MARKTBERICHTEN. BEURSBERICHTEN. Laatste Berichten. Voor geest en hart. Ter behartiging. STEDELIJK NIEUWS. Kerknieuws. Land- en Tuinbouw. Rechtszaken. 607, 96%, de waarheid gesproken had, liep hij als een kaars zoo recht, vlak voor hem uit. Volgeus de jongste beriehten om- trent de bergstorting bij Quebec zijn er 30 doo- den te voorschijo gebracht en worden er nog 36 personen vermist. Onder de dooden zijn veel kinderen. In sommige gevallen kwamen gehee- le gezinnen om het leven. Hot is uiterst moeilijk met ze- kerheid te weten, welke de maximum-kracht is van de golven, als zij tegen bouwwerken, b. v. tegvn lichttorens, komen te stuiten. Bij et ne serie proeren, door wijlen den inspec teur der lichttorens, F. Stevenson, genomen, is geconstateerd, dat de golven in vjjf zomermaan den op de lichttorens van Skerryvore Rock een gemiddelden druk van 4490 kg, per M2 uitoe fenden. De gemiddelde druk in de zes volgen de wintermaanden bedroeg 10216 kg. per M2. De grootste kracht werd waargenomen op ze keren dag bij een zwaren westenwind; de druk bedroeg toen 29800 kg. per M». Bij de oefeningen van het 8e Eran- sche legerkorps in den omtrek van Gueriny is een officier in een schijngevecht door een kogel gedood. Of men hier met een ongeluk of met eeue misdaad te doen heeft, zal uit het gerechte lijk onderzoek moeten, blijken. De Correspondance de l'E st b e- vat een brief uit Monastir, waarin de droevig ste bizonderbeden worden medegedseld over de tegenwoordig in Macedonië talrijk voorkomende rooveryen. Volgens bedoeld schrijven zijn ge durende de laatste twee maanden in die Turk- 8Cae provincie niet minder dan 200 menschen vermoord en uitgeplunderd. Twee roovers, Sha- kir en Osman genaamd, die ieder wel meer dan 20 moorden gepleegd hebben, voeren over dit land een schrikbewind. Zij stroopen in ver schillende districten, ieder met zijn eigen bende, en dagelijks hoort men van moorden en andere baroaarschheden, die voor de geringe som van eenigeTurksche ponden worJeii begaan. De corres pondent beschrijft de Turksche overheidspersonen als op zeer verdachte wijze traag in het beteu gelen der roovers. Te Steenwijkerwold ging een 6-ja- rig zoontje van H. K. uit school komende, op den disselboom van twee aaneengekoppelde wagens zitten, met het treurig gevolg, dat bij er afviel, overreden werd en aanhoudend bewusteloos ligt, zonder hoop op herstel. De macht van het hypnotisme is tegenwoordig aan de orde van cLn dag. De Magdeburger Zeitung verhaalt van een rechtsgeding, waarbij de justitie door die ge heimzinnige kracht geheel in de war werd ge bracht. Een student had eene aanklacht ingediend tegen een dokter, die hem door hypnotisme geheel in zijne macht gebracht had en hem de ergste Biels en lichaamspijnen deed uitstaan. Maar de beschul digde bracht, door hypnotischen invloed, de ge tuigen tot de tegenstrijdigste verklaringen, zoodat de rechters niet tot eeue beslissing konden komen. Eene andere openbaring van hypnotische kracht heeft Prof. Sagoskin, te Kasan, ontdekt en wel in de kunstverrichtingen der vermaarde lucht- reizigster Leona Dare. Deze dame, die, zooals men weet, onder dec ballon aan een trapees hangt, waaraan zij zich alleen met de tanden vasthoudt en voorts allerlei toereu verricht, zou volgens Prof, S., dat alles doen onder hypnotischen in vloed, uitgaande van haren metgezel Spelterini. In een militair gebouw te Cosenza (Galabrië) is de vloer van eene zaal plotseling in gezakt, waardoor allen, die er waren, ia een daaronder gelegen wapenbergplaats vielen. Een kapitein en 22 Boldaten werden gewond, twee der laatstgenoemden zeer gevaarlijk. Gladstone over muziek. De Heer Gladstone zegt, dat hij Beethoven als den besten compo nist beschouwt, dat dames, die zich gemakkelijk voordoen, gewoonlijk de beste zangeressen zijn, dat 90°/, van het Italiaansche-opera publiek niets geeft om de opera zelf, doch alleen om de zangers, en dat zijns inziens de frissche, zuivere stem van een jongen in het kerkkoor, aangena mer klinkt dan eenige sopraan. H. M. de Koningin beeft duizend franks gezonden aan den Belgischen Gezant, voor de nagelaten betrekkingen der slachtoffers van de ramp te Antwerpen. Ter w ij 1 eergisteren „Art is» het ge wone September-publiek ontving, bleek het slot van een der hokken voor de otters defect. Terwjjl een oppasser een ander was halen, schijut een der bezoekers zijne nieuwsgierigheid niet te heb ben kunnen bedwingen, om het hok eens eventjes heelemaal open te maken. Van deze zoo ztlden aangeboden gelegenheid maakte een der otters gebruik om het hok uit en het tuinhek onder door de Middeolaan in te wippen. Op de Mui- dergracht heeft men den deserteur weder te pak ken gekregen, doch hij had zoo weinig zin tot het punt van uitgang weer te keeren, dat hij den oppasser, uit louter baloorigheid in de hand en den nagel van den duim beet. Toch moest hij er aan gelooven, natuurlijk. Eergistere n-n amiddsg had er on der Worst Rede, gemeente Rede, op den rijks straatweg van Arnhem naar Zutfen, het volgend ongeval plaats. Een van de te Velp ingekwar tierde cavaleristen moest te paard gezeten eeni ge joDge paarden, die nog al dartel waren, ver voeren. Een dezer dieren stond weldra op zy- ne achterste pooteo en wierp by het neerkomen met de voorpooten een inwoner uit het naburige Jtozendaal tegen den grond waarby het paard hem op de borst trapte, zoodat hy zwaar ge wond werd opgenomen eu naar huis gebracht, waar de ongelukkige des avonds onder de hevigste pyn is overleden. De Heer H. S. is ta Roermond Zondag-avond op eene noodlottige wijze om het le ven gekomen. Met zijn zoon in éeu vertrek zittende, moeten beiden tengevolge van kolen damp bewusteloos gewordeu zijn; toen de fami lie later de kamer opende, vond zij den Heer S. dood en was het meer dan tijd, dat de noo- digo hulp aangebracht werd om den zoon te redden. Getroffen door het goede gevolg dat eene Italiaansche tentoonstelling te Londen heeft gehad, hnbben de Heeren Seve en Polydo- re De Keyzer eenige Belgische ambtenaren eu fa brikanten geraadpleegd over de vraag of België het niet nuttig zou vinden te Locden eene ten toonstelling van zijne voortbrengselen in te rich ten. Men was hiervan overtuigd en op het oogen- blik tracht men het plan te verwezanlyken, nu de nieuwe wet op de fabrieksmerkeu de Belgische voortbrengselen in geheel andere verhoudingen brengt bij den uitvoer en het dus van groot be lang is in het buitenland de Belgische firma's te doen kennen en op prijs stellen. De BeJg.Regeering heeft dan ook haar steun beloofd, eene subsidie van anderhalf millioen franks en kosteloos ver voer tejwater en te land van de voortbrengselen bestemd voor de Belgische tentoonstelling te Lon den. Den 15n Aug. e. k. zal deze geopend wor den. Eergisterenmiddag verspreidde zich op de Nassaukude te Amsterdam het gerucht, dat een kiud uit de Schapensteeg verdronken zou zijn. In allerijl kwamen wel vijf of zes pe - sonen met dreggen toeschieten eu eenige roei - bootjes waren ook weldra op de vermoedelijke plaats des onheils. Trots alle moeite, mocht men er echter niet in slagen, iets anders op te halen dan een ouden hoed en allerlei vuilnis; het kind kreeg men echter niet aan den haak. En geen wonder. Want plotseling ontdekte de bedroefde moeder, die elk oogeublik verwachte het lijkje vau haar lieveling te zien opbaleD, haar zoontje springlevend en met aandacht naar de hengel- partij kijkende aan den waterkant. Hetdroevigvermaardejachtsl ot Mayerling is tot een klooster verbouwd en na genoeg voltooid. De kamer, waarin het drama heeft plaats gevonden, is in eene kapel herscha pen. Op de plaats waar de legerstede van den Kroonprins stond, verheft zich thans het altaar dat op den eersten gedenkdag van 's Prinsen dood zal ingewijd worden. Eerstdaags reeds zul len de nieuwe bewoousters, Nonnen der Carmelie- ten-orde, er haren intocht in houden. Het jacht slot en de daaraau grenzende kerk hebben zulk eene verandering ondergaan, dat de vroegere toestand er niet meer in te herkennen is. Menigeen tooit zich zoolang met vreemde veeren, tot ltjj zyne eigene heeft verloren. Vermijd de vriendschap der slechten eü de vijandschap der goeden. Er zijn menschen die alles weten en niets doen. Niets blijft ooit voor God verholen: Door de zielen blikt Hjj heen'; Waar wij toeven, waar wij dolen Nimmer zijn we op aard' alleen Zou die waarheid u verschrikken Leef zóo, dat ze u moog' verkwikken Allerlei. Besoheiden. A. Ik heb slechts een wenech. B. En die is? A. Dat al mijne wenscben zullen vervuld worden. Onderscheid. Ie Leerjongen. Nu weet ik toch het onderscheid tusschen ODZen baas en de knechts. 2e Leerjongen. En dat is P le Leerjongen. Als een der knechts ziek is, heet hetbij is dronken en als de baas dronken is, heet hel hij is ziek. Eene geldige reden. Op een diner bij Bul- wer kwam het gesprek op Swift, en toen men van tafel was opgestaan, vroeg eene van de da mes aan Lady Lytton //Wie is die Dr. Swift Kan ik hem op eene van mijne partijen vragen?// /Moeilijk.' //Waarom niet?' //Omdat hij jaren geleden iets gedaan heeft, dat hem voor goed belet zich ooit weer in ge zelschap te vertoonen." «Wat was dat dan wel?" //Omstreeks honderd jaar geleden is hij gestor ven." De eerste stap Sergeant (tot een reoruut, die wat buiten het gelid staat). Kijk me dat ongeluk daar, dat deaerteeren wil 1 Sarcastisch. Ik heb nog een idee om uw liefdadigsheids-ooncert meer productief te maken. En dat is Niemand le vergunnen voor het einde heen te gaan, dan tegen betaling vau een kwartje. Je zult eens zien, hoe dat je kas styft. Veilig. //Pas op, man. Het kind zal die speld inslikken 1" i/Geen nood, lieve! 't Is een veiligheidsspeld 1" Sterk. Baron Van Bergenstein zit zoo inden beer, dat hij al hypotheek heeft genomen op zijne luchtkasteelen, HAARLEM, 26 Sept. In de gisteren gehouden vergadering van den Gemeenteraad is een plan ingekomen van eigenaars vau gronden tusschen den Wagenweg en het Wijde Geldelooze Pad. Men wil die gronden bebouwen en aizoo onder meer eeue ruime straat maken, die van het Flo rapark naar de Wilhelminastraat leidt. De Raad besloot, op voorstel van den Heer De Kanter het advies in te winnen van de bestaande Com missie voor uitbreiding der stad. Omtrent eene verordening voor de hor.gere burgerscholen werd, op voorstel van den Heer Krol, besloten de behandeling dezer aangelegen heid aan te houden tot eene vergadering op 2 Oct. a. s. Tot curator van het gymnasium werd benoemd de Heer Mr. Th. De Haan Hugenholtzde be noeming van een Commissaris van de stads-apo- theek werd uitgesteld. De Heer J. H. Matthijssen, oud-officier van het NederlaBdsche leger, wonende alhier, heeft zich met een adres tot de Tweede Kamsr gewend, verklarende dat bij op den 4den April 1886 op last van den minister van Oorlog werd gestraft met 8 dagen kamerarrest met accèi, om reden „in eer oogenblik van wrevel een schrijven te hebben gericht aan den Generaal JPeitzel Mv. O.), waarin niet duidelijk is omschreven wat aanleiding gaf tot het indienen van klachten, daarin genoemd, en waardoor eene blaam wordt geworpen op de behandeling van zaken op het bu reau van den Commandant van de Nieuwe Hollaudsche Waterlinie" dat hij daarna werd gepasseerd voor den rang van kapi tein dat hij op den Isten Mei 1888 bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal een verzoek indiende om herstel van het hem aangaande onrecht, welk verzoek hij deed gep.urd gaan met eene opgave van het gebeurde, maar tot op heden zonder eenig resultaat. Daar adressant hel niet denkbaar acht, zegt hij, dat hij buiten bescherming van de wet zou zijn gesteld, zoo wendt hij zich wederom tot de Tweede Kamer der Siaten-Generaal en verzoekt hij eerbiedig dat hst onrecht, hem aangedaan, moge worden hersteld. Door de politie te dezer stede is in be slag genomen een valsche gulden, voerende de beeltenis van koning Willem II en het jaartal 1845, blijkbaar bestaande uit lood. Naar wij vernemen is de bliksem Vrijdag avond jl., behalve op de plaatsen retds door ons gemeld, ook nog ingeslagen in het Stedelijk Arm huis (zoogenaamd Buitenhuis) aan den Schoter- singel alhier, en heeft daar in de bestuurskamer aan verfwerk en aan het antieke behangsel nogal schade aangericht. In eene gisteren-avond gehouden ver gadering van belangstellenden om ook van hier eenige werklieden naar de Parjjsche ten toonstelling te zenden werd medegedeeld, dat door eenige gegoede stadgenooten voor eene som van f455 was geteekend. De Heer Beijnes heeft bovendien f150 gegeven op voorwaarde dat drie zyner werklieden tot de partij zouden behooren; hij beloofde tevens de huisgezinnen dier drie per sonen te steunen. Verder had de Heer Beijnes bepaald, dat die drie werklieden zouden gaan tijdens hij zelf te Parijs zou vertoeveD, omdat hij ze dan kon leiden. Staande de vergadering zond de Heer F. Cremer f 80 voor de uit zending van een bepaald persoon. Reeds was door dit Kamerlid f 50 bijgedragen voor de algemeeue kas. Behalve drie werklieden van den Heer Beijnes, S. J. Fester, wagenmaker, J. Hagenbeil, idem, en E. J. Sclioo, teekenaar, gaan nu op kosten van het fonds mede C. v. d. Putten, machinist, J. v. d. Wijden, schilder, J. Ktabou, zinkwerker, P. Bottelier, smid, D. P. v. Kammen, timmer man, H. De Fries, meubelmaker, G. N. Visser, rijtuigbekleeder, eu voor de f 80, door den Heer Cremer gegeven, J. Antonissen. Besloten werd de reis te doen aanvangen op Zaterdag a. e. De werklieden, die zullen meegaan, zullen na afloop der reis een beknopt verslag indienen, dat gedrukt zal worden en ter hand gesteld aan de personen, die geiden hebben bijgedragen. De Hoer J. A. Van Eeden gaat mede als ge leider. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM. ONDERTROUWD: 25 Sept.: H. Toornent en A. M. Muller. L. Smeenk en J. Van der Spa. GETROUWD: 25 Sept.: G. H. Van den Ake en J. Knbes. A. Wesaeling en J. Boerrigtcr. D. Van Breemen en J. Smink. F. Bosman en A. Knoop. J. W. J. Huyboom en S. D. Smit. P. G. Van Halen en H. Grove. J. A. Berg en G. Mooyraan. BEVALLEN: 22 Sept.: A. M. Van der Geys-Tiel, d. S. Schippers-Levert, z. P. Rees-Vermeeren, d. 24 Sept.: M. Van Kampen-Van Veen, d. M. E. Kloos- Smit, d. 24 Sept.: A. Bos-Van der Oord, d. H. A. Van Es-Scheelings, d. 25 Sept.: K. Verburg-Wit lam, z. en d. 1 levenl.). A. P. Pijken-Grossouw, d. OVERLEDEN: 23 Sept.: H. De Tello-Mizerus, 65 j. C. G. Couwenhoven-Kooy, 37 j. E. Lasschuit- Hendriks, 49 j. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem, Mgr. C. J. M. Boltemanne, heeft den Zeereerw. Heer J. T. A. Heijli- gers, Deken en Pastoor te Beverwijk, benoemd tot Deken en Pastoor der St. Jacobus-parochie te 'a Gravenhage. De Zeereerw. Heer J. H. Havekes, Pastoor van de kerk van het H. Hart van Jezn» te Rotterdam vierde eergisteren het feest van zijn 25 jarig Priesterschap. Tal rijk waren de blijken van hartelijke belangstelling, die de algemeen beminde en geachte Jubilaris mocht ont vangen. De „kweek* is, gelijk men weet, .een der lastigste onkruiden op landerijen en in den moestuin, Door hare lange wortelstokken is zij bijna niet uit te roeien, en zij vermeerdert zoowel door zand als door uitloopers, zoodat ploegen en eggen "ongeveer niets helpt. Nu is gebleken dat zout alle grassen vergiftigt, en zijne werking overigens door het regenwater spoedig zooveel wordt verzwakt, dat het dan nog alleen als meststof voor het land dienst doet. Das kan men of de kweek diep onder den grond brengen, of haar met zont of zuur water behandelen. 100 deelen water op 1 deel zwavelzuur is voldoende om de lastige kweek te dooden, en ze dan nog als meststof te doen dienen, Op 7 Oet. a. s. zal voor de rechtbank te Utrecht terecht staan: Peter Wilhelm Cesar, oud 22 jaren, wonende te Arnhem. De dagvaarding luidt, dat hy in den voormiddag van 23 Mei bij het station Maliebaan te Utrecht, in dienst zijnde op de locomotief Glaucus, nadat zijn machinist de locomotief tijdelijk had verlaten, op het vernemen van een signaal om vooruit te stoomen zulks gedaan en de locomotief in beweging gebracht heeft, zonder de terugkomst van den machinist af te wachten, niettegenstaande hij met hel bestaren niet be last was. Het gevolg is geweest, dat hij de locomotief niet weer tijdig tot stilstand heeft kannen brengen om te voorkomen, dat zij stootte op den achtersten wagen van den tot vertrek gereed staanden trein 217. Deze waggon is door den schok beschadigd, terwijl een daarin gezeten passagier dientengevolge verwond is. Zes getuigen zijn in deze zaak gedagvaard. HAARLEM, 25 Sept. Aan de veemarkt van heden, waren de aanvoeren, veikoopen en pryzen als volgt koeien 20, verkocht 15 voor 1270 a 125 stieren verk. 3voor f— a —.vaarzen verkocht voor f 120 pinken verkocht voor f a fgraskalv. verk. voor f a nuchtere kalveren, 10 verk. 10— 15 a 8 schapen, 80 verk. 80 voor 1 20 a 25 Lammeren 42, verk. 36, f 22 a f 12. Varkens, verk. a per 5 ons. Biggen verk. f a Paarden 12— verk. —afVeulens, verkocht faf Aan de kaaamarkt werden heden aangevoerd en verkocht 99 stapelt kaas uitmakende 12647 stak 24779 kilo, hoog ste prijs f 31,—, middelbare prija f per 50 kilo. PURMEREND, 24 Sept. Kaas: aangevoerd 387, stapels prijs der kleine kaas 133.- middolb. 3 prijs/ 26 ROTTERDAM, 24 Sept. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 2 paarden, 1933 innderen, 237 vette en graa- kalveren, 11 nuchtere kalveren, 47schapen of lamme ren, varkens, 249 biggen, 1— bokken of geiten. De prijzen van bet vee, beateed ter markt van hedei waren als volgt: Runderen late qnaliteit70 e. 2de qual. 66 c., Sde qnal. 62 c.; kalveren 1ste qual. 95— e. 2de qual.—a c., schapen late qual.c., 2dequaL c., alles per kilo; varkens 1ste qual. a c., 2de qual. a c., 3de qual. c., licht soort a e, per half kilo; Op de botermarkt werden aangevoerd: 92/8 en 89/16 ton en 1112 atukkeu per half kilo; prijs le qual. f64,— 2e qual. 58, 3e qual. f 54 per half kilo 55 a 70. AMSTERDAM, 25 Sept. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 142 vette kalveren, late qual. f 85, 2de qual. 65, por kilo, graskalf a24 nuchtere kalveren, /7, a 15 schapen en lammeren 124 vette varkens 48 a 54 o. per kilo. SCHIEDAM, 25 Sept. Moutwijn, per ned. vat/10,75 Jenever f 16.25, Amsterd. proef i 17,50 spoeling f0.70' dito commissie f 0,50. Amsterdam 25 Sept. 1889. Fryzen der onderstaande etFeotenBauoluor<x pCt. ae koers. Nederland. Oertif. Werk. Sahuld. I1 ,|807s 961/, 81,103'/, Hongarije. Obl, Lccuing 1167. 6 80 Goudleening5 94»/, Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 39'/, Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nor.)5 70s/, silver (Jan.—Juli). 5 71'/s Obl. buiten!. 1858-84 8 67% bij HopoA Comp. Oude Russen 5 103'/, Obl. Nic. Spw. 1867/69 4 »1 V, 1877 Amst. L 80-100 5 Obl. buitoni. 1867, 187176. 1» 18768 binnenl. (Perpetneele)4 Obl. Alg. Sohuld 1866 Serie D. 6 1869 C. 6 Obl. Leening 1876 4 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876. 4'. 1877 4 Columbia. Obligation. 4' Peru. Leeuing 1870. 8 18785 Portugal. Rusland. Spanje. Turkije. Egypte. divH. Oostenrijk. Aand. Nationale Bank. Nederland. Holl. Us. Spw. Aand. M. tot Xxpl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl. Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand Boxtel Wesel Obl4' 1878. I Italië. luld-Itsl. Spoorw. Obl8 Rusland Gr. pw. Maataeh. Aand.. 6 Ballische Spw. Aand.. 8 Jelex Griaei Obl., 6 Kiew Brest Aand6 Knrtk Ohark. Obl. <ffi 100.. 6 Morsohansk Sysran Aand.. 6 Riaschk Wiasma 5 Bumenlo Aandeelen Spwdiv Amerika. Chicago N. W. Gort. Aand., N. York Lake Erie W. 8. Aand. Illinois Cert. Aand Miss Kansas Texas Obl. Cert.. 7 PHBMlB-LEENINGBUr. Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 Rotterdam8 Gemeente CredietI fialgle. n Slid Antwerpen 1887. Oostenrijk. Stistsl. 18544 18606 1864 Rusland 1864. 6 18666 Geldkoers prolongatie 2'/,. 3 LONDEN, 25 September. De Standard verneemt uit Athene, dat de berichten uit Creta steeds ongustiger worden. De Chris tenen worden allerwegen vervolgd, mishan deld en gekerkerd, terwjjl hunne eigendom men aau plundering blootstaan. De krijgs raden leggen de gevangen Christenen al lerwreedste straffen op. De verontwaar diging van het Grieksche volk over dit alles is zeer groot. MADRID, 25 September. Een oorlogs schip heeft Tanger verlaten om naar AI- hucemas te vertrekken. Het zou een be vel van den Sultan aan de Arabieren van Riff overbrengen om de gevangen gehou- Spanjaarden in vrijheid te stellen. ATHENE, 25 September, Volgens te legrammen uit Creta is een groot aantal personen iu hechtenis genomen wegens sa menzwering. In het district Heraclion al leen beloopt het aantal 200. 48'/, 66 16%, 16%. 91'/. 104 125 43'/, 16'%, 15%, 129»/, 158 130'/, 90 140 118 10'/, 59'/, 120'/, 99% 33 33%, 140 29 11 94 108 106'/, 105'/, 867, 118 116'/, 148 163'/, 150'/, pot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 3