Staten-Generaal. Het bier. De oorsprong onzer tijdverdeeling. GEMENGDE BERICHTEN. Stofth.ee, E. H. 85 cent, terwijl de hoogste verkoopwaarde op 65 a 70 cent geschat moest worden. Thee van fl, E. H. de beste. Thee van fl.20, E. H. No. 2 zeer goed, maar 5 cents hooger in prijs. Thee van fl.50, E. H. No. 3. Koffie van f 0,75, E. H. No. 4, de koffie niet geheel zuiver. Koffie van f0.80, E. H. No. 3. Ongebrande koffie, No. 3, duurder dan de andere. De rijst van 12, 10 en 6 cent, E. H. No. 4, de prijs der laatste een cent hooger. Gort van 12, 10 en 8 cent. E. H. respectie velijk No. 2 en No. 4; deze soort weder 1 cent hooger. Anijszaad No. 4, onzuivere lucht. Krenten, E. H. No. 2. Sultana rozijnen, No. 2. Witte peper, No. 2; 4 cent duurder dan No. 1. Zwarte peper, No. 4, zeer min, Kaneel, No. 4, 80 cent duurder per y3 kilo dan die van anderen. Suiker, patent melis, E. H. No. 4; gewone melis No. 2, maar 2 en 3 cent duurder; basterd No. 2, maar eveneens 2 en 3 et. duurder; bruine No. 1, maar 3 en 4 et. duurder. Wij deelen die cijfers mede om de onjuistheid der bewering aan te toonen, dat de prijzen van wEigen Hulp// lager zijn dan die van andere winkeliers in koloniale waren en dus niet kan gezegd worden dat zij gesteld zijn op den kos- teudeD prijs, verhoogd met een klein bedrag voor administratiekosten. In de tweede plaats blijkt er uit, dat de arti kelen door //Eigen Hulp" verkocht geenzins beter zijn dan die, welke men voor dienzelfden of min deren prijs bij die winkeliers koopt. Nog op eene derde vrij algemeene dwaling moeten wij wijzen, dat namelijk door de oprich ting van //Eigen Hulp// de prijzen der koloniale waren bij de winkeliers waren gedaald. De inzage van bescheiden heeft ons doen erkennen, dat de handelswaarde van die artikelen in de laatste ja ren sterk is gedaald en die daling niet het ge volg is geweest van de oprichting van //Coöpe ratieve Vereenigingen". Wij deelen het bovenstaande mede, niet uit vijandschap tegen Coöperatieve Yereenigingen, een verschijnsel van onzen tijd, waarvan de voor- deelen niet te ontkennen zijn Red. N. 11. Ct Wij zouden ons echter aan groote partijdigheid schuldig maken, indien wij ook niet evenzeer opnamen wat strekken kan om dwalingen weg te nemen die te dezen opzichte bestaan en die door dit onderzoek van onpartijdige deskundigen in het licht zyn gesteld. (Arnh. Ct.) Waarom volgt men het goede niet na? Te Berlijn zal eene katholieke garnizoens kerk worden gebouwd met 1500 zitplaatsen. De Duitschers houden nog altoos vast aan het overoude denkbeeld, dat ook een militair behoefte heeft aan godsdienst. Wij begrijpen niet, waarom meo den militair, wien men verplicht om op be paalden tijd in de kazerne te zijn, ook niet even eens kan verplichten zijn godsdienstplichten na te komen. Of denken de heeren liberale militairen, dat de discipline in het Daitsche lager, misschien minder goed is, dat in andere landen, omdat de Duitsche soldaat verplicht is ter kerk te gaan? V. W) Ten dienste van de aanstaande volkstelling, zal aan de gemeenten van Rijkswege eene som worden uitgekeerd, berekend naar een maatstaf van 3y3 cents per getelden persoon der werke lijke bevolking volgens de volkstelling. De uitslag der verkiezing voor de Pro vinciale Staten in het hoofdkiesdistrict Breuke- len is, dat eene herstemming moet plaats heb ben tusschen de Heeren E. Van Beusekom Ez. (lib.) die 603 en Mr. J. Schout Velthuis (antir.) die 595 stemmen bekwam. Op den Heer W. Van Wijngaarden Jz. (Jcath.) en Jhr. Mr. J. II. Van Haersma De With, (antir.) die zich had te ruggetrokken, waren respectievelijk 535 en 105 stemmen uitgebracht. De Tijd verneemt, dat het lid der Eerste Kamer, de Heer H. MSmits te Oosterhout, ernstig ziek is, zoodat hij hoogst waarschijnlijk aan de behandeling van het wetsontwerp-Mac- kay geen deel zal kunnen nemen. Ter bekrachtiging door de wet zijn aan de Staten-Generaal voorgedragen de verschillende wetsontwerpen betrekkelijk de provinciale belas tingen voor 1890. Worden die ontwerpen tot Wet verheven, dan zal in het volgende jaar, in de onderscheidene provinciën, behalve Fries land, Groningen en Drente, een gelijk getal opcen ten worden geheven als voor het loopende jaar is toegestaan. In Friesland, Groningen en Drente zullen de uitgaven worden gedekt bij vermin dering van het getal opcenten op de grondbe lasting, respect, met 2, 4 en 2, en van dat der opcenten op het personeel met 1, 4 en 1. Onder de uitgaven welke door de voorgestelde belastingen moeten worden bestreden, wordt, wat Noord-Holland en Groningen betreft, een subsidie genoemd voor de kweekschool voor onderwijzeres sen,respect.tellaarlem en teGroningen, dat,volgens art. 3 der schoolwet van 1878, na het in wer king treden dier wet, nog tot 1 November 1890, doch tot geen hooger bedrag mag worden genoten. In het oude Egypte en Phoenicië vinden wij de eerste sporen van het bier, dat eerst onder den naam van gerstewyn bekend was. Behalve den ouden Koning Gambrinus, wien men gaarne de eer der uitvinding van het bier toekent, vin den wy de eerste historische feiten hij Herodotus. Deze schrijft de uitvinding van het bier aan Osiris too, die 1950 jaar voor ooze jaartelling in Egypte kwam en het volk laudhouw en kunsten leerde, waarom hij later als een god werd ver eerd. Anderen geven do eer der uitvinding van den gerstewijn aan de godin Ceres, die den volken, welke niet met den wijustok gezegend waren, als vergoeding het bier heeft gegeven. Van Cares komen dus de namen Gerevisia of Cerie, afgeleid van Vitis Cereris (wijnstok van Ceres), die de Romeinen aan het bier gaven. In de oude stad Pelusium aan den Nijl werd het beste Egyptische bier gebrouwen, dat ouder den naam Zithos een algemeen geliefde volksdrank was. Uit Egypte kwam het bier in Griekenland; de Thraciërs waren vermaard wegens hun bier, dat zij //Birton/* noemdeD. Uit Griekenland ver breidde de gerstewija zich verder naar Italië, Gallië, Spanje, en inzonderheid naar Duitschland. Volgeos Tacitus was het bier de lievelingsdrank van de oude Germanen, en zooals iedereen weet, is de edele gerstedrank tot den huidigen dag de volksdrank der Duitschers gebleven. Het Beiersch bier had reeds in de twaalfde en der tiende eeuw eene algemeene vermaardheid. Het Kngelschc ale en porter werd eerst omstreeks het jaar 1730 gebrouwen. Het woord //bier// is van Romaanscheu oor sprong en wordt gewooulijk afgeleid van het Latijnsche woord biberedrinken. ProfeS9or Max Müller, van de universiteit te Oxford, geeft van den oorsproug onzer tydver- deeling de volgende verklaring: De verdeeling van ons uur in zestig miuuteD, en de minuut in zestig secondeo, is ontstaan, doordien in Babylonië, behalve het tientallig stelsel, nog een auder stelsel bestond, dat het zestigtallige werd genoemd. Praclisch als zij waren, hadden de Babylonische kooplieden bemerkt, dat zestig een getal is met een aanmerkelijk aantal deelerB. Zij verdeelden den dagelijkschen omloop der zon in vier-eu-twintig parasangen, welke in zeven honderd-en-twintig stadiën onderverdeeld waren. Elke parasang, nu uur, was in zestig minuten verdeeld en kwam, volgens de begrippen der Babyloniërs, overeen met den door een flink voetganger in dezelfde tijdruimte afgelegden af stand. De vier-en-twintig parasangen (Perzische mijlen) van den door de zon beschreven cirkel werden derhalve verdeeld in zevenhonderd-en-twintig stadiën of driehonderd-en-zeslig graden. Dit systeem werd den Grieken door tiipparchus bekend gamaakt, die derhalve het Babylonische uur in Europa invoerde, omstreeks honderdvijf tig jaren voor onze jaarstelling. Ptolemaeus, die drie eeuwen later leefde, maakte dit stelsel algemeen bekend, en zoo is 't onveranderd tot ons gekomen. Een vermakelijk drama werd Maandag op de brug bij 't station te Gorinchem, afgespeeld. Een ezel, gespannen voor eene geladene kar, waarin de voerman, iemand van buitan de stad, zitting had genomen, kon met den besten wil, zoo men dien van een langoor mag verwachten, niet tegen de klep dier brug oprijden. Onophoudelijk sloeg de geleider op het on gelukkige dier. Al spoedig bemoeideu zich enkele voorbijgangers daarmede, die medelijden hadden mat den goedwilligen maar onmachtigen ezel. Hierover ontstak de man zoo in gramschap, dat hij uit de kar sproDg, eD in een wip over de brug in het nieuwe kanaal. Door eenige polder jongens er uit gehaald, werd hij met gejuich in de kar gezet en kon hij met een nat pak, zijne reis naar buiten vervolgeu, Dat er //vetgunning// in het spel was, zal wel niemand verwonderen. Volgens eene officiëeie statie- tink kwamen gedurende het jaar 1888 in Italië 1623 faillissementen voor; dat is meer dan in eenig voorgaand jaar. Er waren daaronder 209 van onder de 5000 lire, 776 van 5000 tot 50,000 lire en 10 boven een millioen. Een paar maal in het jaar o. a. ter gelegenheid van het ir.landsch nieuwjaar stekeu de resident en de militaire commandant van Pontioaak met hunne ambtenaren en officieren de rivier over om hun compliment bij den Sul tan Sjarif Joesoef af te steken. Deze is dan omringd door zijne lijfwacht, bestaande uit een twintigtal afgekeurde soldaten in phantastisch kostuum, met een glimmende schako van tempo doelae op het hoofd, welke schako nog voorzien is van een blikken plaatje, veel overeenkomst hebbende met hel gele etiket//Sardiues a l'huile"; de schako van den legercommandant is daaren boven nog voorzien van eeD paar witte pluimen. In de kraton van dien Sultaa liggen een tachtigtal oude echeepskanonnen op rolpaarden als gebruikelijk in den tijd van De Ruyter, waar van misschien een derde gedeelte bruikbaar is. Voor de saluutschoten heeft Z. K. H. een geue- raal-veldtuigmeester, mooi uicgedoscht, die het trektouw van het kanon aan zijn grooten teen gebonden houdt, en op die wijze het stuk af vuurt. Aan de rechterhand van den Sultan, neemt de resident plaats, terwijl de militaire comman dant van PontiaDak aan zijn linker is gezeten. Het tafellaken bestaat uit een geel flanelletje, dat evenwel niet verder reikt dan alleen voor den Sultan en zijne twee hooge bezoekers, ter wijl gebak wordt rondgediend, bestaande uit meel en allerlei reukwerken. Bij het vertrek der gasten is de groote teen van den generaal- veldtuigmeester weder in gestadige beweging voor de saluutschoten. (lava-Bode.) De Hollandsche IJzeren Spoor- weg-maatschappij heeft besloten, op groote schaal eene proef te nemen met den zelfwerkenden ledigen remtoestel van de Vacuum Brake Com panyte Londen. Hetzelfde stelsel is hier te lande reeds toe gepast op de lijnen van de Nijmeegsche stoom tram, waar het, ondanks de sterke hellingen in dan weg, aan da eischen voldoet. Wie tegenwoordig al niet //heeren" zijn. Ieder weet, dat men te Parijs elk mannelijk wezen met het woord monsieur toespreekt. Vraagt men daar een sergeant de ville of een o u v r i e r naar den weg, hij zal zeer beleefd antwoorden, mits men hem als monsieur hehbe getituleerd. Te onzent gaat men niet zoo ver, al is m ij n h e e r menigeen, die in Engeland juist niet voor een gentleman zou worden gehou den. Dot re.LIooza dieren ook tot de heeren behooreu, ia evenwel niet algemeen bekend. Aan //Vragen van den dag; populair tijdaohrijft on der hoofdrt dactie van Dr. H. Blink,// komt de eer toe, paarden te herstellen in het recht, dat hun tevoren werd onthouden. Op blz. 647 van den loopenden jaargang heet het in een opstel over wDe voeding van den ge zonden en den zieken mensch": //Heeft men bin nen kort eene groote slijtage aan het organisme Ie verwachten, dan doet men goed, snel een groo ten eiwitvoorraad op te stapelen. Dat gebeurt ook hij de training (oefening) van boxers, roeiers, renpaarden, enz. Men heeft daarbij meer eiwit uoodig dau vet. Daaruit is de aanzienlijke hoeveelheid magere beafsteak te verklaren, welke deze heeren nuttigen". Deze heerenl Roeiers, a la bonne henrel Boksers, hm! hm! Renpaarden, zie, dat hadden we te voren waarachtig niet gegist; maar er is dan ook sprake van renpaarden, die magere beaf steak nuttigen, en dat nog wel bij aanzienlijke hoeveelheid Daarin zal de verklaring der heer lijkheid van (leze beesten wel zijn te vinden. (De Zoom) Navolgenswaardig. Een der medewer kers van het Weekbl. v. N. I. deelt mede, dat een apotheker de goede gewoonte heeft op het etiquet der fleschjes van vergiftigen inhoud, die hij aflevert, niet alleen te zetten dat het vergif is, maar ook welk tegengif het vereischt. Hij schrijft b. v. er op: //aqua ammonia, vergif tegengif: azijn of citroensap". Het nieuwe Parijsche speelgoed. Het nieuw- ste snufje op het gebied vau het soort speelgoed waarmee ook //groote kinderen" zich amuseereo, iB een popje van tin, een generaal Boulan- ger voorstellende, rechlop staande, aan den rand van eene groote soepterrine. Het speeltuigje heet: n Wat zal ervan hem wordenP" Men duwt op een veertje en crac\, de kleine generaal in uniform valt hals over kop ia de soepterrine, Hij ligt in de bouillon" riepen de kleine Pa- rijzenaartjes, dezelfde kinderen, welke met Papa en Mama //leve Boulanger" zouden geroepen hebben. als hij gereüsseerd had! In Frank rijk, zegt een der Fransche bladen, is mea zon der mededoogen voor de nederlaag. 't Is een loyale bekentenis van eeu leelyken karaktertrek van de eigeD natie. Amsterdamsch bon-mot. Wat is het deltigste dier in //Artis"? De wit te das. Eu het luiste? De Antiloop. Voor den politierechter teCler- keuwell verschenen dezer dagen twee knapen, elf jaar oud,beschuldigd de ruiten van eene school in geworpen te hebben iu hunne hoedanigheid van //werkstakers". De rechter zeide, dat eene flinke dracht slagen een zeer gezond iets voor deze kleine boosdoe ners zou zijn, die zich verzetten tegen hunne ouders en leermeesters. Tot zijn spijt was het hem niet mogelijk dit goneesmiddel voor te schrijven en moest hij dus overeenkomstig de wet de ouders beboeten. Te Kampen is eene zangvereeni- ging opgericht, bestaande alleen uit jongelingen uit den boerenstand. Er zijn reeds 30 leden en het getal neemt nog toe. De leiding is opgedra gen aan een ervaren onderwijzer. Men heeft nagegaan totwelken stand de volksvertegenwoordigers behooren, wel ke door het algemeen stemrecht zijü afgevaar digd om de Fransche republiek vier jaren me de te regeeren; 92 groote landeigenaars, waaron der da keur van den ouden Fransehen adel. Wij treffen onder hen aan de Graven de Juigne, de Lareinty, de Kergolay, de l'Aigle, de Montalem- bert en de Montfort: de markiezen de la Roche- Jacquelin en de 1'ArmeDtail: Prins d' Arenborg eoz. enz, Verder 131 meesters in de rechten en advocaten, 48 doctoren in de geneeskunde; ou der deze 179 heeren vindt men de leiders der ultraradicals en revolutionoaire partyen. Dan 57 fabrikauten en handelaars, 40 journalisten, 14 ingenieurs, 6 reeders, 2 generaals, 2 vice-admi- raals, 20 gepensionneerde officieren, 11 oud-pre fecten, 7 oud-onder-prefeeten, 12 diplomaten, 7 notarissen, 12 bankiers, 4 apothekers, 5 pro fessoren, 5 handslsbediendn, 6 werklieden, 2 aauneratrs, 1 bisschop, 1 predikant, 1 winke lier in tabak, 1 dentist, L veearts, 1 kaaskooper. Uit Par ij s wordt het overlijden bericht van Mevrouw Erard, weduwe van den vermaarden pianotabrikant en sinds 1854, na deu dood van haar man, het hoofd van diens fabriek en eene tactvolle beschermster van kun stenaars, die zij op allerlei wijzen hielp. Zij laat een landgoed van groote waarde en een vermo gen van 10 millioen franks na. In Leeds heeft zich eene maat- schappij gevormd om sloepen »an staal te ma ken uit een stuk, zonder naden of bouten, met uitzondering van naden aan enkele deelen der ach terzijde. Deze sloepen hebbeD boven de houten voor, hare groote lichtheid, sterkte en dicht heid. Dit laatste vooral is van veel waarde, wan neer men nagaat hoe sloepen worden, wanneer zij in davicls hangende zyn blootgesteld aan al le invloeden van de atmosfeer. Genomen proe ven hebben doeu zieD, dat bladen van zacht staal zonder schade een grooten druk kunnen weerstaan. Het blijkt dat het varken metbe- trekking tot zijn voedsel steeds schandelijk is belasterd. In plaats van alles te eten, blijkt hel zwijn het kieskeurigste van alle huisdieren te zijn. Zoo althans hebben eenige zwijnologen in Frankrijk en Zweden uitgemaakt. In het laatstgenoemd land eet de geit van 575 soorten van planten 449 en weigert er 126. Het echaap eet van 528 planten 387 en laat er 141 staan. Dan volgen de koe, die niet meer dan 276 van de 494 planten, en het paard, dat van de 474 slechts 262 planten eten wil. Schitterend treedt daarnaast de welopgevoed heid en kieskeurigheid van het zwijn aan het licht. Van 243 planten wil het slechts 72 eten. terwyl het voor 171 den neus ophaalt. In Laxton's Hospitaal te Oundle in Northamptonshire etierf eergisteren Samuel Co- les,die blijkens de kerkelijke registers 105 jaar oud was. Hy dronk dagelijks twee glazen bier, maar rookte niet. Een Afgevaardigde in een kiel. M o n t 1 o u- yon heeft, zooals men weet, een socialist tot lid der Kamer gekozen, de werkman Christophe Thivrier. Deze heeft voor zijne verkiezing, de verbintenis aangegaan niet als mijnheer, maar als werkman naar de Kamer te gaan, dat is te zeggen in zijn blauwen kiel. De eigenaars van het weekblad Answers belooven thans een levenslang weekgeld van ésn pond sterling aan hem, die de meest juiste gissing maakt van de hoeveelheid goud en zilvergeld den 4n December e. k. in voorraad bij de Bank van Engeland. Beeldhouwen in spons. Het nieuwste op het gebied der plastische kunst zijn borstbeel den van sponzen. Een groot importeur van spon sen te Rotterdam heeft eenige van deze beelden tentoongesteld. Zij zijn vervaardigd door een Russischen beeldhouwer, meer dan levensgroot en samengesteld uit een groot aantal stukkeu van verschillende kleuren voor het gelaat, het haar, de kleeding, enz. Zelfs de kleinste bizon- derheden zijn nauwkeurig wedergegeven. Eenigen tijd geleden is te Berlijn van denzelf den kunstenaar eene sponzen buste van Von Bis marck te zien geveest, die toen door de keizer lijke familie werd bezichtigd. Voor de kerk van het HeiligeHart te Montmartre is 21,600,000 frs. bijeengebracht waarvan 20,700,000 frs, reeds zijn bestead. Men is thans bezig met de beeldhouwwerken voor de verschillende kapellen. In een Russisch verbeterhuis. In het ver- beterhuis in Rusland bracht een lid van de z/Vereeniging tot zedelijke verbetering der ge vangenen// een bezoek en vroeg aan een der ge vangenen: //Waarom zijt gij veroordeeld?// //Omdat ik vervalschte waren verkocht en my aldus onder bedriegelijke voorwendselen voordeel verschaft heb//, was het oprechte antwoord. //Ik hoop, dat gij ia deze inrichting, welker geheele organisatie en leiding tot het verbeteren der ge vangenen bestemd is, weer een nuttig lid der maatschappij zult worden. Welk werk heeft men u gegeven?// #Ik maak voor den Staat echte lederen zolen van bordpapier." Een Rotterdamsche bakkers- knecht werd dezer dagen verblijd met de geboorte van den twaalfden zoon. Het geheele dozijn is springlevend. Zyn zevenden zoon heeft hij, onder goedkeu ring des Konings, naar Z. M. genoemd. Aan zijn twaalfden heeft hy de namen gegeven van Z. M. vader, Koning Willem II. Een geleerd dokter heeft nag e- gaan waarom het tegenwoordige geslacht meer droomt dan vroeger en hoe het komt, dat men in de koude meer droomt dan bij warmte. Hij schrijft het toe aan het onbedekt laten van het hoofd. De koudere nachtlucht koelt den buiten kant van het hoofd af en drijft het bloed naar de hersenen waardoor aldaar actie ontstaat. Hij stelt voor dat wij maar zullen terugkee- ren tot de slaapmutsen van onze grootouders. Deze mutsen hielden het hoofd warm en het bloed bij de oppervlakte, zoodat onze grootouders nooit droomden en veel minder onderhevig waren aan hersenaaudoeningen dan wij. Door eene slaapmuts te gebruiken voorkomt men dos een droomer te worden, 't Is intus- schen niet waarschijnlijk dat 'a mans leer spoedig ingang zal vinden. Meer geestig dan welwillend tegenover den westelijken bondgenoot geeft men te Weenen het resultaat van des Czaren-bezoek te Berlijn als volgt weer: «Er is te Berlijn maar een belangrijk feit voor gevallen en dat is, dat er niets is geschied.// Een inwoner van Glasgow heeft volgens de Pall Mall Gezette een nieuwe tele— phoon uitgevonden. //The Pulsion," zoo heet dit instrument, werkt zonder electriciteit en bestaat enkel uit een stalen veerknop, waaraan en hard- atalen draad, een koperen plaatje en geluidsge leider zijn bevestigd. Bij eene proef over eene lengte van omstreeks 540 meter genomen, waren de geluiden duidelijker hoorbaar dan hij de beste telephoon. Zonder moeite kon men zelfs op een afstand van den ontvanger het geluid vernemen en zelfs het tikken van een uurwerk was duide lijk waar te nemen. Een ander voordeel is, dat men op elk punt van de lijn geluid kan hooreu door aan een hol voorwerp, dat er tegen gedrukt wordt, te luisteren. Dit heeft te gelijkertijd het nadeel, dat geheimen onveilig zijn. De Pulsion telephone is nog in hare kinds heid, en het zal moeten blijken, of ze ook voor Verre afstanden geschikt ie. Intusschen zou ze in de Vereenigde Staten reeds eenige maanden in gebruik zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2