BINNENLAND. Staten- G eneraal Ter voorkoming van verkoudheid. Weêrprofeten. GEMENGDE BERICHTEN. kow is uitgesteld u'thoofde van financiëele moeilijkheden. De Chineesche kapitalisten willen geen genosgzamen waarborg geven, de hooge ambtenaren zijn afkeerig van het inroepen van vreemde hulp, de onderkoning Tschang-shi-tung wil altreden. Eene waarschuwing. De correspondent der N. RC. meent ook zijne waarschuwende stem te moeten verheffen in zake de in de Tweede Kamer met behulp van zeventien invloedrijke liberale leden aangenomen schoolwet. Melding makend van een conflict tussehen do Regeering en het liberale gemeentebestuur van Brussel, schrijft bedoelde correspondent o. a. „Toch kwam mij dit nieuwe incident gewich tig genoeg voor, om het onder de aandacht uwer lezers te brengen vooral nu ook de Neder- landsche Eegeering, zooals de onze in 1884, door eene nieuwe schoolwet tot „vrede en eendracht// wenscht te geraken.// Nu moet men weten, dat het bedoeld conflict geheel door het Brusselsche gemeentebestuur is uitgelokt, daar het zonder de minste reden en dus bljjkbaar alleen om de Regeering den voet dwars zetten en de anti-clericale beweging aan den gang te houden, ditmaal geweigerd heeft, wat het drie jaren lang gedaan heeft, de geadop teerde bizondere scholen te subsidiëeren voor hare arme leerlingen. De correspondent erkent zelf, dat de zaak zoo is en niet anders. Wilden de Belgische liberalen naar recht en billijkheid handelen, dan zou de schoolwet van 20 September '84 inderdaad volkomen vrede en eendracht in het land brengen, evenals zij het evenwicht in 's lands financiën heeft hersteld. De waarschuwing door den correspondent als slot van zijn brief neergeschreven, kan dan ook alleen zin hebben als eene aanmaning aan zijne Hollandsche geestverwanten de wet-Mackay niet tegen te werken en geene conflicten uit te lokken, zooals die van Brussel's gemeentebestuur. Gelukkig zijn de partijverhoudingen hier niet zoo fel als in België. Centrum Op waardige wijze op de kaak gesteld. De katholieke Geestelijken van het Dekenaat Eltville hebben aan den Evangelischen Predikant Deissmann, die onlangs de fameuze Sedanspreek hield, een open brief gericht, waarin onder meer voorkomt: „Uwe preek op dea 1. September jl. gehouden noopt ons tot protest. Of het volgens historisch gebruik is, dat gij katholieke Geestelijken, ge boren landskinderen, als vreemdelingen betitelt, daarover willen wij geene aanmerking maken. Dat gij de katholieke Geestelijkheid echter als getonsureerde (geschoren) vreemdelingen be schimpt,moet ieder bevreemden.Dat gij onzenKeizer voorstelt, als hebbende op zijne reis naar Rome den sluwsten der sl uwen(den Paus) in sluwheid overtrof fen, bevat volgens oDze opvatting niet alleen eene beschimping voor onzen hoogvereerden H. Vader, maar ook eene diepe minachting voor den ver heven persoon onzes Keizers, waartegen wij pro testeeren. Gij hebt geenszins het recht bij den Keizer onedele bedoelingen te veronderstellen, veel minder die van den kansel te verkondigen. //Gij geniet het gastrecht in onze van oudsher katholieke landstreek, en gij hebt 'geenszins reden om over de tekortkomingen der katholieke Gees telijkheid ten opzichte uwer geloofsgenooten te klagen, veel minder het recht daartoe. Gij hebt van dat gastrecht meermalen op snoode wijze door notorische handelingen misbruik gemaakt, zoo zelfs, dat uwe eigen geloofsgenooten deze handelingen misbiliijken//. Om der verdraagzaamheid wille had de ka tholieke Geestelijkheid ook dit niet moeten schre ven. Volgens de heeren liberalen altoos. (F. W.) Naar men meldt, is door het legerbestuur het verbod uitgevaardigd om militairen de be trekking te laten vervullen van magazijnmeester in de coöperatieve winkelvereeniging van Eigen Hulp. Sassonbeim, 16 Oct. Door het rijk is uitbe steed het maken van eene palenrij en het op hangen van een draad, ten behoeve van de telephoou-geleiding van hier naar Lisse. De aannemer heeft met de uitvoering een begin ge maakt. Haarlemmermeer, 16 Oct. Den 19n dezer zal een aanvang worden gemaakt met den aan leg van eene telegraaflijn met een draad van het Rijks-telegraafkantoor alhier naar het ontworpen kantoor te Heemstede, en wel langs den Kruis weg. Alvorens de Tweede Kamer jl. Donderdag voor eenige weken uiteen ging, heeft de Heer Van Alphen, Voorzitter der commissie voor de verzoekschriften, verslag uitgebracht over twin tig adressen tot dusver bij de Kamer ingekomen omtrent het wetsvoorstel van den Heer Bahl- mann tot heffing van graanrechten; op éen na wordt in al die verzoekschriften dat wetsvoor stel toegejuicht. Slechts éen, ingezonden door het centraal bestuur van den Nederl. brood-, koek- en banketbakkersbond, bestrijdt het ont werp. De 19 overige zijn grootendeels afkomstig uit Limburg en van afdeelingen der Ned. protec tionistische landbouwvereeniging. Er zijn ook enkele bij uit Gelderland, Utrecht, Zuid-Holland en Groningen. Vele dier adressen bepalen zich niet enkel tot aanprijzing van het voorstel-Bahl- mann. Er zijn er drie bij, uit Limburg, die de graanrechten, welke de Heer Bahlmann wenscht in te voeren, ten eenenmale onvoldoende achten en even zware heffing wenschen als in Duitsch- land en Frankrijk. Vijf anderen achten het voorstel te beperkt omdat het zich tot granen be paalt; zij verlangen ook den invoer van //mar garine eu aanverwante artikelen// te belasten. Een ander vraagt hetzelfde voor spek; weder een ander voor aardappelen en fabrikaten uit aardappelen, twee in 't algemeen belasten //van alle andere landbouwvoortbrengseien, welke aan bescherming behoefte hebben.// Em geneasheer van den ouden stempel geeft de volgende wenken, ter voorkoming van ver koudheid gedurende het winterjaargetijde 1. In de open lucht hoed of pet op het hoofd houden on slechts groeten met de hand; 2. Op de straat niet stilstaan, om praatjes met bekenden te voeren of ntar winkels te kijken; maar altijd zachtjes voortwandelen en zoodoende het lichaam in beweging en warm houden; 3. In de openlucht en des nachts (ook als men slaapt) de mond goed dicht leereu houden en ademhalen door den neus; 4. Als mea laug in een overmatig warm ver trek heeft gezeten en het lichaam sterk uit wasemt niet plotseling in de buitenlucht of in een koudeu tochtigen gang gaat), maar eerst het lichaum tot zijn normalen toestand laten terug komen; 5. Den dag, dat men een warm bad heeft genomen of zijne haren heeft laten knippen, des avonds in huis blijven; 6. Overal friesche lucht zoeken, maar tocht vermijden. 7. De warmte in salon, huiskamer, kautoor en slaapkamer te houden op 62 a 65 graden Fahrenheit. De dierouwereld is de barometer vati den landman. Sommige menschen weten uit de handelingen der dieren den staat der atmosfeer af te leiden. De meest bekende verschijnselen, die zich daar bij voordoen, en waaraan op het platteland door de bewoners nog bizonder veel waarde gehecht wordt, zijn de volgende: Dat er regen zal komen wordt aangeduid daardoor, dat de spinnen zich verbergen, de verbrokene webben niet herstellen en hun buit snel verteren; dat schapen lustig springen; het rundvee van de weide naar huis loopt en meer loeit dan gewoonlijk; dat trekossen den kop in de hoogte steken en met wijdopengesperde neus gaten in de lucht ruiken; dat bijen niet uit vliegen en varkens onrustig rondloopen, woedend op hooi en stroo aanvallen en hel verstrooien. Dit is ook het geval wanneer ka'ten zich met de pooten over den kop strijken, honden lui en slaperig worden, hoendtrs onrustig in het zand krabben, de haan vroeg en des avonds kraait, de pauw dikwijls schreeuwt, ganzen en eenden met luid geschreeuw naar het water loopen en het steken der vliegen zeer gevoelig wordt; wauneer zwaluwen zeer laag vliegen en visschen dikwijls boven de oppervlakte van het water springen, slakken op hoornen en steenen kruipen en zich onder de bladeren verbergen, en krekels en mot ten ondor bladeren of in holle hoornen eene schuil plaats gaan zoeken. Als een teeken van fraai weder wordt be schouwd als de leeuweriken hoog vliegen, de b(jen zich ver van de korven verwijderen en ooievaars of kraanvogels naast elkander vliegeD, of wanneer bloedzuigers bewegingloos op den bodem liggen, terwijl men regen en sneeuw voor spelt als deze dieren zich in het bovenste ge deelte van het water bewegen. Steekt de bloed zuiger een gedeelte van zijn lichaam boven water, dan is er onweder in aantocht. Men voorziet een harden en vroegen winter, als trekvogels ons vroeg verlaten of wanneer de mol en andere soortelijke diereu, de gaten, om er 's winters in te leven, grooter maken dan gewoonlijk en den wintervoorraad vermeerderen. Als trekvogels ten tweeden male broeden, is dit een teeken van een laten eu zachten winter. Een onzer lezers vestigt de aan- dacht op een, naar hij het noemt, sociaal-psycho logisch verschijnsel, dat in zeer vele huishoudens het aankoopen en vooral het betalen van visch door de vrouwen wordt o/irgdstn aan de mannen. Hij vraagt wat daarvan de reden kan ziju? Daar wij die evenmin weten als hij, kun nen wij die vraag niet beantwoorden. Wij willen ze echter wel in de courant opnemen, m«ar onder de voorwaarde, dat wij geene antwuorden op die vraag zullen opnemen. Ieder kan erover nadenken als hij wil, maar van de vruchten der overweging wenschen wij verschoond te blij en. ArnhCt.) Te Londen is eene „Club vanDer- tien// opgericht, die zich ten doel stelt op allerlei wijze bjjgelooiige begrippen, die onder het volk nog geloof vinden, te bestrijden en uit te roeien. De telephoon is dezer dagen te Chicago op handige wjjze misbruikt, om een flinken diefstal mogelijk te maken. Op het kan toor eener groots fabriek was een klerk bezig het loon der werklieden gereed te maken, en had daartoe 17000 op zijn lessenaar liggen, ter wijl twee zijner chefs in hetzelfde vertrek bezig waren. Twee net gekleede heeren komen binnen en vaugen een gesprek aan met de chefs. Intus- schen gaat de wekker van de telephoon af, waar op de klerk gaat luisteren. Hij begreep echter niets van de boodschap, evenmin als de chefs. Toen de bediende ziju werk echter wilde hervat ten, bemerkte hij dat al bet geld was verdwenen. Weldra bleek dat èu de boodschap der heeren èn deze van den telophoon-correspondent gefin geerd waren geweest. Men had met eene listige samenspanning van gauwdieven te maken gehad. Reeds eenige maanden geleden bedroeg het aantal meisjes uit den kleinen bur gerstand, die op de Board Schools te Londen onderricht in het koken ouUangen, 14,000 Dit aantal moet Bedert nog aanzienlijk ziju gesttg«u. Weet men wat er wordt van de oude veelkleurige aanplakbiljetten, die tijd-ns de verkiezingen te Parijt zijn aangeplakt? Le Temps weet dit te zeggen, Van deze biljetten maakt men de foei leelijke poppen van bordpapier, welke iu de bazars ver kocht worden voor 10 centimes. Van dezs biljeiten worden gemaakt de proppen voor geweren; vooral de knoopan van de bot tines, welke onze Parisiennes aan hare voeten dragen Do bilje.it :o worden veranderd iu vellen pa pier ter dikte van een knoop. Deze velleu wor den in s'rooken gesneden, daarna in een machina gelegd, die den knoop afsnijdt en er de stift aan zet. Iu ovens van 150 graden hitte worden deze knoopan gehard en later vernist eD gedroogd. Erne machiue levert 75 00,0 knoopen per dag, waarvan de verkooppijs is L fr. 50 per masse. Eene masse bevat twaalf grossen, dat is 1728 knoopen. Eeue enkele fabriek maakt 5 millioen knoopen per dag. Wij ontleenen deze bizonderheden besluit le Temps aau eeu zeer aardig boek: la Hotte du Chiffonnier,, van onzen collega Louis Pau- liao. o Prinses Maria Theresia van Beie- ren, heeft eene manie voor lievelingsdieren. Zij reist Eur>pa rond met 15 dieren van verschil- leud-n aard, wearonder verscheidene honden, twee eksiers, eeue enorme rat, en een allerliefst beertje. Op de kleintjes passen. Een wenk geeft Deventer aau etedeu, die mei haar in de laatste jaren van alles kleingeld trachten te maken, zoo ook van de bladeren der boomen, die vroeger ongestoord door een ieder mochten worden weg gehaald, terwijl men al blijde was, dat zij maar weg waren. Thans werden zij te Deventer publiek verkocht. Da opbrengst was dit jaar f 149.30, t:geu f 178.80 in 1888. Te Stadskanaal is eene vrouw, ten gevolge van het misbruik van sterken drank, dood in hare woning gevonden. Zittende op haar stoel stikte z(j in de jenever. Eene ernstigebeschu1diging i s ingebracht tegen twee Eugelscke officieren in Burma. Zij vervolgden eenige dacoits, die te ver geefs gezocht werder in ztker dorp, waar de officie-eu meenden dat zij verborgen werden ge- houdeu. Om de waarheid te vernemen lieten de officieren ie inwoners geeselen, met het gevolg dat een drie dagen later stierf. Straatjongens humor\ Een kwajongen te Arnhem schreef op de deur van het maga- „de Tijdgeest" waarvan de eigenaar dezer dagen failliet werd verklaard: „De geest des fijls//l Ook een belastingstelsel. Waar geregeerd wordt, moet geld ziju. Doch het best en het billijkst belasting te heffen blijft eeDe open vraag die menig Minister van financiën de nachtmer rie bezorgd. Een der Koningen aan den Congo heeft echter een middeltje, dat een Europeesch Minister hom zal beneden, Als de schatkist bij dezen vorst in noodjis.jdan zet hij in 't bijzijn van zijn geheel hof plechtstatig een mutsje op eu wel op éen oor en gaat dan eiken dag in pro cessie wandelen. Weldra breekt er een dag aan dat het mutsje hem door den wind van 't vor stelijk hoofd wordt geblazen. Onmiddellijk houdt dan de Koning halt en belast hij de bevolking van dien kant van zijn koninkrijk, waaruit de wied waait. De Heer Albert Backhert, de voor zitter van het veiligheids-genootschap in White- chapel, beeft weder een brief outvangen waarin Jack li e Ripper hem den raad geeft den 18en goed uit te kijken. De brief is met dezelfde hand geschreven, die reeds vroeger aan den Heer Back- heit brieven deed toekomen, waarin de moorden te Miller's-Court en Castle-alley werden voor speld. Een goedkoope telephoon. Op weinig kost- bare wijze kan men zich een telephoon aanschaf fen. Neem b. v. een houten poederdooBje. Maak iu den bodem een gat van den omvang van eec gulden (ruim). Plaats nu op de buitenzijde van den bodem van het doosje een stukje blik en bevestig het deksel aau den anderen kant. Bevestig vervolgens aan eene kleine magneet staaf aan een der eiuden een klein garen of z(j- den klosje efc wind daar wat ijzerdraad omheen terwijl ge de uiteinden los laat hangen. Stel nu het eene einde van den magneet dicht bjj, zoo dicht mogelijk bij het bikken plaatje, zonder het aan te rake.). Een deel van de telephoon is daar mee klaar, voor het andere einde van het werk tuig is een zelfde toestel noodig. Door middel van den draad worden nu de beide toestellen verbonden en ge kuut op een afstand van 100 ellen spreken, ZutfC't.) Een van de olifanten van Sanger's paardenspel ontsnapte te Londen uit zijn hok en belandde in een coöperatieven winkel. Toen een politie-ageut er hij kwam, vond hij het dier druk zaken doende in beschuit en vruchtenge lei. De kornak weid gebaald, diezjjn beestje we der naar stal bracht, dat blijkbaar met veel ge noegen hsd ontbeten. Reeds geruimen tijd geleden had de bekende Noordpoolvaarder Bade in verschei dene landen, zoo ook in Zwitserland, voordrachten gehouden over de reis der Hansa naar de Noord pool, waaraan hij als stuurman had deelgenomen. Bij zulk eene voordracht te Neuenstadt was de schoolopziener Landolt aanwezig, die na de voor dracht verklaarde, deugdelijk te kannen bewij zen, dat de spreker niet de heer Bade en dus een bedrieger, óf dat hij wel de heer Bade, maar dan een leugenaar was. Dit verwekte groot op zien en werd ook in de Duilsohe bladen vermeld met het gevolg dat asn de geloofwaardigheid van den Heer Bade veel afbreuk werd gedaan. Op grond daarvan heeft hij eene aanklacht tegen den Heer Laudolt met een hoogen eisch tot scha devergoeding ingediend. Laatstleden Vrijdag is dit proces bij het gerechtshof te Bern behandeld. Uit het verhandelde is toen gebleken, dat de Heer Bade werkelijk een overdadig gebruik had gemaakt van de gelegenheid om zijn verhaal op te sieren en te trachten, verscheidene bizonder heden in verband te brengen met andere ge beurtenissen; zoodat de Heer Landolt eene deels gerechtvaardigde critiek had uitgeoefend. Maar daarentegen was het gerechtshof van oordeel, dat de Heer Landolt ongeoorloofde uitdrukkingen had gebezigd, en daarvoor werd hij veroordeeld tot betaling eener som van 250 franks, benevens der proceskosten van den klager. Als iemand uit het publiek eeu spreker hoort, is hij geneigd tot critiek. Echter heel raar zou hij misschien opkijken, als hem gezegd werd eens in de plaats van den spreker te gaan staan. Veel menschen staan dan ook met een mond vol tanden, als zij voor een publiek moeten optreden. De Hertog de la Rochefoucauld, de schrijver der Maximes, een man, die in zeer moeilijke dagen den groolsten moed toonde, is nooit lid der Frnnsche Academie geweest, omdat het hem onmogelijk was op den dsg der installatie het woord te voeren, zooals de gebruiken der Academie dat voor schrijven. De honderden oogen van een audi torium waren voor hem iets vreeselyks. Eens, toen hij probeerde eeue kleine rede te houden, viel hij, na een paar zinnen te hebben uitge- stotterd, in zwijm. De beruchte, befaamde, alom be- kende Barnum, de reclameman bij uitnemend heid, is met zijn huisgezin van New-York uit gezeild en wordt Zaterdag te Liverpool verwacht, Driehonderd man zijn dag en nacht bezig met de voorbereidselen voor de Barnum-vertooningen. Koningin Victoria heeft voor schoothondje een Yorkshire terrier, die niet meer dan 2''4 poud weegt en niet meer dan 15 pond heeft gekost. Het heeft heel wat moeite gehad om hem door haar te doen koopenjtlet beest, het kleinste hondje in Engeland was het eigendom van deu hondenkoopman Ravens- croft. Toen nu de andere hondenkooplieden vernamen, dat de Koningin een miniatuurschoot hondje zocht, kwamen zjj een voor een bij Ravens- croft en vroegen: //Ik weet misschien een kooper voor het dier; leen het mij een paar uur." Maar de Koniugiu kon niet besluiten. Eindelijk wendde de Koningin zich tot Rsvens- croft, die met zijn hondje kwam. „Wel!" zeide de Koningin, //ik heb dat dier reeds verscheidene maten bier gehad!" Men legde het haar uil en ziende dat het dier wel het kleinste hondje moest zijn dat op 't oogenblik in den handel was, kocht zij het. Sinds de groote dokwerker s- we/kstaking is John Burns een man van ge wicht geworden, die somtijds met de grooteu der aarde verkeert. Zijn eigen partij begint hem nu zachtjes aan voor een aristocraat te houden, wel het verschrikkelijkste wat een volksmenner kan overkomen. (D. van Z. H. en's Or.) In het dorpje Ströbeok in Magde- burg (Pruisen) zijn alle inwoners, van groot tot klein, beoefenaars van het edele schaakspel. In de hoogste klassen der scholen worden jaarlijks achoolwedstrijden gehouden, waarbij de pr(js een schaakbord is. Volgens de overlevering is een Kapelaau van het domstift te Halberstadl, de man, die de liefhebberij iu het schaakspelen ou der boeren aankweekte. In Oostenrjjk is het dragen van wielrijders-ordeteekenen als Grober Unfug// ver boden. De overheid is van oordeel, dat daardoor inbreuk wordt gemaakt op eeo voorrecht van de Kroon. „Hoe bevreesd de Keizer van Rus land voor een aanslag op zijn leven is, zoo schrijft men uit Denemarken aan de Magdeb. Ztg., bleek Zondag der verleden week. Terwijl hij zich te Kopenhagen in de Grieksche kapel bevond, viel eeue zware waskaars van een der lichtkronen, niet ver van de bank waar de Czaar had plaats geuomeu. Verschrikt sprong de Keizer overeind eo beval dadelijk aan een der Russische mari niers de kaars buiten de kapel te brengen. On getwijfeld vermeende hjj, dat het eene kaars met dynamiet was. Naar la France bericht, heeft het Oppercomilé voor cavalerie zich verklaard tegen de weder-invoering van de lans in het Fran- sche leger. Zooals men weet, krijgt het Duitsche leger weer zijne lacciers. De bekroningslijst der Parjjsche tentoonstelling heeft natuurlijk ook stemmen vau ontevredenheid doen opgaan. In de eerste plaats van bekroonden, die er op vergeten waren en die nu nog later moeten vermeld worden. Voorts geeft het ergenis, o. a. aan la France, dat ook aan Duitschers onderscheidingen zijn verleend, hoewel Duitschland geen deel nam aan de ten toonstelling. En Verscheidene Engelsche bladen maken zich vroolijk aver het groot aaDtal be kroningen. Van 1017 Britsche inzenders ver wierven 910 groote of kleine medailles. Dezer dagen vond te Brussel eene moeder haar jongetje van tien jaar met zjju das aaD een zoldervenster hangende, dood en reeds bij na geheel koud. Naar het schijnt was het kind een hartstochtelijk liefhebber van duiven en moet hij, op zijn bed geklommen, het hoofd door het raampje gestoken hebben om te zien of zjjne vo gels ook bjj een buurman waren tereehtgeko-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2