BINNENLAND. Een belangrijk voedingsmiddel. GEMENGDE BERICHTEN. Spaansche Regeering het mogelijke zal doen om van de Engelsche Regeering te ver kregen de uitlevering van een Spaanschen onderdaan, die te Tanger een Moor ver moord heeft, en in het tegenovergestelde geval eene schadevergoeding voor de familie van den Moor. De Ministerraad beschouwt het Spaansch- Marokkaansch geschil als geëindigd. De Gezant is dan ook gemachtigd de geschen ken der Regentes en zijne geloofsbrieven den Sultan aan te bieden. De Standard verneemt uit Athene, dat de Britsche Consul teCanea de berich ten omtrent de wandaden der Turken op Creta bevestigt. De Times bevat een bericht uit Con- stautinopel, waarin wordt medegedeeld, dat een keizerlijk besluit is uitgevaardigd, be helzende dat de sterkte van het Ottoman- nische leger in tijd van vrede van 250,000 tot eene actueele sterkte van 100,000 man wordt teruggebracht. Deze vermindering zou eene besparing van 2 millioen pond ten gevolge hebben, waardoor het financieel evenwicht zou kun nen worden hersteld. Cynisch en dom. Uit Rome wordt weer eene vergiftigings-geschiedenis vermeld. Kardinaal Schiaffino, die dezer dagen vrij onverwacht over leed, zou vergiftigd zijn door de Jezuïeten natuurlijk. Het schimpblad „Eracassa// en het orgaan van Crispi, de „Riforma," dringen op een gerechtelijk onderzoek aan en trachten na tuurlijk aan de zaak een ernstig voorkomen te geven. Wij hebben hier weer te doen met een dier cynische, berichten, die als maatstaf kunnen die nen van den dommen haat, waarmee de maijon- nieke bent tegen de Kerk is bezield. Het is niet de eerste maal, dat de liberale Italiaansche pers tot dergelijke middelen hare toevlucht neemt, om de Kerk verdacht te maken. Er blijft altjjd iets van hangen, denkt men ongetwijfeld. Het mooiste van de geschiedenis is nog, dat de //Eracassa", door zijne manie van verdacht making meegesleept, de Jezuïeten beschuldigt.... het gerucht te hebben verspreid, om pressie op den Paus uit te oefenen! Het liberale blad stelt dus zelf het leugenachtige van zijn bericht aan de kaak. De felle haat jegens de Kerk kan alleen ver klaren hoe dergelijke uitvindsels nog eenigen op gang kunnen maken. Hoe tastbaar de laster ook zijn moge en hoe dikwijls ook moge gebleken zijn, dat zulke vergiftigingsberichten niets anders zijn dan schandelijke verzinsels de liberale pers van alle landen haast zich altijd ze verder te verspreiden. Er blijft immers altijd iets van hangen! (Centrum.) De Vrijmetselarij. Een Amerikaansch logeblad schat het aantal loges op de ganache aarde op 1588, het aantal leden op 1,082,992. Noord-Amerika alleen telt hiervan een half millioen. In Duitschland zijn 385 loges met 44087 leden. De talrijkste der Duitsche groot- loges is de nationale moederloge in de drie we reldbollen te Berlijn, welke 121 loges en 13547 leden telt. De Beiersche loges staan onder de grootloge van Bayreuth en hebben een groot aan tal leden. (Geen wonder dus, dat het er met de Katholieken in dat land zoo ellendig uitziet, en dat ze als verstootelingen door de vrijmetselaars- regeering worden behandeld). Dit groot getal leden is van zelf reeds een teeken van der vrijmetselaren invloed. Daarbij komt nog, dat hunne financiëele positie hun veel invloed verschaft. Op de meeste plaatsen zijn zij het, die de beste baantjes hebben in staats- en burgerlijke betrekkingen. In zeer veel landen bestaat de Regeering enkel uit mannen, die de loge voorstaan.Vandaar hun toenemenden aanhang en hunne tegenwerking van al wat katholiek is. Geen wonder dan ook, dat Z. H. de Paus herhaaldelijk en dringend tegen de vrijmetselarij waarschuwt. En dat de Pausen het doel en het streven der logebroeders kennen, dat getuigt zelfs een lof redenaar der loge. II jj toch zegt: „Dit recht moet men de Katholieken hiërarchie laten; zij kende het doel, de strekking, de groote belang rijkheid der loges eerder en duidelijker dan veel leden van den bond. Het doel der loge is uitroeiing van het Chris tendom, dat moet plaats maken voor algemeene menschenliefde. De vrijmetselaars willen eene vol maakte beoefening der deugd, zoodat niemand noodig heeft aan God te gelooven, veel minder behoeft hij een Christen te zijn; den schijn der liefde nemen zij aan, het geloof en de hoop ver werpen zij. Dat verklaarde de vrijmetselaar Bengel reeds voor 150 jaar, en de geschriften, die men onder de jongelui verspreidt, onder den titel van Bay- reuther Logenritual, bewijzen, dat de logebroe ders nog altijd van hetzelfde allooi, zoo niet erger zijn. En toch zweren de liberaal-katholieke loge mannen, dat de vrijmetselarij met den godsdienst of de politiek niets te maken heeft. Het jodendom heeft grooter farizeeërs nimmer gekend. (F. W.) Blijkens mededeeling aan de gemeentebe sturen is de aanschrijving van den Minister van Oorlog van 7 Eebiuari 1878 betrekkelijk de vergunning tot verhuizing naar Noord-Amerika, ook van toepassing verklaard op verhuizing naar andere landen buiten Europa. Deze bepalingen evenwel gelden alleen voor de ingelijfden bij de militie te land, die voor hun eigen nummer dienen en niet voor verlof gangers, die als plaatsvervanger of nummerver- wisselaar dienst doen. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben vernietigd het besluit van den gemeenteraad van Katwijk, strekkende om L. Lange niet toe te laten als lid dier vergadering, en beslist dat hij alsnog zal worden toegelaten. Van alle plantaardige stoffen, die men tot voed sel gebruikt, is er geen meer besproken of be schreven, en toch minder algemeen bekend dan de aardappel. Als dagelijksch voedsel voor den arme, mai»r ook voor dea meer gegoede onmis baar, is het bezit van goede kruimige aardappelen voor elk huisgezin zeer veel waard. Er zijn echter weinigen, dia kunnen beoordee- len o( een aardappel goed en smakelijk is, al is die gekookt, en rauwe niet gekookte weel men in den regel in het geheel niet te beoordeelen. Het geeft daardoor menigen huisvader veel zorg, waar hij een eerlijk handelaar zal vin den, om goeden wintervoorraad op te doen. Het opdoen van provisie, het inmaken van groenten en vruchten, het verzamelen van aller lei voedingsmiddelen voor den winter, om met gevulden kelder en provisiekamer dien rustig te kunnen afwachten, wordt meer en meer nage laten omdat men ook in den winter zich kan voorzien niet alleen van versche groenten en vruchten, waarvan het midden van Europa, vooral Italië, en zelfs Algiers ons voorziet, maar ook omdat m«n ingemaakte groenten,vruchten enz. in meuigte kan bekomen van daartoe goed ingerichte fa brieken. Want den aardappel betreft, blijft liet opdoen van voorraad eene behoefte, om zeker te zijn, dat men eiken middag een goeden schotel beeft, daar de handelaar ons wel gedurende den win ter kan voorzien, maat men geene zekerheid heeft, altijd dezeltde soort te kunnen krijgen. Om goede aardappelen te verkiijgen, neemt men eeu niet te klein monster tot proef, om ze meer dan eenmaal te kunnen bepioaven. Eerst onderzoekt men ze rauw (ongekookt). Het kurk- laagje (de schil) moet uiet te ruw, maar glad en dun zijn, de oogen (putten) niet diep liggen, zooals bij grove aardappelen meestal het geval is. Als men den aardappel doorsnijdt, moet men het kunnen hooran, het mes moet er niet zacht doorheer. gaan, maar een eenigszÏDS knappend geluid veroorzaken. Daarna snijdt men eene dunne schijf uit het middeu van den knol en beziet die tegen het licht. Het midden van dit schijfje vertoont ons dan doorschijnende lichte plaatsen, daaromheen donkerder gekleurde. Op de door schijnende lichte plaatsen vindt men geen zet meel, de donkergekleurde zijn zetmeelhoudeud men kan dus daardoor eeuigennate orerhetzet- meelgehalte oordeelen. Eeu weinig beueden de kurklaag (schil) ziet men een donkergekleurden rand tusschen dien rand en de schil wordt het meeste zetmeel gevonden, en dit is atzoo het beste gedeelte van den aardappel, hetwelk door dik te schillen voor een groot deel verloren gaatwaarom dun schillen aan te bevelen is, en dit door daarin geoefende personen behoort te geschiedeu. Na dit onderzoek kookt men ze met niet te veel water, zoodat de bovenste niet geheel onder water liggen. Zoodra het water warm wordt, zet het uit, een kleine volume kookt spoediger dan eene groote. Men kan er vrjj zeker van zijn dat aardappelen, die lang moeten koken, voor win terprovisie het meest geschikt zijn. Wanneer men, zoodra ze gaar zijn, het overtollige water afgiet, moet dit zoo helder mogelijk zijn. Is dit wit ge kleurd of laat het, nadat het opgedroogd is, witte stof achter, dan is dit zetmeel de beste voedingsstof. Dit zoogenaame afkoken vindt men meestal hij zomeraardappelen. Bij die, ge schikt voor den winter, mag dit niet plaats hebben. Wanneer ze gekookt zijn, moet de aardappel ge heel blijven, uitwendig eenig kruim vertooneD, bij de minste aanraking uit elkander vallen, en zacht gaar wezen tol op het midden, zonder daar hard te zijn. De hijvoeging van te veel zout is nadeelig, d, ar het zout de ontwikkeling van het zetmeel tegenhoudt. Het is dasrom nut tig, het zout er uiet bij te voegen, voordat de aardappel goed kookt. Over de voedingswaarde moge men niet gun stig oordeelen, toch is het waar dat men aan het gebruik er van zoo gewoon is, dat wij ze niet gaarne bij onzen maaltijd zouden missen. Onze gekweekte aardappelen, door de kuituur verfijnd, bevatten meer zetmeel en een weinig meer eiwit- Biof dan de oorspronkelijk wilde, en zijn daar door eeo geschikt voedingsmiddel geworden. Bij denopebaren verkoop, b ij in schrijving, van gebruikte frankeer-, post-eu te legramzegels, afkomstig van de admiuistratie der posterijen, gehouden op den 26en S;ptember j.l., in een der lokalen van het Departement van Wa terstaat, Handel en Nijverheid, op het Binnen hof te's-Gravenhage, zijnde zes verschillende ka vels, te zamen ongeveer 75 duizend binnen- en buitenlandsche zegels, als volgt vergund: Kavel 1 aan Hj G. Koster Wzn., Amsterdam;kavel II aan Van Deventer, te's Gravenhage;kavel III aan E. Reiffer, te Amsterdam; kavel IV aan Michalski, te Amsterdam;kavel V aan E. Root- lieb, te Amsterdam; kavel VI aan Houtzamer, te 'a Gravenhage. De totale opbrengst bedroeg, be halve de lOpct. veilingskssten, f 1944,57. Edison 's nieuwe phonograaf zal binnen eenige weken ook bier te lande worden ingevoerd, en wel door den Heer E. Stieltjes, te Amsterdam, die met Kolonel Gou- raud, te Londen, Edison's vertegenwoordiger, eene overeenkomst heeft gesloten betreffende het exploiteeren van een phonograaf in Nederland. Te Parijs werd onlangs een dok ter gearresteerd, omdat hij de geneeskunde uit oefende zonder diploma. I^Hij had eene uitgebreide en winstgevende prak tijk, eu voor de reohtbauk getuigden verschei dene patiënten, dat de beklaagde hun als genees middel voor hunne kwalen had voorgeschreven: eene koperen roede op hunne handen te leggen wtdat zij er afviel, op een been te staan, enz. Zulke getuigenverklaringen maakten dan dok ter in 't minst niet verlegen, en toen hem ge vraagd werd wat hij tot zijne verdediging had ia te braugen, haalle hij, tot aller verbazing, e?n diploma voor den dag, ten bewijze, dat hij een gepromoveerd geneesheer was. Nu verklaarde hij, dat hij vijf jaar lang, na dat hij de hoogeachool verlaten had, te vergeefs getracht had in eene gewone praktijk ziju be staan te vinden. Toen was hij, om geen honger te lijden, op den inval gekomen de kwakzalverij te baat te nemen, en daar verdiende hij veel geld mee. Maar nu bij zich genoodzaakt had gezien zijn diploma te vertoonen, zou de „kunstgreep,/ niet meer werken en zat er niets anders voor hem op, dan naar eene andere plaats te verhui zen, waar hij niet als een gepromoveerd genees heer bekend was. Waarom honderd-een? Toen Maximili- aan I met zijne zegevierende troepen van een buitenlandeeken oorlog terugkwam, werd hij te Augsburg begroet met een saluut van honderd schoten, volgens het plan. De geschutmeesler was echter bij het honderdste schot onzeker of het ook maar het negen-en-negentigste was. Om het wis se voor het onwisse te nemen, liet hij nog een schot lossen. Toen de Keizer nu te Neurenberg kwam, wilde de bevolking van die stad niet voor de Augsburgers onderdoen en begroette hem ook met honderd en een schoten. Dit, zegt men, is de oorsprong van het vorstelijk saluut der hon derd en een kanonschoten. Bescheidenheit ist eine Zierzegt de be- kende Duitsche spreuk, en dat dacht ook een schrijnwerker in een Westfaalscb stadje, toen onlangs de niet belangrijke schade werd getaxeerd, welke zijne woning bekomen had bij een brand in zijns buurmans huis. Hij verlangde namelijk, dat men hem ook het water der waterleiding be talen zou, 't welk gebruikt was voor het blussoben of nathouden van zijn huis. Eu natuurlijk wilde hij ook de borreltjes vergoed hebben, waarop hij, ca afloop van den brand, de brandweer mannen had onthaald Van een nieuwen reddingsgor- del voor schipbreukelingen, wordt in Duitsche bladen melding gemaakt. Het is een lucht- en waterdichte holle gordel, welke om het middel wordt gegespt en als hij ledig is zeer gemakke lijk is te dragen. Aan dien gordel 13 eene kleine ijzeren flescli verbondeo, welke gecomprimeerd koolzuur of koolwaterstofgas bevat. Om den gordel, welke 100 liter kan bevatten, met gas te vullen, ziju 200 gr. vloeibaar koolzuur en 20 gr. absolute alkohol (om bet verstijven van bet gas te voorkomeu) voldoende. Na het openen van een klepje in de flesch wordt de gordel ter stond met het lichte gas gevuld. Eene op zij aangebrachte klep met eene veer, voorkomt het springen van den gordel door overvuiling. Daar nu 100 liter gas eene even groote volume water Verdringt en de gordel dus een gewicht vau 100 kilogram boven water kan houden, rekent men dat een schipbreukeling, daarmee voorzien, met goed gevolg den strijd tegen de golven kan volhouden. In voile zee is behalve deze gordel nog eene waterdichte taach met eenige levens middelen noodig, om den schipbreukeling voor den hongerdood te bewaren. Het streven naar zuiverheid van taal, dat tegenwoordig bij de Duitschers zeer sterk is, leidt wel eens tot onverstaanbaarheid. Toen b. v. onlangs een vijand van vreemde woorden een brief verzond aan de Druckleitung des Mitteltupfen-Blattes jür Bernsteineigenschafts- Gewerblichkeit, had de post al hare veelgeroemde spitsvondigheid noodig om te ontdekken, dat die brief bestemd was voor de //Redactie van het Gentraalblad voor Eiectro-techniek." Het gezicht van dieren. Kan een dier voor werpen ^chter zich zien, zonder zijn kop om te draaien Als ten voorbeeld daarvan is de haas te noemen, die groote, vooruitstekende en zij waarts geplaatste oogen heeft. Dat hij achter zich kan zien, bljjkt daaruit, dat, wanneer hij door teu windhond vervolgd woidt, hoewel deze onder het jagen niet blaft, hij het juiste oogenblik weet wanneer het zaak voor hem wordt met slingeringen te loopeu. Paarden zjjn er een voor beeld van. Men behoeft slechts te letten ook op een paard, dat altijd zonder oogkleppen ge reden wordt, om er het bewijs van te zien. Zie maar eens de paarden op tramways. Als de koetsier zijne zweep maar in de hand neem. en het paard het werk gewoon is, zal het dadelijk ziju pas versnellen. De giraffe, een zeer schuw dier, is altijd moeilik te naderen, omdat hare oogen zoo geplaatst zijn, dat zij zoowel achter als voor zich kan zien. Dit vermogen stelt baar ook in staat met zulk eene juistheid de schop pen te mikken, waarmede zij achteruit slaat om zich te verdedigen. D e Koetliische Zeitung vermeldde dezer dagen, dat men uau hare redactie „als eene zeldzaamheid" een levenden Meikever had ge zonden. //Een doode haas ware der redactie liever geweest," voegt het blad aan deze mededeeling toe. Van de slimheid der soldaten in Saksen vertellen de courauten daar te lande een staaltje, dat bjj gelegenheid, dat de Keizer daar onlangs een bezoek aflegde, voorviel. Dat bij eene groote parade dikwijls hoogst vermakelijke tooneelen voorvallen, zal een ieder zich kunuen denken. Zoo was b. v. de weg, waarlangs de Keizer op het terrein zou komen, door vlaggen aangegeven en aan weerskanten door infanterie en cavalerie afgezet. Zoo nu en dan trachtten enkele toeschouwers door die keten heen te breken om zoodoende een beter plaatsje aan den anderen kant van den weg machtig te worden en de soldaten hadden de handen vol, om dit te beletten. Wegens zulk een klein vergrijp wilde men natuurlijk niemand arresteeren- Maar meestal waren er een drietal infanteristen en een paar cavaleristen noodig om een „over- wipper'; weer naar den door hem verlaten kant terus te jagen en allengs begon het publiek er vermaak in te scheppen, de soldaten voor het lapje te houden. Toen kwam een onderofficier op een kapitalen inval. Zoodra een burger door de afgezette linie heenbrak, reed een cavalerist op hem toe, nam hem zijn hoed af, galoppeerde daarmede naar den kant, waar da overwipper gestaan had en gaf hem daar aan een infan terist. De „hoedeloozen// deden nu natuurlijk hun best, hun hoed terug te krijgen, liepen den cavalerist na en eerst als zij aan den door hen verlaten kaut waren teruggekeerd, werd hun hunne „hoofdbedekking// teruggegeven. Dit middel hielp al spoedig, de „overloopers" staak ten hun verboden werk. Met den ing et reden winter- dienst (1 Oct.) zullen, naar men ver neemt, bij de staatsspoorwegen proeven genomen worden met de verwarmiog van bagagewagens, waarin de conducteurs aanwezig zjjn. Edison is van zijne reis naar Duitschland en Londen weer te Parjjs aange komen om na er een dag vertoefd te hebben, over Havre naar Amerika terng te koeren. De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft hem een brief gezonden ten geleide van bet komman- deurskuis van het Legioen van eer. Hg schrijft hem dat het hem een innig genoegen doet, dat de President der republiek, op zijne voor dracht, hem die onderscheiding heeft doen ge worden als,erkenning van Edisons buitengewone verdiensten jegens de wetenschap. In Turk ij e wordt streng toezicht geoefend om alle couranten, welke iets over de toestanden in Armenië berichten, te weren. Een jonkman werd dezer dagen veroordeeld tot negen dagen gevangenisstraf, omdat hij iu het bezit gevonden werd van de Haisdan, een te Londen uitgegeven Aimeuisch blad. In de Hongaarachi badplaats Marilla-bad, aan da Rumaansche grens, is dezer dagen de woi.ing van den baddokter geplunderd door twaalf Rumaansche roovers, die het huis omsingelden en den dokter en zjjne huisgenooten met den dood dreigden als zij alarm maakten. Zij vergaarden er een aanzienlijken buitwaar onder 2000 iu geld en maakten zich daar mee uit de voeteD. Om niet te spoedig achter volgd te worden, hadden zij de telegraafgeleiding vernield. De dieven berokkenden dea dokter nog meer schade dan door hetgeen z:j meenamen zij ontroofden hem ook zijne patiënten. Want door den brutalen diefstal waren de badgasten zoo beangst geworden, dat zij den volgenden dag met pak en zak vertrokken. Te Birmingham heerscht eene hevige epidemie van scharlaken-koorts. Het aan tal lijders daaraan is zoo groot, dat er in de ziekenhuizen geen plaats genoeg is. Zeven ver pleegsters en vier geneesheeren van het //koorts hospitaal// zijn ook door de ziekte aangetast. Middel tegen slapeloosheid. Tegen deze lastige kwaal geeft een E igelschman den raad, op de rechterzijde te liggen, met het hoofd recht op het kussen, zoodat de nek niet gekromd is, de lippen vast gesloten te houden en door de neusgaten ruim adem te lialeD dan hebben de longen hare volle werking. Nu moet men zich verbeelden den adem iu en uit zijne neusgaten te zien komen en daar zijne aandacht bij bepalen. Dit middel, zegt bij, is onfeilbaar, als het goed wordt uitgevoerd. Volgens het vakblad Ironmongery z ij n thaus nieuwe regenschermen uitgevonden, die van eene doorzichtige stof gemaakt ziju en het voor deel hebben den drager bij storm en regen Diet meer bloot te stellen aan botsingen met palen, boomen, eiz. De twee Amsterdammers, diets voet naar Parijs zouden gaan, hebben het zoo ver niet gebracht. Zij kwamen tot Catidé, beza ten toen volstrekt niets meer en moesten daarom terugkeereu.Reeds zijn ze weer sedert eenige dagen in hunne woonplaats teruggekeerd. Den Eiffallo- ren hebben zij dus niet gezien. Eene eigenaardige tentoonstel ling is er sedert een paar dagen te Brussel ge opend in eene der talen van het Hotel de Bra bant, die geruid is met honderden artikelen in de grootste verscheidenheid, alle echter kleinere d. i. draagbaar roerende goederen: j[servetten banddoeken, sckorten, stukken van allerlei stoffen linnen, katoen, laken, allerlei kloedingstukken maar ook medaillons, ringen, armbanden, drie zil/eren horloges, een wekker, 5 obligaties der Brusselsche premieleening, een hondenhalsband waarop de naam is gegraveerd van den Heer Walravens te Antwerpen, zilveren lepels en vor ken, geheele garnituren voor dejeuners, hnishou- delijke artikelen enz. tnz. Al deze honderden za ken zijn in beslag genomen in de woning van Nathalie D., die in een aantal huisgezinnon als dienstbode gewoond heeft en van elk verschei dene souvenirs heeft medegenomen, welke de Brusselsche politie do vroegere huisgenooten de zer jonge dame thans verzoekt te komen her kennen Te Soiron, bij Vervier s, heeft eene vrouw, die in droukeuschap met haar man twist kreeg,haar kindje van Zasüen maanden uit het ven ster eeaer bovenverdieping op straat geworpen; als door een wonder is het wicht er met betrekke lijk oubeduidende koeuzingen afgekomen. De be minnelijke moeder is gevangen gezet. De Russische overheid ziet in ha ren nibilistenangst vaak helsche machines in de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2