NIEUWE No. 1450. Woensdag 9 October 1889. 14de Jaargang. De regeering van den Czaar. BUTENL A N BINNENLAND. De vrek van IJdoorn. ook?" HliRLEHSdfll COÜRÖT. iBOJSrmiMEBTSPBIJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,8b Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlijke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITS MA NON AGITATE PBIJB OER ADVERTENTIÉW Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsrnimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlijk Maandag-, Woensdag en Vrjjdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KüPPERS LAUSEÏ. II. (Slot.) Met den toestand der Katholieken staat het in Rusland, ook onder het bestuur van Alexander III, treurig geschapen. De ver volgingen van de Katholieke Kerk nemen dag aau dag ontzettender verhoudingen aan. En die vervolgingen zijn algemeen. Waar Katholiekeu zijn, 't zij in 't Zuiden van het Rijk, 't zij in 't midden van den Noordschen kolossus of in 't barre Noor den, overal ontmoet men de kerkvervolgers, die de Katholieken met den knoet tot de Grieksche Kerk, de Staatskerk, trachten te bekeeren Dit bekeeren» geschiedt op eene zeer bizondere, echt Russische wijze. Te St. Pe tersburg krijgt men, bijvoorbeeld, het be richt, dat de eene of andere gemeente in de Staatskerk wenscht opgeuomen te wor den. Naar den inzender van dit bericht wordt geen onderzoek gedaan of het be richt valsch of echt is, daar breken de kerkelijke autoriteiten in Rusland zich het hoofd niet mede. Het bericht bestaat en nu dient er te worden gehandeld. Aanstonds zendt de Regeering eenige popen naar het dorp, waarvan gezegd wordt, dat het zich in de Staatskerk wil laten op nemen. Men weet van welk gehalte die heereu popen zijn. Velen leiden een erger lijk en onzedeljjk leven; men vindt onder hen talloozen, die aan den drank verslaafd vijn en zich in 't openbaar liederlijk ge dragen. Allen zijn echter werktuigen van de Russische Staatskerk en handelen op de meest verraderlijke wijze om zich bij de hoogere Russische Geesieljjkheid bemind te maken. De popen nu, verkondigen in het te be keeren dorp, dat de inwoners het onderwijs van den Staatspriester moeten bp wonen. Voldoen zij niet goedschiks aan dit bevel, dan ontbiedt de propageerende pope een aantal Kozakken, die dan in het weer spannige dorp aangekomen zijnde, bij de inwoners worden ingekwartierd. Eu wat eene inkwartieriug van deze ruwe en woeste bende zeggen wil, hiervan kunnen zij spre ken, die met dit ruwe krijgsvolk in aan raking zijn geweest. Als de arme Chris tenen niet in staat zijn deze woeste bende van levensmiddelen te voorzien, dan wordt er eene brandschatting geheven, hetgeen zooveel te beteekeneu heeft, dat den Kozak ken de vrjjheid wordt gegeven om zich toe te eigenen, hetgeen zjj noodig hebben. En welk een bescheideu gebruik die woest- aard3 van deze vergunning maken, kan men gemakkelpk begrijpen. Wie zich ver zet, wordt zonder vorm van proces naar Siberië verbannen. De gewetensdwang door de Russen uit geoefend is ergerlpk in de hoogste mate. De katholieke kindereu zijn verplicht om om de godsdienstoefeningen van de schis- FEUILLETON. Vervolg 22) Willem's eerste gedachte na dat onderhoud met zijn oom is geweest, zoo ongemerkt naar het logement terug te keeren, maar hij komt van dut plan terug. Wat drommel, als iemand de zakken vol bankpapier en zilvergeld heeft, dan behoeft hij voor geen mensch uit den weg te gaan! Ze mogen in IJdoorn gerust weten, dat hij uit Amerika terug is. Niemand heeft een cent van hem te vorderen. Je hebt hier op den dijk een veel ruimer en aardiger uitzicht dan benedeD. Die tram is er bjjgekomen, doch overi gens is alles nog vrij wel hetzellde, als toen Willem naar Amerika troK. De tram en het nieuwe logement zijn de eenige veranderingen, zoover hij zien kan. Hier aan den overkant heb je de steenfabriek. Het zou Willem niet verwon deren of het zijn dezelfde werklieden nog, en dezelfde meesterknecht. Het werk schjjnt geëindigd voor vandaag. Je matieke Staatskerk bjj te wonen. Alle po gingen in het werk gesteld om de Regee ring te bewegen tot het intrekken van baar tiranniek besluit, zijn te vergeefs geweest; zij volhardt in hare verordening en wee dengene, die zich tegen hare bevelen durft verzetten. Zoo blijft Alexander III getrouw aan zijne beloiten den llden Mei 1881 in zijn manifest gegeven; de teugels vau het be wind worden door hem vreeselijk strak aangehaald. Wij noemdea in het eerste gedeelte van ons artikel de bijeenkomst van den adel in het Gouvernement St. Petersburg iu het jaar 1881. Daarin hield het lid van den adel Schakejew eene gloeiende rede voering tegeu de admiuistratieve verzen dingen, waarvan wij eveneens reeds gewag maakten. Hij bewees, dat van 1870 tot 1879 alleen uit genoemd Gouvernement ongeveer tweehonderdduizend menschen wareu weggezonden, daarvan ongeveer honderdduizend naar Siberië en even zoo veel naar de Europeesche provinciën, allen zonder vonnis, ja, zelfs zonder rechterlijk onderzoek, slechts op de eenvoudige be schuldiging van de administratieve be ambten. Schakesjew stelde voor den Keizer te verzoeken om opheffing van den verzen- dings-maatregel. Dit voorstel werd door de adellpke vergadering eenparig aange nomen en op den 5den Maart 1881 on- derteekeuden alle leden der bijeenkomst het genoemde request. Schakejew moet gondwettelijk gezind zjjn, maar in elk geval was de vergadering van den adel, de officiëole vertegenwoordiging van geheel den adel van het Gouvernement, niet nihi listisch en ook niet democratisch, zoodat het eenparig aannemen van het voorstel tot zeer ernstige gevolgtrekkingen over de heerschende toestanden het recht geeft. Eenig succèj heeft het request echter niet gehad. Alexander III heeft, zooals hij in zijn manifest van den llden Mei 1881 aan kondigde, de teugels der regeering strak aangehaald. De druk, die op het volk rust, is daarbij niet minder geworden eu wan neer zich de ontevredenheid ook minder dikwijls tot geruchtmakende aanslagen als onder de regeeriug zijns vaders ver toont, zoo is zij toch niet minder groot en ernstig en zal zij voor den Czaar eu het Czarenrjjk ongetwijfeld de scbrome- lijkste gevolgen hebben. Na de dagen van feestelijke krijgsdrukte waardoor de drie eerste weken van Sep- ber in Duitschland zich hebben gekenmerkt, was de laatste week in verhouding eene zeer stille. Zjj was meer gewijd aan de voorbereiding voor de dingen, die komen moesten. Als eerste dezer komende gebeur- kunt het volk zien loopen naar het schuitje, waarmee zij worden overgevaren. Willem slentert langzaam voort in de richting van het logement. Daar komt een troepje man nen van de fabriek hem achterop. Hoor, zij heb ben het over hemlWillem verbeeldt zich, dat hij enkelen aan hunne stem herkent. Nu gaan zjj langs hem heen, //Goeden avond, mannen!" zegt Willem stil staande. „V\ elkom thuis, meneer Willem!" roepen de voorsten hem toe. „Dank je, dank je, mannen! Alles nog wel?" zegt Willem, den werklieden een voor een de hand drukkende. //Mij dacht, ik hoorde daareven mijn naam noemen. Jullie wist dan al gauw, dat ik weer hier was!.. O, dit jonge mensch is er zeker bijgekomen?// Een luid gelach is het antwoord op die vraag. „Dat is Piet, malle Piet!// roept er een. //Piet heeft het juist verteld dat u terug was, meneer Wil'em? Piet schudt heftig met het hoofd van neen. //Kom aan," meent Willem, //wij kunnen hier niet bljjven staan. Kijk, hier woont moeder Staaf nog in „de drie Zwaantjes.// Wat tenissen, treedt het bezoek van den Czaar aan het Doitsche Hof op den voorgrond, een bezoek, 't welk reeds maanden lang het onderwerp van profetische voorzeg gingen is geweest. Zooals reeds vroeger werd gemeld, is als vast staande aan te nemen, dat het Czarenbezoek eerst zeer kort vóór de reis van het Duitsche Keizer paar naar het Zuiden zal plaats hebben. Deze inlichting komt uit eene brou, die in den regel uitmuntend op de hoogte is. De Duitsche Keizer zal zijn zuidelijk reis plan op den 12u of 13n October tot ver wezenlijking gaan brengen, begeleid door de Keizerin en den Kroonprins: de Czaar zal dus den 9n des ochtends te Berlijn aan komen en tot 11 of 12 October verblijven. De Voorzitters van twee hoogconser- vatieve Berlijusche kiesvereeuigingen heb ben hunne betrekking neergelegd. Daar zij noch den Keizer ongehoorzaam wilden zijn, noch hunue eigen politieke overtuiging geweld wilden aandoen, bleef hun, nadat de Keizer zijne zienswijze had kenbaar ge maakt, niets anders over dan zich uit het staatkundige leven terug te trekkeu. Tegenover de onthullingen der Kreuz- zeitung stelt de National Zeitung thans het volgende: Feitelijk heeft Prins Von Bismarck op zijn toenmalig landelijk verblijf ijverig en met succes getracht, gematigd libe ralen over te halen tot medeonderteeke- ning van het manifest ten gunste der Innere Mission, welk manifest onder deel neming van Prins Wilhelm in de bekende samenkomst bij Graaf Waldersee was vast gesteld. De onthullingen veroorzaken eene ge duchte drukte. Alle bladen zjju vol er van. Tegenover de berichten, volgens welke verscheiden honderdmillioenen van den Rijksdag zouden verlangd worden voor militaire doeleinden, verneemt de National Zeitung van betrouwbare zjjde, dat er op aanvragen om geld van dergelijke, of in het algemeen van gewichtige beteekenis, geenerlei uitzicht bestaat. Te Flensburg hebben de gezamenlijke havenwerkers den arbeid gestaakt, zoodat de in die haven aanwezige stoom booten niet kunuen lossen. Een der zotste gevolgen van de te genwoordig heerschende manie voor werk stakingen zijn de toenemende grèves onder schooljongens, welke in Schotland zjja be gonnen, maar thans ook in Engeland be ginnen. Deze jeugdige werkstakers apen de oudere na, houden optochten, bezoeken andere scholen om de scholieren over te halen bij de werkstaking zich aau te slui ten, houden ook al vergaderingen, waarop zjj hunne zoogenaamde grieven uiteenzetten eu huune eischen stellen. De laatste om vatten verkorting van werkuren, afschaffing vau huiswerk en afschaffing van lichaams straffen. Zaterdag-nacht had te Londen de mee- duukt jullie van een glas bier t«r eere van mijne terugkomst?... „Nu, dat slaan wij niet af," roepen er drie of vier tegelijk. „Vooruit dan maar! Vrouw Staaf heeft plotseling de handen vol werk. „Is er nog al wat werk aan den winkel?" vraagt Willem, terwijl allen hij de toonbank hun bier staan te drinken. „Werk genoeg!" meent er een, „maar geen cent opslag, in al de drie jaren niet, is 't waar of niet? „Geen cent!" schreeuwen al de anderen in koor. //Jullie hebt misschien nooit om opslag ge vraagd? zegt Willem, lachend. //Mjjn oom ziet op geen kleintje." //'t Is een lieverd!" zegt een van de jongste der mannen. „Je krijgt van baas Stavels geen halve cent los, al ging je met een mes voor hem staan." //Misschien hebben jullie het niet goed san- gelegd,// zegt Willem op spottenden toon. „Maar waar is die jongeling van daareven? dien zie ik niet meer, dunkt me! Hoe heet hjj ting van tram- en omnibusbeambten plaats. Lord Roseberry presideerde. Hjj verklaarde, dat de lange werktjjd dier lieden eene schande was voor onze beschaving. De werkstaking der dokwerkers had bewezen, hoe machtig samenwerking was om aan de verdrukking het hoofd te bieden. Hij hoopte dat de beambten der trams eu omnibussen ook zouden slagen. De vergadering heeft een manifest goed gekeurd, waarin wordt verlangd dat de werktijd tot 12 uren wordt beperkt. De verslandhouding tusschen Span jaarden en Marokkanen schijnt niet meer te wenscben over te laten. De zonen van den Sultan met gevolg hebben te Tauger het Spaausche eskader bezocht, waar hun eene hartelijke ontvangst ten deel viel. Uit Athene verneemt men, dat de cri- tieke staat van zaken op Creta voortduurt. Eene bloedige botsing met de troepen had in het district Kydouia plaats; er vielen doodeu en gewondeu aan de zijde der Tur ken. De troepen van den Sultan drongen de Sint Jaus-kerk te Vafe binnen, waar zjj de bajonet staken door gewjjde kerkschil- derijeu; de Russische consul diende een krachtig protest tegen deze heiligschennis in. Bjj de terugkomst van den Koning en de Koningin te Atbeue, wilden een hon derdtal studenten den Koning eene petitie aanbieden over de zaken op Creta. Er had daarbij eenige opschudding plaats, wat aanleiding gaf tot de inhechtenisneming van eenige personen. Men verneemt uit Coustantinopel, dat de Russische troepen op de grenzen van Armenië belangrijk zjjn versterkt. Russische en Armenische gewapende benden overschrjjdeu de grenzen om Turksch-Ar- rnenië in opstand te brengen. Men verneemt uit New-York dat Blaine's benoeming tot President van het Congres der Amerikaansche Staten reeds leidde tot oneeuigheid in den boezem van het Congres. Verscheidenenden daarvan bestredenBlaine's benoeming oogensehijnlijk wegens zjjn vroe ger optreden; hevige woordenwisselingen gingen aan de benoeming vooraf. Nog heeft niemand het Congres verlaten, maar de weigering der gedelegeerden van Chili en Argentinië om aan uitstapjes deel te nemen, trok de aandacht. Onder het opschrift Studenten-vrijheden heeft De Amsterdammer de privileges ter sprake gebracht, welke de student geniet en het mis- drjjf dat dikwijls wordt gemaakt. Het blad zegt o.a. „De student is l'enfant chéri van het publiek, die weet dat hjj een potje mag breken, wiens levenslust vaak uitgelatenheid vaak brooddron kenheid wordt. De overheid, die in hare hoogeie rangen aan de studentenwereld hare oude en „Malle Piet!" roept de spreker van zoo-pas. „Piet durft niet binnenkomenDaar staat hij te kjjken!// Willem wenkt met de hand, doch Piet schudt met het hoofd eu verroert zich niet van zjjne Moeder Staaf, maak de glazen nog eens vol, wil je? Hier is een rjjksdaalder, houdt het daa'r aflKomt, mannen, de gezondheid van baas Stavels! „Ik gooi 't nog liever in de goot!" zegt een van de werklieden. „Als baas Stavels een an dere vent was, dan zou ik zeggenmaar 't is een bloedzuiger! Je doet het om je vrouw en je kinders, en omdat je eten moet, maar anders! De overige mannen zwijgen, maar het is hun aan te zien, dat zij met den spreker van daar even instemmen. //Ik dacht dat mjju oom zoo goed voor zjjn volk wasl" zegt Willem, lachend. //Goed voor zjjn voik!// herneemt de vorige spreker, die niet zoo aanstonds begrijpt, dat Wil lem het zegt om den spot te drjjven. Als ik den vent hier had, ik zou in staat zijn hem dit glas op zjjn kop aan scherven te slaan!... (Wordt vervolgd,)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1