BlfV?Ê~NLAim Staten-Generaal. Tuberculose. De kunst van theezetten. GEMENGDE BERICHTEN. soldaten, die bezig waren in eene rivier te baden, door Jaquis-Indianen overvallen en vermoord zijn. De Mexicaansche Regee ring heeft eene expeditie van 4000 man gezonden om de bedoelde Indianen te straffen. Volgens bericht uit Zuidwest-Afrika beerscht er in Damaraland een critiebe toe stand. Een Duitsch officier (waarmede blijk baar wordt bedoeld de luitenant Francis, die er een zoogenaamden beschermingstroep onder zijn commando heeft) in Juli aldaar aangekomen, heeft er eene soort van krijga- recht afgekondigd. Op zija bevel worden voertuigen aangehouden en doorzocht, en Britsche onderdanen, agenten van> het machtige negerhoofd Kamaharero zjjnde, gevangen genomen en in boeien geslagen. Dientengevolge heeft het negerhoofd aan de Duitschers gelast, het land te verlaten, terwijl hijde zendelingen als gijzelaars voor de veiligheid zijner agenten heeft doeD aanhouden. Verkeerd begrepen. In het Algemeen Neder- landsch Studentenweekblad Minerva komt een artikel voor van den Utrechtschen redacteur, waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen de thans in zwang zijnde organisatie der zooge naamde rijjolen bij gelegenheid der ontgroe ningsfeesten. Deze optochten, meent de schrijver, zouden veel kunnen bekort worden en daardoor zou de stoet veel vroeger op de plaats van bijeen komst kunnen zijn. Wij willen ons in deze studenten-aangelegen heid niet mengen, maar moeten toch de aan dacht veBtigen op het hoofdmotief, dat de zeden meester aanvoert om zijne critiek, te rechtvaar digen. Hij verheft nl. zijne stem vooral tegen „het zuipen midden op straat, onder het oog der politie en in het volle fakkellicht//, waartoe die lange tochten aanleiding geven. De schrij ver is niet//tegen drinkpartijen in het algemeen,// maar op straat en in het openbaar wekken zij slechts den wrok van het mindere volk, het plebs, //dat toch al redenen genoeg meent te hebben om afgunstig op de studenten te wezen//. Deze beschouwingen komen ons eenigermate begrijpelijk voor; ze schijnen een gevolg van de zeer gegronde bezwaren, in den laatsten tijd door verschillende persorganen geopperd tegen de nog altijd geldende zeden en gewoonten in onze studentenwereld, die veelal geene rekening houden met de nog altijd geldige eischen van orde en zedelijkheid. Toch zou het ons spijten, indien men alleen het aangewezen kwaad ging bestrijden waar het in het openbaar geschiedt om misschien, als gevolg daarvan, des te meer de kat in het donker te knijpen. Drink- en zuippartijen, zooals die vaak onder studenten worden gehouden, zijn even walgelijk inde kroeg als op straat. Het wil ons voorkomen, dat als men waarlijk bevreesd gaat worden voor den wrok van het plebs, men zich dan ook geheel gelijk moet stellen met ieder ander burger, die rekening houdt met wetten en verordeningen, hetzij deze gesch/even staan in het politie-reglement, ofwel in het wetboek van den gezonden zin en het goed fatsoen. Wie meent dat het zoogenaamde plebs minder bitter heid tegen studenten zal gevoelen, indien hunne beestachtigheden slechts achter de blinden en jaloezieën worden afgespeeld, heeft zelf nog eene flinke ontgroening noodig! (Centrum.) De strijd over de school. Volgens den Heer Veegens, Afgevaardigde voor Groningen, zal de strijd over de school blijven woeden. Best mogelijk, als de liberalen, die tot nu toe in alles hun wil hebben gehad, die altoos volop hebben genoten, die steeds in weelde hebben geleefd, den anti-liberalen niet eens dejkruimels gunnen, die de liberalen van hunne tafel hebben laten vallen. De openbare school zal langzaam en zeker wegkwijnen. Door dit te beweren bekent de Heer Veegens maar al te duidelijk, dat de open bare neutrale school in ons land niet gewild wordt, dal ze anti-nationaal is. Immers, als eene plant, ondanks den weelderigsten bodem, ondanks de beste verzorging door overvloed van de meest bekwame tuiniers, ondanks de overvloedigste meststoffen, toch wegkwijnt, dan is dit een tee- ken, dat die plant voor het klimaat, waar ze gekweekt wordt, niet geschikt is. Zonde zou het du3 zijn aan die plant nog langer schatten van geld en veel zorgen te verkwisten. Dat het onderwijs niet meer algemeen zal ver breid worden is eene andere bewering van den Heer V. De Begeering zal met dezelfde middelen aan de bizondere, godsdienstige scholen te be steden, het onderwijs meer en meer algemeen maken, want zeer zeker is het, dat duizenden godsdienstige ouders niet van neutraal onderwijs gediend zijn; zelfs liberale ouders zenden hunne kinderen naar inrichtingen, die eene zeer gods dienstige kleur hebben. Of zij het doen om der wille van den godsdienst of in 't belang van hunne beurs, daarover is moeilijk uitspraak te doen. Het feit bestaat. Ook zegt die Afgevaardigde, dat de jeugd minder goad zal onderwezen worden. Wij be grijpen niet, waarom een bizonder 'onderwijzer, die er een godsdienst op nahoudt, en aan wien dezelfde eischen bij een examen worden gesteld, niet even goed onderwijs zou kunnen geven als een openbaar onderwijzer, die van de godsdienst waarheden niets weet, of die eiken godsdienst als ballast over boord heeft geworpen. En dan nog zegt de Heer V., de natie zal meer en meer worden verdeeld en verbrokkeld. Is het den Hr.er V. dan niet bekend, dat de meest oprecht godsdienstige menschen op den meest vriendsehappelijken voet met andersdenkenden leven. Weet hij dan niet bij ervaring, dat de godsdienstloozen juist de meest onverdraagzame 1 ieden zijn? Weet hij dan niet, dat het juist de d -beralen, de neutralen, de mannen zonder gods dienstige overtuiging zijn, die niemands opinie eerbiedigen, die allen, welke niet denken als zij, die niet alles goedkeuren wat eene liberale Begeering doet, als vijanden des vaderlands behandelen? Wie waren godsdienstzin aankweekt, bevordert de verdraagzaamheid. Wie dat in de samenleving niet heeft opgemerkt,is in zaken van den godsdienst stekeblind. VW.) Amsterdam, 14 October. Met de uitreiking der Perzische ridderorden schijnt een aanvang te zijn gemaakt. Althans Mr. Yan Baalte, oom- missaris van politie, en de commandant der brandweer ontvingen heden van den burgemees ter het ridderkruis der orde van Zon en Leeuw. Haaksbergen, 14 October. Even over de grenzen in Lunten, Kreiz Ahaus, zijn kolen ontdekt en wel in die mate, dat men verwachten mag dat daar meer dan éene mijn zal geopend worden. Bloemendaal, 14 Oct. Gisteren-avond onge veer 7 uren reed een koetsier met eene brik, die hij blijkbaar niet goed bestuurde het wa9 juist kermis een palingwagen omver en vervolgens tegen eene koekkraam aan; 3 kinderen raakten onder den wagen, waarvan 1 vrij ernstig werd verwond. De paarden werden onmiddellijk gegrepen, doch de koetsier legde de zweep er over, zoodat de paarden losschoten en in vlie gende vaart naar Haarlem liepen. De Heer B., een goed velocipedist, had de beleefdheid den wagen op den voet te volgen met zijne velicopède, zoodat te Haarlem de koetsier in verhoor kon genomen worden. De commissie van rapporteurs voor de Indische begrooting voor 1890 is jl. Zaterdag-avond bij eengekomen tot het opmaken van een voorloopig verslag over het afdeelingsonderzoek. Op een den 16 September te Straatsburg ge houden Congres van geneeskundigen zeide Prof. Dr. Heller o. a.: //Tuberculose is eene ziekte, die in Duitsch- land jaarlijks 150,000 slachtoffers maakt eD waaraan men op den leeftijd van 16 tot 20 jaar het meest is blootgesteld. „Zij is de meest aanstekelijke ziekte; 1 cmm. van het uitspuwsel van een teringlijder bevat een millioen turberkels. Iu den loop van ésn dag loost een teringlijder ca. 720 mill, bacillen. Van de ziekenoppassters sterven ca. 62 pCt. aan tuberculose. Ook door koemelk kan de smetstof worden medegedeeld. Zoo waren in de slachterij te Kiel 14 pCt. der koeien en in Hohenzollern 50 pCt. tuberculeus. Met het oog hierop is het eigenaardig, dat aan teringlijders somtijds eene melkkuur wordt aanbevolen. Feite lijk is de overerving der tuberculose van oudera op kinderen van geheel ondergeschikte beteeke- nis; de hoofdzaak is het mededeelen der ziekte door tuberculeuze menschen en dieren. "Ten slotte vatte spreker zijne verhandeling in de volgende stellingen samen: 1. Tuberculose is eene der meest gewichtige ziekten door de groote sterfelijkheid, door het groote mat9riëele nadeel dezer langdurige ziekte en door het gevaar van aansteking, dat zij voor anderen oplevert. 2. Haar ontstaan moet voornamelijk worden toegeschreven aan besmetting door het uitspuwsel van tering lijders en de melk van tuberculeuze dieren. 3. Daartegen dienen de volgende maatregelen ge nomen te worden: akennisgeving en ontsmet ting bij sterfgevallen, veroorzaakt door tubercu leuze menschep; b) verplichte kennisgeving der bij runderen voorkomende tuberculose, gepaard met behandeling door een veearts en ontsmetting der stallen; c) voorzorgsmaatregelen om op de scholen en in alle gebouwen waar menschen bij eenkomen, voornamelijk wachtkamers, zieken huizen enz. de uitspuwsels te verwijderen resp. te verbranden. De Sanitatsrath Dattweiler wees er op, dat tuberculose in de meeste gevallen wordt over gedragen door de uitspuwsels op den grond en in den zakdoek, die droog zijnde verstuiven, en zoo door anderen worden ingeademd. Het bijna eenige werkzame voorbehoedmiddel tegen tubercu lose zou volgens D. in */io gevallen bestaan in het behoorlijk gebruik van den spuwbak, welke steeds vochtig moet gehouden worden. Ten slotte vereenigde de vergadering zich met ds voorge stelde maatregelen, en uitte de hoop, dat de erkenning der noodzakelijkheid en invoering daarvan meer en meer bij autoriteiten en parti culieren ingang moge vinden. Een ervaren theehandelaar in Manchester geeft der huisvrouwen eenige wenken betreffen de de gewichtige kunst van een kop thee te zetten, waarvan menigeen nog zoo weinig begrip heeft. De voorschriften zijn zeer eenvoudig. Ten eerste, en vooral, moet het water op de thee ge goten worden zoodra het kookt, want door ge stadig koken verliest het water de kracht om den geur behoorlijk uit te trekken. Gekookte thee, waarmede de buffetten aan de spoorwegstations ons maar al te bekend hebben gemaakt, is niet alleen onsmakelijk, maar nadeelig voor de ge zondheid, door de werking, die het looistofzuur, dat zij bevat, op de spijsverteringsorganen heeft. Over den juistcn tijd boe lang thee staan moet om „te trekken," bestaat verschil van meening; maar de ondervinding van de Manchestersche autoriteit is, dat precies zes minuten lang ge noeg is om den geur en de kracht er uit te halen, en du3 is elk oogenblik daarboven over tollig en schadelijk. Da trekpot moet zorgvuldig schoongemaakt zijn, warm gemaakt warden voor dat de thee er in gedaan wordt en nooit met heet water volgegoten worden, maar juist zoo veel als tegelijk noodig is, dat ziju de onder geschikte punten. Maar dit alles baat niet, als de thee niet op eeue droge, warme plaats bewaard wordt, of als zij aan onze vochtige atmosfeer wordt blootge steld, of (wat nog erger is) als men niet zorgt, dat zij geene andere geuren in zich kan opnemen door de onmiddellijke nabijheid van koffis, spek, kaas, appelen, of andere artikelen, die eene be paalde lucht hebben. Na al die nuitige weaken zou het onver schoonbaar zyn, als men op eene theevisite te Manchester en elders niet altijd een overheerlijk kop thee dronk. Naar de Mexikaansche courant Germania meldt, heef; eene Pransche maatschappij den 5420 meter hoogen vulkaan Popocatepetl aangekocht, om de rijke zwavelbeddingen daarvan te cxploiteeren. Papieren murenDe gevangenis te Johan- nesburg in Transvaal schijnt in niet al te bestea staat te verkearen. Want een d»ar opgesloten Ier, met zijn boofd tegen den muur loopende stortte daarin zulk aen gat, dat hij de gevangenis kou verlaten. Op den spoorweg bij Sohillaard (Fr.) is door den spoorweg wachter J. De Vries een schildpad gevonden van bijna 1,5 decimeter lengte, liet ditr is door den vinder aan Artis te Amsterdam afgestaan. Hoe mug dit dier op den spoorweg midden in de provincie Friesland ziju gekomen? Het tjalkschip De Eendracht, schipper B. Uiterwijk, van Hoogeveen naar Gouda, kreeg op de Zuiderzee, nabij het Vrouwezand, een lek. Spoedig drong het water met zooveel kracht naar binnen, dat het achterste gedeelte van het vaartuig uegon tc zinken. De schipper, die vrouw eu kindereu aau boord had, heesch het noodsein. Inmiddels moesten hij en zijn knecht uit alle macht pompen, om het vaartuig drijvende te houden; een bootje had men niet, zoodat het was: pompen of verdrinken. Zoo kwam men in de nabijheid van Enkhuizen, waar het noodsein werd opgemerkt. Terstond begaven zich eenige mannen in eene vlet en roeiden naar het in nood verkeerende vaartuig. Aau huune vereenigde po gingen mocht het gelukken het schip te Euk- huizen binnen te brengen. Het was geladen met aardappelen. Een vreemd ongeval had gedu- rende den storm san Zondag te Dublin plaats. Een schoorsteen viel door het dak vau eeu aan grenzend huis en door de tweede en eerste ver diepingen. Een heer, die in de bovenste kamer sliep, werd naar beneden geslingerd, doch kwam er zouder letsel af. Eene dure schoonmaak. Nu de verkiezin- gen afgeloopen zijn, laat het gemeentebestuur van Parijs alle verkieziugsplakkaten van de muren, borden en monumenten afscheuren en verwijderen. Deze schoonmaak kost de stad alleen 80 a 100 duizend franks. Eene oude eu aiet-s taalkundige sociëieit, The Liberal Club, te Stafford, hield haar jaarlijkscheu feestmaaltijd. Toen de gezond heid van de Koniagio werd gedronken, bleef eene van de leden zitten en riep uit, dat hij geene achting had voor de Koningin. Een opstootje was daar het gevolg van, de beleediger werd genoodzaakt het feestlokaal te verlaten en op eene ledenvergadering, laatstleden Woensdag ge houden, werd zjjn naam geschrapt uit de ledenlijst. Aan V verkeerde adres. Edison is een genie en geuitëu nemen het gewoonlijk zoo nauw niet met de maatschappelijke vormen. Toen hij Parijs bezocht, werd hij een middag te dineeren gevraagd bij Tirard. Edison's alter ego, de heer Wagman, vergezelde hem. O, m. hesrlijke s pij - zan werd opgediend een keurige ragout. In ge dachten verdiept en zeker vergetende, dat hij de gast van den Minister-President van Frankrijk was en uiet in zfju eigeu huishouden, nam Edi- aon een stuk brood, gooide dat op zjjn bord iu den ragout en weutelde bet om en om mat zijne vingers, om het week te doen worden. Wagman die tegenover hem zat, beet zich op de lippen en schaamde zich voor zijn meester ea trachtte, daar Edison zeer doof is, hem op zijne lompheid attent te maken, door ouder de tafel tegen zijne voeten te schoppen. Doch de schop van Wagman kwam aan een verkeerd adres terecht. De Mini ster-President, die! nevens Edison zat, kreeg de volle laag tegen z(ja scheen. De Minister keek Wagman lacheud aan en zei kortaf: „Denk toch, mijnheer, bij hetgeen ge doetl Ik heb mijn brood niet iu den ragout gegooid". Onz'e schaatsenrijders-kampioenen K, Pander en G. Jurrjens en de beroepsrijder Kingma (een jongere uit het bekende geslacht) gaan naar Het Sportblad meldt- in December naar St. Moritz, in Zwitserland, om zich op de meren aldaar voor te bereiden voor de hardrij derijen van dezen winter. Onder leiding van den Heer Pau' Hennig is te Berlijn een //Bismarek-museum" opgericht, hetwelk reeds over niet onaanzienlijke middelen beschikt en een groot aantal voorwer pen bezit. Het doel is, daarin alles bijeen te brengen wat opVon Bismarck's leven en werkzaam heden betrekking heeft, als; boekeu, brochures, dagbladartikelen, stukken uit tijdschriften, beel tenissen,(ook canicaturen), buBten, muziekstukken, voorwerpen van persoonlijk gebruik, eigenhandig schrift uit al zijne levensjaren, enz. Het museum zal op Von Bismarck's 75en verjaardag, 1 April 1890, worden geopend. Iu den catologus zullen de na men worden vermeld van de in het museum vertegenwoordigde kunstenaars, schrijvers, com ponisten, uitgevers eu fabrikanten. De oprichters hebben bekend gemaakt, dat zij niet slechts ver dere bijdragen, maar ook voorstellen eu opmer kingen omtrent de zaak gaarne in ontvangst zul len nemen. Eene vorstelijke straf. Eenige jaren ge- ledeu was de^zaar vanBusland griijkiijdig met den oudsten zoon van den Prins van Wales de gast van den Koning van Denemarken. De Engelsche Prins gunde zich het genoegen, den lievelings hond van deu Czaar in het water te werpen. Da Czaar strafie den Prins oogeublikkelijk; hij nam hem bij den kraag en wierp hem den hond ach terna. De Prins reisde den volgenden morgen af. Tabak is in Engeland zwaarbe last. Voor de stelen en den afval wordt die be lasting terug betaald bij uitvoer naar snuifmolens of wanneer zij wordeu ingeleverd aan het Custom- House om vernietigd te worden. De zoo terugbetaalde som toonde in den laatsten lijd eene opmerkelijke verhooging aan eu na on derzoek is het aan de ambtenaren gebleken, dat er een belangrijke handel in sigareueiudjes wordt gedreven alleen om die onder den afval to men gen eu mede te doen wegen bij het terugbeta len. Er zullen maatregelen genomen worden die den ontzaglijken uitvoer van snuif der laatste ja ren weder tot behoorlijke grenzen zal terugbrengen. Het M i nera a 1water vande bron //Snelle Sprong// teTegelen, onlangB te Gent be kroond met de groote zilveren medaille, heeft thaus te Parijs de gouden medaille behaald. Bij eenige spoorwegbesturen is het plan geopperd, om eene verandering te bren gen in het berekenen van vrachtprijzen voor het personenvervoer. Terwijl thaus als grondslag de afstand in kilometers geldt, zal nu de tyd, ge durende welken men vervoerd wordt, als maat staf worden aangenomen; een zoogenaamd minu- teutarief. Zoo zal b. v. de vraeht per gewonen trein in de le klasse 30 Pfennige per 10 minu ten bedragen. Voor het vervoer per sneltrein word het dubbele van genoemde prijzen berekend. Eene vereenig i n g van Fransche kooplieden eu Eugelschen, die met Frankrijk in handelsbetrekkingen staan, zal trachten, iu Lon den eene tentoonstellieg iu te richten, die op de best mogelijke wijze een denkbeeld zal geven van de Fransche kunst en nijverheid. De heer Spulier, de Fransche Minister van handel, heeft hulp en ondersteuning beloofd. De bezoekers der werktuige n-g a- lerij op de Parysche wereldtentoonstelling zijn Woensdag-namiddag verschrikt door een ongeluk, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Het vliegwiel van een der stoommachines, waardoor electrisohe beweegkracht voor de rollende brug ge leverd wordt, brak en werd met kracht door het gebouw geslingerd, dat vol bezoekers was. Een der dubbele zuilen, welke de weg van de rollen de brug ondersteunen, waartegen het zware rad aanvloog, werd door den schok gespleten en er werd uog esnige andere schade aangericht, maar niemand werd gewond. Als het wiel eeu paar centimeter voorbij de zuil was gevlogen, midden onder het talrijk publiek, zouden er zeker velen het slachtoffer van het ongeluk zijn geweest. Edison zal, volgens de Electrician, eerlang eene electrische lamp in den handel bren gen, welke verkrijgbaar zal zijn tegen minder dan de helft van den prijs der tegenwoordige Edison-lampen en 25 pCt. meer licht zal geven. Vanwege de AmerikaanscheBe- geering ziju dezer dagen proeven genomen met een nieuw pneumatisch luchtdruk-kanon waar mee de admiraliteit den kruiser Vesuvius heeft gewapend. Het is gebleken, dat met dit kauon in 17 minuten, op eeu afstand van 1600 meter, 15 bommen, elk met 3000 Kilogram dynamiet, kunnen geschoten worden. De le luitenant Ch. De Bont, te Maastricht, heeft eeD defileermarsch, door hem voor de Nederlandsche infanterie gecomponeerd onder den titel „Geeft achtl//, aan den Minister van Oorlog opgedragen. Hij weDscht den marsch bij alle regimenten infauterie te zien ingevoerd. De Heeren Léon Antenne Jr., ingenieur-luchtvaarder, en Fred. L'Hoste, werk tuigkundige en luchtreiziger, hebben zich tot den Minister van Koloniën gewend met verzoek om met een ballon captif voor de Begeering iu Indië militaire verkenningen te doen. Adressanten ver wachten, dat deze aaubiediug iu ernstige over weging zal genomen wordeD; aangezien dit vraag punt dikwijls door de militaire autoriteiten zeer in het belang van de verdediging in Atjeh aan bevolen is. Beiden hebben hunne aanvraag san den Minis ter van Koloniën op eene audiëntie nader toe gelicht. Verscheidene ondernemers van openbare vermakelijkheden op badplaatsen heb ben dagvaardingen ontvangen, tot het betalen van sommen van 10 pond sterling en meer, hun toegezonden door een Londenaar, die beweert onder het verdrag van Bern de internationale wet op het auteursrecht van buitenlandsche uit gevers het copierecht van niet minder dan vier duizend muziekstukken te hebben gekocht. De meesten hebben betaald, maar een der ge- dagvaarden zal zich in rechten doen vervolgen. gUit een Hongaarsch Begee- ringsverslag omtrent de weddenschapsburtaux blijkt dat da zucht tot wedden in Hongarije zeer al gemeen is. Jongen en oudea, tot schoolknapen toe, verwedden iu het seizoen der wedrennen roe keloos hun geld op den uitslag. De biljetten, door welker koopen man op het eene of andere paard wedt, worden niet alleen verkocht op de wedreuterreiaen, maar in alle loterijkaDlorsn en tabakswinkels. Men zou uit den verontwaardig den toon van het verslag opmaken, dat de Be geering aan de volksvertegenwoordigers machti-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2