B I'M N E N L A N D, meer. In hoofdzaak is de verdeeling reeds geregeld; men onderhandelt nog over ver scheidene administratieve onderdeelen. De Zwitsersche Boudsregeering heeft hg de Bondsvergadering een voorstel inge diend om in de grondwet een nieuw ar tikel op te nemen, ter invoering van ver plichte deelneming van alle werklieden aan ziekenfondsen. De Revaler Seobachter meldt, dat de wet is uitgevoerd, krachtens welke het ste delijk bestuur in het B&ltische Gouverne ment zoodanig gewijzigd is, dat aan let terkundigen Literatenhet kiesrecht ont nomen wordt, en de Russische taal iu plaats van deDuitsehe als officiëela taal wordt inge voerd. Staten-Generaal. Luchtdruk-herstellingsoorden. GEMENGDE BERICHTEN. In den loop van het volgend jaar Dweperij. In Duitschland Lee ft zich sinds eenigen tijd. een jonge predikant, Thummel genaamd, eene treurige vermaardheid verworven door zijne dweperij en zijne ophitsingen tegen de Katholieke Kerk. De man heeft voor zijn verregaand onbehoorlijk optreden reeds met de gevangenis kennis gemaakt, maar onverpoosd zet hij zijne campagne voort en dezer dagen ging hij in eene vergadering der /■/Evangelische liga" te Berlijn weer gruwelijk tegen de ultramontanen" te keer. Zijne houding boezemt zelfs overtuigde pro testanten walging in en de orthoxe „Kreuzzei- tung" bevat naar aanleiding van Thummel's optreden te Berlijn eene beschouwing, die in alle opzichten merkwaardig mag worden ge noemd. Hoewel zich natuurlijk op streng protestantsch standpunt plaatsende, doet de „Kreuzzeitung// uitkomen, dat katholieken en protestanten toch in ieder geval eenzelfdeu God aanbidden, een zelfden Verlosser erkennen en dat de orthodoxen met de Boomsohen meer punten van aanraking hebben, dan met de gedoopte of ongedoopte ongeloovigen. De //Kreuzzeitung// keurt dan ook hei optreden van den dwependen predikant met nadruk af. In eenzelfden geest laat zich het protestantsche blad, //das Volk" uit, dat o.a, schrijft: Wij ken nen hier vele katholieken, die in den strijd voor Christendom, koning en vaderland wakkere wapenbroeders voor ons geweest zijn en uit wier mond wjj nooit eene beschimping of bedekte bespotting aan het adres van de protestantsche Kerk hebben gehoord." Ook bij ons te lande worden predikanten gevonden, die zich deze bezadigde taal ten nutte kunnen maken. Wij behoeven hunne namen niet te noemen. Een ieder kent ze, niet waar dominé Bronsveld? Centrum De Heeren H. F. Meyergep. Generaal- raajoor O.-I. leger; C. H. A. Raeclt Van Olden- barneveldt, Generaal-majoor O.-I. lrger, L. JV. A. Kessler, gep. Majoor O.-I leger, en L. J. M. Glasius, gep. Majoor Ned. leger, hebben zich tot de beide Kamers der Staten-Generaal gewend met een adres waarin zij hunne adhaesie betuigen met het onlangs vermelde adres van den Heer Van Assen tot behoud van der. Minister Keuchenius. Zij verzoeken, //met al den aandrang welken de eerbied voor uwe vergadering gedoogt, de Tweede Kamer der Staten- Generaal, gehoor te geven aan de vaderlandslievende taal, door den Heer A. Van Assen in zijn adres aan uwe Kamer weggelegd, en ter wille van het waarachtige belang ran volk en Koning, met terzijdestelling van alle vermeende of wer kelijke grieven zoo van parlementairen als persoonlijken aard, het staatkundig leven van 'den tegenwoordigen Minister van Koloniën te sparen." Adressanten hebben vooral het oog op Atjeh en spreken als hunne stellige overtuiging uit, „dat ons belang als koloniale mogendheid, waarvan thans ontegenzeggelijk het zwaartepunt in het Noorden van Sumatra gelegen is, impe ratief vordert, dat de tegenwoordige Minister van Koloniën in zijne positie worde geha'.dhaafd, en dat hem de tjjd en de middelen worden verschaft om het ondernomen werk der pacifi catie, waarvan hij alleen alle draden in handen heeft, tot een goed einde te brengen//. In de vergadering van den 28 November jl. heeft het Comité der Nederlandsche Bede vaarten besloten den pelgrimstocht, naar Lourdes te ondernemen van 20 April tot 8 Mei 1890, en bjj die gelegenheid ook een bezoek te bren gen aan het Heiligdom te Paray-le-Monial. De terugreis zal wederom zijn over Tours. Nadere inlichtingen znllen later worden ge geven. Halfweg, 2 Dec. De campagn e aan de beet- wortelsuikerfabriek „Holland// alhier zal ditjaar tot de eerste dagen van Januari duren: de te verwerken hoeveelheid beetwortelen bedraagt 30 millioen kilogram. De Oprechte Haarlemsche Courant van gisteren (Maandag) geeft weer een van die berichten te lezen, die, zoo zij g<en godsdiensthaat Ie weeg brengen, dan toch zeker voor de vetdraagzaam- heid niet btvotderlijk zijn. Er is een gruwelstuk begaan. De Boomsch- Katholiekeu nebben een meisje in hunne macht; dat meisje is Boumsch Katholiek gedoopt, tegen den wil der moeder, die den Luthertchen gods dienst belijdt, en tot overmaat van ramp naar een klooster vervoerd. Ds Katholieken zijq on barmhartig, neen zij zijn wreed tegen de liefheb bende en alles opofferende moeder die hasr kind opeischt, want dat kind ia hare geliefde dochter en tegen haar zin en tijdcus hare afwezigheid in de handed der Katholieken gekomen. Althans de Oprechte Haarlemsche Courant giet haar beticht in dezan vorm: „In de vergadering van de Tweede Kamer van eergisteren is door de commissie voor de verzoek schriften bij monde van haar lid dee He r Van Velzen verslag uitgebracht van een in hare. han den gesteld adres van Johanna Hermina Boland oud 45 jaren, van beroep waschvrouw, wonende te Zutphea. Adressante beklaagt zich, dat hare dochter Johanna Margarethageboren te Zutohen deu 24sten Decemtisr 1882, tegen haar zin en tijdens hare afwezigheid Boomsch-Katkoliek is gedoopt eu buiten haar weten i aar een klooster is ver voerd en zich tijdens de indiening van het ver zoekschrift, zijnde 20 Juli 1889, in het klooster der Witte Vrouwen te Oetmarsum bevond. Adreseaute, welke den Luthsrschen godsdienst belijdt, verklaart herhaaldelijk het verlangen om haar kind terug te erlangen aan armmecsters en bestuurders der Eoomsch-Katkolieke gemeente te Zutpben kenbaar te hebben gemaakt en doet thans e«o beroep op de K-imer. Aangezit-n uit het verzoekschrift niet blijkt, dat requestrante zich mei hare klacht tot de be voegde autoriteit hesft gewend en hetgeen zij verzoekt niet tot d« bevoegdheid der Kamer behoort, heeft de commissie voorgesteld omtrent dit adres over te gaan tot de orde van den dag. De Kamer heeft dienovereenkomstig besloten." Waarom maakt de Oprechte Haarlemsche Cou rant melding van dit pruladiesr Is het om de Eoomsche stoutigheden den volke te verkondigeu? Kom, wees oprecht B-dactié van de Oprechte/! en deel nu eens mee hoe dat kind in nat kloos- »ter kwam enz., maar kom met geen bericht voor dan dag dat schijnbaar een ounoozele mededee- ling bevat, maar inderdaad niets anders is dan een icsimulatie tegen tie instellingen of het werk der Katholieke Kerk. Ons geacht hoofdorgaan nDe ^Tijdn het bericht (adrss) iu zijn nommer van heden opnemende voegt er aan toe: Zouden wij hier met eene her haling der beruchte geschiedenis van het Limburg- sche zwavelstokkenmeifije te doen hebben? Bij de Eerste Kamer zijn ingekoraeen de 177 adressen, aandriugende op verwerping der schoolwetsherziening. Voorts zijn ingekomen de laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, die naar de afdeelingen worden verzonden. De dag der beraadslaging over het oetwerp betreffendede consignatiekas zal nader worden bepaald. Ingekomen is een verzoek van Mr. K. J. W. Van Boijen om eervol ontslag als commies griffier, dat gesteld wordt iu handen van de Heeren Viruly, Smits en Six, om daarover rap port uit te brengen. De Heer Coenen brengt namens de commissie voor de versoekschriften rapport uit op de in - gekomen adressen betreffende de schoolwet, die ter griffie worden neergelegd. Heden beraadslaging over het ontwerp tot schoolwetherziening. In de zi tting der Tweede Kamer van gisteren werd het voorsel van den Heer Seijf- fardt om de beraadslagingen over de toelagen voor het catechetisch onderwijs uit te stellen met 30 tegen 32 stemmen verworpen. Na de afdoening der Indische begrootiug komt de Staatsbegrooting aan de orde. Meu heeft in de geneeskunde vernuftige toe stellen uitgedacht, met behulp waarvan men lij- des aan asthma eu teringachtige personen met samengeperste lucht behandelt, en zoo is de aero- therapie ontstaan. Maar nu heeft Dr; Lindley, te New-York, er op gewezen, dat de natuur-zslve samengedrukte lucht ter beschikking van belang hebbenden heeft gesteld, zonder dat er de me chanica bij behoeft te pas te komen. Alleen moet men er eene reis voor doen, doch dit schrikt natuurlijk geen Amerikanen af. Genoemds geleerds zet tijrie patiënten niet onder glazen klokken met ssmengep/rste lucht, doch zendt hou, op hunne kosten wel te verstaan, naar een van die vrij zeldzame landstreken, welke aanmerkelijk lager liggen dan het vlak der zee en waar dus de drukking van den dampkring grooter i«. Da voornaamste dzvr plaatsen zijn: ds vallei van den Jordaan, die 1200 voet be neden het zeevlak ligtde oevers der Caspi- sclie zee, op 225 voet; het meer Assal in Abessyi/ië, op 760 voet; de ossa van Scivuh, in de woestijn van Lybië, op 120 voet: de oase Araj, iu diezelfde woestijn, op 266 voet; de arroyo del Muerto, Galifornië, op 225 voet; de vallei van Coi/chilla, in Cabfornië, op 268 voet beueden den zeespiegel, enz- Nu is het wel te vreezen, dat deze opaommiug de asthma-lijders der oude wereld niet erg zal aanmoedigen er de reis op te wagen, want Abes- eynië en de Lybische woestijn zijn toch maar herstellingsoordeu van twijfelachtige veiligheid. Meikwaardig blijft het evenwel, dat de opper vlakte van den aardbol hier eu daar, b. v. in het Jordaandal, diepten heeft, waarin een Eiffel— toren geheel verzinkt. Oestertranen. Als wij het anatomisch samenstel van de oester beschouwen, vinden wij daarin iets, dat den aard van paarlen heeft. Daaronder zijn donkere en vuile paarlen, even als er schoone en leelijke menschen zijn, da don kere parel wordt gevonden op de donkere buiten zijde der schelp van den visch, de witte, glin sterende parel op de binnenzijde. Bij nader on- de'zoek zien wij dat de gladde, blinkende voe ring, waarop de visch zich beweegt, bekend is als //parelmoer//, en dat zij ontstaat uit een ge - deelte van het dier, //de mantel" genaamd, bij de gastrouomeB bekend als //de baard van de oester//. Als eene vreemde substantie door de schelp binnendriugt en de gladheid er van verstoort, bedekt de visch het beschadigde gedeelte met parelmoer, en dat vormt een parel. De parel is eigenlijk een bolletje van den gladden, glan- zigen baard van deu oester afgeworpen: gewoon lijk afgeworpen om de enge woning, waarin de natuur haar gesloten heeft, effen te houden, maar dat in ronde druppels echte parelachtige tra nen neervalt als zij bezeerd is. Wanneer eene schcone, met paarlen zich het haar tooit, denkt zij er weinig aan dat haar sieraad het voortbren- ssl is van p$a en ziekelijke aandoening, door de minst poë ische van alle schelpdieren verduurd. Ongeveer 100 officieren van het Brit-jch-Indische leger hebben de bevoegdheid gekregen om als tolk ia vreemde talen op te treden. Aan 38 werd dit diploma toegekend voor het Bnssisch, eene taal, welke kort geleden totaal onbekend was in het leger. Een nog groo ter aantal slaagde wel in het examen, doch het diploma van tolk werd hun niet uitgereikt. Wat wordt er toch gespeculeerd op de menschelijke ijdelheid! Er heeft zich te Parijs gevormd eene „Ver- eeniging voor het Gouden Boek der tentoon stelling". Deze vereenigieg zendt nu aan de ex posanten, die niet bekrooud werden, een sier lijk diploma, een„ diplome commemoratif, voor zien van het zegel der stad Parijs eu van de hand- teekening van den president du Livre d'Or.'' Maar. het ding kost een rijksdaalder. Dat deze speculatie veel succes moet hebben, is duidelijk. Sommigeu zullsn meenet), eens wer kelijke bekroning te ont/aDgen. Andereu vin den dat voor deze kleine som het niet de moei te waard is, het //diploma" terug te zenden, dat immers in een mooi lijstje en tusschen andere diploma's opgehangen, even kranig staat als eene echte bekroning. Nog anderen zullen er in het geheel niets van begrijpen, en denken dat het zoo behoort. Dat komt er nu van, als men, voor het goed- koope, de bekroningen uitreikt in papier, in plaats van metaal. Eene gouden medaille zou men niet zoo gemakkelijk imiteeren. Een koopman uit Glogau werd de- zer dagen ziek en uit de verschijnselen maakte de dokter op, dat de oorzaak een vergiftiging door arsenicum moest zijn. Bij onderzoek bleek de schuldige aan die vergiftiging eene slachtoffer van den vergiftigde te wezen, een door hem ge schoten viechareud, die, opgezet, zijn schrijftafel versierde en daar door de stoffen, welke hjj be vatte, de lucht had vergiftigd. Mr. J. Bieruma Oosting, te Oran- jewoud, heeft al zijne bosschen aldaar voor het publiek afgesloten en borden geplaatst men het opschrift: //Toegang verboden. Art. 461 wetboek van strafrecht," Aanleiding hiertoe heeft gegeven ds brutale diefstal van boomen, die voor eenigen tijd te zijnen nadeele werd gepleegd. Ook te Boston heefteen groote brand gewoed in de handelswijk. Esn aantal gebouweü waarin o. a. 200 kautoren van handelaren werden vernield. De schade moet 5 milioen dollars bedragen. De brand duurde zeveu uren en de hitte was zoo groot, dat de muren vergruisd werden en ijzeren balken smoi- ten. Twaalf brandweermannen werden bij het blus- schiugswerk gewond en mer. spreekt van t"ee, die nog vermist worden eu, naar men vreest zijn omgekomen. Te Dortmund is bij de Bechtbank het proces ingeleid tegen den jeugdigen brand stichter, die voor cenige weken het verbeterhuis „Nazareth", te Hamm, in Westfalen, moedwil lig in brand he.ft gestoken. Met het onschul digste gezicht van de wereld heeft hij den Eechlers in geuren en kleuren verteld hoe hij zijn misdadig plan had voorbereid en ten uit voer gebracht. Om de uitroeiing van roofdieren, die in verschillende streken der kolonie Algiers nog iu groot aantal voorkomen, te bevorderen, had de F/ansche Begeering tot hel jaar 1884 voor het doodeu van die dieren verschillende min of mevr hooge piemiën uitgeloofd. Zoo werd voor een gedooden leeuw of panier 40 tot 60, voor een jongen leeuw of panter 15, voor hyena's en jakhalzen lVs tot 5 franken premie betaald. In deD loop der 12 jaren van 1873 tot 1884 werden 30,483 stuks roofdieren geschoten en wel 202 leeuwen, 1214 panters, 1882 hyena's en 27,185 jakhalzen. Het Britsche stoomschip Santiago van Huil, ia iu volle zee verbrand, op 150 mijlen afstamls van Sable-Islaud. Bemanning eu passa giers (59 personen) werden, na een nacht in ope,n booten te hebben doorgebracht, door een Atnerikaanscb schip gered eu naar New-York meegenomen. Een der Duitsche bladen wijst erop, dat de regeling van het port voor de stads brieven van Berlijn verschillend is voor arm en rijk. Bij de terpostbezorging vau 50 stadsbrieven gelijktijdig, geniet meu 50 pet rabat. Deze korting komt, zoo redeneert het blad, uitsluitend aan de meer gegoeden, de bankinstellingen enz. ten goede. De arme handwerksman., die z^u rekening van 3 Mark per post verzendt, moet 5 pf. be talen. Is dit billijk? vraagt het blad. Be beschilderde passagier. In een tram te Berlijn werd dezer dagen eene vermakelijke scène afgespeeld. Een breedgeschouderde heer leunde op de bank ean dubbele bank, waar twee rij en passagiers rug aan rug zitten dermate ach terover, dat hij met zijn breeden rug het ziju overbuur zeer benauwd maakte. Het verzoek een beetje meer plaats te geven, vond geen gehoor, tot eindelek een ander passagier zich over deu gel rukten reiziger ontfermde eu var. plaats met hem wisselde. Nauwelijks had de vriendelijke man plaats genomen, of de breedgeschouderde heer waagde ook een aanval op zijne schouders. De nieuwe buurman echter ontwikkelde, tot groot vermaak der andere passagiers, gelijke kracht. Bug tegen rug hielden beide kampioenen lan gen tijd den strijd vol, tot eindelijk de huis schilder want dat was de edelmoedige passa giervan zijne plaats opstond en de tram ver liet met de woorden, tot den breedgeschouder de gericht: „U zult nog wel eens denken aan mij en de olieverf." Inderdaad schitterde de fon kelnieuwe o»erjas van den aanvaller in allerlei kleuren, die van het werkpak van dan schilder waren overgedrukt. Ia welke stemming de „be schilderde// de tram verliet, behoeft den lezer zeker niet te worden gezegd. zullen nieuwe muntbiljetten van tien gulden wor den uitgegeven. Door de drukke straten te Amster dam kau men af en toe een „reclameumaa" zien rondwandelen, op wiens bord aan de eene zijde te lezen staat: „De voorleeligste werkstaking is het staken van drankmisbruik//, en aan de andere: „Men beweert, dat de arbeid te weinig geeft. Beter ware het te zeggea, dat het drankmis bruik te veel neemt." In het grensstadje Craneabnrg is iu den toren der B. K. keik, tasschen muren ingemetseld, een fraai eikenhouten altaar met tweehonderd fijn gebeeldhouwde beelden terug gevonden, waar het voor meer dan 300 j»ar, tijdens de reformatie, zou verborgea zïja. Het kunststuk is nog geheel gaaf. Een dankbaar drinkebroerDe omnibus- koetsier George Chapman te Londen, kreeg de zer dagen van een notaris de mededeeling, dat een oude heer overleden was eu hem tachtig duizend gulden had vermaakt. Chapman had dien ouden heer in geen drie jaar meer gezien. Vroeger kwam Caapmau geregeld in eene tap perij iu een der voorsteden en nam dan steeds op zich om den ouden heer, als deze zich een roes had gedronkeu, behouden en wel thuis te brengen. De onaanzienlijke wilgentwijg die aaa slootkanten en in greppels tiert, en waarvan da teelt in Friesland en Drente meer in gebruik komt heeft eene buitenlandsche firma aanleiding gegeven om te Eugwirden in Fries land eene mandei/makerij op groote schaal op te richten. Da Drentsche bodera blijkt, volgens proefnemingen, ook zeer geschikt te ziju voor wil genrijshout. Gel ij k men weet vertoont het peil- lood op verscheidene plaatsen der aardoppervlakte eene duidelijke afwjjking vau de wiskunstige rich ting. Zoo oefenen bijv. groote bergen een duide lijk waarneembaren invloed. Zeer opmerkelijk is het echter, dat ook iu de buurt van Berlijn op viij vlak terrein onderzoekingen getoond bebben, dat het peillood van de gewone richting afwykt. Men schrijft deze afwijking toe aan de nabij heid van de groote steeuzoutbeddiugen van Spe- renberg, waarrau het soortgelijk gewicht belang rijk vau dat der andere aardlagen verschilt. De Pruisische Minister van Open bare Werken heeft de Staatsspoorwegen in Duitsch land aangeschreven dat voortaan voor het gebruik vau slaapwagens op de genoemde spoorwegen geen extra suppletie meer boven de le klasse vracht behoeft te wordeu geheveo. Electriciteit ah middel om grachtwater te zuiveren. Het verontreinigde water van de Theems te zuiveren is een moeilijk vraagstuk geworden. Volgens de „Semaine des Constructeurs" zou men in twee inrichtingen, te Barking en teCrois- ness, trachten deze zuivering te doen met be hulp van ijzerzouten. De kosteo hieraan verbon den zijn begroot op ruim 12 millioen gulden. Terwijl een bekend Engelsch scheikundige, de heer Boscoe, bezig is hieromtrent nog nieuwe studiën te maken heeft een ander scheikundige, de heer Webster, proeven genomen met behulp van electriciteit, waarvan de uitkomsten verba zingwekkend mogen worden genoemd. In water, rechtstreeks uit de stadskanalen afkomstig, zoo zwart gekleurd als inkt, zag men nadat er een electrische stroom doorgevoerd werd, alle vaste bestanddeelen in beweging komen, om, na onge veer 15 minuten, in plaats van een neerslag te geven, zich als een drjj/ende koek aau de opper vlakte te vertonnen. Dit ontstaat door de gasont- wikkeling, welke met de vaste stoffen in verbin ding treedt eu deze naar de oppervlakte drijft. Is dit schuim verwijderd, dan blijft er een heldere vloeistof achter, waaraan geen spoor van onaangename lucht is te bekennen. De proeven van Webster zijn reeds op veel grooter schaal genomen, dan de gewone proeven in laboratori ums. Hij zal echter nog eene proef doen om alle tegenwerpingen te kunnen weerleggen. Dezer dagen reed een brievenbe» steller uit Lunteren in den vroegen morgen per rijwiel naar het station Ede. Iu de buurtschap Doesburg werden twee schoten gelost, en naar de meening van deu besteller was het op hem gemunt, aangezien ze rakelings langs hem gin gen. Later bleek echter, dat hier niet aan moed wil kon gedacht worden, maar alleen aan onvoor zichtigheid. Een landbouwer had namelijk den vorigen avond aan een oubekeud persoon huis vesting verleend en uit voorzorg zijn geweer geladen (dubb lioops). Den volgenden morgen schoot hij het geweer af (hel was met hagel geladen) toen de vreemdeling was vertrokken. Onvoorzichtig genotg had hij den loop in de rich ting van den grintweg gehouden. De Al ago as is te St. Vincent aangekomen met den gewezen Keizer van Bra zilië en diens familie; allen verkeeren in goede gezoudheid. Een leerling op de Pupillen- school te Nieuwersluis had onlangs het ongeluk op esn zijner knieën te vallen, zonder zich zooals hij dacht noemenswaard te bezeeren. Na eeuige dagen echter begon hij zcoveel pijn daar aan te lijden, dat men het uoodig oordeelde hem

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2