BINNENLAND. Staten-Generaal. Slechte spijsvertering. GEMENGDE BERICHTEN. Uit Cettinje wordt gemeld, dat de Vorst ran Montenegro een agent afvaar digde naar Odessa voor den aankoop van granen voor de hongerlijdende Moatene- grjjnen, ten einde de verhuizing op groote schaal van zijn volk naar Servië tegen te gaan. Tegelijkertijd beval hjj de kwijtschel ding van belastingen aan onvermogenden. Naar men verneemt, heelt Mexico aan de Regeering der Unie opheldering gevraagd over de jegens Mexico vijandige toespraak van haren Gezant te Costa Rica. De Regeering der Unie heeft daarop dezen laatste gedesavoueerd 6n hem bovendien scherp berispt. De berichten over de cholera in Perzië luiden ernstig. De epidemie breidt zich in het zuidwesten uit, en nadert reeds Tehe ran, ondanks alle pogingen, door de over heid aangewend om haar tot staan te bren gen. Men is bevreesd dat Reizigers en pel grims de cholera naar Rusland zullen over brengen, en dringt daarom aan op het instellen eener scherpe bewaking van de grenzen. Prof. Fruin's bezadigd woord zal wel als olie op de golven hebben gewerkt. Het was verschrik kelijk wat er al niet achter die onnoozele wet- Mackay werd gezocht! Pogingen zelfs om het middelbaar en hooger onderwijs te fnuiken! Heel die schijnbaar onbeduidende wet werd in de verbeelding der adressanten eene helsche ma chine, eene Orsinibom, waarvan zij gelukkig de lont hadden bespeurd. Toch verwondert het ons nog, dat een man als Fruin eenig nadeel van deze wet voorziet voor het openbaar onderwijs. Met het lager onderwijs is de Leidsche Professor vanzelf niet zoo goed vertrouwd als met het hooger, doch wij meen den dat hij het volgende wel wist. In lagere scholen van gemeenten of corpora- tiën, die de noodige middelen bezitten, stelt men meer onderwijzers aan dan de wet vordert. De wet schrijft een minimum voor, maar bepaalt geen maximum. Het benoemen van zooveel on derwijzers als men maar wil is onbeperkt. In de gemeenten waar het geld ontbreekt, stelt men niet eens het minimum onderwijzers aan, door de wet voorgeschreven. Ze staan wel in de wet, die onderwijzers, maar zij staan niet in de school. Er is wel gezegd dat de Eegee- Ting, de besturen van zoodanige gemeenten moet dwingen. Ja wel, doch hoe? De eenig mogelijke dwang is, dat het Kijk aan zulke gemeenten de bedragen der salarissen uitkeere. Dan wordt er gestadig gesproken van het toezicht en de controle op het gemeente-onder wijs. 't Is hetzelfde gebleven. En bovendien, stelt men er zich zooveel van voor, van dat toe zicht? Dan kent men er niet veel van. Ook is de meening onjuist, dat het onder wijs op de gemeenteschool zoo probaat is. De leerlingen, die de school verlaten, zijn niet be slagen voor eenig beroep. Dat kan allicht be ter worden, onder welke wet ook. (De Gelderlander.) Bij het aantal protesten tegen de onder wijswet heeft zich nu ook aangesloten de loge //Post Nubila Lux// te Amsterdam. Zij heeft me de een request ingediend bij de Eerste Kamer, met verzoek het ontwerp niet aan te nemen. En dan heet de vrijmetselarij louter een phi- lanthropische vereeniging, die zich niet met po litiek bemoeit. Wat huichelaars! Huisgezin Die weet het! In //Tubantia//, een locaal blaadje te Enschedé verschijnende, wordt het volgende gezegd: //Bovendien met den geest van de grondwet is 't zeer zeker in strijd, de ingezetenen be lasting te laten betalen tot het steunen van allerlei mogelijke en onmogelijke secteschooltjes, die niet opgericht zijn, om de kinderen op te leiden tot brave menschen, maar die uitslui tend in 't leven geroepen zijn, om kampvech ters te maken voor bepaalde kerkgenootschap pen, en waar den kinderen van jongs afaan geleerd wordt onverdraagzaam te zijn jegens andersdenkenden, en onder den schijn van te ijveren voor de eere Gods te verkette ren en te veroordeelen, die den wil niet doen van hunne geestelijke leidslieden.// Dit citaat, van 't begin tot het einde een toonbeeld van de belachelijkste onkunde en verwaandheid tevens, bewijst weer eens te meer, hoe //goed// velen onzer tegenstanders de zaak kennen, die zy met zooveel onverzoenlijken haat bestrijden. Soms hoort men een voorstander der open bare school zeggen: //Komt in onze school en oordeelt! Tot dezulken, die het met den schrijver van bovenstaand citaat eens zijn, zeggen wij, voor standers der bizondere school, met volle ge rustheid: //Komt iu onze school, oordeelt en liever zult gij uwe pen voor altijd wegwerpen dan dergelijke taal neder te schrijven.// {Centrum). Een laatste middel. Hoe bevreesd de liberalen zijn, dat de bizondere school mettertijd werkelijk de openbare zal leegpompen, blijkt ten duidelijkste uit al hunne zenuwachtige woorden en daden. Om nu nog, zoo mogelijk zoo vernemen wij deze algemeene volksramp te voorkomen, moet bij enkele liberalen het plan beginnen te rijpen, om bij alomverspreide advertentie-borden aan heel het volk te verkondigen, dat de open bare school „de beste en goedkoopste in ge bruik// is. Een groot bezwaar voor de verwezenlijking van dit plan moeten nog de groote kosten zijn, maar als het Kijk daarvan 30 pCt. wil vergoeden en de gemeenten willen de overige 70 pCt. voor hare rekening nemen, dan zouden reeds tal van liberalen bereid zijn deze hoogst gewichtige laak met de grootst mogelijke opoffering hun nerzijds te bevorderen door het schrijven van ingezonden stukken in de couranten en het houden van vergaderingen. {Stand.) Naar wij vernemen bestaat bij het Departement van Oorlog het voornemen om bij de infanterie, in verband met de nieuwe bewapening, ook in de kleeding belangrijke wij zigingen te brengen. De korte jas en het mouwvest zouden vervallen en vervangen worden door slechts éen kleeding- stuk, eene soort van attila//, veel overeen komende met dat kleedingstuk, bij de huzaren in gebruik. De schako en de kwartiermuts zouden vervangen worden door een hoofdtooisel, dat sierlijker en doelmatiger is. In de Kijks-postspaarbank zijn gedurende de maand September ingelegd en terugbetaald de volgende bedragen, als: bedrag der inleggingen f 855.221,98i/2> bedrag der terugbetalingen f616,546,18, alzoo meer ingelegd dan terugbe taald f238,675.801/3- Aan liet eind der maand Augustus was ten name der verschillende inleg gers ingeschreven fl6,273,150,95i/2, zoodat het gezamenlijk tegoed op 20 September bedroeg f16,511,826,76, waarvan f 2,543,700.681/3 voor het kantoor te Amsterdam. In den loop van de maand zjjn 4072 nieuwe boekjes uitgegeven, 1197 zijn er geheel afbe taald, zoodat er aan het einde der maand 231,253 in omloop waren, waarvan 43,196 te Amsterdam. Apeldoorn, 31 Oct De bestekken en teeke- ningen van de nieuw te bouwen R. K. kerk alhier, zijn ter goedkeuring gezonden aan Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, die over het werk van den Heer F. J. Pannekoek, architect alhier, zijne hooge tevredenheid heeft te kennen gegeven. Als bewijs, dat ook door den Zeereerw. Heer Pastoor en het K. K. Kerkbestuur alhier deze arbeid op grooten prijs wordt gesteld, is goedgevonden de verschillende teekeningen in de kerk ter bezichtiging voor het publiek te stel len, waaraan bereids door den ontwerper is vol daan. Een bezoek mag ten zeerste worden aanbevo len men zal daardoor tot de overtuiging komen, dat een eventueelen bouw van deze kerk eene belangrijke verfraaiing van onze gemeente zal worden. De teekeningen zullen tot het midden van de volgende week in de kerk ter bezichtiging voor belangstellenden verblijven. Overveen, 2 November. De naam van den beroemden leider van het Duitsclie Centrum, „Dr. Windthorst,// zal ook in de bloembollenwe reld niet meer verloren gaan. De bizondere ver eerder van den grooten katholieken Staatsman ontving dezer dagen wederom een schrijven, waarin Z. E., na eerst zijn leedwezen te hebben betuigd, dat hjj te Bochum niet in de gelegen heid is geweest kennis met hem te maken, doch eene kennismaking in het verschiet stelde, vol gaarne zijne toestemming gaf om eene Hyacint (nieuwe variëteit) den naam van Z. E. te geven, tevens den wensch uitdrukkende, dat hij zelf daar nog eenige exemplaren van mocht zien. In de afdeeliugan der Tweede Kamer is bij de behandeling der Indische begrooting uitvoerig van gedachten gewisseld over de opiumquaestie. De denkbeelden, plannen en middelen van hervorming door den Minister verdedigd, werden daarbij aan eene nadere beschouwing onderwor pen. Het schijnt dat over 't algemeen scherpe maatregelen werden verlangd tot bestrijding van den sluikhandel, waartegen te minder bezwaar zou bestaan, omdat bestrijding van den smok kelhandel in elk stelsel past. Eene krachtige be strijding der sluikerij achtten sommigen zelf van meer belang dan de beslissing omtrent de keu ze van een stelsel van opiumverkoop. Bij de uiteenloopende gedachtenwisseling over andere middelen tot bestrijding der misbruiken, ver klaarden o. a. verscheidene leden in te stemmen met den door den Raad van Indië aanbevolen maatregel om tot eene aanzienlijke vermeerdering van het aantal wettige kitteu over te gaan. Ver scheidene leden gaven ook de voorkeur aan het regiestelsel boven het pachtstelsel, omdat daar door het verbruik van opium kan verminderen, ofechoon anderen van het regiestelsel grootere vermeerdering van den sluikhandel duchtten. Voor het overige bleken de gevoelens omtrent dit vraagstuk zeer uiteen te loopen, terwijl men in de nadeelen van tijdelijke maatregelen zou willen berusten, als de Min. de verzeke ring gaf, dat de zaak binnen een jaar behoor lijk geregeld kan zijn. Iumiddels werd op ver schillende punten inlichtiog gevraagd omtrent '8 Min. bedoelingen, o. a. wat betreft de weder invoering en geleidelijke uitbreiding der verboden kringen. Er zijn weinig groote denkers, zegt Samuel Smiles, die niet meer of minder gekweld wer den door eene slechte spijsvertering. Toen Professor Muirhead, van Glasgow, klaag de over z(jue slechte gezondheid en zijne maag, raadde zijn geneesheer, onder het drinkeb van eene fijne flesch, hem aan, al zijne boeken op het binnenplein der Academie op te stapelen, en ze daar te verbranden; dan zou hij spoedig gezond zijn. De dichter Cowper leed aan groote gedrukt heid van geest. Zijne zwaarmoedigheid was zoo erg, dat hij dikwijls bijna tot wanhoop werd gedreven. Toch wa3 alleen slechte spijsvertering het geheim zijaer ziekte. Was er behoorlijk bij hem gelet op voedsel, lichaamsoefening enz., dan zou hij gered zijn van de ellende, welke hij zijn leven lang moest lijden. Hij koD, als Dr. Johnson, de macht ver worven hebben om //zijn geest// en zelfs zijne pijnen „in bedwang te hebben". Maar zqne spijs verteringsorganen werden voortdurend verzwakt en verwaarloosd, zoouls zijn levensbeschrijver zegt: //de spijsveitering ging nooit geregeld in zijn lichaam, gedurende de jaren welke hij te Norfolk doorbracht." En iu dien kleinen volzin ligt het geheim van Cowper's ziekte. Haydon,de schilder, had ook, bij zijse ande re ongelukken, eene slechte spijsvertering. Al de rampen van zijn leven werden verergerd door zijn voortdurend verwaarloozen der eerste voor waarden voor eene goede gezondheid, en door de vermoeinis van een onrustig leven. Iu zijne eigen levensbeschrijving zegt hij omtrent slechte spijsvertering: //Alle schilders schijnen daaraan geleden te hebben of eigenlijk alle denkers, hetzij ze schilders zijn of niet." Eu verder: „Ik ben nu overtuigd, dat gedruktheid van geest te wij ten is aan verstoppingenIk ben ge neigd te denken, dat veel van h t verdriet en de onrust van geest, waaraan ik gedurende de vier laatste dagen leed, aau storing iu de spijs vertering is te wijten." Carlyle leed veel aan dezelfde kwaal. Van den tijd af dat hij te Edinburgh zijne studiëu begon, tol bijna aan het eind van zijn leven, was hij een slachtoffer van slechte spijsvertering. Toen hij te Kirkcaldy was, in zijn 24e jaar, beschreef hij de dyspepsie als "eene knagende rat, die diep in zijne maag zat." Hij beproefde allerlei geneesmiddelen, maar vruchteloos. Hij zocht een toevluoht bij zijns pijp, maar een Edinburgsch dokter (bij noemt hem een long hairy-eared jackass) beval hem van de tabak af te zien en kwik in te nemen. Hij zag van de tabak af; maar het kwik deed hem geen goed. Hij liet echter niet het hoofd werk varen. Hjj begoo weer te rooken, en rook te tot het eind van zijn leven. //Wie is uw dokter?" vroeg hem een vriend. //Mijn beste dokter", antwoorde Carlyle, „is een paard." Te Londen reed bjj veel en wild; hij dacht daarbij meer om zijne lever dan om zijne borst. Van de zeven laDge jaren van pijn, hem door slechte spijsvertering bereid, zegt hij: //Misschien is het eene vermomde zegening geweest. Ik ben er door vrij gebleven van menige verzoeking tot dingen die mij zouden verlaagd hebben. Eens, toen hij ziek was van overspanning en slapeloosheid, ging hg rooken op ziju erf. //GietereD-nactit," zegt hij (het was in Juni 1838), „zat ik te rooken op het erf. Het was een aller schoonste naoht; de halve maan, zoo helder als zilver, zag neer als uit de eeuwigheid, en de groote lichtvloed begon reeds op te wellen. Ik gevoelde, met een soort van huivering, wroe ging wegens de beweging, welke ik maakte over een slapeloozen nacht, en over al mijne smart met een leven, dat zoo spoedig zal opgaan in de groote geheimen boven en rondom mij. O, laat ons geduldig zijD.// Er is ophetoogenblicteUtica, in de Vcreenigde Staten, een boer, Herman Harms, die gedurende twaalf jaar bijna onafge broken slaapt. In den loop van 1877 vertrok Harms uit Illi nois, om zich te Utiea te vestigen met zjjne vrouw en twee zoons. Hij had vroeger dikwijls hevige koortsaanvallen gehad en nauwelijks was hjj op de plaats zijner bestemming aangekomen, of hij viel in een aanhoudenden slaap, die drie jaar duurde. Op een mooieu dag werd hij wakker en kon aan den oogst helpen. Doch weldra, door slaap overvallen, bleef hij weder gedurende drie jaar in dien toestand. Hierna bleef hjj weder een paar dagen wakker; toen weder een nieuwe slaap- crieis, en dit wisselde elkaar voortdurend af tot nu den laatsten tijd de boer eiken dag een paar minuten wakker wordt, om daarna weer zwaarder in te slapeo. Men heeft reeds alles be proefd; men heeft den slaper allerlei opwekkende middelen gegeven, men beeft hem quinine, strychnine, etc. laten innemen, doch alles ver geefs; niets kan hem van zijne verdooving ge nezen. Twee jaar geleden beeft de oudste zoon, uit wauheop dat hij zijn vader in zulk een treu- rigen toestand zag liggen, zich opgehangen, en eenige maauden later is de jongste zoon ook ge storven. De geestvermogens van Herman Harms zijn zoozeer verzwakt, dat hij de afwezigheid zjjuer zoons niet eens merkte. De boer slaapt nog steeds en gelijkt meer op een doode dan op een levende; hij wordt ongepast door zijne arme vrouw, die zijne legerstede niet verlaat. {H. I.) De sedert 14 dagen geval le n r e- gens in de Opper-Alpen hebben de bergstroo- men en rivieren buiten de oevers doen treden en eene schade veroorzaakt, die op 300.000 fr. wordt geschat. Dezer dagen werden eenige ossen gedreven over den Laugendijk te Gorinchem. Op de hoogte gekomen vau den nieuwen winkel van den Heer Stufkens, stapte een der oasen den winkel binnen, keerde zich naar alle kanteo, be keek het verschillend speelgoed en stapte weder heel voorzichtig de deur uit, zonder iets bescha digd, maar ook zouder iets gekocht te hebben. La Croix bergt een beroep, door Ge neraal De Charetie gedaan op zijne oude solda ten, om hunne bijdragen te vragen voor het tot stand brengen van eene expeditie, die naar Afrika zou gaan om den oud-zouaaf Joubert op te sporen, die 18 maanden geleden met eene godsdienstige zending daarheen is vertrokken. Vetvlekken in boeken verwijdert men het best op de volgende wijze: Meu ver mengt gebrand magnesia met benzine, tot er eene kruimelige massa ontstaat. De vlek wordt daarmede behoedzaam ingewreveu en de krui meltjes dan weggeklopt. Veische vlekken verdwijnen dadelijk: oude nadat zij twee- of driemaal op deze wijze zijn behandeld. Zelfs het fijnste papier lijdt op die wijze geen nadeel. Een middel tegen het uitvallen van het haar. Men neemt een paar kastanjes, ontdoe; ze van de bruine schil, sngd' de vereelte in kleine stukjes (de gedroogde kunnen fijn gewreven worden), doet ze in eene flesch met echten brande wijn, laat die goed gekurkt, een paar dagen op eene warme plaats staan, en wascht er 's avonds het hoofd mede. Om te voorkomen, dat men ver kouden ervan wordt, moet het hoofd goed ge dekt worden, tot het gebed droog is. Gedurende het gebruik, is het aan te raden tevens eeij wein g olie te bezigen. Dit eenvoudige middel doet eeue verrassende uitwerking. {II. IU.) Het internationaal magnetisme- congres te Paiijs ia dezer dageu geëindigd. Odder de belangrijkste daar genomen besluiten zijn ver klaringen, dat het magneii»uie werkelijk al de geneeskrachlen bezit, welke Mismer en zijne op volgers er aan toeschreven; vooits, dat de mag netische slaap niet volstrekt vereischt wordt bij de behandeling van ziekten en dat het magne tisme niet verward moet worden met hypnotisme. Het congres verklaarde zich voor het stichten vaj eene school voor geneeskundig magnetisme te Parijs en bepaalde, dat het volgende congres te 's Gravenhage zou gehouden worden in 1892. Te Scutari zijn door een gewei- digen brand tweehonderd huizen vernield. Barnum, de vermaarde showman die thans met zijne troep in Engeland is, moet opnieuw het gemeentebestuur van Stratford on Avon hebben aangezocht om hem Shakespeare's geboortehuis te verkoopen, dat hij wilde laten afbreken, om bet in Amerika weer, juist zoosls het geweest was, op te bouwen. Het is echt/r zeer waarschijnlijk, dat het ge meentebestuur het bod vau de hand zal wjjzen, evenals het reeds vroeger iu 1850 deed. De oudste inwoner van Bielefeld, de Heer Jordan, heeft dezer dagen zjjn lllen verjaardag gevierd. De Duitsche Keizer, die steeds veel belangstelling voor den krassen grijsaard betoonde, zal hem eerstdaags zjjn portret zenden. Een vergeetachtig dsurvacliter van het spoorwegstation te Mainz heeft onlangs, bij het vertrek van den laatsten avondtrein naar Frankfort, verzuimd, de passagiers te waarschu wen en de deuren van de wachtkamer te openen. De trein vertrok nu zonder passagiers, die voor rekening van de spoorwegdirectie een nachtver blijf zochten. Dat het verzuim te Frankfort, onder de betrek kingen der vergeten reizigers, groote ongerustheid veroorzaakte, behoeft niet vermeld te worden. Volgens aen Parijschen bericht- gever van l'Etoile Beige zal de gewezen Aarts hertog Johan van Oosteniijk niet scheepskapitein worden, maar in de Fransche hoofdstad zijn brood verdienen als journalist, in dienst, van den Neui-Tork Herald, die hem een vorstelijk salaris zal geven. De gevangenen uit demilitaire gevangenis te Leiden, ten getale van ongeveer 150 zullen in den loop der maand December a. s. worden overgebracht naar de bizoudere strafgevangenis voor mannen te Leeuwarden. Onder die gevangenen zijn 141 gewezen mili tairen van het Oost-Indische leger. Door Dr. Eisenman n, te Berlijn, is eene electrisohe piano uitgevonden- Volgens de leer van Professor Helmholz was reeds lang bewezen, dat de electruche stroom zand, dat op eeD klankbord ligt, in verschillende fraaie figu ren rerdeelen kau en dat ook diezelfde stroom eene stemvork in trilling kan brengen en een geluid doen voortbrengen. Deze eigenschappen nu zjjn door Dr. Eisenmann bij de samenstelling van zjjn instrument toegepast. Een der voorname voordeelen dezer nieuwe vinding is, dat de toon in elke sterkte naar willekeur kau worden aan gehouden. Elke gewone piano kan naar dit stel sel worden ingericht. De p h o n o r t o g r a a f is denieuwste Amerikaanache uitvinding. Men zegt dat daarmede geluiden op een plat vlak kunnen worden geno teerd, dat het voor een pd. at. te koop is, de grootte heeft vau eene sigarenkist en 5i/s pond weegt. Maandagmiddag heeft een onbe kend persoon als deftig heer gekleed, ten huize vau Z. D. H. den Bisschop vau 's Hertogen bosch, van de gelegenheid, dat men hem in de eetzaal liet om een brief te schijjvan aan den Secretaris van Z. D. H., gebruik gemaakt om een greep te doen iu het tafelzilver, geborgen in het iB die zaal geplaatste buffet. Na zy a heengaan bemerkte men eerst, dat 7 a 8 zilveren vorken en 3 zilveren lepel* ontvreemd waren. Het onmiddellijk door gemeente-politie ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de verdaobte was vertrokken naar Rotterdam. Aan de politie aldaar is, met opgave van signalement, verzocht hem op te sporen en aan te houden. Uit Londen wordt bericht, dal Generaal Boulaoger een engagement heeft aange- nomen om in Canada en de Vereeuigde Staten.... eene reeks lezingen te gaan houden. In de Haarlemmermeer is D o n- derdag-avond omstreeks 6 uur afgebrand: eene boerderij, bewoond door J. Van den Bos, aan den Hoofdweg 128 nabij Hoofddorp. Al het hooi en het koren is verbrand; van den inboedel werd slechte een bed gered. Van den Bos kwam juist van Amsterdam op de werf toen de brand begon, naar men zegt door het inslaan van den bliksem. Het koren en den inboedel waren verzekerd. Te Norg hebben zich voor de b e- trekking van genees-, heel- en verloskundige bij de armen-praktijk (jaarwedde f800) geene solli citanten aangemeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2