MARKTBERICHTEN. BE U iÜSBE KICHTEJN Laatste Berichten. Een vrek uit de groote wereld. Goed betaald. Voor geest en hart. Ter behartiging. In 't ruiachea van 't gevoel verloren, Verloeren wjj de stens te hooren, Die waarschuwt voor bedrogen sehjjn, En, om ons tastende als de blinden, Zoo zoeken wg, om nooit te vinden, Wg arme dwazen, ale we zgn. STEDELIJK NIEUWS. Necrologie. Nijverheid en Technische Kunsten. Letteren en Kunst. Land- en Tuinbouw. Rechtszaken. Amsterdam 9 Dec. 1889, pbemie-lebningen. in«/é 19, rue Jacob, Faris. O. S, dit, nadat een conducteur beloofd had, hen te zullen waarschuwen als de treiu weder vertrok. De vrienden hadden elkander veel te vragen en te vertellet), en zij waren in druk gesprek, toen zij op eens een gefluit hoorden, een tchok voelden en met ontsteltenis bemerkten, dat de trein voortreed? De vronw barstte in tranen uit; zij moesten, naar men hun zei, tot Pressburg meerijden, en de kinderen zaten aan het station in het rijtuig tevergeefs te wachten op papa en mama. De man liep als bezeten door de waggons, om den conducteur te zoeken. Deze verklaarde, aan zyn eisch om den trein te doen stilhouden niet te kunnen voldoen. Er zat niet anders op, dan dat mijnheer en mevrouw de reis naar Pressburg meemaakten en betaalden. Daar valt den radelooze het nood-seintoestel in het oog. Hij snelt er op toe, trekt aan den ring en weinige oogenblikken later staat de trein stil, niet ver van Stadlau. Nu stappen de beide gevangenen van den bliksemtrein gauw uit en loopen uaar de locomotief. De koopmun ging voor de machine staan, //Ik heb het noodsein gegeven,// riep hij, „en ik ga niet hier vandaan voor ge mg een beambte met een lantaren het was intnsschen donker geworden mee geeft, om mij langs den spoorweg naar Himberg te brengen." Dd machinist, die toch kwalijk den opgewonden man overrijden kon, riep den treinchef, en deze voldeed aan het verzoek. De koopman en zyne vrouw kregen een baanwaoh- ter mee tot aan Himberg, vanwaar zij naar het Staatespoorwegstation te Weenen reden, waar hunne kinderen nog altjjd op hen stonden te wachten. Onder Wykbij Duurstede is een otter gevangen van 8ys voet lang door een hond Van C. De Rooy. Het beest kwam uit eene sloot en werd door den hond achtervolgd, waarop een gevecht ontstond. Eerst trok de otter den hond mee te water, doch deze alaagde er weer in met zgne tegenpartij op het droge te komen. Na voortzetting van het verwoed gevecht moest ein delijk de otter het met den dood bekoopen. Het aantal landverhuizers, die in October uit Duitschland over Antwerpen, Botterdam, Amsterdam en Dnitsohe havens naar overzeeeche landen zyn vertrokken, bedraagt 9409. Het totaalcijfer van 1 Januari tot 31 October was 81.773 tegen 80,711 in dezelfde maanden vau 1888. De phonograaf in dienst der geneeskunde. D e heer Wangemann heeft de phonograaf vertoond in eene zitting van het college van dootoren te Weenen. Edison's meesterwerk wekte ook hier iedere bewondering op. De Heer Wangemann deelde hier mede, dat in Edison's laboratorium te New-York proeven waren genomen, om te zien of de phonograaf ook voor geneeskundige doeleinden dienstbaar kan gemaakt worden. Wer kelijk is het gelukt den hartslag van een nor maal meoach op te nemen eu te reproduoeereu, en het mag met worden betwijfeld, dat hetzelf de zal gelukken by hartkloppingen en andere hartkwalen. Alleen moet de opneming geschieden bij volmaakte stilte, en liefst des nachts. Een arts maakte gebruik van de phonograaf, om de veranderde spraak van een patiënt op te nemen die aan keelziekte leed, om het opgevangen ge luid te vergelyken met een onlangs opgenomen phonogram, en zoo de verandering in het spreken te constateeren en het verloop det ziekte op te maken. Professor Dr. Yon Basch vroeg of het mogelyk was de tonen van het kloppen van het hart by de reproductie langzamer op elkaar te doen volgen dan in natura geschiedt. De Heer WangemaDn antwoordde, dat dit zonder bezwaar kan geschieden en dat men de sterkte der tonen Viermaal kan vergrooten. Deze proeven echter vereischten uiterst fijne, met de meeste nauw keurigheid samengestelde apparaten, tot welker vervaardiging Edison nog niet den tijd had ge vonden. De Heer Wangemann wekte de genees- heeren op, den Heer Edison bekend te maken met de diensten, welke zij verwachten, dat de phonograaf hun kon verleenen, opdat de groote uitvinder zich dan daarnaar zou kunnen richten. Tusscben de bemanning van de Scheveningsche bomschuit Jacoba reeder W. Groen, schipper Minnekus Boos en de bemanning van de viachsloep Ostende 61 heeft dezer dagen op de Noordzee een formeel gevecht plaata gehad, naar aanleiding van een diefstal van setten en touwwerk, door de sloep ten nadeele van de bomschni' gepleegd. De sche- veningers riepen de hulp in van vier in bnnne nabyheid liggende schuiten en wisten met hen allen tan boord vau de sloep te komen, vanwaar men ben met stukken hout en steenkool wierp. Zij bereikten evenwel bun doel, doch hun werd een geweer voorgehouden, wat door een hunner uit de hand werd geslagen, en zy noodzaakten door hunne overmacht den schipper van de sloep zelfs tot het teekenen ven een bewyt vas het gebeurde. Eene eigenaardige en eenige poppententoonstelling ia Maandag in het Cha ring Cross Hospitaal te Londen geopend. De poppen zyn gekleed in de uniformen,die door verachilleudo pleegzusters in Engeland worden gedragen. Al de poppenkleederen zijn door de pleegzusters zelf gemaakt en de poppen zijn allen even groot, zoodat de verschillende klaederdrachteD, waar onder er zeer amaakvolle zijn, gemakkelijk kannen worden bezien. Iets raadselachtigs is verbonden aan het verzoek van den Officier van justitie te Utrecht, om bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van Mr. J, W.Spin, „vroeger wonende te 's-Gravenhsge; althans in Het Vad. kan men lezen, dat Mr. Spin, volgers zijne eigene mede- deeling, '/nog altijd als advocaat en procureur by den Hoogen raad der Nederlanden werkzaam ia en zijn domicilie heeft te 's-Gravenhage, Van Diemenstraat 104." Raadselachtige storing. Een slim verzon- nen oneerlijke praktijk bracht onlangs Barcelona in opschudding. Een tijdlang was er telkens storing in den telegraphischen kabel tuaschen Barcelona en Marseille. Men kon er eerst maar niet echter komen wat daar de oorzaak van was, totdat eindelyk, door groote volharding, het raadsel werd opgelost. Met verbazing ontdekte men, dat een draad, in verbinding met dien van een welbekeDd-effectenhaudelaar, heimelijk in aan sluiting met deu kabel waa gebracht. Op die wijze had de speculant aanzienlijke sommen gewonnen, want, daardoor was hij vroeger dan ieder ander bekend met het verhandelde op de Londensche en Farijsche geldmarkten. Pierre Véron verhaalt van den Hertog d'Antin, dat als deze op een diner werd geDOodigd, hy den dag ta voren den gastheer ging opzoeken en hem aanbieden, daar gewoonlyk meer dienst personeel noodig was, om hem zyn knecht af te etaen. Daze welwillendheid werd meestal seer op prijs gesteld, 's Avonds na het diner had de Hertog met zijn bediende de volgende eamen- spraak. Wel, Martin, hoe is 't gegsan? Beet, Uwe Hoogheid, bestl En hoeveel hebt ge gekregen? Men heeft my vijf franks in de hind ge stopt. Goed. En de fooien? Die hebben de bedienden gedeeld. Dat weet ik, hoeveel was uw aandeel? Acht franks. Dus dat is samen 13 franks! Accoord, ge kunt gaan. Op 't eind van de maand zei dan de „edel moedige meester: In wiens dienst zyt ge? Maar,mijnheer, in de uwe? Geheel en al? Geheel en all Eiken dag? Martin knikte: „ja". Dan zijt ge ook in den namiddag van 7 Januari (dag vau hel diner) in myn dienst ge weest. En daarop gaf de Heitog het salaris, maar trok de 13 fraDks er af, die de veibaaade Mar- tia reeds als een extraatje had beschouwd. Dat de Hertog onophoudelijk moest veranderen van dienstpersoneel, is geen wonder. De Ameriksaniche millionnair Vanderbilt maak te indertijd eene groote reis door Europa. Etns lag zijn jacht in de heven van Constanti- nopel eu zooale dat zulk een rijk man past in den Gouden Horen. De Heer Vanderbilt woonde op het schip met zijne familie en liet daar den kunstenaar Coquelin ontbieden, die ook juist in Constantinopel was. Coquelin las daar drie zyner monologen voor een gezelschap, dat slechts bestond uit Vanderbilt en diens vrouw. Het honorarium voor deze voordracht bepaalde de Heer Vanderbilt op echt Amerikaansche wijze in tegenwoordigheid van den kunstenaar met de volgende woorden: „Gjj hebt my met uwe kunst zesmaal tot tranen toe geroerd; ik de'ik, dat, wanneer ik voor elke keer honderd dollars reken, dit niet te veel is. Gy hebt ons echter ook twaalfmaal aan het lachen gemaakt en dit ie in deze eri stige tijden met tweehonderd dol lars voor eiken keer, niet te duur betaald.// Volgens dese rekening zou de nota van het honorarium er aldus moeten uitzien: Nota over het kunstgenot van den heer Vanderbilt. (Aan den Heer Coquelin.) 6 tranen a 100 dollara 600 dollars 12 lachbuien a 200 dollars2400 dollars. Totaal 3000 dollars. Op deze waardeeriDg zyner kunst kon de Heer Coquelin niets aan te merken hebben. Wantrouw den vleier; menig mensch ia door vleiery bedorven. God vreezen is een goed begin, De grond der wjjsheid schuilt er in. De ware liefde verblijdt zich niet in onrechtvaardigheid maar zjj verbljjdt ziek in de waarheid. Allerlei. Critiek. Patroon (tot den jongsten kantoor bediende, die aan 't radeeren is). Meijer, wet voer je toch uit? Meijer. Er ie eene inktvlek op mijn brief gevallen, mijnheer, die ik tracht te radeeren. Patroon (Dadat hy den brief heeft gslezen). Meijer, radeer den brief weg en laat de inktvlek staan. De beste bron. De kleine Betsy ia met bare moeder bij, hare tante op visite. Gedurende het gesprek werd er o. a. ook gezegd, dat men zoo weinig van de familie Muller hoorde. Heeft die dan geene keukenmeid? vroeg de kleine Betsy. Bediende-logica. Bediende. Mijnheer de BaroD, de H er Bommelmeijer verlangt u te spreken. Baron. Kerel, hoe durf je zoo'n zwen delaar in huis te laten? Bediende. Pardon, mijn heer, ik dacht dat hij een fatsoenlijk man is omdat n hem onlangs zelf uit huis heeft ge worpen. Geloofbaar. A. Mijn neef heeft een goed harf; hij geeft 't liefst alles wat hij heeft, aan de armen. B. Dat geloof ik gaarne, bij heeft niets dan schulden. Op straat. Een vader gaf zijn jongen een pak slaag. //Kom, baas, 't is nu meer dan ge noeg,// zei een heer, die juist voorbijkwam, „sla den jongen niet langer.// „Wat moeit gy u met zulk een aap van een jongen?„ hervatte de eerste. „Een aap,// aprak de voorbijganger, vol verba zing, „pas dan op dat je hem niet weer aan raakt of ik klaag je dadelijk aan. Ik ben lid van de vereeniging tot bescherming van dieren." Een visum repertum. Een student werd dood op zijn bed gevonden. Men dacht eerst aan vergiftiging maar by onderzoek bleek, dat zyne maag het volgende bevatte: Limonade, bier, oesters, kouds punch, ham, thee, salade, cognac, koffie, gemarineerde haring, worst, kaas, wijn, sardines en een spiertje oude klare. De dokter gaf het volgende attest: Ge storven door bezoek van goede kennissen- Ad rem. Een jongen staat in eene herberg naar hot biljartspelen te kijken. „Hoe noemt men zoo'n ding bij jullui?" vroeg de kastelein, naar het erg gelapte biljart wyzende. „Esn dambord,// wa* het antwoord van den jongen. HAAfiLEM, 10 December. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente maken bekend, dat de openbare kennisgeving omtrent de inschrijving voor de Nationale Militie in de maand Januari 1890 vau alle mannelyke ingezetene,Jdie in 1871 zijn geboren, op de hier gebruikelijke plaatsen is aangeplakt en dat tot de inschrijving meer bepaald zal worden zitting gehouden op het Baadhuis der gemeente (afdeeling Militie en Schuttery) op: Vrijdag 3 Januari voor hen wier namen aanvangen met een der letters A tot D; Zaterdag 4 Januari ala voren E tot H; Maan dag 6 Januari als voren I tot M; Dinsdag 7 Januari als voren N tot B en Woensdag 8 Jannari els voren S tot Ztelkens van 'smorgens 10 tot 's namiddags 2 uur. Bij kon. besluit van 6 Dec. is bij de dd. sohuttery alhier benoemd: tot 2e luit. a la suite de Heer Mr. W. T.PahudDe Mor tanges, thans schutter. Zaterdag-avond te kwart over 10 is brand uitgebroken in het volkalogemeDt van W. A. J. Van der Kamp aan den Jansweg no 20. De bovenverdieping ia geheel uitgebrand. Met be hulp van het materieel der waterleiding aan het spoorwegstation en van den slangenwagen was het vuur in een half uur tyds gebluscht. BURG. STAND DER GEM. HAARLEM r BEVALLEN: 6 Dec.: B. M. Van Leyenhorst-Te Horst, z. J.C.JVisser-Leis, z. C. E. Heyerman- Anslijn, d. 7 Dec.: B. Van Deunen-Bakker, <1. A. Van Eedeu-Block, z. M. J. Meys-Kolthof, z. 8 Dec.: J. C. Vnur-Symons, z. M. E. Hazevoet- Ketel, z. 9 Dec.: G. H. M. Koosen-Roosen, d. OVERLEDEN: 6 Dec.: N. Boontjes-Bij port, 50 j. 6 Dec.: L. Heil, 58 j. 8 Dec.: M. A. Snellens, 14 j, A. M. C. Junge, 12 m. Jl. Vrijdag-avond is te Arnhem overjeden de Hoog- eerw. Heer J. H. Van Basten Batenburg Kanunnik van het Utrechtsch Metropolitaan Kapittel, De»ken van Arnhem en Pastoor der St. Eusebius-Kerk aldaar Vele jaren lang was de overledene te Arnhem werkzaam en besteedde er zijn groot vermogen tot vele liefdadige doeleinden, o. a. voor het stiehten van het uitnemend St. fitisabetha- Gasthui», dat door zijn initatief tot stand kwam. In eene dezer dagen in Frankfort plaats gehad hebbende conferentie van indastriëelen, technici enz., werd esn voorstel aangenomen tot het honden eener internationale electrotechuische tentoonstelling aldaar van Juni tot Oc tober 1890. De tentoonstelling zal worden gehouden op het terrein van het voormalig Main Neckar station, welk terrein door de koninklijke spoorwegdirectie voor dat doel is afgestaan an gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het nieuwe centraal-personimtation. Ala eerepresi- denlen der tentoonstelling zijn benoemd de President der spoorwegdirectie Gnerard, de hoofdpostdirectenr Heldberg en de burgemeester Miqnol. ot eereleden van het comité werden benoemd de hecren ie mens, Edison en Thomsom. Aas den Heer E. Johan Van Dam, Kapelmeester by het 2e reg. huzaren te Venloo, is opgedragen het com- poneeren van eene muziekstuk voor het in den aanstaanden zomer te honden mnziekconeonrs van den Noord-Hol- landschen Bond. Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft, ingevolge eene opdracht door de alge- meene vergadering op 12 September jl. te Haarlem, wasrbij de wensch is uitgesproken, dat de aceijnsbelasting op het zout zal worden afgeschaft, zich te dier zake met een adres tot den Minister vau Financiën gewend. Voor goed wei- en bouwland worden in Drech- terland nog steeds hooge prijzen besteed. Drie perceelen bouwland zijn aldaar verkocht geworden voor f3000 het bunder (H. A.) en drie perceelen weila d tegen f 3800 het bunder. Bij ordonnantie van de arr.-rechtband te Breda is rechtsingang verleend met wijziging naar de openbare terechtzitting tegen den Heer J. F. De Booy. fabrikant, lid van den gemeenteraad aldaar, wegeni beleediging van den inspecteur van politie. EAABLEM, 9 Dec. Ter graanmarkt van heden gedaan: roode tarwe f 6,50 a f witte f 7,25 a 6,65 roggef5.—af, Haverf3,70 a f3,60 gerst f 4 90 bruine boonen f -af,—Gr. erwten f 6,20 a f 6,10 Capncijnera f8.— a fOliezaad fK arwijzaad f9 80 EOOBN, 7 Dec.. Op de weekmarkt van heden waren 70 prijzen en aanvoeren der granen ala volgt: heet. tarwe I 6,76 a 8,— beet. rogge f5 a 6 Heet. Gerst 4.25 a 5,heet. haver f 3,25, a f 4,mosterdzaad 17a 14.50 heet# bruine f 8,25 a 10,50 gele f 10,a J 12. heet paardeboonen 1625 a 7.—heet, erwten J 9,25 a 10, LONDEN, 9 Dec. Ter veemarkt zijn aangevoerd runderen 3200, achapen en lammeien 11,000 kalveren schapen en lammeren 4/2 a 6/8, kalveren S/10 a 6/- z wij nen 2/8 a 4/4. ALKMAAR, 9 Dec. Ter veemarkt werden ver kocht 3 koeien voor f 160a 190, 59 kalveren vas 40 110.5 nuchtere dito van f 16, a 20, 870 acbapes 124 a 36,— 149 varkens a 42a 56 e.— magere,— a per kilo. paarden f a LEIDEN, 7 Dec. De prjja der boter was hadea pei vat 1ste qual. f 52.— a 60.—, 2de qual. f 44— 50.Aanvoer groot en handel middelmatig. Tnrf. Aangevoerd van 2 Dec. tot 7 Dec. dub bele heet., prija 25 a 32 e. AM8TKRDAM9 Dee. Ter veemarkt warea aangevoerd 354 rnnderen, van welke de prijzen wares vette 1ste qual. f 0,70 a 75..dito 2de qual. f 65.— dit* 3de qualiteit f 0,55 per kilo; melk- ankelfkoeien 150 a ,270 graahalv. a 23— nuektur kalveren 8 a 13, 7schapenen lammeren a 220 vette varkens 50 a 54 e.; biggen beide par kil. BOTTEHD A.M, 9 Deo. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: paarden, innderen 122, vette en gras- keiveren 62, nuchtere kalverenl,J1087 aehepen of lamme ren, 452 varkeas, biggen, 1 bokken of geiten. De pryzen van het vee, besteed ter mirkt van hedea waren als volgt: Runderen latejqnaliteit 76 e. 2de quel. 72 c., 3de qual. 68 e.; kalveren late qual. e. 2de qual. 87'/* 92'/jC., schapan late qual.60c., 2de qcal. 50 c., alles per kilo; varkens lets qnal. a 28 o., 2de qnal, 27 a e., 3de qual. 26 c., licht aoort 22 a 23 c. per half kilo; Zeeuwsche eieren f 5.30 a 5.50. Overmaasiche dito f 5.60 5.80 de 100 stuke. SCHIEDAM, 9 Dec. Moutwijn per Ned. vat a f 12.-— Jenever f 17,50 Ameterd, proef f 18,75, Spoeling f 1,30 Commissie f 1,40. Pryzen der onderstaande etïecteng,DoUMt pCt. de koers, Nederland. Certif. Werk. Sahufcl. 2» 8 s i 'li Hongarije. Obl. in papierI Goudleening, I Italië. Obl. Pauiel. Leen. 1860-64 5 Oostenrijk. Obl. in papier (Mei—Nev.)3 silver (Jan.—Juli). 5 Portugal. Obl. buitenl. 1858-84 2 Buslsnd. by Hope k Comp. Oude Raiaen I Obl. Nie. Spw. 1867/69. 4 1877 Amet. L 20-100 5 Obl. bnitenl. 1876 2 binnenl. (Ferpetueele)4 Obl. Alg. Hohuld 1866 Serie D. I 1869 C. 6 Egypte. Obl. Leening 1876 N.-Amerika. Obl. Vereen. Staten 1876 1677 Columbia. Obligatien Peru. Leening 1870. 1872 Oostenrijk. A end. Nationale Bank. divid. Nederland. Holl. IJi. Spw. Aand. M. tot Eipl. St. Spw. Aand, Caut. Spw. gestamp. Obl Indische Spw. Aand Rijn Spw. volg. Aand. Boxtel Wezel Obl 1875. Ïuid-Ital. Spoorw. Obl.. Gr. pw. Maateeh. Aand.. I Baltiiche Spw. Annd,. 8 Jelez Griasi Obl6 Kiew Brest AandI Knrtk Chark. Obl. «tS 100 Obl 6 Morachanak Syaran Aand.. I Riaschk Wiasmn 5 Aandeelen Spw. iiv. Chicago N. W. Cert. Aand.. N. York Lake Erie W. S. Aand. Illinois Cert. Annd Miss Kansas Texas Obl. Gert.. 7 Nederland, Loten Amsterdam /100. I Rotterdam 8 y Gemeente Crediet8 nelgle. Sled Antwerpen 1887. Oostenrijk. Staatsl. 1854. ...4 1860I 1864 Builend. 1864. 6 1866., ..6 Spanje. Turkije. 4 4 4' 6 6 4', 5 83% 977» 102»/» 83'/,, 94'/, 91'/. 73'/, 73'/, 64Y, 103'/, 98 65 IV/, 17'/, 92'/, 103'/, 125'/, 4l»/e 157, 13*/« 132»/, 1547, 138»/, 90'/, 140'/, Italië. Builend. Bumeule Amerika. Geldkoers prolongatie 3, 4 pet. 58 1217e 61'/, 96'/, 1007, 327, 327, 139'/, 27 1177, 105'/, 110 1077, 104»/, 87'/, 113 118'/, 148'/, 162 146 BERLIJN, 9 December. Algemeen is men thans van meening, dat er geene algemeene werkstaking der kolenarbeiders in Westfalen isj te dachten. De uitgebreide influeuza-epidemie in Rusland schjjut zich naar Oosteurgk over te planten. Uit Krakau, Lemberg en Wee nen worden een aantal ziektegevallen ge meld. Ook te dezer stede zgn reeds eenige personen aangetast, en naar men hier zegt, ook te Pargs. PARIJS, 9 December. De kamer be raadslaagde over de verkiezing te Clignau- conrt, waar op Boulanger ongeveer 8000 en op Joffrin ongeveer 5500 stemmen werden uitgebracht. Na een langdurig de bat werd met 311 tegen 243 stemmen be slist dat Joffrin is gekozen. CHEMNITZ, 9 December. In 25 verve rijen alhier is eene werkstaking uitgebro ken. Niet meer dan een tieude der arbei ders zgn aan het werk. Door 1500 werk stakers wordt 33J/j pet. loonsverhoogiog verlangd. MEDEDEELINGEN. d 10 cents per regel. Dagelijksche raadgeving. De wetenschap wgzigt hoe langer hoe meer hare metbode ia de kunst de zieken te verplegen. Aldur laat men de verkoud heden niet meer rgp wordeu, men verpleegt ze door de Capsulos Guyot, die den hoest verhinderen in eene chronische lucht pijptak of longontsteking te doen overgaan. Het succes der Teer Guyot: 't zjj in capsules, 't zjj vloeibaar is t6 wijten aan hare werkdadigheid, aan haren billgken prijs en aan hare gemakkelijke en aange name wijze van gebruik. Aan deze produk- ten recht doende, bedoel ik die, welke op het etiket het adres dragen:

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 3