Staten-Generaal. Honing en suiker. der Koningen: de Oorzaak van het behoud van alle levende schepselen; de Regelsar dar jaar getijden; de Bjheeischer van de eb en den vloed der zer; Broeder van de zon en da Koning van de vier-en-twintig regenschermen," Op het punt van titels staat het vorstelijk Huis van Birma echter niet boven aan, want voor de titels van deu Koning van Achem moet het eveozeer onderdoen, als de voormalige En- gelsche koninklijke titel: //Meest Gevreesde Sou- verein zijne Hoogheid de Allerhoogste en Mach tigste Vorst Jacobus" achterstaat bij dien van den Koning van Birma. De Koning van Achem is de f/Souverein van het Heelal, wiens lichaam glans rijk is als de zon; die geschapen is om zoo vol leerd te zijn als de maan in hare volheid; wiens oogen glinsteren als de noordster; een Koning, even vol geest als een bal die rond is die, a's hij opstaa', zijn geheele volk besehaduwt van onder wiena voeten een zoeten geur opstijgt,/' enz. enz. Naar de titels te oordeelen, is de grootste van alle asrdsche Vorsten de Koning van Monomotapa. Hij alleen is de meester van al de deugden en al de ondeugden. Hij is de //Heer van de Zon en de Maan; de Groote Toovenaar; de Grootste Dief./i Prins Lodewijk Napoleon Bon s- parle tweede zoon van Prins Napoleon, heeft zijn ontslag genomen als officier in het Italiaansche leger, waar zijn blijven tegenwoordig velen Fran- schen ergernis gaf, en is overgegaan in Russi- scheu dienst. Van eene zonderlinge schipbreuk wordt door den New-York Herald verhaald. Het ijzeren stoomschip Batavia, dat den SO October uit Autwerpen vertrok uaar New-York, is gednrecde een hevigen storm door de golven in tweeën geslagen. De eene helft van het achip zonk onmiddellgk, maar de andere bleet nog eenige uren drijven, zoodat de geheele bemanning door eenige visschers in hunne vaartuigen gered kon worden. Juist toen de mannen er af waren, zonk het halve schip. Te Bologna het vaderland der bekende saucisse is bij eene firma in comes tibles, die op verschillende wereldtentoonstellingen de gouden medaille verkreeg, beslag gelegd op drie kisten met pasrdenvleeseh, afkomstig van dieren, die aan besmettelijke ziekten waren ge storven. gezonde dracht het gevolg moet zijn, sanleidirg gegeven tot verweeking en verzwakking van die beide lichaamsdeelen, waaruit zeer ernstige en soms levensgevaarlijke ziekten kunnen ontstaan. Hij raadt daarom het dragen van boa's met den meesten ernst en nadruk af. De grootste bakkerij. De grootste bak- fcerij ter wereld is die le Brooklyn, Amerika. Zg bakt dagelijks 75,000 brooden en verbruikt daartoe 300 vaten meel per dag. Zij geelt werk aan 350 lieden, alleen in de bakkerij, en gebruikt 100 wagens om het brood rond te doen brengea Een zonderling ongeval heeft te Luik plaats gehad. Een tandmeester had zich een klein wondje aan den vinger veroorzaakt bij het trekken van een tand. De vinger zwol op tot aan den arm en de heelkundige was verplicht, ten prooi aan eene hevige koorts, te bed te gaan liggen. Een dokter ontdekte met het microscoop een zeer klein deeltje van den bedorven tand in de wond. Men vreest, dat de arm van den tandmeester zal moeten afgezet worden. Voor de betrekking van ambte naar ter secretarie der gemeente Mijnsheerenland op eene jaarwedde van vijftig gulden benevens vrijs kost en inwoning, hebben zich niet minder dan 47 sollicitanten aangemeld. Zonderlinge aanbevelingen kunnen solli- ciianten soms doen gelden. Zoo schreef eens een apothekersbediende aan iemand om eene recom mandatie, op grond dat hij, jaren geleden, een verkeerd drankje voor hem had gereed ge maakt, gelukkig zonder dat het hem geschaad had, sedert welk tgdetip hij mans loopbaan al tijd met belangstelling had gevolgd, en een ander nam de vrijheid denzelfden persoon om eene aanbeveling te verzoeken, op grond, dat hij eens diens oom op eene atoomboot had ontmoet. Volgens d e 1 a a t s t e b e r i c h t e n z a 1 dc Amerikaansche wereld-tentoonstelling in 1892 nu weder niet te New-York, maar te Chicago gehouden worden, ten mioste het Journal des Débats weet dat te vertellen. Wie tal dat betalenDe Sultan gaf aan de Keizerin vau Duitschland een collier ten ge schenke, ter waarde van 45,000 pd. at. of 540.000 gulden. In de 97 districten, welke een bijna uitslui tend katholieke bevolking hadden, brachten de socialisten slechts 90,487 stemmen uit op een totaal van 1,693,834 en in de 48 overwegend katholieke districten slechts 28,626 op een totaal van 925,873. Terwijl dus de verhoudingen van het aantal socialistische stemmen tot het totaal in protes- tantsche gewesten resp. 15,9 en 8,2 pet. uit maakten, bereikten zij in katholieke streken slechts de cjjfers 2,4. - 8,1. Alle commentaar is hierbij' overbodig! (Centrum.) Sprekende over het bekende artikel van Mr. Van Houten in de Vragen des Tijds, zegt De Gelderlander o. a. het volgende: Waar de Heer Van Houten geheel buiten het ontwerp om, onderscheid gaat maken tusschen den katholieken Nederlander van weleer, en den Nederlandschen Katholiek, opgevoed in de bizon- dere school, daar wenschen wij hem scherp te antwoorden, niet omdat aan onze vaderlandsliefde getwijfeld wordt de twijfel van een Mr. Van Houten is geen blaam maar omdat af en toe gezegd moeten worden, dat, hoe ook het verle - dene en de tevredenheid in het verledene geweest sqn wij mannen van dezen, onzen tijd, ultra- montanen en Nederlanders, nog lang niet dank baar en voldaan zijn. Wij hechten geen waarde aan de theorieën van staatsrechtelijke leer, waarmede men ons tot doffe tevredenheid wil sassen. Willen wij eens zeggen, welke katholieke burger alleen genade vindt in de oogen van het heerschende ra3? Een katholiek wijsgeer, in zijn studeerkamer opgeslo ten, die geen ambt of officie verlangt, om geen subsidie of privilege voor zijn genootschap ooit vraagt, voor zijne familie geen staatsvoordeelen opeischt, zich het hoogst zou laten aanslaan in een rijksinkomsten-belasting, druk contribueert aan allerlei maatschappijen en vereenigingen, waar niemand zijner geloofsgeoooten ooit in het bestuur wordt gekozen, bij algemeene festivitei ten de meeste kosten draagt, doch niet eens met name wordt vermeld; zoo een ja, is een model katholiek burger. Maar wee dan katholieken burger, die verlangt mee te spreken, mee te administreeren en in de profijten mee te deelen! Wee hem, als hij pretendeert iets anders nog te zijn dan een corveeën verrichtenden, nimmer in de dividenden mededeelenden aandeelhouder van den Staat der Nederlanden. Als eerst eens, om iets te noemen, de Ver- eeniging tot bevordering van katholiek onderwijs zal gelijkstaan met het //Nut", als eerst eens de landsbetrekkingen, vooral wel die van bezoldigd schoolopziener, ponds-pondsgewijze ook aan Ka tholieken zullen zjjn ten deele gevallen, dan zullen wij voldaan wezen, maar nog niet blijde. Wij zjjn niet zoo spoedig blij, maar ook schelden wij niet zoo spoedig op de tegenpartij, op de cosmo- poliete, maijonnieke godverzakers in het christelijk Nederland. Wij laten hen voor wat zij zijn en hunne vaderlandsliefde is voor hunne eigene re kening. Uit 'sGravenhage vernemen wij, dat de Griffier der Eerste Kamer Ijverig bezig is met het opstellen van het verslag over de herziening der wet op het lager onderwijs, en dat naar alle waarschijnlijkheid de Oommissie van rapporteurs in het laatst der volgende week zal bijeenkomen, om het verslag definitief va3t te stellen. Het moet een zeer lijvig stuk worden, waarin de hoofdpun ten worden behandeld op de wijze als tusschen de Regeering en de Tweede Kamer plaats vond. O. a. over leerplicht moet eene belangrijke ge dachten wisseling hebben plaats gehad. Donderdag a. s. komt de Rapporteurs- Commissie uit de Eerste Kamer bijeen tot vast stelling van het voorloopig verslag over de school wet, hetwelk dan tegen Zaterdag rondgedeeld wordt. Acht a. tien dagen daarna wordt het Begeerings-antwoord verwacht, zoodat in het laatst van November de wet in openbare be handeling kan komen. (iY. v.d. D De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 19 November, te twee uren. In eene dezer dagen te Zevenbergen gehouden vergadering der afdeeling Zevenbergen van de Noord-Brabantsche Maatschappij voor Landbouw is besloten een adres te richten tot de Tweede Kamer met verzoek het wetsvoorstel-Bahlmann tot heffing van invoerrecht op granen aan te nemen. Heemstede, 11 Nov. De heer D. Wolbers, sedert 36 jaren secretaris dezer gemeente, heeft wegens gevorderden leeftijd ontslag gevraagd. Zandvoort, 11 Nov. Te beginnen met 15 November a. s. zullen de treinen, alhier aan komende, ook bij zoogenaamd Oud-Zandvoort stilhouden. SPAARNDAM, 11 Nov. Tot gemeente-genees heer alhier is benoemd de Heer B. Ter Cock te Maartensdijk. Botterdam, 11 Nov. Ook hier is thans ge vestigd eene afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond. De Vereeniging is geheel georgani seerd, heeft een Bestuur en reeds meer dan een vijftigtal leden. Opgericht op hoogst gewaar deerd advies van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem, mocht zij zich verheugen in een schrij ven van Z. D. H., waarin de Bisschop zijne hooge goedkeuriug schenkt aan de oprichting van deze afd. Een telegram van dankbetuiging werd, staande de vergadering, aan Z. D. H. ge zonden. Zondag a. s. vergadert zij in het ver kooplokaal aan de Lange Warande. De Rotterdamsche afdeeling heeft tot geeste lijk adviseur den Zeereerw. Heer P. M. Bots, Rector der H. Sacramentskapel alhier, die de vergadering in de hem eigen hartelijke taal toe sprak. Door aan het Evangelie van dezen Zondag te herinneren: //Geeft den Keizer wat des Kei zers en Gode wat Godes is//, spoorde hij allen aan, trouw hunne plichten jegens Kerk en Staat te vervullen. De Zeereerw. Heer N. A. Taverne, Deken en Pastoor hier ter stede, en de Heer J. W. Thomp son, hoofdredacteur van de Maasbode, werden, staande de vergadering, tot eereleden benoemd. TWEEDE KAMER. Wijziging van de Indische begrooting voor 1888. Bij twee wetsontwerpen wordt voorgesteld, om enkele onderafdeelingen van beide hoofdstukken der uitgaven te verhoogen met een bedrag van f 2,247,600, maar daarentegen eenige andere onderafdeelingen, waarop een overschot wordt verwacht, met een gelijk bedrag te verminderen. Onder anderen is ongeveer ƒ56,000 meer noodig gebleken voor levensmiddelen voor het leger. De vermindering wordt op het Ie Hoofd stuk gevonden op de verpachte middelen. Op het He Hoofdstuk is o. a. een tekort ontstaan van f 265,000 op den post voor gevangenen en veroordeelden; van ƒ90,000 op het artikel voor verlof- en non-activiteits-traclementen; /"463,000 voor de gebouwen onder het burgerlijk beheer; f 293,000 voor desinfeetie van militaire gebouwen (berri-berri); ƒ683,000 voor mutatie- kosten onder het leger; ƒ466,500 voor marine behoeften, Deze tekorten worden gedekt op de posten: verpachte middelen, landelijke inkomsten, spoor wegen, militaire traetementen, geneeskundigen dienst, expeditiën, tijdelijke uitbreiding der legerformatie en personeel der zeemacht. In eene aflevering van de Deutsche illus- trirte Bienenteitung komt een stuk voor van Dr. Bomer, Sanitatsrath te Hattersheim, waarin bij onder meer de bizondere eigenschappen van den honing als voedingsmiddel uiteenzet en een vergelijking maakt tusschen het verbruik van honing en suiker. Van den honing sprekende zegt hij: //Het tegenwoordige (luttele) verbruik van dit artikel ia eene bespotting van zijne geschiktheid. De honing moet bepaald de suiker een deel ont nemen van het door haar ten onrechte en tot schade van het algemeen beheerschte gebied, en hij zal het zeker doen ook. Ik moet deze be wering met een paar woorden verduidelijken. uDe suiker is onverteerbaar en in ongewijzig- den vorm genoten, schadelijk. De geneesheeren hebben er de schuld niet van, als het publiek dit f«it niet kent. Wij zien bij geen enkeleu patiënt meer de suikerpot op de medicijutafel; zelfs worden geene siropen meer aan de genees middelen toegevoegd, maar wel cognac en derge- lijke. Men gebruikt de suiker liever, als meu bacilleu wil teelen. Eu ten laatste weet toch ieder, dat op het genot van suiker oprispingen, op blazingen, alle met suiker bereide gebakken, in eenigszins ruime mate genoten, zoowel kinderen als volwassenen op kermis en Kerstmis de maag bederven. Maaglijders vooral kunnen niet de minste hoeieelheid suiker verdragen. Het kleine beetje, dat het in eene gezonde maag aanwezige zoutzuur verteren kan, wordt wel gtahsorbeerd, maar het overige passeert on verbruikt en bezwaart dagen lang het verteringskanaal. Daar evenwel het kind in het geheel geen en zieken zeer dik wijls slechts weinig zoutzuur in de maag hebben, kunnen dezen de suiker volstrekt niet verdragen. Heel anders is het met den honing gesteld. Deze is dadelijk, snel en zonder bezwaring voor kin deren en zieken verteerbaar, en tevens een be langrijk en onmisbaarbaar voedingsmiddel. Kinde ren, die koemelk gebruikeo, hebben honing noodig, omdat de melk niet zoet genoeg is; zieken, voornamelijk koortslijders, moeten met honing bereide dranken hebben tot verfrissching en versterking (honingwater met melk, cognac, citroensap, room of eierdooier, enz.). Men zal zien met welk een genot, in tegenstelling van suiker, de honing wordtingenomen en verdragen, hoe kiuderen groeien en bevrijd blijven van brakingen en darmcatarrhen, die anders van de kinderen wegrukken. Hier is dit zoo bekend, dat de suiker bij kinderen en koortslijders ge heel wordt vermeden. „Men moet niet gelooven, dat de geneesheer zulke maatregelen van diëet afkeurt, al komen ze hem over het algemeen niet zoo buitengewoon belangrijk voor. Voorzeker, als alle dokters bijen houders waren, wat zon de zaak al lang ingang hebben gevonden. Daarom moeten wij deu ge neesheer op de waarde van den honing als diëet- artikel opmerkzaam maken, en hij zal zich ook op dit punt gaarne gewonnen geven en van de goede ervaringen in zyue praktijk verder partij trekken. Op artikelen in medische tijdschriften of wetenschappelijke vakbladen wordt meestal weinig acht geslagen; maar de opwekking, die van het huisgezin uitgaat, wordt niet zoo licht in den wind geslagen. Daar zijn zoo vele bgen- liefhebbers, die verstand van schrijven hebben. Laten zg toch hier en daar in tijdschriften de menschen op het gevaar van suikervoeding en de waarde van honing wgzen. Dan zal de honing in de allereerste plaats van de zieken- en kinder kamer uit in elk huis bekend worden, en lang zamerhand zal |hg de suikerdranken, siropen en confituren verdringen. Spoedig zal dan ook de huisvrouw leeren voor het inmaken van vruchten honing te gebruiken, waarin juist die zoetigheid aanwezig is, welke aan de zure vruchten ont breekt terwijl bettwortelsuiker zich in geen enkele natuurlijke vrucht bevindt en dus daaraan niet mag worden toegevoegd. Bovendien is de smaak verreweg aangenamer, verfrisschender, krachtiger, geuriger en houdt zich het met honiug ingemaakte beter dan eeuig ander." Deze woorden van beteekenis, omdat ze van een bevoegd beoordeelaar afkomstig zijD, kan men zeer zeker der overweging waardig kenren. Als de wetenschap bevestigt wat hierin ver kondigd wordt, zou de voorgestelde verandering een grooten ommekeer in eeD belangrijken tak van industrie te weeg brengen. Doch hoe het ook zij, de reeds algemeen erkeode waarheid, dat de honing een goedkoop genot-artikel en een uitmuntend voedingsmiddel is, wordt, blijkens het geringe verbruik, maar al te zeer uit het oog verloren. GEMENGDE BERICHTEN. Vorstelijke titels. De titels van den ovei- leden Koning van Birma waren: //De Koning Nabij het Fransche plaatsje Miers in het Departement Lot, tusschen Auvergne en Garonne, is eane onderaardsche rivier ontdekt, die dezer dagen over een afstand van 2 kilometer in eene kleine boot is bevaren. Zeven kleine meren en 32 watervallen werden gedurende dit watertochtje gepasseerd. Men schat he: geheele onderaardsche beloop op eene leegte van min stens zeven kilometer, daar de stroom eerst bij St. Denis Martel in de Dordogne uitmondt. De bodem bestaat in deze landstreek bijna uitsluitend uit leemgronden. In eene weide te Maasland zijn in de vorige week twee koeien dood gevonden. Het ongeval wordt aan het natte weer toege schreven. Vliegkracht. De grootste snelheid van een spoortrein is slechts weinig meer dan de helft van de vaart, welke de steenarend in zijne vlucht neemt, die dikwijls honderd-ieertig mijlen in een uur is. Van alle vogels stijgt de condor het hoogst in de lucht. Hombolt be schrijft de vlucht van dezen vogel iu de An des als minstens twiutigduizend voet boven het zeevlak. Voor Dover moest de stoomboot Talley Abbey eene lading steenkolen innemen en eene visscherssmak voer met 20 ton kolen er heen, toen plotseling de bodem van dit vaar tuig inzakte en met de lading wegzonk. De mannen, die er op waren, werden met sloepen van de stoomboot gered. In de dierentuin te Frankfort a'M stierven in den laatsten tyd verscheidene roofdieren, een jakbals, een wolf, enz., welke dieren bij onderzoek bleken gestorven te zgn aan vergiftiging door strychnine. Ook de kleine olifant, nog pas gekocht voor 5000 Mark, ver toont verschijnselen vaa vergiftiging; maar kg zal wel blgveu leven. Omtrent de schuldigen aan die laaghartige daad is niets bskend. In het Noordoostelijk gedeelte van Drente, in de omstreken vau Roswinkel, wordt druk ijzererts gegraven, gewasschen en verscheept. De voormalige Koning Georg van Hannover is door aankoop eigenaar daarvan ge worden en laat deze erts in de //Georg-Mariën- biitte//, bg Osnabiück, tot ijzer verwerken. Een reusachtige schoorsteen. Een reusach- tige schoorsteen wordt uu in eene smelterg bjj Freiburg in Saksen opgericht. De waterpasrook- goot is 1,093 Eng. el lang, loopt over de ri vier en vervolgens 197 voet naar den top van den heuvel waarop de schoorsteen ia gebouwd. Op den grondslag, die bgna 30 voet hoog is staat de ronde 430 voet hooge toren, die eene middellijn heeft van 23 voet om den bodem en ruim 16 voet aan den top. Er gaan 1,500,000 baksteenen in, d. i. ongeveer 500,000 meer, dan aan de uieuwe sluizen van het Merwedeka- naal, te Amsterdam. De kosten zulleD ongeveer f 72,000 bedragen. Een geneesheer van den ouden stempel waarschuwt tegen het dragen van boa's om den hals, welke kleederdracht, naar hg vreest, weder in de mode is gvkomen. Volgens zijne meening zal de buitensporige veihitting van hals eu keel, welke van die on- Zekere Stefano Savona te Paler mo heeft, uit wraak dat bij uit zijn dienst was oui- slagen, het huis van zijn voormaligen meester, Markies Spedalolte, in brand gestoken. Nadat het hem gelukt was tot op de boven verdiepingen door te dringen, werdeu de meu belen met olie door hem ingewreven en daarna in brai.d gestoken. Nog niet voldaan, begon hg vervolgens alles kort en klein te slaan, wat on der zijn bereik was. De bedienden, welke toe snelden om den woesteling te vatten, vloog hg te lgf, en de Markies zelf is op drie plaatsen deerlijk door hem gebeten. Men vreest zelfs, dat een vinger zal moeten afgezet worden. Aan een kapitein van de artillerie gelukte het eindelgk, geholpen door een ander, den man on schadelijk te maken. De brand, hoewel spoedig gebluscht, heeft aanzienlijke schade aangericht. Bij een der Parijsche commissa rissen van politie kwam onlangs een fatsoenlijk man van forsche gestalte smeeken om gevaDgen gezel te worden,-daar hg anders de eene of andere misdaad zon begaan. De man, een gewezen ku rassier, die zich bij Reichsofen had onderscheiden, was jaren laDg opzichter in een krankzinnigen gesticht geweest en misschien daardoor, misschien alleen door eene oude wond aan het hoofd en huiseljjk verdriet, in zjjne geestvermogens gekrenkt zoodat hij een onweerstaanbare neiging gevoelde om b. v. kinderen, die hg zag spelen, te vermoor den. De arme man is naar een gasthuis ge bracht. De branden, welke door den on- voorzichtigen omgang van kinderen met luci fers ontstaan, worden steeds talrijker en dreigen eene calamiteit te worden. In de statistische op gaven der Duitache braudverzekeringmaat- schappijen worden 6000 branden aangehaald, welke in een tijdsverloop van 8 jaren, 1878 1886, op die wijze ontstonden. Do Maatschap pijen betaalden daarvoor meer dan 10,000,000 mark schadevergoeding. Indien men hierbij re kent hetgeen door particuliere verzekariogen nog vergoed is geworden,en de schade door eigena ren geleden aan niet verzeketdo panden, dan kan zonder overdrijving aangenomen worden dat kin deren, onbewaakt met lucifers spelende, in die jaren meer dan 24 millioen mark hebben ver nietigd. Door diezelfde aauleiding gingen in het Duit- sche Rijk 42 millioen Mark verloren in de ja ren 1862 tot 1878. In verre de meeste gevallen zijn de kleine brandstichters kinderen vau 4 tot 9 jaren ond, en ontstond er brand op zulke tijdstippen van het jaar en uren van den dag, waarop de ouders wegens veldarbeid het meest van huis en de kleinen zonder toezicht blijven. In de Pruisische provincie Saksen alleen zjju in de jaren 18721888 42 kinderen op jam merlijke wijze in door hen zelf gestichten brand omgekomen. En tocb, in het rapport wordt toegegevendat er geen ander middel is om deze onheilen tegen te gaan, dan. beter toezicht te houden op die zelfde kinderen, want alle maatregelen, hier of ginds beproefd, om den omgang met lucifers te regeleD of te beperken, zijn onpractisch en onuit voerbaar gebleken. De rijkste vrouw ter wereld is niet, zooals men denken zou, eene dame in de Vereenigde Staten, het land der millionuairs. Het is eene weduwe te Valparaiso (Chilli), Donna

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2