NI EU WE No. 1457. VrUlag 25 October 1889. 14ét Jaargang Eene krankheid in <fe sa menleving. BUITENLAND. feuilleton. Db vrek van IJ doorn ABONNBMBNTSPB IJS Per 3 maanden voor Haarlemf 0,85 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzenderljjke Nummer»0,03 Dit blad verschijnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BU HE A U: St. Janstraat Haarlem. AGITB MA NON AGITATE CODIAIT. PBIJB DBB ADVBBTBNTlfiN Van 1—6 regel»30 Cents. Elke regel meer 5 Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie a Contant Advertentiën worden uiterljjk Maandag-, Woensdag- en Vrjjdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers KüPPERS LAUEEÏ. Reeds meermalen hebben wjj op eeue ernstige ziekte gewezen, welke onzen tijd verteert, op den trek namelijk naar uit huizigheid, de ziekelijke zucht naar uitgaau, welke zich bij de volwassenen openbaart en door hen by de jeugd wordt gevoed. Merkwaardig mag genoemd worden het geen een zeer geleerd en ervaren hygiënist, Dr. Coronel, omtrent dit sociaal verschijn sel mededeelt, Men hoore slechts. »Ouze veelbewogen tjjd« zoo merkt hjj op »tnet zyne vele aanleidingen tot overspanning, kenmerkt zich maar al te veel door den trek naar uithuizigheid. Die trek wordt veelzjjdig gekweekt door den welbe- rekenden tact van industriëelen van allerlei aard. Hier door schouwburgondernemers, daar door café-chautanthouders, ginds door paardrydersvoorstellingen, overal door de bekende bier- en koffiehuizen. Niet alleen 's winters, maar ook des zomers vinden de uithuizigen overvloed van gelegenheden om hnnue begeerten te bevredigen. Sommige van die gelegenheden staan niet alleen open voor, en worden niet alleen bezocht door volwassenen maar ook door kinderen, wier ontvankelijk gemoed de ruwste schokken op huu zenuwleven daardoor ondervinden. Want het zijn niefc bij voorkeur de gelegen heden, waar hooger kunstgenot wordt ge smaakt, maar bovenal die plaatsen van bij eenkomst, waar de kunst in lager sfeeren wordt tentoongesteld. Naar klassieke con certen, opera's eu tooneelvoorstellingen nemen de uitgaande ouders in den regel hunne kinderen niet mede, omdat, zooals zy beweren, de toegangsprijs daarvan te hoog is, en de hooge kunst, die daar beoefend wordt, voor de onontwikkelde jeugd nog niet toegankelijk wordt geacht. »Sinds de zoogenaamde emancipatie der vrouw deze ook tot de gezellin van den man heeft gemaakt in uitspanuiugslokalen, vroeger uitsluitend door mannen bezocht, ziet de moeder er volstrekt geen kwaad iu, dat haar kiud nu eu dan, onder geleide der ouders, dergelyke uitspanningsplaatseu bezoekt. Oppervlakkig beschouwd, gaat het daar zeer ordelijk en zedelyk toe. Maar het geen het kind daar aanschouwt van jongere en oudere lieden, die tot de habitués van dergelijke inrichtingen behooreu, werkt niet weinig mede tot vroegrijpheid tot een trek naar genotmiddelen, die voor zyn leeftijd niet geschikt zijn, en die vau lieverlede by hem den lust doen ontwaken om zich in gelijken &ees'; te emancipeeren.» Waar het kinderljjk gemoed nu niet op zulke openbare plaatsen van uitspanning 2ö) (Vervolg). Met Grietje's besluit om haar oom voortaan niet meer alleen te laten, was de doktersfamilie, en Kees Dobbels vooral, al zeer weinig ingeno men. Dokter Ventel keurde dien maatregel in het belang van Grietjes gezondheid ten strengste af. Zijne vrouw was daarover zoo mogelijk nog slechter te spreken. //Ik vind," zei dokters-juffrouw, //dat Grietje zich toch al veel te veel opofferingen getroost ter wille van dien ouden vrek. In elk geval komt dit tegenover Kees Dobbels volstrekt niet te pas." Omtrent dit laatste was Kees het natuurlijk geheel met de vriendeu eens. In zijne nieuwe betrekking van tramconducteur waren de vrije uren niet veel. //Als ik in uwe plaats was,// zei dokter Ventel op zekeren keer tot Kees, //dan vroeg ik eens een halven dag vrjj-af, en ging nog eens praten met Stavels. Blijft hij zijne toestemming tot uw huwelijk weigeren, dan trouwde ik zonder zjjne toestemming. Gij weet het, uw meisje kan bjj ons komen logeeren zoolang zy wil.// Kees Dobbels sloeg de raadgeving niet in den geschokt wordt, daar wordt het geprikkeld in die menigte clubs en clubjes, die men reeds aantreft bjj kinderen van 10 en 11 jaar, en waaruit kinderpartijtjes en kinder bals voortspruiten met alle airs en allures, eigen aan die door volwassenen bezocht. IJdelheid, begeerzucht, behaagzucht en hoog moed worden daar rykelijk gevoed. De moeders wedijveren in pronk- en praal zucht met elkander, om hare kinderen een toch zoo sierlijk mogelijk uiterlijk te ver schaffen. Zij prenten hare dochtertjes de lessen der coquetterie in, eu prijzen haar als zij by de thuiskomst echt nuffige op merkingen weten te makeu over hetgeen zij in het gastvrjje huis hebben waargeno men. Is het te verwonderen, dat uit zulke kiudereu ouderen groeien, die voor hunne ouders in zingenot niet willen onderdoen, maar dezen veeleer de loef willen afsteken in frivoliteit en uithuizigheid?»... Wanneer wy nu nagaan, dat de uithui zigheid veel geld kost, aanleiding geeft tot babbel- en lasterzucht, dau moet het niet verwonderen, dat de vrede eu welvaart in vele gezinnen daardoor verstoord wor den, eu dat men geen recht heeft over malaise te klagen, als men, door eigen schuld, eene malaise van de ergste soort, die van het huiselijk leven, zich vrywillig op den hals haalt. Zou het niet goed ziju, dat onze aanstaande moeders wat beter voorbereid werden voor het stille huiselijk genot met zyne opvoedende en verheffende kracht, dan ze op te kweeken tot koniug- inueu van de cercles van de groote wereld? Wjj wenschen van onze aanstaande vrou- nocli blauwkousen, noch kousen breisters te maken, maar wat de Duitscher noemt: tüclitige Hausfrauenc, die haar grootste genot vinden in een goed huisbestier, in eene degelijke opvoeding harer kinderen, in het ware levensgeluk vau haar geziu, iu echten huiselijken vrede en vreugde. Zal men daartoe geraken door onze jonge dochters naar kost- of kookscholen te zen den? Ik geloof het niet. Alleeu het goede voorbeeld der moeder, de levenspraktijk in eigen geziu, zijn de meest natuurlijke, de meest tot het doel leidende middelen. Tot dusver de geleerde auteur, aan wiens getuigenis men alleen reeds op groud zijner rijke ervaring groot gewicht mag toeken nen. Wie zal het durven loochenen, dat hij den vinger heeft gelegd op eeue wonde plek der samenleving? Dat zal niemand doen, die onbevangen iu het rond ziet eu die niet door blinde ingenomenheid met de richting onzer eeuw eigenlijk onbevoegd is tot het vellen van een oordeel. Of moet het niet ieder onpartydige tref fen dat, terwijl de klachten over kwyuende wind. Geen halve week na dat gesprek met den dokter wandelt Kees op een achtermiddag naar het huis van baas Stavels. Zyne eerste plan was, den koninklyken weg te gaan en bij de voordeur aan te bellen; bedenkende dat Grietje misschien in den tuin is, slaat hjj links af. Vroeger zou hjj zich niet hebben verstout het hek te openen en den tuin in te gaan, tenzjj Grietje hem wenkte. Hjj bleef dan met hot grootste geduld een half uur, soms veel langer, staan wachten tot Grietje verscheen. In dit opzicht heeft de nieuwe be trekking reeds nu hareu invloed op Kees doen gelden. Zjj '.eert hem meer beslist op te treden en spaarzaam te zjjn met den tijd. Grietje komt hem bjj de achterdeur tegemoet. //Oom heeft be zoek!" zegt zij fluisterend. //Ik kom om hem te spreken, en mijn tijd is beperkt. Ga maar mee naar binnen, het betreft u ook." Zjj ziet haren aanstaande vragend aan, doch doet geene pogingen hem terug te houden. Grietje i» dien korten, bijna gebiedenden toon van Kees niet gewend. «Oom wil volstrekt niet," herneemt zjj aarze lend,^ doch Kees valt haar in de rede. Kom maar mee!" zegt hjj, Grietje bij de hand vattende. Een overluid gesproken verwen- sching klinkt hun uit de woonkamer in de ooren. //Wat kom jjj doen, Kees Dobbels?// vraagt baas Stavels op bitsen toon, zoodra deze met welvaart toenemen, alle openbare vermake lijkheden druk worden bezocht, en de plaatsen, waar de zinnen worden gestreeld, meestal overvuld zyn? Die neiging tot het zoeken van zijne levensvreugde buiten den huiselijken kring is ook al eene vrucht van het navolgen door onze natie van de gewoonten, bovenal in Frankrijk in zwang. Uit dat land der politieke revolutiëa is ook die sociale on- weuteling gekomen, door welker invloed de heilzame beteekenis van het huisgezin wordt verzwakt en ook andere opvattingen ontstonden omtrent de levensvorming en levensroeping der vrouw. Dr. Corouel had by ziju schrijven aller eerst het oog op de bourgeoisie, maar, de uithuizigheid en hare heillooze gevolgen vergiftigen ook de samenleving in de een voudigere klassen. De geleerde schrijver zoekt het herstel van de door hem met zooveel eenvoudige welsprekendheid geteekende kwaal in het goede voorbeeld der moeder, in de levenspraktijk in eigen gezin. En voorzeker, eene moeder vermag veel; zy kan de goede Engel worden vau hare omgeving; zy kan haar kroost op hooger leven voorbereiden. Maar in dat hoogere beginsel moet dau ook de ware redding voor de samenleving worden gezocht. Tot de beproefde beginselen van godsdienst en zedelijkheid moet teruggekeerd worden. De wezeuljjke hervorming komt niet van be ueden, maar van boven. Moge daarom ons volk steeds meer gedachtig worden aan dat woord uit het H. Evangelie, dat gerech tigheid een volk vei hoogt, maar dat de zoude is een schandvlek der natiën. Iu de eergisteren gehouden troonrede wordt den Ryksdag ten doel gesteld, mede te werken ter bevestiging van den buiten en binnenlandschen vrede. Ook uu wordt die medewerkiug ingeroepen om de slag vaardigheid eu degelijkheid van het leger verder te ontwikkelen, ten einde daardoor rechtmatigen nadruk te geveu aan het streven van Duitschlaud naar behoud van vrede. Voorts wordt er eene uieuwe wet aangekondigd, betreffende nadere indeelin gen bij de land- en de zeemacht. Hieruit en uit eene daarmede overeenstemmende ont wikkeling der zeemacht ontstaat verhooging van uitgaven en eene niet onaanzieulijke stijging iu den omslag over de bondsstaten voor hunne bijdragen aan 's Rijks kas. Verder: ontwerpen betreffende het bank wezen, maatregelen tegen socialistische woelingen, een nader crediet voor Oost- Afrika, en oprichting eener koloniale af- deeling bjj het departement van Buitenland- Grietje binnentreedt. „En jjj, Grietje? Ik heb u toch gezegd ons niet te storen als ik bezoek heb!Ik heb me een oogenblik boo3 gemaakt over iets dat mijn neef Willem zich liet ontvallen. Ik ben in den laatsten tjjd wat zenuwachtig. Willem meende 't zoo erg niet, ne-;n, ik maak mij wel eens driftig.// De oude man beefde over geheel zjjn lichaam. //Wat is er van uw dienst, Kees?" hernam hij, na een oogenblik van stilzwijgen, //Ga daar zit ten! Wil je een glas bier?" „Dat presenteert hij mij nooit," zegt Willem. In zjjn lachen en in de manier van zich op den stoel te laten neervallen is iets wat denken doet aan iemand, die niet geheel nuchter is. Geen der aanwezigen slaat acht op zyne woorden. „Grietje en ik willen gaan trouwen," zegt Kees, „en nu kwam ik nog eens hooren, of u je ook hebt be dacht wat uwe toestemming betreft." „Neen, ik geef geene toestemming. Zou je den ken d/it ik Grietje zal laten trouwen met een koetsier of een voerman, of wat baantje heb je tegenwoordig?" //Het staat aan Grietje om te kiezen tusschen u en mij, baas Stavels!// „Je weet, Kees," zegt Grietje, „wat ik besloten heb te doen! Oom Stavels moet het legaat van twaalfduizend gulden uitkeereu of aan Willem of aan mjj! //Stel eens voor een oogenblik,// zoo mengt zich Willem iu het gesprek „dat er een geheim eehe Zaken, ten einde dat departemnnt te ontlasten. Voorts wordt gezegd dat de hoop, bij de opening der vorige zitting van den Ryksdag uitgesproken omtrent het behoud des vredes, niet slechts is verwezenlijkt, maar bovendien versterkt door persoonlijke aanraking des Keizers met verbonden ec bevriende souvereineu vau naburige landen. Die relatiëu dienden om in het Buitenland het vertrouwen op de eerlijke vredelievende Duitscbe politiek te bevestigen en het ge loof te rechtvaardigen dat de vrede op den grondslag der bestaande tractateu ook in het eerstvolgende tjjdperk zal behouden blijven. In de begrooting van Buitenlandsche Zaken is voor de oprichting van een Duitsch Consulaat-Generaal te Batavia 49,000 mark uitgetrokken. De wenscheljjkheid van het scheppen van dezen post wordt toegelicht met een beroep op de gebleken noodzake lijkheid voor den Duitschen handel, die reeds vroeger krachtig op een Duitsch Con sulaat-Generaal voor Nederlaudsch Indië heeft aangedrongen. In verband daarmede heeft de Ryksregeeriug in het begin van 1888 een commissaris, als haar vertegen woordiger, naar Batavia gezonden. De door dezen persoon opgedane ondervinding laat geen twjjfel bestaan aan de noodzakelijk heid van een beroeps-Consul-Geueraal voor het Uier in aanmerking komende uitge breide gebied. De dagbladea zeggen, dat Keizer Wil helm van Constantiuopel zal terugkeeren door Hongarije; hy zal echter niet te Wee- nen komen, maar te Szegedin halt houden, waar bevelen zyn gegeven om maatregelen te nemen tot zjjne ontvangst. Over de laatste dagen der ziekte van Koning Luiz van Portugal vinden wg nog het volgende gemeld: Dd zwakte, welke haud over hand toe nam, werd door de geneesheeren te ver geefs bestreden met melk en wyn van Oporto uit de koninklijke wyugaarden van Mafra; de kanker woekerde voort, ondanks de bloedige operatiën, welke werden verricht. De ongerustheid des volks tijdeus den doodstrjjd des Konings nam van oogenblik tot oogenblik toe; spoortreinen vol be langstellenden kwamen te Cascaes aan en de dagbladen werden uit de handen der verkoopers gerukt om de nadere berichten te lezen. Eenstemmig is de lof over het waarljjk heldhaftig gedrag der Koningin Da. Pia; geen oogenblik week zy van de sponde baars gemaals en diende den zieke zelf de medicijnen en versterkende middelen toe. Sedert Zondag-avond had Hare Majes teit al de consulten der geneesheeren by contract bestond tnsschen oom Stavels en mjj! Ik zal maar eens zeggen, ik had mjjne kans op dat legaat aan oom Stavels verkocht voor de helft.// „Neen, neen, zoo slecht kan oom niet zjjn!" roept Grietje, terwijl de tranen in hare oogen komen. //Nu goed,// herneemt Willem, „maar aange nomen nu eens dat er werkelijk zulk een con tract bestaat tusschen ons tweeën dan begrijp je toch meisje, en jjj ook, Kees, dat, als jullie niet samen trouwt zonder oom's toestemming, dat hjj dan het geld kwjjt is, dat hij mjj nu al op mijn eerlijk gezicht heeft uitbetaald! Daarentegen als hjj, voor dat jullie samen getrouwd zijt, mij die zesduizend pop niet ten volle heeft betaald, dan zit er voor onzen waarden oom niets anders op dan dat hjj na jullie trouwen de volle som van twaalfduizend aan mij uitkeert. Is het zoo niet, oom Stavels?// De oude man kijkt een oogenblik hulpeloos en versuft iu het rond. Die slag is te zwaar en te onverwacht. Willem had zjjn woord gegeven, dat alles voor ieder en voor altjjd een geheim zou bljjven! Zoo doorkneed in schurkerjj is de oude woekeraar niet, of het bloed stjjgt hem van schaamte naar het hoofd. Hij zit als wezen loos, en kou geen woord uiten. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1