onder dezen schit terde langen tijd een zekere father «Igna tius. In allerlei uitwendige gebruiken bootsen de Anglicanen de Katholieken na. Men mag hopen, dat vele rechtzinnigen door dezen met den ritus der Roomsche Kerk verzoend, den weg naar Rome, den eenigen waren schaapstal, wedervinden. De voorzitter van het Whitechapel veiligheidscomité te Londen heeft bekend gemaakt dat de politie een brief ontvan gen heeft waarin bericht wordt, dat eene rjjzige, sterke vrouw als man verkleed sinds eenigen tijd werkzaam is geweest in verschillende slachthuizen en des morgens de slachthuizen te Whitechapel en Aldgate heeft bezocht. Men veronderstelt dat dit in eenig verband staat met de laatste moorden en vindt daarin aanleiding te denken dat de slachtoffers misschien wel door eene vrouw zijn gevallen. Men herin nert zich, dat in geene van de gevallen ooit een man gezien is in de nabijheid van den moord. Uit het getuigenverhoor in zake den aanslag op Crispi is het volgende gebleken: lo. dat Caporali twee steeneu achtereen volgens heeft geworpen; 2e. dat die steen, welke doel trof, met moorddadig opzet scherp en spits was gemaakt; 3e. dat, zon der een onberekenbaar toeval, eene instinct matige hoofdbewegiug, Crispi aan de slaap getroffen en zeker gedood zou zijn; 4e. dat het een Priester was, een zekere Massari, die het eerst den aanslag bemerkte, daar op shoudt dan moordenaar! Houdt den moordenaar!» riep, en vervolgens met be hulp van een mede toegesnelden jongen schilder, Diodati Francesco, den ellendeling greep en vasthield. Tijdingen uit Zanzibar bevestigen, dat er ernstige vrees bestaat voor een opstand tegen den Sultan van Zanzibar in diens eigen hoofdstad. Een vrijdenkers-congres. Te Parijs wordt thans ook een internationaal vrijdenkers-congres ge houden, waarbij opnieuw is gebleken hoezeer alle revolutionnaire elementen, van het doctrina- risme tot het radicale socialisme, éen zijn in den geest van het ongeloof. De radicaal-socialistische gemeenteraad der Fransche hoofdstad verzuimde niet den congres leden eene hartelijke ontvangst te bereiden. De president en vice-president van dien raad, de Heeren Chautemps en Joifrin heetten den aan wezigen welkom en laatstgenoemde liet zich o. a. op de volgende teekenachtige wijze uit: ;;De leden van den Parijschen gemeenteraad zijn in groote meerderheid vrijdenkers en wij geloo- ven met u aan de absolute noodzakelijkheid te breken met het godsdienstig begrijp, dat slaven en meesters maakt; wij juichen voornamelijk de pogingen der buitenlandsche vrijdenkers toe, want iedere vrijdenker koestert republikeinsche ge voelens en is dus natuurlijk een vriend van Frankrijk. Men zal moeten erkennen, dat de Pleer Joifrin hier den spijker op den kop slaat: dat iedere vrijdenker republikeinsche gevoelens koestert, is maar al te bekend en ook bij ons te lande heeft men gelegenheid gehad zich van de waarheid dier stelling te overtuigen. Is niet van de Linkerzijde in ons Parlement openlijke de kroon een „ornament", en „bloot sieraad" genoemd? En wat behoeft er meer gezegd? {Centrum.) Een aanslag op Crispi. Alle bladen maken met verontwaardiging melding van deze onedele daad. De ellendige mensch maakte geen gebruik van revolver of dolk, ook niet van dy namiet of bom, maar van een ellendigen kei, dien hij in een zakdoek had gewikkeld. Met dit verachtelijk werpmiddel, waarvan de straatvlegel zich bedient, die te laf is zijn vijand openlijk aan te vallen, trof hij den Minister Crispi aan de kin. De arme sukkel, die gebrek lijdt aan alles, bekent slechts uit wanhoop zijn aanslag te heb ben gepleegd op den eersten Minister, omdat hij dezen als den gelukkigsten aller stervelingen beschouwt, terwijl hij zelf meent het ongelukig- ste van alle schepselen te zijn. Zij dus, die den mensch alle hoop op eene betere toekomst ontnemen, dus Crispi en zijn goddelooze aanhang, zijn de aanleidende oorzaak van deze slechte daad. En op wie werpen de radioalen en liberale bladen de schuld? Op de katholieke bladen, die niet tevreden zijn met den tegenwoordigen toestand in Italië. Op hen, die de handelingen van Crispi afkeuren, omdat deze Minister een einde wil maken aan de „buitensporigheid" der Geestelijkheid. Waartoe de blinde haat tegen den godsdienst toch voeren kan! (F. W.) De aanvraag van de commissie van het Koloniaal Museum te Haarlem en van de Ver- eeniging van de Statistiek in Nederland om eene jaarlijksche subsidie, de eerste ten behoeve van voornoemd museum, de tweede ten behoeve van de uitgaaf der statistische overzichten van de Koloniën, heeft den Minister van Koloniën doen besluiten om voor elk dezer vereenigingen eene subsidie van f 1000 op de Indische begrooting uit te trekken. Bij de firma E. J. Brill is thans versche nen het eerste gedeelte van den arbeid van den Hoogleeraar Mr. H. Van der Hoeven te Leiden, in zake de herziening van het militair strafrecht. Dit deel behelst de ontwerpen van een wetboek een militair strafrecht en daarbij behoorende wetten, met toelichting, zooals zij, ingevolge opdracht van den Minister van Justitie, door den genoemden Hoogleeraar zijn samengesteld en, in overleg met eene door de Ministers van Justitie, Marine en Oorlog benoemde commissie, herzien. Naar men verneemt, heeft Z. M. de Koning het verlangen te kennen gegeven, dat in alle garnizoenen waar militaire muziekkorpsen ver blijf houden, door die korpsen eene uitvoering ten behoeve der slachtoffers van de ramp te Antwerpen zal gegeven worden. De Begeering heeft eene nadere wijziging in het schoolwetsontwerp voorgesteld, strekkende om kweekelingen, die de onderwijzers-akte be zitten toe te laten en te verplichten tot tijdelijke vervulling bij ontstaande vacaturen in het ge woon onderwijzend personeel. De Minister van Binnenl. Zaken; gelet op art. 99, laatste lid, der wet van 4 Juli 1850 (Staatsblad No. 37), heeft goedgevonden: met wijziging der beschikking van zijn ambtsvoor ganger van 3 Februari 1888, No. 602, afd. BB., voor zoover daarbij de gemeente Leiderdorp is aangewezen als onderkiesdistrict van het hoofdkies district Katwijk voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, die gemeente te splitsen in de navolgende onder- kiesdricten van het hoofdkiesdistrict: le onder kiesdistrict Leiderdorp, bevattende Kerkwijk, Doeswijk en Achthovenerwijk. 2e onderkiesdricten Leiderdorp, bevattende: Zijlwijk en de Waard. ZANüVOORT, 23 Sept. Aartshertogin Stepha nie verliet Zaterdag-morgen deze gemeente. Uit Oostenrijk waren twee spoorwegwaggons voor H. KK. H. naar hier overgebracht, met welke H. KK. H en haar gevolg de reis over Haarlem, Keulen en Miinchen naar Weenen heeft aan vaard. Van den Heer Kaufmann, in wiens hotel zij bijna twee maanden doorbracht, nam H. KK. II. met groote minzaamheid een fraaien bloem ruiker aan, terwijl het dienstdoend personeel van H. KK. H. eene ruime geldelijke belooning voor zijn dienstbetoon mocht ontvangen. Z. K. H. Prins Herman Hertog van Sak- sen-Weimar met gezin verlieten Donderdag, na een verblijf van ruim vijf weken, deze badplaats. De hooge gasten betoonden meermalen gedu rende hun verblijf hunue ingenomenheid met deze badplaats, die zij wegens de'gunstige digging en wegens het prachtige strand den voorrang boven andere zeebadplaatsen toekenden. Bij het vertrek van Prinses Stephanie van Oostenrijk en van den Prins van Saksen-Weimar ontving de stationschef alhier, de Heer Heil, van ieder dier vorstelijke personen eene prachtige gou den doekspeld, gevat in eene kroon met naam letters. Uit de officiëele opgaven blijkt, dat alhier vertoefd hebben 2711 badgasten, waarvan uit Nederland 2163, uit het buitenland 548. Am sterdam leverde de meeste badgasten nl. 1428, Haarlem 239 en de overige plaatsen van ons land 496; Duitschland en Oostenrijk zonden 427, andere landen 121 badgasten. Voegt men hierbij 286 kinderen, die de va- cantiekolonies uit Amsterdam en uit Haarlem bevolkten, en de 106 patiënten van het badhuis voor minvermogenden, zoo komt men tot een totaal van ongeveer 3000 (2997), een cijfer, dat tot nu niet werd bereikt. SPAABNDAM, 23 Sept. jl. Zaterdag-morgen sloeg de bliksem in de met ongedorschte tarwe gevulde barg van W. De Clerq. Een der zware eiken bargroeden werd van boven tot beneden in tweeën gespleten; de ontstane brand werd door het spoedig optreden van de brandweer in den aanvang gestuit. Ouder bovenstaand opschrift geeft het Berliner Tageblatt de volgende weinig vleiende beschrij ving van de schutterij in ons dierbaar vaderland. „Menig bezoeker van Nederland, die met de daar heerschende omstandigheden niet bekend is, zal er voorzeker belang in stellen te vernemen tot welk soort van soldaten de blauw- rood uit gedoste mannen behooren, die in den laten na middag alle tramwagens en andere rijtuigen in beslag nemen en daarbij een haast aan den dag leggen, alsof Hannibal ante portas stond. 't Zijq de manschappen van de schutterij. De schutter is een onschuldige burger, die zich op hooger bevel, gewoonlijk togen eteuslij 1 in eene, naar omstandigheden zelf gekochte of van de gemeente verkregen uniform moet steken, om het publiek en zich zelf te bewijzen, hoe men op eene gemakkelijke wijze in de oogen van een werkelijken militair belachelijk schijnen kan. De gansche inrichting herinnert aan den landstorm van Krahwinkel of aan de in 1866 kalm ontsla pen Beiersche burgerweer en als men de goede men- schen ziet exeroeeren, kan men er geen oogen- blik aan twijfelen, dat ïij met de ante-diluviaan- sche inrichtingen zeer goed hadden kunnen wed ijveren. Met de schako een weinig scheef op het hoofd, de koperen ketting onder den neus, het geweer met de kolf naar achter op den schouder balanceerende en de sigaar in den mond, zoo ziet er een flinke schutter uit, als hjj zich naar het ex rcitieterrein beg. eft. Van daar naar huis te- rugkeerende geeft hij er de voorkeur aan zijn ge weer door een kruier naar huis te laten brengen, terwijl //Mijnheer" naar een café gaat, om daar den uitvinder van de schutterij naar de mookerhei te wenschen. Piaats zoo'n vaderlandsrerdediger op 100 pas van eene schuurdeur en verzoek hem dan daarop te schieten, dsn zal hij, wanneer hij het mecha nisme van zijn geweer weet te ontraadselen, het doel niet groot genoeg verklaren en er liever de voorkeur aan geven een gat in de lucht te schieten. Vandaar de naam „Schutter.// Als het regenachtig weer is verzamelen de schutters van de hoofdstad zich op da Beurs en ter plaatse waar nog des middags miliioeneu guldens werden verhandeld, hoort men dan de commando's d> r geplaagde onderofficieren. Ge moedelijkheid gaat bij den Nederlander boven alles en als de sergeant in 't zweet zijns aan- gezichts moeite doet om zijne manschappen aan het verstand te brengen dat er tusschen „over 't geweer// en „presenteer 't geweer" een klein onderscheid is, kan hij toch aan de meerderheid van zijne onderhebbenden niet verbieden om trent deze aangelegenheid van opinie te verschil len. //Schutter Jansen 1 Sta recht op 1 De beenen bij elkaar //961/2 percent, zegt de aange sprokene, een bediende van een bankier, diezoo even met zijn buurman onder bet presenteereo van het geweer, den koers van den dag bespreekt en daarbij geheel en al vergeet, dat ook het va derland op zijne diensten speculeert. Waar soldaten zijn, moeten ook officieren wezen en die zijn er trouwens in overvloed. Om deze waardigheid te bekleeden behoeft men juist niet het verstand verloren te hebben, maar noodig heeft men het niet. Een goede nBam, een weinig geld en hoofdzakelijk den wil om officier te worden, is voldoende om den meest bedaarden burgerjongeliug binnen een paar maanden iu een flink schutter-luitenaut te metamorphoseeren. Schutter-luitenaut, gij kroon der schepping Waar is aw evenbeeld als ge de schako met de fladderende hanenveeren draagt De haan kan er niet trotscher mede pronken Doch terug naar den dienst. Ademloos nadert een korporaal. Hij brengt kwade tijding. „De vijand nadert, luitenant, „zegt hij," en de kapitein laat u verzoeken voorwaarts te stormen." Na tuurlijk, 't is hier om het welzijn van het vader land te doen. De luitenaDt vat moed en aan het hoofd van zijne manschappen vliegt hij als een razende Roland deu onzichtbaren vijand te gemoet. Halt! Eene gracht I Eene wondersohoone ge legenheid om zich neer te leggen en uit te blazen zonder natte voeten te krijgen. „Snelvuur commaudeert hij en zwaar vallen de laadstokkeu in de vuiatgroote geweermonden vermoede lijk buitstukkeu uit den grooten vrijheidsoorlog. Het geklapper der hanen geen vuurstee- nen, hoort ge! klinkt als Bferenmuziek in ziju oor en hij geniet ie stilte als hij ;denkt hoe veel vijanden, het offer van den moordlust zijuer krijgers zouden worden als het gevecht in oor logstijd plaats bad. Plotseling klii.kt de stem van den luitenant adjudant, geeu schutter, maar een heuschelijke. Deze, met den Hercules-arbeid belast om bur ger-luitenants te vormen, roept den schulter-luite- uant woedend toe: //Weet u niet, dat u bij 't snelvuren niet voor het front der vurende troe pen mag staan „Dat staat niet in het reglement,„antwoordt de schutter-officier, terwijl hij dit document voor den dag haalt. "Zeker," roept de luit.-adj. op bladzijde 48, waarna hij de verzuchting slaakt: //Hemel, verlos ons van alle sehutter-luiienauts!" Maar de schutter-officier steekt de sabel in de schede, neemt zijn zakboekje en schrijft er in: „Het is raadzaam bij het snelvuur zich achter de vurende troep op te houden; al zjju de schietenden ook maar schutters, de mogelijk heid oestaat, dat men wotdt getroffen." Maar er ziju niet alleeu luitenants I Neen 1 Ook Kapiteins, Majoors en Kolonels 1 Dan is 't met de promotie gedaan, ten spijt van de laatst genoemden, waul koopman in thee en Generaal dat zou fraai ataau op eeue visitekaart en zeer naar genoegen ziju van „Mevrouw.// Maar al wordt met zoo oud als Methusalem, Generaal bij de schutterij wordt men nooit; men moet zich te vreden stellen als Kolonel langs het front der paradeerende troepen te rijden om aan het verzamelde krijgsvolk te bewijzen, dat er van het verhevene tot het belachelijke aleohta een kleine stap is. Nu? zal de lezer vragen, die schutters zija er toch niet alleen voor de pret, zij moeteo ook een ander duel hebben? Ja, maar dat weten alleen de ingewijden. Sommigen zeggen, dat ze in oor logstijd vestingen moeten verdedigeu. Dat zou echter moeilijk gaan, de meeaten hebben geen geweer in handen gehad. Anderen meenen dat zij, even als hunne voorouders, tegeu een leger te velde zullen moeien vechten. Niet te haastig, btste schutter. Uwe voorouders warcu ongetwij feld beroemde krijgers en ook uwe broeders in Indië verrichten wonderen van dapperheid, maar de schutter van 1830 telt iu onze dagen niet meer mee; toen vochten echte vrijwilligers tegen echte burgers eD omgekeerd. De kansen waren gelijk. Doch heden? Een troep, samen gesteld uit de meest heterogene elementen, onge disciplineerd, wilt gij dien vergelijken met de NederlaBdscke helden vau den vrocgeren tijd? Voor den Generaal, die de schutterij tegenover een geoefend leger in 't vuur zou breDgen, ware de kogel nog te goed, hij zou als massa-moorde naar moeten opgehangen worden.// Waartoe heeft de kat hare knevels De u i t- stekeude, lange haren op de bovenlip van eene kat, die men gewoonlijk knevels noemt, zijn in den natuurstaat van groot gewicht. Het zijn ge- voelsorgauen. Zij zijn vast aan dicht naast el kander liggende kliertjes onder de huid, en elk van die lange, stijve haren is met de zenuwen van de lip verbonden. De minste aanraking van die knevels met een omringend voor» erp wordt dus duidelijk door het dier gevoeld, hoewel de haren op zichzelven gevoelloos zijn. Zij steken aan weerszijden uit, bij den leeuw zoowel als de gewone kat, zoodat zij van punt tol punt ge- eveeredigd zijn aan den omvang vau het lichaam van het dier. Als wij ons een leeuw voorstellen die door een dicht woud sluipt, zal het nut vau die lange haren ons daJelijk in 't oog vallen. Zij wijzen hun door het fijnste gevoel eiken hinderpaal aan, die zich opdoet om ziju lichaam door te laten; zij voorkomen het geritsel van tak ken en bladereD, dat zijne prooi waarschuwt, als hij door de dichte struiken wil dringen, en zoo, in verband met het kussenachtige onder zijne klauwen, waarop hij loopt (de eigenlijke klau wen raken den grond nooit), is hij in staat zijne slachtoffers zelfs nog stiller te naderen dan de alaDg, die door het gras kruipt en niet bespeurd wordt voordat zij zich om haar prooi kronkelt. Het aantal inwoners van Athene is sedert 1836 vermeerderd van 15,000 tot 108,000 eene toeneming, welke eerder aan die van tena Amerikaausche dan van eeue Europeeache stad doet denken. En in de nabijheid der Grieksche hoofdstad aan de haven van Piraeus, is in de laatste vijf tig jareD eene geheel nieuwe stad verrezen, wel ke thaus 40,000 iuwocers telt. Te Quebec (Canada) is Donderdag een Btuk rots van een der hoogten nabij de citadel losgeraakt eu uedergestort op de huizen daarbeueden. Te middernaeht had men reeds 19 lijkeu en 16 ernstig gewonden uit de puin- hoopen te voorschijn gebracht. Men gelooft dat er uog 20 personen ouder de puinhoopen werden bedolven. Alle slachtoffers behooren tot de armste klasse. Dergelijke ongevallen kwamen voor in 1841 en 1852; niettemin wordt er steeds aan den voet dier rots gebouwd. Slimheid van vogels. De gekuifde vliegenvanger eb nog eenige vogels hebben een uitstekend middel om andere vogels of hage dissen, die op hunne eieren azen, af te schrik ken. Zij winden om hun nest een of meer van de oude vellen, die de slangen hebbeu afgewor pen, zoodat het den schijn heeft alsof levende slangen zich om hun nest hebben gekronkeld. Postduiven zijn dezer dagen de telegraaf te vlug af geweest. Toen Zondag II. Keizer Wilhelm te Hanover de wedrennen bij woonde, werden daar postduiven opgelaten, die te Hildasheim thuis behoorden. De aankomst dier gewiekte boden werd uit Hildesheim bericht door andere postduiven, die te HaDover thuis behoorden. Te gelijk met het duiveubericht werd een //dringend// telegram aau deu Keizer afgezonden en de duiven kwamen een half uur vroeger aan dan het telegram. Met 1 O c t o b e r a. s. z a 1, b ij w ij z e vau proef, in elkeu trein vau den Staatsspoor weg een coupé 3e klasse voor niet-rookers be stemd worden, doch slechts voor zoover er vol doende plaatsruimte iu de andere compartimen ten beschikbaar is. Aan de bedoelde csupé's zullen daartoe bordjes met het opschrift: „niet rooken" worden aangebracht. De proef met verwarming door stoom van de rijtuigen der Holl. IJ. S. M. zal iu de zen winter worden voortgozet en op meer rij tuigen worden toegepast. BI ij kens een verslag van het Mi- nisterie van Landbouw der Vereenigde Staten wordt reuzel op groota schaal vervalschl met katoenzaadolie en vet van andere dieren dan varkens. Oleo-stearine bijv., voornamelijk ge maakt van het vet van de darmen van vee, wordt veel gebruikt. Schapentalk wordt slechts op kleine schaal gebruikt, omdat de bizondere geur het gebruik in groote hoeveelheden onmogelijk maakt. Gewoonlijk is er in vervalschte reuzel genoeg van het echte artikel om den amaak en geur niet van echte te doen verschillen. Maar meug- sels van vet worden gemaakt en misschien als reuzel verkocht, waarin geenerlei varkensvet voor kwam. De volgende cijfers geven een denkbeeld van de mate, waarin de Holl. IJzeren Spoorweg-maatschappij het verkeer in de50jaar van haar bestaan zag toenemen. B goi zij met eene lijn van 16 kitom., het spoorwegnet heeft thans eene uitbreiding gekregen van 781% kilom. Het bedrijfskapitaal klom van 1 tot 56 millioen gulden, terwijl het materiëel, dat aanvankelijk beatond uit 4 locomotieven en 36 rijtuigen, thans 235 locomotieven eu 2500 rijtuigen en wagens omvat. De snelheid klom van 38 tot 75 kilom. por uur. Liepen in deu beginne tusschen Am sterdam eu Haarlem slechts 4 treinen daags, thans loopen op die lijn 64 treinen per dag. Het geheele aantal treineD, welke dagelijks dienst doen, bedraagt 550. Het personeel is van 100 man in 1839 gestegen tot ruim 4400. Oorlogsschepen kosten tegenwoor- dig aanmerkelijk meer dan eene eeuw geleden. Voor honderd jaren kostte, zegt Daily News, een groot linieschip 67,600 en thans bedragen de bouwkosten van een pantserschip le klasse nis de Trafalgar 862,794. Fregatten kostten in 1789 13,000, 20,000, 21,000, en de thaus daarmse gelijkstaande schepen, de kruisers 2e klasse, kosten 150,000 a 200,000. Op Fransohesporen wordt eene proef genomen met eene uitvinding, waardoor het onmogelijk is, onder het rijden het portier van een waggon te openen, zonder dat de conduc teurs dit bemerken. Vooral met het oog opspoor- wegdieven en roovers zou dit van veel belang lijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2