N I E IJ W E No. 1445. Vrp&g 27 September 1889, 14de Jaargang* Het mllitairisme in Europa. BUITEN L A N 1). De vrek van IJdoorn. ABONNEMEWTSPBIJB Per 3 maanden voor Haarlem0,8b Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voorliet Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG BOSÏAÜ: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE PBIJS DEB ADVEBTEIÏTIÉH Van 16 regel»30 Cents. Slke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrjjdag-avond voor 6 uur ingewacht. Ui tg evers: KüPPERS LAUREY. De druk van het miiitairisme neemt aanhoudend toe, de oorlogstoebereidselen hebben steeds op breeder schaal plaats. Er verloopt geen jaar of de lasten worden grooter. Heeft de eece natie haar leger versterkt, fluks komt eeue andere, die hare krijgsmacht uitbreidt, hetgeen dau door de Parlementen natuurlijk, op grond van zelfbehoud, moet toegestaan worden. Daar- bjj komt nog eeue al tijd du ren de verwis seling van wapens, die fabelachtige som men verslindt. In de laatste jaren heeft men tallooze uitvindingen gedaan en ach tereenvolgens hebben we de 6eue wapen rusting zien verdwijnen om voor eeue an dere, eeue nieuwere, plaats te maken. Hoe deze militaire aangelegenheden zich ontwikkelen, wordt ons door Foucault de Maudion verhaalt. Deze Franschman zond in bet jaar 1887 het volgende bericht aan zijne Regeering: »De nieuwe bewapening, die thans in Duitschland noodzakelijk wordt geacht, is de aauleidiug tot een couflict tusschen Prins Von Bismarck en de mili taire overheid geweest. De Rijkskanselier heeft in zijne gesprekken met den Keizer en in ouderscheiden offlciëele mededeelin- gen aan de militaire overheid het verwijt gericht, dat zjj niet wist wat zjj deed en dat zij Duitschland, tengevolge van de verandering der oude wapens in repeteer geweren, die thans wederom door repeteer geweren van een ander kaliber vervangen moeten worden, op groote onkosten heeft gejaagd. Prins Von Bismarck heeft ver klaard, dat ouder zulke omstandigheden van een geregeld fiuanciëel bestuur in het Duitsche Rjjk geen sprake kan zijn en dat hij wel twintig monopoliën zou moeteu invoeren om zulke uitgaven te kunnen be- strjjden. De Rijkskanselier verlangde, dat men, alvorens tot zulke onkosten over gaan, nog eenigen tijd zou wachten, tenminste tot de eerste maanden van het volgende jaar, om zeker te zijn, dat er tot dien tijd niet eeue nog meer geperfectioneerde uitvinding zou gedaan ziju. Hij wees erop, dat dit uitstel met onderscheiden te ver wachten inkomsten-vermeerderingen in het budget samenviel en dat dan de enorme uitgave niet zoo zwaar zoude gevoeld worden. Op deze aanmerkingen, die, op verlangen van den Keizer, door Prins Yon Bismarck schriftelijk werden verstrekt, heeft de Veldmaarschalk Von Moltke, geantwoord in een brief, waarin o. a. het volgende wordt verkondigd: »De verandering der voormalige gewe ren in repeteergeweren is een spoedig ge nomen maatregel geweest, tot welken is besloten, omdat iu 't begin vau het jaar j887 algemeen het gerucht was verspreid, FE U1LLE TON. 17) (Vervolg). „Hoe is het toch gegaan met die luster van oom, die achter de kerk woonde, hoe heette zij ooktante Neeltje, meen ik. Leeft die nog? „Neen, die i9 al sinds een paar jaar dood!// zegt Kees. „Je weet de geschiedenis van dat legaat? Willem spitst de ooren. Een legaat! Daar wil hjj wel iets meer van weten. „Ik weet er zoowat van, maar 't, rechte niet „Dat is waar, je bent al zoo lang uit IJdoorn.// Kees buigt zich een weinig voorover, opdat de anderen, die naast en tegenover hem zitten, het gesprokene niet zullen opvangen, en begint het geheele verhaal te doen van dat legaat en van zijne verhouding tot Grietje, en van de hypo theek en de verkooping van zijn land. Al spre kende, windt hij zich op over dien vrek van een baas Stavels, die geeue toestemming wil geven, omdat hij de twaalfduizend gulden voor zich hoopt to behouden, als het geluk wil dat zijn neef uit Amerika komt te sterven of niet •terugkeert. Aan Willem ontgaat geen woord. dat er een oorlog zou uitbarsten met Frauk- rjjk. De Rijkskanselarij heeft te allen tijde ten opzichte van deze te verwachten ge beurlijkheid, waarop zij telkens terugkwam, het Ministerie vau Oorlog verzocht, de ver andering der iufanterie-bewapeuing zoo spoedig mogelijk te bewerkstelligen. Heden is door de ondervinding en door onze stu diën volkomen bewezen, dat het Fransche leger een geweer bezit, dat veel beter is dau dat, 't welk bij de Duitsche krijgs macht wordt gebruikt. De winter begint en de kans voor een oorlog is nul, ten minste voor eenige maanden. Wanneer de arsenalen onmiddellijk het bestelde ont vangen en wanneer voor alles bizoudere credieten worden verleend en onmiddellijk disponibele sommen worden toegestaan,dau kan men er op rekenen, dat het leger iu het begin vau het jaar 1888, dus tegeu de maand Mei, zijne vroegere superioriteit wederom heelt verkregen.* Dezelfde brief, aldus verhaalt Foucault, bevatte het verzoek aan den Keizer gericht, machtiging te verleeuen om 20 millioen uit den oorlogsschat te nemen, totdat de credieten zouden toegestaan zjju. De Kei zer keurde Von Moltke's voorstel goed en gaf van zijne denkwijze aan den Rijks kanselier gemotiveerd bericht, stelde echter aan de militaire overheid slechts twaalf millioen ter beschikking. Wij zullen geen oordeel uitspreken of dit verhaal iu al zijne bizonderheden juist is, maar het geeft toch eeue praktische voorstelling hoe het met de zorgen 70or het volkswelzijn, en met de eischen van hei leger geschapen staat. Wij leven thans iu een tijd van een ge- wapenden vrede. De millioenen-legers der toekomstige oorlogen zullen met de nieuw ste verwoestingswerktuigen worden gewa pend. Zooals wij reeds in een vorig artikel hebben vermeld, zullen in den naasten oorlog alleen door de vjjf grootste Staten van Europa ruim dertien millioeu geoe fende manschappen iu het vuur worden gebracht. Een ontzettend cjjfer voorzeker als we bedenken hoe velen een offer zullen wor den vau den verschrikkelijken krjjg. Wat de oorlogen der laatste 34 jaar aan meeschenlevens en geldoffers hebben gekost, leert ons de navolgende statistieke opgave Menscheu- geldoffers offers, in mill, man. gulden. De Krim-oorlog750.000 4776 De Italiaausche oorlog in 1859 45.000 720 De Deensche oorlog. 3.000 84 De N.-Amerik. burgerkrijg van 1861—1865: Transp. 798.000 5580 Twaalfduizend gulden! Een aardig sommetje om eenigen tjjd als een heer van te leven! Hij is er stil van. Kees is nog steeds aan het vertellen van dingen, zooals de waardevermindering van van het land, de vraag om loonsverhooging door de fabrieksarbeiders, zijne pogingen om eene be trekking te krijgen, altemaal zaken, die voor Willem hoegenaamd geen belang hebben. Willem neemt wel den schijn aan alsof hij aandachtig luistert, maar in werkelijkheid zit hij berekenin gen te maken.Twaalfduizend gulden, sapper loot! Nadat de tram is aangekomen en Willem zijn intrek in het nieuwe hotel //De Witte Leeuw" genomen heeft, stapt hij aau het huis vau zijn „lieven" oom af. UI Er is niets veranderd aan het oude, welbe kende huis, waarin Willem als knaap en jonge ling heeft gewoond. Wat al herinneringen wor den gewekt door het gezicht van de donkergroen geverfde muurbeschotten in het voorhuis! Even saai als immer klinkt het getiktak der gioote, staande klok. Dezelfde duffe lucht afkomstig van vermolmde vloeren, doet den bezoeker, die van buiten komt, onwillekeurig de handen uitstrek ken, als hadde hij niets haastigers te doen dan alle vensters open te rukken. Willem wendt onwillekeurig den blik naar den hoek waar eene kast placht te staan. Die kast is er nog. Bovenin waren drie planken; in de ruimte daar beneden Transp. 790.000 5580 a) Noordelijke Staten. 280.000 10800 b) Zuidelijke Staten. 520.000 5520 De Duitsche oorlog vanl866 45.000 792 De expeditie naar Mexico, Cochin-Ohina enz65.000 480 De Fransch-Duitsche oor log van 1870/71: aFrankrjjb155,000 7200 b) Duitschland 60.000 De Bulg.-Servische opstand25.000 420 De Russisck-Turkscke krijg 250.000 2700 De Zuid-Afrik, oorlog 30.000 21 De oorlog in Afghanistan. 250.000 31 te zatneu. 2.478.000 33.144 Hierbjj moet worden in aanmerking ge nomen, dat in deze cijfers niet overal de door ziekte gestorven manschappen ziju meegerekend. Bovendien bevat deze statis tiek ook niet het aantal van heD, die ten gevolge van hunne wonden of door eeue geknakte gezondheid zijn gestorven. 't Is een schrikwekkeud cjjfer, 't welk de statistiek ons leert keunen. Eu wee de natie, die iu den uaasteu oorlog het onder spit delft! Zjj heeft jaren uoodig om zich vau de oudergaue veruederiug te herstel len; voor haar zal slechts de troost bljj- ven, dat bij zulk een ongeluk het voeren van een krjjg onmogeljjk blijkt, dat het militairisme zich zelf vernietigt. Tot groote ergernis van vele radicalen, ook in Duitschland zelf, heeft Keizer Wil helm in Hannover gelegenheid gevonden, om te wjjzen op de groote beteekeuis van den godsdienst voor de toekomst der vol ken. Hij wil ook een godsdienstig onder- wjjs. Verder verlangde hjj dat ook de ge schiedenis, vooral die van het einde der vorige eeuw en van deze eeuw, nauwgezet zou worden geleerd, ten eiude de jeugd bekend zou worden met de dwalingen der groote omwenteling en van het socialisme. Geen wonder dat een Vorst, die openljjk tegen de groote revolutie partij kiest, en die domper» genoeg is om van den gods dienst nog heil te verwachten, fcet wel verkorvon zal hebben bjj alle vrienden des lichts en van den vooruitgang,» doch die met hunne lantaarns de volken slechts voorlichten naar den afgrond. Uit Rome wordt het volgende ge meld: »De nederlaag der Italiaansche di plomatie in hare pogingen bjj het Gou vernement van MaJrid, om Spanje tot de triple-alliantie over te halen en als bewjja hiervan den Italiaanscheu Generaal Cialdini als Gezant te ontvangen, wordt volkomen bevestigd. Wat de weigering van Generaal Cialdini betreft, is het zeker, dat dit ge- bergde hij als knaap zjju hoepel en zjjne vlie gers. Misschien ligt zjjn speelgoed van eertjjds er nog!.Ook oom Stavels krakende kuch, welks geluid op dit oogenblik tot Willem door dringt, en hem weinig goeds voorspelt, is de zelfde van voor veertien jaar. Willem zou durven wedden, dat de oude man in deuzelMen leuning stoel zit, met den rug naar het raam gekeerd. Wat de ontvangst betreft, heeft "Willem's voorgevoel hem niet bedrogen. //Zoo, ben je terug! Ik dacht dat het maar weer een praatje was Baas Stavels neemt de hem toegestoken hand niet aan; ook verzoekt hij zijn neef niet, te gaan zitten. „Als mijn bezoek soms niet welkom is?" zegt Wilbm. - „Uw bezoek, herneemt de baas, „is mij even welkom als dat vau Kees Dobbels en van meer zulke mannen, die denken dat ik en een ander geroepen zijn om stumperds en leegloopers aan geld te helpen. Ik had order gegeven om als je kwam, te zeggen, dat ik je liefst niet wenschte te ontmoeten, maar de huishoudster is uitge gaan, en dat uilskuiken van eene meid heeft natuurlijk weer vergeten wat zij zeggen moest Het spreken valt den baas moeilijk. Hij slaat tot tweemaal toe de hand aan de plaats waar het jichtige been hem pijn doet. Willem heeft intusscheri een stoel bij de tafel geschoven. Hij neemt vlak tegenover zjjn oom plaats, schied is op verlangen der Koningin-Re gentes zelve op grond, dat deze Generaal een ijverig aandeel genomen heeft in de overweldiging der Kerkeljjke Staten. Verder wordt'geroeld, dat als verblijfplaats van den H. Vader, in geval Z. H. Rome verliet, Granada is aangewezen. Rusland zal binnenkort een Gezantschap bj) deu H. Stoel accrediteereu. Zondag-avond had te Munchen de eerste bjjeenkoinst plaats der Beiersche Katholiekeu, van alle kanten naar de hoofdstad gestroomd, om daar hun protest aau dat van Paus en Bisschoppen tegen den bestaauden toestand iu Beieren te voegen. Niet minder dan 14000 kaarten werden voor dit congres verkocht en de eerste vergadering werd door 8000 personen be zocht. De geestdrift was zeer groot. Op de eerste plaats is natuurljjk een adres aan den Paus gezonden, waariu Z. H. van de trouwjder Beiersche^KathoIieken wordt verzekerd eu geprotesteerd wordt tegen de jongste ma^onnieke demoustraties.te Rome. Door verschillende uitnemende sprekers werd daarna op vele gebreken iu de Bei ersche wetgeving in kerkeljjk-politiek op zicht gewezen en op de eerste plaat? de afschaffing van het placet en betere onder- wjjsregeliug geëischt. Ten slotte zjju re- solutiën aangenomen, waarin dank wordt betuigd aan de Bisschoppen voor hun op treden tot herstel der katholieke reckteu in Beieren. Levendig'wordt daarin betreurd, dat de Regeeriug de eischen in het me morandum van het Episcopaat vervat, in hoofdzaak heeft afgewezeu^en aangedron gen op loyale naleving van het tusschen de Beiersche Kroon eu deu Apostolischen Stoel gesloten concordaat. De beide Ka mers der Volksvertegenwoordiging worden aangespoord alle wettige middelen aan te wenden, om aau de door de Bisschoppen gestelde verlangens te voldoen tot bevre diging van Kerk en Slaat. Op krachtige wjjze wordt ook geprotesteerd tegen het Bruuo-schandaal eu de wereldljjke macht des Pausen geëischt. Het congres zal ongetwijfeld gunstige gevolgen voor de Kerk iu Beieren opleve ren. De deelneming heeft de verwachtiugen, die reeds hoog gespannen waren, nog ver overtroffeu. De parlementaire Beiersche Centrumpartij was bjjua geheel vertegen woordigd. Van tien Fransche Geestelijken is de bezoldiging iugehouden wegens »hun vjj- audig optreden tegeu de Regeering.» Naar men meldt, heeft Z. H. de Paus Kardinaal Manning een felicitatie gezonden ter gelegenheid van het einde der strike te Londen. De Engelsche Regeeriug moet hetzelfde gedaan hebben. De Standard heeft een bericht uit Shang- „Ik had gehoopt, oom, dat alles vergeven en vergeten zoude zjjn, nu er zoovele jaren zjjn verloopen. Het past mij, als den jongsten, de minste te wezen; daarom kom ik naar u toe //Dat merk ik," zegt baas Stavels. „Wil ik u eens wat zeggen?Als ik zoo goed dertig jaar oud was als zeventig, dau zou jc de brutaliteit niet gehad hebben, in mjjn huis te komen en hier bjj rajj aan de tafel te gaan zitten.// De oude heer slaat met de hand op de tafel. Hjj wil nog iets zeggen, doch eene hoestbui be let het hem. Willem ziet zijn oom uittartend aan. „Wie is de oorzaak van mjjn ongeluk ge weest?// sist de jonge man door zjjne tanden. „Wie heeft door woeker-rente mjj het ouderljjk erfdeel afhandig gemaakt, ontfutseld, ontstolen?..." „Wind je niet op voor niemendal!" zoo valt de baa9 hem sarrend in de rede. „Je weet drom mels goed, kwajongen, dat tusschen ons alles uit is, versta-je, uit, van het oogenblik dat jjj met je dollen kop naar Amerika zijt getrokken. Daar hadt je moeten blijven. Geen mensck heeft gevraagd of je asjeblief terug wilde komen. Wjj hebben samen, voor zoover ik weet, niets meer te verrekenen. Hoe eer je mijne deur uitgaat, hoe aangenamer het mij zal zijn. Of heb je soms liever dat ik je door de politie er uit doe zet ten?// „JoDgens ja, ouweheer,// zegt Willem lachend, „laat de politie komen; dat geeft nog zoo'n beetje afwisseling.// Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1