NI BU WE Mo. 1451. 11 October 1889. 14d§ Jaargang. Speelzucht. B UIT E !M L A i\ I). De vrek van IJdoorn. HÜRLÏM ABO NNHMHH TBFBIJB Per 3 maanden voor Haarlemt 0,86 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzinderlgke Nummers0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BÜHEAU: St. Janstraat Haarlem. AGITK MA NON AGITATE mi Ril PRIJS DER ADVHRTENTIÉN Van 16 regelt30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vrjjdag-avond voor 6 uur ingewacht. Ui tg evers: KüPPEKS LAUREL Ouder de kwalen van onzen veelbewo gen tijd behoort voorzeker ook de speel zucht te worden genoemd. Zjj i3 vrij al gemeen verspreid, ja men kan zeggen, dat eene ongekende speelwoede zich van het menschdom heeft meester gemaakt. In het algemeen vindt men het werk, waardoor men langzamerhand fortuin maakt, zooals onze voorvaderen dat gewoon waren te doen, al te vervelend. De koorts achtige gejaagdheid, welke zich in alle klassen eu standen der menschelijke sa menleving op ontzettende wijze openbaart, vertoont zich ook schromelijk in het ver langen naar rijkdommen, in de begeerte tot het verzamelen van de goederen dezer aarde. In onze dagen moet een enkele worp met den dobbelsteen ons rijk maken. Er op of er onder, ziedaar het stelsel, dat de kooplieden en de mannen der Beurs hebben aangenomen en in praktjjk brengen. Regelmatig, laugzaam en eerlijk arbei den, zooals onze voorouders deden, en waarbij zij zich wel eu gelukkig bevonden, wordt niet meer gedaan. Op de eer van naam of bedrijf wordt in den regel weinig acht geslagen, 't Is maar om de dubbeltjes te doen, verkondigt men. De dobbelzucht, de speeldrift, het spe- cu'eeren zooals men die kwaal van onzen tgd noemt, wordt vooral op de Beurzen zelfs door den kleinen burger beoefend. De Amerikauen brachten dat nieuwe middel om ineens rijk te worden uit hun vaderland naar Europa over. Zij toch had den vogels om te plukken noodig en von den deze gemakkelijk in de oude wereld. Parijs, Londen, Berljjn, Weenen en nog vele andere groote eu kleine steden be zweken ouder de zucht naar het blinkende goud, zoodat men kan zeggen, dat er in de meeste groote handelsplaatsen van Eu ropa even dobbelzuchtig gespeeld wordt als in Amerika; personen, die nog niet van den speelduivel bezeten waren, worden thans door de dobbelzucht, die vreeselgke kwaal, aangetast en op de wreedste wjjze ontgoocheld en bedrogen. Eiken avond worden winst eu verlies, berekend naar de officiëele prjjsuoteering, vereffend. Men brengt u eene tasch vol bankbiljetten ofmen komt deze bij u halen, al naar het fortuin u gunstig ge weest is of niet. Wie niet betaalt wordt aan de deur ge zet en zjjne r°l i8 dan afgespeeld. Welk een leven vol angst en zorg moe ten dergelijke speculanten leiden! Wat al dagen van onrust eu zieleljjden! Wat al nachten van verdriet en slapeloosheid! FE U ILL ET O N. 23) (Vervolg). //U moet daar dokter Ventel eens naar vragen," zegt een van de anderen, hoe goed baas Stavels voor zijn volk is en voor de menschen, die eene woning van hem in huur hebben! De oude vrek ia een bloedzuiger, zoo als Frederik daar pas zei. Een arm mensch den laatsten cent afhalen, dat kan hijl Hoe is het ge weest met die weduwe van Fop Kiers, die in de Brakken woont? Heeft hij die stumperd niet op straat doen zetten, met hare vijf onnoozele bloeien van kinderen! „Kom, kom,« valt Willem den spreker in de rede, „nu maak je het toch te erg „Jaap, meneer zegt het om te mallen, hoor! Trek het je niet aan hoorl Meneer weet wel be ter! Meneer had niet naar Amerika behoeven te gaan, als diezelfde baas Stavels een greintje men- sehelijk gevoel in z'n lijf had gehad, dat zeg ik! Het is vrouw Staaf, die zich aldus in het ge sprek mengt. //Weet je wat jammer is, meneer? 't Is dood jammer, dat baas Stavels mij niet voor huis houdster heeft. Ik zou hem. de jichtige knoken wrijven, dat je hem aan den overkant kon hoo ien janken van de pjjn!" Indien het geluk den speler, den dobbe laar, eenigszins meeloopt, wordt de familie door den suelleu geldstroom verbliud; hij en zijn huisgezin leiden meestal een verkwis tend leven. Men baadt zich in pracht en weelde. Men houdt er een rijtuig op na, men teert, eet, drinkt en danst in prach tig verlichte zalen er duchtig op los. Zoo gewoon wordt de speler aan den twgfelachtigeu ea gevaarlijken toestand, waarin bij leeft, dat hg zorgeloos lacht eu zich vermaakt, ofschoon hg weet, dat al zgue weelde aan een zijden draad haugt, alhoewel hij overtuigd is dat het zwaard van Damocles boven ziju hoofd onheilspel lend zich beweegt. Zie den speelzuchtige, den dobbelaar op straat, op de Beurs, in den schouwburg en op andere publieke plaatsen van ver maak, de lach verdwijnt niet van zijne lippen. Hij gaat naar alle partijen eu fees ten, hij is vroolgk met zijne vrienden eu hij stoft bovendien nog op zijne wanke lende zaken. Doch eensklaps daalt de barometer. Hij tracht zich te redden; bij zoekt geld te verkrijgen tegen welken prjjs ook; bij tracht de groote scheur in den geldzak te stoppen. Morgen, morgen zal hij immers alles weer terug winnen, wat hg heden verloor. Maar neen! Het lot is onverbiddelijk en het spook van den ondergaug roept hem ongenadig toetien ne va plus En dan hoe vaak geschiedt het niet, dat de speler, de dobbelaar, die gewoonlijk een man zonder geweten, zonder gevoel, zonder godsdienst geworden is, geen uitkomst weet, geene redding ziet, door zelfmoord een einde maakt aan zijn zondig leveo. Ja, dat is de lafhartige eu verfoeilijke daad, waa'toe de speelzieken, die zoo aan het slot van hunne rekening komen, nog in staat zijn. Wauueer zal die speelwoede een einde nemen? Zoudeu de Regeeringen geene maat regelen kunnen nemen tegen de speelzuch- tigeu, die niet alleen zich zelf maar ook hunne vrouwen en kinderen, dikwgls hunne gansche familie ten onder brengen en der halve eene ramp zijn voor de menschelgke maatschappij. Inderdaad in onzen tijd, waarin men alles tracht te reglementeeren, zou eene straf verordening op de ontzettende speelwoede wenschelijk zjjn. Maatregelen te nemen tegen den speelduivel, die zoo tallooze rampen en outzaglgk lijden in de wereld brengt, zou eene hoogst verdienstelijke daad mogen geheeten worden. De uitslag der verkiezingen voor de Ka- //Ik dacht dat mijn oom eene huishoudster had," zegt Willem. „Wis en drie heeft hij eene huishoudster, maar eene die veel te goed is voor zoo'n beui van een vent, wat zeg jjj, Jan Dreesing?" //Spreek je van Grietje, vrouw Staaf?// vraagt de aangesprokene, een groote, breidgeschouder- de kerel. //Eergisteren, neen Zaterdag-avond was het, en fin, ik weet het zoo precies niet meer, maar in elk geval is het de vorige week geweest. Ik stond bjj dokter Ventel in het voorhuis te wachten, want ik had nog eene kleinigheid te betalen van de rekening van het vorige jaar. Ik kwam van het werk, en daarom bleef ik maar even in het voorhuis wachten. Dokters juffrouw had anders al geroepen dat ik binnen zou ko men. Nu, de dokter was nog naar een ziek-, maar eindeljjk daar kwam de dokter dan toch.// „Jongens, Dreesing,// zei de dokter zoo als dokter mij zag, „weet je" zei hij, „dat het zoo erg ig met het kind van je dochter? "Neen dokter," zei ik, //'t kind leek van mid dag een beetje vlugger, want het lachte nog te gen me, maar Jan9, mijne doohter, zag het toch niet te best in. Zij zei nog zoo, vader zei ze kom je van avond nog eventjes aan?Natuur lijk, mag ik nog zoo zeggen, wis en zeker kom ik nog eventjes aan! Ik wil 't wel weten; ik hield erg van mijn dochters kind; ik heb niet veel in de wereld ook. Nu, om kort te gaan, ik zei: dokter, zei ik, ik wou maar betalen wat er nog mer van Afgevaardigden in Frankrijk is geweest gelijk kon vermoed worden: het Kabinet heeft gezegevierd. Wij schigveu: het Kabinet, doch het ware wellicht juis ter te zeggen: de Republiek, want het moet minstens twijfelachtig worden gerekend, dat het tegenwoordig Teutoonstellings- Bewind het gezag in handen zal kunnen honden. Hoewel toch de republikeinsche meerder heid in de nieuwe Kamer zeer aanzienlijk zal wezen, men berekent 370 Republi keinen tegen 206 opposanten kan niet worden gezegd, dat het huidige Ministerie op den steun van al de gekozen liberalen eu radicalen zal kuuneu rekenen. Van zeer vele nieuwe leden is de juiste politieke nuance nog niet bekend. Zooals meu begrijpen kan, hangt alles af van twee vragen. De eerste luidt: hoe denken de radicalen over de herzieuingszaak? en de tweede: hoe vele nieuwe leden behooren tot de radicale richting? Het gerucht, eenige dagen geleden ver spreid, en volgens hetwelk het Kabiuet- Tirard, nadat de nieuw gekozen Kamer zal ziju geconstitueerd, zou aftreden, wordt thans pertinent tegengesproken. De Minis ters willen afwachten, wat de meerderheid in 't schild voert. Zij geven er dus de voor keur aan, voor dat zij hunue portefeuilles ter beschikking van den President der Re publiek stellen, eenige gemeenschap te ple gen met het Parlement. Naar onze meening is Frankrijk door eene nieuwe ramp getroffende voorloopige bevestiging der derde Republiek, Zelfs al beproeft men haar, a Vinstar van de schep ping van Thiers, in eene conservatieve om ta zetten, dan nog heeten wjj Frankrgks toestaud bedenkeljjk. De eindindruk van den gesloten verkie- ziugsveldtocht kan het best worden samen gevat in deze woorden: de morgen van den nieuwen parlementairen dag is gekomen eu nog is het nacht. Admiraal Moucher, directeur van de Pa- rjjsche Sterrewacht en Voorzitter van het Internationaal Comité voor de Hemelkaart, heeft aan de Academie van Wetenschappen mededeeliug gedaan van de plaatsing van een telescoop op het Vaticaan, welke gebezigd zal worden bij de belangrijke werkzaamheden door genoemd Comité ont worpen. Die mededeeliug werd met toejui ching door de Academie begroet. Genoemde werkzaamheden op sterrenkun dig gebied zijn van groot gewicht, omdat zij de gelegenheid bieden in betrekkelijk korten tjjd, door middel van de photogra phic, de millioenen sterren over het gewelf des hemels verspreid, minstens tot de 14e grootte, af te beelden en met weinig moeite staat van dat rekeningetje„Loop nu gauw naar huis," zei de dokter, „dat rekeningetje komt wel terecht!" //Ik weet niet dat ik ooit zoo ge- loopen hebNu, ik kom bij Jans, bjj mijne dochter, maar het was er al zoo stil; het was net of ik, zal 'k maar zeggen, eene ingeving kreeg dat het met de kleine meid al gedaan was!.. Hier hield Jan Dreesing een oogenblik stil, om eene lange teug uit zjjn glas te nemen. De andere mannen volgden ziju voorbeeld. Geen van allen sprak een woord. „En was het wurm al dood?" vraagt vrouw Staaf. „Neen", herneemt Dreesing, //er was nog leven in, eu juffrouw Grietje zat met Jans bij de wieg, en zjj wenkte mij, ik trok mjjne schoe nen uitmaar het wurm heeft mjj met ken nis niet meer gezien, 't Stierf, zal ik maar zeg gen, naar ik bij stond. Ik moet zeggen, Jans, mjjne dochter, was kalm. Zij hield zich beter dan je verwachten zou. Maar als je ook gezien had, vrouw Staaf, wat een steun en een troost of Juffrouw Grietje voor ons was! Yrouw Staaf knikte met het hoofd ten blijk van instemming, //'t Verlies blijft er hetzelfde om, zie je," herneemt Dreesing, maar een mensch wil graag dat eeu ander deelneemt in zjjn leed.." „Kom aan, jongens," zegt Willem,— die al een paar maal heeft gegeeuwd van verveling, //vvjj zullen maar zeggen dat het nu mooi genoeg is. Als ik ooit jullie patroon word, dan is het eerste wat ik doe, jullie een beter daggeld ge ven. den stand van elke ster te bepalen; iets wat vroeger onmogelijk zou geweest zijn. Met de nieuwe photographische methode zal het voortaan vrij gemakkeljjk zjjn in deu loop der jaren alle verplaatsingen aan den hemel na te gaan, behalve andere niet geringe voordeelen, welke daarvau te trekken zijn, als b.v. het ontdekken van nieuwe hemellichamen, die tot nu aaD de gewone waarneming ontsnapten. Niemand zegt V Osservatore Romano zal het gewicht van den nieuwen teles coop op het Vaticaan ontkennen, welke voortaan verbonden zal blijven aan den onsterfelijkeu naam van Leo XIII. De Observateur frangais bevat het vol gende bericht uit Rome: »De H. Vader heeft de Encycliek over de sociale quaestie voltooid. Zij ligt geree 1 en kan elk oogeü- blik openbaar worden gemaakt. Waar schijnlijk zal Z. H. volgens zjjne gewoonte, nog eenige zinnen verbeteren. Hg bewerkt zulke geschriften met groote zorgvuldig heid eu een wonderbaar geduld. De Paus was altijd voornemens de Encycliek eerst te publiceeren, als de Fransche werklieden te Rome zoudeu komen, 't Schgut zeker, dat de openbaarmaking onmiddellijk na hunne audiëntie bij Z. H. zal plaats hebben. De Encycliek is zeer groot en buitenge woon belangwekkend. Zij bestaat uit twee deelen: het eerste bevat een wgsgeerig en leerstellig karakter, het andere wijst den weg aan,dien men in de practgk heeft te vol gen. Het eerste gedeelte zal vooral eene buitengewoon groote beteekenis hebbeu. Het is de eerste maal, dat de gronden en de wijsgeerige beginselen van het sociale vraagstuk worden aangewezen. Leo XIII heeft twee jaren aan deze En cycliek gearbeid en de voornaamste ken ners der sociale toestanden geraadpleegd, alvorens zijn werk te voltooien. De En cycliek zal eene plaats innemen onder de beste en meest actueele werken van onzen tijd. De Groote Raad van het kanton Freiburg beeft een bedrag van 21/s mil- lioen franks toegestaan als dotatie aan de aldaar op te richten katholieke Uni versiteit. Volgens het plan zal deze den ln November met eene philosophische en eene juridische faculteit wordeu geopend, terwijl de oprichting der theologische fa culteit omstreeks Pascheu eu die der medi sche later zal plaats hebben. De officieuze Post vau Berlgn beves tigt thans, dat de bekende berisping in den officiëelen Staatsanzeiger aan dq Kreuzzeitung toegediend, rechtstreeks van den Keizer af komstig is en dat de openbaarmaking op bizonderen last van Z. M. heeft plaats gehad. Reeds doet zich dan ook de voor Ik kom stellig morgen-ochtend eens naar de fabriek kjjken. Ik «eg kjjken, hoor! Ik denk vooreerst nog een poosje te rentenieren. Goeien avond, samen! Dag, vrouw Staaf!" //Waarom kwam je niet binnen maat?" Deze laatste vraag geldt Piet, die al dien tijd op de stoep van de herberg heeft blijven wachten. 'k Wou, dat ik een kwartje had,// zegt Piet, met Willem meeloopeud. //Een kwartje? Hier is er een! Hou je niet van bier, Piet?" „Zondag!" grinnikt Piet. „Ga je Zondag mid dag ook naar //De Witte leeuw?" Er is mu ziek, Zondag 't Nieuwe Logement, bedoel je? Daar ben ik gelogeerd.// Woon je daar?" vraagt Piet. En wat zon dat dan, Piet?" //Kiekje is eene dame, net als die uit de stad," zegt Piet. "Ik wou dat Kiekje in het mooie huis kwam wonen! Weet je wat de knechts zeggen? Zij zeggen, als meneer Willem terugkomt uit Ame rika, dan gaat Riekje met meneer Willem trou wen, en dan wordt Piet meesterknecht. Dat Leb ben de knechts nu gezegd "Je zmdt er veel voor doen," zegt Willem, „om zoo iemaud als jij tot zwager te hebben, Nu, weet je wat, Piet! Wjj praten daar nog wel nader over. Voorloopig bedankt voor je ge zelschap!" Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1