B 1 N N E L A X 1>. Koloniën. BATAVIA, 6 Nov. De commandant van het leger heeft bepaald dat militairen, die in de 2e klasse van militaire disci pline zjjn geplaatst geweest, nooit, en zij die de strai van degradatie hebben onder gaan slechts by uitzondering vooradspiraüt- militair-ambtenaar zullen worden in aan merking gebracht. Naar men van Atjeh verneemt, laat de toestand ter westkust weinig te wenschen over. Toekoe Oemar houdt zich sedert eenigen tjjd te Rigas op doch pleegt daar geene vijandelijkheden. Op de Noordkust bezette Samalangan het op den rechter oever van de Pedada- rivier gelegen rykje Pedada, dat steeds eene onderhoorigheid van Samalangan is geweest. Botsingen tusscheu dit landje en Passan- gan waren daarvan het gevolg. Onze post te Segli werd nu en dan beschoten. Dientengevolge werd Pautei- Kadja door Zr. Ms. zeemacht met 10 gra naten getuchtigd, terwyl Endjoeng, eeu naburig vazalstaatje, met 4 granaten werd gestraft. Te Edi bljjft het tot dus verre rustig, zoodat het zich laat aanzien, dat het iu het Bat. Nieuwsblad verspreide bericht omtrent bet vertrek van een bataljon derwaarts, uit de lucht is gegrepen. De inlaudsche bediende, die onlangs zjjne meesteres, mevrouw B., aanviel en zware wonden toebracht, is door den land raad veroordeeld tot twaalf jaren dwang arbeid in den ketting. De Resident vau Menado bericht onder dagteekening van 2 October jl., dat sedert de aardbeving van den 6eu September t. v. in de geheele Miuahassa dagelijks min of meer hevige aardschuddingeu werdeu ge voeld, en het water in de warme bronnen langs den grooten weg van LaDgowan (afdeeliug Tondano) naar Tompasso (af- deeling Amoering) troebel was, terwyl op laatstgemelden datum te Benthenau, eene aan zee gelegen plaats in de aideeling Belang, in den tyd van twee uren vijftien vlofdgolveu werden waargenomen, teu ge volge waarvan de erven der aan het strand gelegen huizen twee voet onder water wer den gezet en het zeewater pl. m. 3000 Meter ver in de Palembarivier werd opge- •tuwd. Staten-Generaal. GEMENGDE BERICHTEN. Niet christelijk maar wetenschappelijk moet de moraal zijn. Dat is thans de leus van eenige liberale bladen in België. Vol gens die liberale wetenschappelijke moraal is het kerkelijk huwelijk onzin, moet het huwelijk spon taan en zonder vorm van proces kunnen ont bonden worden, of beter nog, het huwelijk dient geheel en al afgeschaft te worden. De ontrouw in het huweljjk wordt volgens de wetenschap pelijke zedelijkheid als iets heel zedelijks ge- leeraard. Er zijn zoogenaamde trottoirbladen, die het huwelijk voorstellen als de grootste monster achtigheid. Is de vrjjheid der drukpers, die het volk de heiligste en eerbiedwaardigste instellingen waarop de burgerlijke wetten gebaseerd zjjn, leert ver achten, niet eene ramp voor de maatschappij? Preeken zjj, die zulke taal voeren, niet openljjk verachting of minachting voor de wetten des lands? p. p.) Waar cijfers spreken is elke redeneering overbodig. Ziehier dan eenige cjjfer», die op zeer luide wjjze spreken voor de bizondere school in België. Jaarlijks hebben in dit naburig land concur— sussen of wedstrjjden plsats tusschen de leerlin gen der lagere scholen. Deze sjjn er in drie cstegoriën verdeeld, t. w. 1. de gemeenteschool (onze openbare lagere school), 2. de geadopteerde school, de van wege de gemeente gesubsidiëerde school, en 3. de vrije of bizondere school. a. Verhouding tnsschen mededingers, die percents-gewjjs overwinningen behaalde»: De gemeente-school 5,37 De geadopteerde school 4,57 De vrjje school 6,24 b. Percentsgewijze verhouding van hen, die esn bewjjs van capaciteit of bekwaamheid ver wierven: De gemeente-school 67,24 De geadopteerde school 52,78 De vrjje school 74,78 e. Gemiddeld aantal punten, dat van de 200 door de verschillende scholen werd behaald: De gemeente-school 128,5 De geadopteerde school 117,4 De vrjje school 135,2 De openbare of gemeente-school werd dus in al de wedstrjjden over het geheele land door de bizondere of vrije school overwonnen. Naar de vruchten beoordeelt men den boom, niet naar 't geruisch zijner lakken en bladeren. (F. W.) Volgens de slotbepaling zal de gewijzigde Schoolwet met 1 Januari a. s. in werking treden. De gemeentebesturen, die reeds hunne begrootin gen voor het jaar 1890 hebben vastgesteld, be hoeven daarin echter geen verauderiug te bren gen, omdat, volgens een der overgangsbepalingen (art.^ 5), de wjjziging, welke de wet in de uit— keering van de rjjksbjjdragen voor het openbaar onderwjjs brengt, voor het eerst wordt toegepast op het dienstjaar 1891. Wel zal in de Staats- begrooting voor 1890 een post moeten worden gebracht tot uitkeering van de subsidie voor bizondere scholen, die daarom aanvrage doen, t geen in den loop van Januari bjj Qed. Staten behoort te geschieden. Zooals bekend is, worden als nieuwe vakkën oDder het lager onderwijs (ook aan de gesub sidiëerde bizondere scholen) opgenomen „de eerste oefeningen in het handteekenen* en de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek.// Dit laatste vak wordt eerst met 1 Januari 1893 verplichtend, en daarna kan de Begeering nog driemaal, telkens voor ten hoogste twee jaren, ontheffing voor dat vak verleenen voor bepaalde scholen. De Commissaris desKonings in Noord-Holland heeft bij circulaire aan de burgemeesters kennis gegeven, dat in gemeenten of in gedeelten van gemeenten, waarvoor een bevelschrift tot muil korving der honden is uitgevaardigd, ook do honden, terwijl zjj op de jacht gebruikt worden, van een muilkorf moeten voorzien zjjn. De Tweede Kamer heeft gisteren de algemee- ne beschouwingen over de Staatsbegrooting be gonnen. De Heer Kerdijk critiseerde de vertraging in de indiening van wetten tot regeling van de levende strijdkrachten en de niet-indiening van eene nieuwe kiesrechtregeling voor de volgende algemeene verkiezingen, in strjjd met de toezeg gingen bij het optreden van dit Ministerie. De Heer Rooseboom vraagt, namens het afwe zige lid Seyffardt, wat de Begeering wil doen tot onmiddelljjke versterking van de levende strijdkrachten, of men twee lichtingen met 1 Mei wil in dienst houden, en of spoedig daartoe een voorstel is te wachten. De Heer Fan Kempen betoogt het wensche- lijke van beschermende maatregelen voor de na tionale nijverheid en den landbouw, en vraagt naar de plannen der Begeering. De Heer Fan Houten meende, dat, ofschoon het subsiediestelsel voor het bizonder onderwjjs in de Schoolwet is gesanctionneerd, over de voorwaarden van verleening nog veel verschil kan rjjzen. Hjj ontkende dat de arbeiderswet een gewichtige stap is op het gebied der sociale wetgeving, rechtstoestand van natuurlijke kinde ren, van gehuwde vrouwen vergemakkelijking van de echtscheiding, uitbreiding van het ont- eigeningsrecht in het belang der gezondheid en de arbeiders. De Heer Domela Nieuwenhuis critiseerde het stilzitten der Begeering op sociaal en economisch gebied. Ook de liberalen deden niets voor het algemeen, alleen voor het individu. Maar deze Begeering behoort te zorgen voor burgers die werken willen. De armoede neemt toe. De wel varende vermeerdert in welvaart. Moet de werk man dan van honger omkomen? Het nietsdoen dezer Begeering keurt hij sterk af. De Heer De Fries hoopt bij de Begeering een gunstig oor te vinden voor zijn wensch naar verlichting van lasten der kleine grondbezitters en bescherming van den nationalen arbeid. De Heer Schaepman beantwoordde sommige sprekers. Aan den Heer Van Houten gaf hjj te kennen dat, wilde hij den politieken schoolstrijd voortzetten, de rechterzijde thans wist wat haar plicht is. Hij beproeve maar niet, zei de Spreker, telkens eene wig te slaan tusschen de Katholieken en de anti-revolutionnairen. Als het waar ware dat de Katholieken thans bij de benoemingen bevoorrecht worden, dan zou dit te verklaren zijn uit hunne vroegere aehteruitstelling. De Heer Ileldt is tegen het protectionisme, omdat men den nationalen arbeid niet helpt als men begint met de producten duurder te maken. Maar wel is het geoorloofd zooveel mo gelijk groote werken aan landgenooten te gun nen. Voorts is afschaffing of wijziging van de patentbelasting aanbevelingswaardig. Een geneesheer van den ouden stempel schrijft aan het U. D.. Vele menschen lijden in dit jaargetijde aan koude voeten. Dat ia zeer nadeelig en kan tot allerlei ongeateldhed-.n aanleiding geren, tenrjjl het gebruik van stoven, vooral van stoven die met brandende doofkolen zjjn verwarmd, mede Verre van onschadelijk is, vooral in zalen of ver trekken, waar veel menschen bij eo n zjjn. Het meest afdoend middel tegen koude voe ten is het gebruik van vilten ichoeuen, en ik begrjjp niet, dat onze vaderisndsche nijverheid deze niet lang in de mode heeft gebracht; zij zou daarmede zich zelf bevoordeelen en aan de ineuschheid een niet onbelangrjjken dienst bewij zen. Inmiddels beveel ik die allen personen aan, dia last hebben van koude voeten. Ik kan mij iu deze dagen vaak bedroeven over ooze agenten van politie en over de koet- sirrs en conducteurs onzer tramwagens eo vigi lante». Wat hebben deze menschen in deze gure dagen niet geweldig veel te lijden vau de bar heid van het weder. Waarom hunne jassen niet, zooals een vijftig jaren geleden die vau de dili- geuce-koetiiers, met echapevacht gevoerd en hua vilten laarzen en eene bonte muts gegeven. Dan zouden zij tegen de felste koude bestaud zijn en beter in staat hun dienst te vervullen, dan nu zij van koude soms dreigen te verkleumen. Ik doe daartoe een beroep op het goede hart ran allen, die dit aangaat en verzoek vriendelijk aan de pers dit beroep in den breedst mogelij ken kring te verspreiden. Hetgevolg van de te Botterdam ontijdig onder de metaalwerkera op touw gezel- te werkstaking is, dat thans ongeveer 200 me taalwerkers aldaar werkloos zjjn. De Gezondheidsraad te Moskou, samengeroepen om te beraadslagen over maatre gelen tegen de influenza de veelbesproken, in Busland heeraohende griepziekte heeft be slist/dat daartegen geen bizondere maatregel te nemen is, omdat de ziekte veroorzaakt wordt door den lo/s'and van den dampkring. De raad ontkende eenstemmig, dat de influenza een voorlooper zou zyu vau de cholera. De epidemie is te St. Petersburg, nu er eeni ge dagen koada heerscht, aan het afnemen. Maar elders breidt zij zich uit. Te Helsiug- fora konden een tij Hang eenige couraoteo niet verschijnen, omdat al de redacteurs door deze ziekte waren aangetast. Brieven konden niet bezorgd worden omdat de postboden aan influ enza leden; kantoren en winkels waren gesloten wegens gebrekaan bedienden, anz. Te Odessa zijn ook een aantal menschen door de ziekte aangetast, waaronder 250 soldaten, 30 cadetten en de heKt der bemanning van de stoombooten. De geneeskundigeu voorspellen, dat de epide mie zich over Duitschland en geheel West-Eu ropa Zal uitbreiden, en die voorspelliug begint reeds bewaarheid te worden. Tr Weeoen zij» reeds een aantal gevallen van influenza voorge komen, vooral ook ouder da geneesheeren eo oppasters van het algemeen ziekenhuis. Verschijnselen vau de ziekte, die onaangenaam, maar niet gevaarlijk is, ziju: loomheid geduren de twee of drie dagen; daarna ijlende koorts, welke zes of aeht uren in hevigheid toeneemt; hoofdpij», prikkeling in de keel, pjjn in da le- deo en een lastige hoest. Dd koorts duurt ge middeld 24 uren en doorgsans zijn de patiënten daarna in 60 uren hersteld. Eene kloeke daad van een weea- jongen uit bet gereformeerd burger weeshuis te Utrecht C. N. J. Lattinck, oud 18 jaar, stuur mansleerling aan boord van het stoomschip Veen- dam, op de reide van New-York, wordt in de Duitsche en Eugelsche bladen in N.-Amerika vermeld. Bij aankomst van geuoemd stoomschip te New-York, viel een kneepje van 5 jaar over boord, genaamd P. Ba-ut, met het hoofd tegen het schip. Zonder zich een oogecblik te beden ken, sprong D. N. J. L. geheel gekleed in zee; eene dreg werd hem toegeworpen, en hij had het geluk, den bewusteloozen knaap van een anders gewiseen dood te redden. Na eenige oogeublikken had men het geuoe- geo het knaapje weder tot bewustejjn te brengen en C. N. J. L. had met een nat pak en ge scheurde kleederen de zelfvoldoening, door zijn 11 k gedrag het kind weder aan zyne beangstigde ouders terug te geve». Een „Bond van het Kruis", eene katholieke voreeniging tot afschaffing van ster ken drank, ia dezer dagen door den Eerw. Heer Vsslet, hoofdredacteur van het blad //Volksge luk//, te Brussel opgericht. Het aantal studenten in de genees kunde neemt in Oostenrijk zoo belangrijk toe dat buitengewone maatregelen worden beraamd om het proletariaat onder heo te keeren. Daarom en om de artsen beter prsctisch te vormen voor zij zelfstandig optreden, is bij den Ne- der-Oostenrykschen Landdag het voorstel inge komen, dat geeu arts worde aangesteld vanwege rijk of gemeeute, dan bij, die twee jaar hospitaal praktijk achter dea rug heeft. Het aantal studeoteu iu de geneeskunde be draagt thans alleen te Weenen 2064. Men meldt uit Nieuwediep van 9 December: Tijdens de woedende sneeuwstormen strandde heden-ochtend omstreeks half zeven op de Ra zende Bol de Eugelsche stoomboot Karoon, kapitein Staanders, komende met 5709 balen katoen van Ssvaunah en bestemd naar Bremen. Nadat de stranding by het aanbreken van den dag door de kustwacht van Kijkduin was ge rapporteerd, vertrok de reddingsboot, door do Hercules gesleept, zoo spoedig mogeljjk van bier naar de strandingeplaats, ondauks de hevige branding en de wilde golven, die het reddings werk zeer bemoeilykten en voor de redders ge vaarlijk maakten. Maar mannen, als ook nu weder aan de riemen zaten, zien geen gevaar als het leven van schipbreukelingen op het spel staat, dat hebben zy reeds zoo dikwyls over tuigend heweteu. En dus ging het dwars door de branding heen op bet schip aan, dat voort durend door huizenhuoge zeeën werd bestookt. Niet minder dan 25 menschen sloegen op het schip alle bewegingen der redders gade, en toen ds boot met veel inepanuing in de nsbjjheid was gebracht, was deze spoedig met 13 der schipbreukelingen gevuld. Toen de geredden sen boord van de Hercules waren overgebracht, werd nogmaals en met erenveel succes de reis naar de Karoon ondernomen om de achtergeblevenen te redden. By het verlaten van zijn schip, werd kapitein Saunders door een vallend blok aan het hoofd verwond, twee der instappers van de reddingsboot bekwamen kwetsuren aan de handen. Omstreeks half een keerde de Hercules met redders en geredden in de haven terug. Da laatsten werden door tusschenkomst van den Ëngelschen vice-consul spoedig onder dak ge- braoht en van het noodige voorzieD. Uit 9neek wordt osi vac 9 Dece m- ber gemeld: De Rotteidammer goederenboot van de Heeren Martin Co. is Zoudag-nacht deerlijk gehavend te Sneek binnengekomen. Alarmfluit, kompas, glazen en tal van andere laken waren verbryzeld. Toen de boot Zondagmiddag 2 uur door de brug bij Uitwellingerga stoomde, tooude de brugwachter zijne groote ontevredenheid over hel breken van de achoonc ijsbaan. Tot eon paar jongene, die bij hem stonden, moet de man toen hebben gezegd: „Allo, donder er maar stien op io«, waarop iu beteelfde oogenblik het vaar tuig tot mikpunt diende- De bsmanning trachtte zich te dekken in de kajuit, maar toeu eene dikke kei de alarmfluit wegsloeg, gevoelde de machinist zich verplicht op het dek te komen om de gemaakte opening direct met een houten pen te sluiten. Eene hagelbui ran steeuen van het inmiddels saamgestroomde grauw begroette den man, die, zyn leven niet langer in de waag schaal willende stellen, met eene half verbrande hand weer heil beneden ging zoeken. Het bombardeeren duurde voort tot by Oppen- huizon; waar vrouueu met gouden kappen op, den mannen in hare boezeli eteenen aandroegen. IotuMchen wiit da kapitein aan land te komsn en koers naar Sneek te zetten, waar de hulp der politie werd iugeroipen. Ong-lukkiu ver wees man aldaar den kapitein ua>r den Officier van justitie te Leeuwarden, by wien hjj eerst den volgenden dag zijn bek'ag kon indienen. Ds hoot lette Ziudag-nacht onder geleide van iemand, die met een grinden ganzenroer op het dek stond, haren tocht naar Sneek voort. Dezen winter zullen, zooels de Nord Telegraph bericht, op den Doieper by Je- katerinoaslaw en Kieuw proeven worden geno men met het leggen van rails op het jji. Het doel vau deze proef ie, om de effen Ijsvlakten der stroomeu vau Midden-Rusland voor het per sonen-, post- en goederenvervoer dienstbaar te maken. De oudernemers hopen op een weigeiuk- keu van hunne proeven, en zyu overtuigd dat deze nieu «e verkeerswegen gedurende den wio- rtertij 1 hoogst nuftig zullen zijn. De noodige wa- geus, welke iu België besteld worden, onder scheiden tich door buitengewone lichtheid. Een gevangene, die teParjjsin hechtenis werd genomen, wilt op eene bisouder slimme wjjze te ontsnappen. Hy wendde ziekte >oor en sou in de zieken zaal worden opgenomeu. Terwyl hjj in de gang wachtte, nam hjj eeos blikken doos, die daar toevallig stond, op zjjne schouders en ging kalm naar de dear. Op Ueu meest gewonen toon zei hij tot den cipier. //Ziezoo, mjju karweitje n weer klaar! „Welk karweitje?// //Wel, de reparatie van een paar sloten aas de celleo, ken-je mjj dan niet? Ik kom hier an ders dikwyls genoeg. Ik ben de slotenmaker van de gevangenis." De cipier opende de deur en de kerel ging doodkalm zjjn weegt. De politie heeft hem nog niet teruggevonden. Bjj denjongiten sneeuwstorm ia Oosteuryk-Hongsrye ziju een aantal personen omgekomen. In eeue Hougatrsche stad vroor een gezrisohep van 7 personen dood en bjj Press- burg verloren 12 menschen het leven in eene sneeuwjacht. East Lothian (Schotland) wordt op het oogenblik geteisterd door de raltenplaag. Niet alleen vernielen de ratten de aardappelen en de hennep ia de velden, maar zelfs ii een boer 's nachts op den weg door een leger rstten aangevallen. Honderden ratten wordsn gedood, maar men kan niet merken, dat het aantal der vernielers vermindert. Sir David Blaird heeft eene bijeenkomst van belanghebbenden belegd, ten einde in gemeenschappelijk overleg te tre den over de beste wjjze om het ongedierte uit te roeien. Een der schoonste gebouwen van Pekiüg, de tempel des hemels, is een prooi der vlammen geworden. Naar men meldt is de brand tijdens een onweer uitgebroken. De bliksem moet op eene tafel in eeu der voornaamste zalen zjjn geslagen. Niettegenstaande al het mogeljjke in het werk werd gesteld, om het vuur meester te worden, heeft men enkel een paar tronen en audere voorwerpen, die op den eeredienst be trekking hebbeu, kunnen redden. In de voornaam ste kringen is deze braud opnieuw aaugewetea sla eene wraakneming des hemelt overdeinvoe- riug van de spoorwegen. Reed» de eerste aanleg van de Ijja Tientsing-Kaïping was gevolgd door het afbranden van het keizerlyk tuighuis. Ver der is nog een bericht aangekomen, dat het tuig huis van Eaï-Peh-Foe, de hoofdstad van het eiland Formoia, door eene ontploffing is verwoest. Behalve een groote, voorraad ammunitie sjjn ook de levensbehoeften eene prooi der vlammen geworden. De achaarschte aan levensmiddelen in Madras heeft op enkelen plaatsen,o.a. te Kum- bacoLum, tot^ongeregeld heden aanleiding gegeven. De grootste spiegelruit. Voor Nederland kan men deze tbsns in de stad Groningen vin den. De firma Miele heeft in haar magazijn in ds Heerenstraat aldaar eene spiegelruit van 4,39 bjj 4.09 meter. Er moesten bizondere maatre gelen worden genomen om dit glas door de tunnels van België, de viaducten van Neder land want de ruit is van Frantchen oor- sproug naar Gruoo's veste te brengen. De firma Boury te Dordrecht echter, is daarin volkomen geslaagd. De ruit werd Zaterdagmor gen zonder ongelukken geplaatst. De geheime politie hsdhetSin- terklaasavond, zoo verhaalt het //VI. Blad," te Amsterdam bizonder druk. Vooral de woningen van den politie-commissaris oteeukamp en van het hoofd der gemrente werden scherp in het oog gehoudeueu ieder, die daar een pakje afgaf, werd nagegaan. Miseohien vermoedde men, dat de echaudeljjke aanslagen van het vorige jaar zouden herhaald worden. Men bewsert zelfs, dat eene echte en welgemeende Sinterklaasverrassing, bestemd voor errstgenoemden heer, op droevige wjjze is mislukt. Het pakje scheen n.l. gewan trouwd te wordeo, zoodst men het zoo schielyk mogelijk in een bjj voorbaat gereed ataanden emmer met water stopte. Xatuurljjk zjjn de on schuldige lekkernjjen, die het bevatte, er toen helaas niet op vooruitgegaan! Te Mechenheim, Duitschland, vieren thans een paar oudjes hunne zeventigjarige bruiloft. Do jubilaris, de smid Prion, is 93 jsar, zjjne vrouw 97. In leven zjjn nog 7 dochters, 5 schoonzoons, 18 kleinkinderen en 22 achterkleinkinderen. Da oudste dochter is 69 jaar. De Zsritsersche Milch Zeitung m a akt do volgende aanmerkingen op de voor- en na doelen van bet afkoelen der melk met betrek-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2