BINNENLAND. Staten-Generaal. Het slapen, in onverwarmde kamers. Leiboomen. GEMENGDE BERICHTEN. Kloek. Een woord van hulde mag niet ont houden worden aan de energieke wijze, waarop ile Heer Mr. Th. Heemskerk in de zitting van den Amsterdamschen gemeenteraad eergiste ren het vaan der christelijke beginselen hoog hield. Met waardigheid en nadruk stelde deze anti- revolutionnair op den voorgrond, dat de god delijke openbaring de wetenschap moet voorlichten en deze zich daarnaar regelen moet. In eene liberale vergadering is dergelijke taal altijd bizondér treffend. Merkwaardig was ook de scherpe wijze waarop de Heer Heemskerk het theologisch onderwijs aan de universiteit geeselde, waar de eene pro fessor doceert, wat de ander verwerpt. Een treurig licht werd hier geworpen op de gemoderniseerde Hervormde Kerk, die en dit is onze meening de onvermijdelijke consequentie van het pro testantisme ondervindt. De rede van den Heer Heemskerk was koen en leerzaam tevens. Het deed goed ze aan te hooren! Onrechtvaardig goed gedijt niet. De waarheid van dit spreekwoord, ondervindt het huidige Rome op gevoelige wijze. Het ge meentebestuur is genoodzaakt den belasting schuldigen, die nu toch reeds zoo zwaar gedrukt zijn, mede te deelen dat het deficit in het jaar 1890 maar eventjes 6,121,461 franken zal be dragen. Dit gat dient gevuld te worden. De belastingen zullen te dien einde met 2 millioen fr. worden verhoogd. Do overige 4 millioen en nog wat, zullen voorloopig gevonden worden door financiëele operatiën; dat is, door een grooteren kuil te graven om dit gat te stoppen. De burgers van Rome moeten de sohuld met de intresten toch eens betalen, tenzij de stad ban kroet make. En dat is het werk der liberale bestuurders. Schulden maken en schreeuwen van vooruitgang, en de Katholieken voor dompers uitschelden, zie daar hunne drie cardinale deugden (?1 Millioenen en nogmaals millioenen hebben ze zich toegeëigend van kerkelijke instellingen. Kloosters, kerken en andere gebouwen hebben ae sans forme de proces en zonder eenige vergoeding als domein verklaard. En wat heeft al het geroofde de stad gebracht? Een grooteren schuldenlast dan ze ooit gekend heeft. Ellende en armoede, en eene belasting, die alle vermogenden, die eeuigszins kunnen, de stad doet verlaten. En nog iets: Monumenten voor de revolutiehelden, de po litieke woelwaters en de anti-katholieken, die hun sporen hebben verdiend, door hun haat tegen Kerk en Godsdienst openlijk lucht te ffflVftTI Daaraan heeft de stad meer dan 100 millioen besteed. Yoor de nooden des volks had men niets Maar waarom zou de godsdiensthater, die den tnensch als een dier beschouwt, zich ook om het volk bekreunen? 't Is genoeg, als zij maar hun zin hebben en op het kussen zitten. Volgens een ingezonden hoofdartikel in De Tijd zou de Minister van EinaDCiën voorne mens zijn bij de herziening der persoi.ee e e lasting de grondslagen „deuren en vensters en haarsteden" te doen vervallen en in de plaaiS daarvan als grondslag het //woonoppervlak// aan te nemen. De Minister vau Justitie heeft aan de be ambten der Rijkspolitie, die zich hebben aange sloten of nog zullen aansluiten bij den Algemee- nen Nederlandschen Politiebond, andermaal ten strengste verboden de door dezen bond uitge- geven bond- of dienstinedailles zichtbaar te dra- Yan dit besluit zijn de officieren van justitie bjj de rechtbanken in kennis gesteld, met het bevel dit onder de hen dienende Rijkspolitie bekend te maken. Lid van den bond te zijn, of zich alsnog daarbij aan te sluiten, is volgens het besluit aan de Rijkspolitiebeambten niet verboden. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van jl. Donderdag de beraadslagingen over de in stelling van eene consignatiekas voortgezet. Alle artikelen werden (art. 2. 3 en 4 gewijzigd) goed gekeurd, waarna het geheele ontwerp werd aan genomen met 56 tegen 6 stemmen. De nieuwe methode, welke de Regeering bij de zevende tienjaarlijksche volkstelling voorstelt te volgen, ontmoette geene onverdeelde instemming in de afdeelingen der Tweede Kamer; enkelen oordeelden haar noodeloos duur en omslachtig. Mocht echter de voorgestelde methode gevolgd worden, dan vroegen sommige leden: of deze met sou kunnen worden dienstbaar gemaakt aan het verkrijgen eener betrouwbare statistiek van het aantal al of niet schoolgaande kinderen. Anderen wezen, op het voetspoor van hetgeen in andere Rijken geschiedt, op het belang eener statistiek der lijders aan epileptische ziekten. Van een vertrouwbaren kant wordt de alge meen heeTsehende meening bestreden, dat iiet slapen in kamers, waar niet gestookt wordt, be vorderlijk voor de gezondheid is. Veeleer is dit nadeelig, zoowel wegens de verandering van tem peratuur als msn uit eene kamer, waar gestookt wordt, in de slaapkamer komt, als bij het op staan uit het bed, waar men warm gelegen heeft; meer echter, omdat er in eene kamer waar niet gestookt wordt geece luchtverserschmg is. Zoodra er, namelijk, tnssehen de buiten- en de binnenlucht eeu merkbaar temperatuurver schil bestaat, heeft er eene gestadige wisseling plaats van de warme, bedorveno lucht binnen en de koude, versche lucht buiten; maar wordt er niet in de kamer gestookt, dan heerscht er nagenoeg dezelfde temperatuur als buiten ea de lucht wordt er dus niet vernieuwd, zoodat er gewooulijk 's morgens eene onwelriekende atmos feer is. Er zijn er, die opzettelijk muren bouwen om er vruebtboomen langs op te leiden zoo'n muur kost minstens f 3 per vierk. Moter en toch werpt de onderneming lateT goede winsten af. Het is dus vreemd dat in onze dagen zoovele gevels en muren niet op die wijze henuttigd worden, terwijl men er de heerlijkste peren, abrikozen, perziken en druiven bijna zonder kosten zou kunnen kweeken, en van welke men weet hoe duur ze in de steden worden verkocht. Veel kenDis wordt daartoe niet eens vereischt; men heeft zich te bepalen tot het aankoopen van ésn of meer boomeu vau eene voor de lig ging gepasts soort en variëteit. De besturen van dorpsvereenigingen mochten de leden daartoe wel eens aansporen, en het zoover brengen, dat allen hunne muren met vruchtboomeu bekleeden vooral daar waar de boomeu niet blootstaan aan het dakwater 't welk inmiddels door middel van gooten te verhelpen is. Er dient echter vooral gelet te worden op goede en passende soorten; dit kan niet genoeg in 't oog worden gehouden, want hiet bij is menig een, door zondir kennis of overleg te werken, verkeerd uitgekomen. Da ooftteelt langs gevels en muren moet voor al fijne wintervruchtcn opleveren, die later per stuk verkocht worden en allicht 4 of 5 maal meer waard zijn dan zomerfruit. Langs den muur hebben zij dit voor, dat zij niet door de herfst stormen worden afgeschud gelijk het dikwijls met waaiboomen gaat, soms een maand voordat de vruchten rijp ziin. Ook voor onze iandliedea kan de leiboom- ooftteelt nog wel iets opleveren, getuige hetgeen een boer in Hannover heeft gedaan. Hij maakte bijlanga een zijner landerijen een muur van turf, hier en daar met bindwerk verbonden, en pootte tegen den muur abrikozen-leiboomen, natuurlijk tegeu het Zuid-Ousten. De opbrsngst van deze teelt, die hoegenaamd geen noemenswaardige plaats op zijn land inneemt, is jaarlijks een aardig surplus op zijn landbouwbedrijf. Hij heeft op elke 100 meter lengte 10 boomen geplaatst. Er is nog wel iets te verdienen, wanneer men maar beginnen wil. Na het door den burgemeester bepaalde sluitingsuur treedt bij een geslepen tap per, die bekend staat als wetsovertreder, een po- iitic-agent in politiek naar binneu. Op zijue vraag naar een glaasje klare wordt hem dit gaarne ge schonken. Terwijl de man der wet een dubbeltje neerlegt, zegt hij„Ik tr.aak proces-verbaal op. Gij hebt na vergunningstijd getapt.// //Je hebt gelijk," antwoordt doodleuk de her bergier, //maar je hebt mij nog niet betaald.// //Zoo," klinkt de verwonderde uitroep „en ik lei eeu dubbeltje neer.// „Jawel,// repliceert de ontduiker der wet, "maar na vergunningstijd betaalt men hier het dubbele der boete voor een glaasje klare." Aangezien de poütie-agent deze hooge rekening niet wil betalen, zal de herbergier eene vervol ging tegen hem instellen. De postzegels vieren in het vol- gend jaar hun gouden feest. Zij werden den 6en Mei 1840 ingevoerd in Engeland, dat in deze het voorbeeld gaf aan de overige Staten. Woorden. Eene statistieke op- gave meldt, dat ieder man gemiddeld per dag drie uren spreekt. Honderd woorden kunnen in eene minuut gesproken worden dit maakt per uur zes duizend woorden, die Degen en twintig blad- zijlen in 8» vullen. Deze berekening geldt alleen voor mannen aan eene dergelijke voor het schoone geslacht beeft zich nog niemand gewaagd. Dure lauwereu! Felix Dreyschock, die eenige dagen geleden als pianist in het Kur- hans te Scheveniugen optrad, moest vsoi den invoer van zijne behaalde kransen in Duitschland 40 Mark aan inkomende reohten betalen. Ondeugendo kinderen worden wel eens bedreigd met een man, een officieëlen „kinderenrosser", dien men zal laten komen om ken af te straffen maar onder de grooteren is er niemand, //die aan zulk een man gelooft." Het blijkt intussohen.jdat er te Londen een //kiuderen- rosser// van beroep bestaat. Hij beveelt zich in Daily Telegraph aau in de volgende advertentie //Aan ouders 1 Ondeugende knapen en meisjes van eiken leeftijd kunnen bij hem aan huis ge straft worden door een strengen tuchtmeester, die gewoon is, lichamelijke kaatijdiugen toe te dienen. Alle slechte gewoonten kunnen door eeu of twee bezoeken worden genezen. Prijs 5 shillings voor de twee bezoeken." De weerspannige postzegel. Pietersen was een goede kerel, maar zondigde wel eeDS tegen art. 23 der drankwet. Hij kwam in een winkel om een postzegel. Men geeft hem er een cn hij brengt het naar den mond om het zegeltje te bevochtigen. Spoor loos verdwenen ie het, Niet dan na een on derzoek bleek hem, dat bij het had ingeslikt. Hij koopt een tweede postzegel en werpt het geld gramstorig op de toonbank. V oorzichtig neemt hij het document tusschen duim en wijsvin ger, steekt de tong uit als een hond, die achter een rijtuig loopt, maakt het zorgzaam nat, en wil het nu op den brief plakken, dien hfl in de hand houdt. Vernieuwde bezwaren! Hij kan daartoe de geschikte plek maar niet vinden; nu eens komt het zegeltje op den naam van den geadresseerde, dan midden op de plaats van bestemming terecht. Hij krijgt een helder denkbeeld, keert den brief om en spant voor het laatst alle krachten in, om het precieuze Btuk op het geheel blanke veld te plakken het postzegel valt op den grond. Zwaaiend duikt Pietersen naar den kleinen kwelgeest, stapt er over heen, keert zich we derom is het zegel verdwenen. Het was voor hem moeilijk om zich er van te vergewissen, dat het aan de hak van zijn laars kleefde. Verwoed liep hij den winkel op en neer. Op eens plooit zijn gelaat zich tot een blijden lach. Daar ligt het! Pietersen wil het oprapen en door eene om standigheid, geheel onafhankelijk van zijn wil, valt hij languit op den grond. Weer opgestaan, moet hjj ervaren, dat hetze- geitje wederom op den loop is, het ding is be hekst. Dat is te veel. En dat de omstanders hem uitlachen en de winkelier hem spottend vraagt? //Waar is het nu? dat is nog erger.// PieterseD, verheugd, dat hij eindelijk een zon- denbok vindt vliegt op den man aan, geeft hem eeD oorveeg en het poetzegel zit aan den bakkebaard van den winkelier. In dit oogenblik, nu het weerspannige ding juist weer bereikbaar is, wordt hij door een be moeiziek politic-agent ingerekend. Op voorspraak van dsn winkelier, die niet wraakgierig van aard was, werd hjj losgelaten. //Dank je wel", etotterde Pietersen, die voort durend in een labielen evenwichtstoestand ver keerde; „ik schrijf altijd vast aau mijne tante als ze jarig is en al leeft ze honderd jaar, ik zal altijd bij jou 'n postzegeltje koopen, hoort// Te'sGravenhage werd eergisteren- ochtend een zandschipper, die zich den vorigen avond met zijn knecht in da kajuit van zijn vaartuig aan het Zieken te slapen had gelegd, en de kachelpijp voor den regen bedekt had, bewusteloos gevonden, terwijl zijn knecht reeds door verstikking was overleden. De sehipper werd bij een bewoner van het Zieken ingedragen, waarna hem de eerste hulp werd verleend. Later werden hij en het lijk van den knecht naar het ziekenhuis vervoerd. Het droevig ongeval, dat te Rot- terdam den dood van een, bij zijne meerderen zoowel als bij zijne minderen, algemeen gezien ambtenaar ten gevolge had, droeg zich eenig- zius anders toe, dan het werd vermeld. De Heer H. I. had het stoomschip Seagull reeds verlaten, maar keerde toch nog naar boord terug, naar men vermoedt om sich te verze keren dat alles behoorlijk was voorzien. Toen hij, na den kapitein de baud te hebben gedrukt, zich daarop weder Daar wal begeven zou, moet hij het openliggende luik in de duisternis niet bebbeD gezien en er voorover in gevallen zijn. Niemand heeft het ongeluk bemerk», voor den volgende dag, toen een werkman hem dood en voorover liggende in het ruim vond. In tegen woordigheid van zijn oudsten zoon, die daartoe naar Huil vertrokken was en door den Neder- lanscben consul aldaar werd ontvangen, is het lijk van den bij velen om zijne bereidvaardig heid zeer gewaardeeiden man op vreemden bo dem ten grave gebracht. Het bestuur van den Parijs-Lyon- Middellaudsche Zee-spoorweg heeft, op aandrin gen van de directiën der Fransche steenkolen mijnen, in het begin van dit jaar de tarieven voor het vervoer van steeukolen aanmerkelijk verlaagd, ten einde den invoer van de Eugel- sche kolen wat te verminderen. Het gevolg van dezen maatregel is, dat over het afgeloopen halfjaar reeds 70,000 ton Engeleche kolen al leen in Marseille minder werden aangebracht dan in hetzelfde tijdvak van 1888. In het Italaanscha dorp Palo- monte is een jonkman gevangen genomen, onder verdenking van een brand gesticht te hebben in zqus vaders huis, bij weikeu brand drie broertjes van hem om het leven kwameD. Men weet, dat een Brazil iaansche Bisschop een schip in eene kerk veranderd heeft, en dat deze drijvende kathedraal de Amazone op en afvaart, overal stil houdende waar Christenen wonen, ten einde hen toe te laten de IIH. Sa cramenten te ontvangen. Het Moskovitisch Gouvernement is voornemens zich dat idee ten nutte te maken en eene kerk en eene school op wielen in te richten, die op den Transcaspischeu qz.renweg zullen rondrijden. Deze wel ingerichte rijtuigen zullen gedurende heel het jaar reizen langs een ijzeren weg door de steppen, tusschen Michaïlowsk en Samarcaot, voor min of meer langen tijd stilhoudende in de plaat sen waar nooh seholen noch kerken zijn. Sir H. A. Isaacs, die voor het jaar 1889—1890 tot Lord-Mayor van Londen is ge kozen, is de derde Israëliet, die aan het hoofd der wereldstad zal staan. Zijne moeder behoorde tot de oude Portugeesche familie De Mendoza, aan welke ook Graaf Beaconsfiudd (Benjamin Dis raeli) verwant was. Sir H. A. Isaacs drijft onder de firma M. Isaacs and Sons met zijne broeders eene zaak in truit. Te Terneuzen had een buurman van een bakker veel laat van kakkerlakken om daaraan een eind te maken, liet bij eene aan de bakkerij grenzende kamer restaureeren en, naar hij meende, ontoegankelijk voor de ongenoode gasten makeD. Hij bedroog zich echter, want nauwelijks was het behang goed en wel gedroogd, of het geritsel er achter werd opnieuw gehoord. Men maakte nu een gat ter grootte van den hals eener ehampagneflesch en 'stak daardoor eene flesch, die men gedeeltelijk met zemelen vulde. Op die manier ving men bonderden kakker lakken en hoopt men ze geheel en al te verdel gen. De broeder van de Koningi n-R e~ gentea van Spanje, de Aartshertog Eugeoius, zal binnen kort de kleine Orden van het H. Pries terschap ontvangen. Omtrent de delging der schulden vau Koning Lodewijk II van Bneren wordt uit Munchen het volgende gemeld Van de civiele lijst voor KoniDg Otto (wegens wiens krankzin nigheid de Prins-Regent de regeering waarneemt), ten bedrage var. 4,231,044 mark, wordt jaarlijks 1,080,000 mark tot schulddelging afgezooderd. Volgens het plan van a dossing moet dit bedrag worden voldaan tot 1894, waarna er tot 1904 jaarlijks ongeveer 700,000 mark uit de hofkas wordt afgedaan, waarmede alsdan alle schulden zullen zijn afbetaald. Meer dan 1,080,000's jaars ten laste der civiele lijst te breDgen, is om finan ciëele redenen ondoenlijk bevonden, daar er Diet slechts reeds groote bezuinigingen bij het Hof zijn ingevoerd, maar ook nog moet worden ge rekend op het bijeenbrengen van nieuwe reser- vegelden, daar de vroegere geheel en al door Koning Lodewijk waren gebruikt. Voor het loo- peude jaar wordt dit op 40,000 mark berekend. Van eene vernuftige uitvinding van Edison maakt men melding, die iD eene toepassing van deo phonograaf voor de inrichting der flesschen met vergiften bestaat. De stop sluit met eene schroef en men moet haar dus draaien, om haar uit deo hals der flesch te verwijderen. Door deze beweging strijkt eene dunne naald over eene phouographische oppervlakte, waarop vooraf de trillingen van het duidelijk uitgesproken woord vergif zjn vastgelegd. De flesch herhaalt dit woord telkens als zij wordt geopend. Dr. Winslow taLonden ii in 't bezit van de laarzen van //Jack the Ripper//. Hoe de doctor ze gekregen heeft, is zijn geheim. Belang wekkend iï 't evenwel, wat hij mededeelt. „De laarzen behooran tot de drie paar, walk de moor denaar 's nachts om zijne voetstappen onhoorbaar te maken, over elkander aantrekt. Ze zijn ver moedelijk, bijna zeker, in Canada gemaakt." Da doctor bericht verder in zijn Penny Illustrated Paper, dat hij Jack op 't spoor is en men alle oogeublikken zijne arrestatie kan verwachten. UitHarlingen wordt eemeld: Gi s- teren zag men aan het oostelijk einde der ge meente aan den waterkant groote bedrijvigheid. Al wat handen en voeten had, was bezig met vissollen, of liever met htt ophalen van visch, die vergiftigd was doordien de Dronrijpster aar dappelmeelfabriek haar verpestend water in de trekvaart had geloosd. De visch, door den stroom hierheen gedreven, was velen welkom, maar het geval is zeer in het nadeel van de meuschen, die hier het vischwater hebben gepacht. Een AmerikaaGBch ingenieur heeft thans een automaat ontworpen, die in de toekomst de apotheken zal vertegenwoordigen. De automaat is in verschillende vakken verdeeld, welke vau de namen der meest onderscheidene ziekten zija voorzien. Na het offeren vau een zeker bedrag bekomt men het, voor het betref fende lijden bestemde, medicament. Nu ontbreekt er nog aan een automatische dokter, die na het inwerpen van eeu bepaald bedrag zijne diagnose stelt en recepten schrijft; en eindelijk eene automatische begrafenis-ver- eeniging, zoodat men voor het ingeworpen geld zelfs vrachtvrij wordt bijgezet. Ten gerieve van het publiek moeten deze drie automaten dan naast elkander worden op gesteld. In Oost-Stellingwerf schjjnt de p'oef om bijen in te kuilen niet herhaald te zullen worden. Wel hadden de ingekuilde bijen gedurende den winter weinig gebruikt, maar zij schenen erg //wild// geworden te zijn, zoodat de ijmker veel //volk" verloor. Dat niet alle exposanten t er P a- rijsche tentoonstelling tevreden zijn met de hun toegedachte belooningen, is te verwachten geweest. Eenige dezer heeren hebben bij de kaart waar op hunne medailles vermeld stondeD, meer of minder scherpe aanteekeningen gevoegd- De exposant, die dit doet, wordt eerst verzocht het protest weg te nemen en zoo niet, dan wordt procesverbaal tegen hem opgemaakt. Een exposant, ontevreden over de hem door de jury toegekende belooDiog, heeft een ander middel vau wraakneming uitgevonden. Hij heeft de in zjjne vitrine tentoongestelde voorwerpen eenvoudig omgekeerd, zoo dat het publiek ze niet meer kan zien. In een der residenties van Mi d- der.-Java moet zich het ongehoorde feit hebben voorgedaan dat een Regent, te recht of ten on rechts verontwaardigd over de wijze, waarop bij door een «dsistent-resident werd aangeaproken, zijn krie naar voren schoof en de baud aan het gevest sloeg. De adsistent-resident was zoo wijs heen te gaan en de zaak te rapporteeren aan zijn onmiddellijken chef. (Java^Bode.) Experimenteel is thans aange- tooud, dat in water nevens de waterbscteriëo ook pathogeene microben een geruimen tijd kun nen voortleven. Uffelmanc vond dat in welwater van Roztock, dat op kamertemperatuur was gehonden: ty- phusbacillen oene reeks van dagen levende bleven, in sommige watersoorten zelfs twee weken. Daarmede stemt overeen dat meermalen in drinkwater typhue-bacillen en oholera-bacillen zijn gevonden, en het vermoeden dat daardoor da ziekte werd voortgeplant wordt er door be vestigd. De Heer W. A. Scholten, t e G r o- ningen, zal a.s. Zondag zija 70o jaardag en 50-jarig jubilé als fabrikant vieren. Hij heeft zijne werk lieden aan de fabriek te Foxhohterbosch laten kiezen tusschen eene feestviering op dien dag of eene geldelijke belooning. Ze kozen het laatste. Verleden week brandde te Leigh- ton-Buzzard in Bedfordshire eene Methodisten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2