BINNENLAND.. Staten-Generaal. Koffie. GEMENGDE BERICHTEN. veel op, doordien 2Ïj Parijs ook met de Zuid-Duitsche hoofdsteden verbindt, zoodat de trein tusscken die steden dagelijks kan loopen. Men gelooft intusschen, dat wanneer er voor Noord-Duitscbland eene aansluiting werd gemaakt langs een anderen weg, waaraan niet minder aanzienlijke hoofd steden liggen, de rentabiliteit van een sneltrein van daar naar het Oosten wel minder twijfelachtig zou zijn. Het plotseling vertrek van Prins Ferdinand uit Sofia, naar het heet voor eene veertiendaagsche reis ten einde zijne moeder te bezoeken, baart opzien in di- nlomatenkring omdat eene benoeming van Stambouloff tot Regent voorafging. Volgens den correspondent van de Times te Wee- uen is Ferdinand's overhaast vertrek te wijten aan twisten met de Ministers be treffende eene Bulgaarsche leeuiug. Prins Ferdinand verweet Stambouloff daarbij slechts met zijn eigenbelang te rade te gaan, hetgeen laatstgenoemde verontwaar digd loochende. In de volgende maand zullen vijftien duizend katholieke werklieden uit Frank rijk naar Rome komen om Z. H. Paus Leo XIII hulde te bewijzen. Berichten uit Madrid melden, dat de l')3gelaten bemanning der bark Miguel Theresa loochent dat zij schriftelijk den sluikhandel erkende; de bekentenis werd u.tar gewelddadig afgeperst. De manschap pen beweren ook dat de Mooren hun eene belangrijke som ontstalen. De Horatiussen en de Curatiussen. Toen de Romeinen met de Albaneezen in oor log waren, werd de strijd door drie broeders, de Horatiussen, die voor Rome, en drie broe ders, de Curatiussen, die voor Albalonga in het strijdperk traden. Dit tweegevecht tussehen de beide partijen zou beslissen of wel Bome aan Albalonga of Albalonga aan Bome zou onder worpen zijn. De Horatiussen zegevierden, d. i. de laatste overgebleven Horatius versloeg de drie gewonde Curatiussen. Thans staan in Europa twee machtige volken, die elkaar haten als water en vuur, tegenover elkander. Aan deze zijde staan niet drie, maar drie millioen mannen, die om den strijd, die eindelijk komen zal en moet, te beslissen, 't Is vreeselijk als men er aan denkt. Vreeselijker nog als men begrijpt, dat de overige mogend heden niet lijdelijk zullen toezien, als Frankrijk en Duitschland den oorlog beginnen. Uitgesteld wordt de oorlog, doch afbesteld niet. (VIV.) De bank van leening, het Pandj eshuis of de lommerd. Toen in Lombardije de Joden en andere woekeraars een te schandelijk misbruik makten van de lichtzinnigheid, de goe de trouw en de verkwisting der arme lui, tracht te de christelijke liefdadigheid de slachtoffers aan de klauwen der baatzuchtigen te onttrekken. In de kloosters konden de behoeftigen tegen ze ker pand, dat zij brachten, geld ter leen krij gen. Het pand werd hun weer teruggeven, als zij het geleende geld terugbrachten. Later in de 13e eeuw trok de Piëmonteesche Begeering zich de zaak aan, om er kapitaal uit te slaan, en ont hief zoodoende de kloosters van den last der lommerden. Later werden de lommerden ook in Frankrijk bekend, en zoo verspreidden ze zich over heel Europa. Het aantal panden, die beleend werden in 't verloopen jaar bedroeg in Frank rijk 4,400,000,verpand voor 69 millioen franks. In dat jaar werden 3,300,000, panden gelost voor 53,000,000, franks. Hieruit kan men afleiden, welke kolossale sommen door de armoede en het ge brek, gevolgen van tegenspoed, lichtzinnigheid of wanbedrijven, aan intrest worden betaald. Jammer is het, dat de pandjeshuizen geen liefdadigheidsinrichtingen zijn gebleven. Een ge luk echter is het voor het volk, waar de bank van leening, een noodzakelijk kwaad, niet in han den is van gewetenlooze woekeraars. (VW.) Sedert eenigen tijd had de B. K. Levens verzekering-Maatschappij, nPietasgevestigd^ te Utrecht, eene afdeeling B. aan haar werkkring toegevoegd voor uitkeeringen ten behoeve van levende personen, hetzij bij het leven van den verzekerde zeiven, hetzij aan nagelaten betrek kingen, waarmede ook gepaard kunnen gaan uitzetverze keringen, kapitaalverzekeringen, enz. Thans heeft de Maatschappij weder de konink lijke goedkeuring verkregen (besluit 29 Septem ber 1880) voorde tarieven van de volgende nieu we verzekeringen: dadelijk ingaande lijfrenten op een en twee levens; uitgestelde lijfrenten; weduwen-pensioenen en studiebeurzen. Bij de lijfrente op twee levens wordt na overlijden van »len eerststervenden de helft der lijfrente uitge keerd. Op 1 dezer heeft te Ween en de uitwisse ling plaats gehad der akten van bekrachtiging van de op 12 December 1888 aldaar, door de wederzijdsche gevolmachtigden van Nederland en Oostenrijk-Hongarije onderteekende overeen komst tot aanvulling van het tractaat van han del en scheepvaart van 26 Maart 1867. St.-Ct Aan de Besturen van gemeenten, waar eene rustende schutterij bestaat, zijn opgaven daarom trent gevraagd. Zeven-en-negentig rubrieken moe ten ingevuld worden. Met eenige zekerheid kan de //Zaanbode// thans melden, dat in het plan der Begeenng tot herziening der wet op de besmettelijke ziek ten een voorstel tot opheffing van de verplichte inenting voor onderwijzers en schoolgaande kin deren is opgenomen en dat het daartoe strek kend wetsontwerp weldra zal ingediend worden. Amsterdam, 10 Oct. De opening van het centraalstation alhier, is thans voor goed bepaald op Dinsdag 15 dezer. Lisse, 10 Oct. Tot groot genoegen van de ingezetenen dezer gemeente istheden de telephoon van hier naar Hillegom voor het publiek ge bruik opengesteld. Men verneemt, dat de werk zaamheden van den aanleg van eene telephoon van hier naar Sassenheim spoedig een aanvang zullen nemen. Breukelen, 10 Oct. In de gisteren hier ge houden vergadering van de plaatselijke anti- revolutionnaire kiesvereeniging Nederland en Oranje, is de Heer Jhr. Mr. J. H. Van Haers- ma De With, kantonrechter van Breukelen Nijenrode, candidaat gesteld voor de a. s. ver kiezing van een lid van de Prov. Staten. Roermond, 10 Oct. Het bestuur der districts- afdeeling van de Nederlandsche protectionistische landbouwvereeniging alhier, heeft een verzoek schrift aan de Tweede Kamer ingediend, tot ondersteuning van het door den Heer Bahlmann ingediende wetsontwerp, tot het heffen van in voerrechten op granen enz. Zevenaar, 10 Oct. Heden had hier eene vergadering plaats der R. K. kiesvereeniging Recht voor Allen, met het doel een candidaat te stellen voor een lid der Prov. Staten in het kiesdistrict Zevenaar, noodig geworden door het aftreden van Jhr. T. Van Nispen tot Pannerden, onlangs tot lid der le Kamer gekozen. Met overgroote meerderheid werd tot candidaat ge steld de Heer O. L. A. Baron Van Hugenpoth tot Aerdt, burgemeester te 's-Heerenberg. De Tweede Kamer heeft jl. Donderdag aan genomen de wetten tot aanvulling van de druif- luis-overeeenkomst, ter vergemakkelijking van het vervoer van plantenzendingen op officiëele lijsten erkend; het crediet voor de volkstelling en voor de inrichting van het monumentale raadhuis te Woerden tot kantongerecht, alsmede eenige con- clusiën op verslagen, o. a. die tot aanneming voor kennisgeving van de inlichtingen omtrent de verplegingskosten van eene arme krankzinnige ten laste van de gemeente Norg. De Kamer is daarna op reces gescheiden. De koffie, hoewel in mindere hoeveelheid ge bruikt dan de thee, kan toch nog op eene alge meens verspreiding bogen, honderd millioen men- schen toch gebruiken koffie, terwijl vijfhonderd millioen thee drinken. In het jaar 1555 werd in Europa voor het eerst, en wel in Constantinopel onder Soliman den Grooten, een koffiehuis opge richt, waar de daar wonende geleerden trouwe bezoekers werden. Honderd jaar daarna werd ook in Italië en Engeland koffie gedronkeD, terwijl dit in Duitschland in het begin van deze eeuw nog eene zeldzaamheid was. Het moederland van de koffiestruik Coifea Arabica is Abessynië. Doch tegenwoordig wordt zij ook op Java, Sumatra, Ceylon en in Brazilië gekweekt. De qnaliteit der koffie is zeer verschillend. De beste soort is o. a. de Mokka-koffie, hoewel de boonen klein en onaanzienlijk zijn. Goede soorten zijn ook die van Menado, Java, Ceylon; Bahia en Domingo zijn de minste soorten. Twee koffieboonen vormen te zamen de kern van een op een kers gelijkende vrucht. Bij den koffieoogst wordt het vleezig omhulsel verwijderd, de koffieboonen worden gewasschen, gedroogd en verzonden. Het branden of roosten der boonen heeft ten doel, het aroma der koffie te voorschijn te roepen. Het is van groot nut voor den smaak der koffie, om de door het branden verwarmde boODen, onmiddellijk daarna uit te schudden en op eeue koude plaats te laten afkoelen. Het kolfie-aftreksel, in matige, hoeveelheid ge nomen, werkt voornamelijk door het daarin aan wezige Ca ff ïu prikkelend op het zenuwstelsel. Een beroemd medicus zegt hieromtrent „De zinsindrukken worden scherper, er ont- //wikkelt zich een bepaalde drang tot productivi- „teit, een drijven van gedachten en voorstellingen, „van wenschen en idealen." Door de koffie verdwijnt het gevoel van moe heid, de behoefte aan slaap wordt verminderd, de lust tot arbeid opgewekt. En nu ten slotte nog een woord over de ver- valscbingen van koffie en over de in den handel zijnde surrogaten. Koffieboonen, die bij het vervoer over zee ge leden hebben of in vochtige lokalen bewaard wer den, verliezen aan geur en smsak, zien er eige naardig uit en zijn derhalve moeilijk te verkoopen. Om zulke koffie of geringere koffieeoorten het uiterlijk van niet bedorvene of betere te geveD, wordt zij kunstmatig gekleurd. Men doet dit, door of de boonen met lood-, koper- of ijzerzouten te kleuren, of door ze met looden kogels in vaten te rollen. Doch in den handel komen ook onder den naam van koffieboonen praeparaten voor, die geheel uit klri, of uit meel en gips bestaan, en in grootte, kleur en vorm de echte booneu be- driegelijk nabooisen. Gewoonlijk wordt echte koffie hiermede vermengd, daar zij, als zoodanig verkocht, spoedig zouden aangetoond worden. De meeste vervalsehingen komen voor met de gebrande en gemalen kotfie, en wel gebeurt het dikwijl-, dat goede koffie vermengd wordt met koffie, die reeds hare diensten heeft bewezen. Het zelfde komt ook bij de thee voor. Verder wordt de gemalen koffie vervalaclit met gebrande rogge, gerst, dadels, vijgen, eikels, enz. Van de surrogaten ia de cichorei wel da meest algemeene. Het is de gebrande wortel van de cichoreiplant. Ook onder de surrogaten komen zelfs nog ver valsehingen voor. Het is nl. voorkomen, dat een fabrikaat, waarbij eene premie van duizend gulden werd aangeboden voor het aantooneu eener vervalsching, onder het bedrukte omslag behalve cichoreipoeder ook turf beva.te. In Amerika begiDt men de tel e- graaf op dezelfde wijze als de telephoon te exploi- teeren; in plaats van een spreektoestel en een ontvanger is een Hughes-toestel aan de geleiding bevestigd. De voordeelen dezer inrichting boven de telephoon zijn deze, dat van het verhandelde een schriftelijk bewijs overblijft, en men bij af wezigheid van den geadresseerde toch terecht kan, waar tegenover als nadeelen staan, dat de bedie ning v.m het toestel eenige vaardigheid eischt bij den afzender, terwijl de overbrenging niet zoo vlug gaat. Boven de openbare telegraaf is de nieuwe inrichting echter altijd te verkiezen, zoo wel omdat men bij correspondentie tussehen aangeslotenen onmiddellijk antwoord kan krijgen, als omdat naast meerdere geheimhouding, belang rijk lagere kosten staaD. Pruisische militaire geest. De intocht van twee aldaar in garnizoen komende eskadrons huzaren zou verleden week in de stad Luob- sehüts bizonder feestelijk worden gevierd. De poort en de straten, leidende naar de kazerne, waren versierd. Aan het corps officieren was een diner, aan al de manschappen een feestelijk ont haal in een der cafés aangebodeD. Men had echter niet gerekend op den militairen geest van den commandant van het 2e Silezische huzaren-regiment, Baron Von Saurma. Nadat de burgemeester der stad, de landraad en de post directeur den commaudaut aan de poort verwel komd hadden, sprak dezeMij is vroeger hier ter stede eene aanvraag om toelage uit de ge meentekas aan de onderofficieren geweigerd geworden; een Pruisisch militair //neemt nooit ergens iets aan, waar hem eenmaal iets geweigerd is." Na dit bescheid trok hij met zijne huzaren verder en zonder eenige complimenten, zonder dat de regimentsmuziek zich liet hooren, bewoog zich de cavalerie door de rijk versierde straten, heel stil en regelrecht naar de kazerne. 't Is verschrikkelijk fier! Het wildrijk jachtveld onder de gemeente Ellewoutsdijk verschafte aan 5 jagers in 2 dagen 125 hazen. Wanne er de Koningin van Enge land eens alle politiebeambten uit Eageland en Wales bijeenriep, zou zij eene wapenschouwing kannen houden over een leger van bjjna veer tigduizend man. Het juiste getal is 37296. Weldra zal de nieuwe Pharmaco- poea Neerlandica verschijnen. Terwijl in de nu nog vigeerende Pharmacopoea 670 geneesmiddelen zjjn opgenomen, zal de nieuwe slechts 514 ge neesmiddelen bevatten,waaronder 78 geheel nieuwe. Iu vergelijking met de Pharmacopoea van aude- re landen blijkt dus, dat de onze het geringste aantal geneesmiddelen omvat. En aangezien de sterfte niet grooter is en de gezondheidstoestand in Nederland niet achterstaat bij dien van ande re landen, zou men, als leek, bijna tot de con clusie komen, dat eene vermindering van genees middelen misschien eene der beste remediën zou kunnen blijken voor menige kwaal. Zes sluisknechten te IJmuideu hebber, een voordeeltje gehad. Gedurende het slechte weder der laatste dagen vingen zij meer dau 1000 pond paling, die verkocht werd voor ongeveer f 500. Sinds eenige weken houdt het ge- heele publiek zich le Berlijn bezig met Edison's phonograaf. De slimme Amerikaan heelt bij zijue terugreis uit Berlijn een zijner vertegenwoordi gers daar gelaten met een uitmunteuden phono graaf, waarmede die persoon bij alle vorstelijke en andere hooggeplaatste personen rondreist. De Keizer, Von Bismarck, Moltke, enz. enz., allen ontvangen een bezoek vau den „Mr. phonograaf" moeten in den toestel spreken, hooren wat ande ren er in gesproken hebben, en geven hunne verbazing over de wonderbare uitvinding te ken nen. Men moet evenwel in aanmerking nemen, dat het instrument nog niet zoo volmaakt is als Edison het mettertijd hoopt te maken. Om te hooren, moet men nog, evenals bij de telephoon, eene gehoorbuis aan het oor houden, Edison gelooft echter, het wel zoover te zullen kunnen brengen, dat zulk eene buis niet meer noodig is en de phonograaf derhalve zonder buis den vast gehouden toon in volle sterkte en natuurlijken omvang doet hooren. Eergisteren heeft de verte genwoordiger voor een uilgelezen publiek teu voordeele der vereeniging Berliner Presse eeDe voorstelling gegeven, die netto 1400 mark heeft opgebracht. Het aardigste wat men daar vernam, zal wel dit zijn; dat Edison 10,000 pbonogram- men laat vervaardigen van hetgeen Prins Von Bismarck bij de bezichtiging van den toestel er in gesproken en gezongen heeft. Die phonogram- men zullen aan autoriteiten, geleerde genoot schappen, vaderlaedsche vereenigingen enz. in Duitschland worden gezonden, ten einde die allen ook na Vou Bismarck's dood nog eens dious stem zullen kunnen hooren. De grootste curiosi teit zal alsdan wel zijn, Von Bismarck ook eens als zanger te kunnen hooren; want de oude heer heeft bij die gelegenheid onder anderen het begin van het studentenlied r/Gaudeamus igitur,n het eerste coupletje van een Amerikaansch lied en een lied van Uhlaud ten beste gegeven. Dat zal wel uiterst raar klinken; waut zelfs de vurigste aan hangers van Von Bismarck durven niet beweren dat Apollo hem met de „gave van den zaDg" heeft bedeeld. Iutegendeel,j?in een ouden blikken ketel zit meer muzikale toon dan in de keel van Von Bismarck, die voor muziek volstrekt niets gevoelt, en haar zelfs wel eens minachtend eeue Sammlung von Gerauschen heeft genoemd. Onlangs werd te Constantinopel een stuk barnsteen, omstreeks 7 Vs KG. wegende, verkocht voor de som van f 72,000. Verkeerd gesprongen. Niet alie sprekers in vergaderingen van afechaff'ings-genontschappeu zijn even practisch. Zoo maakt de Family Herald gewag van een ijveraar, die te Dublin eeue ge mengde vergadering leidde en daar de noodlot tige gevolgen aantoonde, die het gebruik van al cohol op het dierlijk leven heeft. Hij liet een sterk vergrooten waterdroppel zien, waarin de infusoriëa ronddwarrelden zooals zij gewoon zijn zulks te doen. Toen vestigde hij de aandacht van zijn gehoor op bet feit dat bijvoeging van een droppel whiskey onmiddellijk den dood der infu siediertjes tengevolge had. Wel, kijk eens aan, sprak eene oudachtigs dame, toen zij hare eerste ontsteltenis te boven was gekomen, ik drink nooit weder water als er niet eerst een paar droppeltjes whiskey zijn bijge voegd In den tuin van den brugwachter V. te Wemeldinge, is een pompoen gegroeid, wegende bijna 35 kilo, hebbende een omtrek van 1.65 meter. Von Bismarck afgevangen. De bekende Amerikaansche Generaal Sheridan bezocht Europa gedurende den Fransch-Pruisiachen oorlog en bad te Berlijn, op aanbeveling van den Ameri- kaanschen Minister, een jong Amerikaan, die vlot Duitsch kon spreken, Charles F. Mac. Lean ge naamd, als tolk aangenomen, die den Generaal overal vergezelde. Aldus van alles goed op de hoogte gehouden, verhaalt de Generaal hoe Von Bismarck en Na poleon voor eene boerenwoning te Sedan op ruw houten stoelen in den tuin van den boer tegen over elkander zaten, om over den toestand te spreken, de eene zegevierend de andere vernederd. Eenige dagen later dineerde Generaal Sheridan met Von Bismarck, die over de overgave begoD te spre ken. „Die ontmoeting" zeide de Pruisische Kan selier, „zal historisch zijn. Ik heb gisteren die twee stoelen van den boer laten koopen voor tien fr. het stukna heb ik ze als aandenkeD, en ik geloof wel," liet hij er lachend op volgen, //dat de Eugelschen tien jaren laDg bezig zullen zijn, om die stoelen te koopen." Op dit gezegde volgde een algemeen gelach, maar een officier lachte harder dan de anderen en zeide er Mac Lean later de reden van. „Ziet gij" zeide hij „ik wist evengoed als Von Bismarck, dat die samenkomst historisch zou zijn daarom ben ik den volgenden dag vroeg daarheen gereden en heb de stoelen voor vijf franks het paar gekocht; de stoelen van Von Bismarck zijn uit de boerenwoning er naast." Men schrijft ons uit Groningen: Naar men verneemt moet de student (groen! W. De S. alhier, ter gelegenheid dat hij op de kamer van een student moest verschijnen, op zulk eene ergerlijke wijze behandeld zijn, dat de sterke jon geling, zijn geduld niet meer kunnende bedwingen een der grootste kwelduivels te lijf is gegaan, waarop eene aanklacht bij den Seraat volgde. De Heer De S., zoon van een der respeetabelste familiëa uit Groningen, moet het edele drie- of viertal echter voor geweest zijn door Groningen met Leiden te verwisselen. Op zulk eene wijze is een jongeling verplicht zijue geboortestad en ouderlijke woniug te verlaten en de ouders hun zoon in den vreemde te zien gaan. Zijn de feiten waar, dan wordt het meer dan tijd dat, het zij door Curatoren, 't zij door Hoog- leerareu of door de eminentste studenten, een einde aan zulke toestanden worde gemaakt. En dat terwijl de Dagalm der jongste feesten van //Vindicats" devies, zoo dikwijls gehoord, nog klinkt: Strijd en beschaaf! (Dagbl. v.Z.H.en 'sGr). Uit Veendam wordt ons gemeld, dat 5 October jl. aldaar de Heer Auske Haze- winkel, oud-zeekapitein, zijn 96a verjaardag vierde. Die bijna 100-jarige loopt nog kaarsrecht en maakte iu de afgeloopen week voor tijdverdrijf op eene ladder de dakgoten van zqa huis schoon. Een eetkunstenaar. Uit Par ij s wordt gemeld: Dat de krijgsdienst versterkend op de maag wordt, is herhaaldelijk schitterend bewezen. Een soldaat van het 2de kurassiersregiment aldaar heeft achtereenvolgens 16 flinke porties groentesoep, een stuk vleesch vau 7 pond en als bescheiden dessert Vs pond kaas naar binnen gewerkt; daarbij gebruikte hjj bovendien nog 6 pond brood en 15 flesacben wijn. Hébert heet die held. Het is te hopen, dat het Fransche leger niet veel van zijns gelijken telt, wsdI dan zouden de voordeelen, die de Fransche industrie en de wereldtentoonstelling afwerpen, reeds in tijd van vrede door den gevvapenden geeuwhonger worden verslonden. Gemeentelijk beheer. Te Zoeterwoude is het opsteken der lantarens in drie perceelen aangenomen. Een der aannemers zal 8, de tweede 9, de derde 34 lantarens opsteken. Vliegende telegraafboden. Een onzer lezers schrijft ons: Uwe bizonderheid'' „Wezel, Valken Vos bij de administratie// in uw nommer vsn Vrijdag, brengt mij het volgende iu herinnering. Indertijd fungeerden als hulpbestellers en boden op het Rijkstelegraafkantoor te Delft een oude Vink, een jonge Vink, een oude Swaluw, een eeu jonge Swaluw en een Kraaij. Van dit vogelen tal zijn er reeds drie ter ziele; alleen de oude Vink en de oude Swaluw doen op 't oogenblik nog dienst. In Engeland is het verboden hon- deu als trekdieren te bezigen en in de pers wordt nu druk de vraag besproken in hoeverre dit juist is. Een inzender in de Pall Mall Gazette H. R. Hawies, een lid van de Academie, zegt tu dat het verbod zeer ongegrond is, omdat de hon den er zelf genoegen in hebben. Sinds ziju be zoek aan Nederland is hij tot die overtuiging gekomeu en men heeft maar het water over te steken en een bezoek san Amsterdam te brengen om te zien, hoe trotsch de honden er op zijn als helpers van den menseh dieust te doec. Nu dient men wel te weten dat het gebruiken van honden als trekdieren te Amsterdam bij pc- litie-verordening verboden is en daa ook niet voorkomt. Tegen den onbezoldigdenrijks- veldwachter J. C., te Ohe en Laak, is door een

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2