BINNENLAND. Staten-G eneraal. GEMENGDE BERICHTEN. ▼erreweg de meerderheid op de bijeenkomst der blanken in Zwaziland. Eergisteren werd eene commissie gekozen, bestaaude uit twee Hollanders en twee Engelschen, om de zienswijze der blanken uiteen te zetten voor het gezamenlijke comité. Een besluit, ondersteund door twintig Eugel- sche kolonisten, werd aangenomen, waar in verklaard wordt dat wpziging van den regeeringsvorm wordt aanbevolen, alle ge dane concessies te houden, en de nood zakelijkheid wordt betoogd, dat eene buiteu- landsche mogendheid de blanken bescherme. De Transvaal moest de eenige staat zjjn, die het recht heeft tusschenbeide te komen en de Begeering uit te oefenen over de blanken. De Eugelsch en de Hollandsch sprekende kolonisten moesten gelijkelijk erkend worden door de rechtbanken en de regeeringsbureaux. De revolutionnaire geest. De revolutie, die dit jaar haar lOOjarig jabilé viert, heeft dit feest in Brazilië door daden herdacht. Dom Pedro II, een constitutioneel modcZ-lroning, werd des ondanks aan de denr, d. i. buiten zjjn rijk gezet. De eenige grief, van hen, die hem niet langer als vorst wilden dulden, was enkel, dat hij den titel van Keizer droeg, dat hij de monarchie, d. i., het gezag door Gods genade, vertegenwoordigde. Dat konden de vrijmetselaren van Brazilië niet langer dulden en Dom Pedro II, de mild regeerende vorst, moest wijken. In geen enkelen Staat van Amerika is nu eene monarchie, en de revolutionnaire geest, die van de loge is uitgegaan, zal niet rusten, voor de laatste vorst en de laatste Priester ver dwenen is. In Portugal is de revolutionnaire, alias repu- blikeinsche partij zeer sterk. Zij is er in twee legers verdeeld. Aan de eene zijde staan de gematigde nationale en militaire republikeinen, aan de andere zijde de federalistische radicalen, welke laatste streven naar eene vereeniging met Spanje en in zeer nauwe verbinding staan met de federalistische Spaansche .Republikeinen. Be halve deze heeft men er nog de socialisten, die ondanks hun haat tegen alle bezittenden, bij het uitbreken eener revolutie gemeene zaak maken met de burgerlijke republikeinen. In Portugal bestaan 97 republikeinsche ver- eenigingen met 17,000 a 18,000 w rkende leden en men telt er 12 republikeinsche nieuwsbladen. Ook in het leger zijn de republikeinen sterk ver tegenwoordigd, vootal in het wapen der artil lerie. Zeer veel jonge officieren uit de militaire echool te Lissabon zijn zeer republikeinsch ge zind en bereid den troon omver te werpen. Hoe het in België met de monarchie gesteld is, is genoegzaam bekend. Met den constitulio- neelen Koning wordt openlijk de spot gedreven. In de liberale bladen wordt hij vaak met een cachet of stempel vergeleken, dien men drie tot ,vier millioen frank goedkooper jaarlijks kan hebben. De hoofdzetel der revolutie is Italië. Daar wordt de republiek openlijk, zelfs als het ware offciéel verkondigd. Dezer dagen opende de voorzitter der Provin ciale Staten de vergadering te Genua met den kreet: r/Leve de Koning! Leve het Vaderland! Nauwelijks had de vergadering deze kreten her haald, of de raadsheer De Eobili, Afgevaardigde, rees op en riep luide: //Ik stem in met den kreet Leve het Vaderland] doch geenszins met dien van Leve de Koningwijl deze laatste geene beteekenis heeft, niemand personifiëert. Ik houd het er voor, dat de monarchie zich overleefd heeft, en geenszins meer met de levensopvat tingen van den tegenwoordigen vooruitgang kan vereenigd worden.// De advocaat Argenti en nog twee andere Afgevaardigden sloten zich bij den raadsheer, De Eobili, aan, en zij verlangen, dat hunne Terklaring in de notulen zouden opgenomen worden. De voorzitter verzette zich hiertegen, omdat hij meende dat de aangehaalde uitingen niet wettig waren. De beide burgemeesters van Umbertide en Citta di Castello, in de provincie Perugia, die met weerzin den voorgeschreven eed op de grond wet aflegden, verklaarden onmiddellijk daarna in de dagbladen, dat zij ondanks hun eed aan hunne republikeinsche overtuigingen bleven vasthouden. En wat doet de Eegeering? Worden deze burgemeesters afgezet? De Eegeering zet enkel die burgemeesters af, welke den moed hebben een adres te onder teekenen voor de vrijheid van den Paus. Men vergete echter ook niet, dat aan het hoofd der Eegeering staat de Heer Crispi het hoofd en de ziel der vrijmetselarij in Italië, die indertijd dorst schrijven: //Het Paus dom heeft zich overleefd en als het nog bestaat dan heeft het zulks te danken aan den bijstand der despoteD, die het voortbestaan van het Paus dom ncodig hebben, om zich op hunne tronen staande te houden. Het is een oude boom, welks wortelen boven den grond zijn geraakt, en die bij den eersten stoot moet omvallen. Deze stoot zal niet uitblijven; de sociale revo lutie, welke de mannen met ouderwetsche idee's behept, trachten tegen te houden of te bezwe ren, zal den Paus en met hem de absolute koningen en de beulen in den afgrond storten.// Dit is het program van Crispi van voor jaren. De burgemeesters en alle revolution- nairen zijn dus overtuigd in zijn geest te handelen, van daar hunne driestheid en onbe schaamdheid. Wat ons verwondert, is, dat de Eegeeringen van monarchale Staten nauwkeurig letten op godsdienstige vereenigingeu, deze allerlei moeie- Jykheden in den weg leggen, en de geheime genootschappen, die openlijk de tronen belagen ongehinderd laten voortwoekeren. VW.) Te Bergen op Zoom is tot lid der Provin ciale Staten van Noord-Brabant gekozen: de Heer J. P. Asselbergs Arnz., te Bergen-op-Zoom, met 833 van de 943 stemmen. Door het Hoofdbestuur der Alg. Vereeni ging voor bloembollencultuur is nogmaals een gemotiveerd adres aan Z. E. den Minister van Justitie gericht inhoudende het verzoek om aan ieder eigenaar of huurder van gronden het recht te geven door alle hem ten dienste staande mid delen van die gronden te verwijderen het scha delijk gedierte, dat zich op die gronden mocht bevinden. De Minister van Waterstaat heeft aan de Kamer medegedeeld, dat hij de aanneming van het voorstel-Eeekers tot afschaffing van het ver bod om te visschen met den wonderkuil niet kan ontraden, nadat de wetenschappelijke advi seur heeft verklaard dat de regeling van 1884 weinig voordeel heeft afgeworpen. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën brengen ter algemeene kennis, dat, met ingang van 19 December a. s., de in- en doorvoer van lijf- en beddegoed uit Venetië is verboden. Bagages, door reizigers medegebracht, zjjn onder dit verbod niet begrepen. Haarlemmermeer, 18 Dec. Alhier is eene vereeniging opgericht van vrouwen en meisjes, met het doel uitreiking van eigengemaakte kle dingstukken aan behoeftigen van alle gezindten. Alhier wordt gepubliceerd, dat een diligence- dienst «al begonnen worden op Amsterdam, voorloopig driemaal per week. Van eene tramverbinding met de hoofdstad schjjnt dus nog niets te komen. Zandvoort, 17 Dec. Bij de gisteren alhier plants gehad hebbende verkiezing voor een lid van den Gemeenteraad zijn uitgebracht 89 stem men. Na de opening op heden-morgen bleek, dat er herstemming moet plaats hebben tusschen de Heeren W. Van der Werff, die 34, en Jan Hollenberg, die 17 «temmen op zich had ver eenigd. In hare jl. Dinsdag gehouden zitting heeft de Eerste Kamer het wetsontwerp tot instelling eener consignatie-kas verworpen met 40 tegen 2 stemmen. In hare zittticg van gisteren werden eenige eenvoudige wetsontwerpen aangenomen en is do Kamer uiteen gegaan tot 27 Dee. De Tweede Kamer heeft in hare zitting van jl. Dinsdag de begrooting van Marine aangenomen met 68 tegen 21 stemmen. De Minister had vooraf de aanvrage van gelden voor een torpedo jager ingetrokken, daar hij niet op de meening wilde vooruitloopen van een eventueel te benoemen commissie voor de kustverdediging. Ook hoofdstuk VIIA (Nationale Schuld) is goedgekeurd en daarop do discussie over de begrooting vin Financiën aangevangen, welke begrooting in de zitting van gisteren werd aan genomen.Met de behandeling van Hoofdstuk VIII (Oorlog) is een begin gemaakt. Schijnbare bankbiljetten. Een onzer I e- zers werd dezer dagen beetgenomen gelukkig maar voor de grap met een sg. bon voor sigaren in den vorm van een bankbiljet, gedrukt te Amsterdam bij Gust. Ahxandre, Dam 15. Zoo bedriegelijk gelijkt dit, tusschen aoder bankpapier geschoven, op echt, dat onze lezer om de protf op de «om te nemen er den volgenden dag ook zijn kassier liet inioopen, door het papiertje tusschen htt kasgeld te leggen. Het droeg het nommer B. W. 4004. De geestige vervaardigers hadden er S. W. 440 op moeten zetten, ter herinnering aan arf. 440 van het Strafwetboek: „Hij, die drukwerkenin een vorm, die ze op bankpapier doet gelijken, vervaar digt, verspreidt of ter verspreiding in voorraad beeft, wordt gestraft met geldboete van ten hoogste f 25. //De vooiwerpen, waarmede de oveitreding plaats heeft, kunnen worden verbeurd verklaard.// Of dit artikel wel eens ■vordt toegepast? In elk geval zij men op zijne hoede tegen deze „grappigheden". Haagsche Ct.) Twee echtelieden in de Bloe ca straat te Amsterdam kregen onder het eten twist; de man werd kwaad en wierp in drift met zjjn vork, waarmede hij per ongeluk het oog van ayne vrouw raakte. Vermoedelijk zal de vrouw nog maar éen oog overhouden om de drift van manlief te beweeneul Edison's nieuwste uitvinding is het phonographhehe uurwerk, dat beter dan de koekoek-klokken elk kwartier met duidelijk hoor bare stem afroept. Het uurwerk staat namelijk met ten graphophoon in verband, en brengt dit toe stel (dst de in den phonograaf gesproken woor den teruggeeft) in beweging. Als wekker roept het den slapende hardop bij zijn naam en zegt hem zoolang, d*t hij moet opstaan, totdat bij er eindelijk gevolg aan geeft. Als hel ei in den ketel gaar, ot de biefstuk ge braden is, roept de klok dat ze uit het water en van het tuur gehaald moeten worden en bij vergaderingen geeft zij het programma der spre kers aan. //Deze redenaar heeft nu een half uur gesproken en moet voor den volgenden plaats maken,// roept de vernuftige graphophoon dan, en zoo zal voortaan ieder spreker precies weten, wanneer het ziju tijd ia, uit te scheiden. Sucoi, de bekende vaster, heeft te Brussel weer eene nieuwe r/kuur// begonnen. ZaLidag-avond gebruikte by nog een stevigen maaltijd en daarmee moet bij het 30 dagen doen. Te Weenen, waar de sneeuw in dit, najaar reeds zoo vroegtijdig en veelvuldig geval len is, heerscht een voorbeeldeloos practisch en snel ttdeel van opruiming, vooral wat de bin nenstad en den zoogenaamden Ring hetrrft. Dit terrein, dat ongeveer de grootte der Londenicbe City heeft, bevat, behalve eenige groote open plekken, meestal nauwe straten, die schoon ge houden worden door de „Tranaporl-Comp»gr.ir,„ eene soort karren-vereenigiug, die reeds los volk aanneemt zoodra de weerberichten of duidelijk waarneembare luchtverschijnselen sneeuw doeu verwachten. Aangezien de voorspellingen echter ook dikwijls niet uitkomen, wachten de betrok kenen, waaronder vele vrouwen, dikwijls dagen lang op werk. Is de sneeuw eenmaal aan 't val len, dan wordt nacht en dag geveegd, opgehoopt en weggeruimd. Alle schoongemaakte straten en pleinen worden onmiddellijk met zand bestrooid, en ieder bewoner ia verplicht de bestrating voor zijn huis te „bezanden// en ket daarvoor noodige materiën in voorraad te hebben. De directiën der talrijke tramwegen mceten op hare kosten overal hare eigen banen sneeuw-schoon houden. Dikwijls tyden de tramwagens in deu laatsteu tijd tusschen sneeuwmuren van 4 a 5 voet hoog te, daar het zelfs bij de uiterste inspanning on mogelijk bleek, de kolosaale hoeveelheden, welke nog voortdurend vsllen, Daar de rivier of het Donau-kanaal te vervoeren. In sommige voor steden worden echter die flinke maatregelen niet genomen, en dan is het gemeentebestuur wel eens niet zoo voortvarend als in de binnenstad, die in dit opsicht werkelyk tot voorbeeld achijut te kunnen worden gesteld. De echtgenoote van //Generaal" Booth, het hoofd van het Heilsleger, ligt, naar men uit Londeu bericht, op hst uiterste. De Parijscke socialieten hebben in het gebouw der Arbeidsbeurs eene vergadering gehouden ter //ontsluiering van de ware oorzaken der injluenza-epidemie". Geneesheeren, Kamer- en Gemeenteraadsleden waren tot het bijwonen van die vergadering uitgenoodigd; maar geen ven hen was gekomen. D« sprekers, die daar het woord voerden, wa zen er op, dst de ziekte hel eerst was uitgebro ken onder de bedienden in de groote magazjj- neu, als de Louvre, en weten dit aan de over- ▼ermoeienis van deze mannen en vrouwen, die schraal gevoed worden en dagelijks 14, 16, zelfs 18 uren achtereen iu de magazijnen moeten door brengen. Zij grepen deze gelegenheid aan om te trach ten het lot dier misdeelden te verbeteren. Ten slotte werd eens motie aangenomen, waarbij in zeer gematigde bewoordingen overheden en pa troons daartoe worden aangespoord. Te Goor ia een kindje van een hal f jaar van H. J., te Z. hetwelk men, tijdens eene korte afwezigheid van de moeder, voor een open fornuis bad gezet in brand geraakt. Door het ge- schreeuw vao andere kinderen gewaarschuwd, bluscbte de moeder de kleediugstukken spoedig, doch het gezicht vau het kind was reeds met brandwonden bedekt. Sinds een paar maanden kwam aan een der //bureaux de tabac" te Parijs, vrij gere geld een net gekleed jongmeDSch, die dan voor een sommetje ven 25 franks aan postzegels kocht. Hij was dan meestal blootshoofds, met eene pen achter zijn oor, zeer haastig, als iemand die eventjes gauw uit zijn werk is gelooptn. Kwam het op betalen aan, dan zei hij: «/Sakkerloot, daar heb ik geen geld by me. Ik heb mijne beurs op 't bureau gelaten. Maar geef me maar iemand mee, dan zal ik hem 't geld geven." Men zond dan een kind of een bediende na. Op weg verdween de mijnheer dan plotseling; men hoorde niets van hem. Zoodoeude heeft hij een vijftigtal diefstallen gepleegd. Donderdag jl. is hy op heeterdaad betrapt ea door de politie in arrest genomen. Te Berlijn is het plan opgevat tot het houden eener intern, tentoonstelling op gelijke schaal als de Pary/che van dit jaar. Naar aanleiding der verschil lende vervalachiugen van postwissels, die zich in ons land herhaaldelijk voordeden, maakt men er ons op atteDt, dat daarvan iu het buitenlaud, in Duitschland, b. v., nimmer Zil worden ge hoord. Daar wordt de poatwiaael, zooals deze op het kaDtoor van afzending is ingeschreven, banavens het daarop vermelde bedrag, aan den brievenbesteller op zijn gewone route medegege ven en door dezen, tegen behoorlijke kwijting, asn den geadresseerde of diens gemachtigde uitbetaald. Op dezelfde wijze handelt men dear met aangeteekende brieven. Hierdoor wordt den geadresseerde de last bespaard om naar het post kantoor te gaan, terwijl de arbeid der bureau ambtenaren er door wordt verlicht. Het stelsel bij de Nederlandsche postadmini stratie gevolgd, schijnt zekerder, men loopt geen gevaar, dat het publiek het sleehtoifer zal worden van oneerlijke postbeambten; maar het gevolg ia nu, dat postbeambten het slachtoffer worden vaD oneerlijken onder het publiek. Wy beslissen niet, wat de voorkeur verdient, maar dit zal men toestemmen, dst de methode in Duitschland minder omslag voor beide mede brengt. ArnhCt.) Aan gekken ontbreekt het ner gens, matr Amerika heeft er toch eene dubbele portie. Er is nu weer een jongmensch voor den dag gekomen, die de Niagara wil passeereo in een grooten elastieken bal, van onderen met lood bezwaard, om niet aan 't rollen ta geraken en met eene hangmat er in, waarop mijnheer rustig kan liggen. IIy zal zich buitendien iu watten laten pakken. Dit heldenfeit moet plaats hebben op 1 Mei 1890. I n The Times van 12 Decern be r v e s- tigt de Hear J. T. Cunningham, van het Mari ne Biological Laboratory, to Plymouth, de aan dacht de/ Ei'gelsche visschers op het belang der auBjovievisschoiij.Hij gelooft.dat de ansjovis, even als op de Frai.sclre kusten (Finisterre), in de Middellaudsch Zee, in de Zuiderzee eu op de Schild», ook op de Zuidkust vau Engeland in voldoends hoeveelheid kan gezangen worden om hen, die deze voor da markt willen bereiden, winst af te werpen. Ia elk geval acht hij het de moeite waard er de proef van te nemen. Een koopman uit deJoden Hout tuinen te Amst., die aan het publiek zoogenaamde sigarenbons ie den vorm van bankpapier ten ge schenke gaf, is door de politie in hechtenis genomen. Gedurende e ene vergadering van den „Bond tegen de Groote Magazijnen//, iu den CAafeaM-d'2?aM-schouwt>urg te Psrijt gehouden, ontstond eeu begin van paniek door ket vallen van het tooneelscherm. De seer talrijke toeschou wers, die mrenden, dat er brand was, drongen naar de deuren, maar voor het gedrang gevaar lijk werd, konden het bestuur door toespraken en eeu aanwezig muziekkorps door de „macht der tonen" de gemoederen tot rust brengen. Verscheidene Afgevaardigden woonden desa vergadering bij. De Minister Lockroy, die ook uitgenoodigd was, liet zich verontschuldigen we gens ziekte natuurlijk Influenza. De vergadering nam eene motie aan, waarin op spoedige patentwet-herziening werd aange drongen. De Fransche D i r e o t e u r-G n e r aa 1 van den post- eu telegraafdienst heeft aan de com missie uit de Kamer mededeelingen gedaan om trent den lelephoondienst. Hij verwacht o. a., dat de Staats-telephoonlijnen binnen tien jaren eene jasrlyksche winst van 7Vv millioen franke zullen opleveren, znodat de abonnementsprijs dsn aanmerkelijk kan verlaagd worden. Hij denkt het telephoonnet in Frankryk voortdurend van stad tot atad uit te breiden. Voorts verklaarde hij, in onderhandeling te zijn met de Eugelsche Ee geering over eene telephoooverbinding tnascben Parijs en Londen, waarvan reeds siuds geruimen tijd sprake was. In een schip, dat te Middlesbo- rough van Londen was aangekomen, ward onder den ballast, bij het lossen daarvan, eene vrouwen hand gevonden: waaraan de pink ontbrak. Een der werklieden herinnerde zich toen, dat eeu inge laden kist een onaangenamen reuk verspreidde, waarop men aan het onderzoeken ging, met het gevolg.dat eene kist gevonden werd met andere overblijfselen van een vrouwelijk lichaam. Te Sedan vond men in een waggon van een trein een werkman dood liggen; hy wat van de koude gestorven. Zaterdag wal een vijftigtal hoof- den van behoeftige huisgezinnen nit de gemeee- te Apeldoorn legen drie uur des namiddags aan het koninkiijk paleis Het Loo bescheiden. Ieder hunner ontving daar uit handen vao H. M. de Koningin eenige nieuwe kleeding stukken en deken9 en van Prinses Wiihelmina eene geldsom, geëvenredigd aan do grootte of bi- zocdere behoeften van het gezin. In eene Maandag door de commis- sre van den dienstbaren stand teMiddelburg gehou den vergadering werden bekroond: Migdalena Jo hanna Weegman en Abraham Komijn, gedurende 21 en 25 jaar in dienst geweest bij de familie Van Teijlingen en de inrichting voor Zeeuwsche blinden, in welke betrekkingen beiden zich door voortdurende trouwe eu ijverige dienstvervulling hebben onderscheiden. Dieveggen of Prinsessen? Keizerin Friedrich heeft Diet alleen gedurende haar verblyi in Rome voortdurend regenachtige dagen gehad, maar haar is ook nog iets onaangenamere overkomen. Onlangs trad zij volgens den Napelscben corres pondent der Tribuna, met hare dochters een juwelierewinkel binnen, om een frasi geciat leerden zilveren bokaal te koopen. Terwijl de Keizerin het kunstvoorwerp bekeek sn er zich met den ju welier over onderhield, namen de jonge dames de in de gissen kasten uitgestalde sieraden in oogenschouw. Dst maakte den eigenaar van het magazijn onrustig, hij wierp wantrouwende blik ken naar de Prinsessen en hoorde ternauwernood naar 't geen de Keizerin zeide, die hy natuurlijk niat kende. Toen dtze ten slotte naar het gewicht van den bokaal vroeg en verlangde, dat men hem voor haar zou wegen, geloofde de winkelier, dat dit slechts eene manoeuvre was, om tyoe opmerkzaam heid van de jongs dames af te trekken en gaf hij zulk eeu onhoffelijk en beleedigend antwoord, dat de damee onmiddellijk daarop het magatyn verlieten. Toen de juwelier later vernam, wie hij voor dieveggen htd aangezien, moet hij dagen lang troosteloos zyn geweest ovtr zyn blinden yver en ontydig wantrouwen. Tegen een persoon, die ean con- duoteur van de Haagsche Tramwegmaatichappy, op het traject van den Ouden Schevenii.giehen weg, eene sigaar schonk, welke eene flinke dosis kruit bleek in te houden, is proces-verbtal op gemaakt. Slechts door eeu toeval stak de con ducteur de Bigaar niet op, mtsr brak die door om eeu pruimpje te nemen, ten gevolge waarvan de verraderlijke inhoud zichtbaar werd. Eene troep van vyf a zeshonderd menschen hadden zich Donderdag jl, op den hoek van den Boulevard Msletherbes en da rue Boissy-d' Anglas te Parys verzameld voor een huis, waaromheen zich tal van politie agenten brandgasten enz. bewogen. De woning werd feitelyk belegerd om een krankzinnige, diq

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1889 | | pagina 2