BINNENLAND. Staten-G eneraal Provinciale Staten. Post erijen. De blindheid in Nederland. GEMENGDE BERICHTEN. peu der General Steam Navigation Company kunnen niet alle varen; de directie advi seert daarom tot verzending over Harwich. Tegen 1890 wordt te Londen eene Waterloo-tentoonatelling georganiseerd, naar aanleiding van het vijf-en-zeventigste jaarfeest, behelzende alle daarop betrek king hebbende gedenkstukken. Aan een dagblad te Madrid wordt uit Tanger getelegrapheerd, dat ie Sultan van Marokko in Duitschlaud Kruppkanon- nan voor eene waarde vau vijf millioen wil aankoopen, en tot dit doel reeds eene commissie door den Keizer naar dat land is gezonden. Wat de correspondent van het bedoelde blad, merkt la Epoca aan, niet zegt, is waar de Sultan de vijf millioen van daan zal halen. Bij de gemeenteraads-verkiezingen te Triëst, die, naar het zich liet aanzien, tot een harden strijd zouden leiden tus- schen de Italiaauseh- en de Oostenrjjksch- of regeeringsgezinden, zjjn de voorstanders van Italië in de meerderheid gebleven. Dat de irredentisten hieruit munt zullen slaan voor hunne beweging ljjdt geen twijfel. Uit Home wordt gemeld dat de Re geering tegenspreekt dat Crispi te Berljjn een bezoek zou gaan brengen. Uit Belgrado verneemt men, dat de Regeering de indiening voorbereidt van een wetsontwerp, haar machtigend tot eene leening van 1 millioen pd. st. De Regent Ris- tics kondigde den goeden afloop aan zijner onderhandelingen met Nathalie, dank zjj de tusschenkomst van den Czaar. Eene be vredigende schikking tusschen Milan en Nathalie tot stand gekomen, wordt eerst daags bekend. Onder sommige kringen in onze stad heerscht groote ontevredenheid tegen het Heilsleger, meer bizonder tegen den commandant der //stelling", omdat deze onlangs de uitdrukking had gebe zigd: „de Rotterdammers hebben vuile harten//, welke uitdrukking door verschillenden werd op gevat als hebbende eene beleedigende beteekenis. Met het oog op den lust, door velen aan den dag gelegd, om door handtastelijke argumenten bedoelden Heilsman van het herhalen van der gelijke uitdrukkingen te doen afzien, is hem door de politie gematigdheid en voorzichtigheid aan geraden. Het is te hopen, dat, indien het Heils leger hier eene oorzaak van rustverstoring mocht worden, het ten spoedigste uit zijne militaire „stelling// door het burgerlijk gezag worde ge dreven, uit vrees, dat het anders hier mocht komen tot dergelijke tooneelen als te Genève, waar de Heilsoldaten met ijzeren staven op de politie-beambten insloegen. {Maasbode.) Geen vijand der Jezuïeten Onlangs hee't Z. M. Abdul Hamid II. de Medjidie-orde 3. kl verleend aan den Pater Jezuïet, Jozef Reali, wegens de uitgave van zijn Fransch- Turksch woordenboek. De gedecoreerde Jezuïet is Apostolisch Missi onaris en Professor aan het Collegium Sancta Pulcheria te Constantinopel, en staat niet alleen bij den Sultan maar ook iu de geleerde wereld om zijne eruditie hoog aangeschreven. Als de Keizer van Uuitschland bij zijn bezoek te Constantinopel heeft vernomen, dat in Turkije zelfs Jezuïeten niet gevaarlijk zijn voor den Staat, dat de Sultan niet vreest een hunner te deco reeren, dan moet hij bij zich zei ven wel zeggen, wat zijn wij Duitschers lafaards, daar mijne Re geering ondanks onze drie millioen soldaten, de Jezuïeten niet binnen Duitschlands grenzen duldt. (F. W.) De A. Sport oppert de vraag, of het niet voor het algemeen belang bevorderlijk zou zijn, als de hondenbelasting niet langer eene gemeen telijke, doch als eene uniforme landsbelasting werd vastgesteld? In Engeland, in Frankrijk, als schr. zich niet vergist ook in België, bestaat deze belasting van 's landswege. De Regeering zoude dan de invordering van de belasting en vooral de controle kunnen doen waarnemen door daarvoor bezoldigde ambtenaren, en dezen verant woordelijk stellen (verbeurte van de betrekking) voor de prompte naleving. Naar men verneemt, is de anti-vaccinewet bij den Raad van State ingekomeu. Naar wij vernemen, is sinds eenigen tijd bjj het Ministerie van Binnenlandsche Zaken in bewerking een voorstel tot wijziging der wet op het midd. onderwijs. Hoever die wijziging zich zal uitstrekken, is ons onbekend, doch, zijn wij goed ingelicht, dan bestaat het plan de staathuishoudkunde en het boekhouden niet meer op te nemen in de lijst der vakken waarin eind-examen dient te worden afgelegd. Ook wordt overwogen, hel eind-examen niet meer in elke Provincie, doch alleen te Amster dam te doen plaats hebben. Hbl Haarlemmermeer, 8 Nov. Ten einde de steeds hooger wordende uitgaven voor het onder was te kunnen bestrijden, zullen de opcenten op de personeele belasting voor het volgende dienst jaar met 20 worden verhoogd. Zandvoort, 8 Nov. Naar men verneemt zal binnenkort door de H. IJ. S.-M. eene halte in het dorp worden geopeud. Het verslag der afdeelingen van de Tweede Ka mer over het Hoofdstuk VIII, Oorlog, gaf, behalve hetgeen reeds in de algemeene beschouwingen van de staatsbegrooting werd gezegd, nog tot de volgende opmerking aanleiding Men wenschte, wat de pensioneering betreft niet aan te dringen op eene ontijdige pensionee ring, maar wees er op dat de weg van niet- pensioneering, die het tegenwoordige hoofd van het Departement schijnt te willen inslaan, tot nog erger misstanden kan leiden. De bevordering staat nu nagenoeg stilde luitenants, die kapi tein moeten worden, tellen 40 jaren en meer de kapiteins, die op den hoofdofficiersrang wach ten, zijn den 5O-jarigen leeftijd nabij of te boven; de op een na jongste majoor in rang der infan terie is b.v. 56 jaren oud. Op den duur kan dit niet anders dan hoogst nadeelig op den dienst werken. Hiertoe werkt de pensioenwet, wier wij ziging ook al op de aanstaande leger wet schijnt te moeten wachten, niet weinig mede, daar deze b.v. dwingt om voor hoogeren rang gepasseerde kapiteins in dienst te honden tot zij 40 jaren dienst hebben of den leeftijd van 55 jarea hebben bereikt. De zeer langzame promotie kan ook ten gevolge hebben dat zeer verdienstelijke kapiteins te oud geworden om nog tot majoor te wordeen bevordert, moeten gepasseerd worden. Reeds door een vast stelsel bij alle wapens en diensten te volgen, zou althans het grievende van den be- staanden toestand voor laatstgenoemde officieren worden weggenomen. In de j.l. Donderdag gehouden vergadering der Prov. Staten van Noord-Holland werd be sloten aan het Matrozen-Instituut te Amster dam voor den tijd van 3 jaar eene subsidie te verleenen van f 500 's jaars. Met 58 tegen 4 stemmen werd daarop beslo ten aan de commissie voor de algemeene bewaar school te Hippolytushoef op Wieringen voor 3 jaar, ingaande met 1890, eene provinciale bijdrage te verleenen van f 100 's jaars. Zonder stemming wordt aangenomen het voor stel van Gedeputeerde Staten om aan bestuurde ressen der Bewaar- en Handwerksschool op Ter schelling voor 3 jaar, ingaande met 1890, eene provinciale bijdrage te verleenen van f 125 's jaars. Voorts werd besloten f 2500 toe te staan als bijdrage in het waarborgfonds voor de kosten der inzending van vee ter tentoonstelling te Buenos Ayres, onder voorwaarde, dat minstens 20 stuks runderen uit N. H. naar die tentoonstelling wor den gezonden. Een voorstel van Gedeputeerde Staten aan concessionarissen voor de indijking en droogma king van den Westeinderplas eene subsidie van f 40,000 te verleenen, werd aangenomen met 53 tegen 6 stemmen. De voorstellen tot wijziging van de bizondere reglementen van bestuur voor de ambachten van West-Friesland, genaamd Geestmerambackt en en de Schager- en Niedorperkoggen en voor den Koog en Bleekmeerpolder werden aangeno men. Door den Heer Bos werdt naar aanleiding van de plaats gehad hebbende overstrooming door dijkbreuk van den polder Mijzen, er den aandacht op gevestigd, dat aan het voor het Noord zee-kanaal vastgestelde peil van 0,50 M. onder A. P. niet altijd de hand wordt gehou den; hij verzoekt, dat Gedeputeerde Staten zich te dezer zake tot de Regeering zullen wenden. Door den Heer Westerwoudt wordt daarop met cijfers aangetoond, dat het peil van het Noordzee-kanaal in den regel niet zoo heel veel verschilt van het vastgestelde peil van 0,50 M. onder A. P. Hij geeft te kennen, dat Gedeputeerde Staten hunne aandacht aan deze zaak zullen blij ven wijden en als het noodig is daarop bij de Regeering zullen terugkomen. De Heer Bos verklaart met deze toezegging genoegen te nemen. De najaarsvergadering der Staten wordt daar op door den voorzitter in naam des Konings gesloten. De afmetingen der per post te verzenden druk werken 45 cM. in lengte, breedte en hoogte worden in zooverre gewijzigd, dat voortaan rollen tot de lengte van 75 cM. zullen toege laten worden. In het Tijdsch. v. Geneesk. geeft Dr. J. C. Van Dooremaal een belangrijk opstel over de blindheid in Nederland. Terwijl thans in Europa ODgeveer 300,000 blinden zijn, waarvan 100,000 niet blind hadden behoeven te worden, is de toestand in Nederland gunstiger dan ergens elders. Dit bewijzen de volgende cijfers: In 1869 waren in ons vaderland 1593 blinden, of 4,46 op du 10 000 inwoners; tegen 7.61 in Zwitserland, 8.11 in België, 8.36 in Frankrijk, 8.79 in Duitschland, 9.84 in Engeland, 10.15 in Italië, 12.01 in Hongarije en 22.45 in Fin land. Deze gunstige verhouding nu bestond een tiental jaren vroeger, iu 1859, nog niet; het aantal blinden was toen 1992; en Nederland stond toen onder de landen volstrekt niat voor aan. Juist in dit tijdvak ligt echter de groote werkzaamheid van Donders voor het oogheel kundig onderwijs en de behandeling van onver mogende lijders. Merkwaardig is het, dat deze vooruitgang niet is gevolgd door Brabant en Limburg; doch daar integendeel het aantal blin den toenam van 213 op 302 en van 177 op 209. De oorzaak van deze hooge cijfers zoekt schrijver in het verzuimen van de voorzorgsmaatregelen tegen oogontsteking der zuigelingen, waardoor elders blindheid wordt voorkomen. Eene tweede oorzaak van verbetering schuilt in de organisatie van den oogheelkundigen dienst in de gestichten te Ommerschane en Veenhuizen, op voorstel van Prof. Snellen, die daar in 1860 op 5213 ver pleegden 822 ooglyders vond. Eene derde oor zaak zoekt schryver in de verbeterde wezen- verpleging, in de vacantiekolonies en dergelijke. Iu hoever de fabriekshygiène op de blindheid invloed uitoefent is bij gebrek aan statistiek nog niet te zeggen; toch zou, meent schrijver, een geneeskundig fabrieksinspecteur ruim werk vinden. Als laatste oorzaak zijn te noemen de pokken. Van de 34 blinden in de statistiek van Magnus, die hunne blindheid aan de pojtken hadden te wyten, was geen enkele geravaccineerd; 10 waren niet gevaccineerd. Zooals men weet moest vroeger '/3 deel der blinden op rekening van de pokken worden gesteld. Zroals men ziet, kan, voor het meerendeel dezer oorzaken van blindheid, tijdige geneeskundige hulp den droevigen afloop voor komen. Aan Donders is het te danken, dat die hulp meer en meer onder ieders bereik komt. Donders heeft vroeger eens gezegd: „De statistiek zal uitwijzen, dat het aantal blinden in de laatste 20 jaar is afgenomen.// Aan een dankbaar volk de plicht om dat woord te bevestigen. Uit Arnhem wordt gemeld: Gisteren-ochtend omstreeks 8 uur werd door de gehsele stad een slag waargenomen, die de huizen op hunne grondvesten deed schudden eu waar bij iu verschillende woningen de deuren open vlogen en de glasruiten rinkelden als bij het hevigst onweder. Velen dachten aan een ongeluk zooals van Antwerpen en, hoewel het bij nader onderzoek niet zoo erg was, hadden evenwel, door de gevaarlijke omgeving van de plaats waar het onheil was voorgevallen, de gevolgen ver schrikkelijk kunnen zijn. Op ongeveer 10 minuten buiten de stad had zioh in het artilleriepark, aan de overzyde van de bekende buitenplaats Sonsbeek gelegen, een soldaat van het korps rijdende artillerie, door een granaatschot van het leren beroofd. Daarbij was een geheel uitgeruste munitie-voorwagen in de lucht gevlogen; deze wagen was, behalve met tal van andere kleine voorwerpen, bepakt met 17 granaten, 17 granaat-kartetsen, 2 kartetsen en 38 kardoezen, elk gevuld met 1.6 kilogram buskruit. Van dezen wagen was niets overge bleven dan enkele stukjes verbrand bout. Van een viertal andere wagens waren gedeeltelijk de raderen afgeslagen en min of meer vernield. Van een op een afstand van een 25 tal pas staand steeoen gebouw, gevnld met duizenden infanterie- patronen, waren de dakpannen alle vernield, ter wijl op verschillende plaatsen, vermoedelijk door granaatscherven, stukken steen waren weggeslagen. Het is een wonder, dat dit gebouw gespaard is gebleven; da ramp was by eene ontploffing niet te voorzien geweest. Van eene in de nabijheid gelegen uitspanning waren van een der zijramen alle glasruiten verdwenen. De overblijfselen van het deerlijk verminkte lyk werden over het geheele park gevonden, zelfs op afstanden van meer dan 100 pas. Rechts van het kanon bevonden zich de beiden beenen, links het hoofd met een gedeelte van een schou der en een arm; aan de achterzijde der patronen- bewaarplaats een gedeelte van den rug. Aan den iogaug van het park bevindt zich een wachthuis, waarin 1 korporaal en 3 man waren, terwijl éen man buiten cp post stond. Gelukkig zijn deze allen ongedeerd gebleven. Volgens een Reuter-telegram uit Melbourne, hebben de Solomoceilanders een Ei gelschman met name Nelson en drie jongens opgepeuzeld. Harer Majesteits kruiser Royalist, heeft het dorp waar dit feestmaal is gehouden gebombardeerd. Onder de gemeente Hoedeken s- ke/ke werden door 10 jagers in eau dag 142 haz n geschoten. De etiquette tusschen Koningin en Prinsesje. DoDderdag-midtlag waren Hare Majesteit met eene hofdame en H. K. H. met H. D. gouver nante ieder afzonderlijk in open rijtui gen aan het rijden. Toevallig was de berichtge ver van het R. N. juist op een punt, waar de rijtuigen der hooge persouen elkaar passeerden. Dat bierhij de etiquette ook zeer werd in acht genomen, bleek, want op eenigen afstand bleef het rijtuig van H. K. H. al aan den kant van den weg staan en bleef daar staan tot H. M. de Koningin was gepasseerd. Toen gingen zy natuurlijk elk in hare riohting door. W ij lezen in de Meier. GtDe z w e n- delaiij vertoont zich op elk gebied. De wijnhan del blijft ook niet gespaard. Zekere personen hebbeD een vrij brutaal middel uitgedacht om hunne wijnen aan den man te brengen. En welk vocht zy onder dien naam beschikbaar bebbeo, daarvan kan ons de wijze van handelen wel eenige gedachte geven. Circulaires worden in groote menigte verspreid bij personen, die als goed gezeten burgers worden beschouwd. In de ze brieven wordt medegedeeld, dat een okshoofd wyn is afgezonden aan iemand, van wieu in de naïeve circulaire gezegd wordt: //Wij hebben eergisteren aan een persoon van uwe omstreek, die wij vernemen onbetaalbaar te zijn gezondeu: een okshoofd Margaux wijn enz." Nu wordt het voorstel gedaan, ter vermijding van groote onkosten, dtze zending over te nemen op bizon- der voordeelige wyze; men zegt toch: „Wij zul len u eene vermindering van 40 pet. toegeven, genen winst willend nemen op de zaak.// Dat is zeker een aardig buitenkansje voor iemand, die een stuk wijn gebruiken kan, en dit buitenkansje wordt nog 5 pet. grooter, wau- men onmiddellijk de duiten in den zak der firma wil spelen. Voor eenigeD tijd deelden wij mede, dat de Engelsche visschers een vischtuig van vakgenooteu te Wierum opzettelijk hadden stuk gevaren, dat die zaak voor den rechter te Yar mouth zou worden behandeld. Klaas Akkermaus met twee van zijne bemanning en Jitze De Jong, zijn Zaterdag 26 October met een behoorlijk voorschot eu goed gevnlden knapzak op reis ge gaan. Te Yarmouth aangekomen, werd hnn een goed logement aangewezen; des Maandags werd het stille verhoor gehouden, en des Woensdags de openbare terechtzitting, waarna dadelijk von nis gewezen en de kapitein van het Engelsche visschersvaartuig, wegens vernieling van eens an ders eigendom veroordeeld werd tot 5 pd. ster- ling(f60) boete, ea tot het betalen vsn een ge lijk bedrag aan Akkermana, tot vergoeding van de schade aan zijn 'vant geleden, terwijl dtze met zijne tochtgeuooten, behalve de reiskosten ruime vergoeding ontvingen voor onderhoud ge durende hunne afwezigheid. Prins Lucien Bonaparte, te Lon- den, heeft eene erfenis gekregen van f360,000, hem door zijn neef Lord Dudley Coutts Stuart, dien hij volstrekt niet kende, vermaakt. De Prins leeft te Londen op zeer bescheiden voet van een jaargeld van f 250 (f 3000), hem verleend wegens zijua wetenschappelftlce ver diensten (hij is philoloog en ornitholoog). Het kapitaal zal hem dos wel goed te pas komen. De kolonie Ommerschans heeft twee zijuer verpleegden in stilte zien vertrekken, een //dokter// en een //ontvanger". De „ontvan ger," vroeger bij de registratie werkzaamr thans aan de turfbult, heeft deze in den steek gelaten en bekommert zich dus niet meer over de tur ven, die bij dag en nacht hunne bestemming volgen. De „dokter// laat al zijne patiënten in den steek. Vroeger als heilgymnast ia een onzer groote steden werkzaam, was hy thans belast met de zorg voor de verlichting van de Schans, en in zijn vrijen tijd stelde hy zijne capacitei ten welwillend ter beschikking van lijdende amb tenaren. Zijn roem was reeds buiten het ge sticht verbreid, daar ook uit deu omtrek men- schen naar Ommerschans kwamen om hulp in te roepen. Hy laat dus eene ledige plaats ach ter. Te Alkmaar isWoensda g-a vond in een winkelhuis in de Huigbrouwersteeg eene gasontploffing ontstaan. Van het huis waren de rniten der bovenramen alle naar buiten gespron gen, terwijl door het vallen van het plafond het begin van brand werd gebluscht. Hoewel er in deze straat geregeld een zeer druk verkeer is, werd gelukkig niemand door dit ongeval gekwetst. De nieuwe ontplofbare s t o f: e c r ■- siet, uitgevonden door de ingenieurs Siersch en Kubin en bij het Oostenrijksche leger in gebruik, heeft eene ontploffiogskracht, welke staat tot die van dynamiet als 100 tot 70. Het geeft een dikken rook en een knal, die heviger is dan van gewoon kruit; het ontploft niet door schok ken en bedeift niet door vochtige lucht. Ecrasiet kan zoowel in geweren als in kanonnen worden gebruikt. De uitwerking van een enkele bom moet reeds verschrikkelijk ziju. Waaruit de nieuwe vernielingsstof bestaat, wordt door de Oostenrijïache Regeering diep geheim gehouden. Onder Maasland is een 80-j a r i g e grijsaard, Doelman geheeten, die naar zyu vee ging kijken, door eene koe zoo hevig tegen het been geslagen, dat hy machteloos in de weide neerviel, waar hij door zijn zoon werd gevonden. Het been is gezet eu de grijsaard bevindt zich redelijk wel. Verzekering tegen inbrekersis thans te Londen iets zeer gewoons. De premie is: voor gewone huizen lVï percent voor den inhoud vau het geheele huis, 2 percent voorden inhoud van het geheele huis, maar met inbegrip van schade, door inbrekers veroorzaakt, 2 percent voor verzekering van bizondere artikelen, ais zil ver, juweelen, enz., en iy3 percent voor bizon dere artikelen, waarvan gewaarborgd wordt, dat zy, als zij niet ingebruik zijn, opgeborgen wor den in eene brandkast. Voor winkels, kantoren, magazijuen, enz., is de premie 3 percent voor verzekering van den geheelen inhoud en 2 per- Cent, wanneer bewijzen worden geleverd, dat bi zondere voorzorgen voor de bescherming der goe deren worden genomen. Een flinke maatregel. Te Herrington, in Eügelaud, was men sedert geruimen tijd overtuigd, dat het water uit eene groote bron, dat door alle bewoners gebruikt werd, niet deugde. Herhaaldelijk was hun reeds aangeraden het niet dan gekookt Ic gebruiken, maar velen volgden dien raad niet. De gezoudabeidscommissie ontbood ten slotte eenige groote macbiueketels en laat daarin het water, voor het in het reservoir komt, koken, dat aldns gekookt voor ieder bewoner ver krijgbaar is gesteld. Het ontijdige signaal. Op het station van Vingthanaps, in het Franache departement Oroe had verleden week een aaidig incident plaats. Een naar Grauville bestemde trein vertrok plot- •eliug terwijl de reizigers nog in de wachtkamer stonden. Terstond word het signaal tot stoppen gegeven en de ter verantwoordiug geroepen ma chinist verklaarde dat de chef het signaal tot ver trekken had gegeven. Deze ontkende dit, doch daar ook andere beambten verklaarden het sig naal gehoord te hebben, onderzocht men of ook een der passagiers zich zulk een ongepaste grap had veroorloofd. Plotseling hoorde men het sig naal op nieuw. Het kwam uit een goederenwa gen. Men snelde er heeu en vond eene zeer schoon e gans eene trompetgans, wier geluid volkomen overeenstemde met het hoornsignaal van deu stationschef. De functie van nachtwaker wordt thans in vele Drentsche dorpen weder uit be steed. Tamelijk goedkoop worden deze diei-stea aangeboden. Per nacht wordt zelden meer verdiend dan 50 cenis; enkele wakers stellen zich met 30 cents tevreden; er is zelfs eene gemeente waar deze beschermers van de nachtelyke rust slechts 13 cents verdienen. Eene muizen plaag, die herin nert aan den tyd van Koning Hatto en den muizen toren, is over de provincie Westfalen losgebroken. De muizen zijn daar zoo talryk, dat verschei dene gemeentebesturen het noodig geoordeeld hebbeu premiën uit to loven voor elke doode

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2