N I E U WE No, 1481. Vrijdag 20 December 1889, 14&c J&ifgasg. Vervalsching van levens middelen. BU1TENL A N D. Papa Wrangei's aanspraak. lAilLHSCIl COVRAIT. ABOHHBMBMTSFBIJB Per 3 maanden voor HaariemI 0,86 7oor de overige plaatsen in Nederland fr. p. p. 1,10 Voor het Buitenland 1,80 Afzinderljjko Nummer»0,03 Dit blad verachjjnt eiken DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. B O RB AU: St. Janstraat Haarlem. AÖITJJS MA HOlï AGTTATJ5 PRIJS DBB ADVBBTBNTIÊH Van 16 regels30 Cents. Elke regel meer a Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Dienstaanbiedingen 25 Cents per advertentie A Contant Advertentien worden uiterljjk Maandag-, Woensdag en Vrijdag- avond voor 6 uur ingewacht. UitgevensKiiPPERSfe L AU8EI. Vervolg en slot.) Het is ons niet bekend of ei in Neder land vervalschingeu en knoeierijen plaats vinden als die waarvan de Heer Thomas in de Annates gewaagt. Maar verval schingeu van onderscheidene levensmid delen komen in ons land toch te dikwerf voor om niet den weusch uit te spreken, dat de overheid maatregelen neme om dergelijke bedriegerijen te voorkomen en waar te geschieden streng te strafïeu. Wel is waar weten wjj, dat in sommige steden van ons vaderland de politie een waakzaam oog houd op de levensmiddelen, die op openbare plaatsen ten verkoop worden aangeboden, maar een toezicht van staatswege op de deugdelijkheid onzer voedingsmiddelen bestaat in ons land niet. De Staat,zoo lezen wij in het Nieuws blad voor Nederlanddat dezer dageu eeue beschouwing bevatte over het toe zicht op de de deugdelijkheid onzer voedings middelen, »de Staat heelt zich tot dusver de tzaak niet aangetrokken. Staatsbureaux voor het onderzoek bestaan er niet. Maar de gemeenten? Volgens het rapport van de Commissie voor de bureaux tot het onderzoeken van levensmiddelen enz. van wege de Maat- sehappjj tot Nut van ,'t algemeeu benoemd, rjju er maar twee gemeenten in ous land, waar eene georganiseerde instelling tot keuring van levensmiddelen bestaat. 't Zjjn Amsterdam en Maastricht. Am sterdam staat in dit opzicht bovenaan. Voor eene hoofdstad des lauds vooral van zeer groot belang. Reeds in het jaar 1867 nam het bestuur dezer hoofdstad het besluit om een bureau op te richten tot keuring van voedings middelen. Iu den beginne was liet alleen aan parti culieren vergund hunne levensmiddelen ter keuring aan te bieden, maar twaalf jaar later (dus in 1879) werd deze in richting nitgebreid tot een bureau van keuring van voedingsmiddelen van ge meentewege. Tal van ambtenaren werden toen be last met het toezicht op de te koop aan geboden en verkochte voedingsmiddelen. Deze inrichting heelt tot dus ver vrjj wel aan de behoeften der hoofdstad be antwoord, zoodat de gevolgen niet uit bleven. Vooreerst wat de deugdelijkheid betreft van het te koop aangebodene. Ten tweede wat het gebruik aangaat, dat door particulieren van de inrichting wordt gemaakt. De tweede plaats, waar mede eene or ganisatie van keuring van voedingsmid delen van gemeentewege werd tot stand gebracht, is Maastricht. Door Burgemeester en Wethouders werd daar in het vorige jaar eene Commissie FE 11 ILL E T O N. Vervolg sn slot De audiëntie was afgeloopen. Papa Wrangel was best in zijn schik, want zijne aanspraak was goed van stapel geloopen volgens de rege en der spraakkunst. Aan een lakei werd, na afloop der audiëntie, opgedragen, de portefeuille, waarin de ingeko men gélukwenach-adressen en telegrammen ge borgen waren, naar het Kabinet des Keizers te brengen, waar deze ze nog eens op zijn gemak wilde lezen. Op weg daarheen, aa« den uitgang der zaal zag de bediende op den grond een dichtgevouwen papier liggen. In de meening, dat het uit de portefeuille gevallen was, raapte hjj het op en legde het daarin. Daarna werd de portefeuille in 't keizerlijk studeervertrek op een tafeltje gelegd, waar ze geduldig moest wachten, tot de grijze .Vorst haar inhoud zou van drie leden aangewezen voor het verrichten van scheikundige eu microscopische onder zoekingen van levensmiddelen eu voorwer pen van huishoudelijk gebruik, ten behoeve der gemeeute, waarvan een lid der plaat selijke gezondheidscommissie als voorzitter fungeert. De te verrichten onderzoekingen worden aan de Commissie door Burge meester en Wethouders of door den Voor zitter der plaatselijke gezondheidscommissie opgedragen. De tot hetouderzoek bestemde stoffen worden door of van wege het Gemeentebestuur verschaft. De leden ge nieten vergoeding voor de onderzoekingen door hen gedaan. Elk viereudeeljaars geeft de Commissie een verslag vau hare werkzaamheden. Ziedaar de beide eeuige plaatsen iu ons land, waar eene van gemeentewege geor ganiseerde instelling tot keuring van levens middelen bestaat. In an iere plaatsen, b. v. Goes, Gouda, Leiden, Arnhem, Leeuw- ardeu eu Harlingen worden onderzoekingen van eeuig belang door gezoudheidscom- missiën ingesteld. Te Breda, Delft, Har derwijk, Zutfeu en Deventer wordt op aanvraag bij en door bemiddeling van het Gemeentebestuur bjj eeu apotheker zulk een onderzoek kosteloos verricht. Te Brielle is dat onderzoek aan eene commissie op gedragen; te Nijmegen is voor dit doel eeu apotheker benoemd; te Groningen geschiedt het onderzoek door een leeraar der H. B. schooi; te Middelburg is door den genees kundigen Raad een bureau voor onderzoek ingericht, waar men tegen eene geringe vergoeding (ouverraogeuden gratis) kan geholpen worden. Men ziet hieruit, zegt het N. v. N., dat verreweg het grootste deel der ge meenten iu ons land nog verstoken is van eeue iurichting tot keuring der voe dingsmiddelen, eene omstandigheid, uie velen geleid heeft tot de overweging, dat de Staat zich die zaak zal aantrekken door het oprichten van Staatsbureaux voor onderzoek. Met die meening gaan wjj mede. Al willen wij aannemen, dat vervalschingen van levensmiddelen in ous land niet op die groote schaal plaats hebben als iu het buitenland, daarmede is volstrekt nog niet bewezen, dat de vervalschte artikelen onze magen niet bereiken. Men kan toch veilig aannemen, dat de in het buitenlaud ver valschte levensmiddelen ook onze grenzen passeeren en door lieden, bewust of onbe wust van de walgelijke toebereiding, aan het volk te koop worden aangeboden. De heer Thomas baalt iu zjjn verslag de wetten aan, die den invoer van vleesch betreffen om de overheden aan te sporen den invoer van niet gekeurd vleesch te beletten. Als ook de overheid in Nederland maat regelen nam om te beletten dat de levens middelen, in vervalschten staat bereid, werden te koop aangeboden, of door het stichten van inrichtingen van onderzoek een einde trachtte te maken aan de be- onderzoeken. Dit onderzoek had weldra plaats, want hoeveel inspanning en moeite het doorlezen van al die gsschriften ook kosten moge, de Kei zer vond dit toch èene aangename bezigheid in zijne suipperuurtjes. Ken afzonderlijk liggend geschrift viel den Keizer het eerst in't oog en groot was zijne ver bazing, toen hij op de eene zijde van het papier in fraai en duidelijk schrift geschreven zag: „Mijn meisje heet Chariot'e Ulrich, zij is de dochter van den overleden beeldhouwer Ulrich, is 22 jaar oud en in Berlijn geboren. Franz Neumann, onderofficier bij het ***ste regiment gardt-grenadiers." Op het gewoonlijk zoo vriendelijk gelaat des Keizer» vertoonde zich een oogenblik eene uit drukking van ernst en gestreugheid, die evenwel dadelijk voor een glimlach plaats maakte. De Keizer bekeek de andere zjjde van 't papier en het raadsel werd nog ingewikkelder daar ttond woord voor woord de aanspraak van zijn ouden, getrouwen Wrangell Nog dienzelfden dag bracht een vleugel- staande walgelijke knoeierijen, dan zou zjj inderdaad een waarlijk heilzaam en nuttig werk verrichten. De Frausche Kamer heeft de verkiezing van Laur nietig verklaard. Eeu voorstel van Granoet, strekkende om kwijtschelding van straf te verleeueu aan veroordeelden wegens vergrijpen bij de jongste werksta king, werd door den Minister bestreden en vervolgens met 338 tegen 61 stemmen verworpen. Boul auger heeft een manifest gericht tot de kiezers iu Cliguancourt, waarin hij protesteert tegen het besluit der Kamer, die den caudidaat, welke slechts de min derheid vertegenwoordigt, met handtaste- Ijjbe schending van de republikeinsche beginselen, als den gekozene heeft toege- lateu. Boulanger voegt er bij, dat men op den dag, dat men een einde zal willen maken aan het parlementarisme en aan het volk zijne souvereiue rechten wil te ruggeven, op hem kan rekenen. Het gerucht loopt, dat Mgr. Mermil- lod, de bekende volkslieveude Bisschop, eerlang tot Kardinaal zal verheven worden. De Zuidmetropoütaansche Gasmaat schappij te Londen blijft zich flink houden. Ondanks het donkere, mistige weder kan zij iu de behoeften der gasvei bruikers voorzien tot op twee derde van de gewone drukking. De nieuwe manschappen arbei den met ijver, eu leeren, terwijl de werk stakers spijtig toezien, «nel hun ambacht. Trouwens, zij hebben het dan ook goed in de fabriek. Voor ontbjjt krijgen zij chops eu steaksbenevens bokkingen, met brood en koffie; voor middagmaal, gebra den of gekookt vleesch met groente; voor avondeten nog eens vleesch of gebakken viscli, met koffie of thee. Ook verder wordt alles gedaan om den lieden hunne vrijwil lige opsluiting zoo dragelijk mogelijk te maken. Middelerwijl schijnen de aanvoerdors van steenkool in hunue vijandige houding jegens de Gasmaatschappij t.e volharden. Kolen schippers en kolensjouwers spannen met de werkstakers sauien, eu het staat nog altoos te bezien, of de Gasmaatschappij ook aau deze coalitie, die haar met afsnij ding van materiaal bedreigt, op den duur het hoofd zul kunnen bieden. De correspondent van 11 Picolo te Massowah, telegrapheert uit het binnen land vernomen te hebben, dat de opvol ger van den Mahdi Kalifu al de emirs van Kordalan eu Callabaht te Kartoem tot eeue algemeeiie vergadering heeft opgeroepen, om hun mede te deelen, dat bij voornemens is den oorlog tegen Engeland en Abessi- nië te hernieuwen. »Dit zjjn de laatste flikkeringen van het Mahdismea, zegt de correspondent, vmaar zij zullen vreeseljjk zjjn. De Lissabonsche bladen maken het rapport van den ingenieur Alvaro Castello adjudant des Keizers een eigenhandig geschreven keizerlijken brief aan den ouden Generaal. //Mijn waarde Veldmaarschalk, Graaf Wrangell Waarschijnlijk hebt gij inliggeud papier tijdens uw verblijf in het paleis verloren. Daarom zend ik het u terug inet de verklaring, dat ik zeer verlangend beu, van n te Vernemen, hoe die interessante mededeeling van een ouderofficier mijner garde, die toch niets te maken heeft met uwe aanspraak, op het zelfde blad papier is gekomen." Papa Wrangel vroeg eenige oogenblikken ge hoor en werd bij <len Keizer toegelaten. Toen deze vernam, hoe de vork in den steel stak, lachte hjj recht hartelrjk over het voorgevallene cn de zaak scheen afgrloopen. Evenwel had do Keizer, zonder dat iemand het bemerkte, den naam van den onderoffieier en diens meisje opgeschreven. Toen een jaar later de //22ste Maart weer was aangebroken, behoorde Wrangel niet meer onder de levenden en moest een ander dus de ge bruikelijke aanspraak houden. Waarschijnlijk dacht de Keizer op dien dag bizonder veel aan aan den Minister van koloniën omtreuf het gebeurde met de expeditie van Serpa Pinto bekend. Terwjjl Castello den 23sten Juli een onderzoek deed voor een spoorweg naar de Boven Chire, begaf Serda Pinto zich op weg naar Quilimane en gaf den 28sten Juli het bevel over aan Castello. Deze kwam met 200 man te Mupasta en vond door vreemden invloed de bevolking opge wonden tegen de Portugeezeu. Toen hjj nu voor eeu dorp der Mokololos kwam, op 1200 meter afstand vau de Chire, eu de inboor lingen gewapend zag uittrekken, beval hjj hun halt te houden en wilde onderhande len. De inboorlingen lieten Castello echter niet spreken en schoten op hem en zijne mauscbappen. Castello gaf hierop zjjner- zjjds bevel om op bet dorp te schietep. De inboorlingen verlieten toen het dorp, na hunue hutten in brand gestoken te hebben. Zjj lieten verscheidene dooden en gekwetsten achter. De socialistische beweging heeft dit jaar iu Zweden eene niet geringe uit breiding verkregen. Zjj staat nog onder leiding van dezelfde mannen, die haar ver leden jaar heoben georganiseerd, maar waarvau de meesten nog niet eens den leeftjjd hebben bereikt om als kiezers voor de Tweede Kamer te worden ingeschreven. Als hoofdaanvoerders kunnen worden ge noemd vier publicisten: Hjalmar B ranting', Alex Danielson, Pehr Hriksou en C. A. liydgreen. De beide eerstgeuoemden heb ben gestudeerd, de twee auderen zijn druk- kerg. Alle vier hebben verleden jaar in de gevangenis gezeten wegens godslastering eu majesteitsschennis, voornameljjk in eene schimpende aankondiging der gedichten van Koning Oscar. Het eigenljjkeopperhoofd is de kleermakersknecht Palm, die als rondreizend agitator fungeert. Uit Zanzibar is bericht ontvangen, dat het Arabische opperhoofd Bushiri bjj Pagani door Dr. Schmidt gevangen is ge nomen en nadat er door Wissmann een krijgsraad was gehouden, opgehangen. Emiu-pacha is buiten gevaar en wordt biunenkort te Zanzibar verwacht. Uit New-York komen nadere be richten omtreut de Braziliaansche revo^ lutie, waaruit bljjkt, dat de Ministers reeds hadden uitgemaakt, dat Dom Pedro II dèü 2en December afstand zon doen van dén troon, doch de onverwachts uitgebroken omwenteling heeft hen verrast. De Keizer heeft nog te vergeefs getracht een nieuw Ministerie samen te stellen. Men verneemt, dat de betrekkin gen tusscben de republieken San Salvador en Guatemala zeer gespannen zjjn, dewjjl deze laatste over Sau Salvador den baas tracht te spelen. Beide wapenen zich voor den oorlog. Honduras kiest de zjjde van Guatemala, en Mexico zal waarschijnlijk ook tusschenbeide komen, zoodat eeu al- gemeene oorlog in Centraal-Amerika op handen zou kunnen zjjn. Uit Durban wordt het volgende gemeld: Het Hollandsche element had den ouden Wrangel en herinnerde hij zich de grap met de aanspraak hoe zou anders de Commandant van het ***ste garde-regiment bevel gekregen hebben „inlichtingen te geven betreffende den onderofficier Franz Neumann, die een jaar geledeu, van den 21sten op den 22»ten Maart, dien.t had gedaan bjj Zjjne Excel lentie den Veldmaarschalk, Graaf Wrangel." Het rapport luidde, dat bedoelde Franz Neu mann tot Sergeant-majoor bevorderd was en op de gedraglijst bizonder gunstig vermeld stond, dat hij van plan was, den dienst te verlaten en als hij eene goede betrekking gekregen had, te trouwen met Charlotte Ulrich, de dochter van eene fatsoenlijke weduwe, die evenwel in zorge lijke omstandigheden verkeerde; dat hjj met het oog op de vele sollicitanten voor goede betrek kingen, nog niet veel kans had, zjjn wensch verwezen !jj kt te zien. Wat het einde van de geschiedenis was? De Sergeant, majoor Franz Neumann kreeg op bevel des Keizers eene betrekking als ambte naar bjj het ministerie en trouwde kort daarop met zijne lieve Lotje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 1