NI EU WE No. 1446. Zonlag 29 September 1889. 14d« Jaargang. Eefie belangrijke beslissing. irÜTTENLA N i). De vrek van IJdoorn. LEMSCM OOCR4IT. ABONNEMENTSPBIJB Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzsnderljjke Nummer»0,03 Dit blad verschjjui eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B UB. EAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE PBIJS DBB ADVBBTBNTIÉN 7an 16 regel»30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsrnimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KüPPERS LAUREY. Eindelijk is dan het besluit gevallen, waardoor de meerderheid in de Tweede Kamer van hare instemming met het ont werp tot wijziging der wet op het Lager Ouderwijs heeft doen blijken. Hiermede is dus een deel van den ge- wichtigeu arbeid, welke het Kabiuet bij de aanvaarding van het bewind zich had voor gesteld te verrichten, geëindigd, en mag in 't bizonder de Minister Mackay met voldoening op dit bjjua voltooide werk te rugzien. Wij zeggen: met voldoening, omdat, be houdens enkele wijzigingen, het voorstel der Regeeriug in hoofdzaak is aangenomen. Ook wij verheugen ons over het succès, 't welk dit Ministerie met de genoemde wetsvoordracbt heeft verkregen. Doch ge- ljjk wij reeds vroeger hebben verklaard, al kunnen wij ous verblijden over hetgeen voor de vrije school, voor het christelijk onderwijs, werd bereikt, wij meeueu, dat het Kabiuet met dit wetsvoorstel zijue taak in dit opzicht niet als geëindigd mag be schouwen. Al zijn wij dankbaar voor de verkregen vooriieeleu, geheel voldaan kunnen wij ons nog niet noemeu. Deze wijziging is een stap op den goeden weg, maar algeheeie gelijkstelling van het vrije onderwijs met het openbare is nog geeue werkelijkheid geworden, en wij wenschen onze stem te laten hooren, enden strijd niet op te geven, totdat dit verwezenlijkt is. Op het oogenblik was echter niet meer te verlangen. Men dient en dit zal door ieder gematigd denkende worden toege stemd rekening te houden met bestaande toestanden en verhoudingen. Wanneer op eens een toestand werd ge schapen, die te veel van de thans heer- scheude afweek, zou de reactie niet kuuueu uitblijven, en zou de mogelijkheid worden geboren, dat we meer verloren dan de winst waard was. Hiervoor moeten wij waken. Onze tegen standers mogen ons niet voor de voeten kunnen werpen, dat wij revolutionnaire beginselen in praktijk brengen, en dat wij onzen tijd niet kunnen afwachten. Reeds te lang hebben wij door de libe rale theorieën geleden, dat we nu niet in eens als kleine kinderen van de verkregen vrijheid een verkeerd gebruik wenschen te maken door als dolzinnigen naar het hoog ste te willen grijpen. Wjj moeten geduld hebben zoolang, tot het beginsel van het christeljjk onderwijs bfl ous christelijk volk heeft doorgewerkt, tot onze gansche Natie er van doordron gen is, dat alleen het onderwijs, gegrond FE U1LLETON. (Vervolg). 19) Baas Stavels maakt eene beweging met de hand alsof hij zijn neef bij de keel wilde grijpen. //Het is lastig als je zoo goed met meer op en neer kunt,// zegt Willem, eene sigaar uit zijn zak halende. //Het rooken hindert u niet, hoop ik Baas Stavels balt de vuisten, en kijkt om zich heen, alsof hjj naar hulp uitzag. //Ga je nu?" schreeuwt hij zijn nee* Willem toe. „Zoo dadel jjk!" zegt hij. „U sprak daar even van afrekeningen. Mag ik u herinnere i aan dat sommetje vau twaalf mille, dat ik nog aan u te goed heb?" Indien Willem een geladen pistool te voor schijn gehaald en er hem mee bedreigd had, zou Petrus Stavels niet heviger hebben kunnen ontstellen. Het duurt een paar minuten, voor hij zich éenigszins van den schrik heeft her steld. //Wat praat je van twaalf duizend gulden!" zegt hij met onzekere stem. //Ik weet niet wat je bedoelt.// w't Is anders heel eenvoudig, oom! Maar het op het Chiistendom en niet op het lieiden- sche ongeloof, voor volk en land zegenrijk kan werken. Maar dan, wanneer die tijd zal zijn aan gebroken, zouden wij willeu, dat een krach tig Miuisterie het initiatief nam om ook op onderwijsgebied geljjk recht voor allen te vervverveu. Wanneer volkomen rechtsgelijkheid in dit opzicht zal ziju verkregeu, dan eerst zullen wij kunnen zeggen, dat de school strijd is geëiudigd. De wet-Mackay maakt slechts in zooverre daaraan een einde, dat voorloopig deze hoogst belangrijke quaestie van de baan kan geschoven worden. Het beginsel 't welk wjj huldigen, om niet te krachtig in te grijpen in bestaande toestanden, werd in de zitting van jl. Dins dag ook uitsvekeud gehandhaafd door deu Heer Michiels Van Verduynen. Door dien heer was namelijk bij de be- bandeliug der overgangsbepalingen van de wet en wel betreffende de fiuanciëele uit- keering aan de gemeenten, als amendement voorgesteld om de gemeenten van 1891 tot 1898 geheel of gedeeltelijk te verzeke ren wat zij nu geuieteu, doch in dien zin dat zij niet te rekenen hebben op besten diging van het tegenwoordig artikel 45. In de toelichting, welke de Heer Michiels tot zjjn amendement gaf, verklaarde hij het te hebben voorgesteld, om den over gang voor de gemeenten zoo zacht moge lijk te maken. Hiervoor bestaat aanleiding. In de laatste tijden is over den finauciëelen nood van sommige gemeenteu zooveel aan 't licht gekomen, dat het wel aanbeveling verdient om daaraau bij de behandeling der finan- ciëele u'tkeering door het Rijk te denken. Hoe die geldelijke ongelegenheid is ont staan, en of niet vele gemeenteu veel te kwistig met het geld der gemeentenaren ten behoeve van het openbaar onderwijs zijn omgesprongen, dat doet op 't oogen blik zeer weinig ter zake. Hoofdzaak bleef het overgangstijdperk te verlengen, zoodat de inwerking der uieuwe organisatie voor de gemeenten zoo licht mogelijk werd ge- muakt. Jammer is het, dat de Tweede Kamer zich met dit amendement niet vereeuigde. Beter dan het amendement- Van Helden met het 8ub-ameudement-<ScAi'mm«ZjoewmncA, strekkende om nog vooreerst de bijdrage van artikel 45 te blijven uitkesren, eu dus niet enkel voor de onderwijzers maar ook voor de gebouwen, zou het daartoe leideu dat de gemeenteu zich langzamerhaud aau den nieuwen toestand gewenden. Het amen- demeut- Van Delden is eigenlijk eeue besten diging van het oude artikel 45 eu dus geene overgangsbepaling in den werkelijken zin. kan misschien geen kwaad, als ik uw geheugen een be tje te hulp komWacht, mijne sigaar is uitgegaan Zoo! Laat ons nu samen eens een verstandig woord praten. Tante Neeltje heeft indertijd bij testament //Van wie wou jij weten?Het gelaat van den ouden vrek is akelig vertrokken en zijne stem klinkt als van iemand, die om genade smeekt. „Hoe ik het weet, dat doet er niet toe. Val mij niet in de rede, want dan vertel ik niets meer. Ik begon te zeggen, dat tante Neeltje bjj testament aan haar nichtje Grietje, dezelfde die met Kees Dobbels vrijt, een legaat heeft bespro ken van twaalf duizend gulden. Veel is het niet, maar je kunt er toch altijd een aardig lapje land voor koopen Baas Stavels laat een akelig, kreunend geluid hooren. „Scheelt er iets?" vraagt Willem. De oude man zwijgt. Hij heeft eene gewaar wording als van iemand, die op de pijnbank wordt gefolterd. „Aan de uitbetaling van dat legaat," aldus gaat Willem met tergende bedaardheid voort, //was eene voorwaarde verbonden. G rietje zal die twaalf duizend guldon in handen krijgen op den dag van haar huwelijk, mits zij trouwt met uwe toestemming. Trouwt zij tegen uwen zin, dan vervallen die twaalf duizend guldentjes aan mij..." „Grietje trouwt nog niet," zegt baas Stavels. Er is iets schreierigs iu zjjne stem. Willem wrijft Nu toch het amendement- Van Delden is aangenomen, wenschen wij niet na te plei ten, doch wij hopen, dat het zoo zal wer ken, dat daardoor de financiëu der gemeen ten niet al te zeer worden in de war ge stuurd, wauueer de nieuwe regeling in haar geheel wordt ingevoerd. Zooals wij reeds zeiden, is de aannemiug van het wetsontwerp door de Tweede Ka mer eene belaugrjjke beslissing. Wauueer men het een paar jaar geleden had voorspeld, dat ons Lagerhuis zich met een subsidiestelsel voor de bizondere school zou vereenigen, hadden waarschijnlijk zeer velen medelijdend lachend de schouders op gehaald. Het gezegde van den vorigen Minister van Binnenlandsche Zaken, deu overigens zeer scherpziunigen Staatsman, dat wanneer de bizondere school werd gesubsidiëerd, het mooie er van zou afgaan, is een bewijs, dat ook hij niet voorzag, hoe iu een zoo gering tijdsverloop zulk eene belangrijke kentering in de meeuingen van velen zou plaats grjjpeu. Wjj verheugen er ons in, dat dit toch is geschied. Het Ministerie-A/ac&ay geeft blijk, dat het met de wenscheu eu de recht matige eischen der Natie rekeuing wenscht te houden. Allerminst mag de Regeeriug het verwijt trefieu, 't welk onlangs nog vau libe rale zijde werd gehoord, dat ook zij, even als het vroegere bewind, hare werkzaam heden slechts tot administratieve beschik kingen bepaalt. Al vervult het tegenwoordig Kabiuet zjjn plicht op administratief gebied voor treffelijk, zijne wetgevende kracht is daarom niet minder groot. De aanneming der wij zigingswet op het Lager Ouderwijs, die ook ongetwjjfeld de goedkeuring der Eerste Kamer zal verwerven, in het begin vau dit nieuwe zittingjaar der Stateu-Generaal, beschouwe wij daarom als het begin van een reeks wetten, die door deze werkzame Regeering zullen worden tot stand gebracht. De Bondsraad heeft de voorstellen van PruiseD, Hamburg en Hessen, ter verlen ging van deu zoogeuaamdeu burgerlijken staat van beleg, aangenomen. Dit betreft Berlijn, Frankforten omstreken, Hamburg- Altona en omstreken, eu het district Offen bach. De Duitscbe en vooral de Beiersche libe rale pers verraadt haar ourust over het schitterend verloop vau het Katholieken- congres te Munchen door te trachten het congres in een ongunstig daglicht te stellen. De katholieke bladen verzuimen niet op het belachelijke dier pogingen te wijzen en zich de handen. „Zij mag morgen trouwen of over een jaar, dat blijft nu precies hetzelfde. Trouwen doen die twee in elk geval. Over korteren of langeren tijd zal UEdele die twaalfduizend guldentjes hebben uit te keeren aan Grietje of aan mij „Aan u? Nooit! Honderdmaal liever geef ik Grietje mijne toestemming //Bravo, waarde oom! Ik moet zeggen, u valt mij mee. Neen, houd nu je gemak, ouwe heer, en laat mij uitspreken. Wij zijn nu ouder ons. De gelegenheid doet zich misschien niet zoo spoedig weer voor. Als mannen, die een beetje hebben leeren rekenen, moeten wjj elkaar nu eens goed verstaan. Het staat in uwe macht, die twaalf duizend gulden uit te keeren aan Grietje, of, liever gezegd, aan haar aanstaanden echtgenoot. In dat geval beleef je het pleizer, dat ik er geen cent van in mijne handen krijv, maar, daar staat tegenover, ouwe jongen, datje ze dan ook voor goed kwijt bent //Als ik ze toch moet uitkeerenzegt de baas op denzelfden, schreierigen toon van daar even. „Neen, neen, je laat me niet uitspreken. Ge steld eens, dat je kon volstaan met de helft." De uitdrukking van Stavels' gelaat verandert als bij tooverslag. Hij spant zich kennelijk in om terdege te luisteren. Willem neemt onder wijl eene erg onverschillige houding aan. Echter ontgaat het hem niet, dat oom Stavels teekenen geeft van toenadering. Opzettelijk stelt hjj het bespreken met voldoening de gehouden vergaderingen en uitgesproken redevoerin gen. De Commissie voor het nazien der stemopnemingen in het departement der Seine heeft de biljetten met den naam Boulanger nietig verklaard en dientenge volge Joffrin iu het ariondissement Mout- martre als gekozen geproclameerd met 5700 stemmeu. Ook de stembiljetten met den naam van Rochefort zijn vernietigd. Berichten uit Madrid meldeD, dat de gevangen scheepskapitein der Miguel Theresa overleden is tengevolge van de ondervonden mishandeling. Verscheiden Spaansche bla den moeten thans erkennen, dat de Miguel Theresa stelselmatig sluikhandel dreef in wapeneu en ammunitie; dat de bark op gebracht is door een Kabylenstam, omdat zjj eeue ladiDg ammunitie en wapenen inhad voor een anderen Kabylenstam waarmee de eerstgenoemde in vijandschap verkeert, terwjjl de bark tevens eenigen van die vjjanden aan boord had. Toen de Arabieren der kust de Miguel Theresa om singelden, trachtte de kapitein te vergeefs vrjj te komen met het geschenk van eenige geweren. De Arabieren boodschapten het gebeurde aan den Sultan, wat tot de in menging vau den Gouverneur van Alhu- cenas aanleiding gaf. Het uieuwe conflict vindt afkeuring, omdat de daarbij betrok ken Arabieren Spanje niet vjjandig zjjn; het bljjkt dat de Gouverneur zonder in- structiën handelde, hetgeen de Spaausche Gezant te Tanger in last heeft deu Saltan mede te deeleu. Tusschen Spanje en Marokko is thans eene schikking tot stand gekomen, waarbjj de Sultan aan aile eiscben van het Spaan sche Gouvernement voldoet. De Hertog vau Coïmbra, broeder van den Koning van Porugal, is overleden. Aau de Standard wordt gemeld, dat de ex-Koningin Natalie Zondag te Belgrado zal komen. De Russische legatie verzekert op de stelligste wjjze, ondanks alle tegen spraak, dat de ex-Koning Milan spoedig te Belgrado komt, om Koning Alexander naar Nisch mede te nemen totdat Natalie weer zal vertrokkeu zijn. De Daily News gelooft niet hieraan, omdat dit tot bloedvergieten zou moeten leideu. De Times bevat een heftig artikel tegen Servië, hetwelk als eene opeue woud voor Europa is, eu waar alles in lichte laaie gezet zal worden, zoodra de eene of ander woelgeest lust heeft er den braud iu te stekeu. De Koningin heeft, volgens de Timesalle aanspraak op sympathie rer- loreu, sedert zij eene politieke vrouw is geworden. geduld van Stavels op de proef door eens van zjjn stoel op te staan, een paar keeren de kamer op en neer te loopen, en zijne sigaar, die weer is uitgegaan, opnieuw aan te steken. //Als je eens," herneemt Willem, „je toestem ming tot dat huwelijk niet gaf, en w|j verdeel den die twaalfduizend onder ons beiden, jij de helft en ik de helft Stavels legt de hand aan het oor, als om elk woord op te vaugen. Zjjne grijze oogen schitteren. „Het ding is zoo eenvoudig als twee mnal twee. U'betaalt mij zes duizend gulden, en ik geef u eene quitantie voor het volle bedrag van twaalf mille Baas Stavels slaakt een zucht. De zaak lacht hem wel toe. „'t Is veel geld, zes duizend gulden!" zegt hjj half overluid. //Het is te doen of te laten,// meent Willem. //Zeg ja of neenl Stil nog iets! Ilc houd er niet van, een eerljjk oud mensch het vuur aan de scheenen te leggen. Hoeveel geld heb je liggen?... Neen, wacht, ik weet beter! Ik heb al dat geld vooreerst niet noodig. Geef mij nu vjjfhonderd gulden, en zoo van tjjd tot tijd wat je kunt missen. Wij zullen eerlijk boekhouden. Voor elk bedrag, dat ik ontvang, geef ik quitantie, net zoolang tot mij zes duizend gulden zijn uitbe taald." (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1