MARKTBERICHTEN. Laatste Berichten. Werkstaking te Rotterdam. Voor geest en Hart. Ter behartiging. Allerlei. STEDELIJK NIEUWS. Land- en Tuinbouw. Necrologie. Onderwijs. Kerknieuws. Te Mainz heeft een groothande- laar in slachtvee, met het oog op de hooge prijzen van het vette vee in Duitschland, eene bezending vette ossen uit Chicago laten komen. Van de 150 ossen stierven er zeven onderweg, de andere kwamen behouden aan. De proef is uitstekend gelukt. Men zegt, dat slechts éen uit dui- zend menschen in staat is om een goed deuntje te fluiten. Dat is juist het ongelukkigste. Want de 999 anderen fluiten toch ookl Tarwe-zemelen, afkomstig uit de stjjfsolfabrieken vau de Zaanstreek, worden voort durend naar Denemarken, Holstein en elders uitgevoerd, alleen om tot veevoeder te dienen. De ervaring heeft geleerd, dat het vervangen van lijnkoeken voor de helft of een derde door tarwe zemelen het vee des winters niet alleen gezond en krachtig doet blijven, maar bovenal aan de koter een aangenamen smaak en meer houdbaar heid geeft. Het lijk van den bij Beval veron- gelukten luchtreiziger Leroux is op een diepte van 7 Meter onder de wateroppervlakte gevonden. Te Londen i s e e n e m a a t s c h a p p jj gesticht, de Bread Union, welke zich meester tracht te maken vin den brood verkoop. Zij moet reeds 270 bakkerijen hebbea gekocht en nog een bedrijfskapitaal van (750,000 overhouden. De ringdijk van den Mijzer Polder (N.H.) is opnieuw bezweken, zoodat nu 600 hectaren land onder water staan. De Pekingsche Courant, te Peking, her- dacht dezer dagen haar 1000-jarig bestaan. Zij verhaalt, niet zonder eeeigen trots, dat in dat tijdsverloop 1900 harer redacteurs zijn onthoofd. Het plan om Frankrijk en Eu ge- land door een onderzeeaohen spoorweg te verhin den, is, gelijk men weet, herhaaldelijk en voor lang door Pranachen te berde gebracht, mvar door Engeland met zooveel wantrouwen bejegend, dat er weinig meer aan gedacht werd. Dezer dagen is men echter van Pransche zijde met een ander plan voor den dag gekomen, namelyk met eene verbinding tusschen de beide landen door middel van overbrugging, te beginnen bij Kaap Griz-Nez, en eindigende bjj Folkestone; 122 pijlers, rustende op baoken en klippen, zullen de steunsels van dat reusachtige werk zijn. Het blad ,/l'Esprit pratique// heeft reeds eene circu laire in geheel Europa verapreid, waarin aange drongen wordt op het nemen van aandeelen (elk aandeel is 120 fr. groot) in de onderneming, van welke schitterende voordeelen voor Engeland zoowel als voor Fraukrjjk werden voorgespiegeld. Het heet dat Engeland door zoodanige verbinding mei Frankrijk van Ruslands mededinging in Indië niets meer te vreezen zal hebben; iut-geudeel, het zal de vriendschap van Husland, waarmede Frankrijk immers innig verbonden is, winnen, en tevens in staat zijn aan Duitschlauds honger naar landbezit in overzeesche gewesten paal en park te stellen. De circulaire zegt verder, dat de Prins van Wales om die redenen het tot stand komen der groots onderneming op elke wijze zal bevorderen. De circulaire noemt verder tal van aanzienlijke personen in Engeland, die guustig over het plan denken. Ook ILulanger prijkt in de ljjst dier ramen. Te Goeschenen is thane, b ij den ingang van de Gothard-lunnel een gedeukteeken voor den ingenieur Louis Favrr, den maker van die tunnel, onthuld. Een Engelsch pleizierjacht, „Lodyberd// uit Cowes, is met eene postboot in het Kauaal in aanvaring gekomen en gezonken. Van de opvarenden, drie dames, drie heeren en zeventien manschappen, zijn de dames, de eige naar en eenige matrozen gered, de anderen ver dronken. De Perzische ridderorden, 80 stuks, welke de Schach bij gelegenheid van zijn bezoek aan ons land uitreikte, kunnen eerstdaags verwacht worden. Nog een weinig geduld! In de omstreken van Deventer hebben twee heeren in 4 dagen 100 stuks pa trijzen geschoten. Door een jager uit Diepenveen werd reeds Donderdag eene boutsnip geschoten, hetgeen reeds buitengewoon vroeg is. Een klein jacht, in de Vereenig- de Sisten gebouwd, een nieuw stelsel dat zin ken onmogeljjk maakt, was eenige dagen gele den te Cherbourg aangekomen van Boston. De reis had 36 dagen gtduurd. Het jacht, dat bemand was met den uitvin der en twee matrozen was op bevel vau den Minister van Marine in het arsenaal van Cher bourg gebracht om het aan verscheidene proef nemingen te onderwerpen. Eergisteren haalden de twee zeelieden, die aan boord gebleven waren, het schip uit het arse naal en verdwenen in zee, hun kapitein op het land achterlatende. Dtze laatste, die geen woord Fransch kent, bevindt zich beroofd van alle hulp middelen, daar zijn goed en zijn geld aan boord zijn. De Amerikaansche eonsul-generaal te Havre is van de zaak in kennis gesteld. Gedurende den storm, die verle- den Zaterdag te Birmingham woedde, werden de zeilen van eene tent geslagen en verschillende wa gens het onderst boven geworpen. Die, welke de leeuwen, tijgers en beren bevatten, bleven staan, maar de kooien met kruipende dieren, apen en vogels rolden door elkander. Met uit zondering van eene slang kreeg de levende inhoud geen letsel. Zoo kort na het ontsnappen van de leeuwen, maakte deze gebeurtenis den indruk.dat reizen de menageriën zeer gevaarlijk kuunen zijn. Het Hofbrauhaus te Munchen vierde zijn driehonderdjarig beslaan. Het werd den 27 September 1589 gesticht door Hertog Willem van Beieren. De exploitatie van de te genwoordige brouwerij begon echter eerst in 1602. Toen stierf te Schwarzbach het edele ge- alach Dogernburg uit, dat het privilege bezat van wit bier te brouwen, een privilege, dat toen het hof van Beieren terugnam. In het eerst moest de brouwerij alleen de kel ders van het hof voorzien, maar later, in 1702, begon meu ook bier te brouwen voor hel groote pu bliek, onder voorwaarde dat het bier buiten de brouwerij zou gedronken worden. Eerst in 1839 werd een lokaal voor het drinken van bier aan de inrichting verbonden. Het Hofbrauhaus heeft in den loop der tijden vele verauderingen ondergaan maar wat ook ver anderde, het bleef steads aanzienlijke voordeelen opleveren. Het brengt den Beierschen Staat on geveer 1,500,000 mark per jaar op. En nog al tijd levert het, ondanks alle ooncurrentie, nog niet genoeg bier voor de dorstige Beiersche kelen. Bij het verrichten van werkzaam- heden op de erve Haghuis, onder Diepenveen, zijn twee aarden polten gevonden, inhoudende eene groote partij zilveren munten, vermoedelijk uit den Spaanschen tijd afkomstig. Zij dragen meerendeels het opschrift Philippus Bex. De stand der werkstaking was eergisteren nog hetzelfde. Niettemin begon de stad een veel vre delievender aanzien te krijgen. Niet alleen op bijna alle booten langs de kaden, maar ook op stroom werd toen reeds door vast werkvolk ge werkt. De politie bleef nog steeds patrouilleeren, maar de schutterij was in veel kleiner getal opgeroepen en de toegangen tot de kaden werden niet meer afgezet, waaruit bleekt dat de vrees voor rustverstoring langzamerhand begon te wijken. De houding der werkstakers was uiterst kalm. Er hadden onderhandelingen plaats tusschen de Comité's der werklieden en de cargadoors. Gisteren-avond werd weder eene vergadering van werklieden gehouden. Het comité heeft her vatting der werkzramhedeu aanbevolen, ofschoon niet alle eischen door de patroons waren inge willigd. Een voor een verklaarden de verschillende vak ken der werklieden zich bereid bet werk te her vatten. De ertswerkers wier wenschen niet bevre digd werden, zijn eveneens aan 't werk getogen, doch zullen voortaan geen nachtwerk verrichten. Het was gisteren aan de kaden rustig en de arbeid werd nergens gehinderd. Men kan dus zeggen, dat de werkstaking is geëindigd. Begin met God, dan wacht uw arbeid zegen. Geef Hem de eer, dan is uw loon gewis. De hand aan 't werk, maar eerst het hart naar boveu. Die weenend zaait, draagt juichend eens zjjne schoven. Bjj God alleen wordt lust en kracht verkregen tot alle goed, waarvan Hjj de oorsprong is. God versmaadde noch verachtte Die veracht was en gesmaad; Hjj verborg niet, als hjj smachtte, D'onderdrukte Zjjn gelaat! Maar gaf antwoord op de klachte Door een redding-wonderdaad Sterk! A. Welnu, amice, hoe gasn de zaken? B. Prachtig, verleden jaar hebben weadiie brand kasten versleten. Vraag en wedervraag. ■i Zij. Zeg tem, beste man, wil ik mjj voor den winter een zwar ten hoed met eene donkerbruine japon of een donkerbruinen hoedjmet eene zwaite japon laten maken? Hij. Zeg eens, vrouw, wil ik mij in den aanstaanden winter in een zwarten hoed met donkerbruine jas of in een donkerbruinen hoed met zwarte jas failliet laten vèrklaren? Naar de letter. Reiziger (zijne monsters aanbiedende). Mijn naam isKoopman. Wie zegt u, dat ik verlang persoonljjk keunis met u te maken? Een onderzoeker. Moeder. Maar, Karei, nu heb je toch uit puren overmoed uwe kleeren met verf bemorst. Karei. Toch niet, Mama, ik wilde eens het nieuwe middel beproeven, dal in de courant [staat aangekondigd tot het ver drijven van verfvlekken. Nutteloos. Baas. Jongen, als je niet beter oppas', sla ik je bont en blauw! Leerling. Wat zou dat baten, ik ben kleurenblind. In t café. A. Speelt u biljart, mijnheer? B. Neen. A. Of domino? B. Neen. A. Wat speelt u dan? B. Niets anders dan een twintigje in de staatsloterij. Bij de exercitie. Sergeant. Kerels, ge moet met den linkervoet aantreden. Laat dat aantreden met den rechtervoet over aan ongemanierde burgerlui. HAARLEM, 3 Oct. In het atelier van onzen talentvollen stadgenoot, den Heer F. L. Stracke, hadden we dezer dagen het genoegen de voltooide leveu8groote marmeren beeltenis, in hoogrelief, van wjjlen Monseigneur Adames, den eersten Bis schop van Luxemburg te zien. Het kunststuk is be stemd voor een in die stad op te richten monu ment. In uitmuntende vormen heeft da kunstenaar naar ons oordeel, niet alleen het levensgroote portret van den vromen en beminden Kerkvorst weergegeven, maar ook rekening gehoudeu met de eischen der streng gothische architectuur, wanr- van dit voortreffelijk beeldhouwwerk een voornaam gedeelte moet uitmaken. Inderdaad verrassend is het te zien; met welke zorg ea technische bedrevenheid de geringste details van dit meesterstuk ziju bewerkt. In den geheel los bewerkten bisschopsstaf is tusschen de gothische ornamenteering een zittend Ma- donnabeeltje geplaatst en in het borduursel van van het kleed zijn tal van kleine Heiligen-figuurtjes minutieus uitgewerkt. Ook de rijk versierde mjjter en de audere detsils zjjn op de keurigste wjjze ten uitvoer gebracht. Wjj zijn overtuigd, dat de Heer Stracke' met dit vooitreffelijke kunstwerk, in den vreemde opnieuw vele en welverdiende lauweren zal in- oogsten. Tot leden van het Friesch Genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde zijn o. a. benoemd de Heeren C. J. Gonnet en Mr. A. J. Enschedé, alhier. Eergisteren heeft Z. E. de Commissaris des Konings in Noord-Holland, Jhr. Mr. Schorer, zioh naar den Polder Oost-Mijzen begeven, welke dezer dagen bij den hoogen stand van den Schermerboezem is overstroomd. De hoogste prijs in de loterij, verbonden aan de tentoonstelling der Hollaudsche Maat schappij van Landbouw alhier gehouden, is ten deel gevallen aan den Heer A. Groot, te Span broek (N.-H In de vorige maand is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het raadhuis bezocht door 596 betalende en door 522 niet betalende personen. Het museum van kanstnij- verbeid werd door 1883 personen bezocht. In de gisteren gehoudeu zitting van deo Raad kwam van den HeerMacare' een nieuw voorstel in omtrent eene verordening op de hoogere burger scholen. De Voorzitter meende echter, dat dit voorstel niet kon behandeld worden vermits het vreemd was aan de orde van den dag. De meeste leden van den Raad deeldeu dit gevoelen van den Voorzitter niet. Da Raad besloot met 18 tegen 3 stemmen, dat het voorstel niet vreemd aan de orde was. Ook tot de onmiddalljjke be handeling werd besloten. Nadat de zaak van alle kanten toegelicht of liever besproken en een amendement van den Heer Stoel verworpen was, waarbjj de be paling van het voorstel omtrent de vergoeding zou vervallen, terwijl dan aan B. en W. een orediet zou toegestaan worden van f 500 om de bizondere diensteD der leeraren te beloonen, werd het voorstel van den Heer Macare' aaugenomen met 19 tegen 2 stemmen. Op voorstel van den Heer Van Dieren Bij voet wtrd nu het voorstel van en met alle daarop reeds uitgebrachte rapporten, enz. gesteld in han den van de commissie tot toezicht op het mid delbaar onderwijs «n vau de hoofden der betrok ken scholen ter fine van advies. Nadat vergunning was verleend tot bebouwing van grond bezuiden denZijlweg en de Heer Krol had geklaagd over wagens welke des avonds onbeheerd op straat staan; de Heer 't Hoo/t]eeue hernieu vde klacht had geuit over de hinderlijke gaslantaarn- paal aan de Paarlaarsteeg en de Heer Be Kanter op zijne vraag wanneer eene voordracht voor stads-klokkenmakcr te wachten was van den voorzitter ten antwoord hnd gekregen dat B. en W. zich hiermede bezig hielden, werd de ver gadering gesloten. Door het bestuur van de Liedertafel Zang en Vriendschap alhier, is besloten op het in het volgend jaar te houden concours ook een wed strijd te doen plaats hebben in prima vista zang. Zjj heeft daarvoor verguld zilveren medailles be schikbaar gesteld. Onder de met eene bronzen medaille be kroonde inzenders ter Parjjsche tentoonstelling is onder eenige boomkweekers te Boskoop ook ge noemd de Heer Claessen. Ter voorkoming van misverstand zij hier medegedeeld, dat de bekroon de, de Heer G. Claessen, niet te Boskoop, maar te Haarlem woont. (O. Haarl. Ct.) Gedurende de maand September 11. is ten postkantore alhier in de Rijks-Postspaarbank ingelegd de som van f 12.220.30; terugbetaald f 8865.84. Het laatst uitgegeven boekje had het nummer 4606. BUBGK STAND DEB GEM. HAARLEM. ONDERTROUWD: 2 Oet.: D. Elbertsen en C. W. Zindel. G. D. Van Wengen en C. De Rens. F. Jacobs en H. De Vos. P. Posch en G. E. Smit. GETROUWD: 2 Oct.: H. Snoeks en M. Kuys. A. M. Stomps en J. Soelïaart. BEVALLEN: 30 Sept.: M. E. Koppen-Koehorst, z.— 1 Oct.; W. C. Van der Sluys-Waauing, z. In 1890 zullen voor de remonte van ons leger worden aangeschaft: 100 vijfjarige paarden en 300 jongere paar den. Als eene zeldzaamheil deelt de Heer 3. Wegerif, te Lienden, ons mede, dat hij onlangs nieuwe groene doperwten heeft verkregen en verzonden, welke afkomstig zijn van het zaad van dit jaar gewonnen Mei-doppers. PERNIS, 30 September. Bij de openbare verharing van bouwland voor den tyd van negen jaar, werd thans f 66 besteed per bunder, tegen f 104 bij de vorige ver haring, en zulks onder dezelfde voorwaarden. Eergisteren-ochtend is te Leeuwarden in den leeftijd van 54 jaren plotseling overleden de Z.Eerw. Heer J. Menting, sedert 1883 Deken vaa het Dekenaat Leeuwar den en Pastoor van de St. Bonifacius parochie. De J2V. Koerier meldt dat vijf jongejuffrouwen, pensi- onaires nit het gesticht „Kindlein Jeau" (Steenen trappen), te Roermond, voor de staatcommissie te Coblenz met het beste gevolg examen hebben afgelegd, en wel eene oud,18 jaren, voor muziek, lager- en middelbaar onderwijs („huliere Töchterschule"), eu vier voor lager onderwijs. Met niet minder goed gevolg slaagden vijf peusionairei uit de kostschool „St-Salvator" te Roermond, voor de zelfde staatscommissie en wel drie voor middelbaar- en twee voor lager onderwijs. Z. D. H. de Bisschop van 'a Hertogenbosch, Mgr. A Godschalkheeft benoemd tot Kapelaan te Schaik den Weleerw. Heer G. P. A. Bressers, Priester van het Se minarie. HAARLEM, 2 Oct. Aan de veemarkt van heden waren de aanvoeren, veikoopen en prijzen als volgt koeien 25, verkocht 21 voor 1260 t 160 stieren verk. voor f— a 9, vaarzen verkocht 7—voor f 125 pinken— verkochtvoor faf graikalr. verk. voor f nuchtere kalveren, 16 verk. 16— 115 a 10 echapen, 28 verk. 24 voor f 22 a 28 Lammeren 36, verk. 36, f 21 a f 14. Varkens, verk. a per 5 ons. Biggen verk. f a Paarden 11— verk. —afVeulens, verkocht faf Aan de kaasmarkt werden heden aangeroerd en verkocht 83 etapcls kaas uitmakende 10722 stak 20756 kilo, hoog ste prijs f 31,—, middelbare prijs f per 50 kilo. PURMEREND, 1 Oct. Kaas: aangevoerd 357, Btapele prijs der kleine kias f83.— middelb. 5 prijs/30. Koeien matig in priji; melk prijshoudend; geldiger vjug in prijs kalfkoeien. Vette kalveren aanvoer 135 stakeprjji 60 a 80 c. per kilo, handel ving; nueh tere dito: aanvoer 104 stuke prijs f 10 t 26 per etuk, vlag gen handel. Vette varkens: aanvoer 158 stuks, prijs 48 a 60 o. per kilo met vluggen handel; magere dito aan voer 73 stake, prijs f 16 a 34 per stuk metvluggen handel. Biggen aanvoer: 421 etuks prijs f 8. a 13.—. De aanvoer van vee en daarvoor betaalde prijzen waren als volgt: 38 paarden van f tot venlene f 460 koeien ven f tot kil veren van tot 3000 schapen van tot ROTTERDAM, 1 Oct. Op de veemerkt waren heden aangevoerd: 13 paarden, 2151 runderen, 311 vette en gras kalveren, 9 nuchtere kalveren, 11schepen of lamme ren, 5varkens, 260 biggen, 5— bokken of geiten. De prijzen van het vee, besteed ter markt van heden waren als volgt: Runderen 1ste qualiteit70 e. 2de qual. 66 c., 3de quel. 62 c.; kalveren lete qual. 95— e. 2de qnal. a c., schapen 1ste qual.—c., 2de qual. c., alles per kilo; varkens lste qnal. a c., 2de qual. a c., 3de qual. c., licht soort a e. per tialf kilo; Op de botermarkt werden aangevoerd: 99/8 en 102/16 ton en 1189 stukken per half kilo; prijs le qual. f 62,— 2e qnal. 56, 3e qnal. f 52 per half kilo 55 a 70. AMSTERDAM, 2 Oct. Ter veemarkt van heden wa ren aangevoerd: runderen, 187 vette kalveren, lite qual. 75, 2de qual. 55, per kilo, graskalf a23 nuchtere kalveren, ƒ7, a 14 echapen en lammeren f,152 vette varkens 50 a 54 e. per kilo. SCHIEDAM, 2 Oct. Moutwijn per Ned. vat a f 10 75 Jenever (16,25 Amsterd. proef f 17,50. Spoeling f0,80 Commissie f -,80. BEURSBERICHTEN. Amsterdam 2 Oct. 1889. Pryzen der onderstaande elfeoteng#no,BWd pCt. as koers. Nederland. Oertif. Werk. Schuld. I' «180»/, m m ....8 |95'/u e. Hongarije. 051. in papier5 Goudleening Italië. Obl. Pausel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nov.). 6 zilver (Jen.—Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1853-84 3 Raaiend, by Hope k Comp. Oade Rueaen 5 Obl. Nio. Spw. 1867/69 4 1877 A rust. L 20-100 5 Spanje. Obl. buitenl. 1876 I binnenl. (Perpetneele)4 Turkije. Obl. Alg. Sebuld 1865 Serie D. 5 186» C. 6 Harpte. Obl. Leening 1876 4 N.-Amerika. Obl. Vereen, 8tatenl876. 4', 1877 4 Columbia. Obligation. 4' Peru. Leaning 18706 1872I OoetenrJJk. Aand. Nationale Bank. dlvid. Nederland. Holl. IJz. Spw. Aand. M. tot Expl. St. Spw. Aand. Cent. Spw. gestemp. Obl [ndisohe Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl4' 1875. 5 Itelle. Zuld-Itel. Spoorw. Obl8 Bueleud. Gr. pw. Meatseh. Aand.. 5 Baltische Spw. Aaud.. 8 Jelez Griaai Obl5 Kiew Brest Aand.. 5 Karsk Chsrk. Obl. 100 Obl 5 Morschensk Sysrzn A end.. 5 Riascbk Wiesma a 6 Bumeuie Aandeelen 8pw. dlv Amorlka Chicego N. W. Cert. Aand.. N. York Lake Erie W. 8. Aand. Illinois Cert. Aand Mist Kansas Texas Obl. Cart.. 7 P&EMIB-LEENINGBN. Nederland. Loten Amsterdam /100. 8 Rotterdam 8 Gemeente Crediet8 JBelgla. Slid Antwerpen 1187. Oostenrijk. Staetsl. 18544 18605 1864 Rusland. 1864. 5 18665 Geldkoers prolongatie 3. 3l/s 102"/is 80'/, 94'/» 887, 70 71'/s 66"/.. 108'/, 92 48>/« 66 17 17 91'/, 104 125 44'/,, 17 15»/, 1307, 154", 131 88-/, 140 U7 10'/, 60 120'/, 61 96'/,, 99»/, 83'/, 33»/,, 139'/, 28./, 117»/, 95 112»/, 107 104'/, 87 113 H6"/.. 148 161"/,, 149 pet. BERLIJN, 2 Octobor Volgens depêches uit Belgrado, moedigt de Russische Ge zant Nathalie aan, zich tegen de door het gezantschap gestelde voorsvaarden hard nekkig aan te kauten. Men is beducht voor wanordelijkheden onder het volk. Het regentschap heeft de wachtposten voor het paleis versterkt, uit vrees voor over rompeling. ST. PETERSBURG, 2 October. De Grashdanine meldt, dat bjj het uitbreken van de cholera te Resclit in Perzië Rus land onmiddellijk de noodige voorzorgs maatregelen heeft genomen. LONDEN, 2 October. Volgens een ge rucht zou de Prins van Wales, na de fees ten te Athene, Egypte bezoeken en aldaar eene wapenschouwing houden over de En- gelscbe troepen. GROSSWARDEIN, 2 October. Bjj een groot feestmaal, Tisza aangeboden, dronk men eerst op den Keizer. Daarna verklaar de Tisza, in antwoord op een dronk op hem zeiven, dat de vrede verzekerd is, voor zoover menscbeljjke berekeningen bet kun nen doen voorzien.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 3