NIEUWE No. 1459. Woenslag 30 October 1889. 14d« Jaargang Een milde weldoener. BUITENn¥iT BINNENLAND. De vrek van IJdoorn. BilRLEMSfiHÏ C0CR4IT. A.BONNEMENT8FBIJB Per 3 maanden voor Haarlem0,86 Voor de overige plaatsen in Nederland fr. p, p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzonderlgke Nummer»0,03 Dit blad rerschjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en Z ATERDAG. BUREAU: St. Janstraat Haarlem. AGITS MA NON AGITATE PRIJS OER ADVERTENTIE» Van 1—6 regel»30 Cents. Elke regel meer Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie h Contant Advertentiën worden uiterlgk Maandag-, Woensdag- en Vrjjdag-avond voor 6 uur ingewacht. Uitgevers: KüPPEBS I.AUREI. Terecht mag de godsdienst genoemd worden de milde weldoener van het men- scheljjk geslacht. Niet alleen immers, dat hjj den mensch in het bizondere leven overlaadt met allerlei weldaden, neen, dat is slechts een klein gedeelte van zyne verheven werkzaamheid. Volg den mensch uit den schoot van zjjn eigen leven in de maatschappij, te midden zijner geljjken; daar ook weer zult ge de godsdienst hem zien volgen met zijne weldaden. De godsdienst stelt zich midden iu de samenleving om de verschil lende deelen daarvan in een band te ver- eenigeu. Al wat door de driften en on deugden verdeeld, door de vooroordeelen en dwaze instellingen der menschen uit eengerukt is, wordt door den godsdienst hereenigd en verzoend. De rijke wordt verbonden met den arme door milddadigheid, en de arme aan deu rjjke gehecht door erkentelijkheid. De gods dienst brengt tusschen grooten en geringen eeDe gezegende gemeenschap tot stand van weldaden en dienstvaardigheid. Naar den bedrukte zendt hg zijne troosters, naar weduwen, weezen en hulpeloozeu zijne helpers. Voor alle ongelukkigen heeft hjj redding en hulp vau allerlei aard. Laat uwe blikken gaan over die groote gedeukteekenen, sprekende en bljjvende ge tuigenissen van de weldadigheid des Chris tendoms jegens de maatschappij. Beschouw die ruime en grootsche gebouwen, waar zieken van allerlei soort genezing komen zoeken, waar gebrekkigen zonder hoop, op beuring en vertroosting vinden, waar de hulpelooze grijsheid rust komt vragen na jaren van arbeid eu hare dagen vol moeite, eindigen kan iu vrede en stil genoegen. Bezie de huizen, waar de vondeling de moederzorg kan terug erlangen, welke hem het wreede moederhart durfde weigeren, waar het treurende weesje nieuwe ouders aantreft, waar de arme kraukzinnige, verbannen uit die sameuleviug, waarin hg stoornis bracht, zich ziet overladen met weldaden en hulpbetoon, welke hij, helaas! niet in staat is te beseffen. 't is de godsdienst, die zulke heerljjke toevluchtsoorden heeft opgericht ea onder houdt, die ze verrijkt heeft, die do hand bestuurd heeft van de edelmoedigeu ten gunste der ongelukkigen wier lot hg wil verlichten. Zou de werold aan gehuurde handen de verheven werkzaamheden durven toever trouwen, welke de reine deugd alleen naar behooren weet te verrichten? Wee haar, zoo zjj het zich vermeette. De godsdienst alleen kan het rechtmatige loon bieden voor zoo veel heldenmoed, die elk oogenblik besmetting en dood trotseert; FEUILLETON. Vervolg). 31) „Ja, zie je, Grietje-lief," voegde dokters-juf frouw er aan toe, //je zult je erg moeten be helpen, maar overigens, wij hebben zoo'n aardig, net huisje voor jullie op het oog, en, ik zal u zoo-met-een eens laten zien, hoever ik uw uitzet al klaar heb. Ne-.n, nu geen bedankjes voor dat je weet of het de moeite waard is. Je weet wel, kind, wij hebben het zelf niet rijk; dus het is alles hoogst, hoogst eenvoudig." Grietje wist niet wat zij zeggen zou. Hare mooie oogen stonden vol tranen, tranen van diepgevoelde erkentelijkheid. Wat zij op dit oogen blik ondervond was zoo geheel anders dan de behandeling van den ouden vrek, wiens huis zij zooeven had verlaten. Zij reikte den doster de eene hand, en aan zjjne vrouw de andere, en toen, terwijl zjj hare handen terugtrok om op Kees toe te treden en de armen om zjjn hals te slaan, toen brak, als een zoimetje door de wol ken, een glimlachje door Grietjes tranen. „De volgende week,// zei dokters-juffrouw, «gaan wij samen eens naar de stad, om te zien voor zoo veel gevoeligheid, die door geen gewoonte verslapt, door geen zuchten en ljjden wordt afgeschrikt; voor dat onuit puttelijke geduld, dat noch voor het wee- geklag noch voor onrechtvaardige verwij- tiugen, noch voor ondankbaarheid terug deinst. De godsdienst alleen bezit het loon voor zoo veel opoffering, voor al dien z waren arbeid in walgelijke bezigheden, voor al dien jjver zonder ophouden, voor al die bestendige bezorgdheid zonder rust, voor die vereenigiug van alle deugden, hoe moeilijk ook. Werp een blik in die talrijke instellingen, welke in onze groote steden bloeien en zelfs op het platte land haar zegenrijken werkkring uitbreiden, 't Is alweer de gods dienst, die ze in 't leven riep. Geen behoefte is er in de samenleving of de godsdienst tracht er in te voorzien, geene rampen of onheilen, welke hij niet poogt te lenigen. Hg dringt door onder het nederige stroodak bij den zieke, teneinde verlichting eu genezing te brengen. Hg neemt ouder zijne hoede de jeugd, leert haar alle kundigheden en alle plichten, vormt haar tot deu arbeid, toont haar de kunsten in al haren luister en geeft haar middeleu tot bestrjjdiug der ellende. Ja, de godsdienst schuwt niet om binnen te dringen iu die vreeswekkende gebouwen, die ballings oorden der maatschappij, waarin de men- scbeljjke gerechtigheid hare strafge-ichten houdt; hij reikt de helpende hand zelfs aan den misdadiger, aan den diepgezonkens en wekt hem tot berouw on terugkeer tot het goede pad, 't welk hjj had verlaten. Inderdaad, als de gansche wereld den mensch verlaat blijft hij alleen den ver- stootene getrouw. Als de maatschappij den mensch verbant, dan roept hij den banneling tot zich. Hij volgt hem op het schavot en, onder den wrekenden arm, die zjjne boos heden bestraft, is de godsdienst nog bij hom, om hem te steunen met de schoonste hoop, met de verhevensie verwachtingen. Ziedaar weldoen in den waren zin des woords. In den eergisteren verschenen Moniteur beige wordt bevestigd dat voor de bewape ning der Belgische infanterie en genie troepen het repetitie-geweer, systeem Mauser, is aangenomen. Na een kort rapport aan den Koning, waarin de Minister van oorlog verwjjst naar zijne vroegere roededeeliugeu omtrent de werkzaamheden der commissie, welke onder voorzitterschap van Generaal Baron Van der Smissen proeven met ge weren van verschillende stelsels heeft ge nomen, volgt een koninkljjk besluit, be palende dat het Mauser-geweer (model 1889) of wij daar het een en ander kunnen koopen voor de nieuwe huishouding.// Én zoo geschiedde het, dat eerlang Grietje's huwelijk met Kees Dobbels werd voltrokken in alle eenvoud en stilte. Al had Grietje hare hand gereikt aan een schatrijken edelman, de toeloop van vrienden en belangstellende dorpsgenooten had niet grooter kunnen zijn, de zon had niet vriendelijker kunnen schjjnen, de kerkklok hare tonen niet statiger kunnen doen weerkliuken, dan nu Grietje haar lot verbond aan dat van een tram-conducteur. De tonen der kerkklok bereik ten ook het oor van een ouden man, die hulpe loos in zjjn leuningstoel zit bij eene met pa pieren gevulde tafel. Zóo verhard is baas Stavels geweten niet, of hij drukte de handpalmen tegen de ooren, als om het gelui van die klok, dat hem geeselt en pijnigt, van zich te weren. De haas wendt zich in zjyn stoel om en om, als iemand die rust noch duur heeft. Hij heeft aan het jonge meisje, dat twee jaar lang dag en nacht aan zjjne zijde stond, nooit rustende, zoo lang zjj iets kon doen tot leniging van zijne pijn, haar erfdeel ontstolen. Daar is haar werktafeltje, waaraan zij nooit meer zal zitten. Ginds staat de piano. Hare hand zal die niet meer aanraken. De planten, daar in de vensterbank, staan ver droogd en verlept, want zij is er niet meer om die te verzorgen. Haar heldere lach, haar lief geluid klinkt van 7 m.m. 65 aangenomen en de vervaar diging daarvan opgedragen wordt- aan de nationale fabriek van oorlogswapenen te Luik. De socialisten in den Rjjksdag hebben, in vereenigiug met de vrijzinnigen, een wetsontwerp iagediend tot afschaffijg van het invoerrecht op: granen en peulvruchten, boter, kunstboter, vleeseh, dood wild, dood gevogelte, vleeschextract, tafelbouillon, ha ring en andere visch, meel, reuzel, stearine, eieren, fok- eu slachtvee, alles tegen 1 April 1890. Te Londen is aaugekomen een ge zantschap van den Sultan van Zanzibar. Mohammed-bec-Soeliman Mendrie, opper hoofd van de Mendrie-Arabieren en Saad- ben-Hamied, voorheen stadhouder van Lamoe, zullea vgf of zes dagen ia Engeland blijven. Huune zeudiug schjjut in verband te staan inet de laatste veranderingen in den staatkundigen toestand van hun land, met de opheffing van den slavenhandel aldaar eu met de noodzakelijke voorzieningen op het stuk der inkomende rechten, die de Duitschers ea de Engelschen van den Sultan hebben overgenomen. Te Manchester is eene vergadering ge houden om te beraadslagen over het stich ten van een gedenkteeken ter eere van Pater Datnieu. Men besloot iu België een gesticht te openen tot het geven van onderricht aan hen, die hun leven willen wjjden aau de Ieprozeu vau Molokai. Iu den hoogen legerraad iu Fraukrjjk zou besloteu zjjn een twintigste legerkorps te vormen om de grenzen van den Elzas te versterken. Toen Mevrouw Crispi, de echtgenoote van den Minister-President, met hare doch ter te Syracuse zoude aankomen, waren eeuige personen naar het station gegaan om de dames te begroeten. De meerderheid der bevolking wilde echter niets vau deze demonstratie weten en floot zoo hard zij kon. Daarop ontston den vechtpartjjeu tusscbenjjde toejnichers en de fluiters, waaraan de politie een einde moest maken. Uit Madrid wordt bericht, dat de Spaan- sche Regeering depêches outving, volgens welke Chili eu Argentinië ongeneigd zijn, het plan van de Staten der Unie te steu nen, dat alle Amerikaansche Staten een tol verbond zouden vormeu tegen invoer van Europeesche producteu. Chili en Argentinië begrijpen dat zoodanig tolverbond enkel Noord-Amerika zou bevoordeelen, terwijl de Staten van Zuid-Amerika meer voordeel hebben bij Europa. Ex-Koning Milan heeft eene depêche gezonden aan den Voorzitter der Skupt- chiua waarin hij verklaart, dat, ofschoon hij zich aan het politieke leven onttrokken heeft eu besloten is er niet toe terug te niet meer door ziju huis, want hij heeft haar uit dat huis verdreven. Het is nog niet ten volle drie weken geledeu, dat Grietje hem ver laten heeft, en nu reeds heeft baas Stavels het onderscheid leeren kennen tusschen bediend wor den uit liefde en bediend worden tegen zooveel per week. Dat verschil blijkt dag aan dag in honderd kleinigheden, die elk voor zich geen naam hebben, maar die, bijeengevoegd, de som des levens uitmaken. Bjj dag en bij nacht heeft haas Stavels zich tot Grietje gewend om al wat hjj noodig had, en nooit is het haar te veel geweest. Sinds zij is weggegaan, gaat alles ver keerd. De plaatsing van zijn stoel, het schikken van de kussens, het bereiden van zijn eten en drinken, niets wordt hem meer naar den zin gedaan. Grietje's zachte, gewillige hulp mist hjj wel duizend keeren op een dag! Hij zal het niet wagen, de nieuwe huishoudster een vloed van scheldwoorden naar het hoofd te werpen, als er iels niet naar zijn zin gaat, of als de jicht hem foltert. Grietje verdroeg dat alles. Voortaan zou hij niemand meer om en bij zich hebben, om, al ware' het ook slechts met een schijn van deel neming, zjjne klaagliederen aan te hooren. „Komaan, meneer Stavels,// zoo luidt het kort bevel van de nieuwe huishoudster, „ga nu eens recht-op zitten, en gebruik uw middagmaal!// Hoe anders placht Grietje met hem te doenl Zjj zocht het beste voor hem uit; sneed zjjn keeren, hg evenwel aan de nationale ver gadering de uitdrukking zijner goede wen- scheu zeudt. De Grieksche pers roemt eenstem mig de lieftalligheid van Prinses Sophia. Ia het bizonder beeft zij aller harten gewon nen door de toespraak van den burgemees ter van Athene in het Grieksch te beantwoor den. Er is nergens eenige ongeregeldheid te bespeureu; de Cretensers jubelen mede. De Kroonprins en de Kroonprinses zulleu in November eene reis door Griekenland aan vaarden. De Keizerin-weduwe gaf aan de dimarchen van Athene en van Piraeus te kennen, dat zij tevreden en gelukkig was over de harteljjke ontvangst. In den omtrek der Dardanellen heb ben eergisteren-nacht tusschen 2 en 3 uur verscheidene zware schokken van aardbeving plaats gehad, waardoor groote verwoestin gen zijn aangericht. Het aantal slachtoffers is nog onbekend. Naar men verneemt zal de nieuwe Bulgaarsche Staatsleeniug, met de Lander- bank gesloten, wegeus redenen van staat kundigen aard, te Weenen niet in de officiëele noteering worden opgenomen. Uit St. Petersburg verneemt men, dat de Czaar moet besloten hebben, Lijfland» Gouverneur, Zinovieff, weg te zenden, naar aanleiding van de klachten, den Keizer tjjdens zijn verblijf in Denemarken geworden over Zinovieffs wanbestuur; 0. a. zouden ette lijke verkeerde personen zijn verbannen. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat van de benden, waarmede Bushin het landschap Usarama verwoestte, in de gevechten met de inlandsche benden en met de Duitsche beschermiugstroepen ongeveer zevenhonderd man zijn gedood. Aan de andere zjjde be draagt het verlies zeven man, onder welke niet een Europeaan. Het Japansche Ministerie heeft collec tief ontslag gevraagd. Wat hebben de liberalen toch bitter weinig voor het onderwijs over! In de N. R. Ct. wordt gejammerd over deu vermoedeljjken val van eene bewaarschool van het „Nut" te Workum, die gesloten zal worden omdat de gemeenteraad met 6 tegen 4 stemmen eene jaarljjksche subsidie van f 200 heeft ingetrokken. Ondankbaren worden de Itoomschen en orthodoxen, genoemd die jaren lang van de school geprofiteerd hebben en de subsidie intrekken, na zjj de meerderheid in den Raad hebben. Er is nu slechts keuze, zegt de A. R. Ct., om of de school geheel of gedeelteljjk te sluiten, of door particuliere bjjdragen het jaar ljjksche tekort, dat ontstaat door de intrekking der gemeente-subsidie, te dekken. Dus zal de school vallen, als de particulieren geen f 200 bijeenbrengen. Zoo iets is dus moge lijk? 't Kan bjj de liberalen geen f200 ljjden, om eene school staande te houden. SiïÜi vleeseh, zooals hjj het gaarne at, en schoof hjj soms zjjn bord terug, dan wist zjj zóo lang en zóo aardig te praten, tot hjj er althans iets vau nam. Geen dag gaat voorbjj, of de oude man wordt er aan herinnerd. Ook dezen middag wordt hem het half-koude maal voorgezet, alsof hjj een bedelaar of een verdwaalde hond ware, dien men een afgekloven been toewerpt. Geen enkel stukje gebruikt de baas er van. Hij laat de huishoud ster een glas sterken jenevergrog klaarmaken; drinkt het in éen teug leeg; verzoekt de juffrouw hem alleen te laten, werpt zich moedeloos in zijn stoel, en is weldra vast in slaap. Als baas Stavels ontwaakt, zit Willem tegen over hem. „Jjj hier!// „Zooals je ziet, ouwe heer! Ik zit hier al een klein, half uur. Ik wou je maar niet storen in je dutje. Wat ik zeggen wil en liegen niet: te zjjn getrouwd, hoor! Ik wou het eerst maarniet gelooven dat het gebeuren zou. Daarom ben ik zelf bjj de pret tegenwoordig geweest. Je hebt toch zeker geene totstemming gegeven, is het wel? „Als zjj getrouwd zijn, is het zonder mjjne toestemming," zegt Stavels. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1