NI EU WE No. 1448. Vrijdag 4 October 1889. 14de Jaargang. Eene merkwaardige getui genis. BUITENLAND. II. (Slot.) De vrek van IJdoorn. ABONNEMENTSPRIJS Per 3 maanden voor Haarlem Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. Voor het Buitenland Afzonderlijke Nummers Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITE MA NON AGITATE PRIJS DER ADVERTENTIÉN Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiëu worden uiterlgk Maandag-, Woensdag en Vrijdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPPBRSSc LAUREY. De uitdeeling vau voedsel onder de armen is evenwel nog maar een kleiu gedeelte van het groote werk, dat door de Liefdezusters in Nazareth House wordt verricht. Ouder het vreedzame dak vau dit gesticht vinden honderden mannen en vrouwen en honder den weezen en zieke kinderen een prettig tehuis en liefderijke verpleging. In de lange gangen is alles stil en ker kelijk; altaartjes en kruisbeelden versieren het inwendige van bet groote gebouw, waar overal de grootste zindelijkheid heerscbt. Iu de spreekkamer, waar een aantal schil derijen hangen, Heiligen en Pausen voor stellende, spreekt niets van de aanwezig heid van vijfhonderd meuschen, die in het gesticht met u onder hetzelfde dak zip; de plechtige stilte wordt slechts onderbro ken door een verwjjderd geluid eener liefe lijke orgelmuziek. Daar nadert met een opgeruimd gelaat de Moeder-Overste ver gezeld van een der Liefdezusters, om hare gasten, hare zieken te gaan bezoeken. Zjj opent de eene deur na de andere van de groote, frissche slaapzalen, kwistig versierd met bloemen en schilderijen van lapwerk; zij ontsluit de warme en toch luchtige zalen, die van gemakkelijke stoelen zgn voorzien en waar des winters groote vuren iu de haarden branden, hetgeen aan die vertrekken eene groote gezelligheid geeft. De zalen zijn bevolkt met oud en zwak volk. Het zjju verlamden, blinden, dooven, stommen en geheel lammen, waaronder velen, die hunue legerstede niet meer kun nen verlaten, allen hulpbehoevend als kin deren; de meesten zijn ternauwernood iu staat om op te staan of zich te bewegen en zich te vermaken in het aaueenuaaien van kleine lapjes gekleurde zijde of fluweel voor groote bedelaarsdekens enz. Het weeshuis vormt een ander deel van de zorgen en het werk, dat de Liefdezus ters verrichten. De school levert een aan genaam, weldadig gezicht op; rij aan rij ziet men rooskleurige kindereu; alle kuis- genooten ontvangen onderwijs van de Liefde zusters en zijn voorzien van kleeren, welke de nijvere handen der Religieuzen ver vaardigden van afgelegde kleeren, die steeds en gaarne in ontvangst worden genomen. De kinderkamer, waar een groot aantal kleine meisjes spelen, is het algemeene aan- trekkingspunt. Daar gaan de Liefdezusters FE V ILL ET ON. Vervolg). 21) „Kom, maak wat voort! Je weet immers wel, Stavels, dat ik lach met al nw gekerm over armoede. Je bent de rjjkste man van het dorp...// //Geweest!// kermt de baas. Aan Kees Dobbels kom ik vjjf-en-twintig honderd gulden te kort; en Grietje is zoo'n dure huishoudsterVier honderd gulden, zeg je? //Vijf honderd heb ik gezegd!- „O, ik verstond vier honderd, neef Willem! Ga toch zitten! Je bent hier bij geen vreemde!... Zie je Willem, ik geloof niet, dat ik vijfhonderd gulden heb. Wacht, ik zal eens tellen!. Dit zijn drie bankjes van honderd; dat is drie hon derd, en dan nog eentweedrie,... vier,... vijf,.... zes van vjjf-en-twintig hoeveel is dat sa men?...." „Honderdvijftig en drie van honderd, dat is samen vierhonderd vjjfrig gulden. Als je nu vijftig gulden zilvergeld had, oom Stavels, dan zjjn wij er." //Waarom ga je niet zitten, Willem? ga toch zitten! //Ik moet zeggen, oom, u wordt erg beleefd bij het scheiden van de markt, maar laat ons liever eerst afmaken!...." Baas Stavels doet eene greep in het zilvergeld, en telt nog veertig gulden aan rijksdaalders. Het valt hem blijkbaar vreeselijk hard, van het met lichten tred heen en daar loopen de kleintjes, als zjj de zwarte kloostergewa- deu zien, met rassche schreden naar de deur, steken hunue handjes uit naar den rozenkrans, die aan deu gordel van de Liefdezusters hangt, houden hare gezichtjes opgeheven om geliefkoosd te worden en gaan ten slotte, na eene beleefde buiging eu een kushaud voor deu bezoeker, tot hunne spelen terug. Doch ziet men hier de aangeuame zijde des levens van het be schermde kind, eene duistere zjjde van hun bestaan wordt men gewaar in een ander lokaal. Eu ofschoon van veel akeligs ont daan door de teedere waakzaamheid en liefdevolle hoede voor ieder ongelukkig kind, toch levert het gezicht van de kinderen- ziekenkamer een droevig tooneel in het groote gesticht. Wat zou er van die misvormde en ou- noozele kleinen, die uit de diepte der men- scheljjke ellende werden opgebracht, gewor den zijn zonder de Liefdezusters van Naza reth-House? Hier ziet men een bliud meisje, dat teekeneu van blijdschap geeft als zij de stem eener Liefdezuster hoort; harego- luiden ziju onnatuurlijk ruw, zij zingt, slingert het hoofd heen eu weer en klapt iu hare handjes van louter vreugde om straks iu een schaterlach te eindigen. Naast dit ongelukkige meisje zit een ander met glazige oogen, dof eu zonder eenige uit drukking en poogt met een akelig misbaar te zingen; dit is de eenige manier waarop zjj hare tevredenheid, hare dankbaarheid kan tooneu waüt het kind is stom. Voorts ziet men er twee misvormde meisjes van achttien eu negentien jaar oud, niet hoo- ger dan drie voet, met ontzettend groote hoofden op haar dwergachtig lichaam. Een ander kind heeft een afschuwelijk misvormd gelaat, een groot en verstandig meisje mist hare armen; aan een lief, vrooljjk kind, ont breekt een oor en eene hand, die beide totaal verbraud zijn eu tallooze auaereu,allen ev.eu ziek, gezameuljjk eene wereld vol ellende in de biunenkamer vertoonende. Ouder dit zwakke en ongelukkige volkje vinden de goed6 Liefdezusters van Naza- reth-House haar werk. Nooit hebbeu zjj een vrijen dag, nimmor rust, geeu hoop zelfs op verandering, zoo- laDg zij hier in het ondermaausche zjju. Zij offeren zich op, die bruiden des Hemels in den dienst der ongelukkige eu hulpbe hoevende meuschheid. Haar leven is eene aaneenschakeling van daden van liefde, waarvoor haar eenmaal de eeuwige rust, het hemelsch geluk zal geschonkeu worden. Aldus beschrjjft de Pall Mall Gazette geld te scheiden. „Nu tel ilc in het geheel vierhonderdnegentig gulden," zegt Willem. „Er ontbreekt nog tien gulden." //Och, och," jammert Stavels, „dat je zoo wreed kunt zijn! Ik heb geen cent meer iu huis. Morgen kan ik gaan bedelen! Heb toch mede lijden, Willem, ik smeek je!// Geen oogenblik verliest hij de bankbiljetten en het zilvergeld uit het oog. „BeD ik niet gek dat ik het doe?" schreeuwt hij. Reeds strekt hij de hand uit, om alles weer naar zich toe te halen, doeh Willem is hem voor. //De tien gulden vinden wjj later wd," zegt Willem, het geld bijeenschrapend. Stavels maakt eene beweging alsof hij zjjn neef bij de keel wilde grijpen. Willem doet alsof hij het niet bemerkt. „'t Is eene groote zak vol geld,// zegt Willem, lachend. O God, o God!// kreunt de baas, //als je nu maar woord houdt, Willem, en morgen de qui- tantie voor de twaalfduizend gulden brengt. Je kunt zoo vroeg komen als je wilt, Willem. Ik zal wel zorgen dat er niemand hier is „Maak je niet ongerust, oom Stavels! Ik zal er voor zorgen, hoor! Een man een man, een woord een woord. Amuseer je verder van avond „Loop heen!// zegt de baas half-luid, doch Willem hoort die liefelijkheid niet. Hij heefc de voordeur reeds met een harden ruk achter zich toegetrokken. Als baas Stavels maar eerst die quitantie in handen heeft! Willem zal ze hem geven; daaraan twjjfelt hij niet. Willem heeft er im- den werkkring van de Religieuzen vau Hammersmith, 'tis eeu merkwaardige ge tuigenis, die goed doet aan het katholieke hart. Want al weten wjj, dat hetgeen in Nazareth-House wordt verricht ook op duizenden andere plaatsen geschiedt, al weten wjj dat de liefdewerken, welke in de Engelsche hoofdstad worden beoefend, door de Katholieke Kerk overal en te allen tjjde wordeu ten uitvoer gebracht, toch is het voor ous eene weldadige gewaarwor ding als wjj vernemen, dat de weldaden worden erkend van de Katholieke Kerk, die overal het Kruis der liefde plaut en zoowel de individuen als de natiën onder hare bescherming neemt en zorg draagt voor hunne materiëele en iutellectueele belangen en behoeften. Dat die erkenning algemeen worde en de laster verstomme, die zoo vaak het treurige loon is voor de bewonderenswaar dige daden van liefde, welke de Katholieke Kerk aan de ljjdende menschheid bewijst. Iu het kolenbekken van Bergen hebbeu eergisteren-ochteud op verschillende plaat sen de mjjnwerkers geweigerd aan den ar beid te gaan. In de mijnen van Flénu waren er ongeveer 600, te Frameries in de ge- zamenljjke mjjuea zelfs 1400, die geweigerd hadden in de injjn af te dalen. Omtrent de oorzaak dezer gedoelteljjke werkstaking verkeerde men eergisteren echter nog iu bet onzekere. Te Paturages b. v. was de stakiug vau het werk stellig slechts tjjdeljjk, tengevolge van de kermis namelijk. Te Frameries zag men in de weigering om te arbeiden in het algemeen niet anders daa de natuurljjke terugslag der socialistische betooging van den vorigen dag, zoodat men aldaar eeu geleideljjkeu terugkeer tot den arbeid verwachtte. Ook te Fléau koesterde men, naar het sehjjut, dezelfde meeuing: »men kau niet zeggen,» zoo werd van daar geseind, dat er een be gin van eigenljjke werkstaking is; eerder gelooft men dat de meesten niet werken als gevolg vau de betoogiug van eergisteren.» CJit Charleroi werd eergisteren gemeld, dat er iu dit bekken ernstige geruchten omtreut eene aanstaande werkstaking loo pen, en de mjjuwerkers voornemens zjju loonsverhooging te vragen, en bij weige ring onmiddellijk het werk te staken, om dat zjj bij het naderen van den winter en ingevolge de berichten omtrent eene alge meene verlevendiging in de Belgische nij verheid, den tjjd voor het stellen hunner eiscbeu gunstig achten. mers alle belang bij, hem tot vriend te houden.. En toch, als hjj de quitantie eens niet geeft! De doorbrenger is er slecht genoeg voor.... O, maar baas Stavels zal erg lief tegen hem zjjn. Dan doet Willem 't zeker wel Diezelfde afschuweljjke glimlach, door de eene of andere duivelachtige ingeving te voorschijn geroepen, speelt op dit oogenblik weer om de mondhoeken van Stavels' gelaat. Als die quitan tie maar eerst in zijn bezit is, dan zal hij Willem de deur wijzen. En mocht hjj niet willen gaar.! Welnu, dan is de politie er nog! Een geruimen tjjd nadat Willem is heenge gaan, blijft de baas nog alleen naet zijne onaan gename overpeinzingen. Hoe is het mogeljjk dat hjj, nog niet lang geleden, zich liet bepraten, om aan zijn neef in Amerika duizend gulden te zenden! Hoe kwam hij er toe, en wat eene gelukkige ingeving is het geweest, die duizend gulden toch niet te zenden! Willem had het met noodig, dat bljjkt. Hoe kon hij anders uit Amerika terug zijn! Hoe zei de dokter laatst ook? Als hjj in baas Stavels plaats was, en hij had eigenlijk niemand meer in de wereld dan éen neef, dan zou hjj niet willen hebben dat die neef als een geluk zoeker in den vreemde zwierf? Ja, ja, andere menschen hebben goed praten. Hjj is toch uw naamgenoot en eenige erfgenaam, zei de dokter. Best mogelijk, maar baas Stavels' is volstrekt niet van plan, zoo maar een, twee, drie dood te gaan. Een mensck kan wel oud worden, al lijdt hij aan jicht of rheumatiek! Stavels groot vader was letterlijk krom van de rheumatiek, eu die werd twee-en-uegentig. Willem is zjju De Beiersche Regeering, waarvan d liberale premier Vou Lïitz de ziel is, ver" bergt hare onrust eu ontevredenheid over de groote Katholieken-vergaderingen te Munchen niet. De Prins-Regent, meegesleept doch zijn liberale Ministers, heeft nog altijd niet geantwoord op het adres hem door het congres toegezonden en de officieuze pers vau Berlijn en Munchen meldt, dat de Prins niet antwoorden zal. Verder is men in de hofkringen zeer vertoornd op Baron Von Franckeustein, den leider der Beiersche Katholieken, omdat hij, ondauks alle pres sie van hoogerkaud op hem uitgeoefend, niet alleen het oproepingsmanifest mede onderteekend heeft, maar ook alle verga deringen van het congres heeft bjjgewooud. De Katholieken trekken zich intnsschen van deze prinselijke ongenade weinig aan en Baron Von Franckenstein zeker aller minst. Zjj zijn sterk in de overtuiging hun plicht te hebben gedaan en zullen niet aarzelen op deu eenmaal ingeslagen weg voort te schrijden. Het National Indemnity Fundin Ierland bijeengebracht om Parnell eene vergoeding aan te bieden wegens hetgeen hij door de valsche betichtingen der Times te lijden had, is thans gesloten geworden, en bedraagt, volgens het Freeman's Journal eene som van 41,000 pd. st. Berichten uit Belgrado melden, dat alle vreemde Gezanten, met uitzondering van de Duitsche en Turksche, aan Koningin Nathalie een bezoek brachten, Het Regent schap zijnerzjjds weigert de Koniugin bjj haar zoon toe te laten, zoolaug zjj blijft weigeren binnen een bepaalden tijd Bel grado te verlaten. De jeugdige Koning, die machtig verlaugt zijne moeder te zien, mag niet meer openlijk een rijtoer maken, om eene ontmoeting met de Koningin te vermijden. Een gedeelte van do bladen te Belgrado spoort het volk aan het koninklijk paleis te bestormen, ten einde door middel van geweld aan de Koningin toegang tot haren zoon te verschaffen. De kooplieden te Belgrado hebben be sloten der Koningin een adres aan te bie den en haar eene serenade met fakkellicht te brengen. De gewezen Koning Milan is uit Karlsbad vertrokken, naar men zegt over Lucern naar Parijs. Volgens bericht uit Odessa zendt Rusland eene tweede zoogenaamde weten- scbappsijjke expeditie naar Thibet. Naar men verneemt heeft de Porte gelast de legersterkte van 250,000 tot eenige erfgenaam, dat is waar, maar daarom staat het nog nergens geschreven, dat Stavels zijn zuurverdiende geld moet laten verbrassen en verdobbelen door zoo'n verkwister van eeu neef. Wacht eens, ja, die erfenis!Sapperloot, als Willem die quitantie eens niet mocht geven, dan zal hij hem dreigen, dat hjj hem onterven zall Baas Stavels is zoo verdiept in plannen en b rekeningen, dat hjj van Grietje's terugkomst niets bemerkt. „Goeden avond, oom! „Je doet me schrikken, meisje! Heb je al lang daar gestaan, Grietje..." //Ik kom zoo pas binnen, oom! Ik ben een beetje lang weggebleven. Wil ik u uw bier ge ven?Heeft u bezoek gehad, oom? „Bezoek, zeg je? Ja, Willem is hier geweest. Maar, wat ik zeggen wil, Grietje! Ik drink vooreerst geen bier meer //Geen bier meer?" „Je verstaat me immers? En geen bier meer in de keuken ook! Ik kan het niet meer betalen. Ik heb eens uitgerekend; er wordt hier veel te veel geld uitgegeven. Alle dagen vleesch is ook niet noodig. Driemaal in de week is genoeg. Zal je er om denken. Ik heb het al meer dan eens gezegd, meisje! Je hebt eene veel te ruime hand....// //Hoe kunt u het zeggen, oom,// zegt Grietje lachend. „Ze hebben mij altijd verteld, dat ik kleine handen heb. Weet je wat, oom! Laat mij het huishonden waarnemen, zcoffs ik het altijd heb gedaan. Zoo erg slecht doe ik het immers niet?// Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1