"Tunnel land. Staten-Generaal. Waarde der versche lucht. GEMENGDE BERICHTEN. ervan liberale zijde geene oppositie te wachten zal zijn, wanneer er van regeeringswege iets mesr voor het christelijk onderwijs in Indië gedaan wordt, dan onder liberale besturen het geval was. {Centrum.) Tot lid der Provinciale Staten van Overij- sel voor het district Deventer is gekozen de Heer Mr. R. C. Nieuwenhuis, met 444 stemmen. De Heer J. Vermeer Gz. kreeg 314 stemmen. Naar wij vernemen, bestaat het plan de Eerste Kamer der Staten-Generaal tot behande ling o. a. van de onderwijswet, bijeen te roepen tegen Maandag 21 October a. s. De verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Utrecht in het hoofdkiesdistrict Breu- kelen ter voorziening in de vacature, door het overlijden van den heer J. Wolbers is bepaald op Dinsdag 15 October en de herstem ming zoo noodig, op Dinsdag 29 October, a. s. De Heer Mr. L. G. Greeve, lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict 's-Gravenhage en kantonrechter aldaar, is jl. Dinsdag op ongeveer 67 jarigen leeftijd overleden. HAARLEMMERMEER, 1 Oct. Gisteren-middag had te Hoofddorp een oploop plaats van lieden, gewapend met messen en knuppels enz. Het waren menschen, woonachtig in het Rietland en omstreken, zoogenaamde bietenrooiers, die de Belgische werklieden, bij sommige landbouweis in deze gemeente werkzaam, wilden verdrijven. Deze Belgen werken voor minder geld dan de inwoners. Maandag hebben zij er verwijderd uit het land van V. Woudenberg, waarna C. den Ouden aan de beurt lag. Gisteren-middag gin gen zij in de richting van Biesheuvel, Sloterweg, waarheen zij door den Burgemeester en veld wachters zijn gevolgd. ROTTERDAM 2 Oct. In de vergadering der R.-K. Kiesvereeniging „Recht en Orde// is be sloten, voor de aanstaande verkiezing voor den Gemeenteraad met eene gemeenschappelijke lijst met de anti-revolutionnaire Kiesvereeniging op te treden. Aangezien de anti revolutionnairen niet in den Raad zijn vertegenwoordigd en de Ka tholieken wel, is besloten, voor hen twee plaat sen open te stellen en éen katholieken candidaat te stellen. Als zoodanig is gekozen Dr. J. Van den Berg. minder dan een vierde harer levenswekkende zuurstof, terwijl eene gelijke hoeveelheid koolzuur daarin is ontwikkeld, die bij elke nieuwe adem haling van de Hanwezigen nadeolig inwerkt op hun bloed. Of, wat op hetzelfde neerkomt, in een enkele minuut hebben meer dan 180 liters lucht hare levenswekkeude kracht verloren en is daarvoor eene gelijke hoeveelheid koolzuur, of m. a. w. vergif, iu de plaats getreden. Indien de atmosfeer in éene enkele minuut reeds eene zoo groote verandering ondergaat, hoe ontzettend groot moet de verandering dan niet worden bijv. in een half uur; hoe groot was de massa git niet, die de longen dezer ongelukkigen na verloop van een vol uur van opsluiting op die plaats hebben verzwolgen Eu hoe dikwijls gebeurt het niet, dat niet enkel schoolkinderen, maar ook oudere lieden in vertrekken van lage verdieping, en waarin geene of zeer slechte door- strooming van lucht plaats heeft, vijf, zes, zeven uren en langer bijeen zjjn. Zonder voedsel of be weging kan een mensch het eenige uren, ja soms langer dan een etmaal uithouden, maar van lucht kan hij slechts weinige minuten verstoken ziju of het uurwerk zijus levens staat stil. Eu tocb, op welke wetten worden grovere inbreuken ge maakt dan op die der ademhaliog Hoe weinig acht werd tot betrekkelijk nog vóór korten lijd op het hooge belang der luchtverversching ge slagen in kerken, gevangenissen, fabrieken en in scholen En wat de bizondere woonhuizen betreft, zoo kan men gerust aannemen, dat, zelfs onder de gegoede klassen, slechts uiterst, uiterst weinigen ten opzichte der luchtverversching goed zijn in gericht. Wij hebben hier nog minder het oog op de lage woonvertrekken dan wel op de slaap plaatsen. Hoe zeldzaam toch zal men een slaapvertrek vinden, dat in den vroegen morgen nog even frisch is als op het oogenblik toen de bewoner het den vorigen avond betrad En toch is het tot het behoud eener goede gezondheid, gebie dend noodig, dat men evenmin in het vroege morgenuur als des avonds, in eene slaapkamer de minste dufheid of vunzigheid kunne waarnemen, daar alsdan de weldadige invloed, dien de slaap bestemd is op het menschelijk lichaam uit te oefenen, voor een groot deel door de schadelijke Werking eener bedorven atmosfeer verloren gaat. 100,000 man zal worden teruggebracht. Een vredesteeken kunnen wij in dien maatregel nog niet zien. Turkse telde voor ons beset al zeer weinig meer mede bij alle berekeningen omtrent oorlog of vrede. Ge steld dat het leger thans werkelijk 250,000 man sterk was, dan zouden al die troepen toch niet in 't veld kunnen worden ge bracht, daar de soldijbetaling doorgaans ontbreekt. De vermindering der uitgaven, uit de legerreductie voortvloeiende, bestaat dus eigenlijk alleen maar op 't papier. Uit Shanghai komt de tijding van een grooten brand, waardoor de hemeltempel en het drakeu-altaar vernield is en die aangestoken blijkt te zijn door de partij, welke sterk tegen spoorwegaanleg gekant is en den brand der heiligdommen wil doen voorkomen als eene wraak der goden over de plannen om spoorwegen te bouwen. Verscheidene van brandstichting verdachte lieden zijn gevangen genomen. Bij besluit van den Duitschen en den Engelschen Admiraal en den Com mandant van het Italiaansche oorlogsschip is de blokkade aan de Oostkust van Afrika opgeheven. In een nader besluit van den chef van het Duitsche eskader wordt het Duitsche gedeelte der Oost-Afrikaansche kust verboden. De Wageninger. jammert over de verkiezing van Jhr. Van Nispen tot Pannerden tot lid van de Eerste Kamer. Waarom? vraagt DeTijd. Is de Heer van Nispen soms die benoeming onwaardig? Is hij voor de werkzaamheden als Kamerlid onbekwaam? Heeft hij zich doen kennen als tegenstander van de christelijke beginselen, die De Wageninger toch ook altijd nog als noodzakelijken grondslag voor een christelijken Staat in zijn vaandel blijft voeren. Niets van dat alles! Maarde Heer Van Nispen, horribile dictu, isroomsch! Reden ge noeg, meent deze politicus, om hem te weren. En dat hebben toch, helaas voor De Wage ninger de anti-revolutionnaire leden der Gel- dersche Staten niet gedaan. De onverlaten!.. „Deze Protestanten zegt De Wageninger zijn zoo verblind door hunne heerschzucht, dat ze niet inzien hoe door het opnemen in hun kring van de roomsche elementen de ontbinding van het protestantsche gezag, van den christe lijken invloed reeds aanvangt. Zij willen het zich niet bekennen, dat de „aanvankelijke sa menwerking de brug is tot de meest ernstige" (Sic! Red. Tijd) principiëele tegemoetkomingen. „Wij spreken hier niet van den persoon van den Heer Van Nispen; men hoort zelfs, dat hij in menig opzicht den streng Katholieken te vrijgevig, te toegevend is; maar de geschiedenis van vroeger en later tijd leert ons te uitdruk kelijk, dat op zulke karakterwijziging niet te rekenen valt, dat een Roomsche aan Romes Opper-priester toebehoort, en ten slotte gehoor zaamt. vDe band, die begint met schijnbaar broeder lijk te omstrengelen, wordt allengs, of zelfs plotseling in gegeven omstandigheden, de koorde, waarmee de onwillige wordt meegevoerd, of die hem zonder aarzeling om den hals geworpen wordt. „Wij kunnen niet anders dan in deze keuze opnieuw een bukken zien voor Rome en zijne handlangers. //Wat in andere omstandigheden een loffelijk erkennen zijn zou van de bekwaamheden van een andersdenkende, wien men gaarne eene plaats ziet aangewezen, is in de tegenwoordige een slaafsch vernederen voor een gezag, waarvan men tot eigen voordeel partij zoekt te trekken, maar dat niets anders bedoelen kan dan ons de vrijheid te ontnemen en te verpletteren.// Och! och! De Bataviasche correspondent der N. R. Ct. is natuurlijk geen „clerieaal" evenmin als het blad, waarin hij zijne brisven plaatst. Dit blijkt weer uit zijne jongste correspondentie, waarin hij zich o. a. verheugt over het mislukken van het plan een katholiek blad in Indië op te richten. Niet zonder belang is daarom het oordeel, dat door dezen liberaal geveld wordt over het optreden der Katholieken in het land zijner in woning. Na te hebben beweerd, en hier ko men zijne anti-clericale gevoelens weer even aan het licht, dat de Katholieke Kerk //uit haren aard strijdlustig is", gaat hij voort. „Hier echter toonde zij dat niet, doch maakte zij zich op andere wijzen verdienstelijk, en de invloed, dien zij daardoor gekregen heeft, mag dan ook niet worden onderschat. Evenmin het nut, dat zij heeft gesticht, en hier heb ik bizon der het oog op het ouderwijs. Duizenden kin deren van alle standen en alle gezindheid maken gebruik van de zusterscholen hier ter stede, te Samarang, te Soerabaja en te Padang, en die inrichtingen zijn voorbeelden van orde, netheid en zindelijkheid. Daar wordt geen geldelijk voor deel beoogd, maar het goede doel; en al is de bekwaamheid van de daar onderwijzende geeste lijke Zusters niet altijd gelijk, in toewijding en (jver trachten zij slechts elkander te overtreffen. Hetzij dan uit zelfbehoud, hetzij uit tact, ver mijden zij alles wat aanstoot geeft en deze ker kelijke scholen zijn inderdaad zoo neutraal mo gelijk. Overal staan dan ook hare bestuurderessen en de helpsters van deze in de grootste achting, en al wil men haar wel eens verdacht maken, dit gelukt nimmer.// Alle commentaar is bij dezen lof overbodig. Alleen zouden wij willen opmerken, dat de „neutraliteit,// waarvan de correspondent hier spreekt, zeker niet in liberalen zin moet worden opgevat. Voor het overige nemen wij van deze regelen met voldoening nota._Zy wettigen de hoop, dat In de zitting der Tweede Kamer van Jl. Dins dag heeft de Minister van Waterstaat het belang voor onze handel ter verbetering van de rivier de Waal tegenover verschillende sprekers der rechter- en linkerzijde krachtig verdedigd. Hij achtte de technische moeilijkheden niet onover komelijk, maar rekende op de medewerking van Duitschland. Het ontwerp werd aangenomen met 76 tegen 16 stemmen. Het wetsontwerp betreffende de toelating van militaire apothekers in Indië tot uitoefening der arlsenijbereidkunst in Nederland werd eveneens aangenomen. In de zitting van gisteren herdacht de Heer Verniers Van der Loeff het afgestorvenen mede lid Greeve, die zijn vredcrechtersambt op voor treffelijke wijze vervulde en ook als Kamerlid tot het laatst door trouwe plichtsbetrachting uitblonk. Goedgekeurd is het ontwerp, bevattende nadere bepalingen omtrent den dienst der locaalspoor- wegen. Er hadden algemeene beraadslagingen plaats over het ontwerp tot instelling van eene Con signatiekas. De Heer Van der Loeff achtte de regeling onvoldoende. De Heer Veegens meende dat er een ongerief in de rechtsbedeeling be staat, dat uit den weg kan worden geruimd. Het betreft de betaling bij aanbod van gereede betaling, die nog alleen in specie of muntbil- jelten kan geschieden. Bij de verlenging van hel Bank-octrooi heeft de Regeering geweigerd bank biljetten als wettig betaalmiddel te erkennen. Zijn amendement strekt om dit ongerief uit den weg te ruimen. De Minister van Justitie zegt, dat de Re geering geen principiëel bezwaar tegen het amendement heeft; wel acht hij dat het voor schrift hier niet thuis behoort, maar bij de her ziening van het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering, al erkent hij, dat die nog in het verschiet ligt.Hij kan het amendement niet over nemen, maar laat de beslissing aan de Kamer over, daar het amendement niet onaannemelijk is en in het belang der praktijk. Heden voortzetting. De mensohelijke longen bezitten eene inademings oppervlakte van meer dan 160 vierkante Meter, waarvan elk punt in gestadige en onmiddellijke aanraking is met de ingeademd wordende atmos feer. De hoeveelheid lucht, die dagelijks door de longen opgenomen wordt, verschilt naarmate van den ouderdom der menscheu, van hun gestel en vac hunne leefwijze. Volgens eene berekening van Dr. Smith bedraagt zij, bij elke gewone ademha ling, wanneer lichaam en zie! in kalmen toestand verkeeren, omstreeks een liter. Nemen wij nu aan dat wij achttien ademhalingen in de minuut volbrengen, zoo is elke minuut, waarin niet 18 liters versche lucht onze longen passeeren, gevaarlijk voor onze gezondheid. Zslten wij onze rekening voort, dan hebben wij in éen uur ongeveer 1080 liters en in éen etmaal niet minder dan 25,920 liters versche lucht noodig Stellen wij ons nu eens een vertrek voor, ruim genoeg om veertig personen te kunnen bevatten bijv.een gewoon school vertrek. Het vertrek mist, gelijk ongelukkigerwijs nog wel eens voor komt, alle doorstrooming van luchtde deuren en vensters worden zorgvuldig gesloten gehouden. Als wij nu den maatstaf van straks volgen, heb ben de longen dezer veertig leerlingen achttien ademhalingen in de minuut volbracht, en met elke ademhaling een liter lucht van een vierde gedeelte van haar zuurstof beroofd, terwijl tevens eene gelijke hoeveelheid koolzuur met de lucht, van het schoolvertrek is vermengd. In het tijdsverloop van eene minuut ziju alzoo 40 maal 18, dat is 720, liters der in het ver trek besloten lacht beroofd geworden van niet Wat velen zeker nog niet weten, is, dat niet enkel landdieren zijde spinnen, maar ook uit schelpen sinds korten tijd zijde ver kregen wordt. De pinna, een schelpdier uit de Middellandsche Zee, bezit de eigenschap, eene taaie zijde te spinnen, echter op geheel andere wijze dan de ziyderupa. Deze heeft den cocon slechts voor korten tijd noodig, de pinna om spint zich gedurende haar geheelc leven met een sterk weefsel, dat zij uit een taai deeg, in hare schelp verborgen, maakt. Met dit weefsel hecht zij zich aan de rotseD; het is uiterst fijn en kan voor den handel op Sicilië van groote be- teekenis worden. Met veel moeite maakt men de bosjes weefsel van de rotsen los, wascht ze met zeep en water van de schelp, droogt en kamt ze, en spint ze met een draad zijde samen. Het spinsel wordt met water en citroensap ge- wasachen en dan met een heet ijzer gestreken. Het is mooi geelbruin, heeft een goudglans en wordt reeds voor allerlei artikelen op Sicilië, doeken, beurzen, kousen, handsehoenen, ge bruikt. Eene moeder vaneentalrijkge- zin uit Balk (Er.), die op reis ging met de ge- heele familie om naar Zuid-Amerika te ver trekken, werd op de stoomboot naar Amsterdam zeeziek, dat het in duigen vallen van de emi gratie tengevolge bad. Het huisgezin keerde op moeders verlangen naar Balk terug. Een Chineesch edict.- De Gouverneur van Ningo-po richtte onlangs de volgende procla matie aan de landbouwers in zijn gewest. Het geschrift is in zeslettergrepige regels afgedeeld, gelijk in het algemeen de vaderlijke decreten der Chineesche Regeering, en luidt als volgt: Kikvorschen komen voor op uwe velden. Of schoon het kleine dingen zyn, zoo hebben zij toch veel overeenkomst met de menschen. Zij koesteren eene levenslange liefde voor hun ge boortegrond en des nachts zingen zjj met heldere stemmen in melodisch concert. Bovendien be schermen zij uwen oogst, door de sprinkhanen te verdelgen en hebben dus aanspraak op uwe dankbaarheid. Waarom gaat gij dan des nachts uit met lantarens om deze onschuldige diertjes te vangen 'l Is waar dat zij goed smaken bij uw rijst, maar het is hardroohtig hen te villen. Van nu af is het verboden kikvorschen te koopen of te verkoopen, en alwie ons bevel niet gehoorzaamt, zal streng bastraft worden. Daar zijn voorts de spreeuwen, die iu dit jaar getijde zoo zoet in uw boomgaard zingen. Zij zijn niet als wolven, tijgers of luipaarden, die, zoodra zy groot worden, zich er aan gewennen om de menschen kwaad te doen. Waarom gaat gij dan met uwe netten op de heuvels en in de wouden, om hen te vangen? Weet, dat het dierlyk is, de zwakkeren te dooden en op te eten. Biedt weestand aaD den wellust van nw mond en uw maag en handelt in overeenstem ming met den hemel, die er een welbehagen in heeft, om al wat leeft te laten leven. Het is van nu af verboden, deze twee dier soorten te vangeD. Maar vleit u zelf niet met de hoop, dat, zoo ge in strijd handelt met deze waarschuwing, uwe straf gering zal zijn. Wij gaan vooruitl De scholieren te Hawick(Eng.) hebben het werk geetaakt. Zij ver langen korter leertijd, gemakkelijker lessen en betere onderwijzers. Even als de dokwerkers hielden zij een optocht en ble?eo verder orde lijk, zoodat de politie er zich buiten moest houden. Een ongeluk dezer dagen een amb- tenaar bij de belastingen te Rotterdam overkomen, wordt door een der bladen in verband gebracht met de werkstaking. Naar wij vernemen, heeft dit ongeluk zich volgenderwijze toegedragen Op de stoomboot op Hull, die Donderdag zou vertrekken, wilde men nog op het laatste oogen blik eenige Vaten rollen. Daar er gebtek was aan werkvolk, hielp de visiteur een handje. Het schijnt dat hij daarbij gestruikeld en in het rnim ge vallen is, zonder dat iemand het gewaar werd. Toen de boot op de plaats van bestemming aankwam vond men zijn lijk in liet ruim op d« vateD. In eene der groote „brasseries" op het Champ de Mars te Parijs zijn sedert de ope ning der Tentoonstelling verbruikt98.000 bief stukken, 7500 kilo boter en 1.400.500 glazen bier. Eene ran de nieuwste toepaesiu- gen der clectrische beweegkracht is haar gebruik voor het openen en sluitsn van draaibruggen. Eeue inrichting daartoe werd te Bridgeport, in Amerika, door de England'4 Electric Suply Company aangebracht. De draaibuig aldaar, dio 180 voet lang en 60 voet breed is, en 320 ton weegt, werd vroeger door drie vast hiervoor aangestelde mannen in beweging gebracht, en onder de gunstigste omstandigheden was voor het openen der brug zes minuten noodig. De electrische motor van 7Va paardekracht, die door de firma Thomson Houston gebouwd werd, opent en sluit de brug in twee minuten en beeft voor zijne bediening slechts éen persoon noodig. De stroom wordt door onderaardsche kabels aangevoerd. Te Hoogezand, Gron., heeft eene rat een plank van een schip doorgeknaagd ten gevolge waarvan het is gezonken. De slapende schipper en zyne vrouw werden door hel geruiech ▼an het indringende water wakker en konden nog behouden aau den wal komen. De spraakmakende gemeente aan het werk. Dat //het volk" sommige woorden en vooral die van vreemden oorsprong wonderlijk vervormen en verfonfaaien kan, is genoeg bekend. Ten be wijze strakke weer het volgende Een kleermaker vroeg onlangs aan een zijner klanten, welk soort van jas hy voor hem moest klaarmaken, waarop hy tot antwoord ontving een kolbeest. De man bedoelde natuurlijk een colbert. TeUtrecht heeft het 5j&rig zoontje van een werkman, wonende aan de Wijde Wa terstraat, voor eenige dagen by het spelen met zijne kameraadjes drie kleine steentjes ingeslikt. Iu de eerste paar dagen scheen bet kind daarvan niet den minsten hinder te hebben. Thans even wel weigert het alle voedsel, en wordt voor het behoud van zijn leven gevreesd. De schismatieke Geestelijkheid van het kerspel Chartofï ia Rusland heeft, naar aanleiding van de redding tan den Czaar by het spoorwegongeluk te Borki, een massief zilveren uurwerk laten maken, waarvan de wijzerplaat geplaatst ia in de richting van de plaats, waar het ongeluk ia geschied. Dit uurwerk gaat slechts eens per jaar gedu rende vijf minuten en wel op het uur, waarop de trein derailleerde. Voorloopig heeft het nog niet zijn geluid laten hooren. WaHneer zij voor dien tijd niet gestolen is, zal de klok aanstaande jaar hare kuDst kunnen toonen. Eene juffrouw aan de Nieuwstraat te Dordrecht, die eergisteren haar onder dienst zijndec zoon met verlof verwachtte, geraakte by het zien van den jongeling zoo opgewonden van blijdschap, dat zij door eene beroerte werd ge troffen en kort daarna den geest gaf. Volgen» de Deutsche Heeres-Zeitung it thans in Duitschland eeue torpedo vervaardigd van papier. Hiertoe werden twaalf vellen van 3.5 miil. dikte op elkaar geperst en gevernist. Deze torpedo, ofschoon geen ribben of stutten hebbende, is toch zeer sterk en tegelijk veer krachtig. Zij is voorzien van eene schroef met kleinen electritchrn motor, en wordt bestuurd van de plaats van waar zij gelanceerd wordt en waarmede zij door een draad is verhouden. De lading bedraagt 25 pond dynamiet. liEen Paryzenaar heeft van de derde platform van den Eiffeltoren eene belang rijke proef mat postduiven genomen. Daar deze gevleugelde boden niet aan eene hoogte van 300 meter gewoon zijn, was het van belang te weten of deze onmiddellijk naar beneden zouden duiken om dichter bij de aarde te komen of recht streeks naar bare hokken zouden vliegen. Dit laatste was het geval. Men s c h r ij f t o n s u i t O o s t e r w ij k Ook hier is eene vrouw het slachtoffer gewor den van twee heeren", die te harent een depót Van Haarlemmerolie wilde oprichten. De vrouw ontving voor f 38 eenige flescbjes, met het eti- quet: „Haarlemmerolie", die later bleken een voudig slaolie te bevatten. Behalve dat zij haar geld kwyt is, heeft zy 's avonds het zeer twijfelachtig genoegen gehad eene serenade van de straatjongens te ontvangen die haar met het welbekende „Haarlemmerolie- lied" begroetten. In den loop der vorige week zyn er in het Eastend Londen verstrooid op de straat, weder verscheidene brieven gevonden, geschreven of voorgewend geschreven te zijn door „Jack the Ripper". Daarin kwam de mededeeling voor, dat de schryver voornemens is eerstdaags opnieuw een slachtoffer onder zijn mes te doen vallen. Zelfs wordt de straat aangeduid, waar dit zou moeten geschieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2